I STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Rijtijdenbesluit overtreden. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een vrachtautobestuurder, wegens overtreding van het rijtijden :besluit. De bestuurder was namelijk niet in het bezit van een werkboekje. VOOR FINLAND. Van ds Oussoren ontvingen wij heden een verantwoording van de door hem ontvangen gelden ten bate van Finland. Het totaal bedrag is thans 1062,64, Morgen zullen wij deze verantwoording publiceeren. HET DOETSFONDS. Hedenmorgen te half negen heeft de heer C. Barentsen, districtsbouwkundige in tegenwoordigheid vani alle leetrsren, voor de leerlingen der Ambachtsschool een toespraak gehouden op verzoek van het „Doetsfonds". Spr. begon met de woor den aan te halen, die eens Willem de Zwijger heeft gezegd ,,Men behoeft geen hoop te hebben om te ondernemen, noch te slagen om door te zetten" en zette vervolgens de beteekenis en doelstelling van het fonds uiteen. De middelen van het fonds moeten ergens vandaan komen en daar ieder der aanwezigen het lot zou kunnentreffen steun van. het fonds te moeten vragen, is het een plicht zoolang zulks nog niet noodig is en hopelijk nim mer noodig zal zün, een steentje bij te dragen om den opbouw van het fonds te voltooien en in stand te houden. De beheerders van het fonds vragen niets voor zich zelf; zü besturen slechts reglementair een stichting, die tot doel heeft tot een zegen te zün, voor hem, wien op jeugdigen leeftijd een ongeluk overkomt of door andere omstandigheden zjjn talent voor de techniek niet zou kunnen ontplooien. Zoo werkt, aldus spr. het „Doetsfonds" op zijn wijze mede aan de groote sympho- nie van de techniek, waarin alle techni sche en aanverwante vakgroepen van hoog tot laag elk haar party te spelen heeft, maar waar een ieder dient te be seffen, dat al wat wij kunnen, bezitten en beproeven slechts ten deele is en het stukwerk van ieder onzer op alle gebied aanvulling noodig heeft. Niemand is het gegeven, de geheele. technische symphonie te kennen, het is op zijn best enkelen gegund één party grondig te bespelen van het vak dat zü beoefenen. Dit te beseffen kweekt meer saamhoorig- heid en onderlinge waardeering, die van zelfsprekend bij de beginnende vakbeoefe ning het eerst aangekweekt moet worden, wil ze algemeene verbreiding krijgen. De afzonderlijke party, die bestuurderen van het Doetsfonds bespelen, zal in den loop der tyden wel biyken onmisbaar te zün, terwijl het doel, ongelukkigen te helpen, aan het geheele spel een harmonie van bekoring geeft. De met de grootste aandacht gevolgde rede eindigde met het verzoek de collec te op school morgen ruim te bedenken en spr. spoorde in het algemeen tot een bij drage aan, die per postwissel op het gi ronummer 131845 van den penningmeestér van het fonds, den heer E. Visscher, Hof plein 16. te Middelburg, kan gestort wor den. De inlijving der huzaren van de lichting 1940. De regeeringspersdienst meldt: In de dagbladen is eenigen tyd geleden bekend gemaakt, dat het in het voornemen lag om in het tydvak 15—24 April 1940 in a. het 1ste regiment Huzaren (geen paar- denoppassers en -verzorgers) b. Het 1ste, 2e, 3e en 4e regiment Huza ren, voor zoover betreft de paardenverzor- gers en -oppassers by de Kon. Mil. Acade mie of rijschool. Nader wordt thans medegedeeld, dat de iniyving van genoemde ploegen dienstplich tigen zal geschieden in het tijdvak 110 Mei 1940 (datum van inlijving 6 Mei 1940) WEERBERICHT DE BELT: Aanhoudende dooi, betrokken tot halfbewolkt, geen neerslag van betee kenis, meest matige Zuidelyke tot Zuidwes- teiyke wind. Do 22 Feb. Zon op: 7 h 06; onder: 17 h 23. Licht op: 17 h 53. Maan op: 16 h 37; onder: 6 h 04. V.M. 23 Febr. i Laagwater te Vlissingen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 22 0.17 12.41 6.46 19.04 Vrüdag 23 0.59 1.3.24 7.33 19.49 Zaterdag 24 1.39 14.08 8.21 20.28 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springty. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Februari. Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Hoogwater. 2.10 14.32 2.59 15.21 3.43 16.08 Laagwater. 7.46 20.08 8.29 20.51 9.13 21.30 GOES KERKKOOR DER RUSSEN IN BALLINGSCHAP. Het comité, hieronder genoemd, schryft ons: Verdreven uit eigen land is er slechts één plek waar Russische Theologen leven en hun studies voort kunnen zetten; het Seminarie te Parys De middelen voor hun uiterst sober bestaan trachten ze büeen te krygen door het geven van concerten en welk een soort van concerten! Wie dat eenmaal gehoord heeft, en den inhoud ervan doorvoelen kan, zal niet na laten om hen weer te gaan hooren, en wie hen nog niet gehoord heeft neme de gelegenheid te baat om ze thans te gaan beluisteren, om de ballingen zélf, en om de verheven klanken voor eigen gemoed. Maandag 26 Februari geven zy 'n uit voering van Kerkliederen in de Nieuwe kerk te Middelburg en zullen er voor de bezoekers uit Goes en omgeving speciale autobussen rijden, zooals reeds gisteren in dit blad is meegedeeld. Het comité van aanbeveling voor Goes en omgeving: Mevr. A. M. van Ballegoyen de Jong Henny, Mevr. G. C. DaleboudtVermeu len, Mej. C. H. Kuiper, Mevr. C H Reedük- Surie, A. de Roo, loco-burgemeester, Ds. P. J. Stelnz, L. Smit', W. 't< Hooft, Ds M van der Vis, Ds. W. H. van der Vegt, A C. Burger, A. C. van der Rest, Mr C Kou semaker. DE OPENBARE LESSEN DER AMBACHTSSCHOOL. De openbare lessen der ambachtsschool gistermiddag en gisteravond gegeven, mochten zich weer in een druk bezoek verheugen, ,,'t Lykt wel 'n bijenkorf" zei één der bezoeksters ons. en wat de be- drövigheid in de vele lokalen aangaat, doet de ambachtsschool daar werkeiyic aan denken. In de timmerfadeeling ston den de jongelui te zagen, schaven, boren en te spükeren, als moést hun karwei dezen dag nog af; in de afdeeling der mo tortechniek lagen' heele au,tos's uit el kaar en werden allerlei onderdeelen ge repareerd en weer gembnteerd; in de smidse werden de trommelvliezen der be zoekers op de proef gesteld, op de aanbeel den was men aan het smeden, op de bankschroef aan het klinken, de slüpsteen draaide, en er scheen nogal haast by het werk te zün; in de bankwerker^' ging het wat rustiger toe, ruischten de „beschaaf der" klanken van boormachine, schaaf - en draaibank, en werd gepast en gemeten op 'n honderdste millimeter; in de tee kenzaal en het' leslokaal heerschten nog grooter rust, al werd ook daar gestaag ge werkt en in de afdeeling der schilders 1 ging het schilderachtig toe. Men was aan het „houten" en '.marmeren!', schilderde letters-, en reclameplaten, en bewees, dat de „de laatste hand", die hier aan diverse werkstukken uit de „timmerwinkel" ge legd werd, het juist doet. Zoo was er heel wat te zien, dat ze ker vooral de ouderen der bezoekers, die zelf in hun jeugd een dergelijke degeiyke en daarbü prettige opleiding moesten mis sen, wisten te waardeeren. En de jonge lui zelf bleken met ü'ver en enthousiasme hun werk uit te voeren; alleen die in de schoolbanken keken wat sip, als gevoelden ze zich verongelukt .dat deze passieve cor vee juist hen had moeten^treffen KORTE BINNENBRAND. Twee gewonden. Gisteravond, even zeven uur, brak brand uit in één der beneden vertrekken van het pand aan de Westerstraat bewoond door den hr Fr. de Munck. Het vuur ont stond terwyi één der zoons van den hr De Munck een sigaren aansteker met ben zine vulde, waarbij de benzine plotseling vlam vatte. In een oogwenk stond het. vertrek in lichter laaie waarbij beide jon gens zich de armen verbrandde. Vooral één der armen van den oudsten, ongeveer 25-jarigen zoon werd daarbü ernstig ver brand, en na voorloopig door dr. Dikken- berg verbonden te zün werd hij, ter ver dere behandeling naar het Gasthuis ver voerd. Intusschen had men de ziek te bed liggende moeder in allerül bü één der bu ren ondergebracht en wisten anderen met eenige emmers water het vuur in de be nedenverdieping, dat zich ook reeds aan de trap medegedeeld had, te blusschen. In het beneden vertrek werd een ware ravage aangericht. Al spoedig arriveerde ook de brandweer met de motorspuit, doch deze behoefde geen dienst meer te doen. Naar we vernemen was de hr De Munck, die tydens het ongeluk niet thuis was, tegen brandschade verzekerd. Deelen we nog mede, dat we op het ter rein van den brand al spoedig opmerkten, den hr. A. de Roo, loco-burgemeester, den inspecteur van politie en den directeur van gemeentewerken. OPENBARE DRONKENSCHAP. L. K. te 's Heer Arendskerke, werd giste ren verbaliseerd wegens openbare dron kenschap en op het politiebureau ter ont nuchtering ingesloten. JAARVERSLAG „EIGEN HULP". De afd. „Onderlinge Hulp" van de „Ver, voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland" zal Vrüdag a.s. haar jaar vergadering houden. Uit het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den hr. P. M. A. Vos, blükt dat de rekening o 1939 sloot met 7634,20 w.o. een saldo van 3,86. Het voordeelig sado der reservekas bedroeg 31 Dec. 1.1. 743,99. Het ledental bedroeg dien datum 3230 waarvan 1904 be- talenden. Dit is een achteruitgang over 1939 van 76 verzekerden waarvan 63 beta- lenden, ontstaan door vertrek en overiy- den. De afdeeling sanatoriumverzekering telde 198 leden en de rekening sloot met 93,24 w. o. en saldo van 0,13. De veerdienst Zierikzee Katscheveer hervat Hoewel er nog veel drijfijs is op de Oos- terschelde en in de Zandkreek, heeft de dooi en de'gunstige wind het toch reeds mogeiyic gemaakt, dat de prov. stoomboot- dienst van Zierikzee naar Katscheveer hervat kan worden. De verbinding WolphaartsdykKortgene vaart ook weer, al wordt bü laag water zeer veel hinder van hét üs ondervonden. WALCHEREN Vlekziekte oader de schapen. Den laatsten tijd zün bü verschillende schapen op Walcheren eigenaardige ver schijnselen waargenomen, die vergeleken konden worden met de verschünselen bü varkens, die aan vlekziekte hjden. Vooral bü jonge laihmeren heeft de .ziekte in vele gevallen reeds den dood veroorzaakt. Uit een onderzoek, ingesteld door de serum inrichting te Rotterdam, is gebleken, dat in het bloed de vlekziekte-bacil aanwezig was. De schapenhouders maken zich over deze ziekte, die bij schapen nooit eerder werd waargenomen, uiteraard ongerust. AAGTEKERKE. De alhier gehouden col lecte ten bate van de alleen staande blin den Plantage-Middellaan Amsterdam heeft opgebracht 12,43. Vrijwillig brandweerkorps te Souburg geïnstalleerd. O. EN SOUBURG. In verband met de re organisatie der brandweer alhier, welke thans haar beslag heeft gekregen, door het aanschaffen van een autobrandspuit, en twee kleine motorspuitjes welke ook dienst kunnen doen voor luchtbescherming, werd gisterenavond op het gemeentehuis door den burgemeester dezer gemeente het op gerichte vrijwillige brandweerkorps geïn stalleerd- Behalve het brandweerkorps, waren aan wezig de heer Achterberg, commandant der Vlissingsche brandweer, de heer Duiven voorde hoofd van den luchtbeschermings dienst alhier, wethouder Goedbloed en de gemeete-secretaris. De heer Bierman, com mandant der Middelburgsche brandweer was verhinderd. De burgemeester sprak allen een harte- lük woord van welkom toe en begroette in zonderheid den heer Achterberg, die zoove le belangrüke adviezen aan de Souburgsche brandweer heeft gegeven. Tevens heette hü ook harteiyk welkom den heer Van Dui venvoorde hoofd luchtbeschermingsdienst. Namens het college van B. en W. bracht spr. de leden van het korps zünen harte- ïyken dank en erkentelükheid, voor de vrü- willige en spontane toetreding tot de vrü- willige brandweer. „Deze taak waartoe U zich vrywillig hebt verbonden, zal van U een offer vragen. Vooral in deze moeiiyke tyden, want U ook geroepen worden actief op te treden bü den luchtbescher mingsdienst. Ook daarbü heeft de brand weer een taak en zelfs een zeer ernstige. Ik zeg dit niet om U af te schrikken. Gü hebt U vrüwillig verbonden, doordat ge hebt begrepen dat het gaat om gemeen schapsbesef. Gü hebt tot U tot taak gesteld te waken voor het heil en het leven der bur- gery. Daar voor zün wü U dankbaar. Uw commandant, de heer Smit zal U daarin voorgaan, ook om den goeden geest in het korps te bevorderen. Een goede kame- raadschappeiyke omgang met elkander, door onderlinge samenspreking zal dit ze ker bevorderen. U hebt ten deze een rük terrein voor U, want ook in de brandweer raak je nooit uitgestudeerd. Ik wensch U allen toe, datU er geen spü't van zult heb ben, te zün toegetreden. Gü hebt te wer ken voor de burgerij, en deze vertrouwt daarop". De commandant der vrüwillige brand weer de heer J. Smit dankte den bur gemeester voor de gesproken woorden, en hoopte, dat de burgemeester later trotsch op het korps zal mogen zün. Hü rekent ten deze op de volle medewerking van allen. En hoopt, dat ieder zich met volle energie aan zün werk zal geven, en dat zoodoende onderlinge moeiiykheden worden opgelost. Vervolgens verkreeg de heer Achterberg het woord. Spr. dankte mede voor de uit- noodiglng, en bracht de groeten van het Vlissingsche korps over. Hu deelde mede, dat onder genoemd korps een zeer kame- raadschappeiyken geest heerschte. Deze is vooral versterkt door onderling menschen te kunnen helpen welke in nood zün. Hü wees er het personeel op, vooral onderge schikt te zün aan de leiding, en stipt de or ders uit te voeren. Bij een brand moet ieder er van doordrongen zün, dat de leiding ver- antwoordeiyk is. Elke brand is een oefening Er worden wel eens fouten gemaakt; m maak er daarom een gewoonte van óm eiken brand een samenspreking te houden. De fouten onderling onderzoeken en bespre ken vormt den brandweerman. Orde en re gelmaat moet er zü'n ook bü een oefening. Elke oefening moet ge beschouwen brand, en elke brand als oefening. De heer van Duivenvoorde feliciteerde den burgemeester met de oprichting van het korps, en sprak den wensch uit, dat het nooit zal hoeven op te treden! Als hoofd van den luchtbeschermingsdienst hoopt hy op een prettige onderlinge samenwerking, een beroep doende op de medewerking van den commandant: Hierop werden nog eenige practische vra gen gesteld, waarop de vergadering, waar op door den burgemeester voor ververschin- gen waren gezorgd, werd gesloten. SOUBURG HEEFT ZIJN RAADHUISKLOK. SOUBURG. Gisteren heeft de firma Eü- bouts te Asten de klok, welke door tus- schenkomst van den horlöger J. Willemse alhier werd aangekocht, in 't torentje van het nieuwe gemeentehuis gemonteerd. Vooral het aanbrengen van wijzerplaat en wüzers trok veel beküks. De vier goud- vergulde cüfers, 12, 3, 6 en 9, met daartus- schen eveneens goud-vergulde langwerpige blokjes, die de overige cüfers vervangen en aangebracht zün op twee zwart-üzeren cir kels, komen tegen den roodkoperen achter- BEURS VAN AMSTERDAM Amsterdam 1936-3% 83% Zeeuws. Hyp. B-3% 80 Cities Service Cy. P. 1958 5 51%— 51% Bataafsche Petr. My.-3% 86%86% A Amsterd. Bank 9191% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 315312% A De Schelde N.B. 42%—42% C Am. Smelt Ref. 38—38% A Houth. Alberts 64 C Chesapeake Ohio 31—31 C Pref. Gansas City South. 13%—13% C Union Pac. Rr. 73%—73% Ned. 38 1000-3 84—83% O. Indië 37 1000-3 84%—84% A Koloniale Bnk. 162 A N.I. Hblc. 600 102—101% C Ned. H. M. 1000 83—84% A v. Berkels Pat. 23%—.— C Calvé-Delft 53%—53% A Lever-Bros en Unilever 88%88%-% A Philips Gem B. afg. 113%—113% C Am. Car en Foundry 18%19%-% C Anaconda Cop 22%23%-% C Bethlehem St. 57%—58% C General Motor 39%—39% C Kerin.ec Copper 27%—28%-% C North Am. Aviation 1818% C Rep Steel 15%—16%-% C U. States St. C. 42%—43%-% C North Am. Cy. 17%—17 A Kon. Petr. Mpij. 242243%-40% C Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 29%30% C Shell Union O.C. 8%—8% C Tide Water Ass. Oil 8%8% A Ned. Scheepv. U. 105%—105%-04% A H.V. Amsterdam 384%—382-84% A N.I. Suiker U. 222—220% A Deli Batavia 124%—124%-25 C Deli Mü. 1000 175%—176 BEURS THERMOMETER WOENSDAG. Markt Rubber - Ohl .Markt - Koninkl. - Amerika Hg Schepen ■è- Tabak Siiiker •Êf Indutsrie gedeponeerd-) A Senembah 138—138 C Pensylvania Rr. 17%—18% C Southern Pac. Cy. 10%—10%-% A Southern Rlw. 12%—12% A Amst. Rubb. C. 188%—188%-87% A Deli-Bat. Rubb. 150%—150 A Hesa Rubber 102—102% A Serbadjadi S.R. 90—95 WISSELKOERSEN. heden gister Londen 7,43% 7.43% BZerlün 75.52% 75.57% Parüs 4.21% 4.21% Brussel 31.67 34.68 New-York 1.88% 1.88% grond van het torentje goed uit en zün op verren afstand duidelük zichtbaar. De electrische verlichting van cüfers en wü'zers zorgt ervoor, dat ook bü avond en nacht de tüd gemakkelük kan worden af gelezen. Het geheel maakt een zeer goeden indruk en komt de verfraaiing van het ge bouw niet weinig ten goede. VOORSTELLEN VOOR DEN RAAD VAN SOUBURG. O. EN W. SOUBURG. Morgenmiddag komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering büeen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot benoeming van een lid van het Burg. Armbestuur, daar de in de vorige vergadering benoemde heer W. A. Jongepier bericht heeft gezonden deze benoeming niet te aanvaarden. De aanbeveling luidt nu: 1. J. J. Passenier, 2. H. Barentsen. B. en W. stellen voor de overeenkomst met de Frauderisico-onderlinge van gemeen ten, ter verzekering van de gemeentegel den tot een totaalbedrag van 10.000 te verlengen. De besturen der büzondere lagere scho len hebben, ingevolge art. 103 L.O.-wet 'n voorschot op de gemeentelüke exploitatie vergoeding over 1940 verzocht. B. en W. deelen mede, dat het bedrag per leerling voor het gewoon lager onderwüs is bepaald op 8,60. Het voorschot aan de vereeni- ging tot stichting en instandhouding van 'n school met den Bü'bel wordt voorgesteld op 1447,67 vast te stellen, en het voor schot aan de vereeniging voor christelük volksonderwüs op 2144,27. Verder stellen B. en W. voor de vergoe ding als bedoeld in art. 103 der L.O.-wet voor de ver. voor chr. volksonderwüs over het jaar 1938 vast te stellen op 1820 en van de genoemde ver. terug te vorderen het grootere bedrag, dat aan voorschot is verleend, ten bedrage van 29,75 alsmede het bedrag der voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven over 1938 vast te stellen op 2469,20. Voor de ver. tot stich ting en instandhouding van een school met den Bijbel is het bedrag dezer vergoeding over 1938 1215,67, terug te vorderen 60,08 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over 1938 1446,48. Het oude gemeentehuis als gym nastieklokaal. B. en W. deelen den Raad mede, dat de L.O.-wet het geven van onderwüs in Iicha- melüke oefening met ingang van 1 Januari 1941 verplichtend stelt. Van deze verplich ting kan telkens voor ten hoogste twee jaar vrijstelling worden verleend. Deze vrüstel- ling is voor de openbare school steeds ge geven en ook nu weer, echter tot 1 Januari a.s. De inspecteur van het L. O. heeft Ged. Staten geadviseerd de gevraagde vrijstelling nog voor een jaar te verleenen, er op wü- zende, dat door de vrykoming van het oude gemeentehuis, dit gebouw z.r. zeer goed tot een bruikbaar gymnastieklokaal voor al de scholen in deze gémeente is te verbouwen. B. en W. stellen den Raad voor in principe te besluiten het oude gemeen tehuis dienstbaar te stellen aan het lager onderwüs, voorts tot den bouw van een gymnastieklokaal en tot verbouw van de openbare lagere school en het oude ge meentehuis. Indien hiertoe wordt besloten zal den gemeente-opzichter opgedragen worden een definitief plan te ontwerpen en zullen na dere voorstellen komen. VERGADERING LANDBOUWVEREEN1GING. Lezing en filmvertooniiig. SINT LAURENS Voor de leden van de Landbouwvereeniging alhier en verdere belangstellenden werd door de heeren Van Heel en Den Ouden, employees van het Inlichtingenbureau voor Chilisalpeter te Rotterdam een lezing met filmvertooning gehouden in het Vergaderlokaal. De voorzitter der landbouwvereeniging, de heer Joh. Marinissen heette de heeren de talrijke aanwezigen, waaronder vele militairen en in het bijzonder den burge meester en den militairen commandant welkom. De heer Van Heel hield daarna een le zing over chilisalpeter. Hü wees op het merkwaardige van deze kunstmeststof welke den groei zoozeer bevorderd, en ge wonnen wordt in Noordelijk Chili, in de zg pampa's, een uitgestrekte woestün, waar het nimmer regent zoodat daar geen enkele plantengroei mogöiyic is. Na deze uiteenzetting werd de nieuwe geluidsfilm „Het vruchtbare land" ver toond Hierin werd als het ware een re portage gegeven van de historische wor ding van ons Nederlandsch cultuurland en van den huidigen vorm. De vier deelen van deze film zün: het vruchtbare land ontworteld aan de zee; het vruchtbare land door ontginning^ verkregen; het vrucht bare land zün werkers; het vruchtba re land het loon van den arbeid. Deze prachtige film geeft mooie beel den van het ontstaan en het gebruik van het land, hoe er op gearbeid wordt en wat dan het loon van dien arbeid, nl. de vruchten zün; ook de humor ontbrak niet. Met groote belangstelling werd de film gevolgd en in de pauze beantwoordde de heer Van Heel enkele gestelde vragen. Daarna werden nog twee komische filmpjes vertoond. De voorzitter dankte beide heeren voor hetgeen zü hadden doen zien en hooren en v/as er van overtuigd, dat hü hun den dank van alle aanwezigen overbracht. ZUID-BEVELAND. VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING OPGERICHT. HOEDEKENSKERKE. Alhier is heden een vereeniging voor Luchtbescherming opgericht. 16 leden traden toe. Een pro pagandist zal worden uitgenoodigd om het doel der vereeniging nader uiteen te zetten. De aanmelding als lid bhjft intqsschen opengesteld bü den heer C. M. Elenbaas, gem, ontvanger alhien. GEZELLIGE AVOND VOOR DE MILITAIREN. KRUININGEN. Dinsdagavond werd in hotel „Het Wapen van Zeeland" een ge zellige avond voor de militairen gegeven door de CMV Philadelphia en de CJV Ora et Labora. Dominee Mortier sprak een kort ope ningswoord, waarna gezamenlijk het Wil helmus werd gezongen. Opgevoerd werden verschillende too- neelstukjes en zangspelen, o.m. „De fa milie Schelvisch, de vroolijke Volendam- mers en een huis met Commensaals". Heel aardig was ook de voordracht door mej. Van de Velde met „De Rok". Ds. Mortier sloot de büeenkomst, waar na één der officieren namens de militai ren voor den aangeboden aVond dank bracht. Er waren veel militairen en ook. zeer veel burgers, zoodat de zaal overvol was. OPRICHTING NED. HERV. KINDERKOOR. WEMELDINGE. Als onder afdeeling van het Ned. Herv. Kerkkoor is alhier Maan dagavond opgericht een kinderkoor voor kinderen van 8 jaar en. ouder. Reeds di rect bij den eersten aanmeldingsavond lie ten 33 kinderen zich als lid inschrüven. WEMELDINGE. Het mond- en klauw zeer breidt zich uit. Thans is ook onder het vee van den landbouwer J. de Z. het mond- en klauwzeer geconstateerd. UITKEERING ALGEMEEN STEUNCOMITé 103». WEMELDINGE. Deze week werd van wege het Algemeen Steuncomité 1939 aan elf gezinnen een bon voor kleeding, dek sel en (of) schoeisel verstrekt. (Vervolg provincienieuws 3e pagina.), Amerika verkoopt oorlogsmaterieel aan Rusland. Het departement van handel der Ver. Staten heeft gisteren volgens een tele- .gram uit Washington onthuld, dat 90 van de Russische aankoopen in de Ver. Staten sedert het uitbreken van den Eu- ropeeschen oorlog bestaan hebben uit stra tegische materialen en machinerieën, die van essentieel belang zün voor de oorlogs industrieën. Een ontleding van de statistie ken, tot dit doel ingesteld, toont, dat van de exporten naar Rusland, in totaal 36,100,000 dollars gedurende de vijf maan den, die eindigden op 31 Januari jl„ on geveer 33 millioen dollar posten betroffen, die essentieel zün voor een in oorlog zünd land. Practisch de geheele export van Ja nuari naar Rusland, ter waarde van 11,313,000 dollars, bestond uit lcoper en machinerieën voor metaalbewerking Deze export beteekende een stüging, vergeleken met Januari 1939, van 9,556,000 dollars.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2