De Zeeuwsche rundveehouderij -fokkerij in 1939. en WEK UW LEVER-GAL OF STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE De Raad van Aagtekerke besluit den werkloozen geen brandstotfentoeslag te geven. De natuur werkte niet mee. Aan het verslag omtrent den toestand van de Veefokkerij en -houdery in de Pro vincie Zeeland over het jaar 1939, uitge bracht door den Rijkszuivelconsulent, ont- leenen wjj het volgende inzake de rundvee- fokkerij en -houderij Gezondheidstoestand. De algemeene gezondheidstoestand was gunstig. Nog een beperkt aantal gevallen van mond- en klauwzeer deed zich voor, over het geheel waren deze gevallen niet van ernstigen aard. Ongunstige naweeën van doorstane ziekte als slechte uier, ont stoken pooten, en doode kalveren kwamen nog zeer veel voor. Zoo ernstig als in 1937 en 1938 was de mond- en klauwzeerschade achter in 1939 niet meer. SLECHTE TOESTAND DER WEIDEN, De weiden hadden zeer veel geleden van de strenge vorst in December 1938 en wa ren daarom, hoewel temperatuur en vocht vry gunstig waren, in het voorjaar slecht en laat. In Mei en Juni was het zeer droog zoo dat, mede door de slechte, open zode de grasgroei zeer slecht was. Daardoor was ook gedurende de zomer de weide zeer slecht. Hier en daar moest hooiland wor den beweid. In Juli kwam er veel regen, Augustus en September gaven warm weer en zoo was er in September overvloedig gras. Door een koude en ongemeen natte October maand werd echter veel gras ver trapt en kon niet lang genoeg van de groo- te gras-voorraad, die er geweest was, ge profiteerd worden. De omstandigheden voor het weidevee waren dus, uitgezonderd ongeveer 2 maan den, zeer ongunstig. Het weidesejzoen was belangrijk korter dan normaal. In het voorjaar ging het vee zeker. 14 dagen later naar buiten. In den herfst moest het belangrijk vroeger dan ge woonlijk worden opgestald. Hoewel velen, door personeel-tekort wegens mobilisatie, de opstalling te lang uitstelden. Het vee kwam in goede conditie in de weide. In den herfst had het meerendeels van regen en koude geleden. SLECHTE HOOIPOSITIE. De oogst aan weidehooi was slecht, ge middeld minstens 30 pet. beneden normaal. Inplaats van plm. 30 mil. kg kon dit jaar met een oogst van plm. 20 mil. kg worden gerekend. Van de reeds zeer kleine hooi oogst werd nog 1.5 mil. kg opgevorderd door de militairen. Door het vrijwel mislukken van de oogst aan roode klaver was de hooipositie der bedrijven voor 1939-40 ongemeen slecht. De klaver was in den winter vrijwel ge heel uitgevroren en omgeploegd. De oogst heeft niet meer bedragen dan 20 pet. van de normale. Dus 6 mil. kg, inplaats van 30 mil. kg. De kwaliteit was goed. MELKPRODUCTIE NORMAAL. Het aantal melkkoeien in Zeeland be droeg volgens de tellingen in 1934: 27.714, 1935: 27.166, 1936 25.096, 1937 25.408, 1938: 24.813 en 1939:25.380. De melkproductie was in het voorjaar door naweeën van het mond- en klauwzeer en in de voorzomer door de droogte bene den normaal. In den herfst' was de produc tie flink boven normaal, zoodat over het geheele jaar van een normale melkpro ductie kan worden gesproken. De totale Zeeuwsche melkproductie kan voor 1939 op 95 mil. kg worden geschat. Bestemming: voor fokkalveren 5 mil. kg is 5.3 pet; voor mestkalveren enz. 1.7 mil. kg is 1.8 pet.; voor menschelijke consump tie 32.3 mil. kg is 33.7 pet. In 10 fabrieken tot zuivelproducten ver werkt 22 mil. kg is 23.2 pet. Over voor bo- terbereiding op de boerderij 34 mil. kg is 35.8 pet. De boerenboterproductie laat zich bere kenen op 1.250.000 kg. In de gezinnen der veehouders wordt hiervan gebruikt 225.00kg. Dus voor ver koop 1.025.000 kg. MELKPRIJZEN. Door matige veeprijzen bracht de aan het vee vervoerde melk het niet tot hooge waarde. De prijzen voor de consumptiemelk wa ren op Walcheren van 1 Jan. tot 22 Oct. 10 cent en buiten Walcheren van 1 Jan. tot 30 Oct. 10 cent en daarna overal 12 cent. Hoewel niet best, geven deze prijzen een bevredigend resultaat voor de producenten van consumptiemelk. Over het geheel ge nomen zitten deze producenten echter, ge let op hooge pachtprijzen voor het weiland, onmogelijkheid in den herfst bietenkoppen te voeren, veel herfstkalveren, voor hooge productiekosten. Daar kwamen in 1939 de slechte weideperi'ode, de zeer geringe hooi oogst en de krachtvoederdistributie nog bij. Oppositie tegen de consumptiemelkprijzen van 10 en 12 cent was dan ook niet gemo tiveerd. TE LAGE VEEPRIJZEN. Het melk- en kalfvee was het geheele jaar te laag in prijs. De beste kalfvaarzen van 2% jaar brachten in het najaar nauwe lijks 200 op. Het magere vee in den herfst 1938 kostte 30 a 32 ct. per kg. Het vette vee dat in 1939 verkocht werd, bracht op van 33 tot 42 ct. per kg. Veranderingen in het bedrijf. De Zeeuwsche rundveestapel telde in: Juni 1934 93.400 runderen, in Juni 1935 85-337 runderen, in 1936 78.500 runderen, in Juni 1937 79.287 runderen, in 1938 .82.621 runderen en in Juni 1939 79.061 runderen. De kalvertoewijzing heeft bedragen in: 1935: 16.932 vaarzen en stieren; 1936: 14 091 vaarzen en stieren en 2550 ossen in 1937: 14,091 vaarzen en stieren en 3100 ossen; in 1938: 14.628 -I- 1508 extra vaar zen en stieren en 3140 ossen; in 1939: 14.628 426 extra vaarzen en stieren en 1824 ossen. Ingrijpende wijzigingen in de crisismaat regelen ten deze waren er niet. Van vele zijde rapporteert men een on voldoend loonend zijn der rundveehouderij. Maatregelen tot verbete ring verdienen dringend aandacht. Bevredigende melk- en zui- velprijzen, bevordering van het binnen- landsch gebruik, vermindering van de las ten op hun rundvleeschgebruik en stimu leering van het rundvleeschgebruik zijn van het uiterste gewicht. Vereenigingen op het gebied der rundveefokkerij. De Vereeniging ter Verbetering van het Rundvee in Zeeland telde in 1939 505 leden. Een toename van 200 leden werd bereikt. Haar voorstel verplichte stierenkeurin- gen in te voeren werd door de Staten met algemeene stemmen aangenomen. In Zeeland werken thans de volgende contrólevereenigingén Arnemuiden met 50 gecontroleerde koei en, Baarland met 53, Biggekerke met 117, Ellewoutsdijk met 84, Gapinge met 125, Goes met 203, Grijpskerke met 62, Kerk- werve met 37, Kruiningen met 73, Middel burg met 285, Nieuw en St. Joosland met 55, Oosterland met 48, Oostkapelle met 65, Renesse met 45, Rilland met 4, Ritthem met 145, Serooskerke (W.) met 144, St. Annaland met 55, Souburg met 58, Stave- e met 51, Tholen met 90, Veere met 118, Vrouwepolder met 23, Wissenkerke met 75, Wolfaartsdijk met 13, Zaamslag met 102 en Zoutelande met 37. en u zult 's morgens uit bed springen» gereed om bergen te verzetten, lederen dag moet uw lever een liter lever- gal ln uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. CJ voelt U opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig. U slet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen, U moet CARTER'S OEVER-PIL LETJES nemen om deze liter iever-gai vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, a&cht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Elscht Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. (Ingez. Med.) MIDDELBURG NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Lezing over: de rypere jeugd. Voor de afdeeling Middelburg van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen sprak gisteren in Sint Joris drs. P. Dijkema, pae- dagogisch adviseur uit Groningen over „De rijpere jeugd". De presidente, mevrouw A. M. Loman van Niéuwenburg, heette den spreker en de ongeveer 24 aanwezige leden welkom. De rede van den heer Dijkema was zeer boeiend en uiteraard t'e omvangrijk van stof. om in een kort verslag weergegeven te kunnen worden. Spr. keurde het o.m. af, dat men kinderen naar een H.B.S. of een gymnasium zendt, die veel meer op een ambachtsschool of een industrieschool zou den bereiken en omgekeerd. Verder deed hij zich kénnen als eèn voor stander van noodelooze geheimzinnigheid tegenover de rijpende jeugd ten opzichte van sexueele vraagstukken, welke men zoo mogelijk naar waarheid moet bespreken. Spr. vertelde tenslotte, hoe hy in jon gens en meisjes, die misdaden plegen, en aan zijn hoede werden toevertrouwd, ver trouwen probeert te stellen, omdat hij er van overtuigd is, dat altijd in ieder mensch iets goeds leeft. Hy heeft daarmede zeer vaak goede resultaat bereikt. Mevrouw Loman heeft den heer Dijkema hartelijk dank gebracht voor het vele, dat hen den aanwezigen meedeelde. DE KOSTEN VAN IIET VAKONDERWIJS B. en W. stellen den Raad voor overeen komstig art. lOlbis der l.o. wet 1920, het bedrag per leerling uitgegeven voor vak onderwijs bij het openbaar l.o. in 1939 te bepalen op 3,71 voor het gewoon en op 16,81 voor het u.l.o. Deze bedragen komen in 1940 in aanmerking voor de uitkeering aan het bijz. onderwijs. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGLEK Lezing prof. Casimir. Het bestuur van de afdeeling Walcheren van de Vereeniging voor Paedagogiek, mag zich gelukkig prijzen, dat het prof. R. Ca simir bereid had gevonden gisterenavond een spreekbeurt te vervullen met als onder werp „Karaktervorming en Karaktergroei". De voorzitter der afdeeling, de heer C. A. van Woelderen uit Vlissingen, heeft met woorden van welkom speciaal tot den spre ker, de goed bezochte bijeenkomst geopend, die plaats had in de bovenzaal van de Ver genoeging. Prof. Casimir heeft in (twee deelen gedurende een paar uur op zeer on derhoudende wijze zijn onderwerp behan deld. Hij wees er o.a. op, dat men een ka rakter kan beïnvloeden door de wijze, waar op verkeerde handelingen worden gestraft. Dit moet nooit geschieden uit wraak of om te straffen, maar in het belang van hem of haar, die straf verdient. Vooral ook in den arbeid voor de gemeenschap wordt karak ter gevormd. Na afloop, hebben twee aanwezigen vra gen gesteld, die de inleider uitvoerig be antwoordde, waarna de voorzitter hem har telijk dank bracht voor de aangename wyze, waarop hij dit belangrijke onderwerp van alle zjjden had belicht en hem een tot weerziens toeriep. De secretaris, de heer A. de Jonge, deel de in de pauze nog mede, dat op de jaar vergadering op 29 April vermoedelijk dr. Petersma zal spreken en men zal trachten in April een bijeenkomst'te houden met dr. v. d. Spek als inleider. VLISSINGEN Benoeming. De heer J. Schudi, tijdelijk onderwijzer aan de Oranjeschool te Vlissingen is be noemd tot tijdelijk hoofd der Herv. School te Boskoop. DE SCHEEPVAART MET MEER DAN DE HELFT VERMINDERD. De haven van Vlissingen werd gedurende Januari 1940 bezocht door 74 (165) zeesche pen met een tonnage van 20.327 (242.960) N.R.T. en 92 (178) binnenschepen met 11.707 (61.771) ton draagvermogen. De tusschen haakjes geplaatste getallen slaan op dezelfde periode in 1939. In bovenstaande getallen zijn niet ver werkt de schepen van den Provincialen Stoombootdienst, de Marine en het Loods- tfALCHEREN EEN MOOIE UITVOERING VAN „De LUSTIGE ZANGERS". ARNEMUIDEN. Donderdagavond werd Aet Vereenigingsgebouw door het kinder koor „De Lustige Zangers" een uitvoering gegeven voor de ouders der leerlingen der Openbare Lagere School. De jeugdige voorzitster Jannetje Schroe- ;rs opende met een toespraakje tot de vele opgekomen ouders der leerlingen. Hierna werden verschillende liederen ten gehoore gebracht onder leiding van den hr. P. C. van Maelsaeke, hoofd der Openbare School. De talrijke aanwezigen onder wie we op merkten mevr. HorningeFrancke, be schermvrouwe van het koor, genoten ten zeerste van de frissche kinderstemmen. We gens ongesteldheid was de burgemeester verhinderd aanwezig te zijn. De avond werd afgewisseld door voor drachten van de heeren R. Rademaker, P. Bleeker en A. A. v. d. Perel. Zij brachten danig de lachspieren in beweging. Het lied .Afscheid van een Matroos'' gezongen door Joop van Essen deed gevoelige snaren tril len. Ook werden de aanwezigen onthaald op muziek van de gebroeders Goedhart en door een band. De avond was zeer geslaagd en de aan wezigen keerden voldaan huiswaarts. VERGADERING LANDBOUWVEREENIGING. DOMBURG. Vrijdag hield de landbouw- vereeniging Domburg haar algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer P de Visser Sz. Na de vergade ring welkom geheeten te hebben memo reerde spreker wat zich op het gebied van de landbouw en veeteelt heeft voorgedaan en concludeerde, dat er niettegenstaande zich vele moeilijkheden hebben voorgedaan, alle reden is om dapkbaar te zijn dat wij nog hebben, wat wij., hebben en zijn die we zijn.- De vergadering werd bijgewoond door de heeren .Sietema, Kleinepier (namens de ZLM), en Ikkink: Verschillende verzoeken om een bijdra ge waren ingekomen, waarop gunstig werd beschikt Uit de rekening en verantwoording bleek, dat het boekjaar 1939 sloot met een batig slot van 56,32 Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Wisse Pzn. en A. Poppe. Tot le den van de financieele commissie werden gekozen de heeren W de Buck en H. Geertse en tot afgevaardigde naar de alg. vergadering van de ZLM de heer C. Lou- werse met den heer P. de Visser als zijn plaatsvervanger De heer Sietema zette hierna het doel, nut en de werking van de melkcontröle' vereeniging en van de stieren vereeniging uiteen, waarna door. hem en den heer Kleinepier verschillende vragen in ver band daarmede werden beantwoord. De heer Ikkink gaf een uitvoerige toe lichting betreffende de samenstelling van het veevoeder, de kunstmestdistributie verder over alles waarmede de Coöp. „Ei land Walcheren te maken heeft Uit zijn woorden bleek duidelijk, dat samenwerking in het bijzonder in dezen tijd van zeer groot belang is De voorzitter dankte de sprekers voor hun duidelijke en leerzame bespreking en verwacht, dat goede resultaten daarop zul len volgen Getracht zal worden een melkcontróle- en zoo mogelijk een stierenvereeniging op te richten. De vergadering die om twee uur was begonnen werd om half zes door den voorzitter gesloten. Vergadering geitcnvereeniging. GRIJPSKERKE. Donderdag vergaderde de geitenvereeniging. Er waren 15 leden aanwezig. Jaarverslag van den secretaris. De vereeniging telt 76 leden. De penning meester gaf een financieel overzicht van 't afgeloopen jaar, De inkomsten waren 157,40, de uilgaven 122,46 batig slot: 34,94. Herkozen werden tot bestuursleden: A. Clarisse, J. de Groot en A. de Wolf. Er werd besloten om in 1940 weer een keuring te houden. Tot afslachter der jonge geiten werd C. de Voogd benoemd. Jaarvergadering Geitenfokvereeniging. ST. LAURENS. Donderdagavond hield de Geitenfokvereeniging haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer N. Trampe, die in 't bijzonder welkom heette wethouder J. Wondergem als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. Hij deelde mede, dat het afgeloopen jaar niet ongun stig is geweest, wel was het niet altijd ge makkelijk om gras te .bekomen. De secreta ris deelde mede, dat het aantal leden was gestegen tot 38; hij wekte de leden op, om met hun geiten meer ter keuring te komen Hij zou een hulpdienst willen organiseeren, om' de gemobiliseerde geitenhouders te hel pen en wel voornamelijk in den zomer om gras te halen, teneinde te voorkomen, dat deze leden hun geiten zouden moeten oprui men. Uit het verslag van den penningmees- AAGTEKERKE. Vrijdag j.l. vergaderde de Raad voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester Bosselaar. De v o o r z. gaf 'n overzicht van hetgeen het vorig jaar was voorgevallen. Met dank baarheid constateerde hij dat ons land tot nu toe voor de verschrikkingen van den oorlog bleef gespaard. Hij wees er op, dat Aagtekerke zijn financieele zelfstandigheid nog had bewaard en bracht dank aan wet houders, raadsleden en ambtenaren voor de ondervonden medewerking, terwijl hij den leden van den Raad zijn beste wenschen aanbood voor het nu ingetreden jaar. De heer W. de Visser dankte den voorzitter voor de gesproken woorden en bood hem wederkeerig de goede wenschen van den Raad aan. Medegedeeld werd dat de begrooting voor 1940 door Ged. Staten was goedgekeurd. Op voorstel van B. en W. werd besloten H.M. de Koningin te verzoeken het maxi mum aantal vergunningen in deze ge meente te bepalen op 1. Dit maximum' is, volgens de Drankwet voor Aagtekerke 2, doch om de 5 jaar kan verlaging van dit maximum gevraagd worden. KINDERTOESLAG VOOR DEN VELDWACHTER. De gemeénteveldwachter had een ver zoek ingediend om in aanmerking te ko men voor het ontvangen van kindertoeslag op den zelfden vo'ef als dit ook geschiedt bij de bepalingen der tractementen van burgemeesters, secretarissen enz., n.l. 3 pet. van de jaarwedde per kind, te beginnen met het derde kind en met een minimum van 60 per kind. De heer Wisse was van meening dat dit niet noodig was, daar de veldwachter een behoorlijk tractement heeft. De heer J o b s e wees er op dat een gezin met veel kinderen ook veel meer behoeften heeft en achtte daarom inwilli ging van het verzoek billijk. Met 6 tegen 1 stem, die van den heer Wisse, werd het verzoek ingewilligd. GEEN 'BRANDSTOFFEN- TOESLAG. Een uitvoerige discussie ontspon zich over het verzoek van de afd. Aagtekerke van den Chr. Landarbeidersbond tot het toekennen van een brandstoffentoeslag aan de werkloozen. Een betuiging van instem ming op dit verzoek was van verschillende werkloozen ingekomen. B. en W. stelden voor het verzoek af te wijzen, daar kort geleden het werkverschaffingsloon is ver hoogd en bovendien bij gebleken behoefte de diaconieën bereid zijn hulp te verleenen. De heer Job se zette uiteen dat in een vorige vergadering door verschillende leden het nut van verhooging van het loon in de werkverschaffing was betoogd, dit had ook plaats gehad, doch door het nu niet, in tegenstelling van het vorig jaar, verlee nen van brandstoffentoeslag, was er feite lijk nog een loonsverlaging. Hij drong dan ook sterk aan op toekenning van den toe slag. Hij wees er nog op, dat in deze ge meente geen B-steun wordt verstrekt en geen distributie van goedkoope levensmid delen plaats vindt. De heer Mo ens zeide dat inderdaad thans de werkloozen minder krijgen dan het vorig jaar, toen brandstof fentoeslag verleend werd. De heer C. de Visser wees er op, dat bij het thans vast gestelde loon brandstoffentoeslag werd ver leend, dit hetzelfde zou worden als het loon van een arbeider in het vrije bedrijf. Van dezelfde meening was de heer P. de Vis ser. De heer Kodde achtte verleening van den toeslag wenschelijk. De heer Wis se achtte het ongewenscht om den toeslag te geven. Hy wees er op, dat de diaconieën in de eerste plaats zijn aangewezen om steun te verleenen, deze zijn daarvoor in gesteld en niet de burgerlijke overheid, waarop de heer J o b s e opmerkte dat vooi? steun aan den landbouw wel een beroep op de openbare kassen wordt gedaan. De heer Wisse voerde daartegen aan dat dit een geheel andere kwestie is, daar de land bouw door de regeering; aan banden gelegd werd. Na een uitvoerige uiteenzetting van de verschillende standpunten werd het voorstel van B. en W. tot het niet toeken nen van een toeslag aangenomen met 4 te gen 3 stemmen, die van de heeren Moens, Jobse en Kodde. Besloten werd aan de Byz. Scholen een voorschot te verleenen op de exploitatie vergoeding. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd of be noemd de heeren J. Bouman, L. Hugense, Jac. de Visser Gz„ P. de Visser en S. Verr- hage. Het kohier voor de hondenbelasting voor 1940 werd vastgesteld. Een gratificatie werd toegekend aan den volontair ter se cretarie. By de rondvraag werd door de heeren W. de Visser en Moens de wenschelyk- heid van verbetering der bestrating op ver schillende wegen naar voren gebracht. De heer C. de Visser wees op het nut van het maken van brandputten, terwijl het strooien van zand op de wegen ter sprake kwam. B. en W. zullen een en an der overwegen. ter bleek, dat de inkomsten over 1939 heb ben bedragen 134,21, de uitgaven 113,29, alzoo een batig saldo van 20,92. Tot leden van het bestuur werden her benoemd W. Wattel Gz., P. Vérhage en P. Wisse Jz. De vergoeding aan den bokhouder werd voor 1940 vastgesteld op 70 de contributie op 0,75 en het dekgeld op 0.50. MOND- EN KLAUWZEER. ST. LAURENS. Onder het vee van C. H. alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. Jaarvergadering Chr. Jongens- en Meisjesvereeniging. VROUWENPOLDER. De Christelijke jongens- en meisjesvereeniging op Ned. Herv. grondslag hield Woensdagavond in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk alhier haar 9e jaarvergadering onder voor zitterschap van ds. H. M. J. van Duyne. Er was veel belangstelling. Uit het jaarverslag van den secretaris en secretaresse bleek, dat zoowel de jongens- als de meisjesver eeniging een gezond en bloeiend leven la ten zien, terwijl het ledental van beide ver eenigingen stationnair blijft. Uit het jaar verslag van den penningmeester en de penningmeesteresse bleek, dat beide ver eenigingen er ook finantieel goed voorstaan de rekeningen over 1939 geven beiden een goed slot aan. Vervolgens werden ver schillende voordrachten, samenspraken e.d. op voorbeeldige wijze opgevoerd, hetgeen door de aanwezige ouders en genoodigden zeer op prijs werd gesteld. De bijeenkomst werd met een slotwoord door ds. Van Duyne gesloten. JAARVERGADERING VW. VROUWENPOLDER. Donderdagavond hield de vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier, in de consistoriekamer der Ned*. Herv. kerk al hier, onder voorzitterschap van den heer W. van Hekken haar goed bezochte jaar vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental station nair blijfL dat in. het afgeloopen seizoen het vreemdelingenbezoek zeer is toegeno men, zoodat de in dat jaar bereikte resul taten tot tevredenheid aanleiding geven. iUt het jaarverslag van den penningmees ter bleek, dat de financiën, ofschoon tot het dekken der uitgaven groote finantieele offers van de leden woraen gevorderd er niet ongunstig voorstaan. Op voorstel van den voorzitter, werd by acclamatie beslo ten, burgemeester Maas, mede aanwezig tot eere-voorzitter te benoemen De bur gemeester verklaarde staande de vergade ring zich deze. benoeming gaarne te Ja- ten welgevallen. De aftredende bestuursle den, de heeren J. Wattel, W van den Broe- ke en A. Mesu werden hrerkozen. Besloten werd de door de vereeniging van kracht zijnde finantieele regelingen, voor 1940 ongewijzigd te handhaven ZUID-BEVELAND. Geslaagde uitvoering voor de schoolkinderen RILLAND. Woensdagavond is door de leerlingen der openbare school alhier in de Concertzaal van „het Wapen van Rilland" voor een zeer groot publiek een uitvoering gegeven. Opgevoerd werden „Nofrita, de Woudprinses en „Zwaan kleef nan". Beide stukken, die onder de voortreffelijke leiding van het schoolpersoneel waren in gestudeerd werden uitstekend gespeeld en vielen zeer in den smaak bij het publiek. De zang der kinderen werd begeleid door vaandrig Venneijn, die zich een uitmuntend pianist toonde. Dinsdag- en Donderdagavond werden de zelfde stukken ten tooneele gebracht, resp. voor de ouders der schoolkinderen en de alhier gelegerde militairen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, MUUR INGESTORT TENGEVOLGE VAN DE VORST. SLUIS. Bij de St. Pieterstraat alhier is tengevolge van de strenge vorst een hooge muur ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. WILDE ZWANEN IN HET ZWIN. RETRANCHÈMENT. Gisteren vertoefde in het Zwin een paar Witte zwanen. In het afwateringskanaal zwom er Vrijdag ook één lustig rond. Momenteel kan men in het Zwin veel vogels bewónderen die hier an ders sporadisch voorkomen. ROODE KRUIS - COLLECTE. OOSTBURG. De collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft alhier opge bracht ruim 69. INGEZONDEN STUKKEN EEN ONGEMOTIVEERDE UITLATING. Met verbazing hebben wy kennisgenomen van het verslag in de Middelburgsche. en Goesche Courant over de vergadering van den Raad van Kapelle op 7 Februari j.l., volgens welk verslag wethouder De Neef heeft gezegd, dat de toestand tijdens de gladheid in Kloetinge, Kattendyke en Goes een groot schandaal was. Wy willen ons bepalen tot onze eigen ge meente. En voor Kloetinge was deze uitla ting volkomen ongemoteveerd. Op de Rijks wegen is door den Rijkswaterstaat dage lijks zand gestrooid, de andere straten zijn door de zorgen der gemeente dagelijks met zand en landbouwzout bewerkt, terwijl verder gedurende 40 man-dagen in alle straten sneeuw is geruimd. Dat de toestand hierdoor niet ideaal geworden is, was niet onze schuld, maar is te wijten aan de om standigheid, dat de bevroren afvoeren het ontstane smeltwater niet konden verwer ken; een normaal verschijnsel in een stren gen winter. Van voortdurend gevaarlijke gladheid is echter in het dorp geen sprake Voor. wat Kloetinge betreft moeten wy deze uitlating van wethouder De Neef dan ook ten scherpste afkeuren. Burgemeester en Wethouders van Kloetinge, H. N. Schimmelpenninck v. d. Oye, burgemeester. W. Oostingh, secretaris. VALLENDE VOETGANGER DOOR PASSEERENDE AUTO OVERREDEN'. Toen gistermiddag de 27-jarige H Gre- ven, wonende te Gieterveen, zich te voet huiswaarts begaf., had hij het ongeluk ter hoogte van het Kruispunt „De Hilte" uit te glijden. De bestuurder van een juist pas- seerende auto, zag dit en remde uit alle macht om een aanrijding te voorkomen. Daarbij slipte de wagen. ITij draaide achter ste voren, waardoor Greven een hevigen slag kreeg De man werd eenige meters over den weg geslingerd en bleef dood liggen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6