SPORTNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE_PROVINCIE gebarsten ijzer wordt op den duur be kend. Maar zooals de kleeren den man maken, zoo maakt ook de deurbel de huisvrouw: men kan er niet op afgaan. Het lijkt dik wijls heel iets anders dan het in werkelijk heid is. Is de deur opengedaan en is het doel van het bezoek verteld, dan komt 't spannend ste moment. Er zijn menschen, die met ongeduld op de komst van de collectante gewacht schij nen te hebben (helaas, ze zijn sporadisch!) en er zijn er, die met een verveeld gebaar het hoofd schudden. Ze schijnen sprakeloos van verwondering De collectante komt bij menschen, van wie de heele verschijning en entourage ge tuigen van een zekeren welstand en die met een beschermende hand hun bijdrage door de gleuf laten glijden, beschermend, opdat de collectante toch vooral niet zal zien hoe groot of liever: hoe klein de gave is. En daarin stelt de collectante trouwens geen belang. Het kan haar niet schelen hoe veel men geeft, als men slechts geeft naar zijn vermogen. Het moet gebeuren uit eigen vrijen wil en niet omdat men denkt, dat men „er niet af kan". Maar wel hopen de collectanten dikwijls, dat de menschen eens zullen nadenken over wat er met hun dubbeltje of kwartje alle maal gebeuren moet. Het gebeurt ook en dit komt gelukkig eveneens.sporadisch voor dat er iemand aan het raam tikt en met een vriendelijk gebaar verzoekt om maar door te loopen. Zoo zijn er prettige en minder prettige dingen e e n-daagsche in het leven van de collectante. De prettigste herinnering van degene, die schuldig is aan dit verhaaltje, is haar bezoek aan het gezin van een werklooze! Dat fleurde haar heelen morgen op. In het huize van dien werklooze werd geofferd vèr boven vermogen. Wie weet wat die menschen daarvoor Uit hun mond hebben moeten sparen! Blijmoedig en toch met een diep realiteitsbesef zei de man: „We zullen hopen, dat het nooit noodig is, maar als het eens zoo ver mocht komen, dan zullen wij er misschien de vruchten van plukken. Wel bedankt, juffrouw". VERLOTING MIMUCO. Op de bovenzaal van de Vergenoeging had gisterenavond de trekking plaats voor de Mimuco verloting. De waarnemende voor zitter, de heer L. Leydesdorff, weer er op, dat de omstandigheden oorzaak waren, dat de trekking, die eerst op 15 November was bepaald, dank zy de welwillende medewer king van den Commissaris van politie is uitgesteld tot 15 Febr., maar nu zijn dan ook alle loten verkocht. Spr. bracht dank aan de jongedames Koo- man en Meeuse, die bereid waren de trek king te verrichten en aan den hoofdagent rechercheur, den heer v. d. Jagt, die weder op zjjn post was voor controle. Hierna werden de 50 fraaie prijzen, die netjes geëtaleerd waren, verloot, terwijl tijdens een pauze een verversching werd ge bruikt. Nadat het laatste nummer getrokken was, bracht de heer Leijdesdorff dank aan de lotenverkoopers, die met succes werk zaam waren, aan hen, die prijzen beschik baar stelden en aan de reeds genoemde personen. Spr. had er opgewezen, dat de loterij noo dig blijft in het belang van het Middel- burgsch Muziekkorps, dat steeds met finan- cieele moeilijkheden te kampen heeft. O— j VOETBAL. K.N.VJi.-WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle wedstrijden van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal Bond vastgesteld voor Zondag 18 Februari, zijn afgelast. Ook de ontmoeting tusschen een voor- loopig Nederlandsch eiftal en een bondself- tal, welke Woensdag 21 Februari te Haar lem zou worden gespeeld, gaat niet door. GAAT BELGIë—NEDERLAND DOOR? Het is nog niet zeker, dat de landenwed- strijd tusschen België en Nederland, be paald op 3 Maart a.s. te Antwerpen, door gang zal vinden. Dit is geheel' afhankelijk van het feit, of een spoedige algeheele weersverandering zal komen. In ieder ge val wacht men in KN.V.B.-kringen op het oogenblik af, wat de Belgische voetbalbond zal doen. FrankrijkEngeland (militairen) 01. Voor de tweede maal is een voetbalwed strijd gespeeld tusschen Fransche en En- gelsclie militairen, welke ontmoeting door de „Tommies" met 1—0 werd gewonnen. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteravond zijn twee partijen gespeeld uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland. Van Dartelen verloor van Rus tenburg, terwijl Jurg remise speelde tegen Keiler. BILJARTEN. Het kampioenschap van Zeeland 3e klasse. De Donderdagavond in het lokaal van den heer Elich te Vlissingen voortgezette wedstrijd om het kampioenschap van Zee land 3e klasse cadre 45/2 trok heel wat be langstelling. Jammer was het daarom, dat het vertoonde spel geen hoog peil mocht bereiken. Integendeel, vergeleken bij de eerste avonden, was het spel ditmaal veel minder, hetgeen op alle spelers betrekking heeft. Begonnen werd met de partij tusschen De Priester van A.L.M. en v. Ochten van O. K.K. Speciaal v. Ochten, anders een goede speler, bracht er ditmaal weinig van te recht en hoewel zijn tegenstanders deelde in de malaise, was hij toch onbedreigd. Ook de volgende partij tusschen de Goe- senaar Koch en Stockman van O.K.K. gaf weinig fraais te zien. Stockman won met ruim verschil. In de volgende party moest Stockman met groot verschil het onderspit delven tegen de Goesenaar Priester, waar van tenslotte Koch won van v. Ochten. Door dit verloop is er nog niets te zeggen van de einduitslag, daar nog minstens 4 spelers in aanmerking komen voor den titel. De uitslagen waren: W. Priester (A.L.M.) 100—48— 9—2.08 Chr. v. Ochten (D.K.K.) 70—48— 6—1.45 M. Stockman (O.K.K.) 10047—13—2.12 G. Koch (A.L.M.) 794713—1.68 N. Priester (A.L.M.) 100—38—13—2.63 M. Stockman (O.K.K.) 54—38— 9—1.42 MIDDELBURG DE ROODE KRUISCOLLECTE. Opbrengst bijna 1000. Gisterenmiddag kwam een nieuwe ploeg dames en heeren, meestal jongeren op hte appel om vooral op straat de inzameling ten bate van het Roode Kruis voort te zet ten en niettegenstaande het bleef sneeu wen en het aantal op straat aanwezige personen voor een Donderdag verre van groot was, heeft ook deze ploeg een flink succes gehad en het des morgens reeds ont- vangene flink doen aangroeien. Ook het rijden met de reclame wagen had het ge- wenschte resultaat, het trok menschen naar de straat en onder deze waren er dan toch ook bijna altijd weer, die offerden. Toen tegen 6 uur het bruto eindbedrag kon worden vastgesteld, bleek, dat dit niet minder bedroeg dan 971,96. Zeker gezien de weersomstandigheden eén bijzonder mooi resultaat. Vele kleintjes maken een groote, maar toch mag niet onvermeld blijven, dat gif ten van 25 en van 10 werden aange troffen, en vele rijksdaalders, zoowel als guldens in de bussen zijn gedeponeerd. Ook bevond zich in een der bussen een berijmde wensch: dat het Roode Kruis „met zyn flinken staf van vrouwen en mannen" veel milde gaven zou krijgen. Want: „Het is een prachtig werk van [naastenliefde Het is een doel tot steun en schragen In tyd van nood en donkere dagen." Het avontuur, dat collecte heet. IMPRESSIE VAN EEN ROODE KRUIS-COLLECTANTE. Het woord collecte heeft in onzen tyd zoo langzamerhand een haast t e bekenden, een misschien wat versleten klank gekre gen Nood hier! Nood daar! Nood overal Collectantes worden zoo ongeveer als een noodzakelyk kwaad beschouwd. „Het zal wel noodig zijn,,, zeggen de gezichten, „maar het gebeurt wel wat dikwyis". En het hangt in vele gevallen van de collectante af wat er gebeurt, of de bus wat zwaarder wordt of dat de beurs dicht bluft. Het ligt soms aan de intonatie van de stem, aan het vinden van het juiste woord. De collectante trekt haar vriende- lykste gezicht, legt een overredenden klank in haar stem, prijst de collecte in alle toonaarden, kortom, doet haar best, alsof het voor haar persoonlijk welzijn was. Uitnoodigend houdt zij nog eens de bus onder den neus van het aspirant-slachtoffer, dat al naar den aard van het beestje bezwijkt of weigert, met precies hetzelfde gezicht als vóór den aanval. Collecteeren is eigenlijk 'een spannend avontuur, zy, die langs de huizen gaan, hebben iederen keer als zy aanbellen, de spanning: Wat voor gezicht komt er? Wat zal ik hooren? Wat zal er in het busje ko men? Zal er iets in het busje komen? Telkens varieert het geluid van de deur bel. Soms is het een hoog jubelend klankje alsof het zichzelf graag hoort dan weer is het een vinnig „rrrt", als het af- loopen van een wekker. Ook het geluid van WALCHEREN HET DRAMA VAN DE ZWAAN. ARNEMUIDEN. Een landbouwer uit deze gemeente vond in een weiland een wilde zwaan, welke zoozeer door koude en hon ger uitgeput was dat zy zich gemakkelijk liet grijpen, zy werd mede naar huis ge nomen en in de schuur gebracht om aldaar weder van de ontbering op te knappen. Drie dagen is hel arme dier liefderijk ver zorgd, doch het bleef weigei'en eenig voed sel tot zich te nemen, zoodat de zwaan ondanks de welgemeende hulp van de men schen, toch van uitputting stierf. AFDEELING VAN DE NED. VER. VOOR LUCHTBESCHERMING OPGERICHT. NIEUW EN SINT JOOSLAND. Woens dagavond werd in de openbare school een vergadering gehouden om te komen tot op richting van een afdeeling der Ned. Ver. v. Luchtbescherming. De vergadering was goed bezocht. De 'wnd. Burgemeester. Wet houder E. Verlare, opende de vergadering met een woord van welkom en gaf daarna het woord aan Dr. J. Dekker te Middel burg. die een en ander van het werk der Ned. Vereeniging v. Luchtbescherming in een zeer boeiende voordracht ten beste gaf. Spr wees er op, dat in Zeeland in onge veer 100 gemeenten afdeelingen zijn opge richt en daat Nieuwland wel een van de laatste zou zyn. De contributie hoeft ook geen bezwaar te zyn, nl. 0,25 per jaar. Na afloop der vergadering gaven bijna alle aanwezigen zich op als lid, zoodat de Ver eeniging kon gesticht worden met 45 leden. Tot Voorzitter werd gekozen de heer A. N. Meijer en tot bestuursleden de heeren P. Dominicus en P. Poppe. Nadat den heer Dekker dank was gebracht voor zqn onder houdende voordracht, die zulke goede vruchten had afgeworpen, sloot de Voorzit ter de vergadering met een woord van op wekking om leden, vooral vrouwelijke, te werven. J. F. E. TEN KLOOSTER OVERLEDEN. VEERE. Zooals wy gisteren in het kort vermeldden, is Donderdagmorgen in den ouderdom van ruim 66 jaar alhier plotse ling overleden de bekende kunstenaar Jo hannes Frederik Engelbert ten Klooster. Geboren te Koedoes (Nederlandsch In- dië) op 7 Augustus 1873 kreeg Ten Kloos ter een militaire opleiding. Hij was officier in het Nederl. Indisch leger. Als detache- mentscommandanl op Nieuw Guinea heeft hij zich reeds op het teekenen toegelegd. Gedurende de vorige mobilisatie was Ten Klooster officier van het Nederlandsche le ger. Hy verliet den dienst, als kapitein. Voor deze mobilisatie kende hy Willem van Konijnenburg, die invloed op zijn werk heeft gehad. Op 19 Mei 1915 vertrok hij uit Den Haag en vestigde zich te Veere, waar hy het huis „In den Coerenbloem", op de Kade bewoon de. Ten Klooster's werk is voornamelijk hout snede en zyn genre, waar het niet recht streeks onderwerpen uit het Oosten betreft, heeft een sterk Oostersche sfeer. Op ver schillende tentoonstellingen, ook in het bui tenland, o.m. Amerika, heeft zyn werk sterk de aandacht getrokken en het Britsch Museum heeft werk van hem aangekocht. Vooral waren het zyn houtsneden, die terecht de belangstelling trokken. .Hierin voelt men Ten Klooster's kracht. De fyn gesneden werken, die soms op teekfeningen lijken, hebben vaak een mystische sfeer. Men zal zich herinneren, dat de familie Ten Klooster kort geleden zwaar getrof fen werd door den droevigen dood van hun oudsten zoon, den commandant van de „Willem van Ewyck". Sedertdien is Ten Klooster niet meer de oude geweest, zoo als wij hem altijd hier hebben gekend, een joviale, hartelyke en eenvoudige man, die voor iedereen een woordje overhad en wel licht nergens vijanden had. Een lichte aan val van griep heeft zyn gestel schade ge daan, doch niets wees erop, dat hy zoo plot seling zou heengaan. By het verscheiden van Ten Klooster ver liest Veere een goeden vriend en de kunstenaarswereld een zeer vooraanstaan de collega. NED. CHR. LAND ARBEIDERSBOND. VROUWENPOLDER. De plaatselijke af deeling van den Ned. Chr. Landarbeiders- bond hield in de consistoriekamer der Ge reformeerde kerk alhier, onder voorzitter schap van den heer A. Wattel, haar goed bezochte jaarvergadering. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter geopend, waarna hy de aanwe zigen, inzonderheid burgemeester Maas verwelkomde, mededeelende, dat de beide plaatselijke predikanten, tot hun spijt, we gens lichte ongesteldheid, verhinderd wa ren, hun toezegging, deze vergadering by te wonen, gestand te doen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der afdeeling stationnair blijft. Het getuigde voorts van een gezond en bloeiend vereeni- g'ngsleven. Uit het jaarverslag voor den penningmeester bleek, dat de vereeniging er ook financieel goed voorstaat. De re kening 1939 geeft een batig saldo te zien. De aftredende bestuursleden J. Janse en P. Corbjjn. werden als zoodanig herkozen. Aan liet slot werden de aanwezigen toegespro ken door burgemeester Maas, die daarna overging tot sluiting der vergadering. ZUID-BEVELAND. Vergadering Varkens vereeniging. 's-HEER ARENDSKERKE. De Var- kensvereeniging „Helpt Elkander" hield Woensdagavond jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J J. Hart- hoorn. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het 35-jarig bestaan. De secre taris gaf een kort verslag vanaf de op richting met 55 leden, nu telt de vereeni ging 112 leden De penningmeester deed verslag van zijn beheer. Inkomsten 817,33, uitgaven 780,19, batig saldo 37,14. Het bezit der vereeniging is 839,38 De drie aftredende bestuursleden werden herkozen. Voorjaarskeuring van stieren. HOEDEKENSKERKE. De verplichte voorjaarskeuring van stieren zal in deze gemeente plaats hebben op Donderdag 14 Maart des middags half vyf. Jaarvergadering meisjesvereenigingen. HOEDEKENSKERKEDonderdagavond kwamen de Chr. meisjesvereeniging „Mar tha" en de kleine meisjesvereeniging „Kleine Kracht" in jaarvergadering bijeen Ds. Hulsbergen opende deze vergadering en ging voor in gebed. De jaarverslagen ge tuigden van een bloeiend vereenigingsleven Het ledental, bleef stationair. De penning meesteressen sloten haar kassen met een batig saldo. De voordrachten en samen spraken, welke door zang en muziek wer den afgewisseld, vielen zeer in den smaak Zoo ook de tractatie in de pauze. Op deze vergadering werd nog een kleine verlo ting ten bate der vereeniging gehouden Een schitterend tableau „Het Angelus werd opgevoerd. Ds. Hulsbergen sloot dezen avond met dankgebed Mond- en klauwzeer. WEMELDINGE. Onder het vee van den landbouwer M. C. L. is mond- en klauw zeer uitgebroken. J. M. Sinke 50 jaar. IJERSEKE. De heer J. M. Sinke ambte naar ter secretarie alhier vierde 14 dezer zyn 50en verjaardag. Op het gemeentehuis werd hem namens het secretarie-personeel een bureaulamp aangeboden. Burgemeester Gunning sprak den jubila ris in hartelyke bewoordingen toe, waarna de heer Sinke allen dank bracht voor het goede dat hem was bewezen. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S. YERSEKE. Een vrachtauto van de fa. Baarens uit Kruiningen kwam door de glad heid te slippen waardoor een botsing ont stond met de vrachtwagen van de fa. Du- Bar is deze winter, maar hij heeit zijn schoonheid Arm Finland. Als ons huis wordt stukgeschoten, Onze tuin wordt weggevaagd, Als er onze vrouw en kind'ren Door liet vuur zyn voortgejaagd, Als wyzèlf wellicht gewond zyn, Kermend ergens aan het front, Als er vrienden, landgenooten Stervend zyn of zwaargewond, Ais we vechten voor ons landje, Met de wanhoop in 't gemoed, Als we zélf eens lijden moesten Zoo men thans in Finland doet, Kyk, dan zou de hulp van and'ren Door hun gaven groot en klein Toch zoo'n lichtend zonnestraaltje In een donk're wereld zyn. Lange Jan. G. Koch (A.L.M.) 100—46—11—2,17 Chr. v. Ochten (O.K.K.) 85^46— 8—1.84 Den wedstrijd wordt Vrijdagavond voort gezet. vekot uit Goes. Behoudens enkele schade aan de wagens liep dit ongeval goed af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Cursus in vlasbewerking geopend. IJZENDIJKE Woensdagnamiddag had de officieele opéning plaats van den cur sus in vlasbewerking voor landarbeiders en landbouwers uit de gemeenten Bier vliet. Schoondyke en IJzendyke. De ope ning vond plaats in de vlassery der heeren Visser en De Vlieger aan den weg IJzen- dijkePiramide in welke inrichting ook de cursus wordt gehouden Tegenwoordig hierbij waren de burgemeesters van IJzen- dijke, Sehoondïjke en Biervliet, wethouders en raadsleden dier gemeenten, vertegen woordigers der diverse landbouworganisa ties in West Zeeuwsch-Vlaanderen. het be stuur der Eerste West Zeeuwsch-Vlaam- sche Vlassersvereeniging de vertegen woordiger van den (gemobiliseerden) r'iksluinbouwconsulent voor de vlasteelt in den persoon van diens assistent den heer Ki'ijnen uit Wageningen alsook vele andere genoodigden. Allereerst werd het woord gevoerd door den burgemeester van IJzendyke. jhr Von Bönninghausen tot Heringhaven. Deze wees èn op de belangstelling die deze cursus het vorige jaar heeft ondervonden bij werkgevers en werknemers, èn op de goede resultaten die zy heeft gehad (alle cursisten konden worden geplaatst). Dit was aanleiding ook dit jaar de organisatie weder ter hand te nemen Spr. wees op de zich in deze streek steeds meer uitbrei dende vlasindustrie, dewelke hare werk krachten nog steeds voor het grootste deel uit België requireert om de eenvoudige re den dat goede vlasbewerkers hier schaarsch zijn. De cursus hoopt tot verandering van dezen toestand kracht by te dragen Hel wekken van nog grooter belangstelling is evenwel noodzakelijk Tenslotte verklaarde spreker dezen tweeden vlasbewerkingscur sus voor geopend Vervolgens schetste burgemeester Van Rosevelt van Schoondyke de wyze waarop de middelen werden gevonden om financie ring van den cursus mogelijk te maken Vruchtbaar hebben in dezen de betrokken gemeenten samengewerkt met de cursus commissie der samenwerkende landbouw organisaties. Spr legde don nadruk oo h°1 belang, agrarisch en sociaal, van dit on derwijs. Daarna sprak nog de leeraar, de heer Notebaart uit Wevelghem (België) die v.-ees op de ongunstige weersomstandighe den waaronder thans moet worden ge werkt Hij noemde het een gelukkig ver- 0 Imp.v.Nederland HART NIBBRIG GREEVE N DEN HAAG PARKSTRAAT 9)o TEL.117642 Agent: C. HUÜBREGTS Gortstraat 54 Middelburg (Ingez. Med.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. HET MEDDELBURGSCH TOONEEL- COMITé. Tweede abonnementsvoorstelling „Schoppen-aas?" door het Ruijs-ensemble. Een stuk uit het Italiaansch vertaald; auteurs: B. Corra en G. Achille. Nationale grootheden, die niet voor de eeuwigheid schreven. Maar voor dezen tyd van dra maturgische malaise produceerden ze een kostelijk blijspel. Of beter: een klucht. Im mers: een echt blijspel moet een omge keerd treurspel zyn; de grondslag er van dus eigenlijk tragisch (humor). In „Schoppen-aas?" houdt de zotterny feestzonder veel meer. Maar dan terdege zuivere malligheid, en die is ook wat waard, zoolang ze maar zuiver blijft. Wat een uitbundige pret om dat eerste bedryf; het beste van de drie; als gedom peld in het komische. Men heeft zitten schudden van den lach, den ronden, gezon den, van het begin tot het eind. Zooveel vroolykheid kwam er naderhand niet meer. Maar het verschil was gradueel; niet prin cipieel of kwalitatief; althans niet over wegend. Wellicht hadden de schrijvers de totale hoeveelheid zotterny gelijkmatiger kunnen verdeelen: als ze den uitleg der situaties niet teveel in II en Hl hadden opgehoopt. Echter, dat kostelijke eerste bedryf het was het gebrek aan even wicht waard. Oor Ruys speelde de hoofdrol; ten zeer ste een hoofdrol. Men kreeg soms het ge voel, dat de andere er nauwelijks waren. „Ster-systeem", dat de film in discrediet bracht. Maar op het tooneel heeft het zyn plaats en een voorname. Cor Ruijs was met deze hoofdrol in zyn element. Hy strooide de zotterny om zich heen, kwistiger wellicht nog dan de schry vers het reeds hadden bedacht. Hy schiep het komische als met de handigheid van een jongleur; „op het publiek", zooals men het noemt, maar dit dan zonder overdry- vïng. Een rol als de onderhavige moet trouwens „op het publiek" gespeeld wor den; en wat kan er principieel op tegen zyn? Een zeer goede medewerkster had de heer Ruys in Elly van Stekelenburg; zy moest een moeilijke rol vertolken, de moei lijkste wellicht van het stuk. Ze deed het uitstekend. Voor het overige hoeven geen namen te worden genoemd. Al de anderen hadden rollen van veel minder beteekenis en om vang te spelen. Over het geheel viel er wei nig op aan te merken. De tooneel-aankleeding was magnifiek. De schouwburgzaal was vol; uitverkocht, zoo goed als uitverkocht tenminste. Er zul len weinigen zyn geweest, die zich bekocht gevoelden. Stuk en spel vielen geweldig in den smaak. Voordat het begon heeft mr. F. W. Adri- aanse, voorzitter van het Tooneelcomité, een paar woorden gesproken. Hij deelde mede, dat de opvoering van „Schoppen aas?" te Middelburg de honderdste was. Cor Ruys kreeg er een open-doekje voor. schijnsel dat ook adspirant-vlasbazen aan den cursus deelnemen. Spr ze-!'.- dy, avonds na beëindiging van het practisehe gedeelte, ook theoretisch onderricht te geven Nadat nog de heeren Leclercq uit Zuid- zande namens de genoemde cursuscommis sie en Lievens uit IJzendyke namens de organisatie der vlassers hadden gesproken, gaf leeraar Notebaart met zijn leerlingen een welgeslaagde demonstratie. Van hier werd gereden naar de vlasfa briek van den heer R Goossens te IJzen dyke. Dit model-bedrijf met zijn ruim der tig vlasbewerkers (op dauvvroot-gebied wellicht het grootste van het land) werd onder leiding van den patroon bezichtigd) De stofvrije wyze van bewerking viel daar bij bijzonder in het oog. In een der gebou wen werden warme dranken geserveerd, wat bij het heerschende gure weder byzon- der gewaardeerd werd (Vervolg provincienieuws 3e pagina).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 4