SPORTNIEUWS GEMENGO NIEUWS Minister Van Boeyen verdedigt zijn beleid de Eerste Kamer Begrooting van binnenlandsche zaken aangenomen. "De Eerste Kamer heeft gisteren de be- behandelirig van de begrooting van bin nenlandsche zaken beëindigd, welke begroo ting zonder stemming werd aangenomen. Alleen de fractie van de N.S.B. liet aan- 'teekenen, dat zij geacht wenschte te wor den te hebben tegengestemd. Voordat minister Van Boeyen zijn beleid kon verdedigen, hebben gisterochtend nog eenige senatoren het woord gevoerd, waarbij mej. Ribbius Pelletier (soc. dem.) krachtig opkwam tegen de ministerieele ■circulaire van Maart 1934, waarin aan de gemeentebesturen richtlijnen worden gege ven voor de benoeming van personeel. 'Spreekster noemde het een achterstelling van de vrouw bij den man, dat volgens die richtlijnen vrouwen alleen in specifiek ■vrouwelijke beroepen dienen te worden be noemd. De minister antwoordde hierop, dat hij 3n deze benoemingen in de eerste plaats een doelmatigheidskwestie ziet, waarbij de ge schiktheid een overwegende factor is. Naar aanleiding van een pleidooi van den heer Kranenburg (vrijz. dem.) voor de rechtspositie van de arbeidscontractanten, waarin deze senator het onmenschelijk noemde, dat de arbeidscontractant geen ambtenaar is, zeide de minister, dat het ambtenaren-reglement de mogelijkheid! opent van tijdelijke benoeming en dat steeds gehandeld wordt in overleg met de centra le commissie van overleg in ambtenarenza ken. Laatste spreker was de heer Von Bön- ninghausen (n.s.b.), die critiek uitte op het standpunt van den minister over de hou ding van verschillende burgemeesters in Twente. Voorts werd volgens dezen spre ker in verschillende gevallen niet voldoen de ingegrepen, bijv. wanneer de betrokkene connecties had in de r.k. staatspartij. Toen de heer Von Bönninghausen ook den Com missaris der Koningin in Overijssel in het geding wilde brengen, werd hij door den voorzitter tot de orde geroepen. Minister Van Boeyen beantwoordde deze opmerkingen met de mededeeling, dat hij ter zake diligent is en dat een burgemees ter er onverbiddelijk uit moet, wanneer zijn in persoonlijke gedragingen niet overeenstem men met de hoogheid van zijn ambt. In zijn antwoord aan de sprekers van Dinsdag wees de minister op de vele moei lijkheden, welke het vraagstuk van evacu atie met zich brengt, Reeds is in tal van gemeenten de bevolking over mogelijke eva cuatie ingelicht, terwijl binnenkort meer publiciteit aan deze kwestie zal worden ge geven. Wat de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten betreft, hoopt de minis ter voor 1941 een redelijke oplossing voor de financieele moeilijkheden te vinden. Ten aanzien van de luchtbescherming constateerde minister Van Boeyen, dat we met dit vraagstuk nog lang niet zijn waar we wezen moeten, aangezien door het tel kens wijzigen van het aspect tal van pro blemen nog geen oplossing konden vinden. Toch constateerde de minister met voldoe ning, dat wat in Nederland voor de lucht bescherming wordt gedaan, reeds thans in het buitenland de aandacht trekt. Helaas is bij dit vraagstuk een van de zwakke plekken de zelfbescherming. Er zijn bijv. groote voorraden gasmaskers, doch men laat de regeering daarmee zitten. In dit verband waarschuwde de minister, dat hij, hoewel aarzelend, doch met het oog op de groote belangen, ïvelke hier op het spel staan, zoo noodig krachtig zal op treden om de burgerij te dwingen zich van allerlei benoodigdheden te voorzien. Ten slotte komende tot het vraagstuk van de volkshuisvesting zeide de minister het verwijt van verminderde activiteit ten aanzien van krotopruiming en renteverla ging voor woningwet-voorschotten niet te kunnen aanvaarden. Hierbij blijft echter groote waakzaamheid geboden ten einde ge volgen als die van de na-oorlogsche jaren te voorkomen. Voorts moet bij de woning bouw de particuliere industrie de primaire taak vervullen, waarbij de overheid slechts aanvullend dient op te treden. Zooveel mo gelijk zal echter worden getracht, bijv. door de tweede-hypotheek-regeling, via de ge meentebesturen de particuliere bouwnijver heid op gang te helpen. Hedenochtend zou de Eerste Kamer op nieuw bijeenkomen. VOETBAL. ZVB-WEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle door den Zeeuwschen Voetbalbond voor a<s Zaterdag en Zondag uitgeschre ven wedstrijden zijn afgelast. De in Rotterdam gespeelde partij uit het tournooi om het kampioenschap van Nederland tusschen Kalden en Ham eindig de in gelijk spel. BILJ ABTEN. Het kampioenschap van Zeeland 3e klasse. De Woensdagavond in het clublokaal van OKK te Vlissingen voortgezette wedstrijd •om het kampioenschap van. Zeeland 3e klasse cadre 45/2 bracht voor deze klasse goed spel te zien. Het was de Goesenaar Bruël die de eerste party speelde, nu te gen de Vries van ABC. De eerste helft ging gelijk op, doch daarna werd Bruël met series van 19 en 15 een voorsprong te nemen, welke hij niet meer afstond, zoo dat hij tenslotte nog onbedreigd ook zijn derde party won^ Onmiddellijk daarop moest De Vries het opnemen tegen de Goesenaar Koch. Bei den speelden gterk en zonder bijzonder hooge series, De Vries wist steeds de lei ding te behouden en tenslotte met klein versc.hil te winnen. De nu volgende party ging tusschen de Vlissingers De Bruyne vanj ABC en Stock man van OKK Het werd een middelmatige doch vlotte party, waarin De Bruyne win naar bleef. Tenslotte moest De Bruyne het opne men tegen v. Ochten van OKIC In deze party waren beide spelers hun zelfvertrou wen kwijt, waardo.or geen hoog gemiddel de werd behaald. Doordat de party echter gelyk opginig, bleef de spanning er in. Tenslotte maakte De Bruyne met een slotserie van 13 de partij uit', waardoor deze speler zijn tweede winstparty noteer de. De uitslagen waren: G. Bruël (ALM) 100 25 19 4,00 Th. de Vries (ABC) 68 25 11 2,72 Th. de Vries (ABC) 100 28 14 3,57 G. Koch (ALM) 90 28 11 3,21 A. de Bruyne (ABC) 100 36 14 2,77 M. Stockman (OKK) 80 36 8 2,22 A. de Bruyne (ABC) 100 45 13 2,22 Chr. v. Ochten (OKK) 89 45 12 1,-97 De wedstrijd wordt Donderdagavond ZWARE BALK OP HET HOOFD GEKREGEN EN OMGEKOMEN. Gisterochtend is by het voormalige Weesperpoortstation te Amsterdam, dat thans in sloopershanden is, een ernstig on geval gebeurd, dat een 19-jarigen jonge man liet leven heeft gekost. Bij het weg dragen van een zwaren balk, welke door drie mannen werd getorst, struikelde de achterste man. Hy viel en kreeg het ge vaarte op het hoofd, waardoor hij een schedelbreuk opliep. Gedurende het trans port naar het ziekenhuis is het slachtof fer overleden. ELF UREN OPGESLOTEN IN EEN SAFE Angstig avontuur van een nieuwsgierigen metselaar. Een al te belangstellende metselaar heeft in een monumentaal huis in een Betuwsche plaats tusschen Rijn en Waal Dinsdag een benauwden dag doorgebracht in een even monumentale kluis. Het huis werd door schilders, timmerlie den en metselaars opgeknapt. In schaft tijd ging een van hen het huis eens zichtigen. Onder de vele bezienswaardighe den was ook een enorme safe. Zoo'n ding staat niet eiken dag open ter inspectie, dus de metselaar ging er op kou sevoeten eens in kijken. Wat een massale deur! Eén duw en het ding is dicht en het was dicht. Tot groote onsteltenis van de andere ambachtslieden zat de metselaar er in. De baas werd gebeld, de dokter, de poli tie, de burgemeester en de huiseigenaar. Na een korten krijgsraad werd besloten met een snijbrander een gat in de deur te branden, totdat de huiseigenaar gevonden werd, die den sleutel had. Het gat werd gebrand en een zuurstofpomp met slang zorgde voor versche zuurstof voor den ge vangene. Na drie uur zoeken werd de huis eigenaar ontdekt. De sleutel ging in het slot, maar dat was door den snijbrander buiten werking gesteld. Men moest dus door den muur heenbreken. Die muur was een halvemeter dik, zoo dat met man en macht aan het werk ge gaan werd om met hamers er door te ko men. Na drie -uur hameren kon de metse laar van binnen vakkundig meehameren. Het gat was net groot genoeg om er een hamer door te steken. Na nog drie uur werken kon de gevan gene op klompen meewerken: het gat was groot genoeg om er klompen door te ste ken. Met hernieuwden moed werd doorge werkt, zoodat twee uur later na eli uur gevangenschap de metselaar weer op vrije voeten stond, meldt de Tel. Hij weet nu, hoe een safe er van binnen uitziet. voortgezet. SCHAKEN. LANDAU VERLIEST VAN SCHELFHOUT Gisteravond is te Amsterdam de vijfde ronde van den VaiS achtkamp gespeeld. Landau, leed zijn eerste nederlaag in dit tourniooi tegen. Schelfhout De uitslagen der partyen luiden: KmochPrins 10; VeerkampPolak 10; LandauSchelfhout 01; Swane- veldDe Groot 01. De stand luidt thans 1 Landau 4 pnt (5) 2 Kmoch 3Vè pnt (4); 3 De Groot 3 pnt (4)4 Veerkamp 2 pnt (4)5 Schelfhout 1% pnt (3); 6 Swaneveld 1 pnt' (3); 7 Prins 1 pnt (4); en 8 Polak 0 pnt (5). GEZA MAROCZY 70 JAAR, Een tournooi niet deelneming van dr. M. Euwe. De ook in ons land bekende Hongaarsche schaakmeester Geza Maroczy zal in Maart a.s. zijn zeventigsten verjaardag vieren. In verband hiermede zal van 22 tot 27 Maart te Boedapest een tournooi tusschen een zestal meesters worden gehouden, waarvoor dr. M. Euwe als eenige deelnemer uit het buitenland een uitnoodiging heeft ontvangen. Naar wij vernemen heeft i landgenoot deze invitatie aanvaard Maroczy heeft, naar men zich herinnert, dr. Euwe in de eerste match om het me- reldkampioenschap tegen dr. Aljechin bij gestaan. Verscheidene malen heeft de sympathieke Hongaar aan toumooien in Nederland deelgenomen. Bij de herhaalde bombardementen door de Rusthche luchtstrijdkrachten op de Finsche stad Rovaniemi werden groote verwoestingen aangericht. - Zelfs de ziekenhuizen bleven niet gespaard Eigenaardige radio-storingen te Kats. De Raad besluit er een onderzoek naar te doen instellen. KATS. Dinsdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester J. W. A. St-ute. Afwezig met ken nisgeving M. W. van Arenthals De V o o r z. sprak een kort woord in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar. Oorlogellende en crisis zijn in vollen gang. Hij hoopt, dat deze gemeente ge spaard moge blijven en Gods zegen mag ontvangen. Verder dat 1940 den vrede zal brengen voor een langen tijd De financieele toestand der gemeente is niet van dien aard, dat men zich zorgen, hoeft te maken. De korte periode, dat ik hier nog zal zyn, aldus spr., hoop ik myn beste krachten te kunnen1 geven Spr. hoopt dit ook voor den secretaris, wiens laatste jaar zijner ambtsvervulling is aan gebroken. Wetli. Fr. Klaassen dankt den voorzitter voor de gesproken woorden, en biedt zijn beste wenschen aan. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten werd goedkeuring ontvangen van het be sluit tot vrijstelling over 1 jaar van het vak lichamelijke oefening op de o.l. school. Verder deelden Gedeputeerden mee, dat de begrooting 1940 niet.is goedgekeurd. Zij dringen aan op bezuiniging Tenslotte een bericht van de gemeente Colijnsplaat dat de kermis aldaar is afgeschaft. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heeren F. J. Vos, A. Visser. G. J, de Groog, C. A. v. d. Maas en P. de Regt. Een adres vanl de afdeeling Kats van den Ned. Chr. Landarbeidersbond en van den modernen hond werd, nadat een mis verstand was opgehelderd, ingewilligd. De Rijkssteunregeling zal nu voor deze ge meente gelden. Rondvraag: De heer T. Maas vestigt er de aandacht op dat de gemeente een open bare urinoir ontbeert, wat vooral voor vreemdelingen een last-beteekent. Hieraan zal aandacht geschonken worden. RADIO-STORINGEN. De heer J. Eikenhout bespreekt de Vele klachten!'van de inwoners over hin derlijke radiostoring. Spr. vraagt of daar niets tegen te doen is De Voor. wil gaarne deze zaak. onderzoeken. Of er kwaadwilligheid in 't spel is, weet men niet, maar men kan nooit naar belangrijke berichten luisteren of de storing is er. Ook Zondagsavonds als men een kerkdienst wil volgen is zulks het ge val en kan men beter de radio afzetten. Een uitgebreide discussie ontstond hier over. Men zal trachten om deze zaak tot een goed einde te brengen. Hiermede was de openbare vergadering gesloten en ging men over in besloten zit ting. BRAND OP HET STATIONS EMPLACEMENT TE AMERSFOORT. Twee wagons vernield- In den afgeloopen nacht heeft op het sta tionsemplacement te Amersfoort een brand gewoed, welke vrij groote schade heeft aan gericht. Op het terrein was Woensdagavond een tankwagen gebarsten, waardoor groote hoeveelheden petroleum waren weggevloeid Bij het rangeeren met z.g. sloffen, zijn van nacht omstreeks half drie vonken in aan raking gekomen met de petroleum, waar door vier goederenwagens in brand ge raakten. Twee daarvan konden naar een pomp worden gereden, waarna het vuur spoedig was gedoofd, doch de andere twee wagens geladen met maismeel gingen ge heel in vlammen op. Het goederenverkeer en het rangeeren ondervond door dezen brand geen vertra ging- DUITSCHE SPION IN NOORWEGEN GEARRESTEERD. Volgens het Engelsche blad „Daily Sketch" heeft de Noorsche politie in het geheim een Duitscher, vertegenwoordiger van een Duitsche metaalfabriek te Narvik, gearresteerd. Deze man aldus het blad was leider van een Duitsche spionnage-organisatie en verschafte inlichtingen over het vertrek van schepen uit de Noorsche havens. In de fabriek bediende hij zicli van een radio apparaat. Onderwijzers geen lid van een gemeentelijken luchtbeschermingsdienst. Hun plaats is in de school, niet daarbuiten, meent de minister. De minister van binnenlandsche zaken heeft de volgende circulaire gericht tol de burgemeesters: Zooals U bekend is, genieten de onder wijzers, die zich in werkelijken militairen dienst bevinden, verlof krachtens artikel 4 an het verlofsbesluït, eveneens zij, die zijn verbonden bij de reservekader of op andere wijze militaire plichten vrijwillig op zich hebben genomen. Beide groepen be houden gedurende één maand het volle sa laris, terwijl daarna de militaire inkom sten met de burgerwedde worden verre kend. Betreft het verplichte onderwijzers, dan worden de hun uitgekeerde bedragen en de wedden van hun plaatsvervangers door het rijk aan de gemeente- en de schoolbestu ren vergoed. Nu hebben verscheidene onderwyzers en onderwijzeressen zich vrijwillig voor ande re, niet-militaire diensten verbonden (luchtbescherming, Roode Kruis e.d.) De artikelen 4 en 5 van het verlofsbesluït zijn hier dus niet van toepassing. Deze perso nen hebben, indien hun voor het verrichten van die werkzaamheden verlof is verleend voor langer dan acht schooltijden per ka lenderkwartaal, geen aanspraak op uitbe taling van hun onderwijzersbezoldiging, ryksvergoeding voor deze jaarwedden of voor de wedden van hun plaatsvervangers heeft dan ook niet plaats. Het is den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gebleken, dat de hierbedoelde onderwijzers hun verbintenis sen bij de luchtbescherming of het Roode Kruis veelal hebben aangegaan zonder voorkennis van hun werkgevers en zonder zich van te voren behoorlijk rekenschap te hebben gegeven van de consequenties van hun daad. Nu deze hun duidelijk zijn ge worden, wordt in vele gevallen gevraagd, de verloven alsnog, krachtens artikel 6, tweede lid, onder a van het verlofsbesluit, goed te keuren, opdat uitbetaling van hun salarissen en ryksvergoeding daarvoor en voor de kosten van vervanging kunnen ge schieden. Myn voornoemde amtgenoot acht het niet wenschelijk deze verzoeken in te willigen. Niet in de eerste plaats omdat dit aan zienlijke uitgaven ten laste van de begroo ting van diens departement zou medebren gen, maar voor alles omdat deze uitga ven niet gemotiveerd zouden zijn. Juist in tijden als deze, en ook in oorlogstijd is het dringend noodig, dat de kinderen onder de hoede van hun onderwijzer blijven. Zijn plaats is in de school en niet daai'buiten, hoe nuttig het werk op zichzelf ook is, dat hy elders zou kunnen verrichten. In verband met het vorenstaande moge ik U in overweging geven, het onderwijzend personeel niet als lid van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst toe te laten of te handhaven. Nederland jaagt de werkgelegenheid het land uit Het Belgische vlasbedrijf heeft medelijden met de Nederlandsche concur renten! De maatregelen van de Regeering voor liet vlas, welke op 22 Januari van kracht zijn geworden, dreigen voor een niet-onbe- langrijken tak van industrie hier te lande funeste gevolgen te zullen hebben. Uit Roosendaaal schrijft men hierover aan de N.R.C.: Zooals bekend is, zyn met ingang van dien datum de heffingen op den uitvoer van vlas en vlasproducten zeer aanzienlijk /erhoogd. De bedoeling daarvan is, prys- verhooging in het binnenland tegen te gaan. De regeering heeft, om dit doel ce bereiken, het verschil tusschen den wereld marktprijs en het prysniveauu dat zij wen schelijk oordeelt voor de binnenlandsche markt, vereffend. Met de strekking van dit regeeringsop- treden, aldus deelde men ons in betrok ken kring, die bevoegd mag heeten, mede, kan ieder weldenkend vlasbewerker in stemmen. Niet echter met de wijze van heffing, welke van dien aard is, dat de vlasbewerking in -eigen and, dus de eigen industrie erdoor in het hart wordt getrof fen. Het groote nadeel van de nieuwe heffin gen is voor de vlasindustrie hierin gele gen, dat de uitvoer van onbewerkt ■las veel te licht wordt belast in verhou ding tot -den uitvoer van bewerkt vlas en vlasproducten Men oordeelde: op den uitvoer van onbe werkt vlas wordt 6 per 100 kg geheven, tegen 24 voor gezwingelde lokken, 42 voor snuit, 78 voor gehekeld vlasilnt en 42 voor ander dan gehekeld vlaslint. De gevolgen van deze verschillen in hef fing worden den lezer duidelijk met een enkel voorbeeld. Heeft men 700 kg stroo- vlas en verkoopt men die aan het buiten land dan betaalt men aan de regeering 700 maal 6 ct. is 42. Een vlasbewerker, die het product echter bewerkt en van die van 700 kg stroovlas laten we zeggen 127 kg waterroot vlaslint maakt, plus 40 kg ge zwingelde lokken, plus 3 kg snuit, betaalt aan de regeering resp. 76,20 plus 9,60 plus 1,25 is 87,05. De vlasbewerker, die zijn eigen vlas teelt, betaalt dus bij uit voer van 700 kg grondstof aan de regee ring 42 en by uitvoer van grondstof plus arbeid (bewerkt vlas) S7,05. Men voelt, dat de fegeeringsheffingen al dus in feite een premie vormen op den uit voer van grondstoffen en een belasting op liet verrichten van arbeid. Het onmiddellijk gevolg is voorts, dat de Nederlandsche kooper op de binnenland sche markt den Belg als een door onze eigen regeering al te zeer bevoorrecht con current tegenover zich vindt; immers deze kan nu heel gemakkelijk boven de vervan gingswaarde van den Nederlandschen vlas ser bieden. Eerste kwaliteit stroovlas is dan ook op het oogenblik in ons land practisch niet meer te krijgen. Dit is voor Belgische reke ning opgekocht. Wil men een bewijs van het dwaze van deze heffingen, dan leze men slechts wat het Belgische vakblad „Het Vlas" dezer da gen schreef: „Wij beklagen werkelijk het Nederlandsche vlasbedryf, dat onder zulke omstandigheden een zeer moeilijke toe komst tegemoet gaat. Het is natuurlijk niet onze zaak hiertegen te protesteeren, doch wij bezitten voldoende solidariteitsgevoel met en sympathie voor liet Nederlandsche vlasbedrijf, niettegenstaande deze niet steeds wederkeerig zijn, om hier te verkla ren, dat wij iets dergelijks nooit zouden dulden. Het is het meest probate middel om een bedrijf in den grond te boren. De eenige slachtoffers zullen zijn de Neder landsche vlastelev en de Nederlandsche vlasfabrikant." Hoe de toestand in andere vlasgebieden hier te lande is, willen en kunnen wy hier niet beoordeelen. Voor de honderden zelf standige vlasbewerkers in West-Brabant, de zgn. „kleine vlassers" in Klundert, Standdaardbuiten, Fynaart, Dinteloord, Steenbergen enz., die van den eenen dag in den anderen leven, beteekent de regee- ringsmaatregel ten aanzien van den uitvoer echter, dat, als zij aanstonds hun eigen- geteeld vlas bewerkt hebben en op de Ne derlandsche markt terecht moeten om grondstof te koopen teneinde hun bedyrf gedurende de verdere maanden voort te zetten, zy daar ófwel niet zullen vinden, wat zij noodig hebben, ófwel daarvoor een te hoogen prijs zullen moeten betalen om hun nog een bestaan te waarborgen. Onder die omstandigheden denken zij er niet aan, elders grondstof aan te koopen, met het gevolg, dat het bedrijf dezer kleine vlassers niet langer continu zal kunnen worden uitgeoefend en voor een gedeelte van het jaar zal moeten worden stopgezet. Verlies van een stuk werkgelegenheid dus. Dit kan de regeering met haar heffin gen toch moeilijk beoogen. Werkgelegen heid dient juist te worden aangemoedigd en bevorderd, niet te worden ingekrompen. Inmiddels worden de gevolgen in het vlasbedrijf met den dag duidelijker voel baar. Het beste vlas hier te lande is reeds aan België verkocht. Te Steenbergen ging dezer dagen nog een kwantum van 400.000 kg onbewerkt in Belgische banden over. Vlas dat hier te lande vele handen ge- ruimen tijd arbeid zou hebben verschaft, en misschien voor stempelen zou hebben behoed

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9