Gedwongen risstë Irs de voetbal-wereld De Duitsche gouverneur Frank over den toestand in Polen. „Er zijn geen concentratie kampen en voor de ellende is de vroegere Poolsche regeering verantwoordelijk. Het D N.B. meldt: Onder groote be langstelling heeft dr Frank, de gouver neur-generaal in het onder Duitsche bezet ting staande Poolsche gebied, voor jour nalisten een voordracht gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf van de toestanden in het vroegere Polen. Het gebied van het gouvernement-generaal aldus dr. Frank, maakt deel uit van de Duitsche souvereinitèit, maar vormt geen bestanddeel van het Duitsche rijk Het to tale gebied omvat op het oogenblik jets meer dan 110,000 vierkante km met on geveer 14% millioen inwoners. Hiervan zün 12 millioen Pólen, voorts 2 millioen Joden ■en ongeveer 500,000 Oekrainers alsmede 60 tot 70 duizend Volks-Duitschers. De moeilijkheden welke in dit gebied heerschen, zjjn een gevolg van den oorlog; daar komen nog bij speciale gevolgen van •de vroegere Poolsche bestuursmethoden. De oorlog, aldus dr. Frank, is een ver schrikkelijke geesel en elkeen, die thans kan zien welke een schade een oorlog aan een land berokkent, moet wel hopen dat eens hét. uur mag komen., waarin de oor log nooit meer tot de mogelijkheden der betrekkingen tusschen de volken gerekend kan worden. De toestanden, die wij hier hebben aan getroffen, waren buitengewoon deernis wekkend. Dat steden met ruim een half millioen inwoners geen rioleering bezitten, in den modernen zin van het woord, is, geloof ik, een toestand, welke alleen Polen kende- De Poolsche boer was verwaarloosd en ■arm; de Poolsche arbeider zonder socia le voorzorg en zonder ziekenzorg, de amb tenaren zonder garantie voor hun betrek king en de autoriteiten zonder heldere zin voor organisatie Wat de woningtoe standen betreft, gemiddeld huisden acht personen in een kamer en was een bed voor drie menschen beschikbaar. Er kan geen sprake van zijn, dat het Duitsche beheer in Polen de levenspositie slechter heeft gemaakt. Thans werken weer ruim 380 groote be drijven met ongeveer 800,000 arbeiders De productie aan ijzererts bedroeg in 1938 90,000 ton; in 1940 zal zij ruim 300,000 ton bedragen In 1941 zal deze productie vol gens onze ramingen een half millioen ton bereiken. HET JODENVRAAGSTUK. Tenslotte besprak de gouvereur het Jo denvraagstuk Polen, zou zeide hij, was een land, dat wel het rjjkst was aan Jo den van alle landen in Europa. De handel in Polen lag voor 47 pet. handen van Joden; 80 pet. van alle indu strie-ondernemingen behoorden aan Joden; de banken bevonden zich voor 90 pet in Joodsche hand. Onder de advocaten waren 93 pet Joden; van de tandartsen 65 pet. en van de doktoren 40 pet, Twee derde deel van alle Poolsche boeren, kleine hand werkslieden en beambten, stonden uitslui tend bij Joden in de schuld Ik verklaar hier, zeide dr. Frank, de vroegere Pool sche regeeringen als schuldig aan de ellen de, waarin het Poolsche volk geraakt is. Deze ellende is. zoo uitgestrekt, dat zij een internationale misdaad beteekent. Men beweert, dat ik de kerken heb la ten sluiten en dat ik aan de uitoefening van den godsdienst ernstige moeilijkheden in den weg zou hebben gelegd. Ik zou hon derden priesters hebben laten opsluiten, neerschieten en folteren,. Er is niet de ge ringste afbreuk geschied aan de ambtsuit oefening van de priesters en in alle kerken worden de godsdienstplechtigheden gehou den zonder eenige inmenging van de over heid. Dan wordt beweerd dat ik een groote verdelgingsactie tegen de Poolsche intellec- tueelen zou hebben ondernomen. In heel Polen bevindt zich niet een enkel concen tratiekamp. In heel Polen werken de ad vocaten, leeraren, priesters, artsen, inge nieurs en de in onzen dienst staande be ambten volkomen onafhankelijk. En wat de gezondheid van de Poolsche bevolking betreft, deze was nooit zoo goed als op het oogenblik. Nergens wordt hon ger geleden. De armste bevolking in de groote steden is wekenlang door de Duit sche autoriteiten verzorgd Het generaal- gouvernement is door den Führer aange wezen het land der Polen te z\jn- Wij willen, zoo betoogde dn. Frank tenslotte, in het Oostelijke gebied, waar zoo lang strijd en twist gewoed heeft, een vreedza me gemeenschap vestigen van Duitsche leiding en van Poolsch leven." Engelsche minister over den toestand in Polen. En over de lasten voor de neutralen. „De tegenstelling tusschen Frankrijk en Groot-Brittannië eenerzijdsj', die zich vereenigd hebben tot een machtige na tie ter verdediging van de vrijheid, en liet onbehaaglijke bondgenootschap van Rus land en Duitschland anderzijds", was het voornaamste onderwerp van een redevoe ring. welke Kingsley Woocj, de Britsche minister van luchtvaart, Zaterdag heeft uitgesproken te Bristol. De minister zeide o.a.: Wij betreuren liet oprecht, dat de uitoefening van onze macht ter zee en het gebruik van het eco nomische wapen moeilijkheden en soms zelfs zware ongemakken oplevert voor de neutrale landen Wij doen ons best om deze ongemakken tot een minimum te be perken. Echter zouden wij den neutralen in overweging willen geven te bedenken wat het zou beteekenen indien geheel Eu ropa zou te lijden hebben onder de ont zaglijke verschrikkingen,, zooals thans zyn opgelegd aan het ongelukkige Poolsche volk. De toestanden in het door de Duit- schers bezette deel van Polen zijn gewoon weg afschuwelijk. Zij zijn veel erger dan in het deel van Polen, dat onder Russische be zetting staat. Nu hun pogingen om de bevolking te ter- roriseeren door op goed geluk uitgekozen lieden neer te schieten gefaald hebben,, heb ben de Duitschers besloten de natuurlijke leiders van de nationale beweging te deci- meeren. De Poolsche regeering (in Frank rijk Red.) raamt het aantal reeds dood geschoten personen op 15,000. Er hebben zich gevallen voorgedaan van zware folte ringen en de toestanden in de concentra tiekampen zijn ontzettend. De godsdienst wordt stelselmatig ver volgd Geen wonder dat men zich in Duitschland onbehaaglijk gevoelt. De steeds slechter wordende financieele en economische positie moet wel tot ernstige bezorgdheid, welke er heerscht ten aan zien van de Sovjets, Zelfs niet Von Ribben- trop zou durven beweren dat Duitschland groote politieke of materieele voordeelen uit dit onbehaaglijke bondgenootschap heeft getrokken. De Russische verkeersmoeilijkheden en de angstige bezorgdheid over den oorlog in Finland, moeten wel sterk afbreuk gedaan hebben aan de verwachting, dat Duitschland Russische petroleum en Rus sische grondstoffen zou kunnen verkrijgen. Aan den anderen kant is de samenwer king tusschen Frankrijk en Engeland nog nooit zoo hecht en vertrouwd geweest als op het oogenblik. Het plan voor de opleiding van vliegers in het Britsche rijk is een der voornaamste onderdeden van de oorlogvoering. Het vormt een der grootste inspuanningen en een der grootste demonstraties welke ooit gegeven zijn, waardoor tienduizenden ge zonde flinke jonge mannen als vliegtuigbe stuurders en voor andere doeleinden bij de luchtmacht worden opgeleid De oorlog in de lucht heeft tot dusver niet alleen den ontembaren moed van de Britsche piloten aangetoond, maar ook de technische supe rioriteit van veie onzer vliegtuigen". Consumptie-aardappelen oogst 1940. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de minister van economische zaken besloten, dat ten aanzien van den verbouw van consumptieaardappelen, dit jaar een re geling zal gelden overeenkomende met die welke in vorige jaren heeft gegolden. Voorts wordt medegedeeld, Qat omtrent de eventueele steunregeling voor consump tie-aardappelen 1940 nog niets vaststaat. De omstandigheden zijn van dien aard, dat het niet mogelijk is, reeds thans dienaan gaande toezeggingen te doen. Amerika's sympathie is met de Finnen. In een Zaterdag gehouden rede op de trappen van het Witte Huis heeft president Roosevelt verklaard, dat de Sovjet-Unie een even absolute dictatuur vormt als elke andere dictatuur in de wefeld. De Russische oorlog tegen Finland, aldus Roosevelt, beteekent de invasie van een naburig land zoo oneindig klein, dat het de Sovjet-Unie geen schade zou k u n- n e n berokkenen. Roosevelt sprak tot de leden van het Amerikaansche jeugd- congres. Zijn woorden werden, zoodra hij „Finland" noemde, door geestdriftig ge juich onderbroken. De sympathie van Amerika, aldus Roo sevelt, is voor 98 procent met de Finnen. Jaren geleden hoopte ik, dat Rusland zijn moeilijkheden zou te boven komen en dat zijn regeering tenslotte een vre- delivend en populair bewind zou worden, dat niet zou raken aan de onschendbaar heid van zijn buurstaten. Die hoop is nu of wel voorbij of wordt voor betere tijden bewaard. De sovjet-unie heeft zich ver eenigd met een andere dictatuur en is een naburig land binnengevallen, dat slechts in vrede wenscht te leven als een vrije vooruitstrevende democratie. De Amerikaansche hulpverleening aan Finland is in sommige kringen bestreden als „een poging om Amerika in den im perialistische]! oorlog te betrekken." Dat was klinklare onzin. Hier is een kleine republiek in het Noorden van Eu ropa, welke ongetwijfeld uitsluitend haar onschendbaarheid van grondgebied en re geering wenscht te behouden. Niemand met gezond verstand gelooft, dat Finland eenige voornemens koesterde, ten aanzien van de onschendbaarheid en de veiligheid der Sovjet-Unie. Het was een axioma, ai- dus Roosevelt, dat Amerika de Finnen wilde helpen door hun geld te leenen of te geven. Dat wij zelf met de Sovjets in oorlog zouclen geraken, is eveneens onzin nig gepraat. KUNST EN WETENSCHAPPEN. DE FINSCHE SOLDAAT. Met het gedicht „de Finsche soldaat", dat wü in ons nummer van Vrijdag j.l. publi ceerden, heeft, wat de onderteekening be treft, een vergissing plaats gehad. Zooals degenen, die dichtkunst van rijmelarij we ten te onderscheiden wel vermoed zullen hebben, werd het door een onzer bekende dichters gemaakt. Het is van Martien Be versluis. Met machtig geweld stapelden de ijsschotsen zich op en voortgestuwd door het water bedreigen zij met onweerstaanbaren drang alles op hun weg. Een kijkje door een der pakhuizen aan de Waalkade te Nijmegen, dat het slachtoffer werd van het kruiend ijs. Op den achtergrond de Waalbrug Ragnhild Hveger herovert het wereldrecord 500 m borstcrawl. In het begin van dit jaar, op 3 Januari, heeft de Belgische zwemster Fernande Ca- roen te Oostende het wereldrecord 500 m borstcrawl, dat in het bezit was van Ragn hild Hveger, verbeterd en gebracht op 6 min. 28,4 sec. Zondagavond heeft de Deen- sche zwemster een poging gedaan het we reldrecord op dezen afstand te heroveren. Ragnhild Hveger is hierin geslaagd; zij ver beterde het record met 1 seconde en. bracht het op 6 min. 27,4 sec. DAMMEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de vierde ronde van het tournooi om het kampioenschap, van Nederland, luiden; LochtenbergJurg, 0—2. DukelLigthart 1J Keiler—Suyk 2—0, BomVan Dartelen 20. De uitslagen van de Zondag gespeelde partijen in de vijfde ronde luiden.; SuykKalden 20. RustenburgLigthart 20. LochtenbergHam 1—1. VosBom 11. Van DartelenKeiler 02. VOETBAL. Eén competitiewedstrijd is doorgegaan. Zooals men weet, had de K.N.V.B. voor j.l. Zondag alleen wedstrijden vastgesteld voor de eerste klasse Zuid. Daarvan is ech ter alleen gespeeld: Maastricht: M.V.V.— Juliana 21. Alle andere wedstrijden zijn afgelast. FRANKRIJK—ENGELAND 1—1. De voetballandenwedstrvjd tusschen Frank rijk en Engeland, welke gisteren te Parijs werd gespeeld, eindigde in een gelijk spel 11. De Engelsche aanval combineerde er lustig op los, maar de Fransche verdedi ging was uitsteken. SCHAKEN. KMOCH WINT VIERKAMP TE DELFT. Zaterdagmiddag is de eerste ronde van den vierkamp tusschen dr. M. Euwe, S. Landau, jhr. J. H. O. van den Bosch en H. Kmoch, welke door de Delftsche Studen ten Schaakvereeniging „Paris" ter gelegen heid van haar tienjarig bestaan wordt ge organiseerd, gespeeld. De uitslagen waren. Euwe—Landau 1—0; jhr. van den Bosch —Kmoch 0—1; Euwe—Van den Bosch LandauKmoch 0—1; KmochEuwe Van den Bosch—Landau 10. Eindstand: 1. H. Kmoch 2% punt; 2. dr. M. Euwe 2 p.; 3. jr. J. H. O. van den Bosch lVi p., 4. Landau 0 p.. ATHLETIEK. JAARVERGADERING „MARATHON". De Vlissingsche sportvereeniging „Ma rathon" kwam Vrijdagavond in de boven zaal van hotel Royal in algemeene jaarver gadering bijeen, onder voorzitterschap van den heer J. Parent, die in zijn openings woord herinnerde aan den moeilijken tijd die de vereeniging de laatste maanden heeft doorgemaakt, waardoor diverse wedstrijden, o.a. de boulevardloop niet kon doorgaan. Ook het heengaan van den technisch lei der had tot gevolg dat het ledental belang- 'ijk daalde. Gelukkig heeft het bestuur een nieuwe leider gevonden. De vereeniging vertoont thans weer nieuw leven. Marathon telt thans 55 leden. Uit het verslag van den penningmeester blykt dat 1939 sloot met een batig saldo van f 104,59, waarin begrepen het batig saldo over 1938, groot ruim f 98,00. De me daille van verdienste werd ditmaal toege kend aan het lid T. Tabak. Door het bedanken van den voorzitter en den secretaris levert de bestuursverkiezing veel bezwaar. Een candidaat als voorzitter is nog niet gevonden en ook als secretaris kon geen candidaat gevonden worden. Als aanvullend bestuurslid wordt gekozen de heer J. Dingemanse. De tegenwoordige secretaris, de heer M. van de Woestpne, zal, zoolang in deze va cature niet is voorzien, zijn functies blijven waarnemen. Plannen zullen worden uitgewerkt om De toestand van den Z;V.R is kerngezond. Een gedwongen rust, welke nu zijn derde maand is ingegaan en langer duurt dan de gewone zomer-vacantie dreigt voor de voet ballerij ernstige gevolgen te zullen hebben. De Zeeuwsche Voetbal Bond maakte sedert zijn oprichting een winter als de tegenwoor dige niet mee. Zeker, iedere winter bracht wel één of meer Zondagen, dat er vanwege vorst of sneeuw wedstrijden moesten wor den afgelast, doch 19391940 verrast ons nu al sedert begin December met dat grapje. Voetbalclubs en voetbalbonden zitten voor ongekende zorgen en het zijn vooral de penningmeesters, die ervaren, dat de lasten dezelfde blijven, maar de bronnen der baten zijn dichtgevroren. Eerst de mo bilisatie, welke de ledentallen deed slinken, toen de minder belangstelling trekkende nood-competities en nu nog eens zoo'n win ter er overheen. Voor vele clubs dreigt een financieele catastrophe. De competitie van dén Ze'euwschen Voet bal Bond krijgt een zware dobber en de Competitie-leider ziet zich voor heel groote moeilijkheden geplaatst. Nog zijn geen maatregelen genomen en men kan dat ook niet doen, zoolang niet bekend is, wanneer er weer gevoetbald zal worden, maar onge twijfeld zullen ingrijpende maatregelen wel genomen moeten worden om althans van de groote afdeelingen nog iets te maken, dat „klaar" kan komen. Van extra-wedstrijden zal natuurlijk geen sprake meer zijn en misschien is dit een kleine lichtzijde: het is maar een nood-competitie, dus heeft men wat meer de vrije hand. Wat erger is en meer zorgen eischt, dat is het financieele gedeelte. Vele clubs ver- keeren in financieelen nood. Nog is die ziek te niet in een acuut stadium en daarom konden de rekeningen van den Z.V.B. nog tamelijk vlot binnenkomen, al was de noo- dige soepelheid in den vorm van het ver- leenen van uitstel en termijnbetalingen wel noodig. Op een enkele uitzondering na heb ben de meeste vereenigingen wel aan hun verplichtingen kunnen voldoen en slechts een enkele blijft in gebreke. Uiteraard is de eerste rekening in verband met contri buties, inschrijfgelden e.d. de hoogste en zijn de verdere kosten, welke in den loop van het Bondsjaar daar bijkomen minder. Nimmer heeft de voetbalorganisatie een zoo strenge winter met zulke groote moei lijkheden gekend en ongetwijfeld zullen de ernstige gevolgen zich in het verder ver loop openbaren. De toestand van den Z.V.B. is intusschen kerngezond en dank zij een voorzichtige fi nanciering kan de Bond een stootje verdra gen. Geen verlies. Uit een tusschentijds verslag, uitgebracht door den penningmeester van den Z.V.B., blijkt duidelijk, dat de Bond er gezien de omstandigheden best voor staat. De kasmid delen van den Z.V.B. beloopen altijd nog een 4200. Er is van vereenigingen nog ruim 800 te vorderen, waarop weliswaar zal moeten worden afgeschreven, maar dat toch voor het grootste deel safe is. Het re servefonds beloopt momenteel 3400 3500, terwijl in uiterste noodzaak het fonds ter viering van het 20 jarige bestaan groot 500, nog als veiligheidsklep kan dienen. Uit de berekeningen van den penningmees ter blijkt, dat aan het eind van het jaar geen verlies gevreesd behoeft te worden, al zal wel aan alle kanten zoo zuinig moge lijk geleefd moeten worden. Een vei lig opgestelde begrooting laat zelfs nog een klein w i n s t s a 1 d o zien. De penningmeester prijst in zijn verslag de medewerking van de vereenigingen. Met genoegen maakt hij voorts melding '•■an het feit, uat de militaire competitie aan den Bond tot heden geen cent gekost heeft, dank zij de wijze, waarop deze werd geor ganiseerd. Alleen de gemengde competitie op Schouwen brengt eenige kosten mee, wat gezien het isolement van de daar ge vestigde burger-vereenigingen wel verant woord is. Ledental teruggeloopen. Het aantal Bondsleden bedroeg per 23 Januari 1940: 2422 of 560 minder dan vorig Niet minder dan 16 vereenigingen moes ten tengevolge van de mobilisatie hun lid maatschap opzeggen, verschillende daarvan werden ontbonden bij gebrek aan leden. Ontbonden werden: Hoek, Eiland Boys, Veere, Serooskerke. „De Noormannen, B.K. V.V., S.M.Z., Kapelle, Philippine, Arnemui- den, terwijl de volgende vereenigingen het lidmaatschap moesten opzeggen: Sluiskil, Biervliet, Rilland Bath, IJzendijke, terwijl Hansweertsche Boys en Kruïnjngen een fu sie aangingen met Hansweert tot H.K.C., welke laatste vereeniging weer tot den Z. V.B. toetrad, pok Rilland Bath zal waar schijnlijk terugkeeren. Voorts traden nog toe: Braakman Boys (in de plaats van Phi lippine.) Sluis, Clinge en Steensche Boys. De penningmeester besluit zijn overzicht met te zeggen, dat hij over de financieele toestand niet ontevreden is. Naar zijn meening is er geen reden tot pessimisme, maar evenmin reden tot juichen. Hij besluit zijn verslag met te zeggen: „Als wij echter allen kalm en rustig ons werk verrichten en medewerken de zaak zoo zuinig mogelijk te beheeren, dan twij fel ik er niet aan of dit seizoen zal ondanks de tijdsomstandigheden goed verloopen". ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan ■an de vereeniging, een feestavond te or- ;aniseeren. Tot nieuwe leden in de tech nische commissie werden benoemd de heer H. Höfer en J. de Kam. Na nog diverse, meer interne besprekin gen, neemt de voorzitter met hartelijke woorden afscheid als zoodanig, waarin de heer Lacor, namens de leden, de voorzit ter dankt voor het vele wat hü voor de ver eeniging heeft gedaan. BILJARTEN. NEDERLAND WINT VAN BELGIë MET 15—9. Van Vliet sloeg Gabriels en Koop man won van Belle. Te Amsterdam heeft een biljartwedstrijd plaats gehad tusschen Nederland en België Gister, op den laatsten dag vielen twee ver rassende Nederlandsche overwinningen: Koopman won in driebandspel van V-an Bel le en Van Vliet slaagde er zoowaar in den wereldkampioen Gabriels in kader 45/2 te overwinnen, waardoor de eindstand van het tournooi 15—9 ten gunste van de Ne derlandsche ploeg werd. In jaren is de Belg Gabriels niet meer in kader 45/2geslagen en wij kunnen ons niet een partij herinneren, waarin een land genoot van den Berg won. Zaterdagmiddag reeds slaagde Sweering er in remise tegen den wereldkampioen te bereiken en Van Vliet verbeterde deze prestatie nog door den Belg in 15 beurten te slaan met 75 punten verschil. MOTORSPORT. De bekende motorrijder Burggaller omgekomen. De vroegere motorrenner en coureur Ernst Guenther Burggaller, majoor bij het luchtwapen, is met een jachtvliegtuig neer gestort en gedood. De Duitscher, die als par ticulier renner in motor- en automobielra ces, en dan voornamelijk in de kleine klas se, uitkwam, heeft groote successen ge boekt. Korten tijd reed h\j voor Auto Union. DRIE MOTORRACES IN DE ZOMERMAANDEN. De sportcommissie van de K.N.M.V. heeft in beginsel besloten dit jaar drie wedstrijden op motoren te organiseeren, n.l. 16 Juni op liet circuit van Limburg, op 20 Juli op het circuit van Assen en op 11 Aug. op het circuit van Zandvoort. IJSHOCKEY. ZWEDEN—FINLAND 2—1. In de Zweedsche hoofdstad is een ijs- hockeywedstrijd tusschen de beste ploegen van Zweden en Finland gespeeld. De ont moeting eindigde in een 21 overwinning der Zweden. (Vervolg sport 4e pagina). 's-HEER ARENDSKERKE Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent C. v. d. PLASSCHE.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7