STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS MIDDELBURG Waarnemend griffier Dooi- de Arrondissements-rechtbank is heden benoemd tot waai'nemend-griffier dier rechtbank rar. H. Pleyte te Middel burg, oud-griffier van genoemde rechtbank. Mr. Pleyte is ter buitengewone openbare terechtzitting van heden als zoodanig be- eedigd. GEITENFOKVEREENIGING. In de jaarvergadering van de Geitenfok- vereeniging Middelburg, gehouden in de Eendracht onder voorzitterschap van den heer W. Meliefste, heeft de secretaris het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek, dat het ledental stationair bleef met ongeveer 185 geiten. Het verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening die aanwijst in ont vang 251.88 en in uitgaaf 205,13. Beslo ten werd de contributie en het dekgeld on veranderd te laten. De heeren G. Davidse en J. van Sluijs werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd maar één keuring te houden en wel op de Buitenplaats Rozen burg aan den Segeersweg. De geiten zullen met een auto bij de leden worden opgehaald. Ten einde het bezoek aan de vergaderingen te vergrooten zal op de volgende jaarver gadering een volbloedlam worden verloot. Het nu verloten blad „de Geitenhouder" viel ten deel aan den heer P. Pouwer. Besloten werd niet deel te nemen aan de aanbeste ding van geitenvelletjes. Ten slotte hield de heer W. Sietema een lezing over „Geitenhouder zijn". Spr. wees op het gezins- en het sociale belang ervan en achtte organisatie zeer noodig, het doel moet zijn elkander te helpen. Spr. schet ste uitvoering de groote verbeteringen, die reeds in den geitenstapel tot stand zijn ge bracht en verbond daaraan hulde aan de pioniers, die met dit werk zijn begonnen. Met dank aan den inleider sloot de voorzit ter de vergadering. Posterijen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Fe bruari 1940 bevorderd tot referendaris der P.P.T. H. Bekker, thans referendaris 2de klasse, vroeger te Middelburg werk zaam. MINDER GLAD. Het is vooral in de stad, maar ook op de buitenwegen minder glad dan gisteren, en o.a. de bussen op Domburg hebben den dienst hervat. Intusschen heeft het heden nacht en ook heel den morgen, enkele gra den gevroren en men vraagt zich opnieuw af hoe lang nog BOND VAN GEiREP. MANNENVEREENIGINGEN- Het bestuur van den bond van Geref. Man- nenvereenigingen in Nederland heeft als leden van de prov. commissie Zeeland be noemd de heeren M. J. v. d. Berg te Mid delburg, A. v. d. Broeke te St. Laurens, M. Fraanje te Lewedorp en T. Hage te Hans- weert. Besmettelijke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 21 tot en met 27 Januari j.l. in de provincie Zee land bedroeg: Roodvonk: Axel 2, Kloetinge 1, Middelburg 1, Rilland Bath 1, Vrouwen polder 1, Waarde 3 (w.o. 2 gevallen in één gezin). Diphtherie: Middelburg 1. Menin gitis: Breskens 1. WALCHEREN WINTER ONGEMAKKEN. Tot heden is het met de ongevallen, ten gevolge van de gladde wegen, voor Goes goed verloopen. Wel kwamen er nogal eens valpartijen voor, vooral van wielrij ders, doch de meeste liepen met wat pijn lijke doch verder onbeschadigde lichaams- deelen af. Zoover we weten moest slechts een enkeling zich voor wat ernstiger ver wondingen onder dokters behandeling stel len. Ook op andere wijze begint men echter hier en daar, vooral aan gebouwen, de ge volgen van de lange winterperiode te on dervinden. Zoo begon o.a. van het winkel pand van de fa. Vermaire in de Lange Vorststraat de fundeering van den voorge vel te werken met het gevolg dat één der groote spiegelramen sprong. Door den ge vel met balken te stutten, tracht men ver der onheil te voorkomen. Geen stagnatie in de autobus diensten. De autobussen rijden door; er waren van ochtend eerst wat strubbelingen, doch la ter ging het vrij goed. De heer Van Fraas- sen deelde ons mede, dat geen enkele dienst gestaakt wordt. Alleen treedt hier en daar wat vertraging op. De dienst op Middelburg zal onder alle omstandigheden, als het maar eenigszins kan, regelmatig plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Januari 1940 zijn aan het bureau van politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven zijn aldaar iadere inlichtingen betreffende deze voorwerpen te bekomen: Twee zilveren armbanden, 2 rijwielbelas- tingmerken, een sleuteltje van een tasch, een padvïndersriem, 5 huissleutels, 21 hand schoenen, een étui met kammetje en koker tje, een beursje met inhoud, 4 schaatsen- sleutels, een doublé armband, een kat, een zaüdoelc waarin geld gebonden is, 7 porte- monnaie's met inhoud, een polshorloge, mutsen, 3 rijwielhandbeschermers, 2 cein tuurs, een kussen, 3 paar handschoenen, een étui met kammetje, een portefeuille met inhoud, enkele Distributie-bonnen, een sjaal, een damesrijwiel, een polsmofje, kleine sleuteltjes, een hondje, een nikkelen horloge, een nikkelen polshorloge, een bumper van een auto, een rok en onder jurk, een notitieboekje, een taschje, een halster, 2 vulpenhouders, een parapluie, een gulden, 3 wollen wanten, een beenen broche, een boekje met postzegels, een bril, een pak vermicelli, een manteltje, een dub beltje, een zilveren broche, een boodschap- tasch. een deksel van een melkbus en 3 le pels met 2 vorken. IJSFEEST. ARNEMUIDEN. Ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Beatrix had de Arne- muidsche IJsclub Woensdagmiddag een ijs- feest voor de kinderen der Openbare en Christelijke scholen op haar ijsbaan op het Oude Gat georganiseerd. Van de gecostu- meerde deelnemsters van 9 jaar verwierf Truus Slootmaker' den lsten en C. Francke den 2den prijs. Van de 10-jarigen wonnen Marie de Hamer, van de 12-jarigen A. van Belzen en van de 13-jarigen Rina van Bel- zen den lsten prijs, allen met vlaggetjes steken. De jongens, die moesten blokjes ra pen, van de 13- tot 14-jarigen was no. 1 G. Scheele, 2e J. Meulmeester, 3e W. Goed hart. Van de 12-jarigen W. Scheele le, B. Bliek 2e, C. Meulenberg 3de en P. Goede- gebure 4de. Bij de 11-jarigen was C. Kluijf- hout de eerste, A. Marteijn öe 2de en K. v. d. Gruiter de 3de. Den lsten prijs bij de 10-jarigen behaalde D. v. Belzen, 2e was P. van Dalen. Bij de 9-jarigen was de uit slag le J. de Ridder, 2e J. de Nooijer, 3e L. Scheele. Des avonds waren het de groo teren, die elkaar bekampten, waar van de dames Ali Dijke den lsten prijs behaalde. Van de gecostumeerde heeren behaalde bij het ringsteken den lsten B. de Nooijer, 2e B. v. Belzen, 3e M. Theune, 4e D. C. van Dalen, 5e P. Koppejan, 6e P. Minnaard, 7e A. de Ridder en 8e prijs B. de Ridder. De wedstrijden hadden plaats onder aan wezigheid van veel publiek. GEÏSOLEERD. DOMBURG. Wat we de vorige dagen lazen van onze eilanden is den Domburgers nu ook overkomen: we zijn van de verdere be woonde wereld uit maar heel moeilijk te bereiken. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn de toegangswegen tot onze gemeente spiegelglad geworden. De auto bussen van de N.V. Stoomtram Walcheren moesten de diensten staken. De schoolkin deren, die naar Middelburg moesten, had den dus vacantie. Van handelsreizigers wa ren de neringdoenden eens „vrij". De school kinderen van uit den omtrek kwamen langs de wegen op de schaats naar hier. Ook de post kwam niet aan des morgens, echter Tante Post liet ons niet in den steek. Om vier uur 's middags was de post er. Alleen den afstand Westkapelle-Aagtekerke- Domburg had men twee uur gedaan. Ook de Middelburgsche Courant kwam aan, be ter op tijd, maar ook niet vroeg. Na een emotievollen tocht, arriveerde het nieuws om half acht in onze gemeente.' ABR. VOS t GRIJPSKERKE. Woensdagnacht over leed alhier de heer Abr. Vos, rustend land bouwer in den ouderdom van ruim 83 jaar. Gedurende tal van jaren was de overle dene werkzaaam in verschillende "kerkelijke colleges bij de Nederl. Hervormde Gemeen te. Als lid van den Gemeenteraad heeft hij z\jn gemeente 16 jaar gediend, waarvan 8 :ls wethouder. Het was een eenvoudig iemand, die voor •ele dorpsgenooten een vraagbaak geweest s op verschillend gebied. Zijn adviezen wer den steeds op prijs gesteld. RAAD VAN OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Gisteren vergaderde de Raad. O.m. werd tot gemeente-werkman benoemd: J. M. *den Hollander; salaris f 125 per jaar. De bouw van de nieuwe school werd opgedragen aan P. de Kam >or 18.757. Wij ontvingen het verslag te laat, om het nog in zijn geheel te plaatsen en komen morgen uitvoerig op deze raadsvergadering terug. VORSTVREÜGDE ENLEED. WESTRAPELLE. Donderdag hebben de schaatsenrijders en rijdsters nog eens hun hart opgehaald. Oud en jong zwierde op de dunne ijzers lustig, enkelen bij paren, langs de spiegelgladde baan in... de c straat. Zelfs priksleden en „iesbakken" wa ren voor den dag gehaald. Een weinigje regen in den voormiddag en een lichte vorst maakten straat en trottoirs enorm glad, wat nu juist geen plezier opleverde voor voetgangers en voertuigen. De fabrieksarbeiders alhier waren even wel gedupeerd, daar dien dag geen bussen op het dorp verschenen om hen naar en van hun werk op „De Schelde" te halen. Ook de in Middelburg schoolgaande jeugd was zoodoende tot haar spijt(?!) verstoken van haar lessen. Woensdagavond en Donderdagmorgen misten wij onze post, doch in den namid dag bleek tante Pos een huurkoetsier ge vonden te hebben, die het blijkbaar aan durfde met de arreslede de zakken post te bezorgen. GOEDKOOPE LEVENSMIDDELEN. VEERE. Alhier heeft men kortelings een aanvang genomen met het distribueeren van goedkoope levensmiddelen ten stadhui- ze, zoodat zjj, die daarvoor in aanmerking komen, zich aldaar kunnen vervoegen. STA A TSLOTERIJ Trekking van Donderdag 1 Februari. Prijzen van 70: 7470 7512 12227 Nieten: 6081 7481 7482 7517 10619 10964 18306 18419 20441 WEERBERICHT DE BILT: zwakke uiteenloopende wind, nevelig tot betrokken of zwaarbewolkt, met nu en dan lichte regen of sneeuw, lichte tot matige vorst. Za. 3 Febr. Zon op; 7 h 41.' onder; 16 h 46. Licht op: 17 h 16. Maan op: 3 h 49; onder: 24 h 38, N.M. 8 Febr. Hoog- en Laagwater te Vliteelngem: Februari. Hoogwater. Laagwater Vrijdag 2 8.01 20.52 1.49 14.38 Zaterdag 3 9.29 22.14 3.11 15.59 Zondag 4 10.51 23.21 4.41 17.13 Hoog- en Laagwater to Wesneldlnge: Februari. Vrijdag Zaterdag Zondag Hoogwater. 9.31 22.22 10.57 23.48 12.22 Laagwater. 2.57 15.39 4.14 17.00 5.41 18.17 gebouw was bijna geheel gevuld. Na opening door ds. Drost werd overge gaan tot het afwerken van het program ma. Dit bestond uit voordrachten, ver tooning van de bondsfilm van het N.J.V., en een tooneelstukje getiteld „Vrijwilligers voor". Het slotwoord werd gesproken door den heer Fallentin, secr, van het N.J.V. In de pauze werden de aanwezigen ge- tracteerd op chocolademelk en beschuitjes. In verband met den jaardag van Prinses Beatrix werd in de pauze het Wilhelmus gezongen op de viool begeleid door ds. Drost. RIJKSPOSTSPAARBANK. HANSWEERT. Bij het postkantoor Hansweert en het daaronder ressorteeren- de ambtsgebied werd gedurende de maand Januari 1940 bij de Rijkspostspaarbank in gelegd 2544,60. Terugbetaald werd 1920,01. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer A 3408. DE GLADHEID. HOEDEKENSKERRE. Alhier werd Donderdagmorgen door den burgemeester bekend gemaakt, dat tengevolge der bui tengewone gladheid een ieder verplicht was volgens artikel 2 der gemeenteverorde ning, zand of iets dergelijks op de straat of het pad voor zijn huis te strooien Hier aan werd dan ook door de meeste men- schen voldaan Het is doeltreffend om on gelukken te voorkomen. VERGADERING KOLENVEREENTGING. HOEDEKENSKERKE. Donderdagavond hield de kolenvereeniging „Eendracht Maakt Macht" in het café bij J. M. van Belzen haar algemeene ledenvergadering, onder voorzitterschap van J, Lous. Van de 159 leden waren er 31 tegenwoordig. Uit het verslag van den secretaris-penning- meester, den heer J. Uiterhoeve, bleek, dat de inkomsten over het afgeloopen boekjaar bedroegen 4052,41 en de uitga ven 3869,80, batig saldo van 182,61- Aangekocht waren 219 ton eierkolen en 20 ton nootjes De heer Joh. Louisse werd met 21 v: de 31 stemmen herkozen tot bestuurslid. Het vervoer voor de benoodigde kolen werd weer door onderlinge overeenkomst gegund aan den heer J. Hoekman voor 5 cent per h.l. Het afdragen en oplos sen van den heer G. Hoek van Dijke voor de som van 5 cent per hl uit de wagon en 7 cent per hl uit het schip Besloten werd voortaan ook sloffen te verkoopen. Een voorstel van het bestuur om in de loods geen bergplaats meer open te hou den voor stukkolen, omdat er toch weinig meer worden gekocht, werd aangenomen Men zal thans gehouden zijn, de stukkolen te betrekken wanneer deze door de eeniging worden aangekocht. RIJKSPOSTSPAARBANK. KRABBENDIJKE. Gedurende de maand Januari werd bij de Rijkspostspaarbank al hier ingelegd 4370,75 en terugbetaald 4686,90. Net aantal nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 6. GOED AFGELOOPEN. KRABBENDIJKE. Donderdagmiddag was het 6-jarig zoontje van W. Cuzee aan het sleetje rijden, vlak achter een stilstaande auto. De chauffeur, die dit niet zien kon, bracht zijn wagen op gang en reed achter uit met het gevolg, dat het ventje onder de auto terecht kwam. Dank zij de op merkzaamheid van den chauffeur, die di rect op het geschreeuw van het jongetje stopte, werd het ergste voorkomen. Een mi litaire dokter die juist in de buurt was werd vlug gehaald, en constateerde, dat het knaapje niet gekwetst was. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3% 86% Zeeuws. Hyp. B-3% 82%82 Cities Service Cy. P. 1958 5 48%51% Bataafsche Petr. Mjj-3% 91—102 A Amsterd Bank 8887 A Ned. Gist- en Spiritusf. 322%320% A De Schelde NB. 38%—38% C Am. Smelt en Ref. 36%—37% A Houth Alberts 61%— 62 C Chesapeake en Ohio 30%30% C Pref. Kansas City South 13%13% C Union Pac Rr. 72%—73% Ned. 38 1000-3 87—86% O. Indie 37 1000-3 87%—87% A Koloniale Bnk. 165—165 A N.I. Hbk. 600 104%—106% C Ned. H. M. 1000 86—85 A v. Berkels Pat. 2525 C Calvé-Delft 58 A Lever-Bros en Unilever 90%—91%-% A Philips Gem. B. afg 120—117%-18% C Am Car en Foundry 18%18% C Anaconda Cop 20%—20%-% C Bethlehem St. 53%.—54%-% CGeneral Motor 3839% C Kennec Copper 27%27%-% C North Am. Aviation 18%18 C Rep. Steel 15%—15%-% C U. States St. C. 41%—41%-% C North Am. Cy. 17%—17% A Kon. Petr. Mpij. 250%—243%-52% C Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 29%—29 C Shell Union O.C. 9—8%-8% C Tide Water Ass. Oil 8%—8% A Ned. Scheepv. U. 108-108-07% A H.V. Amsterdam 395%394-93 A Deli Batavia 124%—125%-26 A N.I. Suiker U. 227—227 C Deli Mij. 1000 167%—170-71% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Unilever - HVA Tabak Obl.Markt - - Philips - (Wettig Rubber Koninkl. Suiker Schepen gedeponeerd.) A Senembah 138%—139%-40 C Pensylvania Rr. 17%17 C Southern Pac. Cy. 1010% A Southern Rlw. 12%12% A Amst Rubb. C. 193%193-% A Deli-Bat. Rubb 157%—157% A Hessa Rubber 100101 A Serbadfjadi SR. 97%—97% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. heden 7.47% 75.60 31.96 gister. 7.52 75.60 4.26%,; 31.95 1.88%. ZUID-BEVELAND. VERGADERING .JONGELINGSVER EENIGING. 's HEER ABTSKERKE. Woensdagavond hield de Jongelingsvereeniging „Timotheüs' in „Irene" haar 5e jaarvergadering. Het Het Groene Kruis. CADZAND. Woensdagavond j.l. werd in het hotel van den heer A. Masclee alhier de jaarlijksche algemeene vergadering van de plaatselijke afcleeling- van het Groene Kruis gehouden. De opkomst, die nooit bijster groot is, was ook ditmaal slechts matig. Buiten het bestuur waren 16 leden aanwezig, terwijl van de bestuursleden er niet minder dan 4 absent waren, waarvan twee voorzit ter en secretaris wegens ongesteldheid. De vergadering, die voorgezeten werd door den heer P. J. van Luijk, stelde de rekening van den penningmeester over 1939, waarbij de bijlagen nagezien werden door de heeren P. Focke en W. Scheerens, vast op 1302,76 in ontvang en op 1021,41 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van 281,35 (vorig jaar 510,83). Hierna volgde de verkiezing van twee bestuursleden, wegens de periodieke aftre ding per 1 Februari van de heeren A. van Dale en J. Provo. Vóór de stemming ver klaarde de heer Provo nadrukkelijk niet meer voor een herbenoeming in aanmer king te willen komen. Bij monde van den heer D. van Houte verklaarde het bestuur dit besluit te betreuren; den heer Provo werd dank gebracht voor zijn toewijding gedurende een reeks van jaren aan de zaak van het Groene Kruis, alsmede voor zijn kalm en rustig optreden, waardoor hy zoo krachtig heeft medegewerkt de goede har monie in het bestuur te bestendigen. Overgaande tot 'stemming, werd aller eerst voorzien in de vacature A. van Dale; de heeren D. Adriaansen en C. Riemens controleerden op verzoek van den voor zitter de stembriefjes. Bij de eerste stem ming werd de heer Van Dale met 12 van de 19 stemmen herkozen, terwijl in de va cature-Provo dr. Timmer, de plaatselijke geneesheer, met 10 stemmen werd benoemd. Op de vraag van den voorzitter, verklaarde de heer Timmer, onder dankbetuiging, de benoeming gaarne te aanvaarden. Uit het verslag van den secretaris, dat hierna werd voorgelezen, bleek, dat het aantal leden op 1 Januari j.l. 223 bedroeg, tegen 216 op 1 Januari 1939. Van de gemeente werd het vorige jaar weder een subsidie ontvangen van 250 en van de Diaconie der Herv. Gemeente een bijdrage van 25. Aan de Ver. voor wijkverpleging en t.b.c.- bestryding werd evenals vorige jaren 575 betaald. 69 maal werd een voorwerp uit het ma gazijn in bruikleen gegeven en in 1939 wer den 24 nieuwe artikelen aangeschaft w.o. een zuurstofkoffer voor een bedrag van ruim 190. Het voorstel van het bestuur om het salaris van den magazijnmeester en bode vast te stellen op respectievelijk 45 en 5 per jaar, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag wees de voorzitter er op, dat het bestuur ditmaal in de adver tentie, houdende de bekendmaking dezer vergadering, nadrukkelijk om opkomst heeft verzocht en gezegd, dat het bestuur gaarne wenschen en ook critiek der leden zal vernemen, mits in de vergadering geuit. Het vorig jaar is zoo hier en daar in de gemeente critiek geoefend op het bestuur; meestentijds door personen, die nimmer ter vergadering komen; dezulken behooren te zwijgen. Op de vraag, of iemand thans iets op te merken heeft, meldde zich niemand aan, waarna de vergadering gesloten werd. EEN MOOIE FILM. CADZAND, Door tusschenkomst van mevr. Timmer alhier, correspondente van de afd. Zeeland der Nederl. vereeniging tot beschermig van dieren, werd week in hotel „Duinbos" voor de in deze gemeente gelegerde militairen, alsmede voor de leden van het Comité O, en O- de film „SOS voor het dier" vertoond. Deze film, die vanwege voornoemde a eeniging werd vervaardigd, is bijzonder goed geslaagd. Zij teekent in schrille kleu ren het lijden der dieren bij onoordeelkun dig vervoer; zij beeldt het triest.e lot van den naar vrijheid verlangenden kettinghond uit en doet den jammerlijken doodsstrijd aanschouwen van die talrijke, prachtig zwemmende en duikende vogels, drijvende olievelden op zee terecht komen. Deze fraaie film wekt krachtig op tot liefde voor duizenden medeschepsels „aan wie de spraak niet werd gegeven". De film, die voorzooveel noodig, toege licht werd door den hr. van Nieuwenhuy- zen uit Den Haag, hoofdbestuurslid der genoemde vereeniging, heeft een uitge sproken opvoedkundig karakter, Het was daarom goed gezien van mevr Timmer er voor te zorgen, dat ook de schooljeugd de film heeft gezien Wanneer de taal dezer film weerklank vindt in het hart der kin deren en dat doet ze ongetwijfeld dan zal dat het dier zeker ten goede ko men. Met' onverdeelde belangstelling volgde het talrijke publiek in „Duinbos" de pro jecties op het doek, zoodat het den man nen uit het hart gegrepen moet zyn het woord van hun luitenant Duinker, waar in hij de organisatoren dank bracht voor dezen leerrijken en opvoedenden avond. KERKNIEUWS DS. D. FABER 36 JAAR PREDIKANT. A.s. Maandag herdenkt ds. D. Faber, pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. van Oost burg den dag waarop hy voor 35 jaar het predikambt aanvaardde. s. Faber werd in 1878 geboren en in 1904 candidaat in Friesland om 5 Febr. 1905 te Noordwijk (Gron.) in zijn eerste ge meente te worden bevestigd. In 1909 ver trok hij naar Wapserveen om in 1912 te Gasselte zijn intrede te doen. Vandaar ging hij in 1914 naar ndijk om in. 1918 te Til burg intrede te doen. In 1926 verbond ds. Faber zich aan de gemeente van Nieuwen- dam en 15 Juni 1930 deed hij intrede in zyn- tegenwoordige gemeente. „De onwillige neutralen." Brilsch parlementslid bepleit een krachtiger houding. In het Engelsche Lagerhuis is door een lid der Arbeidersparty een motie ingediend' over het economisch beleid der regeering. Deze motie wees op de wenschelijklieid een minister te benoemen, die belast zou zijn. met alle economische kwesties. De regee ring verklaarde dit niet noodig te achten. Naar aanleiding van deze zaak ontspon zich een debat over de houding der Britsche re geering in dezen oorlog, en ook kwam men weer te spreken over de neutralen. Het lid der Arbeidersparty George Mac- donald uitte de meening, dat Engeland een krachtiger houding moest aannemen tegen over „de neutralen, die zich met onwil on derwerpen aan de contrabande-controle, terwül zü de Duitschers niet durven mis hagen". Dit is' weer eens een typeerend staaltje van de Engelsche opvattingen. Het komt in het hoofd van den heer Macdonald geen oogenblik op, dat de neutralen mogelijk. Duitschland niet willen mishagen, afge zien van durven, omdat zy er de noodzaak niet van inzien. Als de oorlagvoerenden en wat de economische gevolgen betreft, Engeland voorop alle vaststaande rechten ter zee schenden en de heele wereld hiertegen pro testeert, groote en kleine neutralen, Ame rika, Italië, Nederland, België, dan zijn die neutralen „onwillig", vooral de kleine, die maar een kleine vuist kunnen maken.... De landbouw is even onontbeerlijk als fabrieken. De Fransche Senaat heeft gisteren een door Veyssiere ingediende interpellatie be handeld over de zaak die de landbouw tij dens den oorlog heeft te vervullen. De onderstaatssecretaris van het mi nisterpresidium, Ducos, zeide, dat de land bouw voor de overwinning even onontbeer lijk is als fabrieken. Wy moeten, aldus spr., zoo weinig mogelijk onze toevlucht nemen tot aankoop van landbouwproducten in het buitenland. Iedere hectare van onzen grond die onbebouwd blijft, beteekent goud, dat Frankryk verlaat. Het beteekent nog meer ontberingen en wellicht aantasting van het moreel der natie. Ten aanzien van de toe komst zeide Ducos: Wij zullen landbouwde- pots vormen, zoodat een landbouwleger ge voegd wordt by dat van het front en dat der fabrieken. Het zal ongeveer 200.000 man omvatten. Opbrengst Roode Kruis-collecte. IJZENDIJKE. De opbrengst van de col lecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis bedroeg alhier f 54,12. CABARET-AVOND. IJZENDIJKE. Ondanks de abnormale weersomstandigheden hadden zeer veel le den der Ver. „Gemeentebelang" gevolg ge geven aan de uitnoodiging van het bestuur een cabaretavond in hotel „De Vier Em mers" bij te wonen. De zaal was nagenoeg geheel bezet. Voor de verzorging van dezen avond was het „Nederlandsch Radio Caba ret Ensemble" geëngageerd. Dit troepje voortreffeluke vertegenwoordigers „klein-kunst" onder de bekwame leiding van den: „U-vraagt-en-wy-draaien-man van de V.A.R.A., Frans Nienhuys, is er op de meest volkomen wyze in geslaagd zyn hoor ders van acht tot twaalf uur te boeien. Men heeft pret gehad: Conférencier Nien huys zorgde daar ruimschoots voor. Maar ook sensatie en spanning, adem benemend soms, kwamen op het programma voor. De twee één-acters waren in dit genre „ge weldig". En wie heeft niet genoten van de liedjes van Rita Ross? Haar heerlyke sopraan werd onder doodsche stjilte be luisterd. Het sentiment, dat over enkele ba rer liedjes was gesnipperd, werd graag ge noten. En Lorenzo, de ondanks zich zeiven veel vroolykheid verwekkende accordeonist, zouden wy niet gaarne hebben gemist. Om kort te gaan, het was een ouderwetsch-ge- slaagde avond van vermaak. Het bestuur van „Gemeentebelang" deed een goede keu-

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2