•■a Chamberlain uit zich op gematigden toon over de neutralen. Welke inspanningen het Britsche Rijk zich getroost heeft. De Engelsche minister-president Cham berlain heeft gistermiddag aan een n< maal een rede gehouden, waarin hij de •jongste Duitsche oorlogsberichten besprak. Chamberlain begon zijn toespraak met te -zeggen, er gelukkig mee te zijn," dat men het niet noodig had geacht voor het pu bliek tijd of plaats voor dit noenmaal te verbergen Na er op gewezen te hebben, dat grie ven en klachten bij afwezigheid van op winding over oorlogsvoorbereidingen on vermijdelijk zjjn, verklaarde Chamberlain dat toch wonderlijke resultaten zijn be reikt Thans bevinden zich in Frankrijk, in Indië en in andere stations overzee aan de vitale verkeerswegen, méér dan 1(4 millioen man onder de wapenen Deze troepen in de garnizoenen overzee stellen ons aldus de minister-president in het bin nenland in staat zonder vrees vooronder breking voort te gaan met de uitbreidini en de uitrusting van onze strijdmacht. Chamberlain wees vervolgens op de groote patrouille-diensten der Engelsche oorlogschepen, welke een toenemend suc ces te zien geven. Een der meest stoute van de vele stou te verzekeringen van den Duitschen mi nister voor de propaganda (Goebbels) is, dat zij ons de heerschappij ter zee heb ben ontnomen, verklaarde Chamberlain, onder hilariteit. De Britsche eerste minister zeide, dat de Duitsche luchtmacht onverdedigde trei- lers, visschersschepen en lichtschepen aan valt. En hoewel de Duitsche vliegers zich haasten naar huis terug te keeren, wan- neer het vuur op hen wordt geopend door het Britsche luchtdoelgeschut en ge vechtsvliegtuigen, zijn zij op deze wijze toch aan een zeker aantal schepen en menschenlevens noodlottig, zeide spr. DUITSCHE DUIKBOOT VERNIETIGD, Gij zult wel willen weten, zoo ver volgde Chamberlain, dat de eerste aanval op een convooi, welke sedert lang Dinsdag door een Duitsche. duikboot is ondernomen, geleid heeft tot de vernietiging van die duikboot door de gezamenlijke inspanning van vloot- en luchtstrijdkrachten, die dienden tot escorte van het convooi. Ingeval het ministerie van propaganda in Duitschland zou probeeren deze verkla ring te ontkennen, zou ik U ervan op de hoogte willen stellen dat geheel verschil lend van de Duitsche practyk, wij de mèeste leden van de bemanning hebben gered Chamberlain gaf vervolgens treffen de'cijfers over deii omvang der Britsche inspanningen bij de oorlogsvoering. Sprekende over de opleiding voor vlie gers van het Britsche rijk in Canada, zei de Chamberlain, dat in Canada niet' min der dan 67 oefenscholen zijn gesticht. Zij ziilleh een personeel hebben van 40,000 koppen en de beschikking hebben over tachtig nieuwe of vergroote vliegvelden- De geheele wolproductie opgekocht, „Wij hebben beschikkingen getroffen, op grond waarvan wij de geheele produc tie van wol in het Britsche rijk voor den duur van den oorlog hebben opgekocht en ook nog voor den tijd van een jaar daar na Wij hebben tot een bedrag van 85 millioen pond aan textielwaren en leer ge kocht. Meer dan duizend firma's in Groot- Brittannië vervaardigen thans khakiklee- ding Anderhalf millioen yards voor over jassen voor de troepen en een half millioen gevechtstenuen worden maandelijks ver vaardigd, 1,300.000 paren schoenen worden wekelijks voor het leger gemaakt. Sedert het begin van den oorlog is de productie van kanonnen verdubbeld, in sommige ge vallen verachtvoudigd. De productie van granaten is verdubbeld en thans tien kee. zoo groot ais na de eerste vijf maander, van den oorlog van 1914. Alles bij elkaar hebben wij sedert Sep tember bestellingen geplaatst voor kanon nen. kleine wapens, munitie, ontploffings middelen, voertuigen, machineriën en andere behoeften ter waarde van bijna 200 millioen pond sterling." DE CIVIELE VERDEDIGING, Chamberlain vervolgde met te zeggen, dat voor de civiele verdediging meer dan tweehonderdduizend betaalde mannen vrouwen en ook een millioen vrijwilligers ter beschikking zijn Sprekende over den Britschen handel zeide Chamberlain, dat de waarde van den uitvoer in -December grooter was dan de gemiddelde maandebjksche uitvoeren ge durende de drie maanden voorafgaande aan het uitbreken van den oorlog Cham berlain verwees ook nog naar de national- inspanning op het gebied van den land bouw en het streven de uitgestrektheid van bouwland in het eerste jaar met twee millioen acres uit te breiden (Een acre 4.047 vierk. meter, red. ANP). Chamberlain verklaarde dat de bedoe lingen der geallieerden bij herhaling zijn uiteengezet „Doch één ding wordt met den dag duidelijker, niet uit hetgeen wij zeggen, doch door het optreden van de Duitschers zelf, nl. dat wij niet alleen voor onszelf strijden, doch voor ieder land dat gedrukt wordt door den vrees, dat het zich den een of anderen dag in de po sitie zou kunnen bevinden, welke achter eenvolgens is ingenomen door Tsjecho- Slowakjje, Polen en thans door Finland. De neutralen. Natuurlijk betwisten wij geen oogenblik het recht der neutralen te beslissen of zij in het conflict zullen geraken of dat zij verkiezen er buiten te blijven, op welke wijze zij de neutraliteit zullen gebruiken, welke zij hebben verkozen. Doch wij mo gen hun vragen en wij vragen, of zij klein en zwak zijn of groot en machtig, er kening mede te willen houden, dat hoewel wij bij de uitoefening van ons onbetwist recht van oorlogvoerenden zouden kun nen optreden op een wijze, welke hen on gemakken of zelfs verliezen bezorgt, wij in geen geval ooit neutrale schepen hebben tot zinken gebracht en nimmer bewust een enkel neutraal leven in gevaar hebben gebracht. Aan de andere kant bedreigt onze and het bestaan van staten, die te klein of te zwak of te dichtbij zijn om ze te trotseeren en zij gaan voort een bijna vol ledige onverschilligheid te betoonen niet alleen voor hun belangen, doch voor .ge wone gebruiken van de menschheïd >Vopr. ons schijnen deze overwegingen voor eèn groot deel ernstiger dan eenige tijdelijke verstoring van den handel. Tezelfder tijd erkennen wij ten volle, dat een verstoring van den handel der neutralen ernstig voor hen kan zijn. ENGELAND EN JAPAN. Tenslotte bracht Chamberlain het jong ste incident „tusschen Engeland en de neutrale vriendschappelijk gezinde regee ring van Japan" ter sprake. Wij zijn ge noopt alle maatregelen te nemen, welke voor ons open staan om de machinaties van den machtigen en volkomen medoo- genloozen vijand te fnuiken, doch zeer ze ker is het laatste., dat wij zouden willen doen het zelfrespect van een vriend schappelijke natie, waarmede wij in vrede wenschen te leven, te trotseeren." Chamberlain voegde hieraan toe, er van overtuigd te zijn, dat de gevoelens der neutralen en ook hun uiteindelijke belan gen „aan de zijde moeten zijn van heft, die trachten de rechten van naties en alle individuën om hun levens té leven vrij van vrees voor agressie of vervolging." De gemeentelijke werkloosheidszorg. Uitkeeringen len laste van de rijksbeg'rootmg'. Bij de TweedeKamer is ingediend een wetsontwerp houdende wijziging en ver hooging van het Vijfde hoofdstuk der rijks begrooting voor het dienstjaar 1940 (ge meentelijke werkloosheidszorg). Bij de wet van 30 December 1939 is de werkingsduur van de wet van 4 Maart 1935, houdende voorzieningen terzake van ge meentelijke kosten van werkloosheidszorg, met één jaar, t.w. het jaar 1940, verlengd. Deze verlenging, zoo schrijft de minister van binnenlandschë zaken ter. toelichting, is gepaard gegaan met het vervallen van. de mogelijkheid tot toekenning van bijdragen uit het werkloosheidssubsidiefonds aan de gemeenten, voor zóóver die gemeenten, ten gevolge van de inperking van haar belas tinggebied, ingevolge de bepalingen van de wet, moeilijkheden ondervinden (de zgn. belastingbedragen) Voorts bestaat het voornemen uit het kon. besluit van 1 Juli 1937, dat in verband met het vorenstaande wijziging behoeft, eveneens te doen vervallen de mogelijkheid van het toekennen uit voormeld fonds aan gemeenten van extra-bijdragen in de werk loosheidslasten. Zöoals in de memorie van toelichting op het- ontwerp, dat heeft ge leid tot de wet van 30 December 1939 reeds is medegedeeld, ligt het in de bedoeling ter vervanging van ëvenbedoelde uitkeeringen uit het werkloosheidssubsidiefonds, aan de daarvoor in aanmerking komende gemeen ten, voor het jaar 1940 soortgelijke uitkee ringen toe te kennen ten laste van de rijks begrooting. - De thans voorgestelde post, welks om schrijving, evenals het uitgetrokken bedrag, overeenstemt met hetgeen terzake is ver meld in de zoo juist genoemde memorie van Slachtoffers van het verkeer. October en November 1939 gaven een gunstiger beeld wat het aantal dooden be treft. De cijfers omtrent het aantal verkeers slachtoffers, schrijft de K.N.A.G., zooals ge publiceerd door het centraal bureau voor de statistiek, geven voor de maanden Oc tober en November 1939 voor wat betreft het aantal om het leven'gekomen personen een gunstiger beeld dan het voorafgaande jaar, al moet daarbij geconstateerd worden, dat het aantal ernstige gewonden is toe genomen. De cijfers van de laatste zes maanden, waarover gegevens beschikbaar zijn, zijn als volgt (tusschen haakjes de overeen komstige cijfers van 1938). Omgekomen. Ernstig gewond. Juni 77 (66) 452 (384) Juli 54 (71) 461 (401) Augustus 92 (68) 513 (429) September 68 (68) 421 (452) October 76 (90) 606 (408) November 59 (68) 378 (365) In hoeverre in deze kort na de mobili- satiemaand gelegen periode van afneming of toeneming van het verkeer sprake is, kan nog niet worden nagegaan, omdat de desbetreffende waarnemingen van den rijkswaterstaat nog niet werden gepubli ceerd. Wel was het verkeer in September 1939 in het algemeen geringer dan in Sep tember 1938. De strijd tegen de verkeersonveiligheid dient in elk geval met' onverminderde kracht te worden voortgezet. toejichting, strekt om daartoe de mogelijk heid te openen. Holland's welvaren! Sanostol, het natuurlijke levertraan product met sinaasappelsmaak, be hoedt hem voor het in Nederland (óók in den zomer) steeds dreigende vitaminen-tekort. Het lekkere lever traan-product dat ook de allerklein sten dolgraag lusten eh dat hun spelenderwijs een ongekend gehalte aan groei-vitaminen toevoert. Ook voor volwassenen is er geen beter tonicum dan Sanostol. Per flacon f. 1.40; voordeeliger is de „familieverpakking", die 2'li maal zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. SAN O S T O L „Het lekkere levertraan-product1" BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA Prins Starhemberg neemt dienst in het Fransche leger. Havas meldt uit Parijs: Prins Starhem berg, de gewezen vice-bondskanselier van Oostenrijk, heeft dienst genomen in het Fransche leger. In de Fransche staatscou rant is bekend gemaakt, dat Prins Starhem berg is benoemd tót luitenant bij de infante rie. Starhemberg was in het Oostenrijk van Dolfuss en Schussnigg de leider van de ge wapende „Heimwehre". Hij was fascist en zond b.v. na de Italiaansche overwinning in Abessynië aan Mussolini een gelukwensch- telegram, waarin hfj o.m. de „fascistische zege over democratische oneerlijkheid en huichelarij" verheerlijkte Schussnigg ont sloeg later Starhemberg, die sindsdien in het buitenland leeft met zijn echtgenoote, een bekende filmspeelster. CENTRALE LEIDING BIJ DE LUCHTBESCHERMING. In zijn memorie/ van:'•antwoord- 'op het voórloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken, deelt de minister mede, dat dezer dagen de benoeming te verwachten is van eenige des kundige krachten, die ónder centrale lei ding ieder voor een eigen rayon de daarin gelegen gemeenten yan voorlichting kun nen dienen. De minister is van meening, dat de be staande outillage van. de inspectie in me nig opzicht nog te bëpérkt is voor de om vangrijke taak, die in de huidige omstan digheden moet worden verricht. Sneeuw belemmert het verkeer. Op vele plaatsen in ons land werd de sneeuw door den wind zoo hoog opgejaagd, dat auto's in de witte massa strandden en moesten worden uitgegraven. Duitsehe mitrailleur schoot op Luxemburgse!) gebied. Maandagmiddag heeft zich bij het Luxem- burgsche dorp Freyenmaelier een grensinci dent afgespeeld. Een Duitsche mitrailleur op den rechteroever van de Moezel heeft op Luxemburgsch gebied geschoten. De burgemeester en twee Duitsche officieren hebben een onderzoek ingesteld en het is gebleken, dat de schutter tengevolge van de koude een verkeerde maneuvre had ge maakt. Van Duitsche zijde zijn verontschul digingen aangeboden. EEN VERZOEK TOT SLUITING VAN DE JACHT OP GANZEN. Dinsdag heeft de contact-commissie in zake natuurbescherming te Den Haag een vergadering belegd, waarbij talrijke verte genwoordigers van natuurbeschermingsver- eenigingen aanwezig waren. Ir. W. G. v. d. Kloot, wetenschappelijk assistent van de commissie besprak enkele werkzaamheden uit het afgeloopen jaar. Vervolgens sprak mr. dr. E. J. Beumer over wet en natuurbescherming. Als laat ste spreker voerde de heer J. Drijver het woord over: gevaren van den vogelstand bij streng winterweer, verergerd door on-eco- nomische verdelging. Naar aanleiding van deze voordracht stel de dr. Jac. P. Thijsse voor een telegram te zenden aan den minister van economische zaken, waarmede de geheele vergadering instemde, met het dringend verzoek de jacht op ganzen binnen zoo kort mogelijken termijn te sluiten, aangezien door verijzing BRAND OP EEN AMERIKAANSCH VLIEGTUIGMOEDERSCHIP. Volgens de „Boston Post" is brand uitge broken aan boord s'an'het nieuwe vliegtuig moederschip „Wasp",'dat genieerd lag voor de marinewerven te Quincy. De schade zou 5.000 dollar bedragen. Het blad voegt eraan toe, dat het niet de eerste maal is, dat brand is uitgebroken op dit vaartuig, dat dertig millioen dollar heeft gekost, en dat binnenkort gaat proef varen. De autoriteiten hullen zich in stil zwijgen, maar volgens genoemd blad zou een onderzoek worden geopend om na te gaan of hier sabotage in het spel is. OUDE VROUW BEVROREN OP EEN WEILAND GEVONDEN. Gisterochtend heeft een boer op zijn wei- aan den Ooster Ringdijk nabij Amsterdam een oude vrouw gevonden, die in half-be- wusteloozen toestand op den grond lag. Haar voeten en handen bleken bevroren te zijn. De vrouw, een tachtigjarige weduwe, eenigszins kindsch, die bij haar dochter in Diemen inwoont, was Dinsdagavond tege lijk met de anderen naar bed gegaan. Toen men gisterochtend 'ópstond, vermiste men de oude moeder. Zij was ongemerkt in den nacht of in den vroegen ochtend van huis weggeloopen. De vrouw is in zorgwekken- den toestand naar het O.L. Vrouwegasthuis vervoerd. van het sneeuwdek de voedselvoorziening van deze dieren belemmerd is en het be staan der soort bedreigd, waardoor zij al te gemakkelijk ten prooi vallen aan den mensch. Gemeenteraad van Cadzand CADZAND. Dinsdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemees ter. Afwezig met kennisgeving de heéren I M. de Bruijne en P. Vasseur. Bij de opening der vergadering de eerste in 1940 - sprak de V o o r z. de hoop uit, dat de raadsleden en hun gezinnen een voorspoedig jaarzullen mogen hebben en uitte hij den wensch, dat in de inter nationale verhoudingen spoedig de vrede moge wederkeeren. Hfj deelde voorts mede, dat in den loop van 1939 de bevolking, met 3 personen was toegenomen, waardoor het aantal ingezete nen per 1 Januari jl.. 971 bedroeg. EEN APPELTJE VOOR DE DORST. Naar aanleiding van een vraag in de vorige vergadering ggdaan, om eens na te gaan, of hét mógelijk^ is liet bedrag -van 2500, dat reeds eenige jaren bij de Rijks postspaarbank staat en waarvan het niet te verwachten is, dat het dit jaar zal moe ten worden aangesproken, aan te wenden als buitengewone aflossing op de geldlee- ningen, die. de gemeente te haren - laste heeft en die alle 4 rente dragen, deel de de Voor z. mede, dat B. en W tot de conclusie zijn gekomen het bedrag voor buitengewpne aflossing nu 2000 gróót niet te verhöogen,weshalve zij het spaarbankboekje onaangetast willen laten. Hoewel erkentelijk voor de beantwoor ding zijner vraag, deelde het betrokken raadslid de zienswijze van B. en W. gan- schelijk niet; hij achtte het uit financieel oogpunt bedenkelijk, dat een bedrag, dat kennelijk als kasgeld gemist kan worden, wordt uitgezet en daarmee 2,64 wordt verdiend, terwijl het, indien het voor af lossing werd gebezigd, 4 zou opbrengen. Niettemin verklaarde hij, thans geen voor stel tot aflossing te zullen doen. Als ingekomen stukken werden medege deeld: van Ged Staten bericht, dat de re kening over 1938 door hen is vastgesteld tot dezelfde bedragen, als door den Raad voorloopig werd gedaan; van hetzelfde college mededeeling. dat de begrooting voor 1940, een wijziging der begrooting r 1939, alsmede het raadsbesluit, de termijn, waarop aan de gemeente 's-Hee- renhoek een kasgeldleening werd ver strekt. met drie maanden te verlengen, door hen zijn goedgekeurd. Deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. BIJDRAGE AAN HET GROENE KRUIS. Verder deelde de V o o r z mede, dat de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis een verzoek heeft ingezonden, om een bijdrage te mogen ontvangen in de kosten van aanschaffing van een zuurstof apparaat. De V o o r z. wees op het wenschelij- ke van het voorhanden hebben van zoo'n instrument en merkte op, dat de gemeen ten Cadzand. Nieuwvliet, Retranchemenl en Zuidzande voor gezamenlijke rekening een zuurstofkoffer hebben aangeschaft en dat die te Zuidzande berust; het college van B. en W. achten echter de aanwezig heid van slechts één toestel onvoldoende, waarom voorgesteld werd het verzoek in te willigen en in de door het Groene Kruis gemaakte kosten met 40 tegemoet te komen. Nadat één der raadsleden, tevens pen ningmeester der Groene Kruisafdeeling, zijn waardeering voor de houding van het college van B. en W. had uitgesproken en in het kort den financieelen toestand der afdeeling had uiteen gezet, werd met al- gemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. DE JEUGDIGE WERKLOOZEN. Van het comité voor jeugd-werkloozen in Westel. Z. Vlaanderen was een verzoek ingekomen, waarin gevraagd werd te zoe ken naar geschikte werkóbjjectèh, om de jonge menschen nuttig bezig te houden Een der raadsleden zou het bijzonder toe juichen, wanneer iets voor de jongelui zou kunnen worden gedaan en zfj eèn kleinig heid zouden kunnen verdienen. Breedvoe rig werd over dit punt gesproken. Allen voelden het euvel der werkloosheid, spe ciaal voor jonge menschén. Het aantal werkobjecten is echter zeer gering en die er zijn worden gereserveerd" voor gezins hoofden. Naar het oor deel 'van sommigen zou een cursus in vlasbewerking, met sub sidie der gemeente te geven, in de toe komst de werkloosheid alhier belangrijk kunnen doen verminderen, omdat aange nomen mag worden, dat, als er ter plaatse geschoolde arbeidskrachten aanwezig zijn, de landbouwers, die vlas telen, dit ook ter plaatse zullen doen bewerken. Omtrent de ze aangelegenheid zullen B. en W. zich in verbinding stellen met het bestuur der afd. Oostburg van de Zeeuwsche Landbouw Mij. Nu de ontheffing van de verplichting tot het op de lagere school geven van onder wijs in lichamelijke oefening, welke door Ged. Staten verleend werd, 1 Januari j.l. is verloopen, werd besloten opnieuw onthef fing aan te vragen. Ophalen vuilnis. De V o o r z. deelde vervolgens mede, dat B. en W. het ophalen van straat- en huis vuil opnieuw hebben aanbesteed en dat er twee inschrijvingen werden ontvangen en wel een van J. Faasde Kant, die f 185 en een van C. Riemens, die f 160 inschreef. Met algemeene stemmen werd dit werk aan den laagsten, inschrijver gegund. Bij dit punt werd geinformeerd naar de oorzaak, van het feit, er onlangs een paar Zaterdagen zijn geweest, waarop de vuil nisman niet is rondgegaan. Naar de v o o r z. verklaarde kwam dit door de gladheid der wegen. RONDVRAAG B|j de rondvraag werd door een der le den gevraagd, of aan het college van B. en W. de waarde bekend-was van het „plaats je", dat een ingezetene overeenkomstig de Landarbeiderswet heeft verkregen, welke waarde, naar aanleiding van het rondschrij ven van den minister van Financiën van November 1938 opnieuw zal zijn vastge steld: De V o o r z. deelde mede, dat deze zaak nog aanhangig is bij de betrokken vereeni- ging. Vervolgens werd gevraagd, of de rege ling van eenige gemeenschappelijke belan gen, die Cadzand met" enkele andere ge meenten heeft getroffen, zijn getoetst aan en zoo noodig in overeenstemming gebracht met de wijziging der Gemeentewet bij Staatsbl. 311 van 1937. De V o o r z. antwoordde, dat deze kwes tie nog niet door B. en W. onder de oogen is gezien. Waar er een termijn van ruim twee jaar :is gegeven om de bestaande regelingen, die daarvoor in aanmerking komen, aan de nieuwe bepalingen toe te passen welke termijn 1 Januari 1940 afliep drong de vrager er op aan, dat thans niet langer meer getalmd zou worden. Vervolgens werd door een der leden nog eens geïnformeerd naar de verzekering te gen brandschade van den inboedel van het gemeentehuis. Twee maanden geleden was dat ook gebeurd, doch toen was. naar de v o o r z. mededeelde, deze verzekering nog niet voor elkaar. Ook nu bleek dat nog niet het geval. Waar hij weet, dat over deze kwestie reeds in Aprjl 1937 werd gecor respondeerd, drong dit lid op afdoening aan. De V o o r z. zei toe, dat de volgende raadsvergadering de kwestie geregeld zal zijn.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 7