VERKOUDHEID STADSNIEUWS themgène UIT DE PROVINCIE biervliet STADSNIEUWS marktberichten MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. (Voor de eerstvolgende raads vergadering). GARANTIE VOOR UITBETALING KOSTWINNERSVERGOEDINGEN De Minister van Defensie heeft aan de gemeentebesturen, voor wat betreft de fi nanciering van de gelden, der uit te be talen kostwinnersvergoedingen, de keuze gelaten tusschen 2 systemen, namelijk: a het verstrekken achteraf van voor schotten van ongeveer 80 op de desbe treffende betalingsstaten; b. het verstrekken vooruit van voorschot ten voor het volle benoodigde bedrag ,geld ter goede rekening Systeem b is belangryk voordeeliger dan a-, aangeziejn de gemeente alsdan geen kasgelden beschikbaar behoeft te stellen Bij systeem a geschiedt de beschikbaar stelling op ingediende staten, ingericht voor kwartalen van 14 weken. Deze zeer omvangrijke staten kunnen in de practijk op hun vroegst worden ingezonden onge veer één maand na den laatsten betalings termijn. Wanneer daarbij nog eenige we ken komen voor de gelden worden ontvan gen. is het resultaat, dat de gemeente 80 voorschot ontvangt een klein half jaar na het begin van het betrokken kwartaal Omtrent het tijdstip van terugbetaling der ontbrekende 20 bestaat geenerlei zeker heid. doch gevoegelijk kan worden aange nomen, dat ten minste een jaar daarop zou moeten worden gewacht, zoo niet lan ger. Bij systeem b verstrekt het Rijk aan de gemeente elke vier weken vooraf een voorschot, dat voldoende is voor het volle in dat tijdvak noodige bedrag Daaraan is dan echter als voorwaarde verbonden, dat de Burgemeester optreedt als „comptabele" d.w.z. zich aan de bepalingen der Compta biliteitswet onderwerpt en persoonlijk re- kenplichtig wordt tegenover het Rijk De gemeente behoeft in dit systeem geen kasgeld beschikbaar te stellen, doch ont vangt telkens kosteloos voor enkele weken kasgeld. Op dit oogenblik is wekelijks voor de kostwinnersvergoedingen rond 3700 gulden-noodig, alzoo per kwartaal van 13 weken rond 50,000. Bij het systeem a met een gemiddelden achterstand in de terugbetalingen van een kwartaal, zou de gemeente na het eerste kwartaal doorloopend 50.000 kasgeld moeten leveren, hetgeen, tegen de laatst betaalde kasgeldrente van 4% een uit gaaf van 2125 's jaars vertegenwoordigd Bij gemiddelden achterstand van 3/« jaar hetgeen evenzeer mogelijk is zou de jaarlijksche uitgaaf tot 4250 klimmen. Gelet op het groote voordeel voor de gemeente bij het volgen van systeem b heeft de burgemeester niet geaarzeld in September 1939 dat te kiezen, hoewel hij daarmede als „comptabele" groot risico op zich ham. B. en W. zijn van oordeel, dat het on juist is den burgemeester bedoeld persoon lijk risico te doen dragen. Eenerzijds het enkele malen voorgekomen, dat de be trokken secretarie-ambtenaren onjuiste be rekeningen hadden opgesteld, anderzijds zijn door den Minister van Defensie vast gestelde regelingen te dezer zake, mede door de herhaalde wijzigingen, zóó inge wikkeld geworden, dat in verschillende ge vallen twijfel rijst welke de juiste uitleg ging der voorschriften is en of de ter Se cretarie gegeven toepassing achteraf door het Rijk zal worden gefiatteerd. Op grond van een en ander stellen B en W. den Raad voor om het bovenvermelde systeem b te blijven volgen, met dien verstande evenwel, dat de gemeente het persoonlijk risico, verbonden aan de berekening en uitbetaling van de kostwinnersvergoedingen, van den burgemeester overneemt, zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 September 1939. WIJZIGING VOORWAARDEN AANSLUITING ELECTRÏSCH KABELNET. In de raadsvergadering van 12 Januari werd de behandeling van het voorstel tot vaststelling van een nieuw art. 29 der „Verordening, regelende de voorwaarden voor aansluiting aan en levering van elec- triciteit door het gemeentelijk Electrisch Bedrijf" aangehouden wegens verschillen de daartegen gerezen bezwaren en wel: ten eerste werd bepleit de bepaling der plaats voor opstelling van den Meter in overleg met den verbruiker te doen ge schieden. Burg. en Weth. blijven, gehoord de Com missie van Bijstand, prijs stellen op onge wijzigde handhaving der betrokken alinea Wel staan zij niet afwijzend tegenover over leg. doch uiteindelijk moet de beslissing toch bij de Directie blijven. Invoeging van de vermelde woorden zou nutteloos een vage redactie in het leven roepen. Ten tweede werd bepleit schrapping der woorden „behoudens breek- en timmer werk", waardoor de kosten daarvan niet voor rekening van het bedrijf komen. Schrapping dezer woorden moeten Burg en Weth. ten sterkste ontraden wegens de daaraan verbonden consequenties, ook voor de andere bedrijven. Het breek- en tim merwerk is trouwens altijd voor rekening van den verbruiker gebracht. Burg. en Weth. stellen voor alsnog te bepalen, dat als de directie het noodzakelijk acht in 'n bestaande installatie 'n metercombinatie aan te brengen, het breek- en timmerwerk wel voor rekening van het bedrijf komt Ten derde is gevraagd vast te leggen wie eigenaar zal worden van de nieuwe installaties Burg. en Weth. antwoorden dat het de bedoeling is, dat de metercombinaties on der alle omstandigheden eigendom van het bedrijf blijven en dien overeenkomstig stel len zij nader toevoeging voor van de vol gende alinea: „De nieuwe meter-combina ties blijven onder alle omstandigheden eigendom van het Electriciteitsbedrijf De vierde opmerking was een pleidooi voor geheele of gedeeltelijke terugbetaling van vroeger gemaakte en aan verbruikers berekende' kosten voor nieuwe installaties. De bedoelde kosten aldus het ant woord betreffen vergoeding wegens door het bedrijf geleverde materialen en ge- presteerden arbeid, welke vroeger extra door dem installateur aan den verbruikei werden berekend Onder deze omstandig heden achten Burg. en Weth. de verzoch te terugbetaling ten eenenmale uitgesloten Een opgaaf, zooals mede gevraagd van de kosten der gecombineerde borden en haar verdeeling over de verschillende on- derdeelen,is vertrouwelijk voor de raads leden ter inzage gelegd. HULP AAN FINLAND. Verantwoording. Het is me een aangename taak deze week wederom verantwoording te doen van de ingekomen gelden voor Finland. Donderdag 15 Febr. werd me de eerste gift ter hand gesteld na de verantwoording van de vo rige week (zie hieronder) 2,50 per Giro van de Fam. I. te K. 5,50 uit de collecte van de Geref. Kerk te Serooskerke 0,50 Vrijdag 16 Febr. vond ik in mijn brievenbus een gift van 25, Ik mag niet zeggen van wie, maar ik wensch de geefster beterschap 25, Daarna kwam op 'dienzelfden dag een niet geringere verrassing toen een jongen van klas Hb van de Chl. Mulo aan de Nieu we Haven me de flinke som van 15 ter hand wilde stellen. Ik heb de ijveraars in school mogen be danken. Flink zoo jongens en meisjes. Flink zoo! 15. Zaterdag 17 Febr. van N.N1. Uit de collecte van de Geref. Kerk te St. Laurens een rijks daalder die aan twee kanten met een postzegelstrookje beplakt was met het opschrift: Finland, St. Laurens. Ter Navolging! 2,50 van N.N2,50 van N.N2 Maandag 18 Febr. van J. B. inge sloten in een kaart 1, N.N1,- Maandag 18 Febr. kwam een man met een stralend gezicht me 98.overhandigen: het prach tige resultaat van de collecte in de Geref. Kerk te Veere. Wat zit er een geld in dat Veere! 98. Van N.N. in mijn brievenbus 3, Dinsdag 20 Febr. van N.N2,50 van R1, A1.— van de J. Ver. te Vrouwenpolder: een prachtig bedrag door jongens op eigen initiatief verzameld 6, Woensdag 21 Febr. gireerde ds. J. Meester van Brouwershaven met van N.N. te Brouwershaven 1,50 En tenslotte nog een prachtig be drag van de Middelb. Melkslyters- vereeniging 25,met het ver zoek -er bij te zetten: ter navol ging. Wat ik bij dezen doe5 Totaal van 14-21 Febr. 196,50 Vorige verantwoordingen: samen komst Hofpleinkerk 617,42 2e verantwoording 56.15 3e verantwoording 136.97 verantwoording 55,60 5e verantwoording 196.50 Totaal 1062,64 Giften kunnen in mijn brievenbus gedaan of gegireerd worden op postrekening 88855. De gelden worden primair gezonden naar het Finsche Roode Kruis doch dienen voorts tot hulpverleening aan de actie van den Finschen hoogleeraar, prof. Gulin, van de Theol. Fac. te Helsinki die ijvert voor de 500 000 geëvacueerde vrouwen en kinderen en ouden van dagen, wier mannen en zonen te strijde trokken. Zy zijn aangewezen op steun van den Staat doch bovenal op hulp van barmhartige menschen in de ge heele wereld. A. H. Oussoren. Hofplein 11. Zweden zwaar getroffen door den zee-oorlog. REEDS 32 SCHEPEN VERLOREN De Zweedsche minister van buitenlandsche zaken,. Guenther, heeft gisteren geant woord op een interpellatie, waarbij een overzicht werd gevraagd van de methoden der Duitsche oorlogsvoering ter zee te genover de Zweedsche scheepvaart en over door de regeering genomen of beraamde maatregelen De minister deelde allereerst mede, dat 32 Zweedsche vrachtschepen met eei houd van 64,000 br. ton en een verzeke- ringswaarde van 24 M- millioen kronen se dert het begin van den oorlog zijn getor pedeerd of op mijnen geloopen en gezon ken Zeven schepen zijn zeer zeker door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Het verlies van 26,6 dezer tonnage is door duikbooten veroorzaakt Slechts een derde der door duikbooten tot zinken gebrachte tonnage was bestemd voor Engeland, terwijl de rest op weg tusschen Zeweden en neutrale landen Een nieuw Duitsch slagschip in den Atlantischen Oceaan? Volgens het Urugueensche blad „El Pue blo", wordt van gezaghebbende zijde ver nomen, dat een der beide vestzakslagsche pen van de Duitsche vloot, de „Deutsch- land" of de „Admiral Scheer7 zich thans in het Zuidelijk deel van den Alantischen Oceaan bevindt om koopvaardijschepen aan te vallen, teneinde de Admiral Graf Spee" te wreken. Het blad 'verneemt verder, 'dat het Duitsche vrachtschip ,.Lah", metende 8498 ton, op zal treden als hulpschip. Het vaartuig is in November te Montevideo aangekomen, heeft onlangs steenkool ge laden en is naar Buenos Aires vertrokken. Bestrijdt mei de warmte verwekkende Hel eenvoudige middel legen HOEST en BRONCHITIS Bij de eerate teekenen van verkoudheid, als U zich rillerig en afgemat gevoelt, neem dan direct de noodige voorzorgen om U te behoe den voor complicaties, zoo als hardnekkige hoest, keel pijn en ze'fs bronchitis. Leg bU het naar bed gaan een vel Thermo gene op uw borst. De weldadige warm te, die de Thermogene ontwikkelt, ver drijft de benauwdheid en de prikkeling uwer ademhalingsorganen. Reeds den volgenden morgen voelt U zich opge lucht en kunt U Uw werkzaamheden hervatten. Voor alle zekerheid kunt U de Thermogène ook overdag onder uw k) eer en blijven dragen om U tegen plotselinge afkoeling te beschermen. Thermogène is verkrijgbaar bu Apoth. en Drog. in doozen van 40 en 60 cent. In de Apollohal te Amsterdam is Woensdag de Nationale Ford- tentoonstelling „1940" geopend. Een overzicht van de expositie. DIPLOMA HANDELSKENNIS. Blijkens eene door den voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noordbrabant te Eindhoven in de vergadering van 31 Jan. jl. gedane mede- deeling ligt het in het voornemen in den loop van dit jaar het bezit van een diplo ma eindexamen Handelsavondschool gelijk te stellen met het bezit van een diploma Handelskennis voor de bepalingen der Ves tigingswet Kleinbedrijf. Waar in het voorjaar wederom de exa mens voor het diploma Handelskennis zul len worden afgenomen, zou het zeker voor velen die in het bezit zijn van een diploma eindexamen Handelsavondschool van belang zijn dat voordien de beslissing in deze door den Minister zoude kunnen worden geno men. Alsdan zouden de leerlingen der hoogste klasse die voor hun eindexamen slagen ook niet-onbelangrij ke kosten 12,50) worden In verband met een en ander heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg zich tot den Minister van Economische Zaken gewend met verzoek de beslissing in deze wel te willen bespoedigen, zoodat belang hebbenden, voordat zy zich voor het e men Handelskennis moeten aanmelden, ten deze zekerheid hebben. DE VERPLICHTE STIERENKEURINGEN Alvorens over het verdere verloop'van de keuringen van gisteren te berichten, gaan wy nog even terug naar Dinsdag, toen de eerste keuringen in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen plaats hadden. Te Breskens, waar slechts 3 dieren wa ren aangevoerd, werd de stier van Dusar- deijn goedgekeurd. Te Hoofdplaat was er een dubbel zoo groote aanvoer als in Breskens en werden 6 dieren voorgebracht. Er konden er 3 worden goedgekeurd, resp. van Thomaes, Booymans en H. Cammaart. Hier en ook in de nog te noemen plaatsen gaf o.a. de betrokken burgemeester blijk van belangstelling by deze voor het eerst verplichte keuringen. Te Biervliet was de belangstelling groot en waren 15 dieren aangevoerd,waarvan er 7 werden goedgekeurd, nml. van Rijk aard, P. J. Boerjan, P. J. Mullaert, C. Buys- se, P. Doens, Kouwyzer en Guillet. Te IJzendijke voegde de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten, zich bij de belangstel lenden in de 20 aangevoerde stieren, waar van er 12 werden goedgekeurd, nml. van Van Tiggelen, wed. Dobbelaar, A. de Smet, J. van Waes, v. d. Slikke, A. Averbeeke, L. Dusardeijn, van Heys, A. van Waes, E. van Damme, E. de Milliano en Quaak. Te Waterlandkerkje stonden 6 dieren op het oordeel der keurmeesters te wachten. Pliervan werden er 4, goedgekeurd, nml. van A. Temmerman, P. de Meijer, P. van Hekke en C. Tas. Tenslotte trokken de keurmeesters naar Schoondijke, waar zy 11 dieren voor zich kregen. Hiervan konden zij er 6 goedkeuren en wel twee van Verhage en een van H. van Waes, Th. Dierik, Dekker en C. Doens. Van de 61 dieren, die totaal dien dag waren aangevoerd, konden er dus 33 wor den goedgekeurd. Terugkomende op de keuringen op Wal cheren op Woensdag kan eerst worden ge meld, dat er te Arnemuiden belangstelling was oa. van den heer Philipse. Er waren 6 stieren aangevoerd, waarvan er vier wer den goedgekeurd, nml. twee van C. Steen- dijk en een van J. Janse en J. Krijger. Te Sint Laurens was onder de vrij vele belangstelling o.a. de burgemeester. Van de 16 aangevoerde stieren, konden er maar vier worden goedgekeurd, nml: van Jan Kwekkeboom en J. Wouterse ieder een en twee van J. Koole Dzn. Het laatste bezoek van Woensdag gold Serooskerke, waar de burgemeester zich ook onder de belangstellenden bevond. Hier was het resultaat beter want van de 12 stieren, konden er 7 worden goedge-, keurd en wel 3 van K. J. Allaart en een van S. de Visser, S. Meijers, C. Meyers en W. Sanderse. Het totaal resultaat van gisteren was dat van de 92 stieren, die getoond werden er 30 zyn goedgekeurd. WALCHEREN Jaarvergadering Verecniging voor Chr. Lager Onderwijs. GAPINGE. De vereeniging voor 'Christe lijk Lager Onderwijs hield, onder voorzit terschap van den heer M. Arendse Pzn in de consistorie-kamer der Geref. kerk haar 31ste jaarvergadering Uit het door den secretaris, den heer C. Langebeeke Czn. uitgebracht jaarverslag bleek, dat de Vereeniging thans 75 leden; telt en de school door 60 leerlingen werd bezocht, terwyl het voorts getuigde van een opge wekt vereenigingsleven Uit het jaarver slag van den penningmeester, den heer W. Vos bleek, dat ofschoon het boel^i 1939 een klein nadeelig slot aangeeft, de financieele toestand der vereeniging goed genoemd kan worden. De aftredende be stuursleden, de heeren J. Versluys- en A. Pi. Wouters werden als zoodanig herko zen. De vergadering, die matig bezocht was, werd door den heer H. G. Boer, on derwijzer der school met dankgebed geslo ten. Chr. Lager Onderwijs. RITTHEM. De vereeniging van Christe lijk Lager Onderwijs hield gisteravond haar algemeene jaarvergadering. De rekening en verantwoording over 1939 sloot met een batig saldo. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heeren M. Hoogesteger en D. Polderman. Het aantal leerlingen bleef stationnair. Het af geloopen jaar was voor de school een belangrijk en ook een bewogen jaar. Belangrijk, omdat er een groote restaura tie aan het schoolgebouw was verricht en bewogen, omdat de school door de militai ren is bezet geweest en er heel wat moei lijkheden te overwinnen waren voor in de Hervormde kerk onderwijs kon worden gegeven. Het hoofd der school deed eenige mede- deelingen over het schoolleven in het af- geloopen jaar. Bij de rondvraag werd o m. de wensche- lijkheid betoogd, dat al de kinderen uit de buurtschap Welzinge de dorpsschool be zochten. Dit zou ook voor de burgerlijke gemeente een groot financieel voordeel geven, VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. RITTHEM. De afd. Ritthem van de Ver eeniging Ziekenhuisverpleging op Walche ren hield Woensdagavond haar algemeene jaarvergadering. Het aftredend bestuurslid de heer K Louwerse werd als zoodanig herkozen. Van de bestuurstafel werd me degedeeld, dat in het afgeloopen jaar het ledental te Ritthem is gestegen van 450 tot 468 zynde 69,3 der bevolking. In 1939 waven er uit. deze gemeente 5 opnamen met 116 verpleegdagen. De heer L. Onderdijk, secretaris-penningmees- ter der vereeniging sprak uitvoerig over de laatste verandering en vernieuwing in de werkwijze der vereeniging. Dank z'y de vermeerdering van het aantal leden en het groote reservefonds zyn de voordeelen voor de leden aanmerkelijk verbeterd. Door eenige leden werden vragen ge steld, welke uitvoerig werden beantwoord. EesmwacMig i "^Akkertje (ïngez. Mea. TEMPERATUURSSTIJGING VAN 36 GRADEN IN EEN DAG. De strenge koude der laatste dagen was in Noorwegen gisteren plotseling geweken hetgeen geleid heeft tot zwaren sneeuw val. in het bijzonder in Zuid-Noorwegen. Bijzonder sterk was de temperatuurssty- ging te Roeros, ongeveer 100 km ten Zui den van Trondheim, waar de temperatuur eergisteren nog 40 graden onder'nul, doch gisteren nog slechts 4 graden onder nul Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent A. CORNELLS. (lng. Mfcd.J GOES „CHRISTENEN, WAT NU?" Naar men ons meldt zal hedenavond in de zaal van het Leger des Heils een bijeen komst gehouden worden voor alle Christenen in verband met den veldtocht, die de afdeeling hier ter plaatse bezig is te houden. Spreken zal mr. P. Dieleman uit Middel burg met als onderwerp: „Christenen, wat Zooals te begrijpen is staat het een c.i ander in verband met de ernstige tijds omstandigheden en de bijzondere taak wel ke ieder Christen thans :eeft te vervullen. VERGADERING A.R. KIESVEREENIGING De Centrale AR. kiesvereeniging hield onder leiding van ds. A. Scheele haar jaar vergadering. Spr. herinnerde in zijn ope ningswoord aan het overlijden van den hr. Dominicus, en wees er voorts op, dat dit wel een jaar van rust is, wat de verkiezin gen betreft, doch niet wat den overigen ar beid aangaat: het versterken der A.R.-or- ganisatie en de studie der beginselen. De secretaris, de hr. Hommes, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de Statenver kiezingen, die voor de A.R. in Zeeland niet gunstig verliepen. De procentsgewyze ach teruitgang strekte zich ook over dit district uit en eveneens vertoonde het ledental eeni- gen achteruitgang. Ook spr. gewaagde van het overlijden van den hr. Dominicus en voorts van het vertrek van den hr. Tange, terwyl hy in dankbare bewoordingen herin nerde aan het vele dat de hr. C. P. Voge laar voor de party deed ook als lid der Provinciale Staten van Zeeland. Na bespreking en goedkeuring van dit verslag, gaf de penningmeester, de hr. Buitenhuis, een overzicht van de rekening over 1939. De rekening, die opende met een voordeelig saldo, sloot met f 1105,29 w.o. een goed slot van f 732,90. Op advies van de Commissie voor het nazien der rekening en bescheiden, werd het verslag goedgekeurd onder woorden van dank tot den penning meester voor zyn accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden, de hrn. G. Heynsdyk, M. de Regt en ds. A. Scheele herkozen. Tenslotte werd o.a. nog de vraag bespro ken, hoe in het algemeen het meeleven der jongeren te bevorderen en in het bijzonder de Arja- en propagandaclubs te versterken. Een granaat, die menschenlevens redde Reuter meldt uit Londen: Een officier, die het bevel voert over een kustbatterij in de Firth of Forth in Noord Engeland, heeft gisteren een ongeladen honderd- pondsgranaat laten aflschiet^n voor den boeg van een treiler, die men den wissen ondergang in een mijnenveld tegemoet zag varen. Dit sein deed den treiler stoppen, doch ongelukkig sprong de granaat bij het neerkomen op het water terug, scheer de over enkele daken, drong door het dak van een fabriek en sloeg daarna floor twee kamers van een woonhuis, als ge volg waarvan een vrouw en een kind licht gewond werden. In een officieele verklaring wordt ge zegd, dat het snelle optreden van den batterycommandant ongetwijfeld de be manning van den treiler van den onder gang heeft' gered. BRIEVEN VAN LUTHER VERKOCHT. Gisteren zijn te Berlyn brieven van be kende historische personen geveild. De hoogste prijs werd betaald voor een brief van Luther aan zijn vriend Wilskamp in Herford. Deze bracht 2600 mark op. Kap el le, 21 Febr. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Kleine veiling. Appelen: Goudreinetten 9—16, Zure Bellefleurs 4—12, Cox's Orange Pippin 18, Court Pendu 410, Sterappels 510, Luntersche Pippin 8,5, Lanes Prince Albert 47,5, Bramley's Seedling 4—9, Rembour Mortier 57, HoncTsmuil 3 6, Ermgaard 5—14, Campagnezoet 3—8,5, Hollandsch Zoet 2—6,5, Pomme d'Orange 510, Bijenkorf 46. Peren: Conférence 8—10, Gieser Wilde man 5—14, Kleiperen 3—13, Souvenir de Vacheur 57,5, Bergamotten 5—8,5, Samt Remy 510, Pondsperen 68, Brederode 10, per kg. Groenten: Breekpeen 3, Koolrapen 3,o0, per 100 kg. Kippeneieren 5,50—5,60, per 100 stuks.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6