MIDDELBURGSCHE COURANT 5 fwvinriale |§P 0 UGOESCHE COURANT) 183e JAARGANG Uitgave C.V. De Middel bar gsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct TWKK BLADEiN r1 EEKÖXIS ULali - 1 FEBRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Ta riet op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Varadaaig eer? bewsg efferssieif der IRysien verwacht. De positie der Finnen bij Wiborg is niet gunstig. Zoowel de Finnen als de buitenlandsche militaire waarnemers aan het Finsche front verwachtten, dat vandaag, den her denkingsdag van de stichting van het roo de leger, een nieuw hevig Russisch offen sief der Russen zou losbreken op de Ka- relische landengte. Volgens Havas waren hiervan du'delijk de voorbereidselen merkbaar Aan het Ka- relische front hebben de gevechten aan de Russen reeds 60,000 menschenlevens ge kost. Van Finsche zijde is nog steeds niet het bericht tegengesproken, dat de RuSsen op 7 kilometer afstand van Wiborg (Vüpuu- ri) zouden staan Als dit bericht juist is dan zouden de Russen er in ieder geval in geslaagd zijn om voorbij de Finsche bat terijen te komen. De waarschijnlijkheid hiervan wordt grooter door de mededeeling dat de Finnen alle spoorwegen, welke van Wiborg naar het front leiden, hebben op geblazen Zij verwachten dus hiervan geen gebruik meer te kunnen maken. Intusschen heeft de Belgische generaal Badoux, de bouwer van de Mannerheimli- nie, verklaard, dat het verlies van Wiborg voor de Finnen niet van overwegend be lang zou zijn VANDAAG DE ROODE VLAG IN WIBORG? De Finnen hebben alle maatregelen ge nomen om vandaag een verrassing te voorkomen. Wegens het stilzwijgen, dat ten aanzien van den toestand op de Ka- relische landengte in acht wordt genomen kan men geen nauwkeurige inlichtingen verkrijgen, doch het is bekend, dat de Russen buitengewoon hevige aanvallen op Kaemaerae hebben gedaan. De Finnen sloegen den vijand terug en behielden hun zeer hechte stellingen. Tusschen Muollal- javi en Vuoksen hebben de Russen even eens aanzienlijke strijdkrachten, gesteund door tanks, in het vuur gebracht Zij vie len hier over' het ijs aan. De twee Rus sische divisies, die bij de Taipale waren teruggeslagen, hebben versterking gekre gen en haar aanvallen hervat De Russen bekommeren zich niet om hun verliezen. Zij hebben daar ter plaatse reeds 2000 dooden Het Russische offensief tusschen Muol- aaljavi en de Finsche Golf schijnt zeer he vig te zjjn. Het Russische commando zou beloofd hebben vandaag de roode vlag te Viipuuri te hijschen. De stad wordt door zwaar geschut gebombardeerd Ten Zuid-Oosten van het Ladogameer hebben de Finnen terrein gewonnen en 300 ge vangenen gemaakt. Bij de Pitkaerata-ei- landen hebben zij 200 vrachtauto's buitge maakt HEVIGE BOMBARDEMENTEN!. De Finsche luchtmacht heeft met suc ces verkennings- en bombardementsvluch- ten uitgevoerd Zoowel overdag als des nachts werden de vijandelijke troepen herhaaldelijk aangevallen. Verscheidene luchtgevechten werd dn geleverd boven het front en boven het binnenland De Russische luchtmacht blijft actief. Boven de landengte van Karelie heeft men ver scheidene formaties van veertig tot vijf tig vliegtuigen gezien. Willmanstrand, Kisholm, Hiitola en Elisenvaara werden gebombardeerd. In het Noorden werden Rovaniemi en andere plaatsen gebombar deerd In het binnenland werden enkele kleinere plaatsen bestookt. Het Finsche blad „Uusi Suomi" ver neemt, dat te Moskou onderscheidingen zijn uitgereikt aan officieren en soldaten van de roode luchtmacht, welke zich in Finland hebben onderschei/Jen. Onder de gedecoreerden bevonden zich 14 vrouwen. Duitselie lusMaanvalIen bij <te Britseh® kust. ER ZOUDEN REEDS 110 DUIT- SCHE VLIEGTUIGEN VERLOREN ZIJN. Gisteren hebben Duitsche vliegtuigen weer aanvallen gedaan op schepen nabij de Oostkust van Engeland. Volgens Engelsche berichten verloren de Duitschers daarbij vier toestellen. Ten aanzien van de Duitsche verliezen bij de luchtaanvllen werd gisteravond te genover Reuter een cijfer genoemd van 41 vliegtuigen, waarvan vast staat, dat zij verloren gegaan zijn,terwijl het van negen niet waarschijnlijk is, dat zij op hun bases teruggekeerd zijn. Dit betreft alleen de vliegtuigen, die boven of nabij de Britsche eilanden zijn neergeschoten. Er wordt nog aan toegevoegd dat bij de gevechten geen Britsche toestellen verloren zijn gegaan. Gerekend over alle fronten, met inbegrip o.a. van de Duitsche Bocht, doch de actie van de Fransche luchtmacht buiten be schouwing gelaten, schat men, dat de Duit schers 110 vliegtuigen hebben verloren, die zijn neergeschoten benevens nog de toe stellen. die niet op hun bases teruggekeerd zijn, welker aantal volgens een voorzichtig raming 23 bedraagt. 21 OPVARENDEN VAN MARINE- TREILER OMGEKOMEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de treiler „Fifeshire' door een vijandelijken aanval tot zinken is gebracht. Men vreest dat er slechts een overlevende is. Twee officieren en negentien manschap pen worden vermist en zjjn, naar men vreest, omgekomen. Ook de treiler „Solan" is met bommen en machinegeweervuur aan gevallen. Het vijandelijke toestel werd even wel verjaagd en het schip keerde naar de haven terug. Een Russisch schip door de Engelschen in beslag genomen. Uit Hongkong verluidt, dat het Russisch vrachtschip „Selenga" begin Febr., toen 't van Manilla, waar het 1000 ton erts had in genomen, op weg was naar Wladiwostock, door de Britsche autoriteiten ter hoogte van Hongkong in beslag is genomen. Vol gens de „Asahi Sjimboem" vormde deze la ding erts een deel der goederen, door de Tsjoengking regeering naar Duitschland uitgevoerd, op grond van een ruilovereen komst, welke voor het uitbreken van den oorlog in Europa was gesloten. Luchtgevecht hoven de Noordelijke IJszee? Er doen volgens het Engelsche Reu- ter-bureau hardnekkige geruchten de ronde in Noorwegen, dat een verwoed luchtgevecht geleverd is boven de Noorde lijke IJszee. Deze geruchten zjjn afkomstig uit Kirkenes aan de Noorsch-Finsche grens. Intusschen kon noch uit Vardso, op ongeveer 30 mijl ten Noordoosten van Kir kenes, noch van het eiland Vardo in de IJs zee bevestiging van de geruchten over het luchtgevecht verkregen worden. Op vreemde vliegtuigen gevuurd. EEN GRANAAT IN EEN AM- STERDAMSCHE SCHOOL TE RECHTGEKOMEN. De regeeringspersdienst meldt: Heden nacht is door een batterij luchtdoel-artille rie ten Zuiden van Amsterdam gevuurd op een of meer vliegtuigen van onbekende na tionaliteit. Een der afgeschoten projectie len is in de hoofdstad neergekomen en heeft, zonder te ontploffen, eenige materi- eele schade aangericht. De granaat kwam terecht op het dak v de gemeentelijke kweekschool voor onder wijzers, gelegen aan de Nieuwe Prinsen gracht 89. Het projectiel sloeg door het. dak en verbrijzelde vlak daaronder een balk. Daarop sloeg het een groot gat in een muur. Door de aanraking met den muur veran derde de granaat van richting en sloeg toen door de zoldering en kwam in een daar der gelegen klasselokaal terecht. De vaart van liet projectiel was door de aanraking met de balk en den muur echter reeds zoo veel verminderd, dat in het klasselokaal slechts eenige banken werden beschadigd. Het gevaarlijke voorwerp, dat gelukkig niet tot ontploffing is gekomen, bleef in een hoek van het lokaal liggen en werd daar vanmorgen gevonden. De Hembrug werd gewaarschuwd en in den loop van den ochtend werd het projec tiel door personeel van de artillerie-inrich tingen weggehaald. Tot zoolang werd het door eenige militairen bewaakt. De leerlingen van de kweekschool wer den vanmorgen niet in het gebouw toegela ten en hadden, tot vreugde van de jonge lui, een onverwachte vrijen ochtend. Japan begrijpt niet waarom Nederland slagkruisers bouwt Een Amerikaansche journalist heeft een gesprek gehad met den woordvoerder van het Japansche departement van marine. De correspondent wees er op, dat Nederland onlangs in beginsel besloten had tot het bouwen van drie slagkruisers van 26,500 ton ter bescherming van zijn neutraliteit en ook voor politie-doeleinden. Hierop antwoordde de woordvoerder, niets te kunnen zeggen ten aanzien van den stand in Europa, doch niet te kunnen be grijpen waarom Nederland drie slag kruisers noodig heeft tot handhaving van zijn neutraliteit in het Verre Oosten, ter wijl bovendien slagkruisers van 26,500 ton voor politie-doeleinden te groot zijn DR. W. J. ROOS VAN DEN BERG NIET NAAR FINLAND. Wegens redenen van physieken aard. Wij vernemen, dat de ambulance-commis sie van het Nederlandsche Roode Kruis op zijn verzoek heeft besloten, wegens redenen van physieken aard, dr. W. J. Roos van den Berg, met dankbetuiging voor zijn bereid verklaring, te ontheffen van de hem ge geven opdracht om op te treden als leider van de ambulance, die naar Finland zal worden uitgezonden. Geen accoord tusschen Nederland en Engeland. In antwoord op een vraag van den heer Heldring heeft minister Steenberghe van middag in de Eerste Kamer verklaard, dal het accoord met Engeland waarover door een Nederlandsche delegatie te Londen on derhandelingen werden gevoerd niet is af gesloten. De minister kon hierover verder niets mededeelen, dan dat de optimistische berichten, die den laatsten tijd in sommige bladen zyn verschenen, niet voor de verant woordelijkheid van de regeering zijn. De „Tara" is zonder waarschuwing getorpedeerd. De geheele bemanning in een Spaansche haven aangekomen. Gisterochtend zijn 23 leden der beman ning van het Nederlandsche s.s. „Tara" dat ten Z.W. van Kaap Finisterre (Spanje) door een ontploffing was gezonken, door den Spaanschen treiler „Milin" te La Coruna (N.W. Spanje) aan land gebracht. Zy wa ren op ongeveer 30 mijl van Kaap Finister re door den treiler aaïi boord genomen. De andere sloep, waarin de overige 12 opva renden zaten is later op den dag in de klei ne Spaansche haven Corme aangekomen. De geheele bemanning van de „Tara" be vindt zich thans te La Coruna. De mannen vertelden, dat zij Woensdag ochtend te twee uur door een hevige ont ploffing waren gewekt. Terwijl zij zich in de booten haastten, deed zich een tweede ontploffing voor, die hel schip deed zin ken. Intusschen vernemen wij, dat bij de di rectie van de maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam thans een telegram van den kapitein is ontvangen waarin wordt mede gedeeld, dat de „Tara" Woensdagochtend ten hoogte vair Finisterre zonder waar schuwing is getorpedeerd. Geknoei met zandrijden voor de militairen. ZEVEN CHAUFFEURS GEARRES TEERD. NOG MEER ARRESTA TIES VERWACHT. Uit Amersfoort wordt gemeld: Bij het zandvervoer voor militaire doeleinden is gebleken, dat er meer vrachten in reke ning werden gebracht dan er vervoerd wer den. Na elke vracht namelijk, moet de chauffeur van de betreffende zandauto een boekje laten afstempelen. Door het vele gebruik was het stempel verbleekt, het geen op den afdruk in het boekje duidelijk te zien kwam. De laatste dagen was het in het oog geloopen, dat er met het zandver voer iets niet in orde was. By onderzoek bleek, dat in de boekjes van de chauffeurs nieuwe stempelafdrukken voorkwamen; een valschen stempel was vermoedelijk in omloop. Onder verdenking van deze vervalschin- gen is een Amsterdammer aangehouden, evenals zeven chauffeurs, die de nieuwe stempels in hun boekjes hadden. De politie heeft alle boekjes van de chauffeurs, die de vrachten voor defensie vervoeren, voor na der onderzoek opgevraagd. Voorts is gebleken, dat het zand door verscheidene chauffeurs op een willekeu rige plaats werd neergeworpen en dat groo- te hoeveelheden hun bestemming niet be reikten. De chauffeurs worden namelijk per vracht betaald, zoodat zy er belang by had den, het aantal ladingen zoo hoog mogelijk op te voeren. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Er worden nog meer arrestaties ver wacht. Hulp aan Finland. ROCKEFELLER GEEFT EEN TON. De inzamelingen, welke in Zweden ten behoeve van Finland zyn gehouden, hebben tot dusverre een bedrag van 20,020.192 kro nen opgeleverd. Het ANP. meldt uit New York: John D. Rockefeller heeft gisteren 100,000 dollar gegeven voor het Finsche steuncomité in de Ver. Staten. In een brief aan Hoover, voor zitter van het comité, zegt Rockefeller, dat de fiere tegenstand, welken Finland biedt, ter bescherming van zyn leven en vrijheid, de wereld met bewondering heeft vervuld en aan de menschheid een nieuwen hoogen standaard heeft gegeven van moed en op offering. Hoover heeft medegedeeld, dat de inzameling in Amerika thans de twee mil- lioen dollar heeft overschreden, waarvan reeds 1,200,000 dollar naar Finland is ge zonden ter hulpverleening aan de burger bevolking. DE BOTERNOTEERING EN DE HEFFING De Leeuwarder commissienoteering Nederlandsche boter is gisteren vastgesteld op 84 cent per kg (2 cent hooger dan vorige week) Het bedrag van de heffing en steunuit- keering op boter is, behoudens tusschen- tydsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Februari vastgesteld op 80 cent per k{ (onveranderd). Zware mitrailleurs slaan, verdekt opgesteld in het sneeuwgebied, een aanval af. De paraatheid van het Nederlandsche veldleger wordt door de oefeningen steeds meer geperfectionneerd. ffieen Amerikaanse! EiSoed op de Europeesche slagvelden. De minister van oorlog der Ver. Staten, Woodring, heeft te Topeha in Kansas, aan een diner ter gelegenheid van „Washing ton Day', de herdenking van den geboorte dag van Amerika's eersten president, sterk isolationistische inzichten verkondigd. Hy gaf de verzekering: „Voorzoover mijn in vloed in de adviseerende organen dezer regeering strekt, zal geen van mijn of uw zonen opgeroepen worden om te dienen als bloedoffer op 't altaar van Mars. Ik weet, dat de president der Ver. Staten den oor log tot in het diepst van zyn ziel verfoeit en ik weet, dat hij vastbesloten is, dat op de slagvelden in Europa geen Amerikaansch bloed zal worden vergoten.:. ,De Amerikaansche militaire politiek is gebaseerd op de verdediging van ons grondgebied en onze instellingen en niet op een offensief tegen eenig ander land op God's aardbodem. Wy zuilen waarschijnlijk in staat zijn, ons land militair te isoleeren tegen de thans heerschende conflicten" EEN DROEVIGE VERGISSING. Een familie aan de Gelderschekade te Amsterdam, die dezer dagen' haar moeder na een noodlottig ongeval zag heengaan, is zeer pijnlyk getroffen door een treurige vergissing met het stoffelijk overschot, meldt de „Tel". De vrouw zou gisteren op de begraafplaats „Vredenhof" worden ter aarde besteld, doch tot groote ontsteltenis der familie bleek Woensdagavond, dat zij reeds op de Oosterbegraafplaats was be graven. De vrouw was in een ziekenhuis overle den, in den nacht van Zondag op Maandag. De echtgenoot liet de voorkamer van zyn kleine wording inrichten tot rouwkamer, waarin Woensdag het stoffelijk overschot zou worden gebracht. De vele familieleden zouden komen om op dezen droeven avond afscheid te nemen. Toen omstreeks half zeven de kist per lijkauto naar het huis was gebracht en het stoffelijk overschot ir de voorkamer was opgebaard, deden eer zoon en een ander familielid een afschu welijke ontdekking. Want toen zy het dek sel van de kist namen, zagen zy, dat de stoffelijke resten van een andere vrouw zich hierin bevonden. Geheel overstuur riepen zy direct den bedroefden vader, die bij al het leed, dat hij den laatsten tijd had ondervonden, nu deze schok nog kreeg. Hij riep de buren en de familieleden, die zich in het huis bevonden, te hulp, waarna men de politie van de betreurenswaardige vergissing op de hoogte bracht. Direct stel de men ook de begrafenisonderneming van deze trieste zaak in kennis. Bij een in al lerijl ingesteld onderzoek bleek, dat het stoffelijk overschot van de vrouw des hui zes reeds een dag te voren ter aarde was besteld op de Oosterbegraafplaats, zoodat dus ook nog een tweede familie getroffen is door deze tragische verwisseling. Deze menschen hebben een hun volkomen onbe kende vrouw begraven. Nog Woensdag avond heeft de begrafenisonderneming in overleg met de politie en justitie er voor gezorgd dat dit stoffelijk overschot weer werd opgegraven en naar liet huis aan de Gelderschekade kon worden overgebracht, zoodat gisteren de begrafenis op den vast- gestelden tijd kon plaats vinden. Het stof felijk overschot van de andere vrouw zal thans ook zoo spoedig mogelijk op de daar voor bestemde plaats ter aarde worden be steld. TWEE MILITAIREN VAN EEN AUTO GESLINGERD. Een hunner omgekomen, een ge wond. Gistermiddag zijn van een vrachtauto, welke den vry hoog liggenden onbewaakten spoorwegovergang van den Ossendamweg te Soest gepasseerd was en daarna de scherpe bocht naar de Parklaan maakte, De Duitschers gebruiken gekleurde zoeklichten. De luchtvaartredacteur van de Engelsche „News Chronicle" schrijft, dat de Britsche luchtmacht de geheimen der verdediging 'an Berlyn thans kent. In de laatste we ken hebben verscheidene malen escadrilles ■erkennings- en bombardementsvliegtuigen, boven de Duitsche hoofdstad gevlogen, het geen waardevolle inlichtingen heeft opge leverd. De Duitschers maakten bij die ge legenheden gebruik van gekleurde zoek lichten. De licht bundel der gewone zoek lichten breekt nl. tegen de wolken en vio let, blauw of oranje licht dringt eeniger- mate door. De voordeelen zijn echter zoo, zegt men, niet noemenswaard. De Engelsche vliegtuigen, aldus deze re dacteur. hebben ook boven Praag, Ham burg. Neurenberg, Miinchen en Dresden gevlogen, terwijl geregeld vluchten worden gemaakt boven de Noordzee en naar de omgeving van Sylt en Helgoland. lersche hommen ontploften weer in Londen. Gisteravond hebben in het „Westend" van. Londen drie ontploffingen plaats gehad, die toegeschreven worden aan leden van het lersche Republikeinsche Leger. Een dei- ontploffingen verwondde een vrouw en deed de ruiten van eenige naburige perceeleri SPORTNIEUWS VOETBAL. Z.V.B. WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle door den Zeeuwschen Voetbal Bond voor a.s. Zaterdag en Zondag uitgeschreven wedstrijden zijn afgelast. DAMMEN. GOES D.I.D. I—YERSEKE I 11—9 Te Goes is gisteren een wedstrijd gespeeld tusschen D.I.D. I Goes en Ierseke I. De uit slag was: A. Corstanjeniet opgekomen 20 H. WeezepoelA. Goeman 20 G. FoudraineA. Oom 02 J. KnuistC. v. d. Endt 02 J. Rouwe—D. v. Boven 20 J. FokkerF. v. d. Boomgaard 20 J. Nieuwdorp—P. Höogstrate 1—1 W. de JongeJ. Zuidweg 02 W. DekkerA. de Munck 02 J. SchipperJ. Goeman 20 Totaal D.I.D. Goes 11 punten en Ierseke I 9 punten. Intusschen is de competitie thans geëin digd en is „KapelleBiezelinge" in deze af- deeling kampioen geworden. OM HET KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND. Te Amsterdam zyn gisteravond eenige partyen uit het tournooi om het kampioen schap van Nederland gespeeld. Keiler won zyn partij tegen Rustenburg, waardoor hij zijn kansen om den titel te behouden ver grootte. Ligthart maakte tegen Jurg remi se, terwijl van DartelenLochtenberg eveneens in remise eindigde. In de Maasstad is voorts de partij Ham Bom gespeeld, welke ontmoeting door Bom werd gewonnen. SCHAKEN. Een simultaanseance. Maandag, 26 Februari a.s. zal de heer J. M. Mullié, kampioen van Zeeland, voor de Vlissingsche schaakclub een simultaan- séance geven, in het clublokaal, café Kiviet, Badhuisstraat, Vlissingen. twee militairen tegen den grond geslingerd. Een hunner, zekere A. J. Jansen uit Amster- dam, was op slag dood. Hij laat een vrouw en een kind achter. De andere militair werd met een ernstige hersenschudding opgeno men.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1