STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE MIDDELBURG GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Een en ander uit het jaarverslag". De afdeeling Zeeland van het Neder- landsch Genootschap tot verbetering der gevangenen, hield gisteren te Middelburg haar jaarvergadering onder voorzitterschap van ds M. van Empel. Volgens het door den secretaris uitge brachte jaarverslag over het jaar 1939, werden in dat jaar, by rechtelük vonnis wederom eenige personen, die wegens een door hen gepleegd misdrijf tot een voor waardelijke gevangenisstraf met proeftijd waren veroordeeld, onder toezicht van vo- renvermeldè vereeniging gesteld. In dat zelfde jaar beëindigden enkelen van de onder toezicht van deze instelling staande voorwaardelijk veroordeelden, hun i proeftyd op gunstige wijze Einde '1939 werd nog over een veertien voorwaardelijk ver- oordeelden door de afdeeling Zeeland, het toezicht uitgeoefend. Dat over het algemeen het gedrag der onder toezicht van de afdeeling staande personen, reden tot tevredenheid gaf. is i wel voor en niet gering deel te danken aan diegenen, die een bijzonder aandeel hebben aan het op genoemde veroordeelden uitgeoefend wordend toezicht Dank werd gebracht aan allen, die behulpzaam zijn geweest bij het reclasseeringswerk. In 1939 werden verscheidene voorlich- tingsrappörten over verdachten aan de justitie uitgebracht, zoowel op verzoek v den ofifeier van' justitie, als op verzoek van den rechter-commissaris bij de recht bank te Middelburg, alsmede ten verzoeke van den raadsman van een verdachte Wederom werd in het afgeloopen jaar materieële steun aan enkele ontslagen ge vangenen verleend. Het ledental bleef in 1939 stationnair Blükens het door den penningmeester uitgebrachte verslag; is de financieele toe stand van de vereeniging bevredigend te noemen. Het bestuur ondergingin het jaar 1939 geen wijziging en was aan het einde van het jaar samengesteld als volgt: Ds. M. van Empel, voorzitter; J. G. Wollenberg, secretaris; A. Dekker, penningmeester; le den: mevrouw DielemanMagendans, me vrouw StutterheimThieme, mr. W. E. baron van der Feltz, H. P. Staal en A. M. Meek. WEER OP VRIJE VOETEN. De 17-jarige J. K., die gisteren aan de justitie werd voorgeleid wegens verschil lende diefstallen en inbraken, is na verhoor weder op vrije voeten gesteld. Benoeming. Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 16 Februari a.s. benoemd tot bureel- ambtenaar 2e klasse b« den Provincialen Waterstaat te Middelburg, den heer J. J. van de Sande te Oostburg, thans tijdelijk opzichter bij dien dienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Bureau van Politie zijn des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags des na middags van 6 tot S uur inlichtingen te ver kregen over de navolgende gevonden voor werpen: Eenige amateurkiekjes, genomen in Pa rus en Zuid-Afrika, huissleutel, kinderwant je, portemonnaie met inhoud, dameshoed, mantelbanü. Voorts bij vinders: paar regenbeenpüpen, W. Boekhout, gemeenteveldwachter N. en St. Joosland; paar motorhandschoenen, Postkantoor; portemonnaie en sleutel, J. Schuiling, Huidevettersgang 9; lidmaat schapskaart van y'sclub, P. Akkerman, Hee renstraat 33; regenkapje, Visser, Seissingel 84; zegelring, Goethart, Verwerüstraat 20; heerenhandschoen, Theo Mes, Dam 56; sleutel, M. Poortvliet, Bellinkstraat 11; schaatsensleutel, C. Hamelink, Leliestraat 22; damespolsholroge, A. Vermazen, Klein Vlaanderen 36; damespolshorloge, K. van Sluijs, Jodengang 34; damesportemonnaie met inhoud, J. R. Grool, Hoogstraat 27; shawl, N. Hengstmangers, L. Giststraat 19; kettinkje, Dina de Groot, Schuitvlotstraat 9; portemonnaie met inhoud, J. Leynse, Za- charias Jansenstraat 23; vulpen, J. Suur- mond, Noordweg 145; distributiekaart, A. Schouten, Karelsgang 38; heerenportemon- naie met inhoud, A. Geldhof, Kerkstraat D 269, 't Zand; rywielbelastingmerk, J. P. Geluk, Achtersingel 47; kinderwant, C. Koole, Seisweg 151; paar kousen, A. Ver- sluijs, Gapinge B 60; oorknopje, mej. Fey, p.a. Fabius, L. Noordstraat 65; kinderslee, politietroepen Molenwater; rüwielkinder- stepje, J. v. d. Berge, Seisweg 42; porte monnaie met inhoud, F. Kuys, Klein Vlaan deren 103; rywielbelastingmerk, L. Joosse, Langeviele 77; gouden speld, P. Janse, Brigdamme, St. Laurens; rubber antislip- hak, S. Mielziener, Dam 51; poes, J. G. Spijer, Seisstraat 7; zadeldelcje, W. de Voogd, KI. Werfstraat 21; kindermuts, A. Romeün, Julianastraat 8; heerenhand schoen, J. J. Deij, Rozenstraat 14; heeren- want, J, Sinke, Gortstraat; rywielbelas tingmerk, Bloemenmag. „Guyot", Noord- straat 27; polsmof, mej, Boogaard, Dwars straat 2; paar heerenhandschoenen, G. Ko- le, Oud Arnermhösche voetpad 55; paar motorhandschoenen, T. Petiet, N. Ooster- sche straat 13; rywielbelastingmerk, P. v. d. Weele, Punt 1. Indien bij een der 'vinders voorwerpen worden afgehaald, geve men daarvan ken nis aan het Bureau van Politie. GOES De opening der nieuwe Ü.L.O.-school. (Vervolg van het verslag van gisteren Na de redevoering van het hoofd zongen de kinderen onder leiding van den heer F. Visser, het volgende, door den heer J. E. Harthoorn vervaardigde openingslied: Onze oude, trouwe school Werd ons veel te klein; 'n Nieuw gebouw werd toen gesticht, Ieder vond het fijn. Allen staan we nu vereend, In de nieuwe school; Dat zij steeds groeit en bloeit, Wordt nu ons parool. Onzen dank aan iedereen, Die door woord en daad, Er aan meegewerkt toch heeft, Dat de school er staat. B. en W.; Gemeenteraad, Architect en meer: Dank wordt U toegebracht, Dank aan allen, zeer. 'd Oude school heeft afgedaan, 'n Nieuwe werd gebouwd, Daarom klinkt nu blij ons lied, Zoo van jong als oud. Dat zy vele jaren staat, Hecht en fier envrij; Dat zij in vrede bloeit, Ja, dat hopen wij. De hr. Kuiper, na den zang der jeugd het woord verkrijgende, wees er op, dat aan de vreugde van dit oogenblik, dit ont breekt, dat de burgemeester er niet by is. De burgemeester heeft zeer veel voor de school gedaan, doch wethouder De Roo, die hem vervangt, niet minder. Spr. merkte dan op, dat een dergelijke school, voor een - centrum als Goes, van zeer veel belang is. De oude school was onvindbaar, al zorgden de leiders er voor dat de jeugd de school wel wist te vinden. En vooral de hr. Van Faassen was de man er voor, om deze school in het algemeen vindbaar te maken. Spr. huldigt den heer Van Faassen voor al les wat hy voor de school deed en wenscht hem en zijn staf er geluk mede. Spr. hoopt, dat er nooit onderscheid zal komen tus- schen het vorstelijke, het hooge karakter van deze school en het peil van het onder wijs Spr. wenscht den kinderen toe, dat zij zich in deze school thuis zullen gevoelen. De hr. Pronk, hoofdbestuurslid der ver. voor M.U.L.O., drukt er de teleurstelling van den hr. Lobbestein over uit, dat deze niet aanwezig kan zyn. Spr. uit dan zijn dank aan het gemeentebestuur voor wat het in deze heeft gedaan. En dit is begrijpe lijk, omdat het voor de kinderen is, en wat we voor hen doen, doen we voor ons zelf. Ons streven is steeds het de kinderen beter te doen hebben dan wij zelf het hadden. Zoo handelde ook het gemeentebestuur. Met de ze vooruitgang dienen wij de evolutie. Spr. wyst er dan op, dat het U.L.O.-examen steeds in Goes wordt afgenomen. Er wordt ook we] eens afgegeven op examens, doch deskundigen weten dat er gewerkt wordt, en het bestuur van Goes blijkt er de waar de van te beseffen. Spr wijst er verder op, dat de werkers zoowel voor het bijzonder M.U.L.O. als voor het openbare, elkaar steeds wisten te vinden, samen bouwende aan de verbetering van dit onderwijs. En met de verbreiding van dit onderwijs, die nen wy ons.vaderland het beste, dat steeds in de rij der naties vooraanstond op onder wijsgebied. Spr. staat hier met leege han den, doch heeft gedacht, konden wy deze school eerst geven eèn glas-in-lood-raam, met als domineerende figuren Jacoba van Beyeren en Frans Naerebout, doch spr. zegt, in deze niet alleen te kunnen beslissen. Spr. besluit dan. mt de hoop uit te spreken dat op deze school Gods zegen zal mogen rusten. Vervolgens werd het woord gevoerd, door het hoofd van school B de hr. Reusaard, die Goes met deze school geluk wenschte, even als het personeel der school en de leerlin gen. Spr. biedt dan, voor het personeel van school B als blijvend aandenken een thee servies aan, dat benut zal worden bij de personeele vergaderingen. Spr. besluit met beste wenschen voor de school. De hr. 'A. J. van Lier e, hierna spre kende als voorzitter der oudercommissie, wenschte de school geluk met dit nieuwe gebouw en huldigde Goes voor de totstand koming. Spr. bood dan, namens de commis sie, het glas-in-lood-raam in het trappen huis aan en besloot met de hoop uit te spre ken, dat deze school zou bijdragen tot den groei en bloei van het onderwijs. De hr. Laport sprekende namens de Chr. U.L.O.-school, feliciteerde het hoofd der school met dit nieuwe gebouw en te vens aldus spr. (die gemeenteraadslid is) feliciteeren we onszelf. Voorts maakte spr. van deze gelegenheid gebruik om ook den daank van de Chr. U.L.O.-school aan B. en W. van Goes te betuigen voor den grooten steun, die ook het Chr. onderwys steeds mag ontvangen. De hrn De Roo en Van Faassen spraken dan nog een kort slotwoord waarin zy dank zegden voor de geschenken en goede wen schen. Hierna werd den aanwezigen met ver- willende medewerking van den hr. H. Molbroek (Hotel Centraal), een verver- sching aangeboden, waarna de plechtigheid besloten werd met de bezichtiging dei- school. Behalve de gisteren reeds gemelde perso nen waren bij de opening nog aanwezig mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten, ds. M. van der Vis en oud-wethouder A. L'. van Melle. LEGER EN VLOOT MOBILISATIE-TOELAGEN VERLAAGD. By beschikking van den minister van Defensie zijn opnieuw de mobilisatie toela gen verlaagd, speciaal voor de ongehuwden. De toelagen van de gemobiliseerden, die niet in hun vredeswoonplaats gelegérd zyn, zijn thans als volgt vastgesteld. Het bedrag tusschen haakjes geeft aan, welke toelage de ongehuwden per dag krijgen: opperoffi- cier f 4 (f 1,50), hoofdofficier f3 (f 1), su- balterne-officieren f 2 (f 0,75), onderoffi cieren boven den rang van sergt.-majoor (opperwachtmeester) 1,25 (f 0,50), sergt.- majoor (opperw.m.) f 1 (f 0,40), overige onderofficieren f 0,75 (f 0,30). Jaarwedde genietende korporaals en soldaten f 0,40 (f 0,20)Voor soldij-genietende korporaals en soldaten is de mobilisatietoelage (f 0,15) hetzelfde gebleven. VERGADERING PROV. COMITé VAN DEN CHR. NAT. WERKMANSBOND. Zaterdag kwam te Goes het Prov. Co mité van den Chr. Nat. Werkmansbond met de ringen en afgevaardigden in huishoude-- lijlce vergadering bijeen. 's Middags was er vergadering van het Prov, Comité met af gevaardigden der afdeelingen. De voorz., de heer P. Janse, van Biggekerlce, opende de vergadering. Na de jaarverslagen volgden de verslagen der afdeelingen door de di verse afgevaardigden. De voorz. deelde me de, dat de afd. Grypskerke haar 25-jarig be staan hoopt te vieren en^dat getracht zal worden om de afd. Hansweert, die kwijnen- de is, weer op de been te helpen. Te Ierseke is een nieuwe afd. opgericht. Te Kloetinge komen de leden slecht ter vergadering. Gewezen wordt op het misverstand, dat kan wekken. Sommigen willen geen lid zyn van een werkmansbond. Men acht zich daarboven verheven. Besloten wordt hierover in de afdeelingen te spreken en dan via het Prov. Comité dit bij liet Hoofdbestuur ter sprake te bren gen. De afd. Middelburg leeft in rustige rust. Het bestuur is actief, maai- de meeste le den zyn laksch. In Neuzen kon het ook beter. Te Nisse zyn 10 ledenvergaderingen ge houden. Te Vlissingen was alles prima in. orde. Men heeft daar een eigen zangkoor, bibli otheek, kwartjesfonds voor nagelaten be trekkingen. Vandaag bestaat de afdeeling 35 jaar. Te Wemeldinge gaat het ook goed. Daar' heerscht een uitstekende geest. Zoo is het ook te 't Zand bij Middelburg. Daarna kwam in bespreking de propa ganda. Er moet meer gewerkt worden met „De Voorzorg". Te Axel wordt weer gewerkt. Het begin is er. Voor Kruiningen bestaan ook plan nen. De heer Strating de Bondspropagandist, sprak tenslotte een kort woord. We leven in een moeilijken tyd, een tyd van afval, zelfs in de kerken, waar velen wel nog ingeschreven staan, maar ook niet méér. Wij moeten trachten om de leden op de vergaderingen te krygen en het ant woord te geven op hun levensvragen, op de vele waaroms, die er zyn. Persoonlijke over gave is noodig om het vereenigingsleven be ter te maken. Bijbelinleidingen moeten tin telen van geloofsleven. Een der aanwezigen deelde nog mede, dat de heer Janse juist 20 jaar bestuurslid was, waarmee hy hem feliteerde. Na het zingen van Gezang 273 volgde sluiting. WALCHEREN Opbrengst collecte. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De col lecte voor hetRoode Kruis heeft opge bracht 57,59. Benoeming. O. EN W. SOUBURG, Benoemd tot tech nisch ambtenaar by het Marine-établisse ment te Soerabaja (Java) de heer M. H. Esser te Oost-Souburg. ZUID-BEVELAND. WATERSCHAP BAARLAND. BAARLAND. In de gisteren gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelan den van het waterschap Baarland c.a. wa ren 38 stemgerechtigde ingelanden tegen woordig, uitbrengende 45 stemmen. De kosten van .zekerheidsstelling voor de nieuw te benoemen ontvanger-griffier zul len ten laste van het waterschap komen. Deze zekerheid werd bepaald op 6000. Daarna werd bij tweede vrije stemming alsh zoodanig benoemd met 24 stemmen de heer J. C. Vogelaar, burgemeester van Baarland. De heeren p] Meeuwse te Oudelande, Th. de Klerk te 's Gravenpolder en P. Passieux te Goes hadden respectievelijk 17, 2 en 2 stemmen. VERGADERING AANDEELHOUDERS VAN WEEGBRUGGEN. BORSSELE. Zaterdag Had een algemeene vergadering plaats van de aandeelhouders van de twee weegbruggen op de haven al hier, onder voorzitterschap van den heer P. Dekker. In zyn openingswoord wijdde de voorzitter waardeerende woorden aan de dit jaar overleden twee bestuursleden, de heeren J. J. Mol en B. A. Quist. De rekening wees aan in ontvangsten 824,08 en in uitgaven 694,74, dus een goed slot van 129,34. Besloten werd dit jaar geen dividend uit te keeren. De aftredende bestuursleden de heeren P. Dekker en A. van de Velde werden her kozen. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heeren B. A. Quist en J. J. Mol koos men de heeren J. Duynker- ke en W. A. Mol Jz. Het weegloon besloot men niet te wijzi gen. De heer W. Wagenaar werd voor het loopende jaar weder benoemd tot weger. IJ S WEDSTRIJD DRIEWEGEN. Voor de tweede maal de zen winter werd Zaterdag een yswedstrijd gehouden, ditmaal gecosstumeerd. Ondanks de gladde wegen was een talrijk publiek op de ijsbaan aanwezig. De jury bestond uit de dames: mevr. Folmer, mevr. Van Burgeier en mevrouw Israël. De 1ste prys werd gewonnen door de ge zusters De Dreu, Jb. Herenthals, M. Schaal- je en C. van Oosten (bruiloft in arreslee). 2e prijs door de dames E. van Noort en M. Maat (oude en nieuwe tyd). 3e prijs de dames J. J. Nieuwenhuize en M. Bosman (sneeuwpoppen). 4e prüs de heer C.-C. Klap .Tiroler dame). 5e prijs gezusters Boonman (Ijskoningin) De prijs beschikbaar gesteld door mevr. Folmer voor de mooiste dame werd gewon nen door mej. E. van Noort. VARKENSPEST. HOEDEKENSKERKF,. Onder de varkens van den koemelker J. M. alhier is varkens pest geconstateerd. AL TE MAL. HOEDEKENSKERKE. Wat de post-be- zorging betreft, zyn we in den laatsten tyd niet verwend en denken we hier nog gaar ne 'terug aan den tyd, toen dé post met den tram werd vervoerd. Toen kon men behoudens dans soms eeni ge vertraging wel zoowat uitrekenen wan neer men de post in zyn bezit zou hebben. Nu het post-vervoer per auto is geregeld, was er in den laatsten tyd geen peil meer op te trekken, wdnneer de post zou wor den rondgebracht. Het gebeurde toch dat de morgenpost, die anders rond S uur wordt bezorgd er om half twaalf nauwelijks was. Zondag hebben we evenwel het toppunt bereikt en kwam er heelemaal geen post. Een minder aangename gewaarwording in- tusschen voor hen, die gebruik wilden ma ken van de hun geboden gelegenheid en de gladheid trotseerende zich ten postkantore vervoegden om hun brieven in ontvangst" te nemen. Waar des morgens vroeg hier toch een tram is gearriveerd hadden toch op die manier althans de gemeenten Nisse, 's Heer Ablskerke, 's Gravenpolder en Hoedekens- kerke kunnen worden bediend. Of anders waarom laat men in een der gelijk geval geen extra-tram met de post door „de zak" van Z. Beveland loopen! Het gaat feitelijk niet op, als het anders kan, om zonder voorafgaande kennisge ving eenvoudig de zaak „stop" te zetten? IN-DE KERK OVERLEDEN. 's-GRAVENPOLDER Zondagmorgen toen du. Joh. Booy van Heinkenszand in de Geref. kerk alhier het Avondmaal bedien de, werd een der aanzitfenden, de 34-ja- rïge mej. KesselaarAlbath, juist nadat zij het brood had gegeten, plotseling onwel. Zij werd naar de consistoriekamer ge bracht, maar bleek reeds te zijn overle den. Een hartverlamming had een einde aan haar leven gemaakt. De ontboden ge neesheer kon dan ook slechts den dood con- staiteeren Diep onder den indruk van dit plotseling sterven gingen de aanwezigen huiswaarts. (De Z.) Tijdelijk onderwijzer. KWADENDAMME. Tot tijdelijk onderwij zer aan de R. K. jongensschool is wegens ongesteldheid van het hoofd dier school be noemd de heer A. A. J. de. Boo alhier, Loop der bevolking. OVEZANDE. Op 1 Januari 1939 bestond de bevolking uit 698 mannen en 664 vrou wen. Op 1 Januari 1940 bestond de bevol king uit 674 mannen en 653 vrouwen. De bevolking is dus verminderd met 24 mannen en 11 vrouwen. HARD- EN SCHOONRLJDEN. NISSE. Zaterdag jl. werd alhier op de ijsbaan „de Kleine Vest" een wedstrijd ge houden in het hard- en schoonryden. In het schoonryden door paren werd de eerste prys gewonnen door den heer M. Nieuwenhuise Gz. en mej. Jac. Otte C.d.; de 2e prijs door den hr. L. Nieuwenhuise G.z. en mej. Cath. Dronkers; de 3e prijs door den heer M. Zonnevylle A.z. en mej. P. Kloosterman en de 4e prys door den heer J. Nieuwenhuise Mz. en mej. Jo Bos J.d. In het hardrijden werd de eerste prijs gewonnen door de jongens J. Hoogesteger A.z. de 2e prijs C. Otte C.z. de 3e prijs A. Verboom de 4e prijs J. Bos M.z. en de 5e prijs door C. Bos C.z. Ook werd door de schoolkinderen om prijzen gereden die allen een prys kregen. De belangstelling van de zyde van het pu bliek was groot. VRACHTAUTO KON OP OVERWEG NIET VERDER. Door motortram geramd. NISSE. Zaterdagnamiddag j.l. 3Yj uur had op den overweg by Het station de Palmboom alhier, een ongeluk paats dat zeer goed afliep. Toen. de vrachtauto van den hr. J. Welleman uit Nieuwedorp ge deeltelijk met de voorwielen op de spoor baan stond, terwijl de bestuurder bezig was zyn auto op gang te brengen, wat echter niet gelukte doör dat de achterwielen van in de sneeuw slipten, kwam uit de richting Hoedekenskerke een motortram. De wagen bestuurder die pas op 100 meter de auto op de spoorbaan kón zien staan, remde uit alle macht om een botsing te voorkomen. Dit mocht echter niet gelukken, zoodat de auto door den motorwagen werd aangere den en op den zijkant van de spoorbaan ge duwd. Het spatbord en de motorkap wer den ingedrukt en eenige onderdeelen van de motor vernield. Persoonlyke ongelukken kwamen niet voor. De rijks- en gemeente politie hebben proces-verbaal opgemaakt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Vroolyke avond voetbalvereeniging. AARDENBUR.G. Zaterdagavond gaf de voetbalvereeniging „Aardenburg" voor haar leden een vroolyke avond verzorgd door haar leden en met medewerking van „The Musical Boys" onder leiding van Jasper Anthonisse te Biervlet. Het programma werd vlot afgewerkt en de aanwezigen heb ben zeer zeker een aangename avond gehad. Na afloop volgde een gezellig bal, waarby de „Musical Boys" voor uitstekende dans muziek. zorgden. SCHUTTEVAER'VERGADERT. BRESKENS. De afdeeling Breskens van de vereeniging „Schuttevaer" hield Zater dagavond haar 30e algemeene vergadering in de zaal van den heer S. M. de Vuyst, De voorzitter, de heer-T. A. Verschoor opende de vergadering met de mededeeling dat dit eigenlijk een jubileum was, de 30e algemeene vergadering na de oprichting. By een terugblik op het 30 jarig bestaan van de vereeniging merkte spreker op dat in dit tijdsverloop heel wat resultaten be reikt zyn ten voordeele van scheepvaart en visschery. Hy sprak de hoop uit dat 1940 vrede moge brengen en welvaart voor de schipperij. De rekening en verantwoording door den penningmeester uitgebracht gaf aan dat de inkomsten over 1939 82;14 en de uitgaven 46,63 bedroegen. Batig slot per 1 Januara 1940 35,51. Het jaarverslag over 1939 werd door den secretaris voorgelezen waaruit bleek dat ge zien de tijdsomstandigheden de binnenschip- Razende Kiespijn Doe dan'lwéé dingen. Neem 'n "AKKERTJE" om riisiig zon der pijn te kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts. pery niet direct ongunstig mag worden ge noemd, uitgezonderd de Rijnvaart die stil ligt. In de hierop volgende bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden by acclamatie herkozen. Rondvraag. De heer De Baare vraagt of ook visschers het recht hebben geschut te worden in de groote sluis te Terneuzen of of zij dit als een gunst moeten beschouwen. Hij is de meening toegedaan dat zy er recht op hebben omreden zy ook een zeebrief bezit ten. Hiernaar zal verder worden geïnfor meerd. Vorig jaar werd aan het gemeentebestuur en de N.V. Waterleiding Mij. te Terneuzen een verzoek gericht- tot het plaatsen van een standpijp voor drinkwater op den vis- scherssteiger. Hierop is door beide lichamen in verband met controlemaatregelen af wijzend beschikt en is toegezegd dat een" standpijp aan de vischmijn geplaatst zou worden. Het verkeerde' daarvan is dat het water door de schippers moet worden gehaald, op andere plaatsen wordt het water zoo kort mogelyk bij de schippers gebracht. De oorzaak hiervan is dat het college van Bur gemeester en Wethouders en de Waterlei dingmaatschappij niet op de hoogte zijn van de eischen van watervoorziening voor zee varenden. Het bestuur zal nogmaals pogin gen aanwenden voornoemde autoriteiten tot andere gedachten te brengen. Schipper W. deKoster zegt, dat er in den Perkpolder een nieuwe haven wordt gemaakt en vraagt of de mogelijkheid be staat deze als vluchthaven te gebruiken en bü slecht weer binnen te loopen. De secre taris zal hierover een voorstel inbrengen op de algemeene vergadering in Kampen. Schipper P. Vermeulen zegt dat men in Terneuzen somstyds uren voor de kleine sluis moet wachten alvorens geschut te worden terwijl de middensluis geopend is. Hy vraagt derhalve of het mogelyk is* als dan in de groote sluis te schutten. De voor zitter antwoordt dat hierover een schrijven zal worden gericht aan den Rijkshavenmees ter te Terneuzen. De heer W. van de' Broecke heeft bezwa ren tegen de thans geldende regeling voor de v'isschery om de vischgronden te berei ken. Het bestuur zal zich over deze zaak in verbinding stellen met bevoegde autori teiten. De heer D.Mookhoek acht het van belang een weg te hebben voor de visschers waarlangs de garnalen regelrecht naar de mijn vervoerd kunnen worden buiten den Rijksweg om. Hierover zal een bespreking worden gevoerd met de ambtenaren van Waterstaat. Verschillende schippers klagen over scha de ontstaan aan draden en meertouwen door zuiging by het binnen komen in de ha ven van de nieuwe veerboot „Prinses Juli- De voorzitter zegt dat Schuttevaer hier over reeds in den loop van het vorige jaar heeft geattendeerd, reden waarom de plaatselijke vei-eeniging het als een voor stel op de algemeene vergadering zal indie nen den minister te verzoeken, hiertegen maatregelen te nemen door een beperkte snelheid voor te schrijven voor het aandoen van de haven van- de Provinciale Stoom- bootdienst met hare groote schepen, ook met het oog op het In dienst stellen van de nieuw in aanbouw zijnde groote motorveer boot. Verder werden nog enkele aangelegenhe den buiten onze provincie besproken, o.a. de haventarieven te Dordrecht. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Kampen werden gekozen de heeren Joz. Roest en W. Kestelóo. DE GLADHEID VEROORZAAKTE AUTO-BOTSING. Twee gewonden. CADZAND. Gistermiddag reden op den straatweg Cadzand—Zuidzande onder deze gemeente ten gevolge van de gladheid van den weg en van den dichten mist twee per sonen-auto's op elkaar. In de eene auto, die van den heer A. Buijze uit Zuidzande, werden drie in Cad zand wonende leerlingen van de H.B.S. te Oostburg naar huis gebracht, terwijl in de andere auto, die richting Zuidzande reed en die behoorde aan den vertegenwoordiger der firma Schrijver uit. Middelburg, zich twee personen bevonden. De botsing was vry hevig, waardoor de auto's vrij belangrijk beschadigd werden en een der Cadzandsche leerlingen dermate in zijn gezicht gewond werd, dat hy zich onder- geneeskundige behandeling stellen moest; de overige in deze auto gezeten per sonen kwamen met den schrik vrij. Een der personen uit de andere auto kreeg door glasscherven eveneens in zijn gelaat won den, waardoor hij vry ernstig bloedde. AANKLACHT TEGEN DS. H. BAKELS- By den officier van justitie te Haarlem is door het ministerie van predikanten der Ned Herv. Gem. van Amsterdam een aan klacht wegens Godslastering ingediend te gen den em. pred. ds. H- Bakels te Haar lem, in verband met diens jongste brochu re: Balans (van Christus) 1940 Ook is door dit ministerie van predikanten te de zer zake een schrijven gezonden aan den minister van justitie. In de bewuste brochure heeft de heer Ba kels Christus „gemeten" naar zyn «sympa- thieke" en „onsympathieke" trekken. Hy komt dan tot een optelsom, welke 400 pun ten ten nadeele en 139 ten voordeele „van den betrokkene" oplevert!!! Bovendien be ticht hy „de orthodoxie" ervan, afgoderij te bedrijven

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6