UBDKLSUitGSCHI COÜRÉMT (&GOESCHE €@URjlMT De opperbevelhebber verlaat den dienst. De d@®o beeft baar imtrede gedaan, NUMMER 30 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Midüel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD MAANDAG 5 FEBRUARI 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bü vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Generaal Reijnders heeft ontslag gevraagd wegens verschil van inzicht met de regeering. "Het A.N.P. meldt: Zooals uit de staatscourant van heden avond zal blijken, is aan generaal I. H. Reynders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, op een daartoe door hem gedaan verzoek, door H. M. de Koningin eervol ont slag uit den militairen dienst verleend, on der dankbetuiging voor de uitnemende .diensten, door hem in verschillende gewich tige betrekkingen en in buitengewoon moei- lijke omstandigheden bewezen. Tot opvolger van generaal Reijnders is benoemd de gepensionneerde luitenant-ge neraal II. G. Winkelman, sedert het intre den van den mobilisatietoestand comman dant van den luclitverdedigingskring UtrechtSoesterberg. De nieuwe opperbe velhebber is tegelijkertijd bevorderd tot ge neraal- Naar wij vernemen, heeft in hoofdzaak verschil van inzicht met de regeering ten aanzien van vraagstukken van technisch- jmilitairen aard tot de ontslagaanvrage generaal Reynders geleid. DE NIEUWE OPPERBEVEL HEBBER. De nieuwbenoemde opperbevelhebber, ge neraal H. G. Winkelman, werd in 1876 ge boren. Op 11 Augustus 1896 werd hy be noemd tot 2e luitenant der infanterie, ii 1901 tot eerste luitenant en op 1 April 1913 volgde zijn benoeming tot kapitein. Den hoofdofficiersrang bereikte hij op 25 De cember 1923, waarop in 1926 zijn b'enoe- ■Generaal Reynders. ming tot luitenant-kolonel en in 1929 Jie tot kolonel volgde. Als majoor was hy sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het Veldleger, welks chef hp in 192S werd. Daarna volgde zpn benoeming tot generaal-majoor, com mandant van de vierde divisie, waarop hij in 1934 den militairen dienst verliet. Aanhoudende dooi verwacht. Eindelijk, eindelijk ziet het er naai' uit, dat dé strenge winter afscheid van ons heeft genomen. Ons land verkeert thans op de Noordelpke provincies na, waar het vanmorgen nog vroor (Groningen meldde 6°) onder invloed van een luchtstroom uit*" Z.W., welke warme lucht aanvoert. Daar zich een hooge-dvukgebied over Por tugal, Spanje en wellicht ook Frankrijk ontwikkelt, is de kans groot, dat de dooi zal aanhouden en ook in Groningen en Friesland zal intreden. JUWELIERSWINKEL TE ROTTERDAM LEEGGESTOLEN. In den nacht van'Zaterdag op Zondag is een brutale inbraak gepleegd in de juwe lierszaak van de firma A. Siebel jr. geves tigd aan den Binnenweg 6' te Rotterdam. Toen in den vroegen ochtend de chef dei- firma naar de centrale verwarming in het pand zou gaan kijken, ontwaardde hij tot zijn verbazing, dat het sint van 't rolluik ge forceerd was en dat inbrekers zich op deze wijze toegang tot den winkel hadden weten te verschaffen. Reeds by den eersten aanblik ontwaard- de hy, dat vrpwel alles wat zich in den winkel aan waarde bevond tot goeden prijs was verklaard. Bij onderzoek bleken te zijn vermist 675 gouden verlovingsringen. 150 gouden hor loges, 250 ringen met brillanten, 250 gou den polshorloges, 1200 gouden zegelringen, 100 gouden horlogekettingen, 150 a 200 gouden armbanden en 100 gouden colliers. Naar ruwe schatting bedraagt de waarde van het gestolene tusschen de vijftig en zestigduizend gulden. Een twaalftal jaren geleden is by dezelf de firma eveneens inbraak gepleegd. De fii-ma Siebel is tegen inbraak verzekerd. Nog steeds verwoede strijd op de Karelisehe landengte- De Russische aanval was beter geleid, doch werd afgeslagen. Amerikaanse*» kmmertoot fcesefsoSen ïra Ghima. Op twintig mijl van de Chineesche stad VVoehoe zijn zeven projectielen afgevuurd op de kanonneerboot „Luzon", 'waarop zich de ambassadeur der Ver. Staten in China bevond. De projectielen vielen in het wa ter- De Japanners beweren, dat deze beschie ting is gebeurd door Chineesche guerilla- benden, die het wilden doen voorkomen als of Japansche soldaten hadden geschoten. De bedoeling der Chineezen zou daarbij ge- weets zijn de stemming in Amerika ten na- •deele van Japan te beïnvloeden. EEN FRANSCHE SPOORLIJN GEBOMBARDEERD. Groepen Japansche vliegtuigen hebben twee maal de Fransche spoorlijn tusschen Haiphong (Fransch Indï-Chma) en Yoen- nan gebombardeerd. Vyf Europeanen en -twintig Chineezen en Anamieten kwamen om. De Fransche autoriteiten zijn niet voor nemens hieromtrent een stap te Tokio te ondernemen, aangezien het bombardement wordt toegeschreven aan gebrek aan disci pline bij de plaatselijke Japansche lucht macht. Nader werd hedenmorgen gemeld, dat het bombardement wel degelijk in opdracht -der Japansche legerautoriteiten is uitge voerd. Zy achtten de spoorlijn van militair belang. De „Mamiira" ankerde aan den rand van een mijnenveld. Een ontplollfende mijn richtte belangrijke schade aan, In den loop van Zondag is het Nederland- sche motortankschip „Mamura" van de maatschappij La Corona, dat in den middag van Zaterdag 27 Januari jl. in de Engelsche wateren in de nabijheid van Duins door een explosie was beschadigd, aan de kade vai de Shell te Pernis naby Rotterdam ge meerd. Het schip arriveerde Vrijdagnacht voor de Zeeuwsche kust en heeft daar voor anker gelegen tot Zaterdagochtend. Zater dagmiddag kwam de „Mamura" by Hoek van Holland aan en nadat de mist eenigs- zins was opgetrokken, is men 's avonds opgevaren naar Pernis. Aangezien aan kade geen plaats was, is het schip op de boeien gegaan, tot het Zondag naar de ka de werd versleept. Van eenige der opvaren den hebben wy het relaas van de ontplof fing gehoord. By het ophalen van het anker heeft dit ,een myn geraakt, waardoor een geweldige ontploffing naast het schip plaats vond. De „Mamura" heeft door deze ontploffing be langrijke schade opgeloopen, maar noodsei nen zyn, in tegenspraak met indertijd ver schenen berichten, niet gegeven. De drink watertank in het voorschip was lek gesla gen en het water stroomde er met een snel heid van vijftien ton per uur binnen, zoodat de tank, welke honderdtwintig ton kan be vatten, spoedig vol geloopen was. Ook de drinkwatertank achter in het schip werd lek geslagen, evenals de laadtank, waaruit de ruwe olie langzaam wegvloeide. In liet voordek werden spanten ontzet, doordat een tweede watertank omhoog ge drukt werd. Voorts werden het echolood en de kompas onbruikbaar. In het volkslogies werd een geweldige ravage aangericht. De .Spiegelgladde wegert belemmeren hier en daar echter nog het verkeer. De dooi heeft haar intrede gedaan. In l\et Zuiden van ons land heeft men het eerst er de narigheid van ondervonden De regen die op den bevroren grond neerviel bracht gladde wegen en daarmede groote verkeersbeiemmeringen. Gisteren vroor het nog streng in het Noorden des lands, terwyl in het midden van het land aan vankelijk ook nog geen dooi te bespeuren was De dooilijn verplaatste zich echter Noordwaarts en gisteravond laat meldde Amsterdam regen, gladde wegen en dooi. terwijl in het Noorden de vorst aan liet afnemen is en men vandaag ook daar dooi zal hebben. Intusschen heeft deze dooi nog geen einde gemaakt aan verschillende ver- keesstremmingen. Het baanvak Hoorn Purmerend nog voor het treinverkeer afge sloten. Vanmorgen was het baanvak Hoorn Purmerend nog steeds voor het treinver keer afgesloten. Er is weer opnieuw een trein met militairen heen gegaan om te trachten de neeuw op te ruimen. Nu de dooi is ingetreden is het gevaar, dat de baan weer zal onderstuiven uitgesloten, zoodat het opruimingswerk thans uiteinde lijk een gunstig resultaat zal hebben. De mogelijkheid is evenwel niet uitgesloten, dat het tot morgen zal duren, voordat het treinverkeer doorgang kan vinden, want gisterenmiddag lag de sneeuw op enkele gedeelten van de baan meer dan één meter hoog. AUTOBUSDIENSTEN GESTAAKT. De invallende dooi heeft de wegen in Noord-Holland, ten Noorden van Amster dam, in spiegelglade ijsvlakten herschapen. Het busverkeer van de NZHTM is daardoor totaal gestremd. Slechts de tramdienst Amsterdam-Monnikendam kan normaal onderhouden worden. DE GEÏSOLEERDE EILANDEN. Ameland blijft nog steeds geïsoleerd. De KLM brengt post en passagiers naar het eiland, evenal naar Schiermonnikoog. Op Ameland heerscht. gebrek aan brandstof, terwijl ook een tekort aan veevoeder dreigt Iedere handelaar is uitverkocht. De toestand ziet er dus verre van rooskleurig uit. Vlieland is drie dagen zonder verbinding met den vasten wal geweest Gisteren is het evenwel de postbodtj, na een lange en moeilijke reis. gelukt post en passagiers van Harlingen naar Vlieland te brengen. De verbinding van Harlingen met Ter schelling is echter nog niet hervat kun nen worden De postboot „Noord Neder land'' heeft den strijd tegen de ijsmassa moeten opgeven. HET VERKEER IN DRENTE GE STAGNEERD. In Midden Drente zyn de wegen ge blokkeerd Sneeuwwolken hebben gisteren op de wegen groote massa's sneeuw ge vormd, waar geen auto kon doorkomen Zoo werd het dorpje Beilen geïsoleerd In de omgeving van Beilen zijn vanochtend overal ploegen vrijwilligers begonnen de wegen sneeuwvrij te maken. Er zijn hon derden menschen aan het werk. Te yen den middag zullen de sneeuwbarrières op den hoofdweg Beilen^ssen zyn opge ruimd De weg blijft echter nog zeer ge vaarlijk, omdat de sneeuwvrije gedeelten in den afgeloopen nacht met een dikke ijs korst zijn bedekt. Het roode leger verloor 3000 man. De strijd op de Karelisehe landengte, waar het roode leger herhaalde pogingen doet om door de Mannerheimlinie te breken wordt voortgezet. Militaire waarnemers zijn verrast door deze Russische pogingen. Een zoo intensieve actie was hier voor de herfst niet verwacht. Het is mogelijk, dat de Rus sen gehoopt hebben de Finnen onverwacht te kunnen overvallen. Wanneer dat het ge val is, zijn zij waarschijnlijk teleurgesteld, want de Mannerheimlinie is bijzonder sterk. De speciale correspondent van Reuter op de Karelisehe landengte meldt, dat het Rus sische offensief aldaar Zondag den gehee- len dag is voortgezet met onverminderde kracht. Dit offensief heeft den Russen reeds ongeveer 3000 dooden gekost. De Fin nen strijden onder een enorme spanning, maar schijnen hun posities hecht te hand haven. Zij hebben nu geleerd, hoe zij moe ten optreden tegen de nieuwe Russische tanksleden. De Russische aanval begon vroeg in den morgen. Tanks verschenen, met sleden ach ter zich. Des nachts hadden de Finnen nieu we vuurposities in orde gebracht voor hun anti-tankgeschut en de Finsche soldaten hadden zich ingegraven onder dekking van de duisternis in diepe holen in Niemands land. Toen de tanks verschenen, werden zij niet alleen ontvangen door zwaar geschuG vuur, maar ook door een regen van hand granaten, die uit deze holen naar hen wer den geworpen. Tegen den avond trokken de Russen terug. Zij schijnen krachtige ver sterkingen, zoowel op de landengte als aan hét front bij het Ladogameer te hebben ontvangen. „Verrassend goed geleid". De laatste aanval van de Russen op de Mannerheimlinie is op zulk 'n wetenschap pelijke wijze gedaan, dat 't de Finnen heeft verbaasd. Talrijke vliegtuigen, een intens spervuur van de artillerie, zwermen tanks, een regelmatig oprukken van de infanterie, dit alles toonde een samenwerking, welke tot nu toe in de aanvallen van de Russe: hééft ontbroken. Volgens Reuter wordt er in militaire kringen over gesproken, dat thans Duitsche deskundigen zijn ingedeeld bij den Russi- schen generalen staf. Men schat de Russische macht, welke den aanval heeft gedaan op een divisie infante rie, gesteund door talrijke tanks. Het slag veld, dat thans het aanblik van een chaoti sche inferno en bloedbevlekte sneeuw biedt, is een open vlakte gelegen tusschen de me ren Muolaa en Kuolama. Blijkbaar beeft de eerste aanval de Russen diep in de Finsche stellingen doen doordringen, doch de Fin nen hebben zich hersteld en hebben een reeks tegenaanvallen gedaan te juister tijd, waardoor zij het verloren terrein terugge wonnen hebben. Waarom de Finnen snel geholpen moeten worden. Reuter meldt uit Stockholm: Welinge lichte reizigers, die onlangs uit Finland zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat de Fin- en, wanneer zij geen aanzienlijke hulp ont- angen, omstreeks Juni in een ernstige po sitie zullen komen te verlceeren. Wanneer de zomer komt, zullen de Russen geholpen worden door de volgende factoren: Het aantal uren daglicht zal toenemen. In het midden van den zomer is het slechts ongeveer twee uur duister, zoodat de aan vallen van de Russen gedurende 24 uur bij daglicht geschieden. Wanneer de dooi voorbij is, zullen de we gen begaanbaar worden voor het zware verkeer van de Russische troepen en tanks. Met het verdwijnen van de sneeuw zul len de Finsche ski-patrouilles hun beweeg lijkheid verliezen. Het gevaar van boschbranden zal toene men. Wanneer de Oostzee ijsvrij wordt zal ook de Russische vloot vrij komen en kan men een feilen strijd ter zee verwachten in de Oostzee en de Bothnische Golf. Een hoopvolle factor voor de Finnen is evvenwel dat door het ontdooien van de meren, de Russische troepen slechts over betrekkelijk smalle strooken land kunnen oprukken. Bleedoogenlooze lueli fcbombarde- mentcn. De Russische luchtmacht heeft Zaterdag en Zondag haar meedoogenlooze bombarde menten voortgezet. De correspondent van de Zweedsehe „Stockholm Tidningen" te Helsinki meldt, dat het door 12,000 men schen bewoonde stadje Sortavala gisteren gedurende 24 uur hevig door de Russische vliegtuigen gebombardeerd is. Het stadje biedt een droevigen aanblik Het is voor drie vierde verwoest. De Luthersche kerk is geheel, een ziekenhuis voor de helft ver nield. Een ambulancetrein werd ernstig be schadigd. Ook Viipuri heeft zeer te lijden gehad. Hier werden 150 huizen vernield, terwijl op 16 plaatsen groote branden woedden. De .Russen hebben ten minste 500 bommen ge worpen op plaatsen, die van geen enkele militaire beteekenis waren. Het schijnt. al dus de correspondent, dat het Russische opperbevel besloten heeft de stad tot el- ken prijs te verwoesten en dat dit plan sa menhangt met het groote offensief tegen Summa. Nadat de schoone kathedraal van Viipuri door"-een zwaren bom vernield was, vereenigde de geloovigen zich in gebed bij het ongeschonden gebleven altaar. Een deel van Viipuri siiond gisteravond (Zondagavond) nog in vlammen, als gevolg van de 500 bommen, die door 47 Russische vliegtuigen op de stad zijn geworpen. De persoonlijke verliezen waren gering, aange zien 85 pet. der bevolking reeds geëvacueerd is. De brandweerlieden werken bij een temperatuur van 22 graden vorst. kooien van de matrozen werden in de hoog te geworpen en het meubilair werd ge kraakt. Doordat de brandbluschapparaten vernield werden, begonnen deze schuim te spuiten, waardoor de kleeren van de ma trozen werden aangetast en vernield, 't An kerspil werd op drie plaatsen gebroken en het anker verdween met vyftien vadem ket ting in de diepte. In Duins hebben- Britsche marine-officieren de schade onderzocht. Zy kwamen tot de slotsom, dat de ontploffing door een verankerde myn veroorzaakt moest zyn. De „Mamura" zou dus geankerd hebben aan den rand van een mijnenveld. Wanneer deze veronderstelling juist is, dan is het schip ook na de explosie door het oog var een naald gekropen, toen het de reis voort zette om op te varen naar Duins. Twee Turkse!» dorpen door een aardbeving verwoest. Een hevige aardbeving heeft Zaterdag avond twee dorpen in het gebied van Er- zindjan in Anatolië volledig verwoest. Als gevolg hiervan zijn 45 personen om het leven gekomen en tientallen ernstig gewond. DAMMEN. Om het Zeeuwsche damkampioenschap. Zaterdag zyn de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap dammen van Zeeland voortgezel. De uitslagen der par ty en waren: De Jonge wint van Goedbloed; Trieier verliest van Strooband; Kaan verliest van Lente. De uitgestelde party tusschen Kaan en Goedbloed werd door laatstgenoemde ge wonnen. Boogaard en Van Oosten waren verhinderd te spelen. De stand is nu: Lente 4 p.; Booga. Strooband, de Jonge, van Oosten en Goed bloed ieder 2 p.; Trieier en Kaan beiden 0 p. De 3e ronde heeft wederom te M'burg Weer hevige luchtaanvallen aan de EngeJsehe kust. Eenige schepen en drie Duitsche vliegtuigen vernietigd. Zaterdag heeft een groot aantal Duitsche vliegtuigen weer een aanval gedaan op schepen nabij de Britsche kust. De berich ten hierover loopen zeer uiteen Volgens de' Duitsche mededeelingen zouden 14 sche pen tot zinken zijn gebracht; een mijnen veger, vier patrouillevaartuigen en negen koopvaardijschepen De aanval werd beantwoord door hel geschut van eenige der vaartuigen, terwijl ook tal van Engelsche gevechtsvliegtuigen zijn opgestegen. Er is boven de Noordzee hevig gevochten. De Duitschers melden, dat drie hunner vliegtuigen niet zijn terug gekeerd en volgens de Engelschen is een vierde zwaar beschadigd. Van bevoegde Engelsche zijde werd gis teren aan Reuter medegedeeld, dat de Duitsche bewering, dat by de luchtaanval len van Zaterdag 14 schepen tol zinken zijn gebracht, „onzinnig" is Ofschoon het niet mogelijk is, te zeggen hoeveel bom menwerpers aan de aanvallen hebben deel genomen wordt hun aantal op hoogstens twaalf geschat en gezien het feit, dat min stens drie hiervan zyn neergeschoten, is hel een onmogelijkheid, dat zulk een ge ring aantal aanvallende vliegtuigen zoo veel schade aanricht als beweerd wordt. Een eerder doorgekomen Reuterbericht luidde: Naar schatting hebben 20 Duitsphe vliegtuigen deelgenomen aan de aanvallen op de Britsche kust De aanvallen werden gedaan over een lengte van 650 km, zij waren mede van de felste aanvallen sedert het begin van den oorlog. DE SLACHTOFFERS. Het Britsche kolenschip „Yewdale" (S23 ton) is ongeveer 1 myl uit de Britsche kust door twee Duitsche vliegtuigen met ma chinegeweren beschoten De kapitein werd gedood, terwyl twee anderen gewond wer den. plaats, dan ontmoeten elkaar: Lente Trieier, StroobandBoogaard, Goedbloed van Oosten en de JongeKaan. In hetzelfde gebied werd de stoomtreiler „Rose of England" (223 ton) door machi negeweervuur beschadigd, doch niemand werd getroffen. Twee aan de Britsche Oostkust gestati- onneerde reddingbooten zijn uitgevaren op zoek naar de bemanning van het ss „Kil- dare" (3877 ton), dat noodseinen had uit gezonden. met de mededeeling dat het door vliegtuigen werd aangevallen en dat de bemanning zich in de booten begaf. Bij den aanval werden 6 leden der bemanning gedood Vijftien overlevenden zijn veilig aan land gebracht. Een visschersvaartuig heeft een redding boot binnengebracht met alle acht leden der bemanning van het ss „Harley". dat zy bij" een aanval door vijandelijke vlieg tuigen hadden verlaten. Twee leden der bemanning van een En gelsche reddingboot, die was uitgevaren om hulp te bieden aan een klein Belgisch kustvaartuig, de „Charlotte", zyn over boord geslagen en hun lijken zyn aange spoeld. Vier der tien opvarenden van de ..Char lotte" zijn aan land gebracht. De zes ove rigen, die zich met behulp van een vlot in veiligheid wilden brengen, worden ver mist. Men vreest, dat zij het leven hebben gelaten Volgens Reuter zyn minstens 7 Duitsche vliegers gedood, terwijl 6 zijn gevangen ge nomen. In de baai van Druridge in Northumber land zyn de lijken van drie Duitsche vlie gers aangespoeld Het waren leden der be manning van het Heinkel vliegtuig dal Zaterdag voor de Tynemonding is neerge haald WAT REEDS VERNIETIGD WERD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Vol- gens betrouwbare berichten hebben de' in den tyd van 21 tot 31 Januari 1940 als ge volg van den oorlog ter zee ontstane ver liezen aan Engelsche. Fransche en neu trale koopvaardijschepen in het geheel 145.603 br. reg. ton bedragen. Met betrekking tot deze bewering raamt men in Engeland niet-officieel, dat tus schen genoemde data 73,027 ton aan ge allieerde en neutrale schepen tot zinken is gebracht, t.w. 16 neutrale schepen met een tonnage van, 46,475 ton, 7 Britsche sche pen met een tonnage van 1S.236 ton en 3 Fransche schepen niet een totale tonnage van 8,316 ton.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1