5 |p s. Hf MiDDELBUgKiSCjiE COURANT (&606SHE COURANT) „Wat Mijnhard! maakt is goed" NUMMER 46 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- .burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St, Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct EERSTE BLAD DRIE BLADEN r1 BJCittaxii ulau tp.td DONDERDAG 22 FEBRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bjj vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Vlet,- Nederlandsche selhepesi galgen verloren. 26 zeelieden worden vermist. Het was gisteren een zwarte dag voor de Nederlandsche scheepvaart: vier sche pen gingen verloren. Reeds hebben wy gisteren de ondergang van de „Tara" en de „Alja" gemeld. De „Alja" een Groningsch kustvaartuig stoot te nabij de Fransche haven Brest op een wrak en zonk. De zeven Nederlandsche zeelieden van de „Alja" konden echter ge red worden en zijn in een haven aan de Fransche Westkust aan land gebracht. Alle opvarenden van de „Tara" gered. Het vrachtschip „Tara" van de N.V. Maatschappij Vrachtvaart te Rotterdam, met een lading graan op weg van Zuid- Amerika naar Rotterdam, is, zooals ook in het kort nog gisteren kon gemeld worden, ten Zuidwesten van Kaap Finisterre (Span je) door een ontploffing zoodanig bescha digd, dat het schip is gezonken. Gisteravond heeft de reederij van het schip bericht ontvangen, dat alle 35 opva renden van de „Tara" zijn gered. Nadere bijzonderheden over den onder gang van het schip zjjn niet bekend. Men weet niet of het schip op een mijn is ge- loopen, of dat het door een torpedo tot zinken is gebracht. Wel wordt opgemerkt, dat de „Tara" nog ver van de mijnenvelden verwijderd was, toen het door een ontplof fing werd getroffen. Mlotortankschip „Den Haag" na ontploffing gezonken. De laatste dagen heerschte groote onge rustheid over het Nederlandsche motor tankschip „Den Haag" van de Standard Amerikaansche Petroleum Compagnie, dat met een lading petroleum onderweg was van New-York naar Rotterdam. Het schip had ongeveer 20 Februari te Rotterdam moeten aankomen, terwijl het laatste con tact tusschen schip en reederij plaats had op 14 Februari. Toen bevond de „Den Haag" zich op ongeveer 400 mijl ten Westen van Lizard (Zuid-Westpunt van Engeland). Het eenige bericht dat nadien was ont vangen meldde, dat een reddingboot met. den naam „Den Haag" in de omgeving van Lizard was aangespoeld. Alle pogingen wel ke de reederij ondernam om in contact met het schip te komen bleven zonder resul taat. Tot gisteravond uit Londen werd me degedeeld, dat dertien opvarenden van de „Den Haag" aldaar zouden aankomen. Uit nadere mededeelingen bleek toen, dat het motortankschip op 15 Februari des middags te 13,15 uur door een explosie midscheeps aan stuurboord is getroffen. De plaats waar het drama zich heeft af gespeeld, vermeldde het telegram niet. De bemanning ging in drie sloepen. Hiervan is één sloep, waarin 13 opvarenden, na 75 uur door een Engelsch schip waargenomen. Dit vaartuig heeft de 13 schipbreukelingen aan boord genomen en gisteravond te Lon den aan wal gezet. Het motortankschip „Den Haag" had een totale bemanning van 39 koppen. 26 opvarenen worden dus nog vermist. De geredden. De namen der geredden zijn: C. Wijker, kapitein; S. Verbeek, eerste machinist; H. G. Schimmel, assistent-machinist; J. Ver meer, magazijnmeester; W. Damen, boots man; G. Assenberg, olieman; H. Johns, be diende; J. Kuiper, hofmeester; A. Visser, tweede kok; N. van der Wagt, P. G. Ze venbergen en L. Bredius, matrozen en J. van der Meer, logiesjongen. Na aankomst te Londen vertelde de ka pitein, dat na de ontploffing het schip nog ruim een half uur bleef drijven, daarna brak het in tweeën en zonk. Direct na de explosie heeft de kapitein alle opvarenden bij elkaar geroepen; het bleek dat niemand van de 39 mannen gewond was. Zy werden over drie reddingbooten ver deeld. Aanvankelijk gelukte het de drie booten by elkaar te blijven, doch toen la ter op den avond de wind ging opsteken, verloren de reddingbooten elkaar uit het oog. Twee dagen en twee nachten hebben de mannen in de reddingboot rondgezwalkt en Zondagmiddag werden zij opgepikt door een Engelsch stoomschip, dat op weg was naar Londen. Van de overige 26 leden is niets bekend. s Tot nu toe zijn 17 Nederlandsche schepen door een mijn of torpedo tot zinken ge bracht. IJmuider treiler gezonken. De IJmuider treiler „Petten, IJm. 49", eigendom van de visscherij. Maatschappij Petten te IJmuiden is gistermorgen ten Westen van de Noorsche kust door ontploffing in de machinekamer in zinken den toestand geraakt. Een andere IJmui der treiler, de „Vikingbank" trof de „Pet ten" in zinkenden toestand aan. De „Vikingbank" heeft de uit twaalf kop pen bestaande bemanning van de „Petten" van boord gehaald en vervolgens het lang zaam zinkende schip op sleeptouw geno men. Na vyf uur varen is de „Petten" even wel gezonken. De „Vikingbank" wordt Vrij dag te IJmuiden verwacht. Bloemenhulde aan Prinses Juliana. Namens het Nederlandsche Padvindsters- gilde hebben hedenmorgen een padvindster en een kabouter ten paleize Soestdjjk aan Prinses Juliana als eerevoorzitster van het gilde een bloemenhulde gebracht. Deze .hulde werd gebracht omdat vandaag de ver jaardag van den stichter der padvinderij, Baden Powell en dieris echtegenoote wordt gevierd. Ruimer bewegingsvrijheid voor de militairen. Aan onze gemobiliseerden zal naar de Msb. schryft een ruimere bewegingsvrijheid worden verleend. Was men voorheen ge bonden aan een zekere limiet, thans is het mogelijk geworden, dat de gemobiliseerden uit alle plaatsen van het land, des avonds kunnen vertrekken, mits men op het avond appèl aanwezig is. Men is derhalve niet meer aan een be paalde grens gebonden. Huïpverleenrag aan dieren in oorlogstyd. COMITé „DE GROENE STER" GEÏNSTALLEERD. Te 's Gravenhage is gister een comité tot hulpverleening aan dieren in oorlogstijd ge ïnstalleerd. Het initiatief tot de instelling van dit comité is uitgegaan van de Nederlandsche vereeniging voor den bedlington terrier. Reeds vroeger bestond de vereeniging „de Roode Ster", die ten aanzien van de dieren hetzelfde beoogde als het Roode Kruis je gens de menschen. In Zwedc-n bestaat nog zulk een vereeniging en in Engeland is zy weder opgericht. De thans beoogde arbeid zal voorloopig onder den naam van „Groene Ster" wor den ondernomen. In de eerste plaats denkt het comité der „Groene Ster" te geraken tot de hulpverleening aan dieren, die ten gevolge van luchtbombardementen lijden en gevaar loopen, hun meesters verliezen by evacuaties e.d. De moderne totale oorlog en in het bij zonder de luchtbombardementen en eva- cuatien, stellen nieuwe eischen thans ook voor het dier in het deel des lands, buiten de strydende troepen gelegen. Het zyn deze nieuwe eischen, welke er toe leidden door een nieuwe organisatie de middelen te beramen om dezen eersten nood straks te helpen lenigen en t.a.v. de dieren verdere maatregelen te beramen welke, met het buiten het directe krijgsbe drijf staande, maar er toch mede samen hangende, dierenleed wil lenigen en voor komen. De hulp voor Finland komt los! ENGELAND STUURT 144 VLIEGTUIGEN. Naar Reputer uit Lionden meldt, heeftb Naar Reuter uit Londen meldt, heeft Engeland in totaal 144 vliegtuigen ter be schikking van Finland gesteld tw. 120 ge vechtsvliegtuigen en 24 bommenwerpers. Hiervan zyn er reeds 40 tot 50 in Finland aangekomen. Voorts worden door Engeland naar Fin land gezonden: 150 anti-tankkanonnen met munitie, 10 000 anti-tankmijnen, 50000 handgranaten, 25 houwitsers, 100 machine geweren met munitie, een aanzienlijke hoe veelheid munitie voor kleine wapens, 24 luchtafweerkanonnen met munitie, 30 veld kanonnen, 4 zes-tontanks, 12 zes-duimska- nonnen met munitie en 10 drieduimsmor tieren met munitie. Voorts zyn aanzienlijke hoeveelheden niet doodelyke militaire uitrusting vrij gegeven, oa. gasmaskers, gas-ontsmettingsinstalla- ties, tenten, kleeding telefoons, enz. De woordvoerder van de Finsche legatie te Londen heeft tegenover den correspon- den van Havas verklaard, dat het aantal vrijwilligers, dat zich sedert de vorige week te Londen heeft opgegeven, „hoogst bevredigend' is. Het zijn voor het meeren- deel Engelschen doch er bevindt zich ook een aantal Ieren, Italianen, Canadeezen, Australiërs en Scandinaviers onder. Naar de „Paris-Soir" meldt, is gisteren een duizendtal Hongaarsche vrijwilligers voor Finland door Frankrijk gereisd. De commandant van dit eerste contingent ver klaarde, dat zich thans 10000 vrijwilligers hebben opgegeven, die zich gereed maken om uit Hongarije te vertrekken. De eerste groep van duizend zou over steken naar Engeland om van daar naar Finland te vertrekken. NOG EEN DUITSCHE VOLKS VERHUIZING Het Amerikaansche staatsdepartement deelt mede, dat byna een half millioen per sonen, die wonen binnen de tegenwoordige grenzen van Groot-Duitschland, aanvragen hebben ingediend om vergunning tot bin- nenreizen in de Ver. Staten. Het totale aan tal vreemdelingen, dat zich heeft laten in schrijven voor immigratie by de Amerikaan sche consulaire kantoren in Juni j.l. om vatte 309,782 personen uit het eigenlijke Duitschland, 5222 uit hel vooroorlogsche Polen, 51271 uit Tsjecho-Slowalcye. Er ver luidt, dat sedert Juni het totaal der in schrijvingen voor Duitschland nog hooger is gestegen. Wijdvertakt spionnage- complot ontdekt in Nederland. Zes persosiea gearresteerd, van wie een buitenlander is. Na een langdurig en uitgebreid onder zoek, dat door de Groningsche recherche werd ingesteld in samenwerking met de rijksrecherche, is een spionnagegeval, dat zyn vertakkingen in 'het geheele land had, ontdekt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. kon de politie overgaan tot de arrestatie van een aantal verdachten, zoowel in het Oosten van de provincie Groningen als in de provincie Noord-Holl mJ. Een zestal ver dachten werd na deze gelijktijdige arresta tie gevankelijk overgebracht naar Gronin gen en daar in het polit.ebureau opgesloten. Van deze zes gearresteerden is slechts een vreemdeling. De ::ss verdachten zijn hedenmorgen ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld. Onmiddellijke aanleiding tot dit ingrijpen van de politie was een poging tot ontvluch ting van twee geïnterneerde buitenlandsche militairen, die in den najcht van jl. Maandag door de Marechaussee op den Afsluitdijk werden aangehouden. De gearresteerden waren betrokken bij deze ontvluchtingspo ging. Briisehe oorlogsschepen aan de Finsche kust Mem vraagt eaar hun doel. Het schijnt de berichten worden uit Londen niet officieel bevestigd dat een Britsch vlooteskader zich bevindt aan de Noord-Finsche kust, nabij de Finsche ha ven Petsamo. De Golf van Eechenga, waaraan Petsamo is gelegen, ondervindt nog de werking den warmen Golfstroom, zoodat deze haven in het Hooge Noorden byna het geheele jaar practisch vry van ijs is. De eex-ste aanvallen van de Russen richtten zich te gen Petsamo. Behalve op het belang van een ijsvrije haven hadden zy ook het oog op belangrijke nikkelinijnen in deze om geving, welke echter,jjivtor de Finnen ge deeltelijk onbruikbaar werden gemaakt, voordat zy ze verlieten. Iets meer naar het Oosten bezitten de Russen de - haven Moermansk, doch deze ligt achter een schiereiland, dat de wer king van de Golfstroom verder tegenhoudt. De haven van Moermansk moet dan ook door ysbrekers worden opengehouden. De aanwezigheid van Britsche schepen in het hooge Noorden kan natuurlijk be- teelcenen dat Engeland overweegt om Finland door zyn vloot te doen bijstaan en dat de Engelsehen van plan zijn om tran sporten over zee mogelijk te maken, waar toe zy de kust van Petsamo zouden moe ten beheerschen Het is echter ook denk baar dat de Engelsche schepen tot opdracht hebben om eventueele uitvalspogingen van Duitsche vaartuigen of de thuiskomst van Duitsche schepen, die dan verder langs de Noorsche kust zouden varen, te verhin deren, Zooals men weet, is de_ „Bremen" ook langs de Noordelijke route thuisgeko men. Uit de geschiedenis van de „City- of Flint" herinnert men zich eveneens, dat de Duitschers gebruik maakten van de bescherming der neutrale territoriale wateren van Noorwegen. In verband met het feit, dat in de laatste dagen weer een aantal Duitsche schepen uit Zuid-Ameri- kaansche havens vertrokken is, zou het mogelijk zijn, dat de Engelsche vloot deze tracht op te vangen. Het schijnt, dat de Noordelijke kust van Noorwegen eerder ijsvrij is dan men verwachtte. Hertaxatie van landarbeiders- plaatsjes. HET KAMERLID GROEN STELT VRAGEN AAN DEN MINISTER, Het lid der Tweede Kamer, de heer Groen, heeft aan den minister van finan ciën de vraag gesteld of het waar is, dat bij de gehouden hertaxatie van de zgn. landarbeidersplaatsjes, welke in de mees te gevallen tengevolge heeft gehad, dat de te betalen annuïteit belangrijk is verlaagd, van deze faciliteit zyn uitgesloten dege nen, die na de verleening van het voor schot krachtens de landarbeiderswet zelf standig land- of tuinbouwer zijn geworden? De heer Groen vraagt verder op welken grond deze uitsluiting is geschied en ver zocht den minister aan bedoelde zelfstan dige kleine land- en tuinbouwers alsnog de hierboven genoemde faciliteit te verleenen. ONREGELMATIGHEDEN BIJ LEVENSMIDDELENDISTRIBUTIE AAN MILITAIREN. Naar wij vernemen heeft de Zandvoort- sche recherche, in samenwerking met de militaire politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, in verband met onregelmatighe den, welke zouden gepleegd zijn by de distributie van levensmiddelen aan te Zandvoort gelegerde militairen. Als gevolg hiervan zyn eenige koks, als mede een inwoner van Zandvoort die by deze zaak betrokken zouden zyn, aange houden. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. De jongste oefeningen van het Nederlandsche veldleger. Een anti-tankkanon van lichte troepen is, onzichtbaar gemaskeerd, in stelling gekomen en slaat den aanval van gemotoriseerde troepen af. De positie der Firmen is minder criliek. Be munitie-aanvoer bezorgt den Russen moeite. Het schynt, volgens Havas, dat de toe stand op de landengte van Karelië voor de Finnen niet zoo critiek is als de vorige week, niettegenstaande de groote over macht, waarover de Russen beschikken. Ten Noorden van Taipale zijn de Fin nen er in geslaagd de Russen te verjagen uit de stellingen, welke zij deze week heb ben bezet en alle pogingen van de Russen om vasten voet te krijgen aan de overzijde van de lyn, welke wordt gevormd door de meren tusschen het Vuoksi- en Suvanto- meer zijn mislukt. Men verwacht dat de druk van de Rus sen in de lichting van Viipuri voorloopig nog niet zal worden hervat. Tot nu toe zyn de Russen nog niet in-contact .gekomen met de tweede verdedigingslinie van de Finnen. Naar schatting hebben de Russen voor het hervatten van het offensief 15 tot 20 dui zend ton munitie noodig en het transport hiervan brengt ernstige moeilijkheden me de voor de Russische generale staf. Ten Noorden van het Ladogameer hebben de Finnen een afdeeling Russische skitroe pen vernield in een gevecht, dat 4S uur duurde. De Russische afdeeling bestond uit drie bataljons en twee verkenningsafdeelin- gen, zij was goed uitgerust en bestond blijk baar uit uitgezochte manschappen. Het Finsche legerbericht bericht o.m.: öp de landengte van Karelië heeft de vijand gisteren aanvallen gedaan tusschen de Finsche Golf en het Muola-meer. De Russische aanvallen werden afgeslagen; sommige gevechten duurden tot in den nacht. Een groot aantal tanks werd ver nield. By de Taipale hebben de Finnen een aanval, waaraan werd deelgenomen door twee Russische divisies, afgeslagen. De aanval werd gesteund door zwaar artillerie vuur en door vliegtuigen. De strijd duurde tot laat in den nacht. in de richting van Kuhmo werden enkele punten van tegenstand van den vijand uit den weg geruimd. De Finnen hebben een poging van de Russen om hun troepen, wel ke in dit gebied omsingeld zijn, versterking te zenden, veryüelo. De Russen hebben weer op groote schaal luchtbombardementen uitgevoerd. Volgens een bericht uit Helsinki is op de Deensche ambulance in Finland een bom aanval ondernomen. Er werd slechts ge ringe materieele schade aangericht en van de leden der ambulance is niemand ge deerd. EMl?: Zweden protesteert te Moskou. Het Zweedsche telegraafagentschap ver neemt, dat het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken aan het gezantschap te Moskou instructie heeft gegeven, bij de Sovjet-regeering krachtig te protesteeren tegen het bombardement van het Zweed sche dorp Pajala door Russische vliegtui gen. Duitsch vliegtuig omlaag geschoten. Reuter meldt uit Londen: Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat vandaag, kort na het middaguur, 'n Britsch gevechtsvliegtuig ter hoogte van de Noord oostkust van Engeland een Duitsch vlieg tuig heeft omlaag geschoten. Noorwegen verloor 49 schepen. Naar gisteren te Oslo werd medegedeeld, heeft Noorwegen in den oorlog tot dusver 49 schepen, totaal 168 000 ton verloren. In totaal zyn 327 Noren om het leven geko men. Na vyf dagen in een defecte motorboot te hebben rondgezwalkt zjjn 11 opvarenden van het Noorsche stoomschip „Steinstad", dat verleden week Donderdag by de ler- sche Westkust getorpedeerd was, op een eiland by de kust aangekomen. Men vreest, dat 13 opvarenden om het leven zijn ge komen. Het schip was den geheelen* Woens dag door een duikboot gevolgd en Donder dag kreeg de bemanning order, van boord te gaan. Het schip mat 2476 ton. De Duitsche treiler .Herrlichkeit" (268 ton) is gisteren met de Britsche marine- vlag in top een Schotsche haven binnen gebracht. De bemanning is geinterneerd. 156 man van Britsclieri torpedo jager vermist. De Britsche admiraliteit publiceert een lyst met de namen van 156 opvarenden van den op 19 Februari getorpedeerden torpe dojager „Daring", die vermist worden en vermoedelijk verdronken zijn. Zweedsche zeelieden vragen convoyeering. Het comité, dat de leiding heeft over de Zweedsche vereeniging van zeelieden, heeft een resolutie aangenomen, waarin het pro testeert tegen den brutalen zeeoorlog en de regeering verzoekt regelingen te treffen tot convoyeei'ing van de schepen, die op oor logvoerende landen varen en verder rege lingen te treffen opdat schepen, die tus schen neutrale havens varen niet gedwon gen zullen worden controlehavens binnen te loopen, welke zeer blootgesteld zyn aan oorlogsgevaren. Aardschok in Turkije eischt veertig dooden. Tengevolge van een aardschok in het Turksche dorp Soysalli zyn veertig perso nen omgekomen en 20 gewond. Het D.N.B. meldt nog, dat de aardbeving byna twee uur duurde en dat vier dorpen bijna geheel verwoest werden. Ook te An kara en te Adana zyn lichte aardschokken gevoeld. EEN LOODS ALS OEFENTERREIN. De wet op de weerkorpsen door 24 personen overtreden. De Amsterdamsche politie heeft gister avond 24 personexx, onder verdenking van overtreding van de wet op de weerkorpsen, aangehouden. In een loods achter den Over toom waren zij aan het oefenen. Zy behoo- ren allen tot een bepaalde politieke rich ting. Alle aangehoudeixen zijn verhoord. Na dat proces-verbaal tegen hen was opge maakt, zyn zy heengezonden. AUTO SLIPTE EN REED TEGEN EEN BOOM. Do bestuurder omgekomen, In den afgeloopen naclxt ongeveer drie uur is de sergeant ziekenoppasser L. Scharff met een door hem bestuurde auto, waar mede hij gisteravond naar Laren was ge gaan, op den terugweg naby het station Bilthoven, vermoedelijk door slippen tegen een boom gereden. S. was op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1