WITTE WEEI NUMMER 44 183e JAARGANG -«racsjcsar V~ DRIE BLADEN EERSTE BLAD MTlFtSl WOENSDAG 21 FEBRUARI 1940 Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- Sf» MW-ft-Xff Advertentian 30 cent perregel burgsche Courant. Bureaux: te *Up>f< f&SQy ingezonden mededeelingen 60 cent MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, p,™. Per regel. Bij contract lager. Tarief Tel. Redactie 269, Administratie 139; B. A Hl jgffi™ B bP*^ TÜ |?1 Pgpij H fl ÈP^& Af» op aanvraag- Familieberichten en te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post- BH E EuEj&BbI TM WS&L Rf 18 HhFtI FHw/ - L - I fi dankbetuigingen minimum ƒ2.10. giro 359300. Abonnementsprijs voor toj l-jJISgg V E*B 13 KfW-- v'V :/M p Pt&C l M\ fl -Kleine Advertenties", maximum 6 Middelburg en Goes 2.30, elders fl B BIpBr bËiMwB fl ESS W B ^sBbUI fl regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. 2.50 per kwartaal. Weekabonne- „Brieven, of adres bureau v. d. blad" menten in Middelburg en Goes 18 ct EF* TT 3 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De Hossen C^ebbera ham aanvallers n@g uitgebreid. Doch de verdedigers handhaven zich. De Russen hebben gisteren hun aanval len op de Karelische landengte nog uitge breid Thans schijnen de aanvallen plaats te hebben over de geheele breedte van de landengte tegelijk en niet meer, zooals tot dusver op een bepaald aantal punten. Ook hebben de Russen nogmaals een po ging gedaan om massa's manschappen te sturen over het ijs van het Suvantomeer, dat twee tot vier mijl breed is en nergens eenige beschutting biedt De Russen wer den door de Finsche mitrailleurs wegge maaid en het ijs ligt dan ook bezaaid met doode Russen. WANHOPIGE TEGENSTAND VAN OMSINGELDE DIVISIE Zooals men weet, verkeert de 164ste Rus sische divisie in het gevaar te worden af gesneden van haar bases, volgens de strijdmethode der Finnen, die reeds her haaldelijk succesvol is gebleken. De divi sie is practisch omsingeld. Deze divisie biedt thans wanhopigen tegenstand en het Russische opperbevel tracht haar te ont zetten Tot dusver is dit mislukt, volgens Reuter. De Russen trachten deze divisie te ra- vitailleeren door middel van vliegtuigen, doch 't gebrek aan levensmiddelen en mu nitie is zoo groot, dat de weerstandskracht der divisie er aanzienlijk door geschaad wordt. In het Finsche legerbericht van giste ren wordt oa het volgende gezegd: De vijand heeft de aanvallen tusschen de Finsche golf en Moulajaervi voorgezet, doch deze werden afgeslagen. Te Taipale werden sterke aanvallende Sovjet-troepen met zware verliezen teruggedreven. Ten Noordoosten van het Ladogameer gingen de Finsche troepen door met het vernietigen van vijandelijke steunpunten en zij sloe gen alle Russische tegenaanvallen af. Te Kuhmo namen de Finnen verscheidene Rus sische stellingen. De Finsche kustbatterijen verspreidden een vijandelijke af deeling, die, gesteund door tanks en andere gemechaniseerde wa pens, over het Ladogameer trachtte op te rukken ten einde de Finsche stellingen rond Taipale om te buigen De vijand ver loor tweehonderd man, 'n tank en een sle de. Ten Noordoosten van het Ladogameer vernietigden de Finsche kustbatterijen mu nitie-bergplaatsen en een batterij zware Russische artillerie. SOCIALISTEN EN BURGERWACHT. Van binnenlandsch politiek belang in Finland is de overeenstemming, welke gisteren tot stand is gekomen tusschen de Finsche socialistische party en de Finsche burgerwacht. De socialisten hadden tot nu toe geweigerd de burgerwacht te erken- GROOTE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Sedert geruimen tijd is te Helsinki niet zoo vaak luchtalarm gemaakt als gisteren Zesmaal klonken de waarschuwingssirenes. De trein van Turku naar Helsinki is op 40 km van de hoofdstad door vijandeiyke vliegtuigen gebombardeerd. Hij moest zes maal wegens luchtalarm stoppen, waarop de passagiers een goed heenkomen zochten in de langs de spoorlijn gelegen bosschen. Twee personen werden door splinters van brekende treinruiten gewond Ook het sta tion Karis op de lijn Pilku werd aangeval len. Verder is ook Viborg verscheidene ma len hevig gebombardeerd Tijdens het tweede luchtalarm sprongen enkele kilometers ten Westen van de hoofdstad een aantal parachutisten omlaa; De meesten van hen werden gedood, drie werden gevangen genomen In de omge ving van Helsinki werden tachtig vyande- lüke vliegtuigen gezien, die op groote hoogte in formatie vlogen, drie bommen werpers telkens vergezeld van twee ver kenners. De Finsche luchtmacht ging door met het aanvallen van vijandelijke colonnes en tri penconcentraties. Naar tot dusver werd gemeld, zijn giste ren slechts zeven personen gedood en zes gewond door de Russische bombardemen ten. Zes Russische vliegtuigen zün neerge haald, doch naar verluidt zijn nog zes an dere Russische toestellen verloren gegaan. DE SECTOR VIIPURI DE STRIJD OM DE MANNERHEEVI-LINTE De Russen hebben na verwoeden stryd Summa veroverd en zijn nu op weg naar de tweede Finsche linie. Na een geslaagden aanval hebben de Sovjet-troepen de plaatsen Laipasuo, Ka mara en Saimo ingenomen en liggen thans op ongeveer 10 km vóór de zesde groote Finsche stad Viipuri. Ten Zuiden van Koivisto is de plaats Muurila in handen der Russen gevallen. De Finnen handhaven hun posities nog steeds bö Koivisto (Bjorko) en bestoken met hun batterijen de Russen in den rug en bestrijken eveneens de kuststrook. De winter heeft zijn biezen gepakt. Het gebied van hoogen druk over Scan dinavië is thans afgetrokken; naar het Zuidoosten. Hierdoor werd over ons land de wind Z. tot Z.W. en kwamen wy in een strooming van warme lucht, welke vandaag ook in de Noordelijke provincies de tempe ratuur boven het vriespunt deed stijgen. Het ziet er nu werkelijk naar uit, dat de winter zyn biezen heeft gepakt en de de finitieve opruiming van sneeuw en ijs is aangevangen. Laten we hopen, dat er niet nog een „nawintertje" komt. Vreemde vliegtuigen boven Nederland. De Regeeringspersdienst meldt, dat er hedennacht by Den Helder door afdeelingen luchtafweergeschut op vreemde vliegtui gen van onbekende nationaliteit is gescho ten. Hiermede staat wellicht de volgende zin snede uit het Duitsche legerbericht in ver band: Na middernacht vlogen verscheidene vij andelijke vliegtuigen uit het Westen en Noordwesten onder schending van het N e- derlandsche territoriale gebied de Duitsche Bocht binnen. De in- en uitvoer van ons land sterk gedaald. Biykens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg volgens de voorloopige cijfers de Nederlandsche in voer (zonder goud en zilver) in Januari 1.402 (vorige maand 1.690, vorig jaar 1.647) millioen kg, ter waarde van 139 (vorige maand 147, vorig jaar 112) millioen. De uitvoer heiiep in Januari 559 (vorige maand 735, vorig jaar 1,114) millioen kg, ter waarde van 72 (vorige maand 68, vorig jaar 79) millioen. Het percentage der invoerwaarde gedekt door de uitvoerwaarde beliep 51,5 (vo rige maand 46.0, vorig jaar 69,9). Zweedsch dorp door Russische vliegtuigen gebombardeerd. Reuter meldt uit Stockholm: Russische vliegtuigen hebben vanmiddag om 1 uur het Zweedsche dorp Fajala, dat op vyf mijlen van de Finsche grens is gelegen, gebombardeerd. Vier gebouwen zyn in de asch gelegd, terwijl de kerk licht bescha digd werd. Nederland blijft op de oude golflengten uitzenden. Naar het Hbld. verneemt zal Nederland op 4 Maart a.s., den oorspronkelyken da tum van het in werking treden van de Con ventie van Montreux, niet overgaan op .de twee voor Nederland bestemde exclusieve middelgolven van 413.2 m (726 k c) en 355.9 m (843 k c), doch blijven zenden op de 1875 m-golf en op 414.4 m en 301.5 m. De nieuwe zenders te Lopik komen binnen een half jaar in gebruik voor de 414.4 m- en 301.5 m-golven. Het is de oorlog, die het onmogelijk ge maakt heeft de nieuwe golflengtenverdee- ling, welke te Montreux vastgesteld werd in het voorjaar van 1939, op 4 Maart a.s. al gemeen internationaal door te voeren. Het plan van Montreux is geheel op los se schroeven komen te staan. Eerst na den oorlog kan weer van de vastgestelde „golf- verhuizing" sprake zyn. Geen communisten meer in de Fransche Kamer. De Fransche Kamer is gisteren byeen- gekomen ter behandeling van een voor stel, de communistische afgevaardigden die niet met de „Derde Internationale" hebben gebroken, van het lidmaatschap dei- Kamer vervallen te verklaren. Het voorstel werd met algemeenc (492) stemmen aangenomen. Italiaansche lof voor onze militaire versterkingen. Een welverdedigde neu traliteit. Men schrijft uit Rome aan de N.R.C.: Vrijwel alle Italiaansche bladen brengen uit Nederland uitvoerige correspondenties over wat de buitenlandsche journalisten ge zien hebben bij den tocht langs de Neder landsche grens versterkingen. Alle artikelen zyn vol lof over wat in korten tijd door Nederland tot stand werd gebracht. Het heeft geen zin, over deze artikelen uit te weiden, daar zij voor onze lezers uit den aard der zaak niet veel nieuws bevatten. Doch wij willen" wel wijzen op den zeer welwillenden en bewonderenden toon. Wij citeeren een paar regels uit het Flo- rentijnsche blad La Nazi one: „Een buiten gewone geest van kameraadschap bestaat er tusschen officieren en soldaten. Deze laatsten zyn, vooral wanneer men er re kening mee houdt, dat het voor het groot ste gedeelte geïmproveerde soldaten zijn, zoo voorbeeldig geoefend, dat het niet mo gelijk zal zyn, in zoo korten tijd beter re sultaten te bereiken. Alles tezamen geno men is wat in deze grensgebieden is ge daan in hooge mate bewonderenswaardig, zooals ook bewonderenswaardig is de kalm te der bevolking, die het verloop der ge beurtenissen volgt met een serene rust. welke een krachtig en manhaftig volk als' het Nederlandsche waardig is." N 'derlandsch kustvaart jig vergaan. De opvarenden gered. Volgens uit Concarneau (ten Zuiden van Brest. Frankrijk) ontvangen telegram, is het Nederlandsche kustvaartuig „Alja", dat op weg was van Spanje naar Neder land, op een wrak gestooten en naby Glé- nan vergaan. - Alle opvarenden zyn gered. De „Alja" is een motorkustvaartuig van 385 ton en was bemand met zeven perso nen. Kapitein is de heer W. Nooitgedacht te Groningen. Het sch;j- behoorde asm den reeder J. van Dijk te Groningen. NOORSCH SCHIP VERGAAN ALLE OPVARENDEN OMGEKOMEN. Het te Bergen thuisbehoorende stoom schip „Hop" is, naar men gelooft, verloren gegaan. Alle opvarenden, zeventien man, zouden zyn omgekomen. De „Hop" was op 3 Fe bruari van Bergen naar de Tyrie (Eng.) vertrokken. Nederlandsclk schip door ontploffing gezonken. DE „TARA" IN ZINKENDEN TOESTAND. By de directie van de N.V. Maatschappij „Vrachtvaart" te Rotterdam is van den kapitein van het s.s. „Tara" bericht ont vangen, dat het schip op 60 myl Zuidwest van kaap Finisterre (N.W.-Spanje) door een explosie is getroffen. Het schip is zin kende. De „Tara was op weg van Bahia Blanca (Argentinië) naar Roterdam met een la ding graan, geconsigneerd aan de Neder landsche regeering. Het meet 4760 ton en werd in 1929 op de werf van Piet Smit Jr. te Rotterdam ge bouwd. Omtrent de oorzaak van de ontploffing en het lot van de opvarenden is niets be kend. Geweldige brand in een Amerikaansch circus. TAL VAN DIEREN LEVEND IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Gisteravond heeft brand gewoed in het •interkwartier van 't te Rochester (V.S.) gevestigde circus „Cole Brothers", waarby alle gekooide dieren van de onderneming, waaronder leeuwen, tijgers, luipaarden, )en en eenige zeehonden, zyn omgekomen. Ongeveer 350 andere dieren, welke zich in stallen bevonden, waaronder twintig tot vyf en twintig olifanten, wisten los te bre ken en draafden in het wilde weg de stad in. Het enorme uit baksteen opgetrokken gebouw, waarin alle dieren, uitgezonderd tiental kameelen waren ondergebracht, werd een prooi der vlammen. De aange richte schade werd geraamd op 150.000 tot 200.000 dollars. Ongeveer 300 paarden, waaronder fraaie rijdieren, voegden zich by de olifanten en kameelen om aan de vlammen te ontkomen, nadat zy waren los gemaakt door circuspersoneel, dat zich in een hoek van het gebouw bevond, toen de brand werd ontdekt. Tijdens de reddings werkzaamheden weerklonk het angstge schreeuw van de dieren in de brandende kooien, waaronder een nijlpaard. De tam me dieren wist men in veiligheid te bren gen. De eigenaars van de circusonderne ming verklaarden nog niet te kunnen zeg gen hoeveel dieren in het vuur waren om gekomen. Verscheidene olifanten en eeni ge paarden trachtten naar het brandende 1 UI - i 11 i Iff ""'to:' Geen Pool-landschap, maar een Walchersch strand-panorama, gefotografeerd onder Oostkapelle. Het is te hopen, dat de inge treden dooi met bekwamen spoed deze barre woestenij hoe schoon dan ook zal doen verdwijnen. [MORGENOCHTEND: PLAATSBESPREKING IN DEN SCHOUWBURG MIDDELBURG VOOR DE VOORSTELLING VAN A.S. VRIJDAGAVOND TOBI'S CABARET (mat JULIA DE GRUYTER) (Ing. Mfcd.| Een Fransche infanterie- afdeeiing vernietigd. Een detachement -Fransche infanterie, dat in twee vrachtauto's naar de voorste stellingen werd gebracht, is onderweg ge stooten op Duitsche voorposten. Het Fran sche detachement werd vernietigd. Volgens Havas was dit te wijten aan een vergissing van den bevelvoerenden luitenant, die een verkeerden weg koos en zoo op Duitsch gebied terecht kwam. Volgens het D.N.B. is het detachement overrompeld door een Duitsche patrouille, die tot ver op Fransch gebied was doorge drongen. Het Fransche militaire gerechtshof heeft de kanonniers René Lillier en Paul Ger main Roy ter dood en den kanonnier Leon Jean Marie tot tien jaar dwangarbeid ver oordeeld, wegens inbraak in een verlaten villa. Middelburg. Laatste dagen (Ingez. (vied.J D E ECONOMISCHE VERDEDIGING VAN ONS LAND De regeering heeft haar maatregelen voltooid en geconsolideerd. De Minister van Economische Zaken heeft aan de Staten-Generaal een tweede nota aangeboden de eerste werd 11 De cember j.l. uitgebracht over de economi sche verdediging van ons land. Uit de nota blijkt, dat de regeering van den betrekke lijk stabielen toestand, die na den eersten schok was ingetreden, gebruik heeft ge maakt om haar complex van maatregelen te voltooien en te consolideer en. Wat de financieringsmethode betreft echter, zal de organisatie der economische verdediging nog verder moeten worden versterkt. In dit verband herinnert de Minister aan het wetsontwerp tot instelling van een fonds voor economische verdediging. Daar de oorzaak van de economische storingen in den vreemde is gelegen, blijft voor de beoordeeling van de situatie dfe ontwikkeling van den buitenlandschen han del van groote beteekenis. De nota behelst dan ook mededeelingen over den loop der handelspolitieke onderhandelingen, de han teering van het contingenteeringsapparaat, de rechtstreeksche regeeringsaankoopen, de inschakeling van de A.N.I.C., de bevorde ring van het contact met de overzeesche gebiedsdeelen, en de verzfekeringsmaatre- gelen ter bescherming van het transport. Uit den inhoud stippen wy hieronder slechts enkele punten aan. Buitenlandsche handel. De noodzakelijke voorraadvorming en de verschuivingen op de binnenlandsche markt hebben het vooralsnog onmogelyk gemaakt de stimuleering van den export met dezelf de intensiteit ter hand te nemen als met den import geschiedt. Intusschen heeft zich na de groote exportdaling in de eerste maanden van den oorlog, van November tot Januari eenig herstel afgeteekend, al kon het voöroorlogsniveau nog geenszins wor den bereikt. Intusschen blyft de Minister voortdurend op de bevordering van den uit voer attent. Wat den invoer betreft, deze heeft zich niet onbevredigend ontwikkeld. De voor defensie en volkshuishouding vita le grondstoffen werden in het algemeen in voldoende hoeveelheden aangevoerd. gebouw terug te keeren, doch werden door het personeel tegengehouden, waarna de dieren in wilde vaart naar de stad terug renden. Van het overleg met de belligerenten, dat sinds de vorige nota belangrijke vorderin gen heeft gemaakt, verwacht de Minister binnenkort concrete resultaten. Industrie. In de nota wordt een overzicht gegeven van de industrieele politiek der regeering, waarby uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat dé regeeringsmaatregelen op dit ge bied niet mogen worden beschouwd als een eerste phase van een straffe planhuishou ding onder regeeringsleiding. De industri eele politiek der regeering kan in twee deelen worden onderscheiden: het tot stand brengen van een aantal regelingen en den opbouw van een aantal nieuwe staatsorga nen (rijksbureaux en algemeene Nederland sche invoer centrale). Zij is in haar geheel gebaseerd op een nauwe samenwerking tus schen de regeering en het bedrijfsleven. Prijspolitiek. De prijspolitiek der regeering is in het algemeen gericht op een zoo stabiel moge lijke prijsbeweging en op het voorkomen resp. tegengaan van een overigens onver mijdelijke prijsstijging. De regeering wil dus niet de vaststelling der prijzen geheel aan zich trekken, doch deze doen geschie den in overleg tusschen bedrijfsleven en re geering. De minister is thans doende bij de verschillende takken van bedryf een regeling te ontwerpen die aan genoemde voorwaarden beantwoordt, waarbij uiter aard onderscheid wordt gemaakt tusschen voor het levensonderhoud belangrijke prij zen en uit dien hoofde minder belangrijke. Reeds zyn verscheidene prijsregelingen ge troffen, onder andere voor chemische pro ducten, aardolieproducten, metaalwaren, papier, glas', aardewerk, textiel, electro- technische producten, rubber, linoleum en bouwmaterialen. Zeescheepvaart en staatsverzekering. Tot. vordering van zeeschepen behoefde niet te worden overgegaan. By de bevrach tingen voor regeeringsaanvoeren werd re kening gehouden met de essentieele belan gen van de wilde vaart resp. de lynreede- ryen. De afscheping uit Nederlandsch-In- dië naar Nederland zal, na de aanvanke lijke stagnatie, waarschijnlijk spoedig in meer normale banen zyn teruggeleid. Ten aanzien van de staatsverzekering voor sche pen, goederen en luchtvaartuigen blyft de politiek der regeering erop gericht, deze een aanvullend karakter te doen behouden, door zooveel mogelijk te streven naar over eenstemming met de tarieven van de vrije markt.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1