MI&DELBURGSCHE COURANT tyrvtnztciule |p C&GOESCHE COURANT) De finnen zijn teruggetrokken uit eenige voorste stellingen der Nannertieim-linie. RECHTBANK MIDDELBURG SINATOAM STERAVIT Z4F£LZOUTiüteüjM fodm:FMV. Goud in de Wildernis NUMMER 40 183e JAARGANG TWEE BLADEN. Dagblad. Uitgave C.V.. De Middel- •burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, "Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 35930Ö. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne- .menten in Middelburg en Goes 18 ct. o Piwcm rruro vav VDiiruc 18 FRRRIIARI 1940. No. 40. EERSTE BLAD 16 FEBRUARI 1910 Onhoudbare druk van hef roode leger. Eindelijk hebben de met een weergaloo- zen moed vechtende Finnen zich op som mige punten niet langer staande kunne» houden tegen den verschrikkelyken druk der Russen. Een onafgebroken regen van bommen daalde neer op de Mannerlieim- linie en ttenslotte moesten de verdedigers een aantal stellingen verlaten en terugtrek ken. Dit is gebeurd in den sector van Summa, waar de Russen thans reeds wekenlang Keer op keer nieuwe troepen in het vuur hebben geworpen en waar de Russische artillerie, luchtmacht, tanks en infanterie met onge kende kracht hamerden op de Finsche linie. Intusschen hebben de Finnen op eenige andere punten een aantal stellingen her overd, die de Russen in hun bezit hadden weten te krijgen. De balans van de laatste drie dagen .schijnt echter door te slaan naar de zijde van het roode leger, want dit heeft zich thans blijkbaar genesteld in vooruitge schoven deeien van de Mannerheinüinie en bijt zich daar verwoed vast. Wel hebben de Russen, vooral in de laatste dagen, duizenden manschappen ver- de vijand zijn aanvallen voortgezet. Een poging om bij Suomulathi het ijs over te steken, is door de Finsche troepen ver ijdeld. Tusschen Muola en de rivier Vuoksi zijn verscheidene aanvallen van den vijand af geslagen. Twee tanks, welke door de Fin nen op de Russen werden buitgemaakt, werden onmiddellijk gebruikt om de Rus sen te achtervolgen. Ten Noordoosten van het Ladogameer hebben de Sovjets op verscheidene punten aangevallen. Behalve dat de aanvallen wer den afgeslagen, is nog een kolonne van on geveer 100 wagens door de Finnen ver nield. Te Kuhmo schat men de verliezen van de Russen op ongeveer 500. man. De Finnen hebben hier verscheidene detachementen vernietigd. Een groote hoeveelheid infan- teriewapens werden buitgemaakt. DE STRIJD IN DE LUCHT. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben met succes gestreden tegen de Russische bombardements- en jachtvliegtuigen, den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Finsche vliegers de kantonnemen- ten van de Russen en de aanvallende troe pen gebombardeerd. De activiteit van de vijandelijke luchtmacht in de gevechtszone was zeer levendig. Wiborg werd gebombar deerd, evenals Willmanstrand. De brand weer van Wiborg werd door de Russische (Zitting van heden). De 35-jarige varensgezel J. D. te Terneu- zen, thans gedetineerd in het huis van be waring te Middelburg, had zich te verant woorden wegens diefsta! van een aantal kleedingstukken en een portefeuille ten na- deele van C. Danel, en een koffer en een monsterzak ten nadeele van J. Now. In de portefeuille bevonden zich een pas poort, een bewijs van gezondheid voor stuurman, enkele getuigschriften en diver se andere papieren, terwijl de koffer en de monsterzak verschillende kleedingstukken bevatte. Op 15 Januari had verd. met den stuur man Danel en den machinist Now verschil lende café's te Terneuzen bezocht, waarbij een van hen hem nog f 2 gaf. Na afloop was verd. teruggegaan naar zijn schip en had uit het vooronder bovengenoemde voor werpen weggenomen. Verd. gaf alles toe. Op de vraag van den president, hoe hij aan de kost kwam, antwoordde hij, dat hij niet verken kon, daar hij ziekelijk was. Hy werd door zijn ouders onderhouden. Verd. was reeds eerder wegens diefstal eroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. „Dat gaat een heel verkeerden kant op met jou", vond de president. „Nee niet zoo best", gaf verd. toe. De officier van justitie eischte maan den gevangenisstraf. Uitspraak Maandag 26 Febr. Een valsche munter in de dop? loren, doch ook aan Finsche zijde zijn zeer vliegers met mitrailleurs beschoten. ERNSTIGE BEZORGDHEID Havas meldde hedenmorgen uit Helsinki: Er wordt bevestigd, dat de Finnen 'n aantal posten hebben heroverd, die door de Russen waren bezet, doch zij hebben eenige andere stellingen moeten prijsgeven. Dertien Russische strijdwagens werden vernield. De Russen hebben in de buurt van Vuoksen 1000 dooden achter gelaten. De sector van de Taipale is buitengewoon fel bestookt. Twee Russische divisies werden tegen de Finsche stellingen ingezet. De Russen wer den teruggeslagen. Men schat het aantal door de Russen achtergelaten dooden op 2500. Hoe krachtig de Finsche tegenstand ook moge zijn, de gebeurtenissen geven leidmtr rriVet Nabije "Oos^ii. x/ut de Geallieerden iets voorbereiden in die streken, schijnt wel zeker. Dat hoeft na tuurlijk nog niet altijd een offensief optre den te zijn. Maar intusschen voelt Stalin zich niet op zijn gemak. De Geallieerden zouden Duitschland veel afbreuk kunnen doen door een oorlog, al was het slechts een plaatselijke oorlog, tegen Rusland. Het is wel zoo goed als zeker, dat hierdoor het geheel economische leven van de Sovjet unie uit zijn toch reeds zwakke ver band zou. worden gerukt. En het nadeel daarvan voor Duitschland zou zijn, dat de Engelsch-Fransche blokkade veel grooter effect zou sorteeren. Bovendien zou het potentieele gevaar van de Sovjet-politiek sterk verminderen, als Zestien vliegtuigen van den vijand wer den neergeschoten. Een aantal Russische vliegtuigen zjjn onderling slaags geraakt en een der toestellen werd omlaag geschoten. Dit vliegtuig is achter de Finsche linies neergekomen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. Het gisteren uitgegeven Russische leger bericht luidt: Op 15 Februari hebben de Sovjettroepen hun succesrijke acties op de Karelische landengte voortgezet. De vijand trekt terug en laat wapens en oorlogsmateriaal achter. I-IÜ lijdt ernstige verliezen. De Sovjettroe pen zijn nabij het station Kamara geko men. Op 15 Februari hebben de Sovjettroe pen 53 verdedigingswerken bezet, met begrip van 21 stalen betonnen artillerie forten. In de andere sectoren bedrijvigheid van verkenners en in een aantal gebieden '"'"Fëüivvicuicu' Tüor zieken en militairen. Met ingang van 16 Februari geeft de bij zondere bon voor zieken en militairen, als bedoeld in artikel 3, lid 1 onder b, van de peulvruchtenbeschikking 1940, recht op het koopen van een achtste kilogram peul vruchten. Volwaardig vitaminen-preparaat van Levertraan en Sinaasappel. Flac. a 200 gr. i. i.OS bi] Apoth. en Drog. Labr.N.V. Handelsver. A. J. ten Doesschate - Zwolle (Ingez. Med.) het Sovjet-land een klap kreeg. En tenslot te zouden de Beallieerden een rijke oogst aan sympathie binnen halen, daar een Britsch-Fransche aanval in het Russische Zuiden zeer zeker voor Finland mits de aanval snel gebeurde een adempauze, een opluchting, misschien de redding zou beteekenen. Tegen Japan zijn de uitingen der Geal lieerden lang zoo stevig niet meer als ze wel geweest zijn. Op den Balkan werken zy ook heel hard. Het lijkt er veel op, dat Engeland en Frankrijk bezig zijn, met be hulp van hun bondgenooten, kolonie, do minions en mandaatgebieden, Duitschland en Rusland te omsingelen. De wereld kijkt toe en wacht af. DE OFFICIER EISCHT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF. De 24-jarige graveur P. R te Den Haag thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring te Middelburg, had zich te verant woorden wegens jliet vervaardigen van valsch geld. Hem was ten laste gelegd dat hij op 22 October 1939 te Hulst materia len en voorwerpen vervaardigd of voor handen gehad had, waarvan hij wist dat zij geschikt en bestemd waven tot het na maken en vervals'chën van munt en bank biljetten Als verdediger van verd trad op mr. I-I van de Beke Callenfels. Als getuigen werden gehoord de opper wachtmeester der marechaussee A. J G Nagelkerke en de gemeente-veldwachter A. L. Nagelkerke te Hulst, die verklaarden dat zij gewaarschuwd waren door de vrouw van den eigenaar van een loge ment te Hulst. Deze had rl argwaan opgevat, tegen een van haar gasten. Hij had nadrukkelijk een kamer verlangd die niet in verbinding "hire K.'andov.^ kamers Bovendien door verschillende omsianaignêöea aanzien-' lijke vertraging heeft ondervonden? Zoo de regeering van deze meening zou zijn, is zij dan bereid mee te deelen, waarom door haar geen gebruik is gemaakt van de haar in art. 71 der wet op de staatsin richting van Nederlandsch-Indië verleende bevoegdheid, in dergelijk geval van het hooren van den Volksraad af te zien? Is de regeering bereid te bevorderen, dat in elk geval het hooren van den Volksraad binnen dusdanig korten termijn geschiedt, dat het in te dienen wetsontwerp met dien spoed tol stand kan worden gebracht, als het belang en de urgentie der zaak vor deren? in de wanden van zijn kamer had hij met krantenpapier dichtgestopt. Toen tie po litie, gewaarschuwd door de vrouw van den eigenaar die argwaan gekregen had, een onderzoek instelde, trachtte verd. de verraderlijke voorwerpen te verbergen. In 1935 is hij reeds tot 6 maanden gevangenis straf onvoorwaardelijk en 6 mnd. voor waardelijk veroordeeld wegens eenzelfde vergrijp. Spr. eischte thans een gevangenisstraf van 2 jaar, door te brengen in de jeugd- strafgevangenis. PLEIDOOI. De verdediger achtte niet bewezen, dat de aangetroffen voorwerpen inderdaad be stemd waren voor eenig muntmisdrijf. Verd. hield zich in Hulst op, om de theorie van het namaken van bankbiljetten te leeren. Hij oefende zich nog slechts in dit moei lijke vak. Hierop wezen verschillende om standigheden. De cliché's waren b.v. bruikbaar en het materiaal was niet vol ledig. De pers voor het drukken ontbrak, evenals de druk-inkt en middelen om het watermerk na te maken, en er waren geen kleurenfilters. Nu kon een handige ver- valscher door retoucheeren hetzelfde ef fect bereiken als met kleurenfilters, doch erd. bezat deze kundigheden niet, hij was nog slechts een beginneling, een prutser. Het zinken plaatje met een afbeelding van een Schotsch bankbiljet bewees dat ook, het was n.l. geen spiegelbeeld, zoodat een afdruk wèl een spiegelbeeld zou vormen en dus volkomen onbruikbaar zou zijn. PI. achtte verd. niet ver genoeg op den weg van muntvervalsching om veroordeeld te worden en meende dat vrijspraak zou moeten volgen. In ieder geval verzoekt pl. zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stel len, daar deze reeds meer dan 3 maanden in voorloopige hechtenis had doorgebracht. De officier van justitie merkte op, dat het vervaardigen en voorhanden hebben van voorwerpen, bestemd tot het maken van valsch geld, strafbaar is, ook al zou men die dingen voor zijn pleizier hebben. Na in raadkamer te zijn geweest, weiger de de rechtbank het verzoek tot onmiddel lijke invrijheidstelling en bepaalde zij de uitspraak op Maandag 26 Februari. Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. jz ontvellingen snij- en schaofwondeit genezen inol door hot v/ctensehappo- Ijlijko preparaat STERAVIT. Goede wer- king bij open beenen. Vorbondwissa» ling pijnloos door NIET-kloven. Géén litteckens. Zuiveiend door het Sterooi. 30 en 60 ct. per doos SINGEL 115 - AMSTERDAM-Ö, IMPORTEUR 0. LINDNER CO. (Ingez. Med.) Dooi weer. VONNISSEN. Ie vonnissen werden uitgespro- Het gebied van hoogen druk over Scandi navië is thans geheel verdwenen. Er vormt zich thans over Scandinavië een depressie-, welke over ons land de wind Westelijk zal houden, zoodat voorshands op voortzetting van den dooi gerekend kan worden. Voors hands: zoolang geen Oceaan-depressies actief worden blijft de mogelijkheid van nieuwe koude aanwezig. Hevige gevechten in China. Volgens een Havas bericht uit Tsjoeng- king. de hoofdstad der nationale Chinee- sclie regeering. hebben de Chineesche troepen Maandagochtend de stad Linho na een bloedig gevecht heroverd op de Ja panners. De Chineezen moesten nog in de straten der stad strijden tegen de achter hoede van het terugtrekkende Japansche leger In de stad werden de lijken van meer dan 600 gesneuvelde Japanners ge vonden. De Chineezen slaagden er in ten Oosten van de stad Japansche versterkingstroepen tegen te houden. Uit Japansche bron komen berichten van heel anderen inhoud. Dat op het oogenblik in China nog fel gevochten wordt, is echter wel duidelijk Ook de Eerste Kamer keurt de nieuwe staatsleening goed. W. J. S., 42 jaar, fabrieksarbeider Middelburg, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, wegens dief stal door middel van braak6 weken ge- L vangenisstraf met aftrek voorarrest: last tot onmiddellijke invrp'- -n door (daar verd. reed.s fi ----- -eru om den speer punt- ce vormen van den „bliksemoorlog". Drie divisies zijn speciaal gevormd om als speerpunt op te treden in den bliksemoor log, zooals gebleken is bij de opmarschen in Oostenrijk, Tsjecho-Slovakije en Polen .Maar, zoo voegde Swinton hieraan toe, in geen van deze gevallen was de speerpunt komen te staan tegenover iets, dat over eenkomt met de Maginotlinie. Om tegen een dergelijken hinderpaal op te treden, produceeren volgens Swintons inlichtingen de Duitschers nog zwaardere vlammenwer- pende machines. Vier Polen ter dood veroordeeld. Het bijzondere gerechtshof in Posen (West Polen) heeft gisteren vier Polen we gens zware mishandeling van Duitschers ter dood veroordeeld. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen het wetsontwerp behandeld tot het aan gaan van een semi-geówongen staatslee ning tot een bedrag van 300 millioen te gen een rente van 4 Zooals men weet wanneer deze vrijwillige leening on oorlog te verkoopen de^'geMRefi^cirx^vm- gen kan te betalen wat het niet betaald is overeenkomstig het verdrag van Londen. Het is twijfelachtig of de pogingen van Gayda hun doel zullen bereiken. Het ge- jongleer met de 680.000 dooden en slacht offers van den imperialistischen oorlog zal evenmin invloed oefenen op de Engelsche en Fransche imperialisten die zonder schroom nieuwe honderdduizenden mannen naar de slachtbank sturen. Gisteravond is het s.s. „Beemslerdijk" van de Holland-Amerika Lijn te Rotterdam aan gekomen. Het schip had slechts twee pas sagiers aan boord. De lading bestond uit stukgoederen en graan voor de Nederland- sche regeering. (ingez. Med.; Naar het Engelsch van O. VANDERBILT Jr. 4). Jim had het boek nauwelijks op zijn plaats teruggezet, toen graaf Otto op den drempel verscheen. „Ik heb mjjn sigaretten laten liggen", verklaarde hjj glimlachend, zonder eenige uitdrukking in zijn grijze oogen. „Hebt u zin, een spelletje ping-pong te spelen?" Jim bekende, dat hij niets van het spel afwist, doch volgde den internationale bondgenoot van Mimi toch gedwee naar de „Wat? Geen smoesjes hoor!" riep Mimi uit, toen Otto verteld had, hoe de uiterste schildwacht "van Canada geweigerd hadl, deel te nemen aan het tournooi. „Wat? Alleen een slaapkamer en een bad?" vroeg een van Mimi's vrienden. Van dat oogenblik werd het een uitgelaten boel. Het ping-pong spel werd opzy gezet en er werd dansmuziek op de radio ingeschakeld. Whisky en gewaagde grappen wedijverden om den voorrang. Mimi nam nueens de leiding van het gezelschap en trok zich even later weer terug, om te trachten met Jim te flirten, die bijna uitdagend weigerde aan haar bekoorlijkheden te beantwoorden, in sterk contrast met de onafgebroken vleie rijen van graaf Otto. Midden in een dans met Jim die wonderlijk genoeg, soepel en rhythmisch danste liet Mimi haar kristallen ^halssnoer vallen. Voordat Jim het kon oprapen, was Otto erbij, om het haar, onder het aanhalen van enkele dicht regels, om den hals te hangeniets over sterren om haar hals en de maan in haar haarJim, die wel Canadeesch, maar geen Parysch Fransch verstond, begreep de woorden van Otto slechts ten deele; maar hij bemerkte heel goed, hoe streelend Otto zijn hand langs haar blanken hals liet glijden. En hij vond zichzelf een dwaas, omdat hij nog bleef en zichzelf kwelde met naar iets te kijken, dat reeds lang dood voor hem was. „Ik moet weg", zei hij eindelijk tegen Mimi. „Ik ben van plan, vanavond nog naar het Noorden te vliegen ondanks den storm. Wil je je vader voor me bedanken? Zeg maar, dat ik nog wel schrijven zal". Ja, hij zou schrijven; een besliste on wrikbare weigering. Een brief, die voor goed het hoofdstuk zou afsluiten over het leven in Chicago, geld, macht en de ver anderde, verwende en bedorven Mimi. Jim kon niet gauw genoeg naar zijn zin weg komen! In de groote hal ontmoette Jim den but ler en verzocht hem, een taxi te bestellen. Doch Mimi en haar vrienden volgden hem en verdrongen zich om hem heen. „Je hebt me op 'n idee gebracht, waarde leermeester", riep ze, langs hem heen dan send. „Het is net zoo'n prachtnacht om tc gaan vliegen! Ik ben dol op storm, dol op den wind!" Mimi rukte de voordeur open. Wind en regen dwarrelden de hal binnen en maakten haar laatste woorden bijna on verstaanbaar. „Ik heb een hekel aan mooi weer! Een hekel aan tamme menschen!" Haar vrienden drongen achter haar aan Zelfs de meest gevoellooze mensch snijdt zich niet gaarne in eigen vleesch. en een hunner zong: „Mimi is een wild prairiebloempje, dat by het uur steeds wil der wordt!" De nachtmerrie van dien avond bereikte nu haar toppunt. Jim liep naar buiten, de lage, met Japansche lampions verlichte veranda langs en drong tusschen het troep je, dat hem den weg versperde, heen. Zy juichten Mimi toe bij haar dronkenmans- onderneming, al misten ze den durf, om haar na te volgen. Enkelen, die met haar al stoeiend het grasveld overgebuileld wa ren, liepen naar den geïmproviseerden hangar, om het vliegtuig naar buiten te ryden. Anderen draaiden de nieuwe zoek lichten aan, die haar vader pas had laten installeeren. En de overigen trachtten Jim en Otto te verhinderen, Mimi haar roeke- looze vertooning te beletten. Jim zou dat tooneel nooit vergeten. Het groote verlichte grasperk. Mimi, die in haar witte, fladderende avondjapon, met in den wind wapperende haren, in haar vliegtuig je klom. Achter het vliegtuig de zwaaiende, zwiepende boomen. En achter die boomen een flauwe lichtende streep van de op de rotsen brekende branding. Op dat oogenblik dat ééne korte mo ment, waarin Jim den warboel van han den, armen en lichamen van zich afduwd' en rukte, om vry baan te krygen was zijn ergenis over Mimi waarschynlyk groo ter dan zijn bezorgdheid voor haar. Ze had de herinnering, die hij aan haar bewaarde, gedood en vernield: maar daarom behoefde die idioot zichzelf nog niet te vermoorden! Een troep van Mimi's vereerders wan kelde achteruit onder den machtigen zwaai 'an Jim's armen. En het vliegtuig van Mimi begon juist over het grasveld te rol len, toen Jim zichzelf van zijn laatsten lachenden tegenstander losrukte en over het zachte gras naar voren rende. Hij haai de machine in en klauterde in den cockpit, juist toen de machine vaart begon te krij gen. „Schik op, kleine zottin!" schreeuwde hij. De donder rolde machtig langs den he mel, toen het kleine vliegtuig vaart begon te krijgen. Mimi hield het stuurwiel nog steeds omklemd, maar ze was blij, liet over te kunnen geven, toen een zijdelingsche blik haar ervan overtuigde, dat ze zich in den afstand tot het meer verrekend had. Nydige schuimkoppen schenen zich tot vlak voor den onderkant der machine te verhef fen! Maar Jim had het toestel nu in handen Hij slaagde er in, het lichte vliegtuig juist op te trekken, voordat de golven van het Ontario Meer er vat op konden krygen. Maar in plaats van in een cirkel te draaien en te trachten, weer op het grasveld neer te stryken, dat nu helder verlicht onder hen lag, stuurde Jim de richting van Toron to in naar het vliegveld, dat twintig mijl verderop gelegen was. Want plotseling wist hij met felle zeker heid, wat hy doen zou! „Hé, keer toch terug!" schreeuwde Mimi. „Ze hebben nu al het licht aan. We kunnen gemakkelijk landen!" Doch Jim stuurde de machine dwars door de vochtige, stormachtige duisternis, die slechts nu en dan door een bliksemstraal verlicht werd en vol scheen van het donde rend gerommel van het voorjaarsonweer. „Terugkeeren, zeg ik!" gilde Mimi nog maals. ,,Het. was maar een grap!" Maar Jim vloog door, totdat hij de lich ten van Toronto onder zich had. Toen bx-acht hy Mimi's vliegtuig omlaag op het donkere vliegveld van het eiland en taxie de daar dwars overheen naar zyn eigen groote amphibie-machine. Hy tilde Mimi uit den cockpit en bracht haar naar zijn eigen toestel. „Waar breng je me heen?" stribbelde ze tegen. „Van nu af is het mijn partijtje!" zei hij. „Stap in!" „Ik wil niet!" Met een snellen i;uk had ze zich uit zijn armen bevrijd, maar hij greep haai* weer vast. En juist, toen hij haar beet had, zag hy, in het flauwe licht der veraf- stanade straatlantaarns, iemand aankomen. Mimi zag het ook. „Ik ga gillen enbe gon ze. Maar verder kwam ze niet. Jim gaf haar een snellen slag tegen haar kin, zoo dat ze het bewustzijn verloor, tilde haar op en zette haar in zijn eigen machine. Hij sloot het deurtje en keerde zich nog net op tijd om voor een groet aan zijn ouden vriend, den nachtwaker van het vliegveld. „Leen me je electrische lantaarn, John. Ik wou graag een boodschap voor een vriend van me achterlaten". En op een stukje papier krabbelde hij een briefje aan den ouden Rob Jamieson en gaf het den nachtwaker met verzoek, het af te geven. Daarna klom hy in zyn machine. „Gemeen weertje om te vliegen", riep John hem achterna. „Niet als je naar het Nooi'den vliegt!" schreeuwde Jim terug. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1