Ww HIDDELBURGSCHE COURANT T v&tnttctu. Vier rsieuwe sterraiS@@pefi ©p de MannerhetmSirsie afgeslagen, Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWF.P, BLADEN EERSTE BLAD (&G0ESCHE C©yKANT MAANDAG 12 FEBRUARI 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. m Maar thans zijn reeds duizenden Finnen gesneuveld. Op de landengte van Karelië hebben de Russen hun aanvallen voortgezet. De felste aanvallen vonden plaats ten Westen en ten Oosten van Summa en aan "de rivier de Taipale Alle Russische stormloopen wer den afgeslagen. Het schieten der artillerie was hevig. Vijf Russische tanks werden vernield. Ten Noordoosten van hel Ladogameer werd door de Finnen op den archipel van Pitkaranta een uit zeventig paarden be staande vijandelijke colonne vernietigd. HET FINSCHE VERDUN. De moed en volharding, die de Finnen in den strijd om Summa aan den dag leggen is van dien aard,1 dat deze strijd wellicht in de geschiedenis geboekstaafd zal blij ven als het „Finsche Verdun" Het front van Summa is ongeveer twaalf kilometer - breed en in deze nauwe ruimte hebben de Russen duizenden mannen en machines ge worpen. Wanneer hun mannen weggemaaid zijn en de overlevenden vermoeid raken, brengen de Russen nieuwe troepen in het veld om hen te vervangen. De Russen in; dezen sector zijn goed uitgeruste beroeps soldaten Alle rust, die de Finnen krijgen. is een paar uur voor middernacht voor de Russen bij het aanbreken van -den dag bun aanvallen hervatten.' Dezelfde Finnen weerstaan ieder.en nieuwen aanvalsgolf dér Russen Sedert het offensief op de land engte begon, hebben de Russen haar schat ting niet minder dan 9000 man en meer dan 100 tanks verloren. De Finsche verlie zen moeten thans ook verscheidene duizen den bedragen. De Finsche gebetonneerde fortificaties ondergingen een zeer zwaar granaatvuur doch de weerstand - kon.niet worden ge broken Niet verij.éeld*"hnhg. echter worden dat de schade, dijfe door de'"Russische artil lerie is aangericht, vrij belangrijk is. Vier malen wierpen- de Russische troepen in opeenvolgende golven hun'infantérrejnaar voren Zij werd met ernstige verliezen te ruggeslagen. Aan het Noordoostelijke front van het Ladogameer hebben zich geen gevechten van belang voorgedaan. De Russen hebben een enkel offensief pogen te ondernemen in de streek van Haittojoki, maar dit of fensief mislukte. Bij het Ladogameer heb ben de Russische troepen gepoogd eenige detachementen over het ijs te sturen, maar de aanvallen, werden gestuit door de Finnen, die verschansd lagen op de eiland jes. die overal in het meer liggen Nederlandsch stoomschip „Burgerdïjjk" getorpedeerd. Door een Duitsche duik boot Het radiostation Mackny (Ver. Staten) heeft Zaterdagavond noodseinen opgevan gen van het Nederlandsche vrachtschip „Burgerdijk", meldende, dat het op 15 mijl bezuiden Bishop Rock. (Zuid West Engeland) zinkende was. Op de noodseinen is een Engelsche red dingboot uitgevaren. Intusschen werd Zondagochtend langs ra- diotelegralischen weg van het Nederland sche Schip „Edam" van de Holland Ameri ka Lijn bericht ontvangen dat bemanning en passagiers van de „Burgerdijk" allen zijn gered en alles wel is. De „Burgerdijk" meet 6835 bruto reg. van New York naar Rotterdam en naderde nu de Engelsche kust. Bishop Rock is een rotseiland van de Scilly-eilanden. De „BBurgerdijk" meet 6835 bruto reg. ton en is eigendom van de Holland-Amerika Lijn, voor welke zjj in 1921 bij C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan den IJs- sel werd gebouwd. De directie van de Holland Amerika Lijn deelt mede, dat zij van den kapitein van het stoomschip „Burgerdijk" bericht heeft ontvangen, dat zjjn schip Zaterdagmiddag te 18.35 uur door een Duitschen onder zeeër is aangehouden en daarna is getor pedeerd. De directie heeft hiervan mededeeling ge daan aan het ministerie van buitenland- sche Zaken te 's Gravenhage. De reden het torpedeeren van de „Burgerdijk" is niet bekend. Het kruiende ijs in de Waai De toestand blijft gevaarlijk. Het ijs in de Waal heeft Zaterdag en Zondag den bewoners van de verscinuencl: plaatsjes langs de rivier angstige oogen- blikken bezorgd. De vorming van ijsd. men, het kruien van het ijs en de groote was van het water bedreigden de dijken, steigers, schepen e.d. Schade van catastro- phalen omvang is nog niet aangericht, maar aangezien de was ook lieden nog aan hield wordt het hooge peil van den water stand uit ret rampjaar 1936 beangstigend los maken, dan wordt groote schade ge dicht genaderd. Mocht de rivier zich w vréesd. Pc aangerichte schade door hel_ opschui vende en kruiende ijs is belangrijk. Van d< Nijmeegsche Stoomboot mij. zijn bijv. de steigers te Dodewaard, Druten, Tiel en Nijmegen door het geweid van het ijs ver nield. Bij Ophemert zijn twee lichters te gen den dijk gedrukt en ernstig beschadigd. Te Doodenwaard kreeg een tweetal op de uiterwaarden gelegen steenfabrieken last van het water. De gezinnen, die bij deze ia- brieken wonen, zijn van de gemeenschap af gesneden, doordat het ijs thans niet al leen vast: zil in de rivier zelf. maar ook op de ondergeloopen uiterwaarden. De te lefoonverbindingen met deze fabrieken zijn verbroken, daar alle telefoonpalen door 't kruiende ijs zijn afgeknapt en meege voerd. Op sommige plaatsen staan de ijs- schollen op gelijke hoogte met het wegdek op den dijk. Buitendijks staande boomen zijn als hout jes afgebroken. De bewoners van een viertal arbeiders huisjes op den Waalbandijk te Druten ge legen, werden Zaterdagnacht door het wa ter, dat plotseling de huizen binnendrong, verrast. Toen zij door bet geweld van de ijsschotsen wakkersclirikten, stonden kamers reeds onder water, zoodat zjj hals over kop moesten vluchten. Voortdurend schuren de ijsschotsen tegen Het stoffelijk overschot van wij len mr, R. M, van Dusseldorp, burgemeester van Zaterdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag ter aarde besteld. wordt naar de groeve gedragen. Barre koude overal in Europa. MAAR BIJ ONS ZAL DE VORST WEER IETS AFNEMEN. De koude luchtstroom uit het Oosten brengt bij voortduring vorst in West-Euro pa. Streng vroor het vanochtend in Twen te, waar op het vliegveld een temperatuur van 15 graden werd genoteerd. Ontzet tend koud is het ook og steeds in Dene marken (Kopenhagen 20 graden vorst) ter wijl een nieuwe koude golf Roemenië bin nen drong en daar plaatselijk vanochtend een vorst van 23 graden veroorzaakte. Do inval van de koude ging hier met sneeuw stormen enonweer gepaard. Intusschen is in Z :rl-Noorwegen de luchtdruk gaar. d: !".l de .wind over ons land vermoedelijk weer zal gaan draai en, en de vorst, althans in de kuststrook iets zal afnemen. Voor Zeeland wordt voor vannacht matige tot lichte vorst verwacht en morgen overdag misschien temperatuur om het vriespunt. Ook is er kans op sneeuw. de gevels en muren van de huisjes, waar door er gaten en scheuren in ontstaan, zoo dat zij, naar het zich laat aanzien, spoedig in een ruïne zullen worden herschapen. Te Wageningen is Zaterdagmiddag hel jjs in den Rijn losgeraakt en gaan drijven. De ijsschotsen kwamen tegen het zwembad nabij het Lexkensveer en vernielden dit voor het grootste gedeelte. Het zwaar ge havende bad dreef tegen een goederenloods en bracht hier een flinke deuk te weeg. Vorstelijke belangstelling voor het kruiende ijs. Zaterdagmiddag en Zondagmiddag heb ben Prinses Juliana en Prins Bernhard een bezoek gebracht aan de Waal bij Tiel om de ijsmassa in de rivier in oogenschouw te nemen. Geruimen tijd hebben de Prinses en de Prins in de omgeving van Tiel vertoeft. Het Prinselijk paar reed in een open twee persoons auto. De burgemeester van Tiel heeft de vorstelijke gasten rondgeleid. "yyv~.y{yr -p- i Om een indruk le krijgen van de ijsdammen, welke zich in de rivieren en langs de oevers vormen bij moet men zelf den machtigen omvang ervan aanschouwd hebben. Een der reusachtige bergen in de Was ooqenblik wordt dooraemaakt Amerika heeft niet veel hoop op medewerking der oorlogvoerenden i het ijs, j critiek Trachten invloedrijke Daitschers Roosevelt tot interventie te bewegen? Het Fransche persbureau Havas meldt uit Washington: De uitleg, die gegeven wordt aan de missie van Sumner Welles naar Europa en de verklaring van minister Huil betreffende de „besprekingen tusschen de neutralen", heeft een evolutie ondergaan, die weerspiegeld wordt door de Amerikaan- sche Zondagsbladen en de commentaren van gezaghebbende- waarnemers. Een reaüsti= sclier Iqjk op den toestand schijnt de over hand te krijgen. Verscheidene oorzaken hebben hiertoe bijgedragen, doordat zij toonen, dat de oor logvoerenden geenszins bereid zijn de wa pens neer te leggen. In de omgeving van het Witte Huis heeft men trouwens te ver staan, dat Roosevelt zich te dezen opzichte nooit illusies heeft gemaakt. Een hoogge plaatste diplomatieke persoonlijkheid, die in contact staat met den president, heeft gis teren volledige verzekeringen gegeven aan den ambassadeur van een der Geallieerden betreffende het karakter van de missie van Sumner Welles, waarbij hij liet uitkomen dat de reis van den onderstaatssecretaris in geen geval de geringste ongerustheid of wantrouwen van Geallieerde zijde kon rechtvaardigen. In dit verband merken welingelichte waarnemers op, dal het werkelijke doel der missie van Welles zou zjjn een bezoek' te brengen aan Berlijn. Het standpunt dei- Geallieerden is inderdaad te goed bekend aldus Havas om een reis van den voor- naamsten medewerker van den minister van buitenlandsche zaken te rechtvaardi gen. Juist is het echter, dat de inlichtingen over den toestand in Duitschland tegenstrij dig zijn. Bovendien is het. niet onbekend, dat invloedrijke Duitsche persoonlijkheden laatstelijk herhaalde malen getracht, heb ben Roosevelt te interesseeren voor een bemiddelingsgebaar* door hem confidenti- eele afgezanten te zenden. Deze stappen zouden den president geen aanleiding geven om zich op den door de afgezanten voor gestelden weg te begeven, maar wel zouden zij krachtig hebben bijgedragen tot zijn be sluit om als zijn persoonlijken waarnemer Welles uit te zenden teneinde ter plaatse d- ware beweegredenen dezer stappen van Duifsclie zyde na te gaan. Wat. de „besprekingen tusschen de neu tralen" betreft, wordt bevestigd dat zij een voudig ten doel hebben de Europeesche neu tralen te polsen, teneinde van tevoren hun aansluiting te verzekeren b\j de economi sche beginselen, die herhaaldelijk door Huil uiteengezet zijn en die volgens den on derstaatssecretaris eventueel door de ge- heele wereld moeten worden aanvaard, wanneer een duurzame vrede na den oor log w| worden gevestigd. BELGISCHE STEMMEN. De missie van Welles houdt de aandacht der Belgische bladen geboeid. Het socialis tische blad „Vooruit" constateert een alge meen verlangen naar vrede op nieuwe so-' ciale grondslagen. De verwezenlijking hier van ligt nog ver af en eisclit talrijke of fers. Voortzetting van den oorlog zou het einde der beschaving doen dreigen. „Het laatste nieuws" herinnert er aan, dat de vrede zal afhangen van de waar borgen, die gegeven zullen worden om in de toekomst een einde te maken aan de onveiligheid. Het blad is van meening, dat- de Ver. Staten niet gelooven, dat de oor log van langen duur zal zijn, De benzineprijs anderhalven cent verhoogd. Men meldt ons: Als noodzakelijk gevolg van de verboo ging van de benzine-belasting, welke de re geering reeds gisteren heeft doen ingaan hebben Üe benzinemaatschappijen „Shell, „Standard", „Texaco" en „Sinfina" den benzineprijs met ingang van beden met 11-j cent per liter verhoogd. Prinses Juliana en de baanveger. Eén dezer dagen bezocht Prinses Juliana de Haagsche ijsbaan achter het bekende „Marlot". Zij deed dat, gelijk altijd, in groot sten eenvoud! Ook nu zou niemand ge dacht hebben, dat die sporttiefgekleede Dame de Kroonprinses van Nederland was! De baanveger dacht dat evenmin! Hij stond met zijn, busje aan de loopplank van den kant naar het ijs. De dame had daar heelemaal geen erg in! Oók niet, toen de man nadrukkelijk met 't busje rammelde!! Het is best te begrijpen, dat de Prinses, wellicht pas van een gewichtige bespreking gekomen, nu niet direct aandacht aan den baanveger z'n busje schonk. Maar dit werd den goeden man toch te machtig. Hü stapte op de onbekende, toe schudde nogmaals, en zei: „Hée, juffie, denk eens aan de baanve ger as-je-blieft Prinses Juliana schoot even in 'n glim lach. Zonder zich bekend te maken, tastte Zij naar wat geld en liet dit heel eerlijk in het busje glijden! „Dank je wel, juffie!" besloot de man- van-den-heibezem Even later kwam een secretaris van Prins Bernhard hem heel gemoedelijk ver Wear Bnifeehe luchtaanvallen op Brlfscïte sefiepeü. Het «Duitsche opperbevel deelt mede: Het Duitsche luchtwapen heeft ondanks het slechte weer gisteren zijn verkennings activiteit voortgezet. Een brïtsch patrouille vaartuig werd tot zinken gebracht. Alle vliegtuigen zijn behouden teruggekeerd. Een Duitsche duikboot, welke van een verren tocht is teruggekeerd, heeft de tot zinkenbrenging gemeld van schepen met een inhoud van totaal 38.000 br. ton. Het zijn voor een deel weer convooischepen. De Britsche admiraliteit deelt mede. dat twee treilers, de „Robert Bowen" en de „Fort Royal" Zaterdag door aanvallen van vijandelijke vliegtuigen in de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Vier officieren en achttien manschappen zijn om het leven ge komen. NOORSCH SCHIP OP EEN MIJN. Het Noorsche tankschip „Gallia" (9,968 ton) dat van Mexico op weg was naar N e- (Ierland, is gisteren op een mijn geloo- pen. De mijn sloeg een gat in den boeg, waardoor het voorste compartiment snel water makte. Het waterdichte schot hield liet schip echter drijvende. De reddingboot was behulpzaam bij het ankeren van het tankschip dichter onder de kust. tellen, wie dat „juffie!" wel geweest was! Kennelijk had hij schik in het geval. Maar de baanveger stond toch heusch 'n beetje beteuterd te kijken, schrijft de Msb.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1