<7nieA&md De Friesche elfstedentocht. Gemeenteraad van Koudekerke. HEEREN-BAAI Vijf winnaars. Om half vijf gistermiddag zijn de eerste wedstrijdrijders van de elfstedentocht aan het eindpunt te Leeuwarden aangekomen. Het slot van den vijfden Frieschen elf stedentocht had evenwel c-cn zeer onregel matig verloop. Vijf rij.'.e.s, 'nl Adema, Kei zer, Westra, van der Duim en Jongert. bleven van Dokkum tct in de stad Leeuwar den bij elkaar en hadden de afspraak ge maakt om gezamenlijk door de finish te gaan. Maar door velschillende omstandig heden is dat niet prec!es zoo geschied, zoo dat enkele officials Keizer als winnaar no teerden, andere Adema, terwijl weer an deren Jongert als winnaar beschouwden. Over den uitslag bestond uiteraard der zaak veel verwarring. Maar in den loop van den avond nam het centraal bestuur een wijs besluit: Alle vijf rijders: Keizer, Adema, Westra, van der Duim en Jongert werden tot winnaar» van den elfsteden tocht 1940 verklaard. Men kan de vraag stellen of de af spraak der vijf rijders sportief mocht wor den genoemd. De elfstedentocht bestaat im mers uit een wedstrijd en een tocht: het verschil is, dat de wedstrijd een zuivere kamp moet zijn om den snelsten tijd en door iederen deelnemer alleen moet wor den gereden, terwijl de tochtrijders geza menlijk mogen rijden. De rijders zelf meenden, dat door de smalle baan passeeren niet mogelijk was, zoodat van een zuiveren strijd op ...e laat ste 20 kilometer practisch geen spake zou zijn geweest. DE TOCHT WAS ZWAAR,. In den nacht van Maandag op Dinsdag zjjn de deelnemers vertrokken en sommi gen zouden eerst in den nacht van Dins dag op Woensdag in de hoofdstad van Fries land terugkeeren. Velen voelden zich geroepen, slechts een klein percentage was uitverkoren om den tocht tot een goed einde te brengen. Ve len vertrokken uit Leeuwarden op de schaats, enkelen kwamen maar op de smalle ijzers terug. Groot was net aantaï uitvallers, Deze vijfde elfstedentocht is zwaar ge weest zoo zwaar, dat de beruchte rit van 1929 in felle koude, waarschijnlijk in moeilijkheden is overtroffen. Dat verna men wij althans uit den mond van ver schillende organisatoren en dat kregen wij bevestigd van de zijde der rijders, die ook aan den tocht van elf jaar geleden hebben deelgenomen. Op sommige plaatsen was het een krui pen, een vallen en opstaan, een krabbelen en zoeken naar een beetje goed ijs. zoo dat de gemiddelde snelheid een flink stuk zakte. Heel wat tochtrijders. die niet in de eerste plaats voor een race waren ge start, maar den elfstedentocht beschouw den als een uithoudingsproef ten aanzien van hun rijcapaciteit, legden het lootje. Het centraal bestuur besloof gisteravond in verband met de ongunstige weers- üöornstandigheden om den tocht voor alle deelnemers, die des avonds nog onderweg waren, te staken. Alle rijders, die Vrouwbuurstermolen had den gehaald, een dorp, dat op ongeveer 25 km van Dokkum ligt werden geacht den tocht te hebben volbracht en kwamen in aanmerking voor het herinneringskr'uis. Dc uitslag De uitslag van de wedstrijdrijders luidt: 1, 2, 3, 4 en 5: P. Keizer (de Lier), A. Ade ma (Franeker), Sj. Westra (Warmenhui- zen), D van der Duim (Warga) en C Jon gert (Alkmaar), allen in den tijd van 11 uur 30 min over 199 km.; 6 J van der Bij (Anna Paulowna) 12 uur 04 min.; 7 S Dijk stra (Connjum); S L Geveke (Leeuwar den); 9 A. de Vries (Giethoorn); 10 Siet- se Koen (Bovenknijpe) allen zelfden tijd: 11 Reinder Algra (Franeker) 12 uur 14 min. 12 en 13 G Duiker (Groningen) en K. Korst (Bedum) beiden 12 uur 27 min. De eerste dame die Leeuwarden heeft bereikt,w as mej. D. Faber (Warga Zij kwam ruim zes uur aan de finish te Leeuwarden. Het bezoek van Prins BernharcL Prins Bernhard heeft op het Prinsenhof de vijf winnaars na afloop ontvangen. Wij vernamen, dat Adema daarbij uitvoerig verteld heeft hoe het op de laatste tien tallen kilometers is toegegaan De af spraak werd erkend en eigenlijk, zoo moet Adema het gezegd hebben, zijn wij allen tegelijk binnengekomen. Maar op het laat ste stukje kon hij zich niet meer inhouden en is hij er harder aan gaan trekken; Prins Bernhard is na het avondmaal bij den commissaris van de Koningin in de pro vincie Friesland te hebben gebruikt, uit Leeuwarden vertrokken. Een Zeeuwsch-Vlaming volbracht den tocht. Dat ook de Zeeuwsch Vlamingen flinke schaatsenrijders zijn, niettegenstaande zfj niet die gelegenheid hebben als de Frie zen om schaatsen te rijden, is wel bewe zen bij deze elfstedentocht De heer F. Christiaanse te Oostburg was als eenige Zeeuwsch Vlaming gestart en heeft den tocht goed volbracht. Om 10 uur des avonds arriveerde hij aan de finish te Leeuwarden Omstreeks acht uur passeerden de eerste deelnemers, tevens winnaars van den Elfstedentocht, de controlepost te Staveren, waarmede het traject van Leeuwarden in minder dan drie uur tijds was afgelegd. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. KOUDEKERKE. De Raad dezer gemeen te kwam gisteren, onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans, in open bare vergadering voltallig bijeen. De voorzitter hield de gebruikelijke nieuw jaarsrede, waarin liij allereerst den raads leden en gemeentepersoneel alle goeds voor 1940 toewenschte. Spr. herinnerde aan den oorlogstoestand in Europa en sprak de dankbaarheid uit, dat Nederland tot nu toe voor het oorlogsgeweld is gespaard geble ven. B. en W. achten het hun plicht de ge meentehuishouding zoo normaal mogelijk te verzorgen en de voorgenomen werk zaamheden, indien eenigszins mogelijk te doen uitvoeren. Spr. bracht in herinnering wat in 1939 werd vastgesteldeen verordening betrek king hebbend op den bouw van zomerwo ningen, al zal deze verordening voorloopig wel „slapend" moeten blijven, in verband met den oorlogstoestand; doortrekking van de Wilhelminalaan; bouw van een nieuwe school voor openbaar gewoon lager onder wijs; aankoop van een rijdende baar; den bouw van een brand- en scherfvrije kluis voor het archief; verlaging opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, etc. De gemeente ging, wat inwonertal be treft, met 164 personen vooruit. Door dit feit werd geloochenstraft de vrees Welke wel eens is uitgesproken, dat een geregle menteerde bouw, de uitbreiding der ge meente moet tegenhouden. Uit uitlatingen van verschillende bouwondernemers meen de spr. te mogen concludeeren dat juist het tegenovergestelde het geval is. Het aantal sterfgevallen was grooter dan normaal, namelijk 48. Vooral in de eerste helft van 1939 zjjn veel menschen gestor ven. Vorig jaar zijn .30 nieuwe woningen gebouwd. De werkloosheid eischte de volle toewij Het land van de elfstedentocht en van D.E. Echte Friesche Heeren-Baai. Beide. zijn beroemd; de elfstedentocht als een zeer bijzondere sportprestatie. D.E. echte Friesche Heeren-Baai door haar bijzondere melange die „Wolken van genot" geeft. FRIESCHE ding van B. en W. Steunverleening kwam slechts voor, ge durende de kortste wintermaanden, overi gens waren de werkloozen permanent in werkverschaffing tewerk gesteld. Geduren de het voorjaar hadden wy nog 20 a 30 per sonen te verzorgen en dank zij de door bur gemeester en wethouders getroffen voor zorgsmaatregelen, waren meer clan vol doende werkobjecten voorradig, Icon zelfs aanmerkelijk minder worden tot stand ge bracht, dan B. en W. zich voorgenomen hadden, zeide spr. Wat de werkobjecten betreft, mag ge wezen worden, op de egalisatie van de ver vallen trambaan langs de Groeneweg, de voortgezette beplanting van de vroongron- den, de verharding van een gedeelte van de Koksweg en de Vlissingsche Kleiweg. Aan gezien meer dan voldoende materialen aan wezig zijn, kunnen juistgenoemde werken in 1940 verder worden afgewerkt, terwijl ook op afdoening wacht de verharding van dat gedeelte van den Breeweg, dat de voor malige trambaan verbindt met de Bigge- kerkschestraat. De zomer bracht een gunstige verande ring en het aantal werkloozen werd vrij wel gedecimeerd. Tengevolge van de mobi lisatie omstandigheden is dit gebleven tot ver in het najaar. Dat is de oorzaak, dat de geraamde posten omstreeks 2.000 bene den de raming zyn gebleven. De uitgaven voor het burgerlijk armbe stuur beliepen ongeveer een bedrag van 500. Dat wy, wanneer ons land voor oorlog gespaard blijft, ook in de toekomst zullen worden beziggehouden, zal geen tegen spraak ontmoeten, aldus spr., wanneer de hoop verwezenlijkt wordt, om in de loop van 1940 alle voorbereidende werkzaamhe den te verrichten, voor het rioleerings- plan op 't Zand. Tenzjj ook financieele medewerking van het departement van Defensie verkregen wordt, ligt het niet in de bedoeling, gedu rende de mobilisatie-omstandigheden vernieuwing van den Dishoekschen Keiweg te bevorderen. Naar de zienswijze van B. en W. is deze aanleg noodzakelijk voor de ont sluiting van het strand, maar op dit oogen- blik zou met den aanleg enkel worden be oogd, de behartiging van defensie belangen. Wel zijn burgemeester en wethouders be reid ernstig onder het oog te zien, het aan leggen van behoorlijke verharde wegen, naar andere gemeenten, voorzoover deze ontbreken. Gememoreerd moet ook worden, de plaats gehad hebbende raadsverkiezingen, Ik pry's my gelukkig, dat de gehouden stemming weinig veranderingen heeft ge bracht. Met dankbaarheid wil ik nog even gedenken, het vele, dat door de afgetreden raadsleden de heeren De Rijke en Sanderse in het belang der gemeente is verricht. Bei den hebben in Uw vergaderingen een plaats weten te veroveren, welke tientallen colle ga's hun konden benijden. Gelukkig dat hun opvolgers in den korten tijd welke zij aan J Uw besprekingen deelnemen, reeds voldoen de bJyk hebben gegeven, er ernstig naar te streven, met voor hun voorgangers onder te doen. Ik houd mij er van overtuigd, dat hun dit ook gelukken zal. De besprekingen in 1939 kenmerkten zich door vlotheid en beknoptheid. Dat kan niet genoeg worden gewaardeerd en ik wil niet nalaten u voor deze wijze van samenwer ken mijn diep gevoelde dank te betuigen. Dat daardoor de gemeentebelangen niet hebben geleden, zal ieder toegeven, die ken nis neemt van de voornaamste besluiten welke in 1939 genomen zijn, door mij hier boven aangehaald. De verhouding was ik mag het zonder overdrijving constateeren allerhartelijkst. Er heerscht onderlinge waardeering en vertrouwen. Treffend kwam dit uit by de vaststelling van de reeds goedgekeurde ge- meentebegrooting voor 1940. Spr. wees voorts op de prettige samen werking met de beide wethouders wenschte de gemeente geluk met beiden. In het college van B. en W. bestaan aldus spr vriendschapsbanden Ook voor het werk der administratieve ambtenaren had spr. groote waardeering. Spr. bracht hen voor het vele verrichte werk dank. Het geheele secretarie personeel werd on der de wapenen geroepen. Een gelijk aan tal personen heeft de ledige plaatsen bezet en reeds nu hebben zij zich zoodanig op de hun opgedragen taak ingesteld, dat van achterstand niet de minste sprake is. Spr. deed een beroep op aller medewer king om ook in 1940 te arbeiden aan het belang der gemeente. Antwoord van wethouder Contant. Wethouder Contant beantwoordde de rede van den voorzitter, en dankte hem voor de uitgesproken wenschen. Namens den Raad uitte spr. de beste wenschen tot den burgemeester. Spr. zeide, dat het vele, dat in 1939 door gemeenschappelijken ar beid tot stand is gebracht kunnen worden, de krachtdadige leiding van den voorzitter het grootste aandeel heeft geleverd en in spireerde tot volle medewerking aan alles at goed en nuttig voor de gemeente bleek te zijn. Wij hebben niets aan te merken op het geen U ons voorhield, maar als het ons ver gund is hebben wij daar een klein maar be langrijk supplement aan toe te voegen, al dus spr. Wethouder Contant herinnerde er aan dat het deze maand 5 jaar geleden was, dat de burgemeester zyn intrede in de gemeen te deed. Spr. wees op de goede eigenschap pen van dezen burgemeester, die voor ieder een luisterend oor heeft en bereid is te hel pen en voor te lichten. Burgemeester aldus spr., we weten het, en kennen U als man die wars is van vleierij of streling der ijdel- heid, eenvoudig langs den weg is Uw devies, maar mogen wij besluiten om U namens den Raad, geluk te wenschen met dil eerste vyfjarig tijdvak als burgemeester on zer gemeente, daarby de hoop uitsprekend dat het U gegeven zal worden, nog vele vijf en tientallen van jaren aan deze eerste zullen worden toegeteld, tot levensblijheid voor U zeiven, en tot vreugde van de gan- sche gemeente, wier belangen te dienen U tot een waren lust is geworden. Met gerust heid vertrouwen wy alle belangen in Uwe handen die geleid worden door Uwen schranderen geest". De V o o r z. dankte den heer Con tant voor zijn vriendelijke wenschen, maar merkt op, dat al hetgeen bereikt is, te danken is aan de groote medewerking wel ke hij doorgaans van den Raad heeft mogen ondervinden Voor niet minder dan de helft wil hy den hem toegebraehten dank teruggeven aan den raad Zonder hoofdelijke stemming werd daar na besloten: a t.ot het garandeeren van een bedrag van maximum 50 per jaar in de op brengst van een te plaatsen telefooncel aan de Nieuwe Vlissingsche weg nabij café Lommeryk b. tot aankoop van rentegevende stuk ken, ter belegging van een kapitaal groot 3S2.07, ontstaan door verkoop van ge meentegrond. c. tot vaststelling van het voorschot dei- gemeentelijke vergoeding voor de bijzon dere lagere scholen voor het jaar 1940 d. tot het sluiten van een wettelijke aansprakelijkheidsverzekering voor het personeelvan de luchtbeschermingsdienst, voor een bedrag van 15 per jaar. Op voorstel van den voorzitter wordt alsnog a.an de agenda toegevoegd, adres van het bestuur der vereeniging voor bijzonder lager onderwijs op Gere formeerden Grondslag te 't Zand, houden de verzoek een bijdrage te verleenen ir de kosten van een handwerkonderwjjzeres over 1939 De V o o r z. deelde mede, dat bij zondere scholen met een leerlingtal lager dan 41 waaraan een hoofd werkzaam is en een vakonderwyzeres. in de kosten van laatstgenoemde een bijdrage kunnen ont vangen uit de gemeentekas. Het gemiddeld aantal leerlingen dezer school heeft over 1939 bedragen 46 2/3, is dus meer dan 41 Op dezen grond kan de gevraagde vergoeding niet worden leend. Waar het aantal leerlingen reeds per 31 December 1938 hooger was dan 41, heeft het betrokken schoolhoofd aan den nister gevraagd een leerkracht te mogen aanstellen ingaande 1 Januari 1939. wet laat namelijk te dezen opzichte ont heffing toe. De minister stond dit toe, on der voorwaarde dat een wachtgeldster zou worden aangesteld Het schoolbestuur wenschte toen liever een jaar langer vakonderwyzeres te handhaven, dan kon deze daarna worden aangesteld. (Ingez. Med.) Hoe sympathiek spr zoo'n besluit ook acht, hij kan niet anders dan voorstellen, op het adres afwijzend te beschikken. De heer L o r i e r kan dit stand punt billijken, maar acht het besluit van het bestuur zeer sympathiek Het getuigt van een sterk sociaal gevoel. Spreker wenschte daarom de vraag te stellen, of er geen mogelijkheid bestaat aan het ver zoek toch nog tegemoet te komen De heer M o e n s wil dit ten volle onderschrijven Het valt niet tegen te spreken, dat de vergoedingen gedurende de laatsle jaren aanmerkelijk minder zijn geworden Dit juicht spreker toe, want daardoor wordt het gemeentebelang be hartigt maar de kleinste scholen, zooals de onderhavige dreigen daarvan toch wel heel sterk de dupe te zullen worden. Er is volgens spreker toch een weg om tot een hoogere uitkeering te geraken en is dit nu niet het middel, door op het adres gunstig te beslissen? De lieer K a m m e r a a d deelde volkomen het standpunt der vorige spre kers Volgens de wet moge het voorstel juist zijn, er is ook nog een gevoelskwestie aan verbonden. Spr. zou indien hel moge lijk was, het -schoolbestuur gaarne ter wille zijn De v o o r z. herhaalt, dat ook hij het be sluit van het schoolbestuur sympathiek vindt. Maar dit mag de beslissing in geen enkel opzicht beïnvloeden. We hebben hier de wet toe te passen. Nu mag het waar zyn, de eerlijkheid gebiedt dit op te merken, dat het betrokken wetsartikel aan duide lijkheid wel wat te wenschen overlaat, dat het zelfs onvoldoende in alle voorkomende gevallen voorziet, maar naar sprekers over tuiging zou inwilliging van het verzoek in strijd met de wet zijn. Spreker moet tegen het loslaten van de voorschriften ernstig waarschuwen, de eerste stap wordt dan gezet op een weg, waarvan het eind niet te overzien is, en het scheppen van prece denten kan dan niet uitblijven. Bovendien, Gedeputeerde Staten hebben hier het laat ste woord. Wat de hoogere uitkeering be treft, merkte spr. den heer Moens op, dat het schoolbestuur bij Ministeriëele Beslis sing een uitkeering is toegestaan over 1939 van 10. Van een bijzonder lage vergoe ding kan er nauwelijks meer sprake zijn. Zonder hoofdelijke stemming wordt daar na op het adres afwijzend beschikt. Bij de rondvraag vestigde de heer D e Buck de aandacht op den smallen weg elke naar de begraafplaats leidt. Verbree ding achtte spr. wel gewenscht. De heer De Kr o o betreurde het, dat er bij ijsgang voortdurend water onttrok ken wordt aan de sprinken. Zoodoende ordt geen behoorlijke ijsgelegenheid ver kregen. De heer Karameraad wees er op, dat de zandstrooiïng bij de gladheid op Nieuw jaarsdag onvoldoende geweest is. >e v o o r z. zegt toe, de vragen van de heeren De Buck en De Kroo te zullen be handelen in de vergadering van B. en W. Den heer K am meraad werd mede gedeeld, dat het strooien van zand op Nieuwjaarsdag gebeurd is, overeenkomstig regeling welke terzake was getroffen. Deze regeling was echter gebaseerd op een sneeuwval gedurende een of twee dagen, maar niet op weken, zooals dit jaar het geval is. Na gepleegd overleg met andere onderhoudsplichtigen, hebben B. en W. on middellijk na Nieuwjaarsdag daarin een grondige wijziging gebracht. In dit verband wil spreker niet nalaten een woord van dank uit te spreken aan wethouder Stop pels, voor hetgeen spreker ter opheffing van de gladheid heeft weten te bereiken. Op een vraag van den voorz., deelde de heer Kammeraad nog mede, dat de wyze waarop het zand strooien thans plaats heeft, hem tot geen critiek aanleiding geeft. De vergadering ging daarna in besloten zitting over. Het uitbreidingsplan. Na heropening der openbare vergadering werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen het voorstel van B. en W., het door Ged. Staten goedgekeurde plan van uitbrei ding met bebouwingsvoorschriften ongewij zigd te laten.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3