WINTERSPORTEN VOOR DE JEUGD. OM ZELF TE MAKEN ESN PRACHT SPRONG. Maar in Den Haag b.v. beginnen ze met de z.g. schooltraining, waar jongens van 10— 14 jaar aan deelnemen. De hoofdzaak van die training is, de jongens vertrouwd te maken met het rij den met een stick in de handen. Als ze daar enigszins aan gewend zijn en in 't begin valt het lang niet mee dan worden ze onderhanden genomen bij de juniores- training. Hier leren ze het eigenlijke spel, d.w.z. hoe ze moeten aanvallen en hoe ze aanvallen moeten afslaan, de manier, om den tegenstander te misleiden door eerst het lichaam naar links te buigen en dan plotseling naar rechtsde verschillende manieren om een tegenspeler te omspelen, of om den keper uit zijn doel te lokken, enfin alle dingen die by ijshockey te pas komen. Het is te begrijpen dat de jongens het heerlik vinden onderlinge wedstrijden te spelen. IJshockey is echt een sport voor den Nederlandsen jongen. Want wie van ons kan niet schaatsenrijden? Allemaal toch? En hoeveel jongens zijn er niet „dol" op voetbal? Nu dan, ijshockey is een combi natie van die twee, van schaatsenrijden en voetbal. IJSZEUJEN, dit alles gemakkelijker te volgen, en die weten ook dat de schijf weer door de „bul ly" in het veld wordt gebracht. Een speler mag de schijf niet aan een speler in een andere zone toespelen, maar hij moet eerst de schijf in die zone bren gen. Als hij dat niet doet, wordt er geflo ten en dan wordt er een bully genomen op de plaats waar de schijf geslagen werd. Bij het begin van het spel en na een doelpunt wordt de schijf 'n het midden van het veld gelegd. Dan gooit de scheids rechter de bal op. De spelers die de bully nemen, mogen hun sticks niet van het ijs brengen en de schijf pas raken als deze op het ijs is neergekomen. Als de schijf de. lijn tussen de doelpalen heeft overschreden, dan is er een doelpunt gemaakt. Om den doelverdediger heen heb ben ze op de zg. doelzone het ijs getrav- ceerd. Dat betekent dat de spelers binnen die zone niet mogen komen. Achter elk doel staat een doelscheidsrechter. Deze moet kijken of er wel echt een doelpunt gemaakt is. Verder wordt het spel geleid door twee scheidsrechters, die ieder de helft van het veld voor hun rekening heb ben. Het sp'el gaat zo vreselijk vlug, dat je de spelers niet zo goed kunt onderscheiden en daarom hebben ze ieder een groot nummer op hun rug. Gelukkig gebeuren er bij ijshockey niet veel ongelukken, omdat de spelers goed in gepakt zijn. Als je ze nooit echt gezien hebt, heb je ze vast wel eens op een plaat je gezien. En de scheidsrechter is ook erg streng te gen allerlei ruw spel, want op het ijs kun nen ze met hun schaatsen en hun "stokken natuurlijk erg wild spelen. Als een speler een grote overtreding oe- gaat, woi-dt hij een paar minuten van het veld gestuurd. De tijdopnemer let goed op hem en waarschuwt hem als de tijd uit is en hij weer in het veld mag. De keeper mag van alles met de schijf doen. Hij mag hem schoppen, naar achte ren gooien, hij mag de schijf zittend, knie lend of liggend tegenhouden, maar hij mag niet bovenop de schijf gaan liggen of de schijf vasthouden. Verder wordt er heel streng op gelet dat de spelers hun stok niet boven de schouder brengen. Als ze hierdoor een ander speler verwonden, worden ze streng gestraft. IJshockey wordt steeds meer populair. Wie weet of we na een paar jaar niet alle maal „ijshockeyers" op de ijsbanen vinden? RUNSTRIJDEN. DE ELEGANTE SPORT. RAADSELS. 1. Ik besta uit tien letters, en ik ben een spel dat door jongens en mannen gespeeld word. 1 6 7 8 9 10 is een werkwoord. Als je het doet, kun je je lelijk pijn doen 5 2 3 is het geluid, dat een koe maakt. 4 3 9 10 is een lichaamsdeel. 2. Waarom eten zwarte schapen veel minder dan witte? 3. Een trein vertrekt uit Amsterdam om 8 uur, en op hetzelfde ogenblik ver trekt een trein uit Den Plaag, voor hetzelfde traject, n.l. Amsterdam Den Haag. De ene trein doet er 90 minuten over, en de andere ander half uur. Welke trein komt het eerst op de plaats van bestemming? plaatje ziet. Daarop nam hij twee kurken, bond ze met een touwtje aan elkaar en hing ze aan de ring. Over het touwtje schoof hij een ringetje van touw gemaakt, „Maar", zei Bram, „dat ringetje kun je ook van karton maken". Op het eerste plaatje kun je zien, hoe de ring er nu uitzag. „Wil", zei Bram nu „zie jij kans om die twee kurken van de ring los te maken, zon der de twee ringen of het touwtje stuk te maken?" Wil dacht na. „Nee, zei hij na enige tijd, „ik zou niet weten hoe ik dat moest doen". „Luister goed", zei Bram, „dan zal ik het je uit leggen. Zie je wel dat ik de doorsnee van dat kleine ringetje, iets groter gemaakt heb, dan de breedte van de rand van de grote ring? Let op! Nu buig ik de ring zo om". En Bram boog de grote ring op de manier als je op het tweede plaatje ziet. Toen kon hij het kleine ringetje heel ge makkelijk over de breedte van de grote ring heenschuiven, en dus had hij het kleine ringetje, zonder het stuk te maken, van de grote ring, losgekregen. Daarna boog hij de grote ring weer open en ziet, daar hingen de kurken los over de ring, die hij er dus zonder enige moeite af kon halen. In de omgekeerde volgorde kreeg hij de ring weer over het touwtje. Er was eens een graaf in Friesland, dien een zekere koopman 8000 beloofde als hij hem de wind wilde verkopen, die altijd over Friesland woei. De graaf nam het aanbod lachend aan, en gaf den koopman permisse een procla matie uit te vaai'digen, dat hij de wind van heel Friesland gekocht had en iedereen zou straffen, die zich er zonder zijn toestem ming van zou bedienen. Natuurlijk lachte ze in heel Friesland om die bekendmaking. Maar toen ze merkten dat het den koper ernst was, en hij ver scheidene mensen straffen liet omdat ze het graan gedorst hadden of duiven hadden op gelaten zonder van hem een vrijbriefje ge vraagd te hebben, begrepen ze pas wat een narigheid er boven hun hoofd hing. Plet land bracht toen een grote som gelds bij een en kocht daarop de wind weer van den koopman terug. OPLOSSINGEN RAADSELS. 1. aster, anjelier, boterbloem, sering, viool. 2. raak, taak, kaak, vaak, zaak. 3. kat, tak. 4. wenen, Wonen. 5. Biltlioven, Loosduinen, kapstok. 6. kaars, kaas. EEN ECHT NEDERLANDS WINTERPLAATJE, EEN SPANNEND IJSHOCKEY IJshockey! de razend snelle sport, die iedere seconde wisselende momenten biedt. Geen sport is waarschijnlijker sneller en spannender. Degenen onder jullie die wel eens een wedstrijd gezien hebben, weten er van mee te praten. De hardheid heeft je misschien wel eens kippenvel bezorgd, voor het lot van den speler. En de snelheid van het spel, eist zo'n uithoudingsvermogen, dat één voorhoede te weinig is, vandaar dat ijshockey gespeeld wordt met twee voor hoedes, die elkaar zo om de drie minuten aflossen. Het is gewoon ongelooflijk zo snel als de puck van de ene stick op de andere schuift. Geen wonder dat ijshockey zoveel jeugd- dige bewonderaars heeft. Als je het goed wilt leren, moet je er vroeg mee beginnen. Weet je dat de Canadese jongens al begon nen op hun zesde en zevende jaar? Zo jong is voor jullie natuurlijk niet nodig. E WEDSTRIJD. Hoe een ijshockey wedstrijd ge- Bpeeld wordt. IJshockey wórdt gespeeld op een terrein, dat door een omhei2ung is afgesloten. De doelen bevinden zich op het veld ongeveer 3 4 meter van de achterkant, zodat ze 0)22 de doelen heen kunnen spelen. Iedere ploeg bestaat uit 9 spelers: 1 doel verdediger, 2 achterspelers en 2 voorhoe des, ieder van 3 spelers, die zoals ik al ge zegd heb, elkaar om de drie minuten aflos sen. Het spel wordt gespeeld in drie speeltij den van een kwartier, met '10 minuten pau ze ertussen. Na elke speeltijd wisselen de spelers van doel, terwijl ze bovendien in de derde speeltijd na 7.5 minuut van doel ver- wisselen, anaar dan zonder pauze. Het veld is door lijnen verdeeld in drie zones, op de blauwe lijn wordt o.a. de schijf weer in het spel gebracht, als deze op zij of uit het veld is geweest. Voor dege nen die. het gewone hockeyspel kennen, is Hoe lang bestaat het schaatsen rijden al? Jullie hebt zeker wel genoten met de ijs- periode? Heb je er wel eens over nage dacht, hoe lang schaatsenrijden eigenlijk al bestaat? Vast niet! Nu de oude Germanen reden al schaats. De schaats is minstens 3000 jaar oud. Er zijn namelijk een heele hoop prae-historische onderzoekingen ge daan. En een van die onderzoekers heeft in de buurt van Spandau (dat ligt in Pruisen), een paardebeen gevonden. En ze konden vaststellen dat dit been door de oudste be woners van de markt Brandenbiu-g als schaats gebruikt werd. Deze schaatsen maakten de oude Germanen onder hun san dalen vast. Ze zullen er wel niet erg hard mee hebben kunnen rijden. Maar liet dorp je Stresow (daar werd liet paardebeen ge vonden) kan trots zijn: het is de oudste wintersportplaats van de wereld! En weet je wanneer de eerste Elfsteden tocht werd gehouden? De eerste offciieele tocht werd gehouden oj 2 Januari 1909. Tot nu toe zijn er maar 6 tochten geweest ,en wel in 1909, in 1912, in 1917, 1929, 1933 en Dinsdag j.l., 30 Januari 1940. De oor- j sprong van de tocht is zo: 5 Dec. 1S90 legde Willem Muiier de tocht af in 12 uur 55 mi nuten, en deze tijd is toen algemeen als een recordtijd aangenomen. Later word de tocht hoe langer hoe meer populair, ook buiten Friesland en toen heeft men in 1909 besloten de tocht officieel uit te schrijven. En tot nu toe gingen er nog wel wat mensen in Februari naar de win tersport iia Zwitserland of Duitsland en haalden daar hun hart op aan de heerlijke skisport. Nu gaat dat natuurlijk niet met de oorlog. Toen het gesneeuwd had, kon je zelfs een paar enthousiasten in de duinen en bossen zien, die hun ski's hadden onder gebonden en lustig onze lage heuveltjes af gleden. Gelijk hebben ze! En'we hopen alle2naal dat de gelukkigen onder ons, die gelegen heid hebben naar Zwitserland te gaan, weer heel gauw in staat zullen zijn naar de heerlijke bergen te reizen. En zij die hier blijven, moeten maar hopen dat de volgen de winter ons weer veel van de schaats sport zal laten genieten. Waar is kist no. 8089? Ergens in ons land bestaat een grote wijnhandel. Deze zaak doet geweldig goede zaken. Ze hebben dan ook heerlijke wijn. En zoveel verschillende - soortenJe kunt daar werkelijk alles krijgen wat je hebben wilt. Geen wonder dat de eigenaar van die zaak steeds veel verkoopt en dus ook steeds nieuwe voorraden bestellen moet. Dat gaat meestal heel vlot. De wijn wordt in kisten aangevoerd. Die kisten worden dan eerst in het pakhuis opgeslagen. Deze winkel is namelijk zo groot dat ze er een eigen pak huis bij hebben. In het pakhuis wordt ge controleerd of de kisten niet beschadigd ziin, en of ze wel het goede aantal gekre gen hebben. Tot nu toe was dat altijd in orde geweest. De man die de kisten onder zoeken moet, en die jullie hier op het plaat je zien, had 2iooit geklaagd over slechte ver pakking, verkeerde soorten, of wat dan ook. Maar enige weken geleden was hij da nig uit zijn humeur. De winkelier had weer DE KURK AAN BERING een grote voorraad wijn besteld. Kort daar na was de bekende vrachtwagen met de kisten aangekomen. Het leek wel alsof er nog meer waren dan gewoonlijk. Toen ze allemaal netjes in het pakhuis waren opge stapeld, verscheen Piet, de controleur, om als altijd, de hele zending na te zien. Hier staat hij, met een grote lijst in zijn hand. Op die lijst stonden de nummers van de kisten genoteerd. En nu bleek het, dat er een kist ontbrak. En wel kist no. 8069. Hoe en waar Piet ook keek, die kist was nergens te vinden. En het gekste was dat die kist er toch nioest zijn! Want het aan tal kisten dat gestuurd was, kwam overeen' met het aantal kisten dat op de lijst stond. Die kist moest dus ergens verstopt zijn. Maar Piet kon er niet achter komen. Is er onder jullie iemand die snuggerder is? Zoek maar eens goed. Kist no. 8069 moet zich bij de kisten die je hier ziet, bevinden. De vol gende week, zullen we zien of Piet de kist ook gevonden heeft. Wil vond het kunstje enig! „Het is eigen lijk doodgemakkelijk", riep hij uit, „maar wie komt nu op het idee om die ring zo om te buigen! Ik weet nog wat. Laten we de ring met allerlei figuurtjes versieren en dan verven. Dan valt de vouw niet zo op. En inplaats van die kurken hangen we er twee rode houten bolletjes aan, dan lijkt het net, of we het zo in de winkel gekocht hebben!" Dat deden ze en de volgende dag hadden ze zo'n succes met het kunstje! Nico en Piet besloten direct ook zo'n ring te maken en hun huisgenoten te foppen. En jullie gaan toch zeker ook aan de slag? Zoiets ls een welkomen afwisseling op partijtjes. „Jongens" zei moeder tegen Bram en Wil, „morgen is het Woensdagmiddag, willen jullie Nico en Piet niet hier vragen? Het is aldoor zulk lelijk weer; om buiten te spelen is het niets, je kunt je 2iu beter bin nen vermaken".' „Hè ja", zei Bram, dan zal ik meteen dat nieuwe kunstje, dat ik van oom Bob ge leerd heb, vertonen". „Wat voor kunstje?" vroeg Wil. „Kom maar mee, dan zal ik 't je laten Bra)n ging naar de kelder, waar moeder van alles bewaarde, en haalde een stevig soort karton. Toei2 knipte hij een ring van 15 cm doorsnede, zoals je op het eerste

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 10