STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE Raad van Nieuw en St. Joosland. MIDDELBURG MR. J. ADRIAANSE HERSTELD. Mr. J. Adriaanse, lid van de Prov. Sta ten, die op 12 Januari op het ijs op de Noordvest te Middelburg bij het schaatsen rijden kwam te vallen en een hersenschud ding bekwam en bovendien aan het hoofd verwond werd, heeft gistermorgen het gast huis, waarheen hy gebracht was, verlaten en is naar zijn woning, „Vecuna", onder Oostkapelle, teruggekeerd. Kleine wraak. Op het jjs van de vest achtervolgde Maandagmiddag een kat een hond. De kat sprong tot tweemaal toe op den rug van den hond en sloeg met haar pooten op zijn kop. Na den tweeden aanval bleef de hond op het ijs liggen en de kat ging op een kor ten afstand zitten, vermoedelijk in afwach ting dat de hond weer zou gaan loopen en zij een derde kans kreeg. Toen kwam een militair, die blijkbaar eigenaar van den hond is of er de zorg voor heeft, op het ijs. Hij nam den hond bij zich. Dit was goed, maar de omstanders hebben er zich aan geërgerd, dat de man de kat zulk een trap gaf, dat zij een heel eind langs het ijs vloog. IJSVERMAAK EN SNEEUWVAL. Het was gistermidag goed te merken, dat de grootste pret van het schaatsenrijden af is. Op geen der vesten was het druk; op de meeste kon het zelfs zeer stil ge noemd wor-den Een factor van belang is natuurlijk, dat na zooveel weken vorst de schalen geen „ijs-vrij" meer krijgen. De IJsclub, en de exploitanten van de Vlisisngsche en die van de Veersche vest hadden voor verlichting gezorgd, zoodat er des avonds weer gereden kon worden Ze ker zouden daarvan meer menschen ge bruik gemaakt hebben als het tegen den avond niet weer was gaan sneeuwen en op sommige oogenblikken vrij hevig zoodat het verblijf op het ijs niet aangena mer gemaakt werd. Het bestuur van de IJsclub, die huur ster is van heel de vest van Seisbrug naar Langevielebrug, had Maandag het deel van die vest tusschen deze brug en het eilandje aan de baanvegers van de Vlissingsche vest ter beschikking gesteld Tegen het verlichten van deze baan maak te het bestuur echter bezwaar. FIETSERS, OPGEPAST I In den laatsten tijd valt het op, dat vele fietsers langs de wegen snellen of stumperen, terwijl zij doodleuk zonder licht rijden De oorzaak daarvan is geen onverschilligheid of opzettelijke wetsover treding. Hier speelt de sneeuw den weg gebruikers parten, doordat het dynamo wieltje niet langer pakt, wat evenwel heel eenvoudig te verhelpen is. Intus- schen is oppassen de boodschap. DE ROODE KRUIS COLLECTE. Zooals men zich herinnert, heeft het be stuur der afdeeling Middelburg van het Nederlandsche Roode Kruis op den mor gen van 1 Februari, toen de straten zeer glad waren, en het verkeer zeer bemoei lijkt werd, besloten de collecte ten bate van deze mooie instelling, dien dag niet te doen doorgaan en uit te stellen tot 15 Februari Het is nu weer koud en er ligt weer sneeuw, maar het is niet wel doenlijk de collecte opnieuw uit te stellen. Morgen zullen de collectrices en collec tanten zich dus aan de huizen melden er zullen zij trachten op straat Roode Kruis .vlaggetjes te verkoopen Het zal door hen zeker op hoogen prijs worden gesteld als men de bijdragen, ie der naar zijn vermogen gereed legt en zij, die een vlaggetje willen koopen en wie wil dat voor dit toch zoo algemeen ge waardeerde doel niet daarvoor ook geld los by zich hebben Als ieder mede werkt, dan kan en moet deze inzameling goed slagen. De collecteerenden geven hun tijd en trotseeren de koude, iedereen geve daarom vlug, naar zyn vermogen. UW KINDJE -<» Wrijf dan keel, rug en borstje In mot Dampo.Wonderlijk zooals dèt helpt! Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. (Ing. Med.) Een luchtwachtfilm. Te Den Haag heeft de eerste vertooning plaats gehad van de instructiefilm „Lucht- gevaar", welke door de res. kapiteins van het korps L. C. Reedijk en H. Salomonson is vervaardigd en welke bestemd is om bin nenkort in de groepscommando's van den luchtwachtdienst voor de 3600 vrijwilligers in het geheele land te worden vertoond. Prins Bernhard, vergezeld van zijn waar- nemenden adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff, woonde de voorstelling by. Voorts bevonden zich onder de gasten de opper bevelhebber van land- en zeemacht, gene raal H. G. Winkelman, de commandant van de luchtverdediging, luitenant-generaal P. W. Best, met de officieren van zijn staf, en de inspecteur van den vryw. landstorm, res. luitenant-generaal H. de Iongh. De korps commandant, majoor A. den Hertog, leidde de voorstelling in met een uiteenzetting van de bedoelingen, die ten grondslag heb ben gelegen aan het vervaardigen van deze film: het aankweeken van verantwoorde lijkheidsgevoel bij de luchtwachten op hun eenzamen post en van het besef van de groote beteekenis van hun meldingen voor de snelle werking van ónze luchtverdedi gingsorganen. De voorstelling was een groot succes. Binnenkort vangt de instructiefilm haar reis door Nederland aan. VERPACHTING MOSSELPERCEELEN. Perceelen 4060 pet. goedkooper dan de vorige keer. Maandag heeft het Bestuur der Vissche- ryen op de Zeeuwsche Stroomen te Mid delburg in het openbaar verhuurd, vissche- ryperceelen, gelegen in de Grevelingen, de Oosterschelde (Westelijk deel), de Zand- kreek, de Hammen en de Eendracht. De uit slag hiervan is als volgt: Grevelingen: Perceel no. 2. J. van den Berge te Bruinisse voor 360; no. 3 idem 460; 37. Wed. E. Wjjne, Philippine 1000; 56 F. Poulus, Clinge, 7; 57. A. Verschuure, Yerseke ƒ6; 58. Th. Kik, Bruinisse 10; 60. Gebr. Kever, Clinge 18; 67. F. Poulus, Clinge 130; 77. Joh. Padmos, Bruinisse 25; 78 en 79. Jac. Prins, Ierseke 1; 82, 83 en 84 H. Schik- ker, Bruinisse 25; 92. M. Jumelet, Brui nisse 30; 94. H. Jumelet, Bruinisse 65; 100 A. Jumelet, Bruinisse 105; 102. B. de Waal, idem 360; 105. W. van den Ber ge, idem 30; 106. A. Jumelet, idem 60; 110. Joh. Padmos, Bruinisse 55; 112. H. Kijzer, idem 16; 113. G. de Waal, idem 1; 134. W. van den Berge, idem 120; 135. J. de Waal, idem 40; 193a S. de Waal, idem 1040; 197. P. Blommaard, Zierikzee 700. Op de perceelen num mers 271, 273, 275, 276, 294, 295, 297, 302 en 334 werd niet geboden. Oosterschelde (Westelijk deel): 670a. F. Hoogstrate, Yerseke 30. Op de perceelen nummer 686, 687, 692, 695 en 69S tot en met 702 werd geen bod gedaan. 704 J. de Jong, Yerseke 32; 722, 713 en 715, A. Verschuure, idem 1; 716. Jac. Paau- we, idem 5; 718. Jan van Boven, idem 10; 755. P. van Oost, idem 1; 787. Fa. S. de Wee 300; 827. Joh, van der Endt. idem 480; 829, Jac. Paauwe, idem 80; 837. F. Pouwels, Clinge 10; 831, Jac. Paauwe, Yerseke 55; 832 H. van Stee, idem 40. De laatste twee perceelen zijn kreeftenperceelen. Zandkreek: 8 en 9 F. Praat, Clinge 1; 10. Idem ƒ1; S0. Vermeersen, idem 390; 102. Kever, Clinge 20; 107. A. de Bruin, Hontenisse 340; 109. Q. Rammeloo, Philippine 340; 113. A. de Bruin, Hon tenisse 30; 115. Kever, Clinge 3; 119. F. Praat, idem 2; 121. A. Lievens, Graauw 10; 124. A. de Bruin, Honte nisse 1; 131. Gebr. Lindenberg, Yerseke 16; 136. P. Stobbelaar, idem 4; 137. Ke ver. Clinge 1; 138. P. Stobbelaar, Yerse ke 20; 129. D. van der Endt, Yerseke 2; 145, 147. 149 en 155 F. Hoogstrate, Yerseke 1; 156. F. Hoogstrate, Yerseke 1; .197. N. Verschuure.'idem 1; 207. F. Praat, Clinge 16; 209 J. van der Plasse, Yerseke 30. Hammen: 63. A. Verschuure, Yerseke ƒ1; 64. A. Verschuure, idem 30; 65. Gebr. Lindenberg. idem 1; 138. Gebr. Blijen- berg, Zierikzee 180; 170. Idem 20; 178. Kever. Clinge 8; 220. N. Praat, Zierikzee 660; 275. J. de Jonge, Yerseke 280; Ph. Boogert, idem 340; 277. M. Jumelet, Bruinisse 400; 278. P. Blommaard, Zie rikzee 320; 295a. Kever, Clinge 270; A. Schot, Tholen 55; 300. Gebr. Blijen- berg, Zierikzee .300; 301. Ph. Boogert, Yerseke 270 301b. Kever, Clinge 30; 302. Ph. Boogert, Yerseke 300; 303. N. Kouwyzer, Zierikzee 360; 304. dezelfde 320: 307. A. de Bruin. Hontenisse 11; 319. H. Landa, Bergen op Zoom 65; 320. Dezelfde 1. Eendracht: 35. Deurloo, Tholen 1; 36. Anthonius de Cleer, Antwerpen 1; 37. dezelfde 1; 49. B. Schot, Zierikzee 220; 72. Baaij-Schot, Tholen 300. (D. Z.) WALCHEREN MOND- EN KLAUWZEER. AAGTEKERKE. Dinsdag werd een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den landbouwer S. M. Pz. RAADSAGENDA. DOMBURG. De Raad dezer gemeente zal' Maandag 19 Februari des avonds om acht uur bijeen komen ter behandeling van o.a. de navolgende agendapunten: Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur. Benoeming leden der commissie tot we ring van schoolverzuim. Vaststelling exploitatievergoeding Byz. Lagere school. Voorschot op exploitatievergoeding Bijz. Lagere school. Vaststelling verordening op het heffen en invorderen van rechten op het innemen van gemeentegrond. Wijziging politieverordening inzake hin der radiotoestellen. Gemeenschappelijke regeling inzake luchtbescherming. Voorstel tot verleening van duurtetoe- slag. Voorstel gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van ijzeren vlag op den toren en het aanschaffen van schijn werpers. „ZIEKENZOR" TE OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Uit het verslag van den secretaris-penningmees'ter van het fonds „Ziekenzorg" alhier over het jaar 1939 blijkt, dat ontvangen is 387,29, uitgegeven 322,59. Goed slot dus 64,70. Aan 19 personen werden versterkende middelen verstrekt. Aan 24 personen werden 57 verplegings- arfïkelen in bruikleen gegeven. A.R. Kiesvereeniging. MELISKERKE. De A.R. Kiesvereen. ver gaderde alhier onder leiding van de heer A. Flach. De voorz. refereerde over het onderwerp: ..Wat nu"? De nationale en internationale gebeurte nissen en moeilijkheden passeerden de re vue met de opmerking dat alles donker is voor de toekomst, maar God regeért de wereld, het wereldgebeuren ligt in Zijn Raad besloten. De heer W. de Buck bracht verslag uit van de Centrale Vlissingen. De secretaris C. Davidse eindigde met dankzegging." De opkomst was zeer goed. DE WALLEN" GESLOTEN. VEERE. Onder de nieuwe, vanwege de militairen afgesloten wegen, behooren thans ook de zeedijk en de dijken over den wal. Menigeen zal dit besluit, dat natuur lijk ter wille van de landsverdediging ge nomen is, betreuren, daar de wallen een der mooiste wandelingen van Veere zijn, waar vooral des zomers talrijken plegen te zitten. Ook de schilders en bezoekers .van Veere zullen tot hun leedwezen zich van een oponthoud op de wallen gespeend zien daar van hier wel het allermooiste uitzicht op het stadje en op de omstreken, en niet te vergeten op het Veerschegat en Noord- Beveland, verkregen werd Eén hoop rest ons hier, en die is ontstaan door het be richt, dat dezen zomer het strand waar schijnlijk vrijgegeven zal worden, dat wil zeggen, wanneer de toestand niet verslech tert. Wie weet of ook de wallen tijdens de zomermaanden vrijgegeven worden. Opbrengst collecte. VEERE. In totaal is voor de vereeni- ging De Macht van het Kleine alhier ge collecteerd een bedrag van 29. r plaatselijke afdeeling telt thans 56 leden. ZUID-BEVELAND. IJSVEREENIGING OPGERICHT. HANSWEERT. Maandagavond had in de zaal van de Wed. de Boer een vergadering plaats om te komen tot de oprichting van een ijsvereeniging. Het bestuur werd sa mengesteld uit den heer A. Weststrate voor zitter, mej. Timmermans secr. den heer C. J. de Raad, penningmeester, verder nog den heer J. Luteyn, mej. Statema en mej. E. Muller. Als naam werd gekozen IJVA (Ijs vermaak voor allen). Door den heer F. V. de Groof werd het terrein waar dezen winter veel gereden is, toegezegd. Er zal van heden af van niet- leden een contributie gevraagd worden. Mi litairen beneden den rang van onder-offi cier hebben vrijen toegang. Er traden reeds een veertig leden toe. Het ligt in de bedoe ling een terrein voor vast te krijgen, het geen dan in de a.s. zomer geschikt kan worden gemaakt en waar een verlichting kan worden aangebracht. Laschapparaat uit elkaar gesprongen. DE KETEL VAN HET TOE STEL VLOOG DOOR HET DAK. OVEZANDE. Gistermiddag werden de in woners uit deze gemeente opgeschrikt door een hevige ontploffing. By den smid S. was de geleiding van het laschapparaat bevro ren, hetwelk de zoon van S. wilde ontdooi en. Door de spanning, die reeds op het toe stel stond en de spanning die er nog by kwam door het ontdooien, sprong het toe stel met een hevigen knal uiteen. De ketel van het toestel sloeg door het dak van de garage, waarin het apparaat stond, waar door het geheele dak werd ontzet. De zoon van S. kwam met den schrik vry, zoodat alleen materieele schade werd aangericht.' NOORD-BEVELAND VERGADERING CHR. WERKLIEDEN VEREENIGING. COLIJNSPLAAT. Maandagavond hield de Chr. werkliedenvereniging „Draagt Elkan ders Lasten" een algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer J. van Gilst Jasp.z., die de vergadering op gebruikelijke wyze opende. De vergadering was niet druk bezocht, hoogstwaarschijnlijk wel tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid. De heer J. de Smit Mz. hield een referaat over: „Abrahams beproeving", terwijl de heer P. van Gilst behandelde: „Heeft in de zen tijd de Chr. werkliedenvereeniging recht van bestaan?" Naar aanleiding van het laatste onder werp werd besloten in het vervolg meer vergaderingen te houden ter bespreking van de Chr. sociale beginselen. De eerste vergadering zal voortaan inplaats van in Januari, in November gehouden worden, om aldus gelegenheid te krygen meermalen byeen te komen. Verdef werd nog bespro ken de noodzakelijkheid van propaganda onder de jongeren. De heer A. van Gilst sloot de vergadering met dankgebed. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Bond voor Slaatspensionneering. GROEDE Maandagavond vergaderde alhier in het café van den heer J. de Rooij. de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Slaatspensionneering. Met in begrip van het bestuur waren slechts 14 leden aanwezig De voorzitter, de heer J. P. de Roo opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom waarna de agenda werd afgewerkt Meegedeeld werd dat'het in de bedoeling lag om in het begin van Maart a s. een propaganda-feestavond te houden. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat over het dienstjaar 1940 was ontvan gen 213;20, uitgegeven 1S1.54, alzoo een goed slot van 31 66. De aftredende bestuursleden de heeren A P. de Roo, J. Frelier en A. Mosselman werden bij acclamatie herkozen. Roode Kruis-collecte. GROEDE. De collecte gehouden ten ba te van het Roode Kruis op 9 Februari jl heeft alhier ruim 65 opgebracht. „Het Vrije Noorden." In Kopenhagen is gisteren opgericht de vereeniging „Het Vrye Noorden", welke tot doel heeft het verantwoordelijkheidsgevoel van het Deensche volk als Scandinavisch volk te versterken. Do vroegere Deensche opperbevelhebber, generaal With, is tot voorzitter gekozen. Tegelijkertijd heeft de vereeniging besloten het zenden van vrij willigers naar Finland te bevorderen, o.a. door het dragen van de kosten van de ci viele uitrusting. Ook wil de vereeniging een fonds stichten tot ondersteuning van hen, die als invaliden uit Finland terugkeeren. Bovendien zullen pensioen- en verzekerings fondsen worden opgericht. De leiding van de vereeniging omvat per sonen van alle groote politieke groepen. Een gemeente-werkman op een salaris van 800. Extra-brandstoffentoeslag en ver lenging der verstrekking van den normalen toeslag tot 1 April. NW. EN ST. JOOSLAND. Maandag ver- gaderde de Raad, onder voorzitterschap van wethouder Verlare. Afwezig de heeren Van Strien en KLompe, De V o o r z. heette de leden op de eerste vergadering van dit jaar welkom en hoopte dat de hr Van Strien spoedig her steld de vergaderingen weer zou kunnen bezoeken. De laatste Raadsvergadering kon niet doorgaan doordat enkele leden zich een dierbare zagen ontvallen, Hy wenschte den getroffenen kracht toe dit leed te dragen. Een donkere bladzyde inde geschiedenis vein Nieuwland is het heen gaan van burgemeester Harff geweest, al dus spr. Het ingetreden jaar zal veel van onze krachten vergen, de harde winter speelt ons parten, doch we kunnen gelukkig hel pen waar dit noodig is, De bevolking op 1 Januari bedroeg evenals het vorige jaar 1231 zielen. Hy wekte de leden op, hun krachten eensgezind in dienst te stellen van de gemeente en hoopte, dat het aan gebroken jaar een spoedige en duurzame vrede mag brengen. Wethouder Polderdijk dankte den voorzitter voor de vriendelijke woor den en was dankbaar dat wy, nog gespaard zyn voor den oorlog, Hij hoopte dat er vergaderd zou worden in het belang der gemeente. BENOEMING ONDERWIJZERES. Aan de orde was benoeming van een onderwijzeres aan de bewaarschool. De aanbeveling luidde: 1 mej. D. Schipper te Wolphaartsdijk, 2 mej. C. Roelse te Hoensbroek en 3 mej. A, Schram de Jong te Middelburg.. De Voorz, zeide dat mej. Schipper, de tegenwoordige tijdelijke onderwijzeres, zeer goed heeft voldaan. Ook de heer D e G o f f a u had informaties ingewonnen en gehoord, dat zij uitstekend met de kin deren kan omgaan, zoodat hy zyn volle medewerking aan haar benoeming kon ge ven. Daarop werd mej. Schipper met alg stemmen benoemd. GEMEENTE-WERKMAN,. B, en W. vroegen den Raad mchtiging een oproeping te plaatsen voor een ge meente-werkman, tegen een salaris van 800 per jaar, voorloopig te benoemen voor 1 jaar op proef. De heer Eikenhout zeide dat de voorgestelde jaarwedde, na aftrek van de pensioensbijdrage, slechts 720 zou zyn, hetgeen hy veel te laag acht voo een amb tenaar. Hij zeide dat men voor dezen werkman geen peil kan trekken op het loon van de landarbeiders in deze gemeen te. Hij zou een jaarwedde van 900 beter vinden. Voorts had hy niets gehoord over een leeftijdsgrens. Hij zou willen voorstel len de gegadigde te zoeken in de personen tusschen 20 en 35 jaar, omdat de man anders later een zeer klein pensioentje zou hebben, De Voorz- zeide dat B. en W. van meening zijn dat voor 800 een goede werkman te krygen is en dat de gestorte pensioensbijdragen niet verloren zyn, doch een appeltje voor de dorst, i,c. den ouden dag. Om geheel vry te zijn ontried hij het opnemen van een leeftijdsgrens. De heer Van Eenennaam vond de jaarwedde voor een goeden werk man te laag en stelde f 900 voor. De heer De Goffau vroeg of het wel gewenscht is een vasten werkman te benoemen, hij zou liever een losse hebben. Bovendien vond hy de jaarwedde te hoog en stelde hij 750 per jaar voor, De Voorz. zeide dat er voldoende werk is voor een vasten werkman. Het voorstel Van Eenennaam om de jaarwedde op 900 te brengen werd ver worpen met 3 tegen 2 stemmen. Voor de heeren Van Eenennaam en Eikenhout. Het voorstel De Goffau om de jaarwedde 'op 750 te brengen werd niet ondersteund en kwam niet in stemming. Het voorstel van B. en W. om de jaarwedde op 800 te- stellen werd aangenomen met 3 tegen 2' stemmen. Voor de heeren Verlare, Polder dijk en De Goffau. B. en W. stelden voor een extra brand- stoffentoeslag te verleenen gedurende 3 weken ad 0,40. overeenkomstig de minis- terieele circulaires, Aldus besloten. Eveneens werd besloten den brandstof- fentoeslag, welke tot 1 Maart zou wórden- verleend, te verlengen tot 1 April as. Besloten werd aan de bijzondere school een voorschot te verstrekken op de ver goeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet, Aan N J, Mol werd ontheffing van schoolgeld verleend wegens het verlaten der school van zyn zoon. MARGE VOOR AANBESTEDINGEN. B, en W. stelden voor alle werken ten behoeve der gemeente, die meer dan 75 kosten, aan te besteden. Tot dusver was' dit bedrag gesteld op 125 De heeren De Goffau en Van Eenennaam zouden dit bedrag liever op 50 gesteld- zien, De heer Eikenhout waarschuw de er tegen niet te laag te gaan, omdat er al concurrentie genoeg is. Het voorstel De Goffau werd verworpen met 3 tegen 2 stemmen Voor de heeren De Goffau en Van Eenennaam, Het voorstel van B. en W. om het bedrag op 75 te bepalen werd: aangenomen met 4 tegen 1 stem, tegen de heer'De Goffau. INGEKOMEN STUKKEN. De Voorz deed mededeeling van de volgende ingekomen stukken: een af schrift van het Kon, besluit waarbij den heer G. A. Harff eervol ontslag werd ver leend als burgemeester dezer gemeente; een mededeeling van den gem bouwkundi ge J. D. P, de Smit, dat hij zijn benoe ming in vasten dienst aanneemt; een brief van den heer Van Oorschot te Vlissingen inzake de kolenleveranties aan de ge meente, waarnaar een onderzoek zal wor den ingesteld en de goedkeuring van Ged. Staten op het besluit tot het aangaan van. een kasgeldleening van 3000. De Voorz, zeide dat B. en W. on derhandelingen voeren met het gemeente bestuur van Middelburg inzake de bewa ring van gearresteerden, waardoor den bouw van een arrestantenlokaal overbodig, zou worden. Ingekomen was een schrijven van de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeen te, met verzoek de woning naast het ge meentehuis te koopen, om deze te bestem men als pastorie. Besloten werd hierop- te antwoorden dat deze woning momenteel nog verhuurd is, zoodat hierover nog geén- onderhandelingen kunnen worden gevoerd, DE BARRE WINTER. De heer Eikenhout vroeg met het oog op den harden winter nogmaals verhooging van den steun aan armlastigen of toekenning van een duurtetoeslag. De Voorz. zeide dat dit reeds de aandacht van B. en W'. heeft gehad en dat geholpen wordt waar dit noodig is, o.a. door verstrekking van kolen. In verband hiermede verzocht wethou der P o I d e r d (j k gevallen van zgn. stille armen e.d. aan B. en W. te willen mededeelen, als die ter kennis van de Raadsleden komen De heer Eikenhout zou in de instructie van den gemeentewerkman be palingen opgenomen willen zien inzake den vryen Zaterdagmiddag en vacantie. De Voorz antwoordde dat de va- cantieregeling is vastgelegd in het amb tenarenreglement. hetwelk ook voor dezen ambtenaar geldt en dat over den vrijen Zaterdagmiddag in B. en W. gesproken zal worden Daarna sluiting. Handelsovereenkomsten tusschen België, Frankrijk en Engeland. Belga meldt uit Brussel: De onderhande lingen, welke sedert eenige weken werden gevoerd ter voltooiing der economische overeenkomsten, welke op 11 December jl. met Frankrijk en Engeland waren tot stand gekomen, zijn zoo juist afgesloten De heer Suetens, directeur-generaal voor de afdeeling buitenlandschen handel van het Belgische minsterie van buitenland- sche zaken, die zich eenige dagen geleden, in gezelschap van andere Belgische gedele geerden, naar Parys had begeven, heeft gisteren de nieuwe regelingen gepara- pheerd. Deze beoogen het door vroegere overeen komsten vastgestelde regiem uit te brei den tot een zeker aantal bijzonder belang rijke industrieën, zooals de textielindustrie, de lederwarenindustrie, chemische bedrij ven en bedrijven voor de bewerking van andere metalen dan ijzer. BEDROG BIJ LEVERING VAN MILITAIRE KLEEDING? Groote hoeveelheden fournituren te Amsterdam in beslag genomen. De Amsterdamsche politie heeft gister avond in een winkel in de Utrechtsche straat een hoeveelheid voeringstoffen en aanverwante artikelen, welke bestemd wa ren om te worden verwerkt in militaire kleedingstukken, in beslag genomen. Naar wij vernemen zou het hier een ge val van bedrog betreffen by de aflevering van militaire uniformen, waarbij men ge bruik zou hebben gemaakt van fournituren van minderwaardige kwaliteit. Zoo heeft men o.a. in plaats van wollen en andere voeringstoffen, waarmede de uniformen moesten worden opgevuld, papier e.d. ge leverd en op deze wijze heeft men de or- Hoe Göbbels er over denkt. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche minister van propaganda, Göbbels, heeft het woord gevoerd op een conferentie vein 500 sprekers der N.S.D.A. P. Hy zeide o.m„ dat het niet mogelijk is, en zich niet laat vereenigen met het begrip neutraliteit,' een onderscheid te constru- eeren tusschen openbare meening en staats- meening, en Duitschland b.v. van staatswe ge de verzekering van neutraliteit te geven, doch tegelijkertijd aan de openbare meening ieder publicistisch exces tegen het Duitsche volk en zijn leiders te veroorloven. Göbbels keerde zich scherp tegen de En- gelsche interpretatie van het begrip hu maniteit, dat namelijk voor de oorlogvoe ring al datgene humaan zou zijn, waarin de Engelschen zich de meerderen voelden, ter wijl het als inhumaan gekenmerkt wordt, wanneer Duitschland gebruik maakt van de wapens, waarin zijn kracht ligt. De blok kade bv. aldus spr. moet voor humaan door gaan, omdat de Engelschen de grootste vloot bezitten. Inhumaan daarentegen zou de vliegeraanval zijn, omdat onze lucht macht vele malen de meerdere is van de Engelsche. De wereld moet begrijpen, zoo vervolgde Göbbels, dat de tegenwoordige oorlog een principieele strijd is tusschen den Duit- schen socialen staat en de Britsche plutocra tie. Het nationaal-socialisme heeft eenvou dig voor de keus gestaan voor Engeland te capituleeren en daarmede zijn historische taak op te geven of aan den aanval van Engeland het hoofd te bieden. ders tegen lage prijzen kunnen uitvoeren. Ook in een ander deel der stad werd een groot aantal van dergelijke goederen in be slag genomen. Een vijftal personen, by deze zaak betrokken, is voor een verhoor naar het hoofdbureau van politie overgebracht.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6