STADSNIEUWS WÉK UW LEVER-GAL 0P «ZEÈLAND.» UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG Voorstellen van B. en W. (Voor de eerstvolgende raads vergadering). VERPACHTING JACHTRECHT GRONDEN BIJ NIEUWLAND- SCHEN WEG. Door A. J. Jager alhier, is verzocht om, gerekend te zün ingegaan op 1 Januari 1940, het jachtrecht te mogen pachten voor de gemeente-gx onden, gelegen tussctien den KleversKerkscntn weg, de spoorlijn en de hoeve Arnestein, zulks voor 7.per jaar. Betrokkene heeft op die gronden reeds vele jaren gejaagd, terwijl, bi) de in het na jaar 1939 gehouden verpachting der gron den, het jachtrecht door B. en W. aan de gemeente werd voorbehouden. B. en W. hebben tegen inwilliging van het gedane verzoek geen bezwaren, waar de gronden een totaal-oppervlakte hebben van rond 22 ha, de gewone pachtprijs van jachtrecnt 0,25 per ha per jaar is en dus de geooden 7.'s jaars zeer aanneme lijk is. De pachter A. Tjaarda heeft intusschen reeds vroeger verzocht, op zijn gronden, liggend op den dijk, niet te laten jagen, omdat h\j daarvan hinder voor het weiden van zijn vee voorziet. B. en W. meenen, dat met dit verzoek behoort rekening te worden gehouden en Stellen den Raad mitsdien voor het jacht recht op de gemelde gronden, met uitzon dering van die in huur bij A. Tjaarda, te verpachten aan A. J. Jager voornoemd, zulks gerekend te zijn ingegaan op 1 Janu ari 1940 en tot wederopzeggens, tegen 7. per jaar. EERVOL ONTSLAG ONDERWIJZER UJL.O.-SCHOOL VOOR JONGENS. B. en W. stellen voor den onderwijzer der openbare U.L.U.school voor jongens, den heer G. van der Ploeg, met ingang van 1 Mei a.s., als zoodanig in verband met be noeming in gelijke betrekking te 's-Gra- venhage, eervol ontslag te verleenen. HERSCHOLING ENZ. VAN WERKLOOZE ARBEIDERS. Bij de behandeling der gemeente-begroo ting c.a. voor 1940 werd, zoowel bij de be treffende commissoriale- als bij de open bare besprekingen, door leden van den Raad geïnformeerd, - of B. en W. plannen hadden tot herscholing van werklooze ar beiders, waarbij zü hebben geantwoord, dat deze aangelegenheid hun volle aandacht had en reeds voorbereidende stappen in de ze gedaan werden. Nadat zij van den Minister van Sociale Zaken de toezegging hadden ontvangen dat, behalve in de kosten van aan te hei-scho len arbeiders te betalen werkverruimings- loonen of werkloozensteun, van rijkswege ook bijgedragen zou worden in de kosten van leeraren, materialen, enz., heeft zich op hun verzoek een „Commissie voor her scholing" gevormd, bestaande uit een ver tegenwoordiger van het departement van Sociale Zaken, den Inspecteur van de Werkverruiming alhier, den directeur van de Arbeidsbeurs, den voorzitter en den se cretaris van de Commissie voor Vakoplei ding aan Werkloozen, de Directeuren van de Ambachtsschool en van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, den directeur van Gemeentewerken en vertegenwoordi gers van werkgevers- en arbeidersorgani saties, terwijl de Wethouder van Sociale Zaken ambtshalve als voorzitter fungeert. Bij onderzoek is genoemde commissie voor herscholing gebleken, dat voorloopig plm. 60 arbeiders in aanmerking komen voor herscholing in vakken, waarin eenig uitzicht bestaat op de mogelijkheid van plaatsing. Met de door de Commissie aan B. en W. ingezonden begrooting van kosten hebben B. en W. zich vereenigd, waarna zij deze aan den Minister van Sociale Zaken hebben doorgezonden. Het is noodig de gemeentebegrooting 1940 in verband met deze aangelegenheid te wijzigen in dien zin, dat volgnummer 137 der inkomsten wordt verlaagd met 6400 en een inkomstenpost 137a wordt opgenomen luidende: „Bijdrage van het Rijk (Departement v; Sociale Zaken) voor herscholing van werk looze arbeiders 6400 en volgnummer 558 der uitgaven (steun aan werkloozen) wordt verlaagd met 8000, en een nieuwe uit- gavepost 558a in de begrooting wordt op genomen, luidende: „Kosten van herscho ling van werklooze arbeiders 8000", waar toe zij het voorste] doen. VERGOEDINGEN OVER 1937 AAN DE BIJZONDERE SCHOLEN. B. en W. leggen de berekening over van wat over 1937 aan de bijzondere scholen moet worden toegekend. Daaruit blijkt, dat dit is: voor de school Singelstraat ULO f 2428,91 en f 1819,78 voor vakonderwijzers school Nieuwe Haven ULO f 1900.88 er f 1534,52, school Singelstraat LO. f 2051,22 en f 198,12, school Zuidsingel LO. f 1902,84 en f 264,16. school Heerengracht LO. f 1617.89 en f 264,16, school Gravenstraat LO. f 2383,26 en f 264,16, school Wal f 2138.34 en f 198,12, school Verwerijstraat f 996,36 en f 264,16. ONBEWOONBAARVERKLARING VAN WONINGEN. In den loop van het vorig jaar zijn tot de eigenaresse der woningen, plaatselijk gemerkt: VlissingschWagenplein no. 9 be neden, Vlissingsch Wagenplein no. 9 boven, Vlissingsch Wagenplein no. 12 beneden eri Vlissingsch Wagenplein no. 12 boven aan schijvingen tot verbeteringen van die wo ningen gerocht. Daar aan deze aanschrijvingen niet is voldaan, hebben B. en W. het advies van den Inspecteur der Volksgezondheid ge vraagd, die als zijn oordeel te kennen gaf, dat deze woningen onbewoonbaar behoo- ren te worden verklaard. Het besluit tot onbewoonbaarverklaring moet ingevolge de Woningwet tevens den last inhouden tot ontruiming der woningen binnen een daarbij te stellen termijn, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of het besluit tot onbewoonbaarverklaring is gehandhaafd. De Woningwet heeft in het algemeen den maximum-duur van dezen termijn gesteld op zes maanden. Het komt B. en W. gewenscht voor ten aanzien van de woningen Vlissingsch Wa genplein nos. 12 beneden en 12 boven eer termijn van zes maanden aan te houden. Voor de woningen Vlissingsch Wapenplein nos. 9 beneden en 9 boven zouden zij den termijn formeel willen bepalen op één dag, omdat de woningen reeds onbewoond zijn. Zij stellen voor de gemelde woningen onbewoonbaar te verklaren en daartoe vast te stellen de overgelegde ontwerp-be- sluiten. WIELRIJDER OP RIJWIELPAD AANGEREDEN. Gisteren is een leerling van de Zeevaart school te Vlissingen, die zich per rijwiel naar zijn woonplaats Sint Laurens begaf, op het rijwielpad bij de Abeele door een militaire auto geschept en komen te vallen, waarbij hij zich deerlijk aan de hand be zeerde. Dokter Simons, die bij een der omwonenden was, verleende hem de eerste hulp en dit deed verder dokter Den Boer te Sint Laurens. De militaire auto reed een anderen dito voorbij en kwam toen op het rijwielpad. Het nummer is bekend en aangifte bij de militaire politie volgde. Trekt God zich nog iets van de wereld aan? REDE DS. J. J. BUSHES JR. In de Engelsche kerk alhier sprak gis teravond ds J.. J. Buskes Jr. uit Rotter dam over het onderwerp: „Trekt God zich nog iets van deze wereld aan?"' Ds. Buskes zeide over deze vraag geen theoretische beschouwingen te willen hou den. Ten eerste omdat spr. zelf niet aan het nut van dergelijke beschouwingen ge looft. En ten tweede niet, omdat dit 'een vraag is, die vvy in de practijk steeds te genkomen en die wij ook practisch moe ten beantwoorden Maar deze vraag leeft in de menschen en daarom mogen wij haar niet voorbij gaan. „Wij ervaren niets van het bestaan van God" zeggen velen. Spr. haalt hierbij aan Mussolini, in zijn socialistische en atheïsti sche periode Henri Barbusse en Multatuli. Sommigen twijfelen aan God zelf, ande ren aan de liefde van God. Wij tobben met de vraag. „Waarom dan al dit lijden? Waarom die oorlog, die werkloosheid? Spr. gelooft in de Godsregeering. God trekt zich alles aan van deze wereld Kan dat bewezen worden In de eeuwen, die achter ons liggen, heeft men dat altijd geprobeerd en nog op den dag van vandaag probeert men dit. Als men het bestaan van God verstan delijk zou kunnen bewijzen, zou kunnen beredeneeren, dan had men den Bijbel niet noodig, want dan zou men God toch kennen uit de wereld om ons heen. Maar het is iets heel anders de overtuiging te hebben, dat er een macht is,\ die achter alles staat, of het geloof te hebben aan God. De overtuiging, dat er een Opperwezen moet zijn, heeft niets te maken met God, Wiens Woord de Bijbel is Er zijn duizen den menschen in ons vaderland, die geloo- aan een Opperwezen, maar wien dit even koud laat als het al of niet voorko men van menschen op de maan. Langs den weg der verstandelijke rede neering komen wij er nooit, zegt spr Er is maar één mogelijkheid om een antwoord te krijgen op de vraag of God bestaat. Dat is: dat God zich openbaart dat Hij ons laat zien waar wij om vragen Dat God zich alles van de wereld aan trekt, kunnen wij niet zelf vinden. Dat moet ons gezegd worden En het is ons ge zegd en wordt ons gezegd in het Evange lie. Zonder den Bijbel, buiten Christus om, is er geen geloof te bewijzen Wij moeten de wereld zien door den bril van den Bijbel. Wij kunnen slechts getuigen Jezus staat naast ons in de werkelijkheid van ons le ven. Alleen daarom weten wij dat God bestaat en zich alles van de wereld aan trekt. In Christus heeft God Zijn hand op de wereld gelegd. Het is Zijn wereld. Hij heeft er Zijn Zoon, Zijn Hart. Zichzelf voor gegeven. God voor de wereld en de wereld voor God God heeft de wereld lief en die liefde is groot en ruim en kent geen grenzen. Spr stelt, zijn gehoor tenslotte voor Je zus Christus. En dan is het ,.ja" of ..neen" Zeggen we neen dan hebben wij alleen de wereld mei haar beloften, haar gaven haar goed en haar kwaad Zeggen we ..ja" clan hebben dezelfde wereld, en wel licht is die voor den -geloovige dikwijls moeilijker. Maar daarnaast hebben we dan toch altijd: God Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan ze? personen gebruik maakten. Er kwamen vragen over practische on dei-werpen Een ervan luidde: ,,Hoe lean Hitier ook bidden tot God als hij zelf zijn broeder, ds. Niemöller, pijnigt?" Het antwoord luidde ongeveer als volgt Spr gelooft in een anderen God dan Hitier. De laatste heeft den God Duitschland Dat is niet spr.'s God. Spr.'s Gods is de God van de wereld, van den Bij bel, van het Evangelie. De kerk. de Christenen, hebben tegen hel geloof van Hitier „neen" te zeggen Hitier staat op hel oogenblik builen de kerk. Hij heeft een eigen God, een eigen geloof, dat niet het onze is. zegt spr Een tweede vrager geloofde wel in het bestaan van God, maar niet, dat Hij de wereld regeert. Satan regeert. Als dit juist is, zegt ds. Buskes, dan staan den Bijbel vele dingen, die niet juist zijn Maar ds. Buskes kan den vrager zeei ver tegemoet komen Spr. gelooft dat ei in de Christelijke kerk te gemakkelijk ge sproken wordt over deze regeering Gods. Dat is gekomen doord men de kerk heeft ver eenzelvigd met den „C ris te 1 ij k e n staat" Men geloofdi eigenlijk reeds te leven in het Duizend jarig Rpk Inderdaad gaat Satan rond op aarde en UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR 50 JAAR, 7e week 1890. Aan de universiteit te Utrecht ver wierf de heer W. H. Nolens, r.k. priester, leeraar aan het gymnasium en klein semi narie te Rolduc, de doctoraten in de rechts wetenschappen en in de staatswetenschap pen. Heden had de feestelijke herdenking plaats van het vijf en twintig jarig bestaan der rijks hoogere burgerschool te Middel burg, tevens dat der heeren J. Vermeulen, directeur; P. D. Koning en G. Keijzer, lee raren, die sedert 25 jaren aan deze inrich ting waren verbonden. Te Middelburg genieten 161 kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren geen lager onderwijs. De heer G. A. Vorstenman van Oyen te Aardenburg is benoemd tot gewoon lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. Als inspecteur van het lager onder wijs wordt genoemd de heer J. C. Fabius, lid der Tweede Kamer. Onder de lotelingen voor de militie te 's-Gravenhage zijn socialistische geschrif ten verspreid. De verspreiders zijn bekend. en n zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende ls. ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zUn slechts lap middelen. V moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en uzult neen geheel ander menscb voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. (Ingez. Med.) SrOOMWASSCHERIJ TELEFOON 637 MIDDELBURG. .H«tV«dres: vóór beterwerk j VLISSINGEN grijpt wien hjj grijpen kan Maar al heeft de duivel macht op de wereld, God heeft toch de wereld en draagt haar. Satan heeft een korten tijd, leeren wij. En zijn tijd is nog niet om. Wij leven dus nog niet in het Duizendjarig Rijk. Als wij zeggen, dat God de wereld re geert, dan is dit slechts een getuigen van het geloof in God. aldus spr Binnen de grenzen van de wereld ge zien regeert Satan. Maar gezien in het licht der Eeuwigheid, regeert God Na gezamenlijk gebed, was deze avond, georganiseerd door de Evangelisatiever- eeniging der Geref. Kerk in Hersteld Verr band, ten einde HET RUSTTIJDENBESLUIT VOOR DEN HANDELSREIZIGER. De afdeeling Middelburg van de Nederl. Handelsreizigersvereeniging hield gisteren avond in een der zalen van het hotel Ver- seput een vergadering, onder voorzitter schap van den heer J. Vos, die speciaal welkom heette den spreker van dezen avond den heer Van Eek, bondspropagan- dist uit Rotterdam, en enkele niet-leden. Hierna hield de heer Van Eek een in leiding over „Het Rusttijjdenbesluit voor den Handelsreiziger", waarop een aantal vragen volgden, die hij uitvoerig beant woordde. Een samenvoeging van het bij de in leiding en bij de beantwoording der vra gen gesproken, willen wij hier laten vol gen. De heer Van Eek meende, dat er over dit voor-ontwerp zooals het door den mi nister aan den Hoogen Raad van Arbeid is toegezonden en door een commissie van ad vies uit dien Raad thans in behandeling is genomen, reeds veel te veel geschreven is. Het geldt z.i. een in enkele eenvoudige artikelen neergelegde bepaling, dat de han delsreizigers tusschen 9 uur des avonds en 7 uur des morgens 9 uur rust moetgn heb ben en dus hoogstens 15 uur per etmaal mogen werken. Spr. wees er op, dat iedere nieuwe maatregel aan critiek bloot staat en men er zich bij moet aanpassen. Dit geldt ook hier voor patroon, reiziger en eliëntèle. De noodzakelijkheid van dezen maatregel is een gevolg van excessen waar van spr. enkele voorbeelden aanhaalde. Door dezen maatregel zullen de handels reizigers onder de Arbeidswet 1919 vallen en zullen zij in de toekomst gehoord wor den als ten hunnen opzichte bepalingen worden gemaakt. Inzake het bezwaar, dat men Zaterdags maar tot één uur zou mo gen werken, wees de spreker er op, dat de Commissie van advies kwam tot het idee, dat men wel na dat uur op Zaterdag naar huis zal mogen reizen. Natuurlijk zal het mogelijk z\jn in bepaalde gevallen, als b.v. het bestaan op den bazaar van de dameskro niek; voor het bezoek van beurzen het beslist onmogelijk blijkt, de tijden te veranderen speciale vergunningen te verkrijgen. Spr. heeft er een paai' maal op gewezen, dat de handelsreizigers goed moeten be grijpen, dat de bepalingen worden ontwor pen voor hun belang evenals het besluit van 1936, waarbij bepaald werd, dat hun provisie moet worden toegekend van alles wat hun chef in hun rayon verkoopt. Dit alles is bedoeld als een verheffing van het beroep. Goed werd naar voren gebracht, dat ook een patroon, die zelf klanten wil bezoeken onder de bepalingen valt en dat ook het schrijven van rapporten e.d. binnen de 15 uur moet geschieden. De ontworpen maatregel zal nooit de be doeling hebben het bedrijfsleven te ont wrichten, maar dit zal ook niet het geyal zijn. Er zijn reeds zoovele bepalingen ge maakt, waarvan gezegd werd, dat zij de bedrijven in elkaar zouden doen storten, doch als er in elkaar storten, dan zijn het eerder oorzaken, die vallen onder het wet- j boek van strafrecht. I Het was voor de aanwezigen een leer- zame avond. S'agkraiser'üonw. Men schrijft ons: Het feit dat het nu wel zeker is dat er in ons land drie slagkruisers zullen wor den gebouwd, is in Vlissingen met groote vreugde ontvangen. Immers, het wordt vrijwel als vaststaand aangenomen dat één dezer kruisers zal worden gebouwd op de werf der NV. Kon. Mij. ,,De Schel de', zoodat dit werkobject aan een groot aantal arbeiders voor cir ca 4 jaar werk zal opleveren. Deze order zal er dan ook belangrijk toe bijdragen, dat Vlissingen de toekomst voorloopig weer zonder zorg zal kunnen inzien De Kon Mij. „De Schelde' vormt met zijn circa 4000 man personeel het kloppende hart van Vlissingen. Wat de werf zelf betreft, deze is thans geheel ingericht om dergelijke groote orders vlot te verwerken De laatste uitbreidingen en vernieuwingen hebben het bedrijf zoowel wat betreft den scheepsbouw als den ma chinebouw, tot één der grootste en best in gerichte scheepswerven van ons land ge maakt. Daarbij geniet ,,De Schelde en te recht een prima reputatie bij onze marine De vele marine-orders, in de loop van de jaren uitgevoerd, zijn 'daarvoor een spre kend bewijs. Ook bij den thans heerschende internati onalen toestand,- blijkt „De Schelde" gun stig gelegen voor den bouw van marine schepen, daar het toch" als algemeen be kend geacht mag worden dat juist Vlis singen een zeer sterke verdedigingspositïe inneemt, zoodat, mocht ons land onver hoopt worden aangevallen, het bedrijf van ,.De Schelde'' gunstig is gelegen Ongetwijfeld zal de regeering ook daar mede rekening houden, om één der drie kruisers in Vlissingen te laten bouwen. Bij dit alles biedt „De Schelde" nog meer voor- deelen Ten eerste heeft deze maatschappij de beschikking over voldoende vaklieden. Het gevolgde systeem om ook gedurende de crisisjaren voort te gaan met de oplei ding van jeugdige vaklieden, werpt thans rijpe vruchten af Het gevolg daarvan is ook weer dat „De Schelde" zich heeft ontwikkeld tot een veelzijdig bedrijf. Er is nagenoeg geen enkel onderdeel van werk dat niet in eigen beheer en door eigen personeel wordt uitgevoerd, hetgeen van groot belang is. Tegen den tijd dat een aanvang moet worden gemaakt met den bouw van den slagkruiser, zal de geweldige helling, waarop thans het 21000 ton groote vlag- geschip voor de Rotterd. Lloyd wordt gebouwd, vrij zijn, zoodat dan niets meer den bouw van een kruiser in den weg zal staan. WEEGBRUG „ALGEMEEN BELANG". VROUWENPOLDER. De Coöperatieve Vereeniging „Weegbrug Algemeen Belang" hield in het café Duvekot, onder voorzitter schap van den heer P. Melis Wzn. haai? goed bezochte jaarvergadering. Aanwezig waren 54 aandeelhouders. Uit de jaarversla gen bleek, dat de vereeniging, niettegen staande de ongunstige tijdsomstandigheden, zich in een flinken bloei mag verheugen. Gewogen werden o.a. 5.531.320 kg suiker bieten, 431.200 kg pulp en 600 voer aard appelen en vlas. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de Vereeni ging er ook finantieel goed voor staat, hetgeen het bestuur aanleiding gaf de ver gadering voor te stellen het dividend over 1939 vast te stellen op 5 waartoe m. a. st. werd besloten. De aftredende bestuurs leden, de heeren P. Melis Wzn. en S. Met ers werden als zoodanig herkozen. M. a. st. werd besloten den hr. Sturm ook voor 1940 als weger te herbenoemen. Jaarvergadering Melsjeovereeniging. VROUWENPOLDER Donderdagavond hield de Gereformeerde Meisjesvereeniging „Bid en Werkin de consistorie kamer der Gereformeerde Kerk alhier onder le'ding van haar presidente mejuffrouw Vroom, haar goed bezochte 20ste jaarvergadering. De uitgebrachte verslagen getuigden van een gezond en bloeiend vereenigingsleven- Uit het verslag van de penningmeesteres- se bleek, dat de vereeniging er ook finan cieel goed voorstaat, de rekening 1939 geeft een batig slot aan van ruim 784. Vervolgens werden verschillende voor drachten, gedichten e d. -ten gehoore ge bracht. Een en ander werd door de aan- wezgen zeer op prijs gesteld. De alge meen geslaagde avond,, werd met dank gebed door ds. J. J. de Vries gesloten. ZUID-BEVELAND WALCHEREN Ned. Chr. Landarbeidersboud. GAPINGE. De pl. afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hield Donderdag avond in de consistorie-kamer der Ned. Herv. Kerk onder voorzitterschap van den heer Johs. Vos, een goed bezochten propa- gandaavond, waarop naast vele leden, een flink aantal genoodigden, waaronder wet houder Langebeeke en het raadslid Arendse tegenwoordig waren. Na een welkomst woord van den voorzitter, werd allereerst het woord gevoerd door ds. De Graaff, ge reformeerd predikant te Gapinge. Hierna gaf de voorzitter het woord aan den heer Meliefste uit Middelburg, die tot onder werp had gekozen „Organisatieroeping" Spreker zette o.m. in den breede de taak der geoi'ganiseerden uiteen, er op wijzende welke plaats zij als zoodanig hebben in te nemen. Na beëindiging van sprekers rede, bracht de voorzitter den heer Meliefste dank voor zijn op duidelijke wijze gehouden voordracht, waarna nog van gedachten werd gewisseld. Hierna werd de vergadering, die alleszins geslaagd mocht heeten, door den voorzitter gesloten. MOND- EN KLAUWZEER. ST. LAURENS. Onder het vee van den landbouwer J. G. is mond- en klauwzeer uitgebroken. Stierenlteuring. ST. LAURENS. Als terrein, waarop de stierenkeuring op 21 Februari a.s. zal wor den gehouden is aangewezen de Van Cit- tersstraat. Vergadering geitenfokvoreeniging. VROUWENPOLDER. Donderdagavond hield de geitenfokvereeniging „Veredeling' in het café Duvekot onder voorzitterschap van den heer W. van den Broeke haar goed bezochte jaarvergadering. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat het le dental der vereeniging steeds toenemende is, de Vereeniging telt momenteel 75 leden met 125 geiten. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de Vereeniging er ook finantieel goed voor staat, de reke ning 1939 sluit met een batig slot. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren W. van den Broeke en P. Corbijn. Besloten werd den heer P. Melse Gzn. wederom voor 1940 aan te stellen als bokhouder, terwijl het dekgeld m.a.st. werd gehandhaafd op 0,60 per geit. Voorts werd m.a.st. beslo ten de aanstelling van den bokhouder nog acht dagen na de algemeene vergadering te laten doorloopen. Besloten werd de aan de provinciale vereeniging af te dragen contri butie, gezien de tüdsomstandigheden, met f 0,05 per lid te verhoogen, terwijl voorts 'besloten werd, de jaarvergadering, met hel oog op eventueele afvaardiging van de pro- viciale jaarvergadering zoo mogelijk vóór laatstgenoemde vergadering te houden. Collecte Rootle Kruis. BAARLAND. De in deze gemeente ten behoeve van het Roode Kruis gehouden col lecte heeft opgebracht 35,40. Een 7-tal personen ga? zich als lid van het Roode Kruis op. VER. VAN OUD-LEERLINGEN VAN LAND- EN TUINBOUWCURSUSSEN. KRUININGEN. Donderdagavond verga derde in hotel „De Korenbeurs" de vereeni ging van Oud-Leerlingen aan Land- en Tuinbouwcursussen. Als spreker trad op ir. B. Bosma, rijks- tuinbomveonsulenfc te Goes met het onder werp: Regionaal grondonderzoek. Op be vattelijke wijze toonde' spr. het nut van dit onderzoek aan en besprak tevens allerlei bijkomende verschijnselen op 't gebied van kali-, fosfor- en kalkbemesting. Besloten werd, dat de vereeniging de land bouwers en tuinders in Kruiningen zou op wekken hun gronden te laten onderzoeken. Na de oogst dit jaar zullen daartoe een paar oud-leerlingen, op de hoogte van monsterneming en gewapend met een grondboor de bedrijven langs gaan om hun diensten aan te bieden. Aan 't eind van de vergadering nam de voorzitter, de heer C. Rijk, afscheid van de vereeniging wegens vertrek naar de Wie- ringermeerpolder. De vereeniging lijdt hier door een groot verlies. Bijna 20 jaar heeft heer Rijk op uitnemende wijze de ver eeniging als voorzitter geleid, zoodat ze zeer in bloei en invloed is toegenomen. Tal rijk waren de proefvelden op zijn initiatief aangelegd. 'Niet weinig zal al dit werk er toe hebben bijgedragen, dat hij voor een bedrijf in den Wieringermeerpölder in 't bijzonder in aanmerking kwam. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer Jacob Sinke. VOOR FINLAND, WOLPHAARTSDIJK. In deze gemeente heeft zich een comité gevormd bestaande uit de dames: mevr. Van Oeveren, mevr. Van Dijk, mevr. Heyboer, mevr. Goetheer, mej. Van Heiningen, mej. Luikenaar en mej. P. Overbeeke, dat zich belast met het in ontvangst nemen van kleeren en wollen goe deren of een gift in geld voor de door den oorlog zoo zwaar getroffenen in Finland. Gezien de groote sympathie, welke er ook in deze gemeente uit gaat naar de Finnen, twijfelen wij niet, of er za' ruimschoots ge geven worden. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. LEZING OVER „NEERBOSCÜf SLUIS. Donderdagavond sprak in het profèstantsche gebouw „Luctor et Emergo" de heer M. A:. Zwikker, oud-hoofd der school van dze inrichting. Lichtbeelden ver.duidelijkten deze lezing Spreker wees er op dat de prachtige instelling door den hr Joh. van 't Lindenhout gesticht is- Hij was een ware vriend der weezen en .Neerbosch', is de vrucht van zijn liefde voor het ouderlooze, verwaarloosde kind, Onder invloed van grootmeesters op het gebied der weezenverpleging rijpte bij hem het voornemen om zich eveneens te geven aan de verzorging van en den arbeid on der weezen en verlaten kinderen Begin Juni 1863 opende hij zijn huis te Nijmegen voor weezen. Dit huis bleek reedss poedig te klein en toen heeft men de huidige inrichting „Neerbosch" gebouwd. Veertig jaar heeft van 't Lindenhout de teugels in handen gehad en toen hij in Juli 1903 heenging om van zijn welver diende rust te genieten, waren de om standigheden. waaronder de nieuwe direc tie het bewind aanvaardde vrij ongunstig. Velen hadden antipathie en verborgen haat tegen de 'weesinrichting, grooten- deels ontstaan door den schuldenlast, die zwaar op de stichting drukte. In den loop der jaren is men gelukkig alle moeilijkheden te boven gekomen en thans kan men eerder spreken van een weezendorp dan van een weeshuis. Men heeft een eigen kerk, drukkerijs vakteekenschool, ziekenhuis, tal van vak inrichtingen. Kortom alles is tot in de puntjes verzorgd. Ds. Beukenhorst dankte den spreker voor zijn keurige lezing.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6