STADSNIEUWS (lag. Med.) MIDDELBURG Afscheid mr. H. Pleyte. Als griffier der arrondisse- ments-rechtbank. Ter openbare terechtzitting der arron- dissements-rechtbank te Middelburg van Woensdag 31 Januari 1940 is afscheid ge nomen van den griffier dier rechtbank, mr. H. Pleyte, door wien wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag was verzocht. Het college der Rechtbank was voltallig aanwezig, alsmede de rechters-plaatsver- vangers, de dames van vele rechterlijke autoriteiten, vele leden der balie, de bu reel-ambtenaren ter griffie en ten parket- te, het dienstdoende personeel der rijks- veldwacht en eenige andere belangstellen den. REDE VAN DEN PRESIDENT. Na het beëindigen der werkzaamheden van de terechtzitting, sprak de president, mr. Jolles, ongeveer als volgt: Nu de rol is afgeloopen, rest een woord ten afscheid aan onzen griffier, mr. H. Pleyte, met wien wij geruimen tijd moch ten samenwerken. De griffier heeft ontslag gevraagd wegens het bereiken van den vastgestelden leeftijdsgrens en het is dus thans de laatste dag, dat hij als zoodanig ter terechtzitting aanwezig is. Gedurende bijna een kwart-eeuw heeft de griffier zijn zetel in deze rechtszaal met eere ingeno men. Thans is voor hem het oogenblik van heengaan aangebroken. t Het ambt van griffier by een klein ge recht is een mooie betrekking, daar deze onbeperkte mogelijkheden biedt. Niet al leen, dat de griffier ter zitting de pen voert, ook alle behandelingen in Raadkamer den door hem bijgewoond en het is juist in deze Raadkamerbehandelingen, dat op het oordeel van den griffier grooten prijs wordt gesteld. Niet in het minst zijn daar verder de werkzaamheden ter Griffie, waar alle administratieve draden der Rechtbank bijeen komen. Daar worden alle inlichtin gen verstrekt, de werkzaamheden door den griffier verdeeld. De griffiewerkzaamheden vallen meestal buiten het gezichtsveld der Rechtbank. Met een variant op een gezegde, zoude ik het oordeel over een griffie willen samenvatten als volgt: Noem my een griffie, en ik zal U zeggen wie de griffier is. Het is bekend, dat de griffie der Middelburgsche Rechtbank zeer goed be kend staat en meermalen ten voorbeeld is gesteld aan andere. Dat is het resultaat van den arbeid van onzen griffier en zijn medewerkers. Zijn munitieus werk ten aan zien van het beheer der griffiegelden, het op tyd doen geschieden van alle werkzaam heden en het steeds tijdig gereed doen zijn van alle stukken voor de zittingen, de eer daarvoor komt den griffier toe. Ik ben er van overtuigd, dat door mr. Pleyte een goede griffie aan zyn opvolger zal worden overgegeven. Moge ditzelfde gezegd kun nen worden, wanneer zulks in de toekomst wederom te gebeuren staat. De Rechtbank dankt den griffier voor alles, wat hy voor deze Rechtbank is geweest. Een 30-jarig ambtelyk tydperk wordt thans afgesloten. Een nieuw tydperk ligt voor U, een tijdperk van ambteloos bur ger zyn. Velen is het in die omstandighe den zoo vergaan, dat zij hunkerden naar vryheid. Teleurstelling bleef daarop niet uit. Ik ben er van overtuigd, dat zulks ten aanzien van onzen griffier niet het geval zal zijn. Hij zal tijd weten te vinden voor sociaal werk. Het is bekend, dat mr. Pleyte bij het bezetten van bestuursfuncties in verschillende vereenigingen zich steeds met zijn volle ambitie gaf. Laat de griffier, wanneer hij later zijn wandelingen doet met zijn viervoetigen vriend, zyn schreden zoo nu en dan eens richten langs het Hof plein en daar het gerechtsgebouw binnen gaan om de vriendenbanden bestendigd te doen blijven. Ik twijfel er niet aan, of hy zal, wanneer straks het voorjaar er weer is, zijn tijd weten te vullen door zijn toch ten naar zijn verblijf in Dishoek en daar, als steeds, een grooten kring van vrienden en kennissen ontvangen. Wanneer wij de balans opmaken, geeft deze een groot credit aan voor den schei denden griffier. Het ga mr. Pleyte verder in alle opzichten goed. DE OFFICIER AAN HET WOORD. De officier van Justitie, mr. baron van der Feltz daarop het woord verkrijgende, zeide o.m. het volgende: Tussehen griffie en parket bestaat een le vendige aanraking en een voortdurend et vient. Het aantal stukken, zooals von nissen, dossiers en wat dies meer zjj, dat dagelijks door de lift van parket naar gr fie en omgekeerd gaat bedraagt tientallen, geen honderdtallen. Zoo is er derhalve I een voortdurende samenwerking. De vriendelijke welwillendheid van den Griffier heeft er toe bijgedragen, dat op prettige wijze en in goede harmonie is sa mengewerkt. Ik heb dat altijd zoo maar aanvaard, maar toen ik den laatslen tyd zoo myn gedachten liet gaan over de 23 ja ren, dat wy hiér samengewerkt hebben, heb ik er mij rekenschap van gegeven, dat de verdienste van deze goede samenwerking uitsluitend den griffier toekomt en dat het zyn voorkQmendheid en welwillendheid zijn geweest, waardoor wy in goede harmonie onze dagëlyksche werkzaamheden kon den verrichten. Ik wil onzen griffier daar- gaarne nu nog mijn oprechten dank •erzekeren. En daarom, mijnheer de grif fier, wanneer ik mede namens mijn mede werkers ten parkette voor Uw leven als ambteloos burger het allerbeste toewensch, doe ik dat met de bescheiden hoop, dat wan neer Uw gedachten later nog eens terug mogen gaan naar Uw ambtelijke loopbaan, er ook aangename herinneringen mogen zijn aan het parket der Middelburgsche Rechtbank. TOESPRAAK MR. DDELEMAN. Namens de balie werd het woord ge- aerd door den deken, mr. P. Dieleman. Ook de balie, aldus spr. stelt er prijs op een woord tot den scheidenden griffier te spreken. Immers de goede verstandhouding tussehen rechterlijke macht en balie is al lernoodzakelijkst voor het recht, dat in sa menwerking moet worden gevonden en waarbij onderling vertrouwen en goede me dewerking zonder vooropgezet vooroordeel over en weer noodig is. Maar niet minder noodig is daarbij een goede verstandhouding met de griffier. Na den toestand ter griffie geschetst te hebben bij de griffierswisseling in 1915 ver volgde spr., De evengroote hulp, toewijding en welwillendheid en zucht het recht en de dienaren van het recht en dus ook de leden der balie ter wille te zyn, bleef. Bij misverstanden overwon de goedmoedige hu maniteit van den griffier, zijn groote wel willendheid, zyn vriendelijkheid zijn geble- ren. Ten bate van onzen arbeid, die toch ook het heil van anderen beoogt. De balie is hem daarvoor hartelijk dankbaar. En nu hjj heengaat blyven ook wy niet achter. Men zal hem missen. Wy willen bij het woord de daad voegen en onzen goeden, nauwgezetten, conscientieëuzen griffier een tastbaar bevvy's van dank en achting aanbie den ter herinnering aan zyn arbeid alhier. Wanneer men ouder wordt, dan trekt men zich terug uit de hitte des daags en den fei len zonnegloed, evenals uit het geloei van den storm, in de schaduw, wel beschut. Wanneer men ouder wordt keert men vaak terug, zyn leven en werk overziende, naar den jongeren tyd, toen men begon. De griffier begon zyn griffierlijke loop baan te Zierikzee, onder de breede scha duwen van den St. Lieven of Livinus Mon ster of Munster toren en nu meende balie niet beter te kunnen doen dan den griffier een ets aan te bieden van dien Zeeuwschen kolossus. De griffier is geen man van een clubfauteuil of divan, hy is er te bezig voor, hy is geen man voor diep- gande filosofische overpeinzingen, gebogen over een diepzinnig werk. Hij is er te prak tisch voor. De griffier houdt van rhooie herinneringsvollè dingen uit het leven om zich heen. Die ets kan hem dus welkom zijn. Harteljjk dank griffier, voor Uw wel willendheid jegens ons. Het ga U in Uw verder leven uitnemend. Wy hopen, dat Ge lange jaren van Uw rusttijd in goede ge zondheid zult genieten. Gij waart ons een goed griffier, die de waarheid van het Amerikaansche „bussiness maxin" hebt be leefd: always courteous, always be friendly, and do the best you can in all circumstan- Hartelijk zyt Ge daarvoor dank gezegd. WEERBERICHT DE BILT: Matige tot zwakke Oostelijke tot Zuidelijke wind, betrokken met eenigen regen of sneeuw. Matige tot lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Vr. 2 Febr. Zon op: 7 h 43; onder: 16 h 44. Licht op: 17 h 14. Maan op: 2 h 49; onder: 11 h 51. N.M. 8 Febr. Hoog- en Laagwater te VHualngen: Februari. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 1 6.47 19.29 0.46 13.30 Vrijdag 2 8.01 20.52 1.49 14.38 Zaterdag 3 9.29 22.14 3.11 15.59 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: Februari. Donderdag Vrijdag Zaterdag tijd niet ledig behoeft te vergaan. Spr. denkt daarbij aan het vereenigingswerlc van den griffier. De griffier heeft geduren de zyn ambtelyk leven de verschillende griffie-afdeelingen doorloopen heeft dus ook de ontwikkeling van de organisatie der ambtenaren, werkzaam bij de gerech ten gevolgd, zelfs van den tijd af, dat de griffie-ambtenaren nog in den persoonlij ken dienst van den griffier stonden. Spr brengt den griffier dank voor de groote vryheid van werken, die ter griffie steeds mogelijk bleek en waardoor het tevens mogelyk was, dat de ambtenaren zich op hun terrein veelzijdig konden ontwikkelen Ook van den komischen noot onder het werk der ambtenaren werd melding ge maakt. Eenige speciale voorvallen werden door spr. aan de vergetelheid ontrukt. De deurwaarder, de bode-concierge, de bureel- ambtenaren zijn dankbaar voor de wijze, waarop de scheidende chef hun zoowel in ambtelijke als in him particuliere leven, steeds is tér wille geweest. Als aandenken aan de ambtenaren bood spr. een schil derij aan van den kunstschilder Van der Zee te Zoutelande, voorstellende een gezicht. Spr. besloot met den wensch te uiten, dat het den griffier verder in opzichten goed moge gaan. Namens de in het gerechtsgebouw werk zaam zijnde rijksveldwachters is het woord gevoerd door den brigade-commandant der rijksveldwacht, den heer C. Hoogerheide, die den griffier dank bracht voor de wel willendheid, die het corps rijksveldwacht steeds van hem heeft mogen ondervinden Mr. Pleyte dankte ook voor deze tot hem gerichte woorden en voor het aan geboden schilderij. DANKWOORD VAN DEN GRIFFIER. De scheidende griffier, mr. H. Pleyte, heeft daarop dank gebracht voor de tot hem gerichte woorden- Ik denk. aldus spr. aan alle ambtenaren van het Kanton gerecht en de Rechtbank te Assen, aan die van de voormalige Rechtbank te Zierik zee, aan hen, die bij de Middelburgsche Rechtbank werkzaam waren en nog zijn. Van de vyf presidenten, onder wie ik mocht werkzaam zyn, zijn er nog drie in leven. Ik heb het met hen allen steeds uitstekend kunnen vinden. In Assen heb ik reeds den heer mr. baron Van der Feltz gekend. Ook hem breng ik gaarne dank voor de ondervonden vriendschap Ik heb in Middelburg een schitterende tijd gehad. Ik vond het hier prettig en ik hoop nog lang hier te blijven Ik vraag sympathie en hulp en vriendschap ook voor den ko menden tijd Ik hoop, dat alle aangename verstandhoudingen bestendigd mogen wor den. Gaarne breng ik dank aan den sub stituut-griffier, mr. Rink, en aan de amb tenaren ter griffie, voor de volle mede werking, die ik steeds van hen mocht on dervinden Ik breng dank aan den deken der advocaten voor de tot my gerichte woorden en voor het aangeboden cadeau. Ik hoop, dat ook de vriendschappelijke verhoudingen jegens de leden der balie bestendigd mogen worden. Niet in het minst breng ik dank aan den president, voor de woorden welke hij tot my heeft willen richten Ik moge my. nog lang in vrede voor zijn - vriendschap aanbevolen houden De president sloot hierop de zitting Velen hebben vervolgens van de gebo den gelegenheid gebruik gemaakt om den scheidenden griffier persoonlijk scheid te nemen AFSCHEID VAN DE AMBTENA REN. Des middags heeft mr Pleyte afscheid genomen van de in het gebouw der Recht bank werkzaam zynde bureelambtenaren en dank gebracht voor de medewerking, die hij zoowel van de bureelambtenaren ter griffie als van de overige in het ge bouw werkzaam zynde ambtenaren, deurwaarder, bode-concierge, rijksveld wacht, enz heeft mogen ondervinden. Namens hen is het woord gevoerd door den bureelchef ter griffie, den heer A H- Verbeek Jr. Spr. gewaagde van den wee moed. die daar is, Wanneer men een lang ambtelijk tydperk afsluit, doch legde den nadruk op, dat de scheidende grif fier ook voor zyn ambteloos levenstijdperk datgene zal weten te vinden, waardoor zijn Hoogwater. 8.25 21-04 9.31 22.22 10.57 23.48 Laagwater. 1.55 14.29 2.57 15.39 4.14 17.00 BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3 86% Zeeuws. Hyp. B-3% 82%—82% Cities Service Cy. P. 1958 5 48%-W8% Bataafsche Petr. Mij.-3% 90%91 Amsterd. Bank 88%88 Ned. Gist- en Spiritusfabr. 321322% De Schelde N.B. 39%—38% Am. Smelt en Ref. 36%—36% Iiouth. Alberts 61%—61% Chesapeake en Ohio 3130% Pref. Kansas City South 13%13% Union Pac. Rr. 73%—72% Ned. 38 1000-3 87—87 Indië 37 1000-3 87%—87% Koloniale Bnk. 163%—165 N.I. Hbk. 600 104%—104% Ned. H. M. 1000 86—86 v. BeBrkels Pat. 25 Calvé-Delft 57%—58 Lever-Bros en Unilever 90%90%-% Philips Gem. B. afg 122%—129%-20% Am Car en Foundry 19%—18%-% Anaconda Cop. 2120%-% Bethlehem St. 54%—53%-% General Motor 38%38 Kennec Copper 27%27%-% North Am. Aviat'on 1S%18% Rep. Steel 15%—15%-% U. States St. C. 42%—41%-% North Am Cy. 17%—17% Kon. Petr. Mpij. 254%—254%-45% Contin Oil Cy. 17%—17% Phillips Petr. Comp. 29%29% Shell Union OC 9—9 Tide Water Ass. Oil 8%—8% Ned. Scheepv. U. 107—107%-08% II.V. Amsterdam 395%—395% N.I, Suiker U. 229%—227 Deli Batavia 124%124%-25 Deli Mij. 1000 166—167% Bij Kon. besluit is benoemd bij de arron- dissements-rechtbank te Haarlem: tot offi cier van justitie mr. W. M. Paardekooper Overman, thans substituut-officier van ju stitie bij gemere® rechtbank, vroeger te Middelburg woonachtig. De gevolgen van de gladheid. Geen Roode Kruiscollecte, vertraging in de busdiensten en een leege Markt. Regen en vorst, ziedaar twee factoren, die iederen weg tot een ijsbaan maken. Wel duidelijk is dit ook gisteravond en vannacht gebleken. Tallooze tuimelingen zyn er dan ook vanmorgen gemaakt, zoowel van fiet sers als van wandelaars. Auto's reden er, vooral in het begin van den ochtend, maar zeer weinig. De autobusdienst op Domburg was gestaakt, terwijl die op Veere en Goes met groote vertraging aankwamen en ver trokken. Het gebeurde, dat mannen met een prikslee naar hun werk gingen, terwijl ook een aantal, en niet alleen mannen, de schaatsen hadden ondergebonden. In verband met de gladheid is de collecte >cr het Roode Kruis, welke vandaag ge houden zou worden, uitgesteld. Er zouden immers voor de collecteerenden gevaren bestaan. Het Roode Kruis heeft nu eenmaal tot doel-hulp te verleeenen bij ongevallen. Het werkt er niet toe mede om het aantal onge vallen te vergrooten. En afgezien van het feit, dat het collecteeren met deze gladheid, vooral in de buitenwijken, eèn gevaarlijk werk genoemd mag worden, zouden op een dag als vandaag de financieele resultaten ook niet zoo groot zijn als mogelijk is in ge wone omstandigheden. De menschen komen zoo weinig mogelyk op straat en ook de Donderdagsche markt is, veel minder zocht dan andere keeren. Reeds gisteravond was de heele markt een groote jjsvlakte. Wel is vanmorgen flink gestrooid', doch het is te begrijpen, dat slechts een betrek kelijk klein aantal kramen op hun gewone plaatsen stonden. In de Practizijnskamer op het Stadhuis stonden hedenmorgen de collectebusjes ge reed, maar daarbij bleef het. Zooveel mo gelijk zyn degenen, die zich hadden aange boden om te collecteeren, telefonisch waarschuwd, dat de collecte werd uitge steld. Eenigen kon men niet bereiken, zoo dat dezen den tocht naar het Stadhuis aan vaardden. Niettemin waren zy bly, dat hun gang ditmaal tévergeefs was geweest. Thans hoopt men de collecte te houden op Donderdag 15 Februari. HUISVROUWEN, OPGEPAST! Vandaag zijn er processen-verbaal opge maakt tegen menschen, die hadden nag? laten zand of fijne aseh te strooien voor hun huis. Artikel 32 van de gemeentelijke Politieverordening bepaalt, dat alle inwo ners bij gevaarlijke gladheid twee maal daags een pad van 1 meter breedte voor hun huis moeten bestrooien. Dit moet ge beuren vóór half negen des morgens en tussehen 4 en 5 uur des namiddags. Tot nogtoe heeft de politie vele waarschuwin gen uitgedeeld. Zij is hiertoe echter niet verplicht. Toen vandaag bleek, dat waarschuwingen niet altijd hielpen, is men strenger gaan optreden. Gelukkig hebben vele anderen aan de voorschriften voldaan. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG - Koninkl. - - Schepen - - Obl.Marlct - Markt Amerika Tabak - Suiker - Rubber Indutsrie - A Senembah 138%—139-38% C Pensylvania 17%17-% C Southern Pac. Cy. 10%10 A Southern Rlw. 12% A Amst. Rubb. C 194-193%-% A Deli-Bat. Rubb. 157-157-% A Hessa Ru bber 100100 A Serbadjadi SR. 96%—97% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londfn 7,52 7,52 Berllyn 75,60 75,60 Parys 4,26% 4,26% Brussel 31,95 31.97 New-York 1,88% 1,88% De maand Januari 1940, die in de anna len van de schaatsenliefhebbers een bijzon dere plaats zal innemen, is gisteren voor Middelburg op een waardige manier ge ëindigd. De banen van de IJsclub waren door het bestuur, ter gelegenheid van den jaardag van Prinses Beatrix, voor allen gratis opengesteld en daarvan werd een zeer druk gebruik gemaakt. De goede ver lichting, de drukte en de opgewekte draai- orgelmuziek zorgden voor een prettige stemming, die zelfs niet verdreven kon wor den door een regenbui. Eenige honderden waren „te gast" bij de IJsclub. Het spreekt vanzelf, dat zjj zich dus ook aan de „regels van het huis" te houden hadden. Deze regels waren hier, dat er niet woest gereden mocht worden, dat men met niet meer dan drie personen bij elkaar mocht rijden enz. Het bestuur hield een wakend oogje in het zeil. Zij, die totnogtoe niet op deze banen gereden had den, uitten hun bewondering voor het goe de ijs en de zorgen van het bestuur. Het dan ook zoo, dat de banen, na alle weers veranderingen, nog steeds zeer goed berijd baar zijn, terwijl de flinke lengte maakt, dat het er niet gauw te druk is. Bijna de geheele maand Januari is er op de Vesten gereden. Op 3 Januari werd het ijs goedgekeurd, en sindsdien heeft de' ijs- vreugde er, met twee onderbrekingen we gens plotselingen dooi, hoogtij gevierd. De laatste avonden scheen de liefhebberij wel wat te verflauwen, wat zeker mede te wij ten was aan den wind. Op 6 Januari organiseerde.de IJsclubbe- stuur reeds een wedstrijd voor de kinderen der leden. Daarna viel de dooi in. Doch zoodra koning Winter weer op het tooneel verscheen, was het bestuur opnieuw actief. Op 10 Januari waren de banen reeds weer verlicht. Op den 12den werd het kampioen schap schoonryden van Zeeland georgani seerd en den volgenden dag hadden de jeugdwedstrijden om levensmiddelen plaats. Zoo had het bestuur voortdurend werk. Ook op de andere vesten Is veel gereden. Middelburg mag zich gelukkig prijzen met het bezit der vesten, ook in den winter. De IJsclubleden mogen zich gelukkig pry- zen met hun bestuur. De positie der grensarbeiders. Een regeling getroffen tus sehen Nederland en Duitsch- land. De Nederlandsch-Duitsche besprekingen, welke te Den Haag sedert de vorige week tussehen twee ambtelijke delegaties zijn ge voerd nopens de economische, financieele en sociale positie van Nederlandsche en Duitsche arbeiders, onderscheidenlijk in Duitschland en in Nederland werkzaam, zijn Dinsdag beëindigd, schrijft de Tel. Heden zouden de resultaten der besprekingen worden gepubliceerd Naar verluidt zou er tussehen de Nederlandsche en Duitsche re geering overeenstemming zijn bereikt om trent een nieuwe loonregeling voor de zoo genaamde grensgangers, waardoor het mo gelijk zal zijn weer groote aantallen Neder landsche arbeiders in Duitsche textielfa brieken te werk te stellen, meldt de Tel. De regeling zou omvatten dat de loonen voor 80 pet. in Nederlandsch en voor 20 pet. in Duitsch geld zouden worden uitbe taald De tot nu toe werkzaam gebleven ar beiders zouden van de nieuwe regeling ook in dien vorm kunnen profiteeren, dat aan haar tot 1 Januari terugwerkende kracht zal worden .verleend. Mr. W. M. PAARDEKOOPER OVERMAN. Tot officier van justitie by de Haarlem- sche Rechtbank is benoemd mr. W. M. Paardekooper Overman, thans substituut officier bij de rechtbank. Mr. Paardekooper Overman, de nieuw benoemde officier is op 23 November 1884 's-G ravenpolder (Zeeland) geboren en studeerde aan de Leidsche Uni versiteit in de rechten, waar hy op 13 De cember 1911 promoveerde. Na zijn studie vestigde hy zich als advo caat en procureur in Middelburg en werkte daar drie jaar. In 1915 werd hy benoemd tot Ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten van de Arr. rechtbank van Assen, waar hij tot 1922 bleef. Daarna werd hy substituut-officier van justitie by de rechtbank in 's-Herto- genbosch en sedert 1926 is mr. Paardekoo per Overman substituut-officier van justi tie bij de Haarlemsche Rechtbank. Op de voordracht. Op de voordracht voor onderwijzer aan een der Ulo-scholen te Den Haag komt als no. 1 voor, de heer G. van der Ploeg, onderwijzer aan de Ulo-school voor jongens alhier. „De neutralen moeten zich aaneensluiten." Een Engelsch geluid. De leider der liberale oppositie in het Engelsche Lagerhuis, Sinclair, heeft giste ren het woord gevoerd aan een dejeuner van de nationale liberale hulp. Hij zeide o.m. de hoop van Churchill te deelen, dat de neutrale landen zullen begrijpen, dat het noodzakelijk is zich aaneen te sluiten ter verdediging van hun vrijheden en van de beginselen der wereldorde. Spr. betreurde het, dat de politiek der regeering niet altijd even logisch was ge weest als die van Churchill. „Wanneer een valk een kraai aanvalt, vluchten alle an dere kraaien zoo vlug zij kunnen. Wanneer de roofvogel echter een raaf aanvalt, slui ten alle raven zich aaneen om zich te ver dedigen en heel vaak, wanneer de valk ziet, dat hy een raaf en geen kraai heeft aange vallen, besluit hij den strijd te laten varen. Wanneer dit voorbeeld een les vormt voor de neutrale landen, is het er' ook een voor ons, want de kraaien gaan, zelfs wanneer zij achtervolgd worden door een valk, voort onderling te twisten en dat moeten wij niet doen. Zes maanden geleden was Chamber lain onze vijand nummer een, thans is Hitier het". (Men zal zich herinneren, dat ook de Duitsche pers er herhaaldelijk op aan heeft gedrongen, dat de neutralen ziqh zouden aaneensluiten, en wel eveneens „ter ver dediging van hun vrijheden". Het is maar hoe men het üitlegt! Schepen aan den loopenden band? Lewis Luckenbach, president van het Amerikaansche Scheepvaartcomité, heeft verklaard, dat de bouw van koopvaardij schepen in de Ver. Staten gedurende het jaar 1940 met ten minste 100 procent zal 'toenemen. Er zullen minstens 52 schepen met een tonnage van 450,000 voltooid wor den. Op het oogenblik staan 222 schepen, tezamen metende 1,157,385 ton, op stapel. MET EEN STUKJE SCHAPENWOL OPGESPOORD. Chauffeur, die aanrijding veroor zaakte gevonden. Maandag 15 Jan. werd door voorbijgan gers in het Groot-Weezenland, te Zwolle, aan den kant van den rijweg een zeer zwaar gewonde jonge vrouw gevonden. Ze werd overgebracht naar het Sophia- Ziekenhuis aldaar, waar een onderzoek uit wees, dat haar rechterborstkas was inge drukt en dat ze nog meer ernstige verwon dingen had opgeloopen. Het slachtoffer bleek te zijn de 39-jarige mej. A. B., tele foniste te Zwolle. Per fiets op weg naar huis was ze blijkbaar in botsing gekomen met een motorrijtuig. Klaarblijkelijk was ze niet overreden, maar had ze van een of ander deel van den wagen een ontzettende slag gehad. Een nauwkeuirg onderzoek der kleeren deed aan een gescheurde mouw een stukje schapenwol ontdekken. Met dit kleine ge- YERSEKE Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent M. J. GOEMAN. geven ging de politie, die het ongeluk ge heim wist te houden, op onderzoek uit en slaagde zy er inderdaad in het bewuste motorrijtuig te vinden. Het was een zware vrachtauto uit Rot terdam, die 15 Jan. ongeveer op den tijd der aanrijding door Zwolle was gekomen,, bestuurd door een zekeren T. De auto was geladen met schapenhuiden. De lading bleek 70 cm buiten den laadbak uit te ste- De toestand van het slachtoffer is nog steeds hoogst ernstig. T. verklaarde van de aanrijding mets te hebben bemerkt. (Stand.).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2