NILLMIJ KRONIEK YAN DEN DAG OM DE NEDERLANDSCHE UIENTEELT. TEGEN DE WET TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN ZATERDAG 10 FEBRUARI 1940. No. 35. Het Iersche Republikeinsche leger. Reeds eerder hebben wij geschreven, dat de officieele lex'Sclie regeering en de gehei me organisatie, welke zich het „Iersche Re- publijceihsclie leger" noemt, hetzelfde doel voor oogen hebben, doch slechts verschil lende middelen gebruiken. De regeering wordt geleid door De Valera, een man, die vroeger allesbehalve afkeerig was van' revolutionnaire methoden, doch die thans als minister-president, langs den weg van parlement, verkiezing en overtuiging het doel tracht te bereiken, dat heet: heel Ier land vrij van Engeland. Want wel is hét overgroote deel van „Hot groene eiland" zelfstandig geworden, wel heet het niet meer „Ireland" op z'n En- gelsch.-maar ".rEire" op zijn Keltisch, wel wordt het land niet meer beschouwd als een zuiver wingewest voor de Engelsche grootgrondbezitters, maar de Iersche Vrij staat met een overwegend Roomsch-Katho- lieke bevolking, omvat nog niet het ge- heele eiland. Het Noordelijke protestant- sche deel, Ulster, behoort nog tot Enge land. En nog steeds heeft de regeering van Londen in bepaalde havens zekere rechten, die Eire aan deze regeering eigenlijk niet gunt. Zooals wij reeds schreven, is De Valera lang niet atkeerig geweest van revolution- naire middelen. En nog steeds geldt in de wereld: Een geslaagde revolutie is een gerechtvaardigde revolutie. De partij, wel ke na een revolutie aan de macht komt, is dan de regeering en degenen, die zich te gen haar verzetten, stellen zich buiten de wet. En hoewel men niet kan zéggen, dat De Valera door een revolutie in optima forma aan de macht is gekomen, kan het geen kwaad toch eens aan het verleden te herinneren. Wij zien dan het merkwaardi ge. dat de mannen, die in het verleden alle middelen goedkeurden, thans de mannen, die vele van de toen gebruikte middelen ook thans willen benutten moeten veroordee- len. De wettige regeering van De Valera mag het niet eens zijn met de daden van het „Iersche Republikeinsche leger", de I.R.A. Maar de leiders van dit „leger" loo- pen vrij rond in de straten van de Iersche hoofdstad Dublin en vele niet-leden kunnen ze den vreemdeling aanwijzen. Dit moet ons iets zeggen over de houding van re geering en bevolking tegenover degenen, die in de Reutertelegrammen trouw „de Iersche terroristen" worden genoemd. Niemand zal de methoden men herin nert zich de tallooze bomaanslagen, waar bij veelal natuurlijk onschuldigen het leven lieten of gewond werden van de Ira goedkeuren. Maar het is teekenend, dat de hoogste Iersche functionnaris in Engeland, de Iersche Hooge Commissaris, er bij Chamberlain op heeft aangedrongen de executie van de twee ter dood veroordeel de Ieren niet te laten doorgaan. Het is tee kenend, dat de burgemeester van Dublin dezelfde stappen heeft gedaan bij zijn col lega van Coventry in Engeland, waar de aanslagen plaats hadden, haar aanlei ding waarvan de Ieren Barnes en Richards werden veroordeeld, onschuldig veroor deeld, zeggen de Ieren. Het zegt iets, dat in heel Ierland op den dag van de ter dood brenging jl. Woensdag alle vermake lijkheden waren afgelast, dat er optochten werden gehouden ten teeken van rouw. En wie weet wat er nog meer gebeurd is, waarvan de buitenwereld niet hoort, om dat het Engelsche Reuterbureau nu een maal zéér Éngelsch is. Zal deze terdood brenging geen ave- rechtsch gevolg hebben voor Engeland? De Ieren waren al niet zeer geestdriftig voor Engeland, maar nu is er alle kans, dat- Barnes en Richards gebombardeerd wor den tot martelaren van de nationale zaak. Iets dergelijks spreekt tot het volk. De En- gelschen hebben ingezien dat hierin voor de Ieren een groote propagandistische waarde kon zitten, want de berichten over deze zaak zijn slechts spaarzaam geweest, als men ze vergelijkt by andere gebeurte nissen, die een ter dood veroordeeling ten gevolge hebben. Wat is de I.R.A. nu eigenlijk voor een leger? De naam „leger" heeft vooral histori sche beteekenis. De I.R.A. beweert de erf gename te zijn van de ongeregelde troe pen, die streden tegen de troepen van den Vrijstaat, toen in 1922 een overeenkomst was gesloten tusschen de Britsche reg'ee-' ring en de „Sinn-Fein"-beweging, waarover wij reeds eerder schreven. Deze ongeregel de troepen wezen op hun beurt op hun „afstamming" van de Iersche Vrijwilligers, die in 1916 en na 1919 gevochten hadde; tegen het Engelsche leger. Maar het officieel'e leger van de Ier- schen Vrijstaat kan met hetzelfde recht op deze afstamming wijzen. Alle „Iersche legers" van den laatsten tijd grijpen terug op.de „Iersche Vrijwilligers'" die zich afscheiden van de „Nationale Vrij willigers", die zich in den wereldoorlog aan de zijde der Geallieerden schaarden. Het is niet de eerste keer, dat Iersche bommen ontploffen in Engeland. Reeds in de tachtiger jaren van de vorige eeuw was dit ook.het geval. Het is eigenlijk een a der, dat de Ieren bij de Engelschen nog zoo populair zijn. Waarschijnlijk moet dit „wonder" hieraan worden toegeschreven, dat de Engelschen voor het meerendeel geen flauwe notie hadden van wat ei' a'an de andere zijde van de Iersche Zee gebeur de. De I.R.A., een .dochter, van LR B-, de „Iersche Republikeinsche Broederschap' heeft samengewerkt met de communisten. De I.R.B. heeft tijdens den wereldoorlog sa- gewerkt met de Duitschers. Wij zien het eigenaardige feit, dat de ultra-nationalis ten hulp zochten bij de internationalisten en bij naties; die met hun „beschermer" op gespannen voet stonden. Hetzelfde zien wij thans in China. De nationale Chineesche geering aanvaardt graag de hulp van Sov jet-Rusland om zich Japan dat toch niets anders zegt te willen dan een rechtvaardige orde te scheppen in het Oosten van het lijf te houden. De naam „leger" is dus eigenlijk slechts éen symbool. Men heeft bij de I.R.A. ook rangen en graden, maar een buitenstaan der kan hierop niet afgaan. Een brigade kan 30 man tellen en 300; eèn bataljon kan 6 man hebben en 60;; het machtsge bied van een kapitein kan bestaan uit een paar armoedige hutten in de heuvels en uit een drukke wijk van Dublin. De „soldaten'" •an dit „leger" zijn boeren en arbeiders. De begrooting van Defensie bestaat uit een zware contributie; welke waarschijnlijk ook wel eens niet al- te graag wordt gegeven Maar de belangrijkste inkomsten komen uit het buitenlaand, voornamelijk uit Ame rika, waar tallooze Ieren, wonen, die hun Erin nog niet vergeten zijn en die droomen van „Eire, één, groot en vrij". De betiteling „repUblikeinsch" in den naam van de I.R.A. doelt op de nastr.eving van het: los-van-Engeland. Ook een personeele unie, met den Engelschen koning als hoofd wil de I.R.A. niet. De regeering van den lerschen Vrijstaat heeft trouwens ook- zelf uitdrukkelijk niet den eed van trouw aan den koning afgelegd. In heel den lerschen Vrijstaat is geen standbeeld van een Engelschen vorst te vinden. Eenige. jaren geleden stond gens achterin een plantsoen in Dublin een standbeeld, waarvan niemand wist wat het eigenlijk voorstelde. Toen men tot de ont dekking kwam. dat het een Engelschen ko ning moest verbeelden de juiste naar ons ontschoten werd het beeld plechtig omvergehaald. Dergelijke uitingen, blijk gevend van een ingewortelden haat tegen vreemde, over- heerschfirs, mogen in onzen tijd sommige landen zich wel eens tot voorbeeld nemen! Intusschen is nog niet te zeggen wie met de ophanging van Barnes en Richards ge wonnen heoft, de Engelsche regeering of de I.R.A. Wel schijnt het, dat het optreden van de I.R.A. de Iersche regeering ook te kras wordt. Wat daarvan het gevolg is, moeten we afwachten. BUITENLANDSCHE VAKLIEDEN MOETEN TURKIJE VERLATEN Uit Istanboel (Turkije) meldt het D. N B.: De buitenlandsche vaklieden bü dc oorlogsindustrie hebben aanzegging ge kregen, dat zij Turkije moeten verlaten Door dezen maatregel worden voor het meerendeel Duitschers getroffen. B!j de fabriek voor ontplofbare stoffen te Krik- kale. het marine arsenaal Goltsjoek en de werf van Krupp te Istanboel zijn de bui tenlanders reeds vertrokken. Tragisch ongetat: in een grensgemeente. ARTS DOOR EEN SCHILDWACHT DOODGESCHOTEN. Gisteravond heeft zich bij het grenskan- toor te Vlodrop (L.), een tragisch onge luk afgespeeld. Dokter J. Meuwissen, arts te St Odiliën- berg, passeerde met zijn auto het grenskan- toor op zijn weg naar een patiënt te Vlodrop. De militaire post bij het kantoor gaf den arts een teeken te stoppen, doch waarschijnlijk zag de .heer Meuwissen dit niet, althans hij reed door, waarop de schildwacht op de auto vuurde. De kogel drong door een zijraam naar binnen en doodde den geneesheer vrijwel op slag. Het slachtoffer is, nadat het van de H. Sacra menten was voorzien, overgebracht naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond. Militaire autoriteiten stellen een uitge breid onderzoek in. Dokter Meuwissen was 45 jaar oud, ge huwd en vader van acht kinderen. Hij was een broer van den burgemeester van Echt. Het gebeurde heeft in de omgeving van Roermond groote ontsteltenis gewekt, daar dokter Meuwissen een zeer geziene figuur was. 46 graden onder nul! Uit .Oslo wordt gemeld: In het Oosten en het Zuiden van Noorwegen is het zeer koud. Bü Kongsvinger is in den afgeloo- nacht een temperatuur van 46 graden nul geregistreerd Verscheidene fjor den zijn met ijs bedekt, zoodat. men ijs- brekers in dienst beeft moeten stellen. die Vrijdag grootendeels bedolven werd door het steeds wassende water. Een belangrijke zaak voor Holland! en Zeeland!. He Spaamscke Ui, de Rijnsbnrger en de Zeeuwsche Bruine. De houdbaarheid. Rumor rond het U.C.B. De Ned. Uien Fede ratie. (B ij z o n d e r e Correspondentie). De ui wordt in het Noorden des lands siepel geheeten en in he( Zuidwesten, van waar hij stamt, ajuin, hetwelk men uit spreekt juun. Hy' neemt een bijzondere en groote plaats onder de Nederlandsche landbouwproducten in: Zesduizend hèctaro land zyn er mee beteeld Van Uitzaai tot ex port Zitten er in 1 ba uien 1600 man-uren, (400 in ha tarwe); de Nederlandsche uienteelt geeft evenveel werkgelegenheid als 24,000 hectare tarwe Over de laatste S jaren bracht de export van uien totaal 35,600,000 gulden op, de vier beste jaren bijna zes millioen, de vier slechtste nog meer dan drie millioen gulden per jaar. Deze cijfers spreken voor zichzelf. Van de '6000 ha uienteelt in ons land vindt men er 2500 in de provincie Zeeland, 2400 alleen op het eiland GoereeOver- flakkee (dat dan ook het stamland der Nederlandsche uienteelt is), 600 in den kop van Noord-Holland, 60 in de Wierin- germeer en de rest JigL verspreid. Al on geveer anderhalve eeuw is Engeland onze grootste afnemer, voor de kleinste pickles) en de groote; de middenmaat (zgn drie lingen) en de mindere qualiteiten, worden voor het binnenland geveild. Onze grootste concurrent in Engeland is de Spaansche ei die er tegelijk met de door een polis van vd gezin, een rut Ho qeiin VAN 1859 onze aan de markt komt, die zachter van smaak is de Engelschman vindt dat lek kerder en die fraaier verpakt en nog zorgvuldiger gesorteerd is Wij probeeren nu ook een zoete ui te kweeken en reed' met eenig succes: het Ned.-Spaanschi product bracht op de St. Annalander vei ling dadelijk 50 et de 100 kg meer op Maar: onze zoete ui is nog onvoldoende houdbaar. Dat is ook een bezwaar voor het zoeken van nieuwe, verderaf gelegen markten. De vroeger in ZW-Nederland vrijwel uitsluitend geteelde Zeeuwschr Bruine uit was wel houdbaarder, maar omdat die wat minder beschot oplevert en men niet gedifferentieerd naar soort 1 koopt nog, is de landbouw op de Rijnsbur ger ui overgegaan Die houdbaarder Zeeuw sche Bruine is' er nog wel te vinden: men doet thans selectieproeven in deze richting Als er een houdbaarder type ui aan de markt zou komen, dan is het niet on waarschijnlijk. dat de exporteurs daar meer voor zouden willen betalen, dus doende den landbouwer in geld compen- seerende voor wat hij in beschot zou der ven RONDOM HET U. C. B Als wij in 1929 het Uitvoer Controle Bureau voor Tuinbouwproducten niet (op aanstichten van de Landbouworganisaties) gekregn hadden, dan was er waarschijnlijk niets van onzen uienexport overgebleven Wij leverden onder 't gewicht, slecht ge sorteerd, met grond er aan, slordig ver pakt. en wat niet al Door het zegenrijke optreden van het UCB hebben wy de in Engeland bijkans verloren markt heroverd: we staan nu, met Spanje, bovenaan daar- Maar er is rumor rond het UCB. De Landbouw is ten zeerste ontstemd, dat hij maar één vertegenwoordiger in het be stuur van het Bureau heeft, tegen de Tuinbouw vier. Dit loopt zoo hoog dat er thans een eigen UCB voor den landbouw in de maak is. Hoe dit nu evenwel ook zij: men veriieze toch nimmer uit het oog, dat de telers en exporteurs enorm veel verschuldigd zijn aan onze uilv'oercontröle. Eerste eisch is, dat die in de toekomst gehandhaafd blijver dat meet vooropstaan. De quaestïe der interne organisatie is een tweede zaak DE NED. UIEN FEDERATIE. De Nederlandsche Uien Federatie is een Stichting van de belanghebbenden Zij, werkt vlot en innig samen met de over heidsinstanties en ze heeft in het éène jaar van haar (proef-bestaan reeds veel goeds bereikt zoo oordeelt de Inspecteur van den Landbouw. :'.ie het weten kan en lot oordeelen bevoegd is Maar deze zaak slaat thans leelijk op losse schroeven Als er niet spoedig en ter dege wordt ingegrepen dan kon het wel eens mis loopen met de Ned. Uien Fed. En dat zou zoo ze'de ons ir> C W. C. van Beekoro, de erkend bekwame en hard werkende landbouwkundige leider dezer instelling zéér te betreuren zijn. Want de Uien Federatie heeftnog een ruim en belangrijk arbeidsveldvoor zich. Zij kan trachten te bevorderen, dat er meer ge veild wordt; zij gaat na, hoe "t mogelijk zal zijn in Engeland eerder aan de markt te komen (wat heel belangrijk is), 't zü door het zaaien van winter-uien, dan wel door de Amerikaansch-Hongaarsche tweejarige methode; zij streeft naar soort-differentia tie bp verkoop Zonder strenge uitvoer- contrölé, goed wetenschappelijk onderzoek en voorlichting, zal de; Nederlandsche uien- teelt de plaats, die haar toekomt, echter niet innemen. De Duitsche volksverhuizing uit Tirol. Het D.N.B. meldt uit Innsbrück: Thans komen dagelijks ongeveer tweehonderd tot driehonderd Duitsche bewoners van het bo- •en-Etschgebied over de grens. Alle immi granten verkrijgen binnen drie dagen het Duische burgerrecht. Het is de bedoeling, dat zich in den gouw'TiroJ-Vorarlberg on geveer 50,000 Duitschers uit Italiaanseh Ti- rol vestigen. Te Innsbrück wil men een nieuwe wijk met 2500 woningen bouwen, die in 1942 gereed zou zijn. Elders" in het grensgebied moeten 5,000 woningen ge bouwd worden. Naar het Engelseh van MARTIN PORLOCK. 62). De man richtte zich nu op met een hef tigheid, alsof zijn lichaam inwendig door 'n spiraal omhoog geveerd werd. Hij gooide het hoofd, dat plotseling iets wolfsachtigs gekregen had, in den nek en begon onbe daarlijk te nee, lachen kon dat niet ge noemd worden, al moest het dat dan ook misschien voorstellen blaffen,- ja, dat was het. En hij bleef blaffen! Nicholas kwam nu van de deur vandaan en liep hem toe. „Klaar?" vroeg hij kort en zakelijk. Het geblaf verstomde. Even plotseling, doch nog onmensche- lyker dan hii zooeven opgeveerd was, kromp hjj nu weer in elkaar. Zijn lippen bewogen zich, alsof zij iets prevelden, doch brachten geen klank voort. In zijn wijd opengesperde, waanzinnige oogen lag dui delijk een vraag besloten. Zijn bezoeker scheen niet van zins te zijn veel woorden te verspillen. „Moord - op ver scheidene agenten", zei hij. De man kreeg zijn spraakvermogen te- rug. Hij opende zijn mond en ratelde aan een stuk door: „Je hebt geen enkel bewijs!je hebt geen enkel bewijsje raadt er maar naarje beweert maar wat in het wilde weg!Je kunt niets wetenen je weet ook nietsje kunt niets weten, zeg ik je!Je weet niets, zeg ik je!.Je kunt me van niets beschuldigen, niets nietshoor je, van niets, zeg ik je!" Zyn bezoeker geeuwde eens. „Ga je mee?" vroeg hij nogmaals. „Nee!" Zijn stem sloeg nu over tot een akelig gierend gekrijsch. „Waar is je bevel tot inhechtenisneming Waar is het bevel, tot inhechtenisneming? Je kunt er naar raden, maar je weet niets! Je kunt niets weten! Ik ben niet gek! Ik ben niet gek! Ik weet, dat je niets kunt weten! Er uit! Er uit, zeg ik je!" „Nu is het welletjes", op denzelfden ef fen, onverschilligen toon. „En geen rel letjes hier, asjeblieft." De man vergrootte nu onverwachts met een ongeloofeïijk keurigen en behendigen sprong den afstand tusschen zyn belager en zich zelf en greep met zijn rechter hand in den binnenzak van zijn onberispelijk ge sneden donkere colbert. Toen hy zijn hand' weer uit zyn zak haalde hield hij er een revolver in omkneld. „Er uit!" gilde hij. „Er uit, of waarach tig. in burger of niet, ik ik vermoord je!" Nicholas hield zyn beide met de palmen naar voren gekeerde handen ter hoogte van zyn schouders en liep langzaam achteruit, doch niet rechtstreeks naar de deur, maar hij stak schuin de kamer over en botste erg onhandig tegen de lage boekenkast, die langs den wand tsond, welke van de deur naar het venster liep. Na deze botsing echter was zijn onhan dig gedrag plotseling afgeloopen. Bovenop de boekenkast stonden 'n paar zware kope- Voor de maatschappij moeten onze kinderen worden grootgebracht; voor de maatschappij moeten wij onszelven vormen en bekwamen, zullen wij niet ons leven lang sukkels en stumperds en brekebeenen blijven. ren kandelaars. De vingers van zijn rechter hand omklemden den eersten daarvan en vrywel op hetzelfde oogenblik vloog het zware voorwerp in een vluggen, vervaar lijken boog door de lucht. Het met lood be zwaarde voetstuk van den kandelaar kwam precies tegen de borst van den ineenkrim- den man terecht. Hy gaf een eigenaardig geluid en tuimelde voorover. De revolver viel uit zyn hand. Nicholas Revel sprong er als een reusachtige kat bovenop. Toen de getroffene weer op wilde staan klonk er een knal uil de revolver,die Re- vel in de hand hield. De man stortte, in den slaap getroffen neer. Op den vloer bleef het lichaam roer-loos liggen. Nicholas Revel richtte zich op. Een oogen blik keek,hy op het lyk aan zijn. voeten neer. Hij schudde het hoofd. „Vlugger zoo", zei hij tegen zichzelf. „Hij had gelijk. Er waren geen bewijzen". Hij nam zyn zakdoek, wikkelde er de kleine revolver in en wreef haar daarin zorgvuldig en stevig af. Hij hield nu den loop in de zakdoek vast en drukte de kolf in de hand van den levenloozen man. Hij stond op, deed een stap achteruit en con troleerde critisch het effect van zijn werk. „Niemand zal zoo ontkennen, dal. hel nier zelfmoord is", mompelde hij. Plotseling bleef hij doodstil staan en spitste zijn ooren. Van achter de twee deu ren drong het gedempte geroezemoes van zenuwachtige stemmen en haastig geloop tot hem door. Hy stond in het midden van de kamer en keek snel om zich heen. In eens viel zijn oog op iets, dat op liet bureau lag. Met een stap was hij by het bureau_en nam een zwart gebonden boek op, dat ge sloten was met een knip on een knip en een klein slotje, waarin een zilveren sleu teltje stak. Nicholas Revel trok met zijn rechter voet een stoel naar zich toe en ging zitten. Hij opende het hoek en nauwelijks had hy een willekeurig opgeslagen bladzijde half door- gelezen- of hy greep naar de telefoon. Van de buitendeur der suite, die hevig gebom bardeerd werd, kwamen opgewonden kre ten. „Welk nummer wenscht u?" zei de tele foon. „Whitehall 1212. Scotland Yard", zei Ni cholas Revel. EPILOOG. Uittreksel uit eon Rapport van Inspecteur D. Jarvis der XL Divisie van de Hoofdstedelijke Politie. Gisteravond werd bureau no. 2 door den' hoer Julius Lagerstrom den eigenaar van het Magersfontc''n Huis, Bralr. Street om 10,30 uur in den avond opgebeld. Brigadier Denny begaf er zich onmiddellijk heen, ver gezeld van' twee rechercheurs: 8746 J. Par sons en 8349 T. Woolscombe. De heer La gerstrom was 10,15 uur n.m. van zyn bui- lenver.blyf teruggekomen en had een huis knecht en twee dienstmeisjes meegebracht. Magersfontein Huis was, tijdens de afwe zigheid van de familie, zooals gewoonlijk, aan de zorgen van een paar huisbewaarders toevertrouwd, oude en betrouwbare em- ployé's van den heer Lagerstrom. By zijn thuiskomst kwam de heer Lagerstrom tot de ontdekking, dat er in zijn werkkamer op de tweede verdieping (zie plattegrond) in gebroken was. Er waren twee uiterst kost- bai-e schilderijen meegenomen, alsmede geld en documenten, welke uit. zijn brand kast gehaald waren, die met behulp van een oxyacetyleenapparaat opengesneden was. (Een lijst van de gestolen voorwer pen wordt hierbij toegevoegd. Uit deze op gave blijkt, dat de heer Lagerstrom tot op heden nog geen erg duidelijke beschrijving aangaande het karakter van deze docu menten gegeven heeft). De huisbewaarders verklaarden het huis geen oogenblik ver laten te hebben. Zy bewonen het souster- rain en hadden niets gehoord, ofschoon zij op den avond van den inbraak een of twee keer boven geweest waren. Het rapport van brigadier Denny wordt eveneens hieraan toegevoegd. Blijkens dit rapport is totnogtoe niets tastbaars gevon den; dat als leiddraad bn het onderzoek kan dienst doen. (N.B. Brale Street heeft ge durende de jonste crisisperiode onder dub bele bewaking gestaan. De dubbele wacht posten in Brale Street werden echter na den dood van Summerlees weer op de normale sterkte teruggebracht) Kapitein Phelps en zyn vrienden hadden hun werk verricht WpT' (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5