MIDDELBURGSCHE COURANT UGOESCHE COURANT) Militairen I frovitiriale |§P ^cetxx>j0ci^e st De iussesi brengers hun paraebutetroepers srs beft vuur. Exira vieesch en groenten voor ondersteunden. Zes menschen een nacht @p.de Waddenzee. D@ Leeuw 183e JAARGANG DREE BLADEN EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139 te GOES: Turf kade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. 3 FEBRUARI 194» Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bü contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bü vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Ook dit strijdmiddel door de Finnen afgeslagen. Men vroeg zich in militaire leringen reeds eenigen tijd af, waar toch de parachute troepen bleven, waarmee de Russen steeds zoo'n „reclame" hebben gemaakt. Zooals men weet, zijn deze parachutisten bestemd om neergelaten te worden achter de vijan delijke linies. Zij zijn gewapend met gewe ren, machinegeweren eri zelfs soms met een klein kanon. Gisteren is dit Russische strijdmiddel in het vuur gebracht. Plotseling daalden uit de roode vliegtuigen de groote parasols neer met hun doodelijke „lading". Aangezien dit echter niet achter, maar middenin de Fin sche linies gebeurde, waren vele parachu tisten al dood, eer zij beneden waren. Voor- loopig hebben de Finnen ook dit strijdmid del der aanvallers overwonnen. Havas meldt, dat de militaire operaties in Finland aan bijna alle fronten hervat zijn. Het schijnt, dat de sovjettroepen bezig zijn een nieuwe poging te ondernemen, zoo niet om den weerstand der Finnen te bre ken, dan toch op zijn minst om goede uit- valstellingen te veroveren voor het beslis sende offensief in het voorjaar, terstond na den dooi. In ieder geval kunnen zij ten minste door voortdurende gevechten en vermoeienis de beperkte strijdkrachten, waarover maarschalk Mannerheim beschikt, Elfmatten. De belangrijkste aanval, die sinds drie da gen door de Russische generaals is ontke tend, is die, welke ingezet werd tegen den rechtervleugel der Mannerheimlinie, welke ■de Karelische landengte verspert. EEN KWETSBAAR PUNT. Het gedeelte van de landengte, waar de Russische aanval op gericht is, is het kwetsbaarste punt van de Mannerheimlinie. In het Oostelijke deel zijn de versterkte stellingen der linie gedekt, zelfs nu de me ren toegevroren zijn, door een lange gracht, gevormd door de meren Vuoski en Suvanto. Alle door de Russen over het ijs dezer me ren ondernomen aanvallen zijn gestuit op de Finsche automatische wapens. Maar in den sector van Summa, waar de operaties zich thans afsj>eelden, strekt zich een vlak te zonder meren uit. Hier midden in ligt het dorp Summa. Door den sector van Summa loopt onge veer döor het midden een belangrijke weg van Viipuri naar Terjoki. Eenige kilome ters verder naar het Oosten loppt evenwij dig een spoorlijn. Een belangrijk moeras, dat op het oogenblik bevroren is, ligt in het midden der laagte. Dit diende voor den oor log als schietbaan voor het garnizoen van Viipuri, d.w.z. dat de Finsche artilleristen en mitrailleurtroepen, die nu den toegang verdedigen, de minste terreinbochten ken nen, en dat zij uiterst doeltreffend vuur kunnen plaatsen. Tegen dezen sector hebben de Sovjettroe pen hun aanval ondernomen, gesteund door talrijke tanks, waarbij ook de befaamde pa rachutisten optraden, die door Russische vliegtuigen midden in de Finsche linies werden neergelaten. Drie groepen van deze luchtinfanterie, elk 20 man omvattende, kwamen uit den bewolkten hemel vallen. Zij werden in de pan gehakt en ondanks den omvang van den Russischen aanval wer den de roode troepen na zeer levendige ge vechten tenslotte over de geheele linie door de Finsche troepen teruggeslagen. Een aan tal parachutisten, terechtgekomen in eer.i- ge boomen, werd gevangen genomen. Het zou kunnen gaan dooien, als De algemeene weerstoestand veranderde vannpcht weinig. Het hooge drukgebied boven Scandinavië beheerscht nog het weer ten onzent. Intusschen schijnt op den Oceaan de de- pressie-activiteit weer toe te nemen. Op IJsland stonden de thermometers vanoch tend verscheidene graden boven nul. Als de depressies nu eindelijk maar eens door wilden dringen. Voor Maandag zou het dan nog kunnen gaan dooien. Voor vannacht staat voor Zeeland lichte vorst op liet programma. Nederlandsche vrijwilligers in Spaansche gevangenschap. Alle pogingen tot vrijlating tot nu toe mislukt. In een persconferentie, gistermiddag te Amsterdam gehouden, heeft de commissie tot steun aan oorlogsslachtoffers mededee- ling ervan gedaan, dat zij op 1 December is geliquideerd. Toch zullen de loopen'de za ken worden afgehandeld. Daarbij is de kwestie der 21 Nederlandsche vrijwilligers in Spanje, die nog steeds, niettegenstaande alle pogingen van de Nederlandsche re geering door bemiddeling van haar gezant bij de Spaansche regeering, in gevangen schap -zijn. Mr. van der Goes van Naters belichtte de juridische zijde van deze kwestie. Hij zette uiteen, dat men het er over eens kan zijn, dat deze landgenooten niet in vreem den staatsdienst zijn geweest, omdat zij waren ingedeeld bij de internationale bri gade, terwijl zij evenmin in vreemden krijgsdienst zijn geweest, omdat het in Spanje een burgeroorlog betrof. De termijn van krijgsgevangenschap is op ongeveer an derhalf jaar na het eindigen van den strijd gesteld. Ook op dezen grond meende spr. te kunnen concludeeren, dat er niets aan het repatrieeren van de 21 vrijwilligers in den weg staat. Dat zulks toch niet ge schiedt moet z.i. geweten worden aan een administratieve verwarring, waarvan deze mannen het slachtoffer zijn. De heer Van der Goes van Naters wekte het Nederlandsche volk op belang te stellen in het,lot van deze menschen, wier bestaan momenteel ellendig is. Alleen op deze wijze zal de regeering tenslotte tot vrijlating kun nen komen. 35.000 dooden bij de aardbevingen in Turkije. Volgens de laatst gepubliceerde cijfers te Londen zijn tengevolge van de aardbevin gen in Turkije 35,000 menschen om het le ven gekomen en 200,000 dakloos geworden. Ongeveer 50,000 huizen werden vernield. WEGENS KNOEIEN MET DISTRIBUTIEBONNEN TER DOOD VEROORDEELD. Te Koningsbergen (Duitschland) is een man ter dood veroordeeld, omdat hij met een distributiekaart had geknoeid. Eenige andere personen werden voor eenzelfde feit tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het ijs in de Zandkreek. Aan beide ingangen van de Zandkreek heeft het ijs zich zoodanig vastgezet, dat er geen beweging in zit. Zoowel bij Geers- dijk als bij Katsche veer is er voor de sche pen geen doorkomen aan. De dienst Zierik- zeeKatscheveer blijft dus gestremd. Tusschen de ijsdammen aan de beide in gangen van de Zandkreek bevindt zich een gedeelte waar het ijs in beweging is en ijs- schotsen heen en weer gedreven worden. Daardoor ontstaan nu en dan open plekken. Daarvan wordt door de veerboot welke den dienst tusschen Wolphaartsdijk en Kortgene onderhoudt, gebruik gemaakt om de ver binding tusschen Noord- en Zuid Beveland zoo nu en dan mogelijk te maken. Men zal begrijpen, dat echter op deze manier van een geregelde verbinding geen sprake kan zijn. Men vaart, en dan natuurlijk alleen bij daglicht, wanneer een opening tusschen de ijsschotsen de mogelijkheid schept den over kant te bereiken. Van verschillende zijden stelt men de vraag of de Prov. Waterstaat het ijs niet uit elkaar zou kunnen laten springen Wan neer op deze wijze de ijsdammen gebroken zouden kunnen worden, deed zich wellicht meer vaargelegenheid voor. Tenslotte kan nog gemeld worden, dat de veerdienst tusschen Veere en Kamperland, behalve de avonddienst, blijft functionee- Hitler en Stalin hebben sympathie in Amerika verloren. De uitvoerende raad van de „American Federation of labor" een der groote Amerikaansche verbonden van vakvereeni- gingen heeft gisteren een verklaring ge publiceerd, waarin gezegd wordt, dat zoo lang het totalitairisme van Hitler en Sta lin in Duitschland en de Sovjet-Unie regee- ren, de wereld in gisting zal zijn. HeF is dus ondenkbaar, aldus de verkla ring, dat een Amerikaansch staatsburger gevoelens van sympathie kan koesteren voor de aspiraties en de politiek van na- tionaal-socialisme en communisme. Tenslotte wordt er in de verklaring op gewezen, dat Hitler en Stalin sedert het najaar een groot aantal voorstanders in de Ver. Staten hebben verloren. De ministers van sociale en economische zaken hebben in verband met de nog steeds aanhoudende koude besloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunde gezin nen gedurende drie achtereenvolgende weken boven de vastgestelde kwanta tegen den geldenden prijs één blik vieesch per week extra mag worden verstrekt Voorts zullen die gemeenten, welke deenemen aan de distributie van blikgroen- ten, tevens desgewenscht in de gelegenheid worden gesteld reeds thans vatgroenten voor de ondersteunden beschikbaar te stel len. De gemeentebesturen zullen omtrent een en ander zoo spoedig mogelijk nader wor den ingelicht. (Ongecorrigeerd) AARTSBISSCHOP BEZWIJMDE TIJDENS DEN DIENST. Terwijl de aartsbisschop van Ottawa, (Can.) mgr. Forbes, in de basiliek in te genwoordigheid van kardinaal Villeneuve, den primaat van Canada, de consecratie bij woonde van zijn co-adjutor mgr. Alexander Vachon, viel hij flauw, waarop hij onmid dellijk naar een ziekenhuis werd gebracht. Zijn toestand zou ernstig zijn. Het voorval verwekte zulk een beroe ring, dat een geloovige op slag dood bleef. BRUIDSPAAR STAL DE UITZET BIJ ELKAAR. Te Groningen zou binnenkort een paar in het huwelijk treden, waarvan de bruid, een 25-jarig meisje, dienstbode was geweest, en de 20-jarige bruidegom magazijnbediende bij een zaak in huishoudelijke artikelen. Er zal nu echter voorloopig wel niets van trouwen komen. Want allereerst is de bruid aangehouden, omdat zij Ideeren, allerlei levensmiddelen en ook een gouden ketting had meegenomen van de familie waarbij ze in betrekking was. Ook had zij niet ge schroomd een andere dienstbode te bestelen meldt de Tel. Bij nuder onderzoek bleek het bruidspaar in het bezit tr- zijn va.allelic-: huishoud;;. lijk'! artikelen, serviezen, een heele keuken- uitrusting, die de jongeman successievelijk bij zijn patroon had gestolen. Het bruids paar bevindt zich nu in arrest. De ingesneeuwde trein te Oosthuizen. Met man en macht werkten de hulp-ploegen, om hem uit zijn benarde positie te bevrijden. NED. BOND VAN JONGELINGSVER. OP GEREF. GRONDSLAG. Een mooie prestatie. Het bondsbestuur van den Ned. Bond van Jongelingsver. op Geref. Grondslag heeft een landelijke actie op touw gezet om een bedrag van twintigduizend gulden bij een te brengen teneinde de gemobiliseerde leden aan bronnen en lectuur te helpen. Deze actie is met een prachtigen uitslag bekroond, want op 29 Jan. jl. hadden 713 vereenigingen een totaal bedrag van 20042,20 bijeengebracht. Het is de be doeling dat elke vereeniging in Nederland zooveel guldens zou bijeenbrengen als zij leden telt. Het laat zich dan ook aanzien dat het gevraagd bedrag aanmerkelijk zal worden overschreden. Van de Groningsche kust over het ijs naar Schiermonnikoog. Donderdag zijn, zooals in 't kort gemeld, vier mannen van de Groningsche kust over het ijs naar het eiland Schiermonnikoog ge wandeld. Na den nacht op het eiland te hebben doorgebracht, zijn ze gisteren weer naar het vasteland teruggekeerd. Deze tocht heeft er gisteren vier dames en twee heeren toe gebracht eveneens een poging te ondernemen om over het ijs op de Wad denzee van Groningen uit Schiermonnikoog te bereiken. Gistermorgen vertrokken zij en onderweg had de ontmoeting plaats met de vier mannen die op den terugweg van het eiland naar Groningen waren .Echter dit was het laatste voorloopige teeken van de vier dames en de twee heeren. Gister avond laat waren zij nog niet op Schiermon nikoog aangekomen. Daar het ijs op de Waddenzee niet overal betrouwbaar is, ging men reeds het ergste vreezen en werden ook reeds reddingsploegen uitgezonden. Echter zonder resultaat. Na een spannende nacht en tevergeefs zoeken is tenslotte vanmorgen op verzoek van den burgemeester van Schiermonnik oog een militair vliegtuig bestuurd door den sergeant-vlieger Looyer opgestegen. Ser geant Looyer vloog over de Waddenzee er om half negen ontdekte hij de zes vermis ten, op 2 km ten Zuiden van het dorp Schiermonnikoog. Alle zes waren, voorzoo ver de vlieger kon vaststellen, in goede con ditie, want zij liepen over het ijs. Per radio gaf de vlieger deze mededeeling door aan zjjn commandant op het militaire vliegveld. Onmiddellijk is daarop een ijsvlet in ge reedheid gebracht welke over het ijs van de Waddenzee naar de plaats waar de ver misten zich moesten bevinden, vertrok. Te ruim 10 uur vanmorgen zijn de zes per sonen tenslotte op Schiermonnikoog aange komen. Zij konden het eiland loopende be reiken en zijn voorloopig op een boerderij ondergebracht. DE INGESNEEUWDE TREINEN BIJ MIDDELDE. Over de in den sneeuw vastgeraakte trei nen bij Middelie op de lijn HoornPurme- rend vernemen wij, dat de derde hulptrein met militairen er in geslaagd is door de sneeuwmassa's heen te dringen, en de inge sneeuwde treinen te bereiken. De soldaten waren gisteren den heelen middag bezig met het opruimen van den sneeuw. Deze lag anderhalf tot twee meter hoog op de spoorbaan, zoodat slechts langzame vorde ringen werden gemaakt. Men is er echter nog niet in geslaagd de lijn HoornPurmerend geheel vrij te ken. Vanmorgen vroeg heeft men opnieuw een hulptrein met militairen uit Hoorn naar den ingesneeuwden trein gestuurd. De ze hulptrein is evenwel ook ergens tus schen Oosthuizen en Middelie in de sneeuw blijven steken. HET DORPJE UITDAM GE ÏSOLEERD. Uitdam, een klein dorpje met ongeveer honderd inwoners, aan de kust van het IJs- selmeer, is op het oogenblik vrijwel onbe reikbaar. Alle verkeer is stilgelegd en slechts met de grootste moeite is het een tweetal winkeliers uit naburige gemeenten gelukt met 'n slee levensmiddelen naar Uit dam over te brengen. Over dezen tocht, waarvan de afstand van den afgelegden weg zes kilometer bedroeg, deden zij ruim twee uur. Een slager uil. Durgerdam, die trachtte met een auto langs den water- landschen zeedijk het dorpje te bereiken moest bij het Kinselmeer zijn pogingen op geven. De sneeuw lag op sommige plaatsen vier meter hoog, even hoog als de dijk is. Uitdam zal het hierdoor eenigen tijd zonder vieesch en vet moeten stellen want de voor raad is uitgeput. Heden zal nogmaals ge tracht worden per slede thans van Dur gerdam uit het noodige aan te voeren. De weg tusschen Monnikendam en Edam is totaal onbegaanbaar. Het autoverkeer wordt door den Purmer geleid. Nabij Mon nikendam is op dezen weg een auto inge sneeuwd. Zij is niet meer terug te vinden. DE WEG MEDEMBLUvDEN HELDER ONBERIJDBAAR. De toestand van den weg Medemblik--- Den Helder heeft, in verband met de sneeuw, het verder onderhouden van den busdienst tusschen beide gemeenten onmo gelijk gemaakt. Getracht zal worden de weg heden berijdbaar te maken. Estlandsch vliegtuig door de Russen beschoten. Naar het Estlandsch Telegraaf-agent- schap meldt, is gisteren een Estlandsch mi litair vliegtuig dat een oefenvlucht maak te, nabij de haven Reval door in deze ha ven liggende Russische oorlogsschepen be schoten. De beschieting werd na een pro test der Estlandsche militaire autoriteiten gestaakt. Het Estlandsche vliegtuig werd niet beschadigd. De door de Russische schepen afgevuur de granaten vielen in drie gevallen in de straten der stad en beschadigden daar ver scheidene huizen. Naar het D.N.B. meldt, heeft de Est landsche gezant te Moskou opdracht gekre gen bij de Sovjet-regeering te protesteeren. VOOR LEDEREN JASSEN JEKKERS, LAARZEN BEENKAPPEN BEENSTUKKEN enz. Vlissingsche str. 39-41 - Middelburg (Ingez. Med.< Een vlot met zeven man dobbert op de Noordzee. Aan de Schotsche kust op ongeveer 20 mijl van het visschersplaatsje Uybster heb ben vliegtuigen van de Engelsche lucht macht gisteren een vlot ontdekt, waarop zich zeven mannen bevonden. De vliegtui gen waren opgestegen voor een verken ningsvlucht langs de kust, doch aanvanke lijk bespeurden zij niets bijzonders. Plotse ling zag een der piloten een vlot drijven, waarop zich menschen bevonden, die sig nalen gaven aan de vliegtuigen. De zee was evenwei te ruw om hulp te kunnen bie den en daarom keerde een der vliegtuigen onmiddellijk naar de basis terug om .te rapporteeren, wat er gezien was. Op welk schip de schipbreukelingen thuisbehoorden weet men nog niet. meldt de Tel.; ook is de nationaliteit van de man nen niet bekend. Een verstandig woord van den ex-Keizer. De Amerikaansche biograaf van den Duitschen ex-keizer, Poultney Bigelow, citeert volgens de Tel. een gedeelte van een brief van ex-keizer Wilhelm gedateerd 16 Januari, waarin deze zegt: „De prachtige weerstand der Finnen heeft het bolsjewis me zjjn stralenkrans afgerukt en de men schen aan het denken gebracht, met het gevolg, dat het verlangen naar vrede veld wint. De oorlogvoerenden moesten hun strijd staken en gezamenlijk de Finnen en de beschaving tegen het bolsjewisme ver dedigen".

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1