1§P fovvtnnciuïe |p ^eet%m0c%e lp HIDDELBURGSCHE COURAMT De Finnen hebben weer een Russische divisie vernietigd» Noorwegen: De «Altmark» was niet in overtreding. N UMJMJBIR" 43 183e JAARGAN<* Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN. ■-iüKKSXE BLAD (&€©ESCHE C©URAMT) 20 FEBRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag- Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10, „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. 18000 man gesneuveld of gewond. Het Finsche legerbericht van gisteren meldde weer een groote overwinning: De achttiende Russische divisie werd ten Noordoosten van het Ladogameer ge heel in de pan gehakt. Hierbij werden 18000 man gedood of gewond. De Finnen zijn op him bekende manier tewerk gegaan. Zij hebben eerst de verbin dingen der Russen afgesneden, de. bevoor rading der roode troepen belemmerd, con- vooien vernietigd en voortdurend met hun patrouilles om de Russische legerafdeeling heen gezworven, deze op de flanken zoo veel mogelijk afbréuk doende. Tenslotte kwam het tot een hardnekkig gevecht met de hoofdmacht, welke hierbij het onder spit dolf. Volgens de Finsche berichten, telde men een Fin op 70 Russen. Al het materieel der divisie werd buitgemaakt. De overwin ning werd door de Finnen .behaald, dank zij hun groote terreinkennis, hun geduld en hun skitechniek. De verliezen der Finnen waren gering. Men moet evenwel niet gelooven al dus Havas dat thans alle Russische-troe pen ten Noorden van het Ladogameer zijn verdwenen. Nog steeds bevinden zich hier ongeveer twee Russische divisies. Ook moet men niet vergeten, dat de a vallen van de Russen op de landengte van Karelië voortduren, wel niet zoo hevig als te voren, doch met aanzienlijk meer man schappen, dan waarover de Finnen beschik ken. Viipuri wordt nog wel niet onmiddellijk bedreigd, doch de stad ligt dicht bij het front en op de landengte van Karelië heb ben de Finnen manschappen en materieel noodig. Hier heeft Finland hulp noodig. De Russen voelen het verlies van een divisie nauwelijks. ET-f" AANVALLEN OP DE TWEEDE FINSCHE LINIE AFGESLA GEN. Het Finsche legerbericht deelt over de gevechten van gisterenmede Op de, landengte van Kareli'ë heeft de vij and gisteren plaatselijke aanvallen gedaan op de nieuwe stellingen van de Finnen tus- schen de Finsche Golf en de Vuoksi. De aanvallen werden afgeslagen met verlie zen voor den vijand, welke op een bataljon worden geraamd. Bovendien werden zes tanks buitgemaakt. Ten Zuidoosten van Salemkaita hebben Finsche troepen een vijandelijke colonne verstrooid en drie kanonnen buitgemaakt, alsmede een hoeveelheid mitrailleurs en mu nitie. Bij Taipale werd een aanval van den vij and, welke tegen den middag begon, voort gezet. NETELIGE POSITIE VAN AN DERE RUSSISCHE DIVISIES. Eenige der Russische divisies, die zich nog ten Noordoosten van het Ladogameer be vinden, verkeeren in uiterst neteligen toe stand en lijden aanzienlijke verliezen. Een dezer divisies verkeert volgens Havas in een toestand, die in zekere mate herin nert aan dien van de achttiende. De ver bindingen met de bases zijn afgesneden en de bevoorrading geschiedt door de lucht. De moeilijkheden dezer eenheid kan men zich voorstellen, wanneer men bedenkt, dat de temperatuur in dit 'verlaten gebied nog steeds dertig graden onder nul bedraagt. Men. raamt het aantal Russische vliegtui gen, dat gisteren boven Finland gevlogen heeft op 600. waarvan er naar schatting twintig werden neergehaald. De Russische vliegtuigen bombardeerden zoowel de Finsche frontstellingen als de steden in het achterland. Sedert den aanvang der vijandelijkheden hebben de Finnen in het geheel 412 Rus sische vliegtuigen neergehaald. In juni begin) de aflossing van de lichting 1924. Naar aanleiding van verschillende ge ruchten, welke opnieuw de ronde doen over het met verlof zenden van de geheele lich ting 1924, deelt de Msb. na ingewonnen in formaties, het volgende mede. Voordat met het met verlofzenden 'n aan vang wordt gemaakt, moeten eerst de be trokken onderdeden, die de plaats van de verlofgangers zullen innemen, voldoende geoefend zijn. Naar vermoedt wordt zal met Juni met de aflossing worden begonnen, waarna ge leidelijk de gemobiliseerden van deze lich ting naar huis zullen vertrekken. Onvoorziene omstandigheden daargelaten zal in den loop van dit jaar de geheele lich ting 1924 met verlof zijn gegaan. Ernstige treinontsporing bij Woerden. HET TREINVERKEER VAN DEN ■HAAG EN ROTTERDAM NAAR UTRECHT TOTAAL VERSPERD. Vanmorgen is de electrische trein, welke om kwart over zes uit Den Haag naar Utrechtvertrekt, tusschen Oudewater en Woerden geheel uit de rails geloopen, zoo dat het verkeer over beide lijnen is ver sperd. Alle acht wagens van dezen trein zijn met alle assen ontspoord. In Gouda worden de treinen uit Den Haag en Rotterdam gecombineerd. De ont spoorde trein bestond dan ook uit acht wa gens. De wagenvoerder van den eersten trein uit Den Haag rapporteerde bij aankomst in Utrecht, dat hij tusschen Oudewater en Woerden een schokje had gevoeld. Zijn trein kon zonder ongevallen Utrecht bereiken. De volgende trein kreeg in Gouda opdracht, het bewuste stuk met zeer geringe snelheid af te leggen. Hierdoor is zonder twijfel een ernstig ongeluk voorkomen, want op het oogenblik dat de. trein ontspoorde, was d'e snelheid niet grooter dan vijf kilometer per uur. De spoorwegtechnici vermoeden, dat rail breuk de oorzaak van het ongeval is. Uiteraard was het verkeer van Den Haag en Rotterdam via Gouda naar Utrecht vol komen in de war. Aanvankelijk werden de treinen van Gouda af over Alphen naar Woerden en verder naar Utrecht geleid. Een tweede ontsporing heeft deze ver- keersomlegging onmogelijk gemaakt. Op de lijn Leiden-Alphen is een locomotief uit de rails geloopen, met het gevolg, dat ook de ze baan versperd is. Tegen den middag kon het verkeer ge deeltelijk hervat worden. BOMAANSLAG OP EEN PROCESSIE. Te Soekkoersind in Britsch-Indië is gis teren een bom geworpen naar een ter ge legenheid van het Mohammedaansche feest van Mahorroem gehouden processie. Een persoon werd gedood en 17 gewond. Veertig personen zijn gearresteerd Een speciaal spoorabonne- ment voor gemobiliseerden 50 pet reductie voor be zoekers aam zieke mili tairen. De Nedenandscne Spoorwegen kondigen enkele maatregelen aan, die zij ten behoeve van de militairen getroffen hebben. Toen het vorig jaar de mobilisatie in ons land afgekondigd werd en een groot deel der mannelijke Nederlanders zich in het veldgrijs moest steken, hebben de Neder- landsche Spoorwegen een nieuw soort abonnement ingevoerd. Dit zijn abonne menten, welke de practisch normale geldig heid van dertig dagen bezitten, doch wier groote attractie daarin beslaat, dat dit der tig willekeurige dagen zijn, die binnen een tijdvak van acht maanden vallen en die dus vooral voor hen, die tijdens periodieke ver loven hun zaken trachten bij te houden, zeer gemakkelijk en voordeelig bleken. De ze abonnementen nu zullen de Nederland- sche Spoorwegen met ingang van heden verkrijgbaar stellen voor alle gemobili seerden. onverschillig of voor 't in dienst treden al dan niet abonnementhouder der Nederlandsche Spoorwegen zijn geweest. Dat zij dat wel waren, gold tot nu toe na melijk als de conditio sine qua non. Alleen wordt hun, die tijdens de mobili satie geen abonnement inleverden bü de eerste verstrekking de gebruikelijke toeslag in rekening gebracht. BEZOEK AAN ZIEKE MILITAIREN De Spoorwegen zullen een belangrijke reductie verleenen voor het bezoeken van zieke militairen. Zij, die door de omstandigheden ver van huis en haard verwijderd zijn, voelen het gemis van den dagelijkschen omgang met hun gezin des te sterker, wanneer zy door een ongesteldheid in het ziekenhuis moeten worden opgenomen en niet van hun perio dieke verloven kunnen profiteeren. Omgekeerd wordt dan de afwezigheid van vader, zoon of man ook bij hen, die thuis achterbleven, nog sterker gevoeld dan anders het geval zou zijn. Aan de echtgenooten, ongehuwde kinde ren en ouders van militairen, die in een ziekeninrichting verpleegd worden, zal nu voor het bezoeken van den patiënt eenmaal per week een reductie van 50 pet. op den enkelen reisprüs worden verleend, hetgeen een belangrijke besparing beteekent. Deze goedkoope plaatskaartcn zijn aan de stations verkrijgbaar, op vertoon van een door deh chef/geneesheer-directeur, van de zieken-inrichting, waar de patiënt verpleegd wordt, afgegeven bewijs. De re ductie wordt verleend, nadat de patiënt minstens veertien dagen in het ziekenhuis heeft doorgebracht. REDUCTIE VOOR OFFICIEREN. Ook voor de officieren van land- en zee macht en der Kon. marechaussee hadden de spoorwegen een belangrijke faciliteit in petto. Deze is thans van kracht geworden. De officieren, die in uniform, doch voor eigen rekening reizen, behoeven in het ver volg slechts 50 pet. van den enkelereis prijs te betalen. Tot nu toe gold deze regeling alleen voor militairen dn uniform beneden den rang van officier. Het Duitsche tankschip „Altmark", dat in de Noorsche wateren door een Engelsch oorlogsschip werd aangevallen ter bevrijding van de zich aan boord van de „Altmark" bevindende Britsche gevangenen „Hevige verontwaardiging over grove schending der neutrale wateren." Wat gebeurt er verder? De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Kohtj heeft in het parlement een verklaring afgelegd, waarin hij.zeide. dat Britsche oorlogsschepen in het geval van de „Altmark" de Noorsche neutraliteit op grove wijze hebben geschonden. De „Alt mark'' was een „Reichsdienstschiff" en had voor de Duitsche marine gevaren Bij gevolg diende het overeenkomstig liet in ternationale recht als een oorlogsschip le worden beschouwd. Het schip kwam op 14 Februari lei- hoogte van dè Trondheimsfjord in de Noorsche territoriale wateren en werd- denzelfden dag aangehouden door een Noorsche torpedoboot, welks commandant verzocht het schip te onderzoeken, hetgeen de kapitein van de „Altmark" toestond Oorlogsschepen zijn niet verplicht, zich aan een inspectie te onderwerpen en de vertegenwoordiger van de Noorsche ma rine had alleen 't recht vp te stellen of het schip inderdaad was, wat cle kapitein beweerde dat het was. De Noorsche officier vergewiste, zich zelf hiervan door cle sche epspapieren in te zien Hem werd medegedeeld, dat de „Altmark" met lucht- afweerkanonnen was uitgerust. De commandant van het marinestation Bergen geloofde evenwel niet, dat hij vol ledig was ingelicht en daarom werd de „Altmark" op ongeveer 100 myl ten Noor den van Bergen op 15 Februari tegemoet gevaren door een ander Noorsch oorlogs schip. dat het recht eischte, haar te door zoeken. Docli de kapitein weigerde en hij was daartoe wettelijk volkomen gerechtigd, zoodat de eisch werd ingetrokken. Toen bleek, dat de Altmark" gebruik maakte van haar radio, werd haar mede gedeeld, dat zq daartoe niet gerechtigd was, waarop de kapitein zijn verontschul digingen aanbood. Op 16 Februari bevond de „Altmark" zich ter hoogte van Jaeren, toen vernomen werd, dat zich Britsche vliegtuigen in de buurt bevonden Wij wisten niet precies of zij zich binnen de territoriale wateren bevonden of niet. Zonder twijfel kenden de Engelschen de voorafgaande geschiedenis van de „Alt mark", terwijl wij niet wisten, dat t'.ich Britsche gevangenen aan boord bevonden. Koht deed vervolgens het relaas van het gevecht in de Joessingfjord, waarbij hij zeide, dat de Engelsche oorlogsschepen zich na het Noorsche protest eerst terug getrokken hebben, doch, nadat zij van cle Britsche regeering instructies hadden ont vangen terug kwamen, waarna een Brit sche bemanning zich aan boord' van de „Altmarak" begaf en 't gevecht begon. De Duitschers gaven zich spoedig gewonnen Zeven hunner werden gedood of overleden aan bekomen verwondingen. Een Engelsch- man werd door een schot getroffen De Engelschen haalden daarop de Britsche ge vangenen van boord en trokken zich terug. Den volgenden morgen bereidde de Noorsche regeering een protest te Londen voor en ontving zij een Duitsch protest In het laatste werd niet alleen geklaagd over de Britsche rechtsschending, doch te vens verklaard, dat de Noorsche regeering het Duitsche schip niet zoo doeltreffend had bijgestaan als mogelijk was geweest. Hierop- kan ik slechts zeggen aldus Koht dat de Noorsche oorlogsschepen zich voor een overweldigende meerderheid in kracht geplaatst zagen en dat tegen stand nutteloos en onzinnig geweest zou zijn. Koht bevond zich te Trondheim, en de minister-president, die als minister van buitenlandsche zaken optrad, ontving den Britschen gezant. WAT DE MINISTER-PRESIDENT ZEIDE. „Ik heb u verzocht te komen, aldus zeide de premier tot den Britschen gezant, om uiting te geven aan cle lievige beroe ring en verontwaardiging, welke wij ge voelen naar aanleiding van deze grove schending der Noorsche territoriale wate ren, die niet goed gepraat kan worden door beweringen, dat de Noorsche regee ring zich niet gedragen heeft, zooals het behoort. Ons gezantschap te Londen heeljt in structie gekregen een krachtig protest in te dienen, doch ik verzoek u ook, uw re geering mee te- deelen, dat wij niet de mo gelijkheid van zulk een gedrag der Britsche marine jegens een bevriend neutraal land hadden verwacht Wij kunnen er niet aan twijfelen, dat de Britsche regeering terstond volledige ge noegdoening zal verschaffen". DE ENGELSCHE ZIENSWIJZE. De Britsche gezant trachtte het. voorge vallene eenigszins te verdedigen of te verontschuldigen verklaarde Koht ver der door te zeggen, dat de „Altmark" in de Noorsche wateren haar radio ge bruikte en bijgevolg aangehouden had moe ten worden. Doch het is onmogelijk, tegen een dergelijke overtreding zulke krachtige maatregelen, te némen, vooral daar, c2© kapitein terstond de Noorsche instructies opvolgde. De Britsche gezant wees er ook op, dat de „Altmark" gevangenen aan boord had en dat wy het schip op dezen grond had den kunnen aanhouden. Hierop moesten wij ar^twtoorden. dat het schip in elk geval het recht zou heb ben. door cle Noorsche territoriale wate ren te varen. De commandant van de Noorsche torpe dobooten in de Joessingfjord had eveneens den Britschen commandant medegedeeld, dat, zelfs al zou de ►Altmark'1' Britsche gevangenen, aan boord hebben, dit den Britschen oorlogsschepen geenszins het rcchVt gaf. hun wil door te zetten in cle Noorsche wateren. Er bestaat in het internationale recht geen bepaling, die een oorlogvoerend land verbiedt gevangenen te vervoeren over neutraal grondgebied, als de doortocht zelf maar wettig is. Het laatste argument van den Britschen gezant was cle bewering, dat Noorwegen had toegelaten, dat Duitsche duikbooten in de Noorsche wateren opereerden en zelfs Britsche schepen tot zinken brachten. De Noorsche regeering heeft geen enkel bewijs kunnen vinden, waaruit blijkt. dat deze schepen in de Noorsche territoriale wateren zijn getorpedeerd De Noorsche .regeering heeft er te allen tijde naar gestreefd, haar neutraliteitsver plichtingen in elk opzicht na te komen en wij hebben tegen elke schending ongeacht de partij geprotesteerd. De regeering moet wel aannemen, dat de Britsche regeering, wanneer zy het voorgevallene zorgvuldig heeft overwogen, zal toegeven, dat hetgeen gebeurd is in strijd is met hetgeen Engeland zelf bij vele gelegenheden plechtig heeft ver klaard Noorwegen is een klein land en het kan zijn rchten niet baseeren op geweld doch wy hebben gedacht aldus minister Koht dat de groote mogendheden het als een eerezaak zouden beschouwen, de rechten van de kleine naties evenzeer te eerbiedigen als de rechten van de groote naties. In elk geval zal Noorwegen zoo lang het kan zyn stem verheffen voor de verdediging van de rechtvaardigheid en het hoopt, dat de we reld als zoo vaak in het verleden. Noor wegen gelijk zal geven WAT GEBEURT ER THANS? Minister Koht wees tenslotte op de mo gelijkheid dat Noorwegen de kwestie van de „neutraliteitsschending voor den Volken bond of voor een internationaal liof zou kunnen brengen. De minister zeide er ech ter zeker van te zijn, dat een dergelijke neutraliteitsschending berecht zou worden door de openbare meening in alle landen Eerder in zijn rede bracht Koht tot uiting, dat de Noorsche regeering voldoening ver wachtte door Engeland en ook in liet. offi- cieele Noorsche protest bij de Engelsche re geering werd dit betoogd. Engeland daar entegen schijnt zich nog steeds op het standpunt te stellen, dat Noorwegen zyn neutraliteit zelf niet voldoende heeft kun nen handhaven en dat daarom Engeland gerechtigd was tot ingrijpen Wat de gevangenen van de .Altmark" vertelden. Havas meldt uit Londen: In een zaal van het Britsche ministerie voor de voorlichting hebben verscheidene gevangenen van de .Altmark' gisteravond tegenover vertegenwoordigers van de In ternationale pers verteld van hun gevan genschap en hun bevrijding. Wat. de on dergane behandeling betreft, Joopen de verhalen uiteen al naar zij betrekking heb ben op de .Graf Spee", clan wel op de „Altmark". Aan boord van de „Graf Spee was de voeding slecht maar dragelijk en de behandeling der gevangenen behoorlijk. Aan boord van de .„Altmark" daarentegen gaven voeding en sanitaire omstandigheden reden tot klagen Allen leden voortdurend honger, uitgezonderd ee n, die nooit veel at en een deel van zijn rantsoen aan zyn kameraden gaf, een man. die een half hoofd boven alle anderen uitstak en die vertelde, dat hij in vier weken van zijn gevangenschap vijftien kilo was afgeval len. Aan boord van de „Altmark" werden alleen conserven genuttigd Het brood was slecht, de sanitaire omstandigheden waren bedroevend. Sommigen konden een half uur per dag, anderen om den anderen dag een half uur frissche iucht inademen. Een derde verhaalde, dat hij negen dagen in het ruim had gezeten-zonder naar bui ten ie komen. Er werd op matten geslapen. Slechts twee of drie van de driehonderd hadden matrassen Sommige Duitsche ma trozen trachtten hun lot te verzachten. Ook een officier van de „Graf Spee", lui tenant Schmidt 2ou klaarblijkelijk hun toe stand hebben willen verbeteren, maar hij stond onder de bevelen van den gezag voerder van de „Altmark" die onhandel baar leek en vooral scheen te vreezen. dat hy verrast zou worden door Britsche of neutrale patrouilles terwijl hij gevange nen aan bood had Over het bezoek aan Bergen konden de mannen maar weinig mededeelen. Zij ver telden hoe zij getracht hadden de aandacht te trekken van de Noren, door een luik op te lichten en luid te schreeuwen Ook had den zij met een Engelsche vlag gezwaaid. Zij twijfelden er niet aan of men heeft hen moeten hooren. Over de bewapening van de „Altmark" konden zij niet veel zeg gen. Wel waren de leden van de bemanning gewapend. Dooi en vorst. De nieuwe koude golf welke zich giste ren liet verwachten, heeft zicli niet over ons heele land uitgestrekt. Het Zuiden, Zeeland inbegrepen, bleef er voor bewaard. Maar in het Noorden vroor het vanmorgen overal van 10 tot 12 graden De weerstoestand blijft eenigszins on overzichtelijk. Vermoedelijk zal het van nacht weer licht vriezen en dooit het mor gen overdag weer als vandaag De miltvuur-epidemie bedwongen DE MINISTER ANTWOORDT OP DE DOOR KAMERLEDEN GE STELDE VRAGEN. De minister van economische zaken, heeft geantwoord op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Dieters en Bierema, in verband met het heerschen van miltvuur De minister zegt, dat niet met absolute zekerheid vaststaat, dat de besmettelijke ziekte is veroorzaakt door de verwerking van niet: ontlijmd beendermeel in mengvoeders. Wel staat vast, dat bijna alle gevallen van miltvuur zijn voorgeko men op bedrijven, waar mengvoeders, waarin mineralen o.m. geïmporteerd beendermeel waren verwerkt, afkomstig van een bepaalde fabrikant, aan het vee waren verstrekt. Wat de schadeloosstellingen betreft, wijst de minister op de mogelijkheden, welke de veewet te dezen aanzien biedt. De voorraden besmette stoffen zullen ter vernietiging tegen de waarde worden over genomen. Door ingrijpende en snelle maatregelen 'is veel onheil voor den veestapel voorko men kunnen worden. In dit verband stemt het lot. voldoening te kunnen constateeren. dat het aantal gevallen van miltvuur is leruggeloopen tot nagenoeg het normale getal.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1