DE BETEEKENiS VAN DEN ZEEUWSCHEN PAARDENSTAPEL yORTH CTATE SPORTNIEUWS GEMENGD NIEUWS Raad van Zoutelande. De jaarlijks geleverde arbeidswaarde is vijf millioen galden. De beteekenis van de Zeeuwsche paar- denhouderij en -fokkerij is door het vol gende globaal aangegeven. Grootte paardenstapel 1939 30055; Werk paarden boven 3 jaar 19855; Paarden 1% tot 2Vi jaar plm. 6130; Veulens plm. 4070. Voor aanvulling van den eigen paarden stapel zijn per jaar noodig plin. 2300 stuks, zoodat er per jaar voor afzet beschikbaar komen: plm. 2300 oude werkpaarden plm. 1700 jonge paarden, die meest als 1% jari ge ruins, echter gedeeltelijk als fokheng- sten en merries afzet vinden. De grootste productie van den Zeeuw- schen paardenstapel zit in de geleverde paardenarbeid, die een jaarlijksche waarde van ongeveer 5 mill, vertegenwoordigt. Voor de voeding der paarden wordt plm. 7000 ha weiland (20%) eh 11.000 ha bouw land (10%) benut. Omtrent de prijzen en afzet het volgende: Voor een beperkt aantal goede fokdieren waren de afzet en de prijzen redelijk. De prijzen en afzet voor goedgekeurde hengsten was onbevredigend. Afgekeurde hengsten hadden weinig af trek en brachten geen loonende prijzen op. De prijs en afzet voor VA jarige ruins was tot de paardenvordering zeer onvol doende. Tot de paardenvordering was de handel in gebruikspaarden onbevredigend met slechte prijzen. De vordering bracht hoorlijke prijzen en veel vraag. Echter was het resultaaat hiervan voor de boeren on gunstig, omdat de meesten gevorderde paarden moesten vervangen en meer moes ten uitleggen dan ze ontvingen. De handel met het buitenland had haast niets te beteekenen, De gezondheidstoestand der fok- werkpaarden was uitstekend. In het vroege voorjaar stierven echter een ontstellend aantal pas geboren en zeer jonge veulens. De reden kan niet worden vaastgesteld. In het jaarverslag van den Rijkszuivel- consulent voor Zeeland, levens belast met veeteeltzaken, den heer W. Zwagermaan, lezen wij over de paardenfokkerij en -hou- derij in Zeeland nog de volgende bijzon derheden. STAMBOEKP AARDEN. Diverse keuringen verliepen onder hoorlijke belangstelling. De- belangstelling voor de rationeele paardenfokkerij blijft, ondanks de geringe afzetmogelijkheden. In Zeeland steeg het ledental van het stam boek tot 1725. Er werden 566 merries op genomen, 23 hengsten in het Keurstam- boek, terwijl ruim 2200 veulens werden aangehouden. Het jaar 1939 bracht de nieuwe paar- denwet, alsmede de keuringen volgens de voorschriften dier wet. Er wordt een gun stige invloed van verwacht. Bedrijfsuitkomsten met schapen varkens en geiten. De gezondheidstoestand van de schapen was goed. Mond- en klauwzeer kwam niet veel voor; wel had men nog de naweeën. Rotkreupel was er niet' veel. Een enkele kudde leed zeer onder longworm. Er waren 63 kudden schapen boven de 20 stuks. Het aanntal fokooien hierin was 5813; het aantal lammeren 5204; andere schapen 2346; fokrammen 144. Het aantal andere schapenhouders be droeg 1687. Hierbij waren 2900 fokooien; 4490 lammeren; 1700 andere schapen. Het aantal fokrammen was 64. Op Walcheren komen nogal wat melk- schapen voor, waarschijnlijk bij plm. houders plm. 800 stuks. Ook in W.Z. Vlaan deren komen bij plm. 400 houders nog plm. 400 melkschapen voor. DE OPBRENGST. De opbrengst der Zeeuwsche schapen houderij bestaat dus uit: Melk van plm. 1100 melkschapen; van plm. 13000 scha pen plm. 60,000 kg wol; af zet van lammeren; afzet van plm. 4000 oude en vette schapen. De schapenkudden beweiden dijken, we gen, schorren, de stoppelvelden en 's win ters de weiden. Ongeveer 1/3 deel der Zeeuwsche schapen wordt op de weiden gehouden. De houders van kudden schapen moeten hiervan geheel of grootendeels bestaan. Tengevolge van de strenge vorst was er in winter en voorjaar weinig eten, in den zomer weinig door de droogte. In den herfst volop eten. De meesten hadden wegens on verkoopbaarheid veel te veel schapen, zoo dat vele kudden bepaald honger leden. In herfst en winter 1939/40 waren de hooge strooprijzen nog een extra strop voor de schapenhouders. Alle prijzen waren zeer slecht, zoodat de resultaten bedroevend waren. De prijzen waren voor: 1936 1937 1938 1939 Magere schapen 5—10 10—19 8—10 4—8 9 a 10 maandsche lammeren S—14 12—16 10—12 8—10 Vette schapen 13—18 15—20 13—15 10—14 Wol per kg 0,40—0,95 0,60—1 0,50—0,60 0,40—0,60 De afzet was uitgezonderd de laatste maanden zeer slecht en moeilijk. SCHAPENSTAMBOEK. Het aantal leden van het Schapenstam boek is nog steeds stijgende en bedroeg aan het einde van dit jaar 36, waaronder 7 eige naars van een kudde. De leden zjjn thans als volgt over de pro vincie verdeeld: Z. Vlaanderen Q. deel 8 Schouwen en Duiveland 11 Tholen en Str'Philipsland 5 Zuid-Beveland 4 Walcheren 4 Z. Vlaanderen W. deel 4 De vereeniging registreerde gedurende" het afgeloopen jaar voor 't Texelsch Scha penstamboek: 10 rammen, 210 ooien en 204 lammeren. de varkens. De varkenspest eischte vrij veel slachtof fers; verder was de gezondheid normaal. In Zeeland zijn ongeveer 24,000 varkens houders. In Juni 1938 werden geteld: ":,256 fokzeugen; 134 dekbeeren, 8,480 big gen, 28,534 mestvarkens. Door plm. 3500 varkensfokkers met plm. 4300 fokzeugen worden ongeveer 56,000 biggen geproduceerd. Ongeveer 22,000 huisslachters mesten voor eigen gebruik 25,000 tot 30,000 varkens of plm. 5% mil. 'kg levend gewicht. Voor de slagers worden per jaar plm. 25,000 varkens gemest of 2% mil. kg levend gewicht. De Varkensfokkerij en mesterij zijn van belang voor de kleine gemengde bedrijven als inkomstenbron en voor de gezinsvoor ziening van spek en vet. In 1939 werden toegewezen: 50 237 biggenmerken fokkers, 6,400 big- genmerken arbeiders en kleine boeren, 45,360 mestvarkens. De fokkerij was behoorlijk loonend. De mesterij was in het begin niet tegen het einde door betere prijzen wel loonend. Het aantal beeren, waarvoor in' 1939 een aankoopsubsidie gegeven werd was 28. Verreweg het grootste deel der zeugen "wordt door stamboekbeeren gedekt. De vereeniging ter verbetering van het varkensras in Zeeland telde op 31 Dec. jl. 492 leden. Gedurende het afgeloopen jaar werden ingeschreven Denen Yorkshire Zeugen 206 Beeren 24 Biggen2869 87 Andere rassen worden niet meer gere gistreerd. De varkensfokvereeniging „Walcheren' heeft thans 34 leden. Deze vereeniging is in 1936 opgericht ei houdt 4 stamboekbeeren van zeer goede :waliteit, die tevens vrij veel zeugen van niet-leden dekken. Alleen langs den Noord- en Westkant van het eiland wordt nog van beteekenis met matige niet-ingeschreven beeren gewerkt. de geiten. De gezondheidstoestand der geiten was goed; een enkel geval van mond- en klauw zeer kwam nog voor. Ook dit jaar overtrof de vraag naar goe de stamboekgeiten en volbloed lammeren het aanbod. Voor gecontroleerde stamboek geiten werden prijzen van f 50 tot f 55 ge maald. Niet-geregistreerde geiten van vrij goede tot goede kwaliteit werden verkocht voor f 18 tot f 22. Volbloed lammeren brachten het op een leeftijd van 6 weken tot f 5 a f 7. Sedert het bestaan van de Prov. Verorde ning tegen het houden van zgn. wilde bok ken wordt van de concurrentie van de wilde bokhouders weinig last ondervonden, leen het ook in het vorige verslag genoem de geval in Zuid-Beveland, waar een inge schreven bok uit Noord-Holland aan een „wilden" bokhouder was verkocht, baart nog eenige zorg. De Prov. Ver. tot verb. v.h. Geitenras in Zeeland wordt gevormd door de leden van de plaatselijke geitenfokvereenigingen in de Provincie. Op 31 December 1939 waren aangesloten 3590 leden, verdeeld over 65 plaatseijke ver- eenigingen, houdende samen 6360 melk- geiten. i11 de loop van het jaar werden 64 plaat selijke keuringen gehouden met een tota- aanvoer van 1686 dieren, w.o. 1175 melkgeiten, 35 ovei'loopers en 476 lamme ren. Het aantal witte en ongehorende geiten steeg dit jaar tot resp. 88,6 en 78 Totaal 36 i f BLENDED Ca^CIGARfTTËSl (Ingez. Med.) om het kampioen schap van nederland. Gisteravond is de partij Bom-Ligthart uit de derde ronde van het tournooi om het kampioenschap van Nederland ge speeld De ontmoeting werd door Ligt- hart gewonnen. De censuur in Rusland. Havas meldt uit Moskou: Sedert eenigen tijd is het in de Sovjet-Unie niet meer mogelijk uit zijn woning met het buiten land te telefoneeren Men dient zich hier voor naar de telefooncentrale te begeven. De autoriteiten hebben thans gepoogd deze regeling ook in te stellen voor de buiten- landsche ambassades en legaties. De am bassade van de Ver. Staten heeft zich hier tegen verzet en het pleit gewonnen Tele grammen voor het buitenland moeten in het Fransch, Britsch of Duitsch zijn ge steld. Ook opent de censor de particuliere en officieele correspondentie van de leidei'S der buitenlandsche missies, welke per post wordt verzonden. twee personen dook gasverstikking om het leven gekomen. Gisterochtend zijn te Tweede Exloermond (Dr.) de autoverhuurder Prummel en zijn knecht Sandei'S door gasverstikking om het leven gekomen. Beide mannen waren tot laat in den nacht in de garage aan het werk geweest. Zij zouden hier het verdere deel van den nacht doorbrengen, nadat zij gewerkt had den aan de reparatie van een auto, waar mee zij Dinsdagochtend vroeg een ernstige zieke naar Emmen zouden vervoeren. De huisgenooten van Prummel vonden de beide mannen gisterochtend ontzield achter de auto liggen. Uit het geneeskundig onder zoek bleek, dat zij door gassen uit de uit- laatpijn van de auto waren bedwelmd en kort daarna om het leven zijn gekomen. Prummel was vader van twee kinderen en Sanders van drie kinderen. biljarten. om het kampioenschap van zeeland 3e klasse. Dinsdagavond werd in het clublokaal van OKK bij den heer Elich te Vlissingen een aanvang gemaakt met den wedstrijd om het kampioenschap van Zeeland 3e klasse cadre 45/2. Het waren de spelers van ALM uit Goes die de eerste partijen speelden Begonnen werd met de partij tusschen de heeren Priester en Bruel. Het begin was een verkennen van het materiaal, zoodat de eerste 50 punten niet vlot gingen. Daarna ging het echter beter en beide spelers produceerden in hun 26ste beurt een goede 19. De partij ging gelijk op en de gelukkigste, dat was Bruël, won tenslotte. Vervolgens bonden de heeren Koch en de Soomer den strijd aan Dit werd een spannende partij zonder bijzondere series, welke tenslotte door Koch \Verd gewonnen. Deze speler moest echter daarna het on derspit delven tegen Bruël, ondanks een fraaie serie van 21. De lieer De Soomer, die een aantrekke lijke partij met veel klein spel speelt, moest ook tegen Priester het onderspit delven, waarna tenslotte volgde de partij tusschen Bruël en De Soomer, welke met den stand 8882 voor de Soomer moesü worden afgebroken De uitslagen waren: G. Bruël (ALM) 100 33 19 3,03 W. Priester (ALM) 95 33 19 2.87 G. Koch (ALM) 100 37 20 2.70 Ph de Soomer (ALM)... 98 37 10 2,64 G. Bruël (ALM) 100 35 11 2,85 G. Koch (ALM) 8S 35 21 2,51 W. Priester (ALM)100 35 S 2,85 Ph. de Soomer (ALM)... 77 35 10 2,02 Den wedstrijd wordt Woensdagavond voortgezet. militaire prestatietochten op de schaats. Nu de voetbal-competitie stil ligt. De militaire voetbalcompetitie, welke zoo aardig op gang was, is natuurlijk, even als de bui-ger-competitie, door koning TJiialf stilgelegd. Naa de vele teleurstellin gen, welke telkens door onvoorzien opont houd werden teweeggebracht, kan ook de ze tegenslag er nog wel bij; een tegenslag, welke geboekt kan worden op de al zoo zwaar belaste rekening vaan Winter 1940. De gevolgen van dit oponthoud zijn ech ter voor deze competitie niet zoo zwaar als voor de burger-competitie. Het voor de mi litaire competitie gevolgde systeem, maakt het namelijk mogelijk ongeacht het aantal gespeelde wedstrijden een eindstand te be- rekexxen. Komt er dus straks een tijd, dat er niet meer gevoetbald kan worden, dan zet men gewoon een sti-eep en telt de re sultaten. Intusschen hebben onze soldaten niet stil gezeten en alle aandacht gewijd aan de schaatssport. Naast de vele baanwedstrij- den zijn namelijk ook lange afstanden gere den. Men zou het voor Zeeland onmogelijk wanen, maar men moet militair zijn om een schaats-traject van 30 km in Zeeland uit te vinden. En dit is dan ook geschied. Er is door de militairen in troepenvei'band veel aan lange afstand-rijden gedaan. Toch ten van 25 en 30 km zijn gewapend en on gewapend afgelegd, na training op kortere afstanden. De resultaten van deze presta tie-ritten, welke uitgeschreven werden om te profiteeren van de ijssport, maar ook een ander doel hadden, uit militair oog punt, kunnen als bijzonder geslaagd be schouwd worden, daar de zwaarste tocht zonder één enkele uitvaller volbracht werd. Natuiiijk had ook O. en O. de hand in het oi'ganiseeren van wedstrijden en wist men ook op die manier het nuttige met het aangename te vei-eenigen. Het nuttige 'an deze wedstrijden is wel, dat werd be wezen, dat onze jongens ook op het ijs pa raat zijn. 102 JAAR GEWORDEN. Onder groote belangstelling van familie vrienden en bekenden heeft Maandag de heer W. Vrijland te Schiedam, zijn Ï02en verjaardag gevierd. De burgemeester ver gezeld. van zijn echtgenoote, hebben den jubilaris gelukgewenscht, waarbij de bur gemeester een kistje sigaren heeft aange boden. Er waren veel bloemen en de gesehen- ken bestonden meerendeels uit tabak en sigaren. De heer Vrijland is nog een ver stokt rooker. Hij is bijna blind en hard- hoorend. HET KORPS LUCHTAFWEERDDENST VAN DEN VRIJWILLIGEN LANDSTORM BESTAAT EEN JAAR. Een defile voor H.M. de Koningin, den opperbevelhebber en den mi nister van defensie. Ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van het korps luchtafweerdienst van den Vrijwilligen Landstorm zullen de afdeelin- gen Delft, Zaanstreek en 's Gravenhage Donderdag 15 Febr. te Den Haag voor H.M. de Koningin, den opperbevelhebber van land- en zeemacht, alsmede voor den mi nister van- defensie defileeren. Daarna in. den Dierentuin zal de koi'ps- commandant, majoor A. den Hartogh, des middags een korte herdenkingsrede uitspre ken, waarna den vrijwilligen een luchtaf weer- en een luchtwachtfilm zal worden vertoond. TUSSCHEN SPOORWEGWAGONS BEKNELD GERAAKT. Eén doode, één gewonde. Op de kolenlosplaats van de N.V. Sie- besma en Prins, op het spoorwegemplace ment te Leeuwarden, is gisterochtend een ernstig ongeluk gebeurd. Zes arbeiders wa ren bezig met het voortduwen van een ko lenwagen. Het is de gewoonte, om, wan neer men op dat gedeelte van het spoor wegemplacement wei'kt, een roode vlag te hijschen, opdat het rangeerende spoorweg personeel hiermee rekening kan houden. Gisterochtend had men dit nagelaten. Het gevolg was, dat een kolenwagen op de ar beiders inreed. Twee van hen raakten be kneld tusschen de buffers van den aanko menden en den door hen voortgeduwden wagen. De 41-jarige P. de Beer was op slag dood. De even oude J. Tichelaar, brak een arm op twee plaatsen. Hij werd naar het diakonessenhuis overgebracht. INDISCHE JONGENS WILLEN NAAR HELSINKI. Uit Batavia: Wij willen gaarne den redacteur buiten land spreken", zoo vroegen gisteren twee filksche Indische knapen. „Zegt U het maar, wat U op Uw hart heeft." „Ja mijnheer, wij wilden gaarne naar Finland. Om te vechten met de Finnen, voor de Finnen. Hoe kunnen wij er ko- „Bjj wieh kan men zich aanmelden?' „Bij den consul-generaal van Finland te Amsterdam, den heer Key." „Dat is ver mijnheer. Kunnen we hier niet ergens terecht?" „Zal niet gaan jongelui. De Finsche con sul te Batavia heeft, meenen wij, net be kend gemaakt, dat hier" geen vrijwilligers worden aangenomen." „Maar als we nou zelf de reis betalen?' „Dan zou er misschien over te denken zijn, maar dat moet je toch aan den c sul vragen." „Komt in orde mijnheer. Kan U ons ook zeggen mijnheer, komen er hier ook Fin sche booten, waar me mee zouden kunnen gaan? Dan kunnen we alvast wat Finsch leeren. Zullen we daar boven wel noodig hebben." „Geloof ik niet. Wel Zweedsche en Noor- sche." ,Nog wat mijnheer. Ik ben dienstplichtig eix ik moet over een maand of wat opko men. Krijg ik daai''geen last mee?" „Misschien wel, misschien niet. Zou ik eerst maar eens goed informeeren." 252 millioen dollars voor de nationale verdediging der Ver. Staten.- Reuter meldt uit Washington: President Roosevelt heeft gisteren een wetsontwerp on,der teekend, -waarbij 252.340.000 dollars worden gevoteerd voor de landsverdediging en ten behoeve van de neutraliteitspolitiek. De Tweede Kamer maakt haast met de nieuwe staatsleening. De Tweede Kamer heeft gisteren een zeer koi'te openbare zitting gehouden, die onmiddellijk werd gevolgd door afdeelings- vergadei'ingen, ter onderzoek van het ont werp voor de nieuwe staatsleening, waar over reeds heden, voor de middagvergade ring het eindverslag zou verschijnen, en dat daai'na met spoed zal worden afgehandeld. Op a.s. Dinsdag komt de Indische begroo ting aan de orde. Anders ga ik eerst dienen en dan naar de Finnen." „Lijkt me nog niet zoo gek. Anders heb ben ze daarboven niets aan je en als je er nu direct naar toe gaat, dan zal het nog wel koud zijn als je er aan komt." ,Kan ons niets schelen mijnheer. Dan vechten we ons warm". Er bestaat een redelijke kans, dat over 'n week of wat ook Java zal vertegenwoor digd zijn in het internationale leger, dat momenteel aan de zijde der dappere Finnen strijdt tegen de bolsjies van Moskou, zoo vertelt het Alg. Indisch Dagblad. school gesloten. Geen brandlstof meer. Daar alle brandstof verbruikt was. heeft het bestuur der schoolvereeniging ,,Reho- both" te De Krim zich genoodzaakt ge zien de school tijdelijk te sluiten, Men heeft de brandstof voor de centrale ver warming wel tijdig besteld, doch wegens gebrek aan rollend materiaal heeft de le verantie niet op tijd plaatsgevonden. spoorwegen hebben met railbreuken te kampen, De weersomstandigheden hebben er op nieuw toegeleid. dat het treinverkeer met moeilijkheden te kampen kreeg. Maandag heeft zich op het baanvak UtrechtGouda, ter hoogte van Vleuten, een railbreuk voorgedaan evenals gister ochtend op het baanvak UtrechtArnhem, ter hoogte van Driebergen. Railbreuken zijn blijkbaar bij de huidige weersomstan digheden aan de orde van den dag. Over het algemeen leveren deze geen bijzondere vertragingen op, daar het treinverkeer dan gedeeltelijk over één spoor kan. worden ge leid, waardoor de vertragingen tot een minimum kunnen worden beperkt. de bevolking der aarde. Omsti-eeks 1S00 werd de bevolking der aarde geschat op ruim 800 millioen, die, in procenten, aldus over de werelddeelen wai-en verspreid: Eui-opa 23,5, Azië 55,74, Afrika 14,38, Amerika 6,12 en Australië 0,26 Honderd jaar later was de totale be volking nagenoeg verdubbeld. Zij bedroeg toen 1,535,0S1,000. waai'van in Europa 26,18 pet., in Azië 53,96, in Afrika 9,17, in Amerika 10,26 en in Australië 0,43. Thans, in 1939; zijn deze getallen 2,153,400,000 voor het totaal en voor de werelddeelen, in procenten Eux'opa 24,61, Azië 55,03, Afrika ,45, Amerika 12,59 en Australië 0.57. Het overwicht van Azië en de snelle toe neming van Amerika worden door deze statistieken scherp belicht, alsook het ge vaar, dat een nieuwe Europeesehe oorlog ons werelddeel duur te staan zal komen. geen ij s v ac a ntie meer. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Amsterdam in verband met het op nieuw invallen van de vorst, aan de hoof den der openbare onderwijs-indic-htingen medegedeeld, dat naar hun meening thans geen ijsvacantie meer behoort te werdén gegeven, B en W. hebben derhalve de hoofden dier inrichtingen verzocht, van de hun j vei'leende machtiging tot het geven van vrijaf voor schaatsenrijden dezen winter geen gebruik meer te maken. _In den afgeloopen nacht omstreeks half vier heeft zich op het Centraal Station te Utrecht een treinontsporing voorgedaan. Op dat tijdstip stond de goe derentrein 4641 uit Amsterdam, met bestemming 's-Herto- genbosch, aan de Noordzijde van het sta tion, en wel aan het einde van het tweede perron opgesteld. Bij het binnenrijden van goederentrein 4043 uit Gouda, met bestem ming Arnhem, is op tot nu toe onopgehel derde wijze een gedeelte van dezen trein in aanraking gekomen met het uitstekende gedeelte van trein 4641. De locomotief en drie wagens van den binnenkomenden trein ontspoorden, waardoor eenige schade werd aangericht en een gedeelte van het stati on buiten gebruik werd gesteld. Terstond maakte men een aanvang met de bergingswerkzaamheden. De Jan Geertsensweg wordt verhard. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag verga derde de Raad voltallig. De burge meester hield de gebruikelijke nieuw jaarsrede, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen er in 't afgeloopen jaar op gemeen telijk gebied is voorgevallen en de leden van den Raad Gods zegen toewenschte. Als naar gewoonte beantwoordde wethou der S t r o o den burgemeester. Spr. wensch- te hem wederkeerig Gods zegen toe. De mededeeling van Ged. Staten inzake afschaffing van de kermis te Colijnsplaat en het verslag over 1939 van de Commissie tot wei-ing van Schoolvei'zuim werden voor. kennisgeving aangenomen. De v o 0 z. deelde mede, dat op ver- _jek van de regeering drie straatlampen den geheelen nacht doorbi'anden op kosten der gemeente en dat van Ged. Staten be- •icht is ontvangen dat de bedieningen van ontvanger van Zoutelande en van Bigge- kerke door denzelfden persoon moeten wor den vervuld. Besloten werd de vergoeding verschuldigd aan de vereeniging „School met den Bij bel", alhier over 1937 vast te stellen op 998,22. De vereeniging heeft aan voorschot reeds ontvangen 840,zoodat aan haar nog moet worden uitgekeerd 15S.22, Het voorschot op de vergoeding voor 1940 werd vastgesteld op 1088, Op verzoek van Ged. Staten werd Bouwverordening met de volgende bepaling aangevuld: B. en W. kunnen ten aanzien van een bestaande regenbak of welwater- put nadere eischen stellen tot een maximum als de voox'waarden, in artikel 40 aangege- ven. In 1938 is een verzoek om verharding van den Jan Geertsensweg in handen van B. en W. gesteld. Door B. en W. is kort daarna getracht met het gemeentebestuur van Me- liskerke over deze zaak te onderhandelen hetgeen niet gelukte. Thans heeft de Raad van Meliskerke be sloten tot verharding van genoemden weg en zjjn de dagelijksche besturen van de ge meenten Zoutelande en Meliskerke inzake de verharding van den Jan Geertsensweg tot ovei'eenstemming gekomen. B. en W. stelden thans voor om gezamenlijk, met Me liskerke, deze weg te verharden, waarbij dan het Noordelijk gedeelte ter lengte van ongeveer 575 meter voor rekening van Zou telande komt. De kosten van verharding van het ge deelte, dat voor rekening van Zoutelande komt werd door B. en W. geraamd op 3737,50 en zij stelden voor de gemeente hierin 360 te doen bijdragen. Gezien het geringe belang dat de gemeen te Zoutelande bij de verhai'ding van dezen weg heeft zrjn B. en W. van meening dat de gemeente hier niet als bij de andere wegen 40 behoort bij te dragen. Toch zijn B. en •an meening dat medewerking moet worden verleend teneinde het net van ver harde wegen in Walcheren in zijn geheel tot stand te brengen. Voorzoover de kosten niet gedragen wor den door de gemeente en den Polder Wal cheren zullen ze gedragen moeten worden door de aangelanden in den vorm van een baatbelasting. Gezien de gemeente Melis kerke maar 5 zal bijdragen in de kos ten van vei'harding van haar gedeelte en de gemeente Zoutelande bijna 10 is liet. de bedoeling van B. en W. om hetgeen Zoute lande meer dan 5 vergoedt enkel ten- goede te doen komen aan de aangelanden welke in Zoutelande wonen. Het voorstel van B. en W. werd na eeni ge bespreking z.h.s. aangenomen. De heeren S. van Sluijs Mzn., A. Janse, hoofd der school, en J. S. Meijex's werden als leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim herkozen. De begrooting 1939 werd op verscheidene punten gewijzigd. De Raad ging na afloop der openbare ver gadering in een besloten zitting.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7