ENGELSCHE OVERVAL OP EIN DOITSCH SCHIP IN BE NOORSCHE WATEREN. WIT DE PROVINCIE i j.Z©vers DiLoSfeeiie zeeliedeim vonden II desi dtaedL Het schip had 275 Britsche krijgsgevangenen aan boord. Het Duitsche tankschip '„Altmark"* is Zaterdagmorgen vroeg door den Engelschen torpedojager „Cossack" geënterd in een Noorsehe fjord. Op het dek van het Duit sche schip ontstond een gevecht, waarbij vijf Duitschers gedood werden en vijf zwaar gewond. Een dezer gewonden overleed en kele uren later, terwijl een zevende ver- verdronk. Aan Engelsche zijde werd een marinier gedood. De Engelschen bevrijdden een groot aan tal krijgsgevangenen, die de „Altmark" aan boord had genomen van Engelsche schepen, welke door de „Graf Spee" waren getor pedeerd. Na den ondergang van dit Duit sche slagschip scheen de „Altmark" van de zeeën verdwenen te zijn, tot het door Britsche strijdkrachten ontdekt werd in de Noorsehe wateren. Een Engelsche torpedojager trachtte de Altmark" aan te houden, doch dit schip, dat geëscorteerd werd door twee Noorsehe •torpedojagers, weigerde te stoppen en het vluchtte de Joesingfjord binnen. Dit baatte den Duitschersechter niet. Een Britsche torpedojager voer later de fjord eveneens binnen, tusschen de twee Noorsehe oorlogsschepen door. De Duit schers dachten eerst, dat een Noorsch vaar tuig de fjord binnenliep, doch zagen weldra hun vergissing in toen het binnenkomende schip seiden„Wanneer gij niet bijdraait, open ik het vuur!" Op de „Altmark" was reeds alles in gereedheid gebracht om het schip in de lucht te laten vliegen, maar de kapitein was hiervan teruggehouden' door het Duitsche gezantschap te Oslo, waarmee hij draadloos in verbinding stond. DE OFFICIEELE NOORSCHE LEZING. Het Noorsehe departement van buiten- landsehe zaken heeft de volgende verkla ring uitgegeven: Op den middag van 16 Fe bruari passeerde het Duitsche s.s. „Alt mark" de Noorsehe territoriale wateren on der escorte van een Noorsehe torpedoboot. Twee Britsche torpedojagers-poogden met twee waarschuwingsschoten de „Altmark" te doen' stoppen. De Noorsehe torpedoboot protesteerde en de „Altmark" voer de Joes singfjord binnen. Na een nieuw protest van de Noorsehe torpedoboot, trokken de Brit sche strijdkrachten, welke nu bestonden uit een kruiser en vijf torpedojagers, zich te rug buiten de driemijlszöne. Later voer een torpedojager de Noorsehe territoriale wa teren binnen op zeer korten afstand van de kust. Het schip gebruikte de zoeklichten. Om elf uur des avonds kwam een Britsche kruiser in de fjord en enterden de Engel schen de „Altmark". Eenige Britsche bur gers, die zich op de „Altmark" bevonden, werden op de Britsche oorlogsschepen over genomen, waarna de oorlogsbodems weg voeren. De Noorsehe bewaking, waaronder slechts twee kleine torpedobooten, kon niets uitrichten tegen de Britsche meerderheid. Zij kon slechts krachtig protesteeren. NOORSCH PROTEST TE LONDEN. De Noorsehe regeering heeft haar lega tie te Londen opgedragen de Britsche re geering van deze feiten in kennis te stel len en een ernstig protest te laten hooren tegen deze grove schending van de Noor sehe territoriale wateren, welke hevige ver ontwaardiging heeft uitgelokt, daar zij plaatsgreep in een Noorsehe fjord en dien tengevolge niet geweten kan worden aan een vergissing of aan verschil van opvat ting over de limiet der territoriale wateren. Aan de legatie is opgedragen te eischen, dat de Britsche vloot order ontvangt voort aan de Noorsehe souvereiniteit te eerbiedi gen. De regeering van Noorwegen verwacht bovendien, dat de Britsche regeering de ge vangenen zal overgeven aan de Noorsehe regeering, schadevergoeding zal betalen en voldoening zal geven. De minister-president, die op het oogen- blik optreedt als minister van buitenland- sche zaken, daar minister Koht niet in Os lo aanwezig is, heeft gesproken met den Britschen gezant in Oslo en in krachtige bewoordingen uiting gegeven aan de af schuw en verontwaardiging, welke de Noorsehe regeering voelt over deze grove schending van de Noorsehe neutraliteit. „MET OF ZONDER VERLOF DER NOORSCHE REGEERING". De Noorsehe admiraliteit heeft een ver klaring over de „Altmark" gepubliceerd, waarin het volgende gezegd wordt: De Noorsehe torpedoboot, welke de „Alt mark" escorteerde, plaatste zich tusschen de „Altmark" en het Engelsche oorlogs schip „Intreped", toen deze tezamen met een anderen Britschen torpedojager de „Alt mark" aanhield. Het Duitsche schip voer naar de kust, gevolgd door de twee Noor sehe torpedobooten, waarvan de beide com mandanten protesteerden tegen de Britsche schending van de Noorsehe neutraliteit. De Britsche commandant verklaarde, dat zich vier honderd Britsche gevangenen aan boord van de „Altmark" bevonden. De kapi tein van de „Altmark" zeide, dat hfj slechts 133 man aan boord had. Nadat hy een be spreking had gehad met den Duitschen ka pitein, ging de Noorsehe bevelvoerende of ficier met zjjn torpedoboot naast de „Cos sack" liggen en verzocht hij den Engel schen om het Noorsehe gebied te verlaten. Zij zeiden dit te zullen doen en voegden er aan toe buiten de territoriale wateren op de „Altmark" te zullen wachten. Later keerde de „Cossack" terug en deelde aan den Noorschen bevelvoerder mede, dat hij opdracht had gekregen van de Britsche re geering om de 400 Britsche krijgsgevange nen te bevrijden met of zonder verlof van de Noorsehe regeering. De Noorsehe officier ging aan boord van de „Cossack", maar weigerde te zamen met de Engelschen aan boord te gaan van de „Altmark", toen dit schip geënterd was. Toen er aan boord van de „Altmark" een gevecht ontstond, verklaarde de Noorsehe officier, niet aan boord van de „Cossack" te zijn gekomen om naar vechten te kijken. Hij keerde toen naar zijn eigen schip terug. Nadat de „Cossack" met ongeveer 400 ge vangenen vertrokken was, ging de Noor sehe bevelvoerende officier aan boord van de „Altmark", welks kapitein verklaarde, dat de Duitschers vijf dooden en vijf ge wonden hadden. De Duitsche kapitein voeg de hieraan toe, dat de Duitschers niet ge schoten hadden. De Duitschers ten getale van ongeveer honderd bevinden zich nog aan boord. DE DUITSCHE MEENING. Officieel is te Berlijn, aldus het D.N.B, medegedeeld: Engelsche zeestrijdkrachten hebben zich schuldig gemaakt aan een ongehoorde schending van de Noorsehe neutraliteit. Engelsche zeestrijdkrachten poogden langs het volkomen ongewapende Duitsche koopvaardijschip „Altmark" in Noorsehe territoriale wateren, '200 meter van de kust verwijderd, te gaan liggen om het schip te enteren. Nadat deze daad van geweld voor- loopig nog'had kunnen worden verhinderd, kwamen berichten binnen over een nieu wen ongehoorden overval op de „Altmark", welke een nieuwe blijvende schandvlek be- teekent voor de Britsche marine. De kapi tein van de „Altmark" heeft tegen dit op treden ten scherpste geprotesteerd en heeft zijn schip voor het gewelddadige optreden slechts kunnen behoeden door, ondanks de aanwezigheid van twee Noorsehe torpedo booten, de Joessingfjord binnen te loopen. Tevens eischte de kapitein een voldoende 'geleide om verder te varen. Aan den Duit schen gezant in Oslo, die zich terstond met het Noorsehe ministerie van buitenland- sche zaken in verbinding stelde, werd door den Noorschen staatssecretaris Buil ver klaard, dat de admiraliteit geruststellende verzekeringen had gegeven. Ook de Noor sehe admiraliteit verklaarde, dat voor vol doende bescherming van de „Altmark" ge zorgd was. Om 0,55 uur meldde de kapitein van de „Altmark" aan het Duitsche gezant schap, dat de Britsche torpedojager „Cos sack" de „Altmark" in de fjord had ge- enterd en de bemanning overrompeld. Een deel der bemanning was, nadat de Engel schen zonder pardon van hun vuurwape nen hadden gebruik gemaakt, gevangen genomen. Aan Duitsche zijde vielen dooden en gewonden. Het Duitsche schip werd op het strand gezet. Om 3,05 uur seinde de Duitsche kapitein, dat de torpedojager het vuur opende op de Duitsche matrozen, die zich op het ys en in het water bevonden. Scherp Duitsch protest bij de Noorsehe regeering. De Duitsche gezant in Oslo heeft, in af wezigheid van den Noorschen minister van buitenlandsche zaken "San den staatssecre taris Buil het volgende schriftelijke pro test overhandigd: „Ik protesteer ten scherpste tegen de overmeestering van het Duitsche stoom schip „Altmark" door den Engelschen tor pedojager „Cossack" binnen in het Joesing fjord, dus binnen de Noorsehe territoriale wateren, waarbij Duitsche dooden en ge wonden te betreuren zijn. Ik protesteer ten scherpste tegen de ongehoorde schending van het volkerenrecht in Noorsehe kust wateren en tegen het feit, dat de Noorsehe regeering aan ons schip, de .Altmark" geen voldoende bescherming heeft ver leend. Deze schending van het volkenrecht kan-, slechts vergeleken worden met de be schieting van Kopenhagen in het jaar 1807. Het is een ongekend feit in de wereldge schiedenis en ik moet, onder voorbehoud van verdere eischen mijner regeering er op staan, dat de vroegere toestand op het s.s. „Altmark", voor zoover dit na de geleden verliezen mogelijk is, terstond weer her steld en dat tegen de daders met alle be schikbare middelen wordt opgetreden. Ik moet er op attent maken, dat het hier om de allerernstigste situatie gaat, welke de scherpste gevolegn kan meebrengen". HET „NAZI-HELLENSCHIP". Reuter meldt uit Londen: Onder toejui chingen van de menigte is de torpedojager „Cossack" met driehonderd Britsche zee lieden aan boord, die op het Duitsche s.s. „Altmark" gevangen zaten, in Port Leith (Schotland) aangekomen. De mannen wer den snel ontscheept en naar ziekenhuizen en andere inrichtingen in Edinburgh ge bracht. Sommige bevrijde gevangenen ga ven een beschrijving van de toestanden aan boord van de „Altmark" en betitelden het o.a. als het „Nazi-helleschip". Zij mochten in geen veertien dagen op 't dek verschijnen en kregen zeer weinig eten. De kapitein had openlijk verklaard voor de Engelschen geen gevoelens te kennen en de bemanning volgde zijn voorbeeld. GELUKWENSCH VAN CHURCHILL. De eerste lord der Britsche admiraliteit, Churchill, heeft kapitein Vian, den com mandant van de „Cossack" het volgende te legram gezonden: „De strijdkrachten onder uw bevel moet worden geluk gewenscht, dat zij op een en kele dag een dubbele redding heeft vol bracht, de Engelschen zijn uit gevangen schap bevrijd, de Duitschers zijn behoed voor verdrinken." „Be strijd van alten tegen allen." FELLE REACTIES IN DE DUIT SCHE PERS. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De Duit sche bladen, die zich met het gebeurde met de „Altmark'' bezighouden, wijzen er op, dat de gevolgen hiervan niet te overzien zijn. Verklaard wordt, dat zich geen staat meer neutraal noemen mag, die dergelijke wandaden duldt of met protesten afdoet. De groote Duitsche bladen wijzen er in het bijzonder op, dat ieder dralen gevaarlijk is. Het gebeurde met de „Altmark" kan, zoo zegt men, een startschot worden voor den strijd van allen tegen allen. Het D, N. B. schrijft verder: De onbeschrijflijke verontwaardiging, welke de Britsche overval op het Duitsche koopvaardijschip „Altmark" in de Midden- Noorsche territoriale wateren en de ver moording van weerlooze Duitsche zeelieden in Duitschland heeft gewekt, vindt haar weerslag in de commentaren in de geheele Duitsche pers Zij doet vooral uitkomen, dat de overval is geschied op bevel van de Engelsche regeering en verklaart, dat deze ,en de Britsche admiraliteit zich daar mede hebben schuldig gemaakt aan sluip moord op matrozen van de Duitsche koop vaardij en de rechten van neutrale staten met voeten hebben gelreden. Na een opsomming van de Britsche schendingen van het Volkenrecht in dezen oorlog cpnstateert de „Völkische Beobach- ter", dat alles door het gebeurde in de Joessingfjord diep in de schaduw werd ge steld. .Sedert honderd jaren is het in de geschiedenis van den zeeoorlog niet meer voorgekomen, dat een oorlogsschip vreem de territoriale wateren ver binnendrong, een ongewapend koopvaardijschip overviel en een deel van zijn bemanning afmaakte. Het begrip neutraliteit is sinds den nacht op 17 Februari officieel geschrapt uit het Engelsche woordenboek. Men moet te Londen weten, dat de tra gedie in de Joessingfjord het geheele Duitsche volk met dit eene besluit vervult: Wij zullen de rekening presenteeren." „Daar de Engelschen de zee niet meer beheerschen, aldus schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung, dringen zij neutrale territoriale wateren binnen en plegen daar, niet als soldaten, doch als piraten een overval op een Duitsch koopvaardijschip De Britsche admiraliteit, welke hiertoe het bevel heeft gegeven en het personeel der Britsche marine, dat het heeft uitge voerd, klagen wij aan wegens gëmeenen moord. Bij deze gelegenheid blijkt weder om hoe de Engelschen de rechten der neu tralen met voeten treden en met welke barbaarsche methoden zij hun oorlog voe ren. Een Engelsch protest. Het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken heeft gisteravond het volgende communiqué gepubliceerd „De Engelsche minister van buitenland sche zaken heeft gisteren bij den Noorschen gezant geprotesteerd tegen het feit, dat de Noorsehe autoriteiten niet de aanwezigheid van 300 tot 400 Britsche gevangenen aan boord van de „Altmark" hebben vastgesteld, toen dit schip te Bergen doorzocht werd. Den Noorschen gezant werd verzocht, met spoed inlichtingen in te winnen omtrent de omstandigheden, die aanleiding tot deze klacht hebben gegeven. Hem werd medege deeld, dat, naar het de Britsche regeering toescheen, de Noorsehe regeering in deze aangelegenheid te kort was geschoten in haar plicht als neutraal land en dat de Britsche regeering van oordeel was, dat de zaak tegen dit bijzondere schip van dien aard was, dat zij met recht er op kon aan dringen, dat de „Altmark" werd geïnter neerd". Het officieele Britsche standpunt inzake het optreden tegen de „Altmark" is vol gens Havas dat Engeland „de rol op zich genomen heeft van politie-agent, die zonder arrestatiebevel binnendringt in een huis, waarvan hy weet, dat daarin zoojuist een misdaad is gepleegd". ONZEKERHEID. Zooals men ziet, wordt in dit officieele protest gesproken over „300 tot 400" Brit sche gevangenen. In een andere Britsche verklaring wordt het aantal 300 genoemd. De redacteur van een Amerikaansch pers bureau telde er 275, en in een nog later Reuterbericht was dit gedaald tot 250. De Duitsche berichten zeggen niets over het feit, dat de „Altmark" krijgsgevangenen aan boord had, doch wijzen slechts op de n eu tr al iteitssch end In g, welke door de En gelsche torpedojager is gepleegd. DE „ALTMARK" ZWIERF DE HALVE WERELD OVER. Een van de gevangenen, die van de „Alt mark" zyn bevrijd, heeft over zijn avontu ren o.m. het volgende verteld: „Op 27 Sep tember 1939 vertrokken wy van Kaapstad. Het schip werd door de „Admiral Graf Spee" op 5 October in den-grond geboord. De bemanning werd aan boord van de „Graf Spee" genomen. De bemanningen van de „Huntsman" en de „Ashlea", in totaal 153 man, werden aan boord van de „Altmark" gebracht. De „Altmark".' wijzigde haar naam en werd de „Sogne" uit Oslo. Op 23 Octo ber werd de „Trevanion" door de „Graf Spee" in den grond geboord. De bemanning werd aan boord van de „Altmark" gezet. Dien dag vertrok de „Graf Spee" op jacht. Het schip kwam 26 November terug met 26 gevangenen. Op 2S November verliet de „Altmark" de „Graf Spee" naar een onbe kende haven. Op 1 December werd de „Do ric Star" tot zinken gebracht. Op 3 Decem ber de „Tairoe", waarbij vijf man werden gewond. De geheele bemanning ïzietuitzon dering van den kapitein werd aan boord van de „Altmark" genomen. De „Doric Star" en de „Tairoe" hadden resp. 83 en 85 man aan boord. De „Altmark" nam toen den naam van „Chequita" aan en werd ge heel grys geschilderd. Na den ondergang MORTHCTATE 1 li BLENDED CIGAR FTTES[_ HET GRILLIGE WEER. Motregen, bevroren motregen, en tenslotte regen by 2 graden vorst. De gladheid, welke vanochtend in Zeeland enorme verkeersmoeilijkheden veroorzaak te, is in den nanacht ontstaan, doordat het flink ging regenen bij een temperatuur van enkele graden onder nul. Alles werd hier door met een ijslaagje overdekt: straten, boomen en struiken, de daken der huizen; het was een en al ijs. Het weer was den geheelen nacht trou wens raar. Eerst ging het gisteravond mot regenen bij twee graden vorst, daarna omstreeks half twaalf viel er bevroren motregen: 't leek wel fijngewreven glas. Vervolgens is het een tijd droog geweest en nam de vorst nog iets toe, terwijl tenslotte de regen begon, die de gladheid veroorzaak te. Als het nu eindelijk maar eens goed ging dooien VLISSINGEN REVUE „MAAK JE MAAR VROOLIJK". Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging „Het Eiland" onder leiding van den heer A. C. Jansens een geslaagde opvoering van de cabaret-revue „Maak je maar vroolijk!" van Jack Bess. De vroolyke liedjes en leuke schetsjes, alsmede de declamatie en tableaux vielen bij de aardig bezette Concertgebouw zaal bijzonder in den smaak en de aanwezi gen waren dan ook gul met applaus. De huiskapel onder de eminente leiding van Corns, van Beers was als steeds uitstekend op dreef, ook by het gezellig samenzijn, dat den .prettigen avond besloot. WALCHEREN Stierenkeuring' Domburg. DOMBURG. De verplichte stierenkeuring zal in deze gemeente gehouden worden op Dinsdag 27 Febr. a.s. des middags om kwart voor twee op het terrein bij den heer J. de Visser Jzn. Fonds voor Bijzondere Nooden. DOMBURG. Voor onze gemeente is thans ook een comité ingesteld voor het Fonds voor Bijzondere Nooden. Als zoodanig zal de commissie optreden die ook de zaken voor den B-steun regelt. Patrimonium. O. EN W. SOUBURG. Vrijdagavond j.l. vergaderde de pl. afdeeling van Patrimoni um. onder leiding van den heer v. d. Putte voorzitter. Wegens de minder gunstige weersgesteldheid was 't bezoek nier druk. De voorzitter opende op gebruikelijke wij ze de vergadering. Door den heer Suurmond penningmeester der lectuurcommissie, werd verslag uitgebracht der financiën. Ont vangen was een bedrag groot 79,30 en uit gegeven 52,10 saldo in kas groot 27,20. Door den voorzitter werd hierop een on derwerp behandeld: „Het probleem van den oorlog", waarop een aangename en leer zame bespreking volgde, waarop door den 2e voorzitter met dankgebed de vergade ring werd gesloten. LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ. Jaarvergadering afd. Westkapelle. WESTKAPELLE. Vrijdagavond hield de afdeeling „Westkapelle" van den Ned. Bond van Landbouw en Maatschappij in het Evangeliesatiegebouw, onder voorzitter schap van den heer P. Lievense, haar jaar vergadering, welke door 30 leden werd bijgewoond. In zijn openingwoord herdacht de voor zitter het overlijden van den heer Jac. Wel- leman, in leven voorz, van de afd. „Zee land" van L. en M.; een man met groote liefde voor den landbouw, groote capaci teiten om den strijd voor rechtvaardigheid te voeren; de stuwkracht van de jonge Zeeuwsche organisatie. Daarna hield spr. een inleidend woord onder het motto „Weest op Uw hoede". Spr. wees op den zorgelijken toestand in Europa. Gelukkig heeft de re geering tijdig haar maatregelen genomen om zoo noodig paraat te zyn. Zy^is steeds op haar hoede. Evenwel kan niet gezegd orden, aldus spr., dat zij dat in allen deele is t.o.z. van den landbouw. Den boer wordt nog steeds een loonenden prijs voor zyn producten onthouden. Spr. besprak dan in der: breede de verschillende economische en sociale vraagstukken, welke de aandacht an den landbouwenden stand vragen. Vervolgens las spr. een circulaire van het secretariaat van den Nat. Bond van L. en voor, waarin de leden opgeroepen wor den behulpzaam te zijn om te komen tot stichting van een propagandatonds. Dat fonds wordt begroot op f 30.000. Staande de vergadering werd reeds voor f 35 getee- kend. Daarna las de secretaris zijn jaarverslag voor. waaruit o.m. bleek, dat de afd. 79 le den telt. Uit het financieel verslag bleek, dat inkomsten bedroegen f 122,45 en de uit gaven f 81.37; batig slot f 41,08. De periodiek aftredende leden werden herkozen, n.l. de heeren J. Minderhoud Jz. en A, Roelse Jz. Bij de rondvraag werd op voorstel van een der leden besloten alsnog een spreker voor de afd. uit te noodigen, zoo mogelijk 13 Maart a.s. Ook werd nog besloten aan den heer Smid, adviseur van L. en M., in verband van de „Graf Spee" voer de „Altmark" op 22 Januari naar het Noorden. Op 31 Januari werd koers gezet r Duitschland en op 14 Februari zag men land. Het schip voer een haven binnen, maar bleef ver van de kaden. Op 15 Febru ari trachtte het te ontsnappen. Tenslotte kwam dan de aanval van de „Cossack". met de herdenking van zijn 75en geboorte dag, alsnog een schrijven met geluk - wensch te richten namens de afd. „West kapelle" van L. en M. ZUID-BEVELAND. Ouderavond. 's GRAVENPOLDER. Donderdag werd in de o.l. school de jaarlyksche ouderavond ge houden. Ondanks sneeuw en vorst waren nog ruim dertig ouders en genoodigden bij een. Het hoofd der school sprak over de lichamelijke en geestelijke opvoeding van 't kind in den schoolleeftijd (7 tot 14 jaar). Het jaariijksche schoolreisje zal dit jaar naar Amsterdam per extra-trein geschie den. De heer J. Verboom werd herkozen tot lid der oudercommissie In de pauze werden de handwerken be zichtigd. Tot ruim elf uur bleef men gezel lig bijeen onder het genot van een kop cho cola en eenige film. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Geen persoonlijke ongelukken. KWADENDAMME. Donderdag had op 't Lange Weegje alhier een aanrijding plaats tusschen twee personen-auto's, de eene be stuurd door de heer H. A. R. V. uit Goes en de andere door de hr. G. D. uit Dordrecht. Alles liep zonder persoonlijke ongelukken af. De beide wagens werden echter bescha digd. Oorzaak gladheid wegen. Beide per sonen waren verzekerd. MUZIEK- EN TOONEELUITVOERING. NISSE. Vrijdagavond gaf het muziekge zelschap „Ons Genoegen", alhier in het schoolgebouw voor de donateurs zijn jaar iijksche muziek- en tooneeluitvoering onder leiding van den heer De Graaff uit Middel burg. De muzieknummers zoowel als de tooneeluitvoering vielen bij de aanwezigen zeer in den smaak. Aan het slot werd door den voorzitter en heer G. Nieuwenhuise Lz. aan allen die mede hadden gewerkt tot het slagen van dezen zeer gezelligen avond, dank gebracht. Voor Finland. NÏSSE. Het plaatselyk comité voor de in zameling van.kleeren voor Finland alhier bestaat uit mevrouw Van der Poest Cle mentVan Selms, mej. M. P. Zonnevylle en mej. J. C. van Liere. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, RAADSVERGADERING OOSTBURG. OOSTBURG. Dinsdagmiddag komt de Raad in openbare vergadering bijeen. De volgende punten komen in behande ling: Vaststelling voorschot bijzondere lagere scholen over 1940. Vaststelling van kostenbedrag per leer ling der openb. lagere school over 1937; vergoeding van de bijzondere scholen over 1937; afrekening der bijzondere scholen over 1934 tot en met 1937. Vaststelling belooningen voor ambtenaar en agenten van den distributiekring. Benoeming 5 leden der commissie tot we ring van schoolverzuim. Bespreking eventueel herdruk boek werkje „Oostburg" als woonplaats. Subsidie ooft- en tuinbouwtentoonstel ling. Behandeling aangehouden punt inzake wijziging straatverlichting. Bijdrage voor plaatsing van een blinde. Benoeming van een tijdelyken gemeente- opzichter. Verzoek inzake verbetering Violetstraat. Behandeling verzoeken inzake ontheffing motor- en rijwielreglement. Principieele uitspraak inzake steunver- leening. Voorstel aan de Neder 1. Heidemaatschap pij opdracht te verleenen voor uitvoering van het plan achter de kerk. Vaststelling verordening voor de ambte naren inzake in veiligheid brengen van ar chieven en gelden. Verzoekschrift-Sterrenburg. ERNSTIGE VALPARTIJ. De vorige week had op den Rijksweg tus schen de gemeenten Oostburg en Schoonöyke een vrij ernstige valpartij plaats. Tengevolge van de gladheid van den weg kwam een meisje uit Waterlandkerkje zoo ernstig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De gemeentearts van Schoondyke dr. B. H. Laming constateerde een hersenschud ding. Per auto heeft men het meisje naai' huis gebracht. CABARET-AVOND. QOSTBUR.G. Vrijdagavond had in de Beurs alhier een cabaret-avond georgani seerd door het algemeen hoofdkwartier van O. en O. plaats. Bij den aanvang werd door een luitenant een kort woord gesproken. Spreker heette allen hartelijke welkom in het bijzonder den majoor en den burgemeester die van hun tegenwoordigheid blijk gaven. Hij wees er op dat de verhouding tusschen de bur gerij en de militairen uitstekend was en hoopte, dat een avond als deze de banden nog meer zou versterken. Het programma dat erg gevarieerd was bestond uit muziek, zang en tooneel. Een aardig nummer was het optreden van J. Theunis met zyn sprekende pop. Hopenlijk worden dergelijke avonden hier nog meer georganiseerd. BEGRAFENIS C. C. CAMMAERT. SCHOONDIJKE. Zaterdag vond onder groote belangstelling op de katholieke be graafplaats de teraardebestelling plaats van wijlen den heer C. C. Cammaert, wethouder dezer gemeente. Kransen van de plaatse lijke oranjevereeniging en van het gemeen tebestuur en de gemeenteambtenaren dek ten de baar. Burgemeester F. van Rose- velt sprak eenige woorden aan de geopende groeve, gewyd aan het leven van den heer Cammaert. Een zoon van den overledene dankte voor de eer zyn vader bewezen. De gemeente Schoondyke verliest in wethouder Cammaert ?ea goed magistraat en een nobel man.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7