lp foirotrxttct&ïe |j) lilSmBURÖStHE COURANT Mr. R. ML van DosseSdorp overleden» (&60ESCHE COURANT} De Hyssen hebben zestien divisies in dien strijd) geworpen. Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- •burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. BRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Hedenmorgen is in de Ursula-kli- niek te Wassenaar, waar hij sinds een week verpleegd werd, in den ouderdom van 50 jaren overleden: mr. R. M. van Dusseldorp, burge meester van Goes, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland en oud-burge meester van Westkapelle. Hoewel ingewijden wisten, dat de toe stand van burgemeester Van Dusseldorp, reeds sinds hij naar het ziekenhuis Bethes- da te Vlissingen vervoerd werd, zeer ern stig was, bracht dit bericht heden groote ontsteltenis bij allen die het hoorden en in het bijzonder in de plaats wier eerste bur-, ger hij was. Toen Maandag, in de Ursela- kliniek, operatief ingegrepen werd, vreesde men reeds het ergste, doch de dag van gis teren scheen eenige verbetering te brengen, ^olsslag en ademhaling van den patient wer- .en beter, en men koesterde weer eenige ,oop, al bleef die met zeer groote bezorgd- eid gemengd. Helaas duurde de verbete- ing niet voort en hedenmorgen is burge- ïeester Van Dusseldorp rustig ingeslapen m niet meer wakker te worden. Bij het medeleven in dit overlijden gaan de ge dachten zeker dadelijk naar het zoo zwaar getroffen gezin, naar mevrouw Van Dus seldorp, zelf nauwelijks van een ernstige ziekte hersteld en naar de nog jeugdige dochter en zoon. Geheel Goes zal het ver scheiden gevoelen als verloor men een naaste bloedverwant, waarvan men hield en die men hoogachtte als weinig anderen. Nog geen drie maanden geleden, 11 No vember 1939, toen burgemeester Van Dus seldorp 50 jaar werd, grepen wij deze gele genheid aan om uit te doen komen hoe be mind en gezien burgemeester Van Dussel dorp zich te Goes maakte in de 5 jaar dat hij er burgemeester van was. Met elks be langen leefde hij mede, waar hij maar even kon was hij, bij vreugde en leed, aanwezig en geen arbeid was hem voor zijn stad, haar inwoners, en de geheele gemeenschap teveel. En hij nam daarbij vaak zooveel op zijn schouders, dat zijn naaste medewerkers zich bezorgd maakten, of het zijn krachten niet te boven zou gaan. Maar, als deze be zorgdheid geuit werd, maakte de burge meester er zich met een kwinkslag af. Want, hoe hij ook in zorgen zat en al wat Goes betrof trok hij zich zeer aan altijd wist hij ook een lichtpunt te zien, of een kant aan de zaak die een vroolijke op merking wettigde. Burgemeester Van Dusseldorp had ook de groote gave, allen tot vriend te houden, allen te kunnen bevredigen, zonder daarbij nochtans iets tekort te doen aan zijn eigen waardigheid als mensch, of aan zijn eigen •politieke of godsdienstige beginselen. Bur gemeester Van Dusseldorp was een geloo- vig mensch, die zich by alles liet leiden door wat hij als Gods wil en weg zag, en die be sefte, dat de macht door God gegeven, hem een groote verantwoordelijkheid oplegde. Midden in dien arbeid is hij weggenomen... Maar als we ons afvragen waarom, •zien we burgemeester Van Dusseldorp dade lijk voor ons, zooals we hem vooral sinds de mobilisatiedagen zoo vaak gezien heb ben. Wel zorgzaam om de vreeslijke om standigheden, maai' ook ze aanvaardend, berustend, dat dit Gods wil was, tegelijk ook met open oog blikkend naar de toe komst, maatregelen treffende, aanmanende verder te werken, gewoon te doen, elk voor al nu zijn taak beseffende tegenover de ge meenschap, de toekomst Vele, zeer vele malen, zagen wij, en velen onzer stadgenooten, burgemeester Van Dusseldorp de laatste maanden zoo, als een onversaagde strijder, pal staande op zijn post, aanvaardende wat over ons kwam, maar met opgericht hoofd, kijkend recht vooruit, waakzaam Dit beeld van burgemeester Van Dussel dorp zal ons steeds voor oogen blijven; zoo zagen we hem het laatst, zoo zullen we hem nimmer vergeten DE LOOPBAAN VAN DEN OVERLEDENE. Rudolf Marie van Dusseldorp werd 11 November 1889 te Vlaardingen geboren en bezocht, na het eindexamen Gymnasium met goed gevolg afgelegd te hebben, de Leidsche Hoogeschool. Op 4 Juli 1919 be haalde hij den titel van meester in rechten Mr. Van Dusseldorp was hierna eerst werkzaam als volontair en daarna als hoofdcommies ter secretarie der gemeen te Katwijk. Met ingang van 16 Januari 1921 werd hij 'benoemd tot burgemeester van Westkapelle. In 1923 werd mr. Van Dusseldorp voor de Christelijk Historische Unie tot lid van de Provinciale Staten ge kozen. De böëediging vond plaats op 4 Juli 1923 en in dezelfde zitting werd hij uitverkoren tot lid van Gedeputeerde Sta ten. Dit beteekende, dat hij 't burgemees tersambt moest vaarwel zeggen. Hij ver huisde vervolgens van Westkapelle naar Middelburg. Elf jaar lang heeft mr. Van Dusseldorp als gedeputeerde onze provin cie groote diensten bewezen. Op 2 November 1934 werd mr. Van Dus seldorp, als opvolger van burgemeester Ha- jenius, benoemd tot burgemeester van Goes, zulks met ingang van 1 December December 1934 en Donderdag 6 December werd hij als 'zoodanig geïnstalleerd. Hoewel mr. Van Dusseldorp, na zijn be noeming tot burgemeester van Goes, als lid, bestuurslid of voorzitter van vele ver- eenigingen bedankte, bracht zijn verblijf te Goes al spoedig weer nieuwe- functies op velerlei gebied met zich mede. Zoo was hij licl van het hoofdbestuur der Christelijk Historische Unie, president-kerkvoogd van de Ned, Herv kerk, voorzitter van de restauratie-commissie der Groote kerk, kringcommissaris van het Ned. Roods Kruis, werkgever-lid van den Ledenraad van de Bedryfsvereeniging voor Zieken geldverzekering van Ned Gemeenten, lid van de Fraude-risico-onderlinge van ge meenten, secretaris van de afd. Z en N. Beveland van de ver. „Onze Vloot", be- stuui'slid van het Zeeuwsch Watersnood comité, voorzitter van de afd Z. en N. Beveland van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, lid van het Luchtbe- schermingsgebied 'Z en N. Beveland, lid van den Raad van Bestuur van de N V. „PZEM", lid van de Commissie van Beheer der Waterleiding Mij. Zuid-Beveland" voorzitter van de afdeeling Goes van het Nederlandsch Verbond, eere-voorzitter van de Burgerwacht en eere-voorzitter van de Oranje-vereeniging. Op 31 Augustus 1932 werden de vele- verdiensten van mr Van Dusseldorp er kend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandsche Leeuw. IN MEMORIAiVL Terwijl uit zyn laatste woonplaats, Goes, wordt geschreven over wat de overledene als burgemeeser van die gemeente heeft gedaan, is het schrijver dezes een behoef te daaraan enkele woorden toe te voegen over mr. Van Dusseldorp als inwoner van Westkapelle en Middelburg Reeds direct bij zijn komst te Westkapelle heeft de nieuwe burgemeester, daarin gesteund door zijn echtgenoote, alles gedaan om zich in de Zeeuwsche toestanden en gewoonten in te werken en dat was zeker mede aan leiding tot zyn candidaatslelling voor de Provinciale Staten. Reeds in de eerste zit ting van zijn verkiezing werd hy tevens in het dagelijksch bestuur der provincie ge kozen. Wij, die op verschillende wijze in de gelegenheid waren ons daarvan te overtui gen, weten, dat de thans op zulk een jeug digen leeftijd weggenomen sympathiek en algemeen geachte oud-gedeputeerde zich geheel aan zijn provinciale laak heeft ge geven. Wy denken ook aan de ontmoetin gen, die wy met hem mochten hebben als lid van de commissie voor de provinciale bootdiensten en dan speciaal aan een reis naar Breskens ;ter bezichtiging van de nieuwe gebouwen van den Prov. Stoom- bootdienst. Die eens het genoegen had met mr. Van Dusseldorp een persoonlijk on derhoud te hebben, zal de herinnering daaraan niet vergeten .Wy althans zullen aan hem blijven denken als een hoog staand man, die zijn levensbeginselen in toepassing wist te brengen en aan vs Zeeland iemand verliest, die nog veel voor de provincie en nu in het bijzonder voor de stad zyner inwoning had kunnen doen. Moge het voor de familie een troost zijn, dat mr. Van Dusseldorp voor het alge meen belang veel heeft mogen doen. BUITENGEWONE GADERING. RAADSVER De Raad van Goes zal Donderdagavond om 8 uur in spoedeischende openbare ver gadering bijeenkomen. Het eenige punt der agenda is: Over lijden burgemeester mr. R. M. van Dussel dorp. Het weer wordt zachter West-Europa geraak! thans steeds meer onder invloed van het'zachte weer boven den Oceaan. Vermoedelijk zullen althans in Zeeland en het oveijge Zuiden van ons land winden uit Z.|W. de temperatuur nog enkele graden doen stijgen. Ook in de Noordelijke provincies is vannacht de dooi ingetreden. Het ziejt er thans werkelijk naar uit, dat de. winter afscheid heeft ge nomen, al blijft het uiteraard mogelijk, dat in den loop dezer mannd nog wat vorst optreedt. Q_l Nog meer mutaties bij den generalen staf? De overpjlaatsing van generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst naai den generalen staf, hééft in militaire krin gen sterk de aandacht getrokken, omdat zij ongeveer gelijktijdig kwam met de benoe ming van generaal Winkelman tot opper bevelhebber. Men heef' hierbij gedacht aan eenigen samenhang, d.vv.z. dat de benoe ming van generaal-majoor baron Van Voorst tot Voorst bij den staf in overeen stemming zou zijn met een verzoek van den nieuwen opperbevelhebber. Inderdaad schijnt, volgens de Tel., deze opvatting wel ongeveer juist te zijn en naar verluidt zou weldra blijken dat deze be noeming van generaal-majoor Van Voorst tot Voorst nog een andere bedoeling heelt. Dit zou dan weldra blijken, althans zoo vernam het blad in militaire kringen, uit nog enkele andere mutaties die in dit verband te wachten zijn, waardoor de sa menhang van het geheel duidelijk zou wor den. Generaal-majoor Van Voorst tot Voorst heeft in vroeger jaren geruimen tijd met generaal Winkelman 'samengewerkt, toen zij by het hoofdkwartier van het veldleger beiden in functie waren. Deze samenwer king zou er toe geleid hebben, dat thans de nieuwe opperbevelhebber opnieuw ge neraal-majoor Van Voorst tot Voorst als een zyner onmiddellijke medewerkers heeft uitgekozen. In militaire kringen wordt ba ron Van Voorst tot Voorst als een zeer kundig officier beschouwd, met een hel der inzicht in tactische en strategische problemen. Belastingoitckiking. De uolelSiouder S, krijgt 6000 boete of 3 maan den hechtenis. De rechtbank te Middelburg heeft heden in een buitengewone strafzitting uitspraak gedaan in de zaak tegen den 74-jarigen ho telhouder J. J. S. alhier, tegen wien op 26 Januari jl. zes maanden gevangenisstraf was gevorderd wegens het in de jaren 1934 tol 1938 doen van valsche aangiften voor de inkomstenbelasting tot een totaal bedrag van verzwegen inkomen van 35000. De rechtbank heeft de dagvaarding nie tig verklaard voor zoover het betroffen het als bewijsmateriaal overleggen van vaisch opgemaakte boeken. De rechtbank hield rekening met den leeftijd van verdachte en de omstandighe den, waaronder het feit is gepleegd en ver oordeeld^ hem tot 6000 boete subs. 3 maanden hechtenis. Zij gelaste teruggave van de als bewijsmateriaal gebruikte aan slagbiljetten. De Rijn is gaan kruien! Men acht den toestand gevaarlijk. Vanmorgen omstreeks kwart voor twaalf is er beweging gekomen in het ijs van den Ryn bij Millingen. Het ijs schoof met een snelheid van ongeveer vier kilometer per uur op. Hier en daar kroop het tegen den dijk op. Een groote ysdam, enkele honder den meters ten Oosten van Millingen, deed den druk op den dijk niet te groot worden, doch was oorzaak, dat het ys een half uur later vastraakte. Het water steeg aanvan kelijk met ongeveer 3 cm per uur, doch dit werd een stijging van 30 cm per uur, toen de rivier ging zitten. Verandert de toestand niet spoedig, dan wordt deze ge vaarlijk. Nader wordt gemeld: Toen vanmiddag tegen kwart voor twaalf het ijs op den Bovenryn nabij Spijk, Lobith en Millingen in beweging kwam, hebben de bewoners van deze plaatsen in angstige spanning den verderen loop der gebeurte nissen tegemoet gezien. Geweldige ijsmassa's schoven tegen, op en over de rivierdijken of kruiden tot g e- weldige ijsbergen van naar schatting tot ongeveer IE meter hoogte op de rivier Op vele plaatsen langs de rivier verzamel den zich honderden toeschouwers om van nabij het kruien gade te slaan. Een klein uur heeft het kruien geduurd, daarna is het ys weer tot stilstand geko men. Voor Voor de bewoners langs de ri vier was het een uur van angstige spanning, vooral doordat op sommige plaatsen, in hoofdzaak nabij Lobith, de Rijn sterk begon te wassen. In een inham bij Lobith-Tolkamer, welke vroeger heeft dienst gedaan voor de bootjes van de belastingambtenaren, is een tank scheepje met het achterschip door het ijs op den dijk gedrukt. Het schip heeft schade opgeloopen, doch het zal wel behouden kun nen blijven. De Finscfse tegenstand is een wonder, dat niet kan duren. Weer vlogen 200 Russische vliegtuigen boven Finland. Het aantal divisies, dat de Russen thans tusschen het Ladogameer en Petsamo in den strijd geworden hebben, wordt op zes tien geschat. Daar elke divisie 15,000 a 18,000 man telt, hebben de Finnen dus het hoofd te bieden aan 240,000 a 270,000 vij andelijke soldaten met een overmacht aan gemechaniseerd strijdmateriaal. Dat desondanks de dapper strijdende Fin nen het zoo lang en met zulk groot succes uithoudentegen de aanvallers, mag .een wonder genoemd worden. Maar 'het wordt keer op keer herhaald door de Fin sche autoriteiten en door buitenlandsche deskundigen, die iets van den oorlog in Fin land gezien hebben men mag niet hopen, dat dit wonder eindeloos voortduurt. Hulp van het buitenland is hard noodig. De beste leveranciers van het Finsche le ger zijn op het oogenblik nog de Russen... die herhaaldelijk groote hoeveelheden ma teriaal in den steek moeten laten, welke dankbaar door de Finnen worden meege nomen. ONDANKS TANKS, VLIEG TUIGEN EN PARACHU TES Volgens den correspondent van de „Stock holm Tidningen" opereeren vyf divisies tus schen het Ladogameer en Aitlojoki. Slechts dank zij de gesteldheid van het terrein kun nen de veel geringere Finsche strijdkrach ten den Russen zegevierend weerstand bie den. De Sovjet-troepen verschansen zich in een geheel net van loopgraven, voorzien van automatische wapenen. By hun aan vallen van gisteren werden zij gesteund door meer dan honderd tanks. Het Finsche opperbevel heeft medege deeld, dat de actie van Russische parachu tisten tot dusverre verstikt'ïs. Men gelooft echter, dat de Russen nog vele valscherm springers in den strijd zullen brengen om te trachten achter de Finsche linies schade aan te richten. In den sector tusschen Summa en Hatja- lanbenja hebben de Russen over een af stand van ongeveer 20 kilometer een nieuwe divisie in het vuur gebracht. Gedurende de gevechten van de laatste dagen hebben meer dan 200 Russische vliegtuigen boven de Finsche stellingen gevlogen; zij hebben in het bijzonder het dorpje Summa gebom bardeerd, dat geheel verwoest is. De Sov jet-verliezen in de gevechten bij Summa worden geschat op 4500 man; de Finsche verliezen zijn in verhouding miniem. Men moet groote bewondering voor den Fin- schen tegenstand hebben, als men in aan merking neemt, dat de Russen in den sec tor Summa een reusachtigen druk uitoefe nen, aldus de correspondent van de „Stock holm Tidningen". 22 TANKS VERNIETIGD. Het Finsche legerbericht medt o.m.: In den loop van den dag werden 22 vij andelijke tanks vernietigd bij Summa. Ten Noordoosten van het Ladogameer werden aanvallen van den vijand afgesla gen, in het bijzonder bij de Pitlcaeranta- eilandengroep. De vyantl heeft hier eenige honderden dooden moeten achter laten. In het district Lieksa en Kuhmo werden alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Gelijke resultaten werden verkregen bij Maerkaejaervi in het district Salla. De Finsche luchtmacht heeft vijandelijke bases op 5 Februari met succes aangeval len en aanzienlijke vernietiging aangericht onder de vijandelijke troepen. 5000 DOODEN BIJ KITELA. Zooals wjj gisteren reeds mededeelden, meldden eenige buitenlandsche persagent schappen, dal de Finnen bij Kitela weer 'n geheele Russische divisie de achttiende zouden hebben vernietigd. Dit werd van Finsche officieele zijde tegengesproken. Sommigen willen hierin slechts „tactiek" zien. Thans seint Reuter: Ofschoon het hoofdkwartier der acht tiende Russische divisie vernield en de di visie zelf volkomen uiteengedreven is, zyn nog enkele op zich zelf staande afdeelingen overgebleven, met elk waarvan de Finnen thans afrekenen. De Finsche patrouilles moeten ten koste van alles vermyden, dat' overblijfselen der divisie zich naar het Noorden begeven om zich te voegen bij de andere divisies ongevier vier die zicli in het uiterste Noorden en Noordwesten van Finlands „arm" ten Noorden van het Lado gameer bevinden. De dichtstbijzijnde groote Russische strijdmacht schijnt te Loimola, ten Noordoosten van Kitela. te zijn, doch de Finsche troepen hebben naar men gelooft, ook de verbindingen van deze strijdmacht afgesneden. Volgens het Zvveedscbe blad „Allehanda" heeft de Finsche luchtmacht ook de Russi sche verbindingen met de voornaamste ra- vitailleeringsbasïs te Petrozavodsk verbro ken. Hetzelfde blad schat het aantal Rus sen, dat te Kitela gedood is, op vijfduizend. Op de suikerdistributie kan meer dan f4,5 miltioen bezuinigd worden! Een aanbod uit het be- drijisleven: Laat ons het doen. Reeds meermalen is er met klem van re denen betoogd, dat de kosten, welke de re- geeiing berekent voor de distributie van industriesuiker, veel en veel te hoog zijn. Ter bestrijding dezei distributie kosten heeft de regeering de crisisheffing op suiker verhoogd met 2,25 per 100 kg. Thans heeft de Federatie van Ned. Zoet- warenindustrieën aan den minister van Economische zaken een kenteekenend aan bod gedaan. Zij heeft nl. aangeboden deze distributie op zich te nemen, tegen een ver goeding van 12% cent per 100 kg te distri- bueeren suiker! Dit zou dus een verschil maken van 2,125 per 100 kg. Op het oogenblik kost ile suikerdistribu tie ons 5 millioen per jaar. Als liet aan bod der Federatie van Zoetwaarenindu strieën werd aangenomen, zou dit, een be zuiniging "van 4.G75.000 boteekenen. De Federatie licht haai- voorstel aan den minister nog als volgt toe: „Wij hebben een onderzoek ingesteld, of hier te lande organisaties of handelslicha men bereid waren deze distributie ter hand te nemen en zoo ja, onder welke voorwaar den dit zou kunnen geschieden. Het aantal aanbiedingen, verkregen door het plaatsen van enkele advertenties, is zeer groot geweest en het doet ons genoe gen, Uwe Excellentie te kunnen berichten, dat daaronder verscheidene zeer vooraan staande lichamen uit den handel en het transportwezen, als ook accountantskanto ren, bereid zijn, deze distributie op zich te nemen, hoofdzakelijk, omdat zij hopen, hiermede te voorkomen, als gevolg van in krimping hunner werkzaamheden door de tijdsomstandigheden, het by hen thans in dienst zynde personeel voor werkloosheid te behoeden. De voorwaarden, die aan deze distributie gesteld worden, varieeren vrywel algemeen Hei ontslag van generaal Reynders. Verscfoi! van meemng over vragen van mili tair beleid. Naar wy vernemen is door den minister van algemeene zaken a.i. en van defensie, in antwoord op de schriftelijke vraag van den heer Van Poll inzake de overwegingen welke leidden tot het. ontslag van generaal Reynders (men zie het 3e blad) heden ochtend bij de Tweede Kamer het volgende bescheid ingezonden: De regeering moet tot haar leedwezen de gestelde vraag ontkennend beantwoor den, daar zij het verleenen van de verzoch te inlichting strijdig acht met het belang van den staat. Zij kan er slechts aan toevoegen, dat het verschil van meening, hetwelk tot de ont slagaanvrage leidde, niet ligt in één der aangelegenheden, welke zij tot dusverre in de organen der publieke opinie genoemd zag. Ware zulks wel het geval, dan zou zy tegen het verleenen van de verzochte in lichting geen bezwaar kunnen maken. Vanzelfsprekend is, dat het verschil evenmin ligt op het gebied van de handha ving der neutraliteit, waaromtrent onder de overgroote meerderheid van ons volk, laat staan onder hen die verantwoordelyk- heid dragen, niet het geringste verschil van inzicht bestaat. Het verschil ligt in vragen van militair beleid, waarover in het openbaar geen ge- dachtenwisseling gevoerd, en zelfs geen aanduiding gegeven kan worden, zonder het staatsbelang te schaden. om een bedrag van. 0,125 per 100 kg sui ker. Aangezien dit bedrag thans bepaald 2,25 per 100 kg acht het bes' zeer veel belang, om hare maals onder de aandac' lentie te brengen." (Dit „nogmaals" sla' Federatie reeds eerd een dergelyk voc had gedaan. Red

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1