De landbouw in oorlogstijd Reeds meer dan een millioen ton scheepsruimte naar den zeebodem. De Raad van Oosthurg vergaderde, MEI EEN PRACHTIG DOEL! Wat is een redelijke belooning In de middagvergadering van den B.V.G., .gisteren in de Prins van Oranje te Goes gehouden (verslag ochtendvergadering vindt men in het 3e blad) sprak ir. T. P. Huisman* secretaris der Holl. Mij. van Landbouw te 's-Gravenhage, over'de vraag: „Wat is een redelijke belooning?" Spreker wees op de algemeene belang stelling welke er in den landbouw bestaat voor de vraag, welke het onderwerp van deze inleiding vormt. Hier wordt dan steeds gedacht aan de belooning voor den boer •en met als achtergrond de overtuiging, dat 'hier in verhouding tot de belooning van andere bevolkingsgroepen de redeb'jkheid ver te zoeken is. Spreker vreesde, den toehoorders een te leurstelling te moeten bereiden. De vele economen, die in den loop der jaren de economische wetten, welke het loon bepa len, hebben bestudeerd, zjjn nimmer tot een 'algemeen aanyaarde theorie gekomen, en wat de een redelijk noemt, is dat nog niet voor den ander. Waar dit zoo is bij de beoordeeling van het loon, mag men, als het gaat over „belooning", nog grooter moeilijkheden verwachten, want dit woord omvat niet alleen de belooning van den arbeider, het loon, doch tevens het loon van den - werkgever, en, met wat goeden wil, ook de belooning der andere productie factoren: natuur en kapitaal. Spreker gaf daarna een korte beschou wing, mede aan de hand van de grens waarde-theorie en de pachtwaardeleer van Ricardo, over de onderlinge afhankelijk heid van de belooning der diverse produc tiefactoren. Gezamenlijk leveren deze fac toren, arbeider, werkgever, grond (natuur) en kapitaal het totale maatschappelijk in komen en als de eene factor er in slaagt, zonder dit totaal- inkomen te vermeerde ren, een grooter gedeelte naar zich toe te trekken, door b.v. de vrije concurrentie in hare werking te temperen, dan moet dit gaan ten koste der andere productiefacto ren. DE ZWAKKE, MAATSCHAPPE LIJKE POSITIE VAN DEN BOER. De positie van den arbeider was, in zijn atrijd om het bestaan, steeds zwak, doch hij heeft zich van de vrije concurrentie weten los te maken, de positie van den grond was steeds een sterke, inzonderheid in dicht bevolkte landen. Thans is over het geheel genomen de positie van den ondernemer, vooral van den kleinenondernemer en vooral van hen, die in vraag en aanbod de factor grond tegenover zich vindt, dus de boer, als het maatschappelijk zwakste te beschou wen. Er wordt den laatsten tijd veel over be schutte en onbeschutte bedrijfsgroepen ge sproken en niet ontkend kan worden, dat de landbouw, die tot de onbeschutte ru briek behoort, de beschutting elders mede heeft op te brengen. Doch in den landbouw ■zelf is de verdeeling van de netto opbrengst over de productiefactoren evenmin in orde. Door de groote vraag naar land, is hier de grondeigenaar, zonder organisatorische maatregelen, alleen reeds door de natuur lijke beperktheid van den bodem tegenover de vraag der steeds groeiende bevolking, in de sterkste positie en de boeren in de zwakste. Indien men den boerenstand aan een redelijke belooning wil helpen, dient men dus niet alleen te letten op een prijs niveau dat redelijk is tegenover de be schutte groepen der samenleving, doch even goed op de verdeeling van het agrarisch inkomen zelf over arbeider en ondernemer, over grond en kapitaal. Doet men dit niet, dan zal, ondanks hoogere prijzen, de positie van den boerenstand onderworpen zijn aan een wet die in zijn werking overeen komt met de ijzeren loonwet, die Lasalle voor het arbeidsloon opstelde. De argumenten waarmee een blijvende welvaartsachterstand der landbouwende en plattelandsbevolking wordt verdedigd, als daar zijn de grootere productiviteit in de industrie en de koopkracht-theorie worden hierop door spreker behandeld en bestre den. De argumenten, waarbij verwezen wordt naar de afvloeiing van elke agrari sche prjjsverhooging naar den grondeigen dom en de gebrekkige nationaliteit der kleinebedrijven, worden tot zekere grens als juist erkend en nader onder het oog ge zien. Gewezen wordt op het feit, dat de HET OOSTFRONT T. N.VAN HET LADOGA 1 unkuhnj b{ [4014) j ontvolking van het platteland, die in zoo vele andere landen reeds gaande is, door een ieder als een nationale ramp zou wor den. gevoeld en dat ernstige onderzoekingen als de grondoorzaak aanroepen het verschil in welvaartsniveau tusschen stad en plat teland, het gebrek aan vooruitzicht en de sociale achterstand, alsmede de daaruit rechtstreeks voortvloeiende slechtere cul- tureele omstandigheden ten plattelande. Ons volk en onze regeering zullen goed doen tijdig dit welvaartstekort en het te kort dat bij de sociale en cultureele facto ren te constateeren is, uit den weg te rui men, hoe moeilijk het ook is. Een redelijke belooning is een verhoudingsbegrip, zjj is slechts dan .even hoog als de belooning van anderen, indien de voortbrenging op even rationeele wijze geschiedt en even groote bekwaamheid vereischt. Tegenover het recht op redelijke- beloo- hing, welk recht inderdaad geboren is, sinds op zoovele wijze de vrije concurrentie aan banden is gelegd, staat dan. ook de plicht tot rationeele voortbrenging. Hoe beter de boerenstand zich hiervan kwijt, hoe meer hy rechten kan verlangen. Na deze inleiding was er gelegenheid den spreker vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Spr. beant woordde üe2e vragen uitvoerig en wees daarbij o.a. op de groote moeilijkheid, wat de grond- en pachtprijzen betreft, dat er vele boeren-grondeigenaars zijn, en velen daarvan soms een veel te hooge hypotheek op den grond hebben. Voorts beaamde spr. de noodzaak van een goede organisatie en wekte hö de aanwezigen op zich in deze zoo hecht mogelijk aaneen te sluiten. De voorzitter sloot daarop de goed be zochte vergadering met een woord van bij zonderen dank aan den spreker voor zijn belangwekkende inleiding. Reuter meldt uit Londen: Tot de neutra le schepen, die de vorige week verloren zijn gegaan, behooyen er twee, welker onder gang nog niet gemeld is: het Finsche schip „Wilja" (3396 ton), en het Noorsche schip „Sangstad" (4217 ton). De „Wilja" zonk na een ontploffing, dé „Sangstad" is getorpe deerd. De Britsche admiraliteit merkt op, dat de tonnage van 86,077, die de vorige week ver loren is gegaan, een record voor dezen oor log beteekent. In de tweede week van den oorlog bedroeg het verlies aan koopvaar- dijtohnage 78,193 ton en dat cijfer was tot dusverre niet overtroffen. In totaal, aldus de admiraliteit, is thans door Duitsche actie een scheepsinhoud. van 1,059,766 ton verlo- ren gegaan. Gedurende de maand April 1917 werd 869,000 ton tot zinken gebracht, met een weekgemiddelde van ongeveer 203,000 ton. De admiraliteitmerkt verder op, dat Duitschland thans den onbeperkten duik bootoorlog tegen .Britsche en Fransche schepen heeft aangekondigd, „naar aanlei ding van Church ills mededeeling, dat de Geallieerde schepen voortaan gewapend zouden zijn". „Het komt ons voor, aldus de admirali teit, dat Duitschland dezen vorm van oor log al eenigen tijd heeft gevoerd en dat hoofdzakelijk tegen de neutrale schepen, die zeker niet gewapend zijn". Waarschijnlijk zijn 13 van de 15 neutrale schepen zonder waarschuwing getorpedeerd De Britsche vloot heeft echter de jacht op duikbooten verscherpt: In zes dagen van de vorige week zijn vier duikbooten zeker door de vloot tot zinken gebracht en twee waarschijnlijk, door oorlogsschepen of luchtvloot. Tot 14 Februari hebben 8969 schepen in Britsche convooien gevaren. Van deze schepen gingen er 19 verloren. Be Heide Mij. za! Sief: „plan achter de kerk" uitvoeren. Toeslag op het werkverschaf- fingsloon. Men zal vermoedelijk tot steun verlening moeten overgaan. DE FINSCHE ACTIE TEN NOORDEN VAN HET LADOGAMEER. Het bijgaand kaartje geeft de positie der Finnen weer ten Noorden van het Ladoga- meer. Hier werd de 18e Russische divisie omsingeld en vernietigd. Ten Noorden van Kitela verkeert de 164ste Russische divisie in ernstige moeilijk heden. Aanvankelijk waren de Russen ten Noor den van Loimola opgerukt en bevonden zich tusschen Ruokojarvi toen de Finnen hen stelselmatig wisten te omsingelen en terug te dringen. Kitela was ernstig bedreigd, ook hier wis ten de Finnen de Russische eenheden te verspreiden en vele gevangenen te ma ken. Daar, waai' op de kaart de pijltjes zijn aangegeven, rukken de Finnen op. OOSTBURG. Dinsdagmiddag kwam voor het eerst in 1940 de Raad dezer gemeen te onder voorzitterschap van burgemees ter P. Erasmus in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Bij de opening wenschte de V o o r z. de le den, den gemeente-secretaris en het ge- meentepersoneel een gelukkig en voor spoedig 1940. Spreker gaf een kort overzicht van het afgeloopen jaar. Wat de loop der bevolking betreft, deze bedroeg op 1 Jan. 1939 1322 mannen en 1389 vrouwen, samen 2711 zielen. Op 1 Januari 1940 waren deze cijfers respectie velijk 1327 mannen en 1386 vrouwen, sa men 2713 zielen. Besluiten werden geno men inzake het' aankoopen van materialen voor de luchtbescherming. Wat de water leiding betreft deelde psr. mede dat reeds eenigen tijd enkele perceelen zijn aange sloten, terwijl de watertoren met' toebe- hooren de gemeente daar ter plaatse bij zonder zal verfraaien. Voorts herinnert spr. aan de blijde ge boorte van Prinses Irene en de vredespo gingen door H. M. de Koningin, onderno men. Wethouder J- M ij s dankt' de voorzit ter voor zijn welgemeende gelukwenschen en wenscht namens den Raad den voorzit ter wederkeerig een gelukkig 1940. Hü eindigt met den hoop uit te spreken dat, evenals voorgaande jaren steeds het geval was, cle samenwerking ook dit jaar weer van den meest prettigen aard zal zijn. VERGOEDINGEN BIJZONDERE SCHOLEN. De vaststelling voorschot bijzondere la gere scholen over 1940 bedraagt voor de Roomsch-Katholïeke school 1270,84 en voor de Christelijke school 854,93. Het kostenbedrag per leerling der open bare lagere school over 1937 bedraagt 8,98. De vergoeding voor de bijzondere lage re scholen over 1937 bedraagt voor de Roomsch-Katholieke school 1472,43 en voor de Christelijke school 929,72. Uit de afrekening dezer scholen over de jaren 1934 tot en met' 1937 blijkt dat de Christelijke school 230,32 en de Roomsch-Katholieke 410,84 te weinig hebben genoten. Deze bedragen zullen alsnog worden uit gekeerd. BELOONING PLAATSELIJKE AGENTEN DISTRIBUTIE-KRING. De belooning der plaatselijke agenten distributie-kring werd met ingang van 1 October 1939 vastgesteld op 16 cent per inwoner naar het aantal inwoners der ge meente. Op 1 Januari 1940 werd hierin een wijziging gebracht en werd het loon op een minimum bedrag van. 17,50 per maand en per jaar tof een veelvoud van 12 vastgesteld. De belooning le ambtenaar van den dis tributiekring werd 1 October 1939 vastge steld op 1000 doch 1 December 1939 ge bracht op 100 per maand. Dit alles werd zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot benoeming van 5 leden der commissie tot wering schoolverzuim. De aftredende leden, heeren H. H. de Lozanne, J\ Prins, A. D. E. Lauret en Haayman werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Tot nieuw lid van de commissie werd de heer A. van Dam benoemd. „OOSTBURG ALS WOONPLAATS." Wat een eventueele herdruk van het. boekwerkje ..Oostburg als woonplaats" be treft vraagt de heer J. v. K a m p e n, of hiervoor een post. op de begroóting ge plaatst is waarop de V o o r z. ont kennend antwoordt doch er aan toevoegt dat de post onvoorziene uitgaven groot genoeg is. Wethouder J- M ij s stelt voor met de herdruk nog eenigen 'tijd te wachten daar er nog heel w'at Ln opgenomen kan worden onder meer, waterleiding-toren, nieuwe veemarkt enz. Indien men nu reeds tot herdruk overgaat, zou men een onvolledig geheel krijgen. Principieel gaat men met de herdruk ac- coord doch algemeen is men van oordeel dat het beter is nog eenigen tijd te wach ten. SUBSIDIE TENTOONSTELLING ..OOFT EN TUINBOUW!"' Goedgekeurd werd een subsidie aan de dit jaar alhier te houden Ooft- en Tuin bouwtentoonstelling. De grootte van de subsidie zal later als het bestuur een be grooting heeft ingediend worden vastge steld. VERPLAATSING LANTAARN; KOSTEN TE HOOG GEACHT. Wat de wijziging van de straatverlich ting bij de wissel aan de Rijksweg Oost- burgDraaibrug betreft, zou de verplaat sing van een daar geplaatste lantaarn over een lengte van 100 meter 139 kos ten. Wethouder J. M ij s stelt voor de PZEM te vragen of de kosten van ver plaatsing niet al te hoog zijn. De V o o r z, meent dat het beste is dit punt van de agenda nog eens aan te houden en de PZEM om een andere be grooting te vragen. Aldus besloten. Op een verzoek van den heer Colijn, die momenteel in een inrichting voor vol wassen blinden te Huizen (N;H.) op lcos- ■fcenj van de gemeente (verpleegd wordt om overplaatsing naai' Middelburg (De Vereeniging tot Werkverschaffing van Zeeuwsche Blinden) wordt gunstig be schikt. Tot tijdelijk gemeente-opzichter wordt met algemeene stemmen de heer J. A. van Baal gekozen. Een wijziging van art. 94 der politieveror dening werd goedgekeurd. Deze wijziging houdt in dat het momenteel verboden is door middel van een radiotoestel of ander instrument, muziek of de menschelijke stem op den openbaren weg verstaanbaar te sha ken, of zoo dat het voor de omgeving hin derlijk is. Dit geldt echter niet voor bioscoopvoor stellingen alsmede voor filmvertooningen waarvoor een vergunning door den burge meester is verleend. Een 4 tal verzoeken in zake ontheffing motor- en rijwielreglement (art. 46) ingediend door de heeren J. Becu Cornelis te Groede; F. A. Bril te Schoon- dijke; J. A. de Nood te Waterlandkerkje. J. v. d. Plasse te Oostburg, worden ingewil ligd. Zij mogen met zware vrachtwagens in de gemeente rijden. VERBETERING VIOLETSTR A A T. Wat de verbetering van de Violetstraat betreft hoopt de heer Rosevelt dat dit niet lang meer zal duren daar de toestand daar treurig is. De heer M ij s stelt voor den toestand daar radicaal te verbeteren doch spr. vraagt zich af of de waterleiding mij. die deze straat heeft opgebroken niet genoodzaakt deze in haar oorspronkelijke staat terug te brengen. De v o o r z. is het met den heer Mjjs eens en stelt voor deze zaak in handen van B. en W. te geven. Aldus besloten. AMSTLEVEN geeft een boeiend jongensboek uit,rijk geïllustreerd met ruim 30 platen in kleurendruk en lallooze penieekeningen. Een leerrijk boek van ca. 60 bladzijden vol interessante bij zonderheden over allerhande scheepslypenvan zeilschepen tot de modernste vracht- en passagiersschepen: de Nieuw Amsterdam, de Oranje, de Koningin Emma, de Klipfontein, de Columbia, de Tegelberg en andere. Bovendien bevat het boek een deskundige beschouwing over de Koninklijke Marine met haar kruisers en onderzeebooten en over vliegkampsche pen; hoofdstukken over scheepsgewoonten, vlaggen, enz. Een waardevol bezit voor iederen Nederlander die van zijn land en de zee houdt! En nu over het prachtige doel Dit boek wordt franco toe gezonden aan allen, die minstens 60 cl. storten op postrekening 170800 van het AMSTLEVEN-REDDINGBOOT FONDS. Ieder, die zich het boek aanschaft, draagt daardoor bij tot een prachtig doel, want na aftrek van 10 ct. voor elk boek ter bestrijding van de verzendkosten, wordt al wat in Nederland en Indie in het Fonds is gestort, overgemaakt aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij te Amsterdam mei als be stemming den bouw van een nieuwe Molor-strandreddingboot. Wie zou niet graag helpen, dit plan te verwezenlijken N V. AMSTERDAMSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING "Nieüy<e Spiegeliltaat 17,. AMSTERDAM, Telefoon 44050, Kontoor voor INDIË: Willpmikode, SOERABAJA Daar STEUNVERLEENING. onze gemeente alleen werkver schaffing en geen steunverleening plaats heeft spreekt de Raad zich principieel voor dit laatste uit daar de mogelijkheid niet uit gesloten is dat er binnen afzienbaren tijd geen werkobjecten meer zijn en men clan genoodzaakt zal zijn tot steunverleening over te gaan. Het „plan achter de Kerk" aan de Hei de -Maats ch appij gegund. Er komt 5 toeslag op het werltver- schaffingsloon. Ter behandeling van de laatste 3 punten der agenda: le voorstel aan de Nederland- sche Heidemaatschappij opdracht te verlee- nen voor uitvoering van het plan achter de Kerk. 2e Vaststelling verordening voor de amb tenaren inzake in veiligheid brengen van archieven en gelden. 3e Verzoekschrift Sterrenburg. Gaat cle Raad eenigen tijd in besloten zitting over. Na de heropening wordt medegedeeld dat de achter deKerk aan te leggen parkeer plaats, keuringsterrein, veemarkt en aan grenzende straten met toegangswegen op gedragen zal worden aan de Nederlandsche Heidemaatschappij. Voorts wordt besloten 5 toeslag op het loon van de arbeiders in werkverschaffing te geven. Het voorstel van wethouder M ij s ingeval aanvragen om steun ingevolge de armen wet worden gedaan, over de betrokken aanvragen in contact met het betrokken armbestuur te treden wordt goedgekeurd. DE KERMIS ZAL ZOO MOGE LIJK DOORGAAN. Op een vraag van den lieer Rose- e 1 t of het waar is dat de kermis dit jaar niet zal plaats vinden antwoordde de voor z. dat indien de tijdsomstandigheden het toelaten de kermis evenals andere ja ren zal plaats vinden. Hierna sluit de v o o r z. de vergadering. Een rijksregeling voor ondersteuning van z.g. kleine zelfstandigen In een conferentie met den heer J. H. Donker; wethouder van sociale zaken te Rotterdam, heeft deze een overzicht gege- ■en van de werkloosheid te Rotterdam over het jaar 1939. Elke maand in 1939 blijkt een lager cijfer, wat het aantal bij de ar beidsbeurs ingeschreven werkzoekenden bo ven IS jaar betreft, te hebben gehad dan 1938. Eind December 1939 stonden totaal als werkzoekend ingeschreven 42,003 of 6340 minder dan eind December 193S. Daar van waren er ruim 3S,000 werkloos. De werkloosheid onder de jongeren nam het sterkst af. Ter conferentie deelde de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam, dr. F. M. G. van Walsem nog mede, dat er wordt gewerkt aan een rijksregeling voor Het geval met de „Altmark" houdt nog altijd de gemoederen bezig; voor onze le zers geven wij hierbij met een kaartje aan, waar het geval zich heeft afgespeeld. Het bovenste gedeelte geeft de situatie bij het Josing-fjord weer. In beeld is gebracht de route van de „Alt mark" (die van Bergen kwam, waar het schip door de Noren onderzocht was) in de territoriale wateren van Noorwegen; bui ten deze wateren voer de Britsche tovpeöo- boot „Cossack", totdat deze de neutrale zone overschreed en de „Altmark" aanviel, nu een toevlucht zocht in het Josing- fjord. Het onderste gedeelte van de kaart geeft de terugtocht van de „Cossack" weer, op weg naar de Schotsche haven Leith. De „Altmark" was, toen liet voorval zich afspeelde niet ver meer verwijderd van de Duitsche havens Kiel en Hamburg. AANBESTEDINGEN VR 15 Mrt. v,m. 11 uur door bestuur Wa- terk. Calm. Leendert-Abrahampolder te Kats, ï/d. Gemeenteraadskamer: 't aanleggen steenglooiïngwerk en het onderhoud tot 30 April 1941, waterk. e.a. werken bovengen. Calm, polder. Raming f 10,279. Zie Middelb. Crt. 14 Febr. 1940. ondersteuning van de zg. kleine zelfstandi gen, die thans door de gemeenten als arm lastigen moeten worden behandeld.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9