óhoerifc T$ëmh$ mtéMnh. VERKOUDHEID STADSNIEUWS lï DE PROVINCIE ÏÏIEMGÈNE DAMMEN MIDDELBURG VERHUUR BOVENWONING. B. en W. stellen den gemeenteraad voor de bovenwoning aan de Nieuwstraat, hoek Korte Delft, opnieuw voor 3 jaren, ingaan de 1 Februari, te verhuren aan dr. K. Kooi man, die haar ook reeds van 1 Februari 1937 heeft gehuurd. IJSPRET VERSLAPT DANIG. De animo der schaatsenrijdsters en schaatsenrijders verslapt nu met den dag. Gisterenmiddag waren er weinig rijders en gisterenavond waren zy, die naar de banen van de IJsclub waren gekomen, te tellen, terwijl ook op de andere vesten, waarvan de meeste niet meer verilcht waren, slechts hier en daar sporadisch iemand op schaatsen te bespeuren was. Dit was al thans onze ervaring, toen wy' tusschen half tien en tien uur hier en daar een kijkje gingen nemen. WATERLEroiNG-BREüKEN. Gisterenavond was men druk bezig aan het opgraven van een waterleidingbuis, juist voor den watertoren, in welke buis een lek ontstaan was. Ook op de Vlasmarkt is een lek hersteld moeten worden. Voor de militairen. Naar wij vernemen, is de generale repe titie van de „Schöpfung", Maandagavond bijgewoond door een aantal militairen; zulks op initiatief van de plaatselijke com missie voor O. en O., welke de benoodigde kaarten daartoe aankocht. Vrijstelling van dienstplicht. De minister van defensie heeft aan Wil lem Dekker, wegens kostwinnerschap, met ingang van 1 Februari a.s. voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend. DE KOUDE SPEELDE ONS PARTEN. Een deel onzer lezers heeft gisteravond de krant te laat ontvangen. Het spijt ons zeer, dat we hen moesten laten wachten, maar er was force majeure in het spel. Tengevolge van de aanhoudende kou trad op de drukkerij een stoornis op, welke een vertraging van een uur tengevolge had voor byna de helft van onze Middelburg- sche oplaag. VLISSINGEN Een bloeiend bedrijf. Vlissingen groeit door „De Schelde", Belangrijke uit breidingen. Groote toena me van personeel. De bewoners van Vlissingen en van daar buiten hebben den laatsten tijd met veel dankbaarheid kunnen constateeren dat het zoo by uitstek Vlissingsche bedrijf de N.V. Kon. Maatsch. „De Schelde", de levensader van Vlissingen, in groei en bloei steeds is toegenomen. In de nieuwjaarsrede van bur gemeester Van Woelderen heeft deze ge wag daarvan gemaakt en gewezen op de beteekenis van de werkgelegenheid bij „de Schelde" en van de uitbreidingen die deze Zeeuwsche machinefabriek en werf zal on- Naar ons bij nadere informatie is geble ken, heeft deze vergrooting van werkgele genheid o.a. betrekking op de thans vrijwel geheel gereed gekomen vergrooting van de afdeeling machinebouw, waardoor dit toch reeds machtige gebouwencomplex ten dienste daarvan met niet minder dan 1/3 is vergroot, alles in directe aansluiting aan het bestaande. Deze uitbreiding houdt ve band met een groei der objecten die op de werf van „De Schelde" worden gebouwd, en met het streven de opdrachten nog aanmer kelijk sneller, dan nu reeds het geval is, al te leveren. In verband met nieuw te bouwen objec ten is de afdeeling scheepsbouw uitgebreid met een nieuwe walsloods en is de helling op de oude werf vernieuwd, zoodat hierop thans practisch elk voor Nederland in aan merking komend schip kan worden ge bouwd. Het is te voorzien dat deze jongste uit breidingen van de werf en de machinefa briek, die op dit oogenblik tot de Duiten staander alleen nog spreken door middel van enkele massale nieuwe gebouwen in de Aagje Dekenstraat, weldra ook tot uiting zullen komen in een uitbreiding van perso neel. Het is met het personeel van ,,De Schel de" hard crescendo gegaan de laatste jaren, hetgeen de volgende cijfers aangeven: In. 1934 waren bij de Schelde werkzaam 262 ambtenaren en 1431 werklieden, waaraan aan loon werd uitbetaald 1 millioen 961.000; in 1939 werd aan 350 ambtenaren en ruim 3400 werklieden aan werkloon uit betaald 4.4 millioen. Als „De Schelde" zich blijft ontwikkelen in een tempo zooals thans, en dit wordt algemeen verwacht, dan zullen aan het eind van dit jaar deze laat ste getallen weer belangrijk worden over troffen. De moeilijkheid waarmede de me taalindustrie in het geheele land te kam pen heeft, nl. die om prima vakkundig per soneel te krijgen, heeft „De Schelde" er toe gebracht haar systeem van scholing gelei delijk te ontwikkelen en te verbeteren. Reeds 20 jaar geleden werd een begin ge maakt met het opleiden van jeugdig perso neel in enkele afdeelingen van dit bedrijf, en thans is aan elk onderdeel van deze veel zijdige industrie een opleiding verbonden, waar jongens uit verschillende deelen var Zeeland, al dan niet voorzien van een di ploma ambachtsschool, in enkele jaren prac tisch en theoretisch worden gevormd tot kundige vaklieden. Deze opleiding is niet slechts geheel gra tis; de jonge cursisten worden reeds onmid dellijk in bezit van loon gesteld, hetgeen de lust tot leeren verhoogd. Eiken morgen en avond rijden over de Zeeuwsche wegen ve- Je autobussen uit en naar de dorpen op Wal cheren en Z. Beveland om de jeugd naar en van haar werk in de Scheldestad te brengen. Dank zij dit systeem van opleiding, klemt het personeelvraagstuk, in deze landbouw- provincie urgent, de laatste jaren voor „De Schelde" minder dan voor de kleine dustrieën in dit gewest. Zij heeft een be langrijke groep practisch en theoretisch ge schoolde arbeiders kunnen kweeken, die vooral by de jongste uitbreidingen groote beteekenis zullen blijken. WALCHEREN Uitstel van eerste oefening. AAGTEKERKE. De minister van defen sie heeft aan den; dienstplichtige J. Kwekke- boom van de lichting 1937 uitstel van het nog te vervullen gedeelte der eerste oefe ning verleend voor den tijd van één jaar. Mond- en Klauwzeer. AAGTEKERKE. Dinsdag werd alhier een geval van mond- en klauwzeer geconsta teerd onder het vee van den landbouwer P. d. V. Wz. Tijdelijke leerkracht. O. EN W. SOUBURG. In verband met den ongelukkigen val op het ijs van mej. C. Duyvekot, onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is als tijdelijke leer kracht benoemd mej. KleinKoelhuis te Vlissingen. Jubileum gemengde zangvereeniging ^Uitspanning door Inspanning'7'. O EN W. SOUBURG. Bovengenoemde vereeniging hoopt dit jaar haar 50-jarig bestaan te herdenken. De juiste datum van het jubileum is einde 1939 doch gezien de omstandigheden heeft men de jubile um-uitvoering moeten verschuiven naar het begin van 1940. Thans is besloten deze te geven eind Februari a s. Jubileum Chr. Nat. Werkmansbond. O EN W. SOUBURG. Eind Februari 1940 hoopt de afd- Souburg van den Chris telijk Nationalen Wei'kmansbond haar 35- jarig bestaan te herdenken Op Zondag 25 Februari des avonds om 7 uur zal in de Ned. Herv. kerk, in een herdenkingssamenkomst voor de afd op treden prof. dr. J, Th, Ubbink, oud-predi kant te Souburg Door de Chr. zangver eeniging „Soli Deo Gloria" zal hieraan medewerking worden verleend Terwijl op Dinsdag 27 Febr. a.s des avonds om half acht in Rehoboth een feestvergadering zal worden gehouden. ER BESTAAT REEDS ARBEIDS BEMIDDELING. VEERE. Men deelt ons ten stadhuize mede, dat de meening als zou hier geen ar beidsbeurs bestaan, foutief is. In deze ge meente is een agent der arbeidsbemiddeling op de secretarie gevestigd. Hier kan, en indien men in aanmerking wil komen, moet iedereen zich laten inschrijven. Het komt in deze gemeente niet zooveel voor, doch in het geval van de tewerkstelling van krach ten aan de Mynenloods wel, dat menschen door bemiddeling van dit bureau aan werk geholpen worden. HET IJSFEEST VOOR DE VEERSCHE KINDEREN. VËERE. Aan het adres van de heeren Ekker en Beversluis, organisatoren van het kinderysfeest, is een brief van den vol genden inhoud gezonden: „De ondergetee- kenden, personeel en- leerlingen van de 1. school te Veere, danken U beiden voor'het initiatief genomen voor Zaterdag 11. U hebt onzen schaatsrijdenden leerlingen een gezelligen middag bezorgd." Behalve het hoofd der school, de heer J. de Graag, en de onderwijzeres, mej. L. Verhage. hadden alle kinderen deze dank betuiging onderteekend, een bewijs, hoe zeer het feestje iri den smaak is gevallen. Wij vernemen nog, dat de jeugd van 14 tot 17 jaar verzocht heeft ook voor haar een wedstrijd uit te schrijven De initiatief nemers hebben besloten, hieraan tegemoet te komen en een wedstrijd op de Vest te organiseei'en. Er zullen van het resteeren- de bedrag van de inzameling, vier geld prijzen worden beschikbaar gesteld, doch ditmaal kunnen geen troostprijzen worden gegeven. Vergadering Coöp. Boerenleenbank. ZOUTELANDE. Maandagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank, alhier haar gewone jaarlyksche ledenvergadering. De kassier, de heer Joh Jobse, deelde in zijn jaarverslag mede, dat het aantal leden op 31 December 1939 153 bedroeg. En voorts dat in 1939 aan de spaarders is vergoed 2 64 rente en dat de voorschotnemers 3,75 rente hebben betaald Doordat de aan de Bank toevertrouwde spaargelden en deposito s in rekening-courant goed be legd zijn geweest en weer geen verliezen zijn geleden heeft de Bank een mooie wins ad 902,69 gemaakt, waardoor de reserve stjjgt tot 7,542 De op 1 September jl. begonnen oorloi heeft aan de Bank nog geen moeilijkheden veroorzaakt Er zyn in het geheel geen gelden uit wantrouwen opgevraagd. Alle voorsehotnemers hebben weer op tijd aan hun verplichtingen voldaan. De rentevoet is vanaf 1 Januari 1940 als volgt: voor spaargelden 2,76%, voor te goed in loopende rekening 2',voor voorschotten 3,9 voor schuld in loopen de rekening 4% De heer J. Melis werd als bestuurslid en de heer KI Verhage als lid van den Raad van Toezicht herkozen en de heeren J. Stroo en J. Kleinepier werden ais plaats vervangende bestuursleden herkozen Omdat de voorzitter van het bestuur en zjjn plaatsvervanger niet tegenwoordig wa ren stond de vergadering onder leiding van den voorzitter van den Raad van Toe zicht, den heer KI. Verhage EEN ACTIE, OM IIET STRAND WEER VRIJ TE KRIJGEN. ZOUTELANDE. Sedert geruimen tijd is de toegang tot het strand en de duinen al hier, verboden voor het publiek. Daar de bevolking dezer gemeente voor een niet gering gedeelte haar bestaans mogelijkheid zou verliezen indien dit ver bod in het a.s. seizoen gehandhaafd bleef, is een actie op touw gezet om via de Ver- Gebruikt thans Maggi's Soepen Zij bevatten het beste wat Holland's bodem biedt. Julienne Rijst-Julienne Groente Tapioca-Julienne Bloemkool Asperge Andere, zeer aan te bevelen soorten: Windsor Koninginne Ossenstaart Poulet Vermicelli 6 en 8 cent voor 2-3 borden eeniging voor Vreemdelingenverkeer op heffing van het verbod te verkrijgen. Er circuleert thans een desbetreffende lijst, waarop druk geteekend wordt. Met het oog op het bespreken van perso neel, het doen drukken van den „Gids voor Zoutelande" enz. enz. is het van groot be lang, dat men hier eenigszins spoedig ze kerheid krijgt, dat het strand a.s. zomer zal worden vrijgegeven, indien er althans geen ongunstige wending komt in den po- litieken toestand. De bevolking die zich in haar bestaan bedreigd gevoelt, ziet met spanning het re sultaat der bemoeiingen tegemoet. Wij meenen te weten, dat de burgemees ter bij deze actie- zijn volle medewerking zal verleenen. WILDE ZWANEN. ZOUTELANDE. Zwemmend in zee, zijn alhier heden verscheidene wilde zwanen waargenomen,r: witte en grijze. Op het strand heeft zich een ijswal gevormd, deels bestaande uit ijsschotsen, deels uit bevro ren schuim en sneeuw. ZUID-BEVELAND. VERGADERING BURGERWACHT. 's-GRAVENPOLDER- Maandagavond vergaderde de 's-Gravenpoldersche Burger wacht in het café van den heer Schelling onder voorzitterschap van den heer C L. Duininck. Van de 30 leden, waren er 13 aanwezig. De overigen waren grootendeels gemobiliseerd. De voorz. heette in het bij zonder den burgemeester welkom en fe liciteerde de burgerwacht met de Konink lijke goedkeuring der nieuwe statuten Spr. wees op de taak van de burgerwacht bij de luchtbescherming tot het verrichten van politiediensten. Ook bij eventueele eva cuatie zou de burgerwacht goede diensten kunnen bewijzen. In de huidige tijdsomstan digheden moet de klemtoon worden gelegd op de burgerdiensten, welke de vereeni ging kan verrichten De rekening van den penningmeester over ,1939 werdg oedgekeurd met een batig saldo van 44,59. De aftredende bestuursleden C. L. Duininck. Joh Op 't Hof en J. W, Moeliker werden herkozen. In de wed strijdcommissie werden herkozen C. van Liere Mz. en Joh. Stroosnijder. Tot baan- commandanten werden gekozen Joh. Op 't Hof, J. W. Moeliker, M. Anthonisse en J. Braam. Burgemeester Van Meerendonk maakte van de gelegenheid gebruik om de organisatie van den bloedtransfusiedienst te bespreken. Hy wekte de aanwezigen, vooral de niet-dienstplichtigen op, zich op het gemeentehuis by hem als donor aan te melden. Tenslotte werd besloten om eind Februari of begin Maart weder een onderlingen schietwedstrijd te houden. AUTO IN DE SNEEUW WEGGEZAKT. KRUININGEN. Dinsdagmorgen reed een auto in den Nissenweg in de richting Yerse- ke. Ook daar lag de sneeuw op verschillen de plaatsen hoog opgewaaid. Het gevolg was dan ook, dat de auto in de sneeuw bleef zitten. Nadat men wat sneeuw had wegge- graven reed men wat achteruit. De auto gleed echter weg en zakte in de sneeuw, die in de sloot lag. Nu was men nog verder huis. Met takels heeft men de afge dwaalde tenslotte weer op den rechten weg gebracht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De hinder in den polder Kruiningen. Ook Dinsdagmorgen was de Rijksweg in den polder Kruiningen op verschillende plaatsen met groote sneeuwhoopen bedekt door de opgewaaide sneeuw. Al vroeg in den morgen zaten weer verschillende auto's vast en moesten daar enkele uren blijven zitten. Dicht bij de Zanddijk zaten er 's mor gens om 8 uur nog 6 auto's gevangen. Met man en macht is men weer begonnen met het opruimingswerk. NOORD-BEVELAND Failissement geëindigd. Het faillissement van Cornelis van de Kreeke, aannemer te Wolpha^rtsdijk, is geëindigd door het verbindend worden de uitdeelingslijst Curator mr, H. C. J. Zaaijer, advocaat te Goes. Afscheid J. C. dc Hollander. BAARLAND. De heer J. C. de Hollan der, die gedurende meer dan 25 jaren leider is van de Ned. Herv. Zondagschool heeft een dezer dagen zijn taak neergelegd. Zon dagavond j.2. nam hij in tegenwoordigheid van kinderen en vele belangstellenden af scheid. Behalve door den tegenwoordigen leider der Zondagschool werd nog het woord gevoerd door mej. Melio en den hr. H. de Vriend. Beide sprekers betuigden dank voor het vele, dat de heer De Hol lander voor de jeugd der Ned. Herv. Kerk gedaan heeft. Ais blijk van waardeering werd hem een blijvend aandenken geschon ken. GECOSTUMEERD IJSFEEST. BORSSELE. Alhier is een gecostumeerd ijsfeest gehouden, uitgeschreven door de ijsvereeniging „Winterkoning". Het fanfa- rencorps „Oefening kweekt Kunst" verleen de daarbij zijn medewerking, waarvoor de burgemeester dezer gemeente het na af loop van het feest dankte. Eergisteren (Maandag) werd de uitslag der wedstrijden bekend gemaakt. De uitslag luidde als volgt: le prijs voor Zeeuwsche groep, gezusters en gebroeders De Dreu. le prijs voor Oud-Zeeuwsch costuum uit de I8e eeuw, mej. A. Ny'sse en de heer J. Rottier Az.; pierots, 2e prijs, mej. N. Dekker en de heer Jo Dekker; 3e prijs mej. C. Rottier en de heer A. Rottier; 4e prijs mej. L. Nieuwenhuize en de heer C. Ge- schiere. Wedstrijden op de maat der muziek: le prijs mej. S. Werrie en de heer P. de Baar' 2e prys mej. A. de Dreu en de heer J. Dekker; 3e prijs mej. A. Boonman en heer W. van Liere; 4e pry's mej. C. de Dreu en de heer D. Goense; 5e prijs mej. L. Boone en de heer C. Vermaiere; 6e prijs mej. A. Nieuwenhuize en de heer C. Geschiere. Nutsavond. KRABBENDIJKE. Uitgaande van het „Nutsdepartement" alhier, werd in het vei lingsgebouw een vergadering gehouden, De opkomst was bevredigend. De heer Lode van Gent ethnoloog te Utrecht, hield een interessante lezing over: „Mijn verblijf in de wildernissen van Belgische Congo", toegelicht met gekleur de lichtbeelden en afgewisseld met neger zang en negermuziek. Met een woord van dank door den voor- ziititer aan den spreker, werd deze leer zame avond besloten. Benoeming, Tot onderwijzer aan de Herv. school te Kamperland is benoemd de heer J. Slab- bekoorn te Wolphaartsdijk. Vergadering Werkliedenvereeniging. COLIJNSPLAAT Maandagavond hield de werkliedenvereeniging „Uit het Volk Voor het Volkl' in het lokaal van. den heer A. Westerweel een algemeene vergadering. Wegens ongesteldheid van den voorzitter en den vice-voorzitter berustte de leiding bjj den penningmeester enn heer P. Jan- se. Er waren 32 leden aanwezig Uit het jaarverslag bleek, dat in het afgeloopen jaar 10 leden bedankten. Vier leden vielen onder het ambtenarenregle ment en behoefden nu geen lid meer te zyn, 5 leden vertrokken en 1 lid bedank te zonder opgaaf van reden Er kwamen 4 nieuwe leden bij. Het ledental is nu ge daald van 180 op 174. Het vorig jaar kon de penningmeester mededeelen dat er een batig saldo was van 300 Helaas is dat nu niet het geval. Er is slechts een voor uitgang van; 20,53%. Deze schijnbare ach teruitgang is te wijten aan de mobilisatie van eenige leden. Er mag dan ook gerust geconstateerd worden, dat de vereeniging er financieel goed voorstaat. De bezittingen der vereeniging bedragen: Ziekenfonds: 946,68, Steunfonds: 994,69%, Overlij- densfonds: 444,36. Totaal bezit 2385,73% Aan ziekengeld is uitgekeerd voor 1683 ziekendagen een bedrag van 1097,85. De aftredende bestuursleden de heeren P. Huissoon, J. van Hekke en J. A. Janse werden herkozen. Tot lid van de commis sie van toezicht werd herkozen de heer M. Koster. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. LOOP DER BEVOLKING. BIERVLIET. Op 31 Dec. 1938 waren er 2223 inwoners, n.l. 1159 mannen en 1064 vrouwen. In 1939 geboren 21 m. en 18 vr. en geves tigd 50 m. en 35 vr.; toename 124. In 1939 overleden 6 m. en 9 vr. en vertrokken 75 m. en 54 vr.; afname 144. Op 31 Dec. 1939 waren er 2203 inwoners, n.l. 1149 m. en 1054 vr.; vermindering 20. Vergadering Oranjcvereeniging. WATERLANDKERKJE. De Oranje-ver- eeniging „Voor Vorst en Vaderland" hield haar jaarvergadering Door het gure weer was de opkomst zeer klein. Van 't bestuur waren zes leden thuis gebleven, en van dt leden omstreeks 80. Rekening en verant woording penningmeester; inkomsten over 1939 114, uitgaven 9, goed slot 105, wat op de spaarbank zal worden geplaatst. Met goed vinden van den burgemeester zou de muziekvereeniging heden in een zaal een concert geven ter eere van den jaardag van H K. H. Prinses Beatrix, De aftredende bestuursleden FHame link, J de Nood en J. A. Vermeulen wer den herkozen. DE BELGISCHE HANDEL MET DE OORLOGVOERENDEN. Het Fransche nieuwsbureau Havas meldt uit Brussel: Men verwacht, dat binnenkort de overeenkomsten zullen worden -getee kend, voortvloeiende uit de economische besprekingen, die namens België te Londen en Parijs werden gevoerd. De onderhandelingen van België met Duitschland schijnen op een dood punt te zijn gekomen. De Belgische delegatie is nog niet naar Berlijn teruggekeerd. Bestrijdt mei de warmte verwekkende Hel eenvoudige middel legen HOEST en BRONCHITIS rillerig en afgemat gevoelt, neem dan direct de noodlge voorzorgen om U te behoe den voor complicaties, zoo als hardnekkige hoest, keel pijn en zelfs bronchitis. Les bij het naar bed gaan een vel Thermo- gène op uw borst. De weldadige warm te. die de Thermogene ontwikkelt, ver drijft de benauwdheid en de prikkeung uwer ademhalingsorganen. Reeds den volgenden morgen voelt U zich opge lucht en lcunt U Uw werkzaamheden hervatten. Voor alie zekerheid kunt U de Therrnogène ook overdag onder uw kleeren blijven dragen om U tegen j plotselinge afkoeling te beschermen, c Therrnogène is verkrijgbaar bij Apoth. 'en Dros- in doozen van 40 en 60 cent. REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Hoogeweg 289, Haamstede. De stem onzer lezers. Naar aanleiding der door ons gepubliceer de standen „Uit eigen kring" in onze ru brieken van 3 en 10 Januari j.l. ontvingen wij van een onzer trouwe lezers, den heer A. C. te Goes, eenige waardevolle opmer kingen, die bewijzen, dat onze rubrieken nauwlettend worden nagespeurd. Betreffenden den stand naar aanleiding: van de party Van DJxhoornKaan merkt inzender op, dat zwart in den diagramstand' de eenige juiste en goede voortzetting koos,, waardoor van overweging van wit geen- sprake meer is. De heer C. geeft daartoe de volgende spelgang aan: 1923; 28x19 24x13; 35X24 34—40; 24—19 13x24; 39—34 40x29; 2218 en inplaats van 611 laat hy zwart vervolgen met: 913; 18x9' 29—33; 38x20 25x3. Nu kan op 21—17 de zet 712 volgen, terwijl op 322S door zwart 611 wordt gespeeld, waarna remise voor beiden niet meer is te ontgaan. Of schoon op deze laatste voortzetting nog heel aardige varianten mogelijk zijn, kun nen wy ons wel vereenigen met de con clusie van den heer C„ waarbij echter op gemerkt zij, dat wij bij onze slotbeschouwing meer den indruk hebben gelegd op het feit,, dat de doorbraakpogingen van zwart me de door het weldoordachte spel van den witspeler geen succes hadden. Overigens is de opmerking voor wat betreft de spelmoge- lykheid zeer zeker op haar plaats. Aangaande het in onze rubriek van 10 Jan. j.l. weergegeven fragment naar aan leiding van onze party met den heer L de Bruijne te Nieuwvliet, waaromtrent wij schreven, dat wy in deze party een onver diende nederlaag leden, geeft de heer C. de volgende spelgang, waaruit blijkt, dat onze- opmerking juist was. Vanuit den diagramstand had het spel n.l. als volgt kunnen verloopen: 4035 18—23; 29 x 7 8—12;' 7x18 13x33; 32—2T 21x32; 43—38 32x43; 48x28 en thans geeft de heer C. 2024 aan, waarna hij de vol gende mogelijkheid met enkele varianten aantoont, 28—23 9—13; 41—37 16—21; 37—32 15—20; 32—28 21—27; 23—19 13—18; 19x30 en 27—31 wint. Inplaats van den voorgaanden zet 2319 had ook kunnen volgen 3429 24x22; 23—18 27—31; 18x36 13—18; 36—31 18—22; 31—26 en 22—27 wint. Ook had inplaats van 2319 of 3429 kunnen volgen: 3430 25x34; 2319 27—32; 19x39 en 32 x 23 wint. Intusschen onzen dank aan den geachten inzender voor zyn waardevolle opmerkin gen, waarvoor wy als steeds tenzeerste er kentelijk zijn. Oplossing probleem Wagter. Dit fraaie stukje had den volgenden, stand: Zwart 7 schijven op 17, 18, 23, 26, 28, 31 en 36. Wit 7 schijven op 34, 37, 39, 41, 43, '47 en 49- De keurige ontleding verloopt als volgt: 4742 36 x 38 (meersU; 43x32 31x42; 3429Ü 23x43 (meersl.); 32x21 26x17 en 49 X. 47 met winst op tempo. Iedere schijf' verricht hier een taak en dit nu juist ken merkt de meesterhand. Goede oplossingen ontvingen we van de heeren E. A. S. te Koudekerke, A. W. te 't Zand, A. C. en D. v, d. K. te Goes en M. A. d. B. en J. L„ beiden te Yerseke. PRESIDENT ROOSEVELT WIL ZIEKENHUIZEN LATEN BOUWEN. Havas meldt uit Washington, dat presi dent Roosevelt tot het Congres een bood schap heeft gericht, waarin hy vraagt- cre- dieten goed te keuren tot een bedrag van 7% tot 10 millioen dollar voor de bouw van een vijftigtal ziekenhuizen in staten of ste den, waar dergelijke inrichtingen noodig zijn, doch waar de plaatselijke financiën den bouw ervan niet toestaan. Elk dezer ziekenhuizen zou worden uitgerust met een honderdtal bedden en de verpleging van mannen, vrouwen en kinderen tegen ge ringe vergoeding en zelfs kosteloos moge- lijk maken. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDlë. Reuter meldt uit Rangoon (Britsch IncUë) Zaterdag jl. hebben zich ongeregeldheden voorgedaan te Rangoon tusschen Hindo en Mohammedanen bij een processie van de Hindoes. Twaalf personen werden ge dood en zeshonderd gearresteerd. De politie heeft medegedeeld, dat de on geregeldheden werden ontketend door on verantwoordelijk elementen; de arrestaties waren noodig door een aantal op zichze staande incidenten. Behalve in een klein deel van de stad is de toestand rustig. De i politie zal krachtig ingrijpen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6