frwitidak H ff HIDDELBURGSCHE COURANT UGOESCHE COURANT Een Amerikaanse^ initiatief v@@r dien wrede. Drie slagkruisers voor Nederlandsch-lndië D, K, W. NUMMER 38 18Se JAARGANG DRIE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. ZATERDAG 10 FEBRUARI 191Ü Advertentiën 30 cent per regel; ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. BQ contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Diplomatieke besprekingen geopend tusschen de neutrale staten. 'De Nederlandsche gezant op het Witte Huis. De minister van buitenlandsche zaken der Ver. Staten, Huil, heeft gisteren mede gedeeld, dat informeele diplomatieke be sprekingen zijn geopend met de neutrale regeeringen in verband met het verlangen van alle neutrale naties naar herstel van den wereldvrede. Huil verklaarde voorts, dat de bespre kingen zouden kunnen worden uitgebreid tot de oorlogvoerende naties, zoover zij vraagstukken omvatten van een gezond in- ternationaaal economisch stelsel en een beperking der bewapening over de geheele wereld. Huil heeft erop gewezen, dat de met de neutralen geopende besprekingen „geen plan of plannen behelzen, doch 't karakter dra gen van een voorbereidend onderzoek met betrekicing tot een gezond internationaal economisch stelsel en tegelijkertijd tot een wereldomvattende beperking der bewape ning. „De besprekingen konden, naar Huil eraan toevoegde, uitgebreid worden tot de oorlogvoerenden, in zooverre deze twee ge meenschappelijke problemen van den toe- komstigen vrede erbij betrokken zijn. Zij omvatten geen „zaken, waarbij de tegen woordige oorlogsomstandigheden betrok ken zijn." De besprekingen met de neutralen zijn, naai' Huil nog heeft verklaard, begonnen met het ontbieden van de ambassadeurs en gezanten der verschillende regeeringen. Gistermorgen heelt Huil don Neder- landschen gezant, te Washington, jbr. A. Loudon, ontvangen. Een vertegenwoordiger van het staats- departement heeft verklaard, dat de be sprekingen niet er op gericht waren in Europa vrede tot stand te brengen, doch dat het onderwerp er van was, welke soort wereld na den vrede- georganiseerd diende te worden, bericht het Engelsche Reuter- bureau. Amerika komt kijken in Europa. De president der Ver. Staten, Roosevelt, heeft medegedeeld, dat hij den onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken, Sum ner Welles, naar Europa zal zenden, om persoonlijk de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland gade te slaan. Deze afgezant vertrekt op 17 Februari naar Europa met het Italiaansche mail schip „Rex", dat rechtstreeks naar Italië vaart. President Roosevelt heeft de mededee- ling aangaande de reis van onderstaatsse cretaris Sumner Welles naar Europa ge daan op een persconferentie. Hij voegde hieraan toe, dat Sumner Wel les opdracht heeft geen voorstellen te doen of verbintenissen aan te gaan in naam van de Vereenigde Staten. De verklaringen, welke hij zal ontvan gen van de officieele personen van de Eu- ropeesche regeeringen zullen alleen be stemd zijn voor den president en den mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil. President Roosevelt zeide, dat deze verklaringen als strikt vertrouwelijk zul len worden bescohuwd. Het Amerikaansche staatsdepartement van buitenlandsche zaken wijst erop, dat deze reis van Huil geen verband houdt met de diplomatieke besprekingen met de neu trale landen. In de persconferentie heeft Roosevelt verder nog gezegd, dat Sumner Welles noch naar Finland, noch naar Rusland zou gaan. Zijn reis zou zoo lang duren als noodig is, en hij zou ook geen speciale boodschap bij zich hebben en geen medewerkers meene men. Roosevelt heeft nog medegedeeld, dat zijn persoonlijken „vredesambassadeur bij het Vatikaan", Myron Taylor, vermoedelijk 17 Februari naar Italië zal vertrekken. Men veronderstelt, dat hij eveneens met de „Rex" zal reizen. Louden zegt: Qmze komi- drag is bekend. Reuter meldt uit Londen: Officieele krin gen hebben met voldoening vernomen, dat Sumner Welles een bezoek aan Londen zal brengen. Naar in gezaghebbende kringen wordt vernomen, lean Sumner Welles er zeker van zijn, dat hij hartelijk zal worden verwelkomd, en dat hij alle inlichtingen zal ontvangen, die de Britsche regeering hem kan verschaffen teneinde Roosevelt in staat te stellen, zich een duidelijker beeld te vormen van den Europeeschen toe stand. - - Ook is met belangstelling kennis geno men van de mededeeling van Huil, dat met de neutralen vredesbesprekingen worden gevoerd. De Eritsche- en Fransche regeeringen hebben volkomen diudelijk de omstandighe den uiteengezet, waaronder naar haar oor deel. een einde zou kunnen komen aan de vijandelijkheden, aldus Reuter. Eveneens hebben zij de beginselen duidelijk gemaakt, waarvoor zij vechten, beginselen, welke naar zij meenen, het volk der Ver. Staten niet minder dierbaar zijn dan die der Euro- peesche democratieën, welke de wapens hebben opgenomen om ze te verdedigen. Acêiviteifc aan liet Westelijk front. Het .Fransche legerberichl van gister avond luidde: Tusschen Moezel en Saar was aan beide zijden het vuur der artillerie aanmerke lijk meer actief. Een overval van den vij and werd afgeslagen. Gisteren is bij een verkenningstocht een onzer detachementen in levendig gevecht met den vijand ge wikkeld. Het detachement leed eenige ver liezen, welke evenwel' geringer waren dan die, welke den vijand werden toegebracht. In haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag ever de begrooting van Nederlandsch-lndië Iaat. de regeering zich als volgtt uit over de kwestie der mari tieme verdediging van Nederlandsch-lndië: „Ook de regeering kan geen waardeering hebben voor de wijze waarop schrijvers, die terzake geenerlei verantwoordelijkheid dra gen, zich in couranten en tijdschriften no pens de voorgenomer vlootversterking heb ben uitgelaten. De regeering gaat echter in deze aangelegenheid doelbewust haar eigen weg, waarbij de verschillende ambtelijke ad viezen, voor zoover noodig mondeling toe gelicht door gezaghebbende marine-deskun digen, tot richtsnoer worden genomen. Te dezer zake kan thans worden mede gedeeld, dat de regiering na rijp beraad haar gedragslijn heeft bepaald. Zij heeft besloten tien aanbouw te bevor deren van een driefca? slagkruisers. Een wetsvoordrachi ter zake zal te zijner tijd, nadat de Volksraad zal zjjn gehoord, aan_ het oordeel van het parlement wor den onderworpen. Ir: afwachting daarvan meent de regeering zich te mogen onthou den van beschouwingen over de uitbreiding van de maritieme weermiddelen in Indië.. Matige tot strenge vorst. Het ziet er thans weer zeer wintersch uit. Tot morgenavond zal het weer vermoe delijk het karakter behouden, dat het thans heeft: helder en des nachts matige tot strenge vorst; overdag lichte vorst. De eenige hoop op dooi, welke men kern koesteren, richt zich naar een depressie op den Oceaan, welke zich langzaam naar- het Westen voortbeweegt. Of ze in staat zal zijn 't gebied van hoogen druk over Scandinavië baas te worden, is de vraag, ook al wordt dit overigens aangetast door een zwakke storing aan de kust van Noorwegen. In het Noorden van ons land vroor het vanochtend plaatselijk 14 graden. In Zee land daalde het kwik tot 7 graden onder nul. Twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. De Britsche admiraliteit heeft een com muniqué uitgegeven, waarin wordt mede gedeeld: ,,De admiraliteit meldt, dat twee Duit sche duikbooten vernield zijn door een van de torpedobootjagers der Britsche vloot. Het is geen normaal gebruik van de ad miraliteit om het tot zinken brengen van duikbooten bekend te maken, wanneer het voorkomt aldus dit communiqué maar- een uitzondering wordt bij deze gelegenheid gemaakt met het oog op het feit, dat de twee duikbooten tot zinken werd gebracht door een torpedobootjager, toen zij een aanval deden op een convooi". Kostbare lading in veiligheid. In allerijl werden de schepen gelost, die te Nijmegen door het kruiende ijs van de Waal gevaar liepen De allerbeste van onder de 60 K G, Has EFï©g ©isdlen pirfijs,, dus C. DE LEEUW Vlissïngschestr. 39-41 - Middelburg - Tel. 669 Uitslag prijsvraag 50 volgt volgende week. Felle strijd op hei geheele Finsche front. De speciale correspondent van Reuter bij de Finsche troepen in het Poolgebied meldt: De Russische verliezen bij den feilen strijd in den sector van Kuhmo aan hel Noordelijke centrale front worden geraamd op ongeveer 2000. De veldslag in dezei: sector heeft reeds een week geduurd en wordt nog voortgezet. Het Finsche legerbericht van gisteren luidt: Op de landengte van Karelië zet de vijand de aanvallen voort. Te Summa heb ben de Finsche troepen de Russische aan vallen afgeslagen, de vijand heeft hierbij zware verliezen geleden Te Punnusijoki en Pasuri is de vijand tot den aanval overgegaan, gesteund door artillerie, vliegtuigen en tanks. Alle aan vallen werden afgeslagen en de vijand heeft 700 man en twaalf tanks verloren Nabij de Taipale rivier zijn de Russen eveneens tot den aanval overgegaan, deze aanval duurt nog voort, twee Russische tanks zijn vernield. Ten Noordoosten van het Ladogameer wordt fel gestreden, de vijand is overal teruggeslagen en hij heeft vele mannen verloren. Een der steunpunten van den vijand, dat zeer krachtig versterkt was, is genomen. In den loop van den dag heefl de vijand 19 tanks verloren De strijd duurt nog voort. Nederland! zonder visck Zeevischetend Nederland heeft het ook in den afgeloopen week zonder v'.sch moeten stellen. Slechts enkele trailers kwamen te IJmuiden aan den afslag," drch de (betrek kelijk) geringe vangsten waren bij lange na niet voldoende, om aan de vraag van de fcinnenlandsche markt te voldoen. Do prijzen die vorige week sterk waren opgeloopen, bereikten Donderdagmorgen ongekende hoogterecords, meldt de Tel. Van vele vischsoorten ligt het huidige prijspeil circa 2 a 300 hooger a on de ge middelde pryzen in de overeenkomstige pe riode van vorige jaren. Weer Duitsche vliegtuigen aan de Britsche kust. ZES SCHEPEN TOT ZINKEN" GEBRACHT? Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Op 9 Februari zijn Duitsche vliegtuigafdeelin- gen uitgezonden voor het verrichten van gewapende verkenning boven de Noordzee- Hierbij werden zes Britsche of in Britich convooi varende schepen tot zinken ge bracht, of zoo ernstig beschadigd, dat zjj als verloren moeten worden beschouwd. Niettegenstaande het krachtige vuur van de luchtdoelartillerie en van de vijande lijke jachtvliegtuigen wordt slechts een Duitsch vliegtuig vermist". Ook de Engel- schen melden, dat een Duitsch toestel om laag gehaald is. Bovendien gelooft men, al dus Reuter, dat nog twee andere Duitsche vliegtuigen door Britsche machines ernstig beschadigd zijn. Van Britsche zijde Is wel medegedeeld, dat er aanvallen zijn gepleegd op schepen, maar er wordt niet bericht wat daarvan de juiste afloop is. Het te Glasgow thuis behoorende s.s. „Chagres" (5.406 ton) is gisteren vroeg door Duitsche actie voor de N.W. kust van Engeland tot zinken gebracht. Twee der 64 leden tellende bemanning worden vermist, de overigen zijn in een haven aan de N.W. kust aan land gebracht. Acht van hen, die brandwonden hadden opgeloopen, zjjn in een ziekenhuis opgenomen. Britsche gevechtspatrouilles bonden den strijd met de aanvallers aan en schoten o.a. een tankschip te hulp, dat nabij Peterhead werd gebombardeerd. Het Britsche schip „Sea Ranger" heeft draadloos medegedeeld, dat het schip be schadigd is en water maakt het bevindt zich ongeveer 600 mijl van St. John (Newfound land). Aan alle schepen in de nabijheid werd verzocht zich gereed te houden hulp te bieden, wanneer dit noodig mocht blij ken. Zeevisch is nu een weelde-artikel gewor den. Verspreiding van het vacantieverkeer over een grooter aantal weken Een commissie breusgi; kaar advies uit. De A.N.W.B., de Nederlandsche Spoorwe gen, Horecaf, alsmede verscheidene autori teiten op onderwijsgebied, waarbij ook de wethouders der vijf grootste gemeenten, hebben onlangs een commissie gevormd, die tot taak had zich te' beraden over de wenschelijkheid om voor het zomerseizoen 1940, eventueel ook voor volgende jaren, bepaalde maatregelen te nemen tot ver spreiding van het vacantieverkeer over een grooter aantal weken. Deze commissie is dezer dagen met haar werk gereed gekomen. In haar rapport wordt allereerst betoogd, dat het vacantie verkeer in sterke mate wordt beinvloed door den datum, waarop de vacantie der lagere scholen beginnen. In het zomerseizoen 1939 zoo gaat het rapport verder begon 40,7 van alle lagere scholen de zomervacantie in de eer ste week van Augustuns en 36,S in. de vierde week van Juli. Het gevaar bestaat, dat deze tendens tot concentratie op één of twee tijdstippen in de toekomst nog zal toe nemen. Ook voor de vakarbeiders en derge lijke groepen. Dit verschijnsel biedt ernstige moeilijk heden voor alle ondernemingen, die zich bezig houden met het vervoer en de huis vesting der vacantiegangers. De N.S. bijv. vervoeren op normale dagen rond 300.000 reizigers. Het spitsvervoer op den laatsten Zaterdag in Juli beloopt veelal meer dan 700.000 hetwelk alleen verwerkt kan wor den door al het reservematerieel in bedrijf te stellen. Een soortgelijke moeilijkheid ontstaat bij het hotel- en pensionbedrijf, alsmede bij jeugdherbergen en vacantiehuizen. Door de concentratie van het vacantie verkeer op enkele weken wordt de huis vestingsruimte slechts enkele weken van het jaar ten volle benut en staat de resl van den tijd vrijwel renteloos. De belangen van de vacantiegangers zel ve worden echter evenmin door deze ster ke concentratie gediend, integendeel, sterk geschaad. De commissie is van oordeel, dat het. thans zeer urgent is om voor het zomersei zoen 1940 maatregelen te nemen tot ver spreiding van het vacantieverkeer over een grooter aantal weken, teneinde zoodoende te vermijden, dat er op bepaalde tijdstippen en tijdvakken een overgroote drukte ont staat. Immers in verband met de mobilisa tie is ëen belangrijk aantal spoorrijtuigen en autobussen alsmede hotelruimte gevor derd. GRONDSLAGEN DER TE NE MEN MAATREGELEN. Het vacantieverkeer - aldus vervolgt het rapport gaat in hoofdzaak uit van de groote steden en wordt in deze steden practisch bepaald door den datum van aan vang der lagere schoolvacanties. Een regeling, waarbij de beginpunten der lagere-school-vacanties binnen eenzelfde gemeente op verschillende tijdstippen wor den vastgesteld, lijkt niet wenschelijk, om dat dit leidt tot allerhande bezwaren in de gezinnen. Veel beter is het om voor eenzelf de gemeente, ja voor een sterk samenhan gend gebied eenzelfde datum van aanvang der lagere-school-vacanties te ^kiezen. De commissie is van meening, dat voor 1940 de volgende groepsindeeling een bruik bare basis vormt: in groep 1 met als aan vangsdatum van de zomervacantie der la gere scholen 13 Juli: Amsterdam met Noord-Holland, Arnhem en Nijmegen met omstreken. Friesland en Zuid-Limburg, in groep 2 met als aanvangsdatum van de zo mervacantie der lagere scholen 20 Juli: Rotterdam met Brabant, Noord-Limburg en Zeeland; in groep 3 met als aan vangsdatum der zomervacantie van de la gere scholen: 27 Juli: Den Haag, met Twente en Groningen en in groep 4 met als aanvangsdatum der zomervacantie van de lagere scholen 3 Augustus: Utrecht met omgeving en enkele centra in Noord-Bra bant. Gelderland en Overijsel. WIJZE VAN UITVOERING. De commissie vertrouwt, dat een bevre digende regeling kan worden verregen, in dien de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de inspecteurs van het lager onderwijs en van het nijverheidsonder wijs zou willen verzoeken hun medewer king te verleenen, opdat de ontworpen va- cantieregeling tot stand kome. De commissie doet tenslotte voor het be drijfsleven een beroep op de organisaties van Werkgevers en werknemers om zich eveneens zooveel mogelijk naar het aange geven plan te willen richten.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1