MIDDELBUItCiSCHE COURANT USSSSSHB COURANT) Ontembsire meed en eimsehekbaar vertrouwen. Keel Verzachtend Wanhopige pogingen der Russen om de Mannerheimlinie te doorbreken. De keydste winter die ©ras Sand heelt gekend. NUMMER 37 188e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Peterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD 13 FEBRUARI 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. In hei Finsche volk is een geweldige oerkracht aanwezig. „Hier waar wij staan, komt geen vijand door". (Van onzencor respondent) HELSINSKJ; Februari. Wanneer de omstandigheden het moei lijkst en gevaarlijkst zijn, kan men hét best beoordeeleri hoe hét wezen en Het karakter is van den enkelen mensch maar ook van een heel; volk.Zöo kwam ik in gesprek met een jonge Finsche vrouw, die sinds on geveer 'tweê jaar met haar man in h'et hooge Noorden van Lapland, aan den oever van het Inari-meer woonde, en daar on danks den oorlog tot kort voor Kerstmis gebleven-was. Toen had zij de houten wo ning, welke haar man eigenhandig had ge bouwd, moeten verlaten op bevel der auto riteiten. Zij was liefst zoo dicht mogelijk bij haar man gebleven, die nog Noorderlijker, nabij Petsamo, tegen de Russen streed. Maai- nu is zij in een Zuidelijker deel van Finland en wachtop den vrede en op haar man. 'Zij was niet bang, alleen in haar woning in den Poolnacht in het eenzame Lapland, waar op elke tien vierkante kilo meters één mensch woont. En zij is niet ontmoedigd, nu zij hier ver van haar man en woning, slechts kan wachten en ho pen...... Wanneer men spreekt met deze Finsche vrouw, die uit een verre grensstreek naar het centrum des lands is gekomen, voelt men een stijgende bewondering voor zooveel kalmte en zelfvertrouwen. Vraagt men naar de lange treinreis, of er onderweg Russi sche vliegeraanvallen waren, dan luidt ge woonlijk het antwoord: „Het was heelemaal niet erg, ik ben niet bang". Houdt men aan met de opmerking, dat bomaanvallen toch wél éénige gemoedsbeweging moeten veroorzaken en het hart er toch wel iets sneller bij kloppen zal, dan krijgt men ten antwoord: „Wel nee, mijn hart bleef er rustig bij: ik zou als het mocht dadelijk te rugreizen naar mijn huisje met twee ka mers. Mijn man heeft het zelf gebouwd" Deze volstrekte innerlijke rust en zelfverze kerdheid, welke door niets geschokt kan worden, <s een der opmerkelijkste eigen schappen van het Finsche volk in deze zware dagen. Het is evenzoo bij de Finsche soldaten, die men wel eens spreekt wanneer zij met enkele dagen verlof achter het front vertoe ven. Het gaat er voor ons niet om, zoo zeggen zjj, terug te keeren of niet, maar wij willen standhouden en zooveel vijanden onschadelijk maken als wjj kunnen, vóór wij zelf getroffen worden. Wij rekenen er zelfs niet op weer thuis te zullen komen. Wij zeggen slechts: hier waar wij staan komt geen vijand door. Zoo denken wij er allen over". Zoo is Finland, en alleen zoo is het te ver klaren, waarom dit kleine Finsche leger aan de overmachtige Sovjetweermacht tot dusver met zooveel succes weerstand kon bieden. Een ander voorbeeld: in een klein dorp in Midden-Finland sprak ik onlangs met boeren-menschen, die geevacueerd waren uit het strijdgebied op de Karelische land engte. Het waren echte grensland-boeren, die zich duidelijk bewust waren welke plich ten dit met zich bracht. Hun heele leven was strijd. Toen zjj hun boerderijen verlie ten hebben zij deze zelf in brand gestoken. De vijand mocht van hun arbeid geen vruch ten plukken. En zij hebben slechts één ge dachte: zoodra het land weer vrij is en in vrede op het voorvaderlijk erf opnieuw be ginnen en wat verwoest is weer opbouwen. Wéér in de grensstreek. Deze volstrekte innerlijke rust, deze zeli- beheersching en dit vertrouwen gaan gé- paard met een ontembare moed en een on- schokbare vastberadenheid. Wanneer een vreemdeling voor het eerst met een Fin in persoonlijk contact komt, kan men eigen lijk van „contact" niet spreken. Er lijkt een muur tusschen te staan. Dat is geen ge volg van wantrouwen, ook niet van zwaar moedigheid en zwaarmoedig is de Fin maar het is een kwestie van tijd. Is echter de persoonlijke band eenmaal aanwezig, dan kan men rotsvast op den Fin vertrou wen. Onder het vervaarlijks te en isegrim- migste uiterlijk blijkt dan. soms wel de goed moedigste en hulpvaardigste mensch, die men zich voor kan stellen, te schuilen. De sterke kracht, men zou kunnen zeg gen oerkracht, welke thans in het Finsche volk aanwezig blijkt, is een gevolg van ec-n eeuwenlangen strijd tegen vreemde indrin gers en van een ononderbroken strijd met een harde natuur om het dagelijksch brood. Daarbij is naast physieke en moreele kracht ook het gezonde verstand gescherpt. Men kan met de eenvoudigste Finsche menschen verrassend ontroerende en verhelderende gsprekken voeren; hun oordeel is zuiver, hun verstand werkt lijnrecht. Zoo behoeft het niet te verwonderen, dat zich in Finland een geheel zelfstandig en cuïfureel leven heeft ontwikkeld. Ondanks alle doorstane moeilijkheden en rampen heeft de Finsche mensch zijn geestkracht ongeschokt behouden, omdat hij nimmer het heilzame rechtstreeksche contact met de natuur heeft verloren. Sinds vele eeuwen wonen de Finnen in een land, waar de na tuur hooge eischen stelt eischen, waar een verwende West-Europeesche stadsbe woner waarschijnlijk niet tegen opgewas sen zou zijn. De Fin echter gevoelt dit niet als een zware last, maar vindt in zichzelf overgeërfde krachten, welke het hem gelijk maken dem. strijd met de machtige matuur aan te binden. Hij heeft een 1 rassend groot uithoudingsvermogen, een groote energie, het gevoel eener onover winnelijke innerlijke zekerheid: „Het me wel lukken!" Hier liggen de diepste wortels van den Finschen volksaard. Wanneer men in dezen tijd gaarne spreekt van een „Noorschen" geest, dan dient men te erkennen, dat deze geest in ieder geval in het Finsche volk is belichaamd. Zoo zal men ook begrijpen, dat oor den vreemdeling in Finland de mooiste belevingen zijn Finsche menschen beter leeren kennen. Hitler ei Mussolini overleggen. IN VERBAND MET ROOSEVELT'S VREDESINITIATIEF. Uit betrouwbare bron te Berlijn worilt vernomen, dat Sumner Welles' aanstaand bezoek aan de hoofdsteden van Italië, Duitschland, Frankrijk en Engeland het onderwerp is geweest van een meeningsuit- wisseling tusschen Rome en Berlijn gedu rende het afgeloopen weekeinde. In den loop daarvan heeft Hitier telefo nisch gesproken met Mussolini. De ministeries van buitenlandsche zaken van Berlijn en Rome zijn ook met elkaar in contact getreden. De poging van Roosevelt is nog- steeds het hoofdthema van bespreking in de Wil- helmstrasse, ofschoon er tot nu toe geen verklaring omtrent de officieel aan te ne men houding is afgelegd. (Msb.) Een Duitsch convooi op weg naar het vaderland? Van verschillende zijden wordt bericht, dat een aantal Duitsche schepen, men noemt aantallen van vijf tot negen, uit Bra- ziliaansche havens vertrokken zijn, met volle ladingen. Volgens deze berichten zouden de sche pen een convooi willen vormen onder be scherming van den kruiser „Königsberg", die pas uit de Braziliaansche haven Belem vertrokken is. De kruiser had voorraden voor een lange reis aan boord, doch werd nietteminbuiten de haven nog voorzien van andere voorraden, zoodat men veron derstelt, dat de kruiser zal trachten door de Britsche blokkade heen te breken en de vrachtschepen met hun kostbare lading naar Duitschland te brengen. engevolge van overstroomingen ten Westen van Tiel werden velen gedwongen hu allerijl te verlaten. Het huisraad wordt in veiligheid gebracht Een groep arbeiders bedolven onder de sneeuw. Door den aanhoudenden sneeuwval zijn alle verbindingen tusschen Subkarpathisch Rusland en het overige doel van Hongarije er broken. In een dal bij Tarackraszna is een groep arbeiders bedolven door een sneeuwmassa van 50 meter breed en 10 me ter boog. Hoewel onverwijld reddingspo gingen in het work we: ken gesteld orn--hen- te bevrijden, heeft men weinig hoop. en geneeskrachtig door de Vicks VapoRub ingrediënten föfr/ (Ing. Med.) Leidt Worosjilof zelf de krijgsoperaties? De gevechten, die gisteren geleverd zijn aan hel Karelische front waren nog feller dan die van Zondag, welke toch reeds een toppunt leken le bereiken. De Russen brachten een nog grooter aantal tanks in het veld, waarbij sommige van 70 ton. Zij stelden wanhopige pogingen in het werk om door de Mannerheimlinie te breken, teneinde Viipuri te bereiken. De geheele beschikbare Russische luchtmacht is op het oogenblik geconcentreerd aan het Ka relische front. De Roode luchtstrijdkrach ten hebben niets verwaarloosd om te trach ten te verhinderen, dat versterkingen de Finnen bereiken. De Finnen gebruiken ech ter slechts door de bosschen loopende we gen, die door de Russische vliegtuigen niet kunnen worden opgespoord. In Finsche kringen wipt de meening veld, dat de huidige operaties tegen de Mannerheimlinie geleid \yorden door maar schalk Worosjilof, den volkscommissaris van oorlog, persoonlijk. De vraag, die op het oogenblik gesteld wordt is minder of de Finnen bun weerstand zullen kunnen voortzetten dan wel of de Russen kunnen voortgaan steeds nieuwe divisies in den strjjd te werpen, AANVALLEN. MET 150 TANKS. Na den sector van Summa was de sec tor tusschen Muolajaervi en Vuoksen het voorwerp van de heftigste aanvallen. De Russen brachten hier 150 tanks in het veld. Opnieuw hebben zij gepoogd om de Man nerheimlinie heen te trekken, maar de Finnen hebben geweldige batterijen ge plaatst te Kolevitz en Vjoerke, welke deze pogingen teniet hebben gedaan. Het officieele Finsche legerbericht ulidt als volgt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen nog heviger voortge zet dan te voren, De druk was het he vigst in den sector van Summa, waar ver scheidene divisies van den vijand hebben aangevallen, gesteund door veel artillerie tanks en vliegtuigen. Tegelijkertijd heeft, de vijand aangevallen tusschen Muolajaer- Een temperatuur van 24 graden onder nul geregistreerd. vi en Vuoksen. Deze aanval werd gesteund door 150 tanks. Bij Taiple werd de strijd voortgezet. De Russen hebben hier aange vallen na een voorbereiding van artillerie vuur, welke vier uur duurde. Deze aan val werd eveneens afgeslagen. De vijand poogde de Finsche stellingen aan de Finsche Golf en het Ladoga'meer te omsingelen, door over het ijs te trekken, doch de Finsche kustbatterijen vernielen hun formaties. De verliezen van den vij and zijn zwaar; o.a. werden 73 tanks ver nield. Ten Noordoosten van het Ladoga- meer zijn de aanvallen van den vijand overal teruggeslagen. Bij de aanvallen bij Aittojoki heeft de vijand ongeveer 380 doo- den verloren, terwijl de Finnen talrijke wapenen van verschillenden aard buit maakten. In de richting van Kuhmo wer den talrijke mitrailleurnesten van den vij and bezet. De vijand verloor hier een tank, terwijl ongeveer 700 Russen sneuvel den, RUSSISCHE METHODEN De bijzondere correspondent van de Ila- liaansche „Messaggero" te Helsinki bericht dat onder de documenten, welke op een gewond Russisch officier werden gevonden, een circulaire van het hoofdkwartier van het militaire district Leningrad was waarin werd gezegd dat iedere soldaat, die zich door de Finnen gevangen zou laten nemen, beschouwd zou worden als verrader. Voor dit verraad zouden zjjn naaste en verdere familieleden moeten boeten. De correspondent schrijft verder, dat men aan dezen maatregel moet toeschrijven, dat minder Russen gevangen worden geno men, VOLKSVERHUIZING IN NIJPENDE KOUDE. De Finsche minister van levensmidde lenvoorziening heeft tegenover het blad „Socialdemokraten" verklaard dat in Fin land 500,000 personen van woonplaats heb ben moeten veranderen. Voorts wordt uit Helsinki vernomen, Finland sedert veertig jaar niet zulk een koude maand Januari heeft gekend als thans. De laagste temperatuur, die in de hoofdstad werd geregistreerd, is 33 graden onder nul. Naar wij van het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt verne men, is vanmorgen in ons land de laagste temperatuur geregistreerd, welke ooit in ons land is waargenomen. Na den sneeuwval van gisteravond is een opklaring gevolgd, terwijl de wind tot zwak afnam. Hiermede waren de voor waarden geschapen tot het optreden van buitengewoon lage temperaturen vooral in het Noord-Oosten en het Oosten van ons land. Vanmorgen werd op het vliegveld EeWe een temperatuur van 2-1 graden Celsius waargenomen, terwijl het vliegveld Twen te 23 graden had. Zoolang regelmatige gecontroleerde waarnemingen in ons land plaats vinden, is de temperatuur nog niet zoo laag ge weest. Het vorige record werd op 31 De cember 1923 gevestigd te Avereest, De temperatuur bedroeg toen 22 3 graden Celsius Dit is dus thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over ons geheele lartl was de ochtendtcmperatuur vandaag 16 5 graad Celsius beneden normaaL Ook in de hoogere luchtlagen is het buitengewoon koud. Gisteren werd op 2000 m hoogte een record geëvenaard. Arbeiders met hun gezinnen uit geïsoleerde steenfabrieken gehaald. Tien militairen o.w. twee luitenants, zijn er gistermiddag in geslaagd een aan tal ai'beiders en enkele gezinnen, die zich in twee steenfabrieken, gelegen op de uiterwaarden te Druten. bevonden., naar een veiliger oord over te brengen, Deze fabrieken zijn sedert Zaterdag door het ijs geheel ingesloten. Van de eene fa briek der gebroeders Mijnlief konden de zeventien leden van het personeel, van wie er twee met hun gezin het gebouw ge huisvest zijn, op dien dag het pand niet verlaten. Het gebouw loopt thans groot gevaar, wanneer het ijs in de Waal gaat kruien. Daarom werd gister besloten te trachten de arbeiders en de vrouwen en kinderen, die zich in deze fabriek ophielden, uit hun isolement te verlossen. Tien militairen arriveerden in den vroe gen middag met een vrachtauto, waarop een roeiboot was geladen, te Druten. Na dat men de boot in een open gedeelte van de Waal had gelegd, vertrok de expeditie naar de uiterwaarden, welke op enkele hon derden meters van den dijk zijn gelegen. Met een bijl bewerkten de militairen het ijs, om zich een weg naar de fabriek te banen Voor den kortén afstand had men niet minden dan anderhalf uur noodig. In twee gedeelten werden de arbeiders en de beide gezinnen naar den dijk te Druten overgebracht Eerst waren de vrouwen en kinderen aan de beurt, vervolgens de r nen. De militairen trokken daarop met roeiboot naar de steenfabriek „Boschho ven", welke op korten afstand van die der gebroeders Mijnlief is gelegen, en brachten ook de zeven gezinnen, die hun huizen nabij deze fabriek hadden moeten verlaten en hier hun bivak hadden opgeslagen, in veiligheid. Zondagmorgen om vijf uur waren deze menschen uit hun huizen gevlucht Men had mondvoorraad mee genomen. Allen zijn in Druten bij burgers gehuisvest. In deze fabriek verblijven thans nog der tien paarden en tien koeien, benevens wat kleinvee. Men zal trachten de komende da gen de beesten van voedsel te voorzien. Wanneer de toestand van het ijs evenwel kritieker wordt, zal dit niet mogelijk zijn en zullen de dieren den hongerdood ster ven. In de steenfabriek der gebroeders Mjjn- lief stant het water reeds een meter hoog. De arbeiders, die zich hier bevonden, heb ben een paar angstige dagen doorge bracht. Eten was er evenwel voldoende. De twee leden, die hier woonden, zijn bij particulieren te Druten ondergebracht. De Waal voor Druten zit nog steeds, het 'ater valt langzaam. Ook voor beneden- Leeuwen is het water gister tien cm ge daald- PER VRACHTAUTO VAN KAMPEN NAAR URK. Onderweg gedeeltelijk door liet ijs gezakt Men maakte zich op Urk gisteren esn- stig ongerust omtrent het lot van twee vrachtrijders, die des ochtends om negen uur met een auto van Kampen naar Urk waren vertrokken, doch des avonds om ze ven uur het voormalige eiland nog niet hadden bereikt en ook niet. te Kampen wa ren teruggekeerd. Het betrof hier de vrachtrijder Wenting, die met een tweeden man per vrachtauto Kampen had verlaten om een hoeveelheid goederen naar Urk over te brengen. Eerst 's avonds acht uur kwa men de vrachtrijders op het eiland aan. De mannen vertelden, dat nabij Ramspol, een zandplaat tusschen Schokland en Kam pen, de vrachtauto eensklaps door het ijs zakte. Met een nat pak kwamen de vrachtrijders er af, doch de auto was ge deeltelijk onder water verdwenen, evenals een deel van de lading, welke uit levens middelen bestond. Met inspanning van alle krachten geluk te het den beiden mannen mannen na ver loop van eenige uren de auto op het ijs te trekken. Het was reeds donker, toen zij met dit karwei gereed waren. De route naar Urk konden zij in'het duister moei lijk volgen, doch ten slotte bereikten zij toch de plaats van bestemming. De mannen, die erg vermoeid en koud waren, kregen onmiddeljjk na hun aan komst op Urk warm eten en droge klee- ren, zoodat zij weldra op verhaal konden komen. Een deel der lading bleek verloren te zjjn gegaan. De beide mannen zullen den nacht op Urk doorbrengen en Dinsdag met hun auto de terugreis aanvaarden.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1