|eent#c^ U ÜIDDELiURGSCHE COlfiÉNT COURANT) Vrijwillig tegeira 4 pCt 183e JAARGANG 2 Wjb B 5'f r 55^! W I *v _j ^D^gljiiacf. Uitgave C.V. De Middel- 2 ivrmi 9 mTW) r; Co te (£ÖÈSTurfkade, Tel. 2863. Post- I N gisg" 3^59300. Abonnementsprijs voor tt .^Ijdcjélburg en Goes 2.30, elders P- f jf-50 per kwartaal. Weekabonne menten In Middelburg en Goes 18 ct. gsehe Courant. Bureaux: D|>eLbuRG: St. Pieterstraat 28, actie 269, Administratie 139; I FEBRUARI 1941} Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bü vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. ®{f gedwongen tegen 3 pCt Het ontwerp inzake de nieuwe staatsleening ingediend. Binnenkort volgt dan nog een „mobilisatie-leening". Bü de Tweede Kamer is gister het aan gekondigde ontwerp inzake de nieuwe staatsleening ingediend. Zij beloopt 300 millioen, tegen een koers van uitgifte van 100 en een jaar- lyksche rente van 4 De leening moet beschouwd worden als dekking van normale kapitaalsuitgaven Zp zal een looptijd hebben van 40 jaar. Het abnormaal karakter dat de leening zal dragen komt voort uit de conditie, dat, indien niet voldoende wordt ingeteekend, een gedw, ongen leening zal volgen. De verwachting, dat ook in oorlogstijd een zuiver vrüwillige leening een voldoende bevredigend resultaat zou hebben, is niet vervuld geworden. Daarom zal de figuur van de semi-ge- dwongen leening ook nu evenals in 1914, gevolgd moeten worden De thans aangekondigde tweede oorlogs- leening zal uiteraard niet de laatste zün. Binnenkortzal z gevolgd moeten worden do or een derde leening waarvan f'ossing zal z ij n ge- op 15 jaar. Deze derde 1 beschouwd worden als een eening met de uitg'.fte waar- :ht kan worden naarmate ening lucht zal brengen in de schuldpositie van het Ryk. Op het eerste plan zal dus staan een formeel vrijwillige leening, welke een ren te zal dragen van 1 en mocht deze lee ning de beoogde som niet opbrengen, dan zal een gedwongen leening volgen welker rente 1 lager, dus 3 zal bedragen. Daar de bedragen waartoe men aan een gedwongen leening zou moeten deel nemen, reeds nu worden aangekondigd, kan iedereen nauwkeurig nagaan in welke mate hij op de vrüwillige leening zal moe ten inschrijven om zich te vrijwaren tegen verplichte deelname aan een leening, die een lagere rente zal opbrengen Wie op de thans uit te geven leening voor zijn competente portie inschrijft stelt zich derhalve veilig tegen de even tualiteit van een gedwongen leening tegen een lagere rente. De obligaties van de jongste staatslee ning zullen desgewenscht voor 100 pet. in ontvangst worden genomen bü de stor ting op deze nieuwe leening Of daarvan- veel gebruik zal worden gemaakt, is on zeker. De rente is bü beide leeningen de zelfde. Kleine inschrijvers aan de laatste staats leening kunnen hun storting in de semi-ge- dwongen Jeening doen met de oude obliga ties. Voor hen, die bü de te verrichten stor tingen Rquiditeits,moeilükhe;den ondervin den, heeft de Ned. Bank zich bereid ver klaard om een regeling te treffen, welke 250,000 500,000 500000 750,000 voor hen het verkrijgen van de noodige middelen mogelük zal maken DE INSCHRIJVINGSPLICHT,. De inschrijvingsplicht voor hen die in de vermogensbelasting naar een zuiver vermogen van 30,000 of meer worden aangeslagen is als volgt: bedrag waarvoor vermogens van is deel te nemen meer dan doch minder in de leening. 30 000 40 000 100 40,000 50 000 f 200 50,000 60 000 300 60 000 250,000 400, vermeer derd met 100 voor elke 5000 waarmede vermogen de 60 000 te bo ven gaat. 4200. vermeer derd met 100 voor elke 4500 waarmee 't ver mogen 250.000 te boven gaan 9700, ver meerdercr met 100 voor elke 4000 waarmee het vermogen 500,000 te ven gaat. 750,000 1,000.000 15-90G, vermeerderd met 100 voor elke 3500 waarmee het ver-mogen 750,000 te bo-, ven gaat. 1,000,000 22,900 ver- vermeerderd met 100 voor elke 3000 waarmee 1.000,000 te boven gaat. De binnen het Rijk gevestigde al dan niet rechtspersoonlükheid bezittende maat- schappüen, fondsen en instellingen, welke regelmatig gelden rentegevend uitzetten op termünen langer dan een jaan zün ver plicht in de bedoelde leening deel te nemen voor 2 harer bezittingen. Deze ver plichting tot deelneming bestaat niet als de gezamenlüke waarde der bezittingen beneden de 30,000 bbjft Voor boerenleenbanken, middenstandsban- ken, hypotheekbanken en ondernemingen., welke de exploitatie van onroerende goede ren tot hoofdbedrijf hebben is het boven staande niet van toepassing. Naamlooze vennootschappen, commanditaire vennoot schappen, coöperatieve of andere vereeni- gingen zün verplicht in de leening deel te nemen voor de helft van de over een boek jaar gedane uitdeelingen,. welke vallen on der de dividend of tantiémebelasting: al thans wanneer het gezamenlijk bedrag der uilkeeringen niet minder bedraagt dan 5000. Een Desnsel) antwoord aan een EMtscEi blad. „HET MOET GEEN OORLOG TEGEN DE NEUTRALEN ZIJN". Het Deensche blad „Social Demokraten" gaf gisteren in een hoofdartikel antwoord op een artikel in de Duitsche „Angriff" over de toestanden in de scheepvaart. Het blad zegt, dat Denemarken door den oorlog niets verdient, doch slechts in vrede wenscht te leven. „Wat wü vragen en zelfs eischen op de basis van onderteekende verdragen en er kende regelen van het internationale recht, is economisch en politiek het leven, dat wü tot nu toe hebben geleefd zoo veel mogelük voort te zetten. Wanneer de „Angriff" nu zeer openhartig te kennen geeft, dat ieder een, die op weg naar Engeland omkomt, zelf verantwoordelijk is, dan is dat een oor deel, dat niet alleen strijdig is met het in ternationale recht en de internationale ver dragen, docli ook een wüze van oorlogvoe ring, welke Duitschland natuurlük kan toe passen, doch een methode, welke de kleine naties, die er onder te Rjden hebben, niet nader tot Duitschland brengt". Het Deensche blad zegt voorts, dat Dene marken zich tot nu toe zware opofferingen heeft getroost. „Het is voor ons in Denemarken, aldus het blad, volkomen onbegrijpelijk, dat Duitschland onze schepen tot zinken brengt, zonder den bemanningen er van de gelegen heid te geven zich het leven te redden. Oorlog is oorlog, doch dit moet niet een oorlog tegen de neutralen zün. Het zün de neutralen, die de grootste verliezen lüden. De neutralen lossen het sociale waagstuk voor zich zelf op door den handel, gelük tot nu toe voort te zetten. Zü hebben daartoe het recht en boven dien kunnen zü, wanneer de vrede zal zün gesloten, kostbare bemiddelaars zijn tus- schen de partijen, die moeilükheden hebben elkander te vinden. Daarom moet geen der partqen de neutralen als minder beschou wen, omdat zp buiten den oorlog zün". Een kilo suiker op bon 13. Gedurende het tüdvak van heden, 9 Fe bruari, tot en met Donderdag 29 Februari zal bon 13 der rijksdistributiekaart recht geven op het koopen van een kilo gram suiker. Toenemende vorst en wellicht eenige sneeuw Ons land staat thans weer geheel onder invloed van het gebied van hoogen luclit7 druk over Scandinavië, waardoor koude lucht uit het Oosten wordt aangevoerd. Het transport hiervan wordt versneld, doordat over de Golf van Biscaje een vrij diepe depressie js verschenen, met als ge volg: aanwakkering van den N.O. wind. In het Noorden en midden des land vroor het vanochtend al weer 5 a 6 graden. Van nacht zal ook in Zeeland de vorst waar- schijnlük tot een graad of vijf toenemen, terwijl er kans op eenige sneeuw bestaat. De Lek van Rotterdam naar Vreeswijk opengebroken. Vier üsbrekers, die Woensdag van Rot terdam zijn vertrokken om te trachten de Lek tot Vreeswijk open te breken, zijn in hun poging geslaagd. Woensdag waren de vier schepen tot Lexmond gevorderd, Laai in den avond keerden zij terug naar Schoonhoven, waar men heeft overnacht. Gisterochtend om streeks half zes trok men er op uit om het gedeelte van Lexmond Lot Vreeswijk te breken Tegen half zeven gisteravond be reikten de üsbrekers na een zwaren strijd tegen het ijs Vreeswijk. Wanneer nu vandaag de ijsbreker „Wil- helmina Goedkoop" het üs in het Merwe- dekanaal overwonnen zal hebben, zal de sdheepvaartvei-binding tusschen Amsterdam en Rotterdam weer hersteld zijn. Inmiddels is de wind van Zuid via het Westen tot Noordoost geruimd en de tem peratuur tot onder het vriespunt gedaald Geen bemoedigend teeken voor hen, die hun uiterste best hebben gedaan om de hegemonie van het ijs te breken. De organisatie van dezen tocht berustte bü den rijkswaterstaat in samenwerking met het comité voor-üsbestrijding te Rot terdam, dat in 1929 werd opgericht door samengaan van enkele vooraanstaande fi guren op het gebied van handel, industrie en scheepvaart De belangstelling voor het werk van de Üsbrekers was op de oevers zeer groot Overal stonden menschen langs den wal en zelfs auto's die den.,, -eg ever den dijk volgden, onderbraken af' en toe hun réis voor eenige oogenblikken om het breken gade te slaan. H.M. de Koningin aan schouwt het breken van het ijs. H M. de Koningin heeft gistermiddag vergezeld van jonkvrouwe Van Tets en den adjudant generaal-majoor jhr. De Jonge van Ellemeel. aan de Lek bij Via- nen het breken van het üs bügewoond. Aanvankelük werd deze hooge belang stelling aan boord van de schepen, die toen ten Westen van Vreeswijk waren, niet op gemerkt. doch plotseling herkende van de leden van de technische leiding de koninklijke standaard. In weinige oogen blikken had het nieuws over de schepen de ronde gedaan en de volledige beman ningen van de üsbrekers, uitgezonderd het machinekamerpersoneel, alsmede de gas ten, verzamelden zich op de dekken H. M. bleek reeds om half drie te Vrees wijk gearriveerd te zün en zij verliet Vrees wijk pas om ruim vijf uur, toen de sche pen de verkeersbrug gepasseerd waren en de duisternis inviel. De Koningin heeft ook op .de brug bij Zaltbommel den toestand van het ijs op de Waal bezichtigd. De Plussen warera ic@rSen tijd ara de MannerlielrÊralBfïie. Ma gevecht van man tegen man weer teruggeslagen. Uit Helsinki kwam gisteravond een Reu- terbericht, dat bevestigde: „Woensdag heb ben de Russen zich werkelijk op een gege ven oogenblik een weg gebaand tot in de Mannerheimlinie. Er werd hier man tegen man gevochten. Na enkele minuten dreven de Finnen de Russen echter weer uit de Linie." Het zijn dus wél bange oogenblikken ge weest voor de dappere Finnen. Men durft zich haast niet af te vragen wat er gebeurd zou zijn als een kundig Russisch aanvoerder ook op dét moment had gezorgd voor een overmacht aan soldaten, juist nu het een gevecht gold van man tegen man. De Finnen zün er dezen keer weer in ge slaagd de aanvallers te verdrijven, maar beter dan honderd betoogen bewijst deze ge beurtenis de noodzaak van dringende hulp aan Finland. ENORME VERLIEZEN DER RUSSEN. Ondanks de groote opoffering van men schen en materiaal door de Russen, houdt de Mannerheimlinie intusschen nog steeds krachtig stand. De Russische verliezen aan de verschillende fronten worden hier alleen reeds over de laatste twee dagen gesc.iat op 3,000 tot 4,000 man, meldt Reuter. Het is mogelük, dat zich nog een andere Russische divisie aan het centrale Noorde- lüke front in moeilükheden bevindt. Ruim een week lang reeds hebben de na de over winningen van Suomussali en het Kianta- meer afgeloste Finsche troepen getracht deze divisie ten Noorden van Kuhmo te omsingelen. De aankomst van buiten- landsche vliegtuigen schünt een afschrik kende werking op de Russen te hebben ge had, want de laatste dagen hebben zij slechts een paar bombardementen uitge voerd. De Russische reserves aan menschen en materiaal schünen bijna onuitputtelijk, te oordeelen naar de roekeloosheid, waarmee zü worden verspild. Volgens een gisteren gepubliceerde schatting hebben de Russer sedert den aanvang van den oorlog 30S vliegtuigen verloren. 600 tanks, drie kleine oorlogsschepen, een duikboot, 203 zware kanonnen, 1,294 machine geweren, 552 mo torvoertuigen, 1.596 paarden en twee ver sperringsballons, DE RUSSISCHE PARACHUTISTEN. Finsche patrouilles zoeken in het gebied tusschen Rovaniemi en de Botnische Golf naar Russische parachutisten. Er zün na- melük zestig valschermspringers gedaald en zü zijn niet allen gevonden. Zü dragen Finsche uniformen en hebben onder meer instrumenten voor het aftappen van de Finsche militaire telefoonUjnen bü zich. FINSCH LEGERBERICHT. Het Finsch legerbericht van gisteren luidt: Op de landengte van Karelië is de vijar.d druk blü'ven uitoefenen op den Summa sector, hoewel op 7 Februari niet zoo he vig als de vorige dagen. Twee keer is de vüand tot den aanval overgegaan doch bei de keeren werd hü afgeslagen. Vier tanks werden vernield, AANVALLEN DOOR VER SCHEIDENE DIVISIES. Naar- thans is komen vast te staan, heb ben op 6 en 7 Februari verscheidene divi sies, gesteund door veel artillerie, tanks en vliegtuigen, deelgenomen aan de aanval len. Naar schatting heeft de vijand op 6 Februari omstreeks duizend man verloren. In het gebied van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een aanval van den vü and, welke werd gesteund door artillerie en tanks, afgeslagen. I11 den loop van den dag is een Russische afdeeling. welke be schikte over vier tanks, een pantserwagen, enkele stukken zwaar geschut en meer dan zestig auto's vernietigd. In de richting van Kuhmo hebben de Finsche troepen een vü- andelü'k- detachement ter sterkte van onge veer een bataljon, dat poogde de grens ten Zuiden van Raate te overschrijden, vernie tigd. De vijand verloor 250 man en de Fin sche troepen maakten veel infanteriewa- pens en ander materieel buit. De Finsche luchtmacht heeft verken ningsvluchten en defensieve vluchten ge maakt. Op verscheidene plaatsen werden vijande lijke afdeelingen gebombardeerd, alsmede concentraties van vrachtauto's. In het oorlogsgebied kwamen kleine vij andelijke gevachtspatrouilles in actie. Zij bestookten de troepen met mitrailleurvuur. De vüand heeft weer een aantal dorpen gebombardeerd, alsmede de stad Kajaani, waai- verscheidene branden zijn uitgebro ken. GEVAARLIJKE WAS VAN DEN RIJN. Uit Millingen wordt gemeld: De toestand van den Ryn wordt met het uur gevaarlüker. Vanochtend om half elf bedroeg de was 15 cm per uur, de rivier zit nog steeds vast. Ameland geïsoleerd. GEBREK AAN BRANDSTOFFEN EN ENKELE LEVEN5MIDDE LEN. Sedert Zaterdag is Ameland volkomen geisoleerd. Men heeft sindsdien geen post ontvangen, terwül ook de mogelijkheid ont breekt om van of naar het eiland te komen. Zoo bevinden zich thans in verscheidene dee- len van het land zeelieden, die van Zater dag toen het K.L.M.-vliegtuig voor Ame land hen niet kon medenemen reeds op een gelegenheid wachten om naar huis te kunnen gaan. Een bewoner van Ameland is overleden. Zijn kinderen kunnen niet naar het eiland komen om de begrafenins bü te wonen. De afgeloopen dagen was de mogelijkheid uitgesloten, dat een K.L.M.-vliegtuig hot gezien de bodemgesteldheid van het strand op Ameland zich hiertoe thans niet leent. Eenige malen heeft men een poging on dernomen om de Wadden over te steken, doch het ü's bleek onbetrouwbaar voor een dergelyk experiment. Dat een en ander zijn invloed op het eiland doet gelden, spreekt van zelf. Zoo zullen verscheidene bakkers heden geen brood kunnen bakken, omdat zij gebrek aar- gist hebben. Groenten zijn reeds niet meer te verkrijgen, evenmin als fruit. Bovendien beschikken enkele handelaren zelfs niet meer over veevoeder. Het meestnüpende van alles is evenwel, dat er groot gebrek aan brandstoffen be staat. Dit heeft menigen bewoner van het eiland doen besluiten zijn pigen huis te slui ten en bij anderen in te gaan wonen. eiland uit zijn isolement zou verlossen, aan- week ^e verlengen Verlenging van de exfcra-brandstoffenbijslag. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hp termen aanwezig heeft gevonden den termijn, gedurende welken de extra-brand- stoffentoeslag wordt verstrekt, met nog één Wederom klonk het door Nijmegen: „Eruut, eruut, de Waol die kruut". Dat heeft de „Nijmegen 5" ondervonden, welke boot door het kruiende ijs werd stukgeslagen en zonk. De pijp en de mast duiden nog de plek aan, waar het schip zich bevindt. Een aanlegsteiger bij Nijmegen werd door de ontzaglijke kracht van het zich voortbewegende ijs in elkaar

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1