WW Hl HIDPELiOKSCHE COMNT vovwncx Twee iüssisciie bateSjomis door de Finnen verslagers. NUMMER 31 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave o.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD 6 FEBRUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bü vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Geruchten over een moordenden slag bij Kitela) Gisteravond stroomden uit Finland opge wonden berichten binnen van de grooté .buitenlandsche persagentschappen. Vol gens deze berichten zouden de Finnen weer een geheele Russische divisie van 15,000 a .20,000 man vernietigd hebben. De Russen zouden zijn gedood of gevangen genomen, terwijl ook een groot aantal zou zijn dood gevroren. Reuter meldde uit Helsinki het volgende: „De achttiende Russische divisie zag zich •van haar basis afgesneden terwijl zij in den loop van een reeks groote offensieven, wel- .ke generaal Stern had ontketend, oprukte. Iedere aanval, die het Russische opperbe vel ondernam met het doel de divisie te ont zetten, werd afgeslagen. Ondertusschen slo pen Finsche ski-patrouilles door de dichte wouden rond Kitela, terwijl de zware ka nonnen van het Finsche eiland Mansinaari in het meer van Ladoga granaten lieten regenen op den eenigen weg van Kitela naar Russisch gebied. Ofschoon de weg op sommige plaatsen geheel opgeblazen is, meende men tot dusver, dat de Russische divisie slaagde in haar pogingen zich al vechtend te bevrijden uit de Finsche om singeling. De gevangen Sovjet-troepen, wier levensmiddelentoevoer was afgesneden, vluchtten als bezetenen. Tenslotte kwamen zij er toe, zelfs hun paarden op te eten. Toen Russische vliegtuigen trachtten brood voor de divisie te laten vallen, viel dit binnen de Finsche linies. Men verwacht niet, dat de veroverde buit zoo uitgebreid zal zijn als na de groote overwinning van Suomussalmï, doch hij zal .zeker aanzienlijk zijn". EEN FINSCHE TEGEN SPRAAK. Naar de correspondent van het Zweed- •.sche blad „Stockholm Tidningen" vanmor gen berichtte, worden de geruchten, vol gens welke de 18de Russische divisie bij het Ladogameer volkomen omsingeld en ver nietigd zou zijn, uit offieieele Finsche bron te Helsinki tegengesproken. Men gelooft, dat de geruchten ontstaan zijn, doordat bij Kitela twee Russische ba taljons verslagen zijn. WAT ER WèL GEBEURDE. Het Finsche legerbericht meldt over de gevechten van gisteren: Vijandelijke aanvallen in de landengte van Karelië, aan het front bij Summa, vol gende op een intensieve artillerie-voorbe reiding in den middag, werden tegen den avond afgeslagen. De vijand had een groot aantal mannen ingezet. In andere deelen van Karelië heeft de artillerie aan beide zijden haar actie voort gezet. De Finsche troepen hebben ten Noordoosten van Ladoga krachtig versterk te vijandelijke stellingen bezet. De vijand heeft tweehonderd dooden moe ten achterlaten. Zeventig man werden ge vangen genomen, 25 tanks, drie kanonnen, tal van machinegeweren en ander oorlogs materiaal, werd veroverd. Bij acties op de eilandengroep in het Ladogameer werden 150 Russen gedood. Tengevolge van de Russische bombarde menten is brand uitgebroken in het kloos ter te Valamo. Dit klooster is een der mooi ste orthodoxe kloosters ter wereld. Er plachten elk jaar duizenden toeristen en pelgrims te komen. In het district Kuhmo hebben de Finsche troepen in de laatste dagen elf tanks, drie kanonnen en tal van transporten vernie tigd en daarenboven een grooten oorlogs buit gemaakt. In het district Salla werden vijandelijke aanvallen afgeslagen. Hier heb ben de Russen 200 dooden achtergelaten. Aan de andere fronten was een levendige actie van patrouilles, welke den vijand zware verliezen hebben opgeleverd. De Russische luchtbombardementen zijn giste- x-en door 200 vliegtuigen voortgezet. Er vie len tientallen dooden. De dooi heeft doorgezet. Maar in het Noorden van ons land vriest het nog. De dooi heeft zich in het Zuiden en Mid den van ons land flink doorgezet en daar mede aan de dagenlange verkeersmoeilijk heden een einde gemaakt. In het Noorden van ons land, met name in Groningen en Friesland heerscht nog lichte vorst, terwijl op den rand van het vorst en het dooige- bied, in een groot deel van Drente het verkeer nog met gladde wegen te kampen heeft. De hoofdvex'keerswegen in Noord Oost Overijssel en Zuid West Drente waren gisteravond en vanmox-gen door de gladheid en de sneeuw onbegaanbaar. Het autover- .keer lag nagenoeg stil. DE INGESNEEUWDE TREIN THANS UITGEGRAVEN. Nadat de dienst van weg en werken, ge assisteerd door een ploeg militairen twee etmalen lang ingespannen heeft gearbeid om den tusschen Oosthuizen en Middelie (N.H.) ingesneeuwden trein uit te graven, is men daar gistermiddag laat in geslaaagd, zoodat de lijn thans weer vrij is. Het reizi gersverkeer tusschen Purmerend en Hoorn is hersteld. GEVAARLIJKE WAS DER RIVIEREN IN ZICHT. De hoofdingenieur-directeur in de direc tie algemeenen dienst van den rijkswater staat deelt mede, dat blijkens door Kern ontvangen bericht het Ijs van de Moezel Zondag over 90 km is losgekomen. De kop van de bewegende Ijsmassa is eergisteren één uur Coblenz gepasseerd. Te middernacht is deze kop bij Wezel aangekomen en heeft ^ich bij het vaste Ijs aangesloten. Hoe zich de waterstand op de bovenge deelten der Nederlandsche Rijntakken zal ontwikkelen, is thans nog niet te voorspel len. Sterke was is niettemin waarschijnlijk. Het is niet onmogelijk, dat heden in don loop van den dag het ijs op de bovengedeel ten van Rijn en Waal in beweging zal ko men. Zooals bekend, is van een punt, eenige kilometers beneden Wezel tot in Nederland de rivier de laatste dagen vast geweest. EEN OUDE STEUNTREKKER BEZAT EEN KAST VOL ZILVERGELD. Reeds jarenlang woonde in een huisje in de Czaar Peterstraat te Amsterdam een oude man, die naar het scheen in armoedige omstandigheden verkeerde. Hij trok ten minste geregeld van den steun. Dezer da gen zakte de oude man op straat in. elkaar en overleed kort daarop. De politie stelde toen in zijn woning een onderzoek naar papieren, waaruit men adressen van zijn familie hoopte te putten. In een oude lin nenkast vonden de politiemannen tot hun verbazing een doosje met 63 bankbiljetten van f 10. een ander doosje met bankbiljet ten van f 25 en verder doosjes met rijks daalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes, en Zelfs een spaarbankboekje met een bezit van ruim f 2000. In totaal vond de politie bijna f 4000. Engeland belooft grooter onafhankelijkheid aan Britsch-lndië. „Zoo spoedig mogelijk een dominion." Gandhi, de leider der Britsch-Indische Congrespartij, heeft gisteren een onderhoud van 2Vj uur gehad met den onderkoning van Britsch-lndië, lord Linlithgow. Het blijkt, dat deze bespreking, welke, zooals nadruk kelijk werd medegedeeld, in een vriend- schappelijken geest gehouden werd, geen resultaat heeft opgeleverd. De onderkoning zette aan Gandhi tot in bijzonderheden de bedoelingen en voorstel len der Britsche regeering uiteen. Hij legde in de eerste plaats den nadruk op haar in- nigen wensch, dat Indië den Dominionstatus zoo spoedig mogelijk zal verkrijgen en ver zekerde dat zij de verwerving van dien sta tus met alle haar ter beschikking staande middelen zou bevorderen. De onderkoning heeft de aandacht geves tigd op de ingewikkeldheid en moeilijkheid van zekere problemen, welke zullen moeten worden opgelost, in het bijzonder het pro bleem der defensie. De onderkoning heeft duidelijk gemaakt, dat de Britsche regeering verlangend is over deze vraagstukken in overleg te treden met vertegenwoox-digers van alle partijen en belangengroepen in Indië, zoodra daartoe de geschikte tijd zal komen. Hjj heeft ook duidelijk gemaakt, dat de regeering streeft naar een verkorting van den overgangstijd en deze op zoo doeltref fend mogelijke wijze wenscht te overbrug gen. Het communiqué zegt vervolgens, dat Gandhi uitdrukking heeft gegeven aan zijn waardeering voor den geest, waarin deze voorstellen werden gedaan. Hij heeft ech ter duidelijk gemaakt, dat zij, naar zijn meening, in dit stadium niet ten volle te gemoet komen aan de eischen der Congres- partij. Gandhi was van oordeel, en de Onder koning was het daarmede eens, dat het on der deze omstandigheden verkieselijk is voor het oogenblik af te zien van een verdere be spreking der moeilijkheden, welke zich heb ben voorgedaan. Volgens niet-Engelsche deskundigen in Bombay in de conferentie uitgeloopen op een mislukking. Uit Bombay komen weer berichten bin nen over ongeregeldheden. „IK ZIE GEEN WEG". Naar aanleiding van zijn onderhoud met den onderkoning heeft Gandhi verklaard: „Het groote verschil tusschen de wenschen van het Congres en het aanbod van den onderkoning ligt hierin, dat dit aanbod de toekomst van Britsch-lndië in laatste in stantie door de Britsche regeering bepaald wil zien, terwijl het Congres van tegen overgestelde meening is. Het criterium voor werkelijke vrijheid, aldus gelooft het Congres, bestaat voor het Indische volk in een eigen lotsbepaling zon der inmenging van buiten. Ik zie geen weg voor een vreedzame en eervolle regeling met Engeland, tenzij dit groote verschil verdwijnt en Engeland toegeeft, dat Indië thans zijn eigen constitutie en status moet De laatste dagorder van generaal Reynders. Dank aan Land- en Zeemacht. Heden is de laatste dagorder van den af tredenden opperbevelhebber aan de weer macht voorgelezen. De boodschap van Ge neraal Reynders aan onze jongens in het grijsgroen luidde als volgt: „Bij het neerleggen Van het opperbevel is het mij een behoefte een kort woord tot de weermacht te richten. In de eerste plaats wil ik hen gedenken, die bij de uitoefening van hun taak het hoogste offer hebben gebracht. Het gevaarvolle werk. dat aan hen werd opgedragen, hebben zij zonder aarzelen aanvaard. Zij zjjn daarbij gevallen. Eerbiedig eer ik hun nagedachtenis. Voorts dank ik U allen, die deel uit maakt van de weermacht of daarvoor werkzaam zijt, voor de wijze, waarop gij voor 's lands veiligheid hebt gewaakt. Gij hebt, naarmate het jaargetijde ongunstiger werd en er dus aan velerlei daarmede ver band houdende moeilijkheden het hoofd moest worden geboden, niettemin uw geestkracht weten te bewaren, terwijl al- lerwege opvallende bewijzen konden wor den waargenomen van een krachtig zich ontwikkelend saamhoorigheidsgevoel. Uw taak zal ongetwijfeld nog moeilijker worden. Ik ben er van overtuigd, dat gij daar voor niet zult terugschrikken, doch u door de moeilijkheden zult heenslaan, omdat ge op de meest ondubbelzinnige wijze hebt er varen, dat ge de waardeering hebt van ons volk, dat voor zijn veiligheid op u ver trouwt. Uit de onlangs door H.M. de Koningin uitgesproken rede is gebleken, hoe groot ook bij Hare Majesteit de waardeering is voor hetgeen ge voor het land doet. Hare Majesteit heeft hare rede besloten met de treffende woorden: „Ik zal veel aan u denken". Met dit koninklijk woord als uitgangspunt neem ik thans afscheid van u en geef u de verzekering, dat ik met groot vertrouwen uwe daden voor de zaak des vaderlands zal blijven volgen. Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht Generaal. Reynders". Generaal-majoor Van Voorst tot Voorst afgetreden. Als commandant der lichte divisie. Volgens de staatscourant heeft nog een mutatie plaats gehad in de hoogste bevel voering van ons leger. De generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den staf der cavale rie, is bij k. b. van 3 Febr. eervol ontheven uit zijn functie van commandant der lichte divisie, tevens inspecteur der cavalerie er der wielrijders. Hij is in zijn rang en ouder dom van rang overgeplaatst naar den gene- ralen staf. Weer vonden honderd zeelieden den dood. Een groot Engeisch schip getorpedeerd. Vernomen wordt, dat het Britsche vracht schip „Beaverburn", van de „Canadian Pacific", groot 9,874 ton, op den Atlanti- schen Oceaan getorpedeerd en gezonken is. Dit gebeurde gisteren buiten de Westkust van Engeland. Het schip had tusschen. de 100 en 200 menschen aan boord. Men gelooft, dat eeni ge van hen door andere schepen gered zijn. Op een mijn- Tijdens het weekeinde is het Britsche s.s. „Portelet" (1,064 ton) in de Noordzee op een mijn gelöopfen. tengevolge waarvan twee leden der bemanning omkwamen. Ne gen overlevenden zijn in een haven aan dt Britsche Oostkust aangekomen. De kapitein verklaarde, dat de „Portelet' na de ontploffing nog anderhalf uur -was bijven drijven. Er konden echter geeix boo ten uitgezet worden. Tenslotte kwam een Finsch schip te hulp, dat de overlevenden aan boord nam. 46 vermisten De reederü van het Noorsche stoomschip „Segovia" (1387 br. ton) vreest, dat dit schip, dat met een bemanning van 22 per sonen en een passagier van Portugal op weg was naar Noorwegen verloren is ge gaan. Op 20 Januari was het laatste be richt over de „Segovia" ontvangen. Het schip bevond zich toen in de Golf van Bis- caje. Ook heeft men geen berichten meer ont vangen over het stoomschip „Andalusia" (1300 ton), afkomstig uit Göteborg, dat op 17 Januari van Bordeaux naar Göteborg was vertrokken. Men vreest, dat het schip verloren is gegaan. Het had een beman ning van 21 koppen. vaststellen. Als dit geschied is, zullen de andere kwesties, zooals die van de bescher ming der minderheden, de vorsten en de Euvopeesche belangen, vanzelf geregeld worden". Voorshands blijft het dooien_ Ten Oosten en ten Zuiden van ons land zjjn de barometei-s gister en vannacht be- langrijk gestegen, zoodat zich thans eexx matig hoogedrukgebied uitstrekt van Scandinavië tot Spanje. Onder invloed hier van zal de wind over ons land uit Oostelijke tot Zuidelijke richting waaien, doch zwak. De Zuidelijke provincies blijven vermoede lijk in de strooming van warme lucht, welke over den Oceaan naar het Noorden trekt en zullen dus voorshands tenminste dooiweer houden. De Noordelijke provincies echter krijgen nog toevoer van koudere lucht uit het Oosten. Hier was vanochtend de dooi nog steeds niet ingetreden. Een Nederlandsche patrouille over de imitsehe grens. Maandagochtend is een Nederlandsche patrouille, bestaande uit vijftien wielrij ders onder commando van een eersten lui tenant, bij het grensltantoor Maalbroek (gem .Maasniel) bij vergissing over de Duitsche grens geraakt. e patrouille werd door een Duitsche wacht aangehouden en is naar Elmpt (D.) overgebracht. De nieuwe opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal H. G. Winkelman. Het ontslag van generaal Reïjjnders als opperbevelhebber van land- en zeemacht. Persstemmen. Het bericht dat de opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I H. Reyn ders ontslag heeft gevraagd uit zijn functie heeft algemeen verrassing gewekt. Van een ernstig verschil van inzicht tusschen den operbevelhebber en de regeering was tot nu toe niets gebleken IN CONFLICT MET DEN MINISTER VAN JUSTI TIE? Volgens het Handelsblad is aan het ont slag wellicht niet vreemd het feit dat de minister van justitie overweegt de indie ning van een wesontwerp te bevorderen, waarbij o m. ten opzichte van excessieve uitingen en uitlatingen, welke de neutrali teit betreffen, exorbitante bevoegdheden aan de justitie zouden wox'den verleend. Het spreekt vanzelf, dat hier moei lijkheden zouden kunnen rijzen ten opzichte van de bevoegdheden van het mi litair gezag bij den staat van beleg Men moet verder aannemen dat, in de verhou ding tusschen regeering en opperbevelheb- bere in het algemeen, zich hoe langer hoe meer een zekere stroefheid heeft gemani festeerd, welke ten slotte de ontslag-aan vrage heeft te weeg gebracht ONS NEUTRALITEITSBE- LEID NIET IN HET GEDING. De N. R. C. schrijft, dat een verschil van zienswijze als thans wordt geopen- baax-d. gemakkelijk kan ontstaan bij een zoo veel-omvattend beheer als dat over de weermacht De organisatie van -ons ver de di gin gsapp ar a at is een ware volks huishouding op zich zelf. De moeilijkheden, welke daarin om een oplossing vragen, zijn in het huidige tijdsgewricht nog bij zonder gecompliceerd, omdat onze weer macht, bij de afkondiging der mobilisatie, in staat van opbouw en reorganisatie ver keerde. De met het oog hierop ontworpen werkplannen moesten worden herzien en de uitvoering diende te worden versneld. Dat de keuze van den te volgen weg on der deze omstandigheden tot verschil van. inzicht leidt tusschen de twee autoriteiten, die elk ter zake hun bijzondere verantwoor delijkheid hebben, is geenszins een abnor maal verschijnsel. Een ding staat als een paal boven water: en wel, dat ons beproefde neutraliteits-be- leid niet in geding is Uit het communiqué blijkt immers afdoende, dat politieke kwes ties aan de mutatie van het operbevel vol komen vreemd zijn. Het is goed dit nog eens uitdrukkelijk te constateex-en. Elke twijfel is uitgesloten over de vraag, of Nedex'land zich met alle beschikbare krachten en tot het uiterste zal te v\ stellen tegenover een aanranding van zjjn territoir, van welke zijde deze ook zou ko men. Daaromtrent is de regeering even vastbesloten als de aftredende opperbevel hebber. En van den nieuwen functibnaris is niet anders te verwachten. Men moet aannemen, dat het tuschen AMMONIAK INGENOMEN TEGEN DE GRIEP. In het r k. ziekenhuis te Zutphen zijn twee broex-s van de familie R. te Hal (gemeente Brummen) opgenomen, die thuis een verwarmend drankje tegen griep hadden ingenomen. Uit een flesch hadden zjj zich ieder een glaasje vol ingeschon ken. maar spoedig, nadat zij er van had den gedronken, werden zij onwel. Het bleek dat zij ammoniak in hadden genomeix. Een van de broers verkeerde aanvanke lijk in levensgevaar, maar gistermiddag was het gevaar geweken. De toestand vaxx beiden is gunstig. generaal Reynders en de regeering gerezen meeningsverschil van dusdanige beteekenis was, dat aan een vruchtbare samenwerking afbreuk werd gedaan en dal de opperbe velhebber dus in het belang van s Lands defensie is teruggetreden De omstandig heid, dat de minister van defensie een knap deskundige is. doet vertrouwen, dat, uit miltair-technisch oogpunt, de inzichten der regeering welke hebben gezegevierd, met de eischen van onze landsverdediging volkomen vereenigbaar zijn Dat de nieu we hoogste miltaire chef deze inzichten naar men mag aannemen, deelt, is voor een juiste behartiging van onze defensie- belangen mede een belangrijke waarborg. DE VERHOUDING TUS SCHEN MILITAIR EN BURGERLIJK GEZAG. Naar de parlementaire redacteur van de Telegraaf meldt, was het reeds eenigexx tijd in vrij ruimen kring bekend, dat het niet erg „boterde" tusschen het kabinet en den opperbevelhebbel-, doch zelfs voor de dage- Ijjksche medewerkers van den generaal kwam het ontslag"" toch nog onverwacht. Het conflict, dat zich eigenlijk van den eersten dag af heeft voorgedaan, is uitein delijk terug te voeren tot ver uileenloo- pende principieele opvattingen betreffende het begrip militair gezag in oorlogstijd en de verhouding tusschen het burgergezag en het militair gezag. Men kan dus niet zeggen, dal er meenings verschil is geweest op een speciaal, zij het dan zeer belangrijk, punt, doch aan de op vattingen van kabinet en opperbevelhebber ontbrak iedere gemeenschappelijke grond slag op vrijwel ieder aantrekkingspunt. Het is bekend geworden, dat generaal Reljndex's, juist op grond van zijn opvattin gen nopens het militair gezag, er de voor keur aan zou hebben gegeven, wanneer ter stond bij de afkondiging van de mobilisatie het geheele land in staat van beleg was verklaard. Op die wijze zouden naar het oordeel van den generalen staf alle competentiekwesties bij voorbaat voorkomen zijn, omdat dan ter stond zou hebben vastgestaan hoe de ver houding is tusschen militair en burgerlijk gezag. Voorts zouden er, volgens de Tel. in de afgeloopen maanden ook tal van conflicten op onderdeelen geweest, b.v. het aanvanke lijk optreden van het hoofdkwartier tegen de pers, dat blijk gaf van opvattingen, wel ke van de grondwettelijke persvrijheid wei nig zouden hebben overgelaten zonder dat eerst de slaat van beleg was afgekondigd. Legio waren nog de klachten, welke het departement van Defensie ontving over niet soepele uitvoering van de verlofrege ling. Men meende, dat generaal Reynders in sommige opvattingen te star was en an derzijds kon men het niet goedkeuren, dat niet onder alle omstandigheden gestreefd werd naar een zoo zuinig mogelijke exploi tatie van het militaire apparaat. REDENEN VAN STRIKT TECH NISCH MILITAIREN AARD. De parlementaire redacteur van de Maasbode schrijft, dat alle geruchten, alsof de ontslagaanvrage van generaal Reijnders vei'band zou houden met diens verlangen, den staat van beleg uit te breiden, of de zeggingschap van het militair gezag te ver sterken, volkomen uit de lucht zijn gegx-e- pen. De generaal heeft ontslag gevraagd uit sluitend om de opgegeven redenen, die in derdaad van jstrikt technisch-militairen aard zijn. Het is duidelijk, dat de regeering, zich beroepende op de Grondwet, die haar machtigt zelfs aan het. parlement geen in lichtingen te verstrekken over bepa'alde za ken, wanneer het landsbelang dit eischt, daarover in het onderhavige geval geen mededeelingen kan doen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1