lp tytromtteïule |§j ^eettw0c1fyes* fjj HDDELiiiQSCHE COURANT c&goesche courant) ZIJ, DIE GELUK BRENGT Hitler over EmgeSaimd's oeHogsdoeleindeo^ Twintig Duitsche bommenwerpers aan de Engelsche kust. 183e JAARGANG TWEE BLADEN iiijdJiwx'ri HLflii ["'IVriSj- EERSTE BLAD Dagblad. Uitgave C.-V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. WOENSDAG 31 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bq contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. 31 Januari 1938 en 31 Januari 1940 welk een verschil! Toen uitbundige vreug de, jubel, een Nederland dat zijn nuchter heid kwijt was. En nu: ook wel vreugde, maar anders. Niet uitbundig, doch innig en diep doorvoeld medeleven met het fa miliefeest in het Prinselijk gezin. Geen feestelijkheden, alleen maar vlaggen. Vlag gen als verkondigers van wat Nederland voelt en wat Nederland denkt op dezen dag. Juist in de ernstige tijden die wij nu meemaken, zal deze enkele uiting van onze gevoelens de vlag uit en verder niets een bijzondere sfeer geven aan deze feest viering. Beatrix, Zij die geluk brengt, zoo noem den haar haar' Ouders, gevoelig voor de symbolieke beteekenis van de namen die zij Hun kinderen geven. Prinses Béatrix hééft reeds geluk gebracht, zij het ook on bewust. Al door haar geboorte werd het geluk van het Nederlandsche Volk opnieuw bevestigd. Voor zoover het in de mensche- lijke berekening ligt, wisten wij, dat het Oranjehuis zou worden voortgezet. En wij vierden onze vreugde daarover. Er is meer: Wij zullen niet licht het familiekerstfeest vergeten, dat de radio ons op .25 December j.l. deed hooren. „Mooie kerstboom" was de opgetogen roep van ons ■"-■"sesje. Zelfs de meest pessimistische eraar moet toen wel even een glim- van stille vreugde hebben gehad. Er a de plotseling hard neervallende sla- weer nieuw geluk in ons Koninklijk Een geluk, dat een toekomstbelofte ich sluit voor ons geheele volk. Geluk te brengen zal haar roeping z\jn, zoo. hebben het haar Ouders bij de naam geving bedacht. Het is een mooie taak die haar Ouders haar hebben opgelegd. Maar een moeilijke. Maar zij heeft de goede voorbeelden voor het grijpen. Ziet, hoe Prins Bernhard" contact houdt met het ge mobiliseerde Nederland, hoe Prinses Juli ana zich beweegt tusschen haai- vroegere medestudenten, onder de padvindsters en vooral ook, hoe Zij deelneemt aan het werk van het Roode Kruis. Met dit voorbeeld voor oogen kan het haast niet anders, of ook de Prinsesjes zullen al vroeg weten van het contact dat ons Vorstelijk gezin houdt mét Zijn Volk, en daaraan medewerken. En dan zal de naam tot zijn volle recht kunnen komen. God geve, dat het zoo moge zijn. Weer een zwerm van 200 Russische vliegtuigen boven Finland. De nieuwe roode troepen: Seter en wreeder. ,ssen hebben gisteren groote zwer- abardementsvliegtuigen uitgezon- het Finsche binnenland te besto- t Finsche legerbericht schat het aantal toestellen op 200! Ook ditmaal is een ziekenhuis gebombardeerd. Het juiste aan tal slachtoffers is nog niet bekend. De Finsche luchtmacht heeft gisteren eveneens bombardementsvluchten onderno men en deze werden met succes bekroond. Onder meer hebben de Finnen een Russi sche haven aangevallen en de daar liggen de schepen, kantonnementen en eenige sta tions gebombardeerd. De Finnen verloren hierbij een vliegtuig, terwijl er 21 Russische toestellen waren opgestegen ter verdedi ging. VERBITTERDE GEVECHTEN BIJ HET LADOGAMEER. Nog steeds wordt er verbitterd gevochten ten Noordoosten van het Ladogameer. De Finnen melden, dat zjj alle Russische aan vallen, met soms zeer groote verliezen voor de Russen, hebben afgeslagen. Het Fransche persbureau Havas bericht hierover: „Aan liet front van het Ladogameer zet ten de Russen hun wanhopige aanvallen voort. Men heeft den indruk, dat de Rus sen de onmogelijkheid van een terugtocht begrijpen en er den voorkeur aan geven zich door het Finsche vuur te laten doo- den, liever dan het gevaar te loopen om van honger en koude om te komen bij een terugtocht door verlaten, uiterst geacciden teerd gebied". De Finsche militaire autoriteiten zijn algemeen van opvatting dat de Russische troepen die in den sector van het Ladoga meer strijden, de beste zijn, die tot dusver door de Sovjets in het veld gebracht zijn._ Ze zijn moedig en in staat tot heldhaftige daden, goed uitgerust en welbewapend, doch toonen een zeer groote en systematische wreedheid. B\j de operaties aan het front van het Ladogameer stuiten de Finnen op groote moeilijkheden, omdat het hier een bewe gingsoorlog betreft, waarin men gevaar loopt onverwacht voor den vijand te komen te staan. Het Finsche legerbericht meldt o- krijgsverrichtingen ter zee: Gesteund door geschut en luchtmacht heeft de vijand den geheelen dag de stellingen der forten te Mantsi aangevallen. Alle aanvallen werden afgeslagen. Op de Karelische landengte heeft de Finsche kustartillerie verscheide ne Russische veldbatterüen tot zwijgen ge bracht. Voor het overige niets te melden. „FINLAND IS SLECHTS EEN éTAPPE." De Finsche bladen melden, dat de Rus sische pers er naar streeft de belangstelling van het Russische volk voor den oorlog te gen Finland gaande te houden. De Sovjet bladen staan vol geestdriftige verhalen over zegevierende opmarschen yan het roode? leger. Zf verklaren, dat de Russische overwin ning slechts een étappe zal zijn op den triomftocht van het bolsjewisme door de wereld. Tusschen vorst en dooi De depressie, welke gisteren over Frank rijk lag, heeft zich actiever getoond dan te verwachten was en deed over Zeeland vanochtend de temperatuur tot het nulpunt stijgen. De barometers zijn nu vrijwel over al dalende, zoodat de mogelijkheid, dat we eindelijk van den strengen winter verlost worden, aanwezig schijnt. Echer, men re- kene daarop nog riiet te vast. In het Noor den en Oosten van ons land heerschte ook heden nog strenge vorst en de wind bleef vanmiddag uit het Oosten blazen. Het schijnt, dat. er een soort van strijd gaande is tusschen Oost en West. Wïe het wint, kan op dit oogen blik nog niet worden voor zien. Belgisch crediet voor het Finsche Roode Kruis. Twee millioen franken. De gistermiddag bijeengekomen Belgi sche ministerraad heeft besloten, den mi nister van buitenlandsche zaken te machti gen, een aanvullend crediet voor te stellen an 2 millioen franken, teneinde het Roode Kruis een subsidie te verleenen ten behoe ve van Finland. Ongelukken en millioenen schade door de koude. Dertig mijnwerkers le vend begraven onder een lawine. Uit Japan wordt gemeld: Ruim vijftig menschen hebben den dood gevonden als gevolg van-lawines en instorting van hui zen onder het gewicht van de sneeuw tij des zware stormen ii; de districten aan de Japansche zee en in het Noordwesten. In de prefectuur Foekoe'. zijn een dertigtal .mijnwerkers levend gegraven onder een .lawine, toen zjj zich buiten de mijn in een .kamp bevonden. De'/reddingswerkzaamhe den hebben lot dusver geen resultaat opge leverd. Het treinverkeer ondervindt groo te moeilijkheden. Met het stopzetten van het veer-verkeer over den Grooten BeJt, hetgeen gisteren door de ijsvorming Noodzakelijk is gewor den, is een der belangrijkste verbindingen tusschen Kopenhagen én de Westelijke dee- len van Denemarken afgesneden. Het aan tal goederenwagens, dat wacht op vervoer over den Grooten Belt, bedroeg gisteravond ongeveer 500. Men verwacht, dat in de eerstvolgende dagen 'n zekere schaarschte en prijsstijging voor levensmiddelen in de hoofdstad zal optreden. De 600 passagiers, welke de veer bij zijn laatste poging, om over te steken vervoerde, zjjn met een ijsbrekcr van de in het ijs vastgeloopen veer boot gehaald en naar land gebracht. MILLIOENEN DOLLARS SCHADE. Uit de Ver. Staten wordt gemeld: De boe ren en kweekers in de Zuidelijke staten hebben de schade welke de huidige koude golf de hevigste van liet laatste decen nium aan hun boomgaarden en tuinen heeft aangericht, op verscheidene mil lioenen dollars geraamd. In de graandistric- ten daarentegen hebben do boeren met genoegen den zwaren sneeuwval verwel komd. welke een beschermend dek uit strekte over het voorjaarsgewas en het eerste vocht bracht aan de velden, welke sedert het najaar verdroogd waren. DF. VISSCHEN ZIJN VERDOOFD. Uit Zuid-Slavië meldt men: De recente koudegolf heeft vooral aan de kust van de Adriatische Zee ernstige schade aangericht, aangezien in de olijfboomgaavden door het voorjaarsweer der laatste dagen reeds met liet werk begonnen was. Duizenden olijf- boomen en vroeg ooft leverende boomen zijn vernield. In Dalmatië heeft de koude een merkwaardig gevolg gehad: het water van de Adriatische Zee is zoozeer afge koeld, dat heele zwermen visschen naar de oppervlakte komen en daar als verdoofd blijven drijven, zoodat de visschers de visch in groote hoeveelheden binnen boord kun nen halen. Uit de bergstreken van Zuid- Slavië komen berichten over zware schade aan het wild. Critiek op „prediker Chamberlain". Gisteren was het 7 jaar geleden, dat Hit- Ier in Duitschland de madht overnam. Ter! gelegenheid hiervan heeft hij te Berlijn een groote rede gehouden. De plaats, waar Hit- Ier zou spreken was tot het laatste oogen- blik onbekend, doch zij bleek te zijn in het Sportpaleis, 'een gebouw waaraan de nati- onaal-socialisten vele herinneringen hebben uit den tijd toen zij nog vochten om de macht. Hitier wees op de Engelsche beloften aan de wereld voor het geval de Geallieerden den oorlog zouden winnen. De „Führer" zeide hiervan o.m.: „Met andere woorden: een gouden tijd perk zal aanbreken. Hetzelfde heeft men evenwel reeds in 1918 beloofd. Ook toen heeft men gesproken over gerechtigheid en ontwapening. Deze ontwapening zou wor den bekroond door een bond van ontwapen de mogendheden, die besloten hadden alle geschillen in vrije besprekingen uit den weg te ruimen. Evenwel werd, zonder rekening te hou den met het recht van zelfbestemming van de volken, Europa in stukken gehakt; groo te staten werden ontbonden, volken neer geslagen en naties werden nadat zij weer loos waren gemaakt, ook rechteloos ge maakt. Men sprak ook niet meer van ont wapening, doch men bewapende verder. Conflicten werden niet langs vreedzamen weg opgelost, doch de bewapende staten voerden verder oorlog en alleen de ontwa penden konden zich niet verweren tegen de daden van geweld van de bewapenden. Ook kwam geen economische welvaart, doch een waanzinnig systeem van herstelbetalingen bracht een economische ellende, niet alleen voor de overwonnenen, doch ook voor de overwinnaars zelf. De Godsdienst werd ge heel op den achtergrond gedrongen. Ver volgens herinnerde Hitler aan de ellende van Duitschland in de jaren 1918 en daar na toen het democratische Duitschland ver geefs bedelde en vergeefs protesteerde. In dezen tijd ontstond de nationaal-socialisti- sche beweging. In de plaats van het ver geefs hopen heeft het de hoop gesteld op de eenige hulp, welke in déze,wereld bestaat: de eigen kracht. Engeland heeft 300 jaar gestreefd een werkelijke 'consoiideering van Europa te verhinderen, evenals Frankrijk vele eeu- een consolideering van Duitschland heeft pogen te verhinderen. „Wanneer nu een Herr Chamberlain op staat als prediker en zijn vrome oorlogs doeleinden aan de wereld bekend maakt, dan kan ik slechts zeggen: uw eigen geschie denis spreekt u tegen, heer Chamberlain. Se dert 300 jaar hebben uw staatslieden steeds gesproken by het uitbreken van een oorlog als thans gij, heer Chamberlain, spreekt. Volgens uw zeggen hebt bij steeds voor God en Godsdienst gestreden, doch in 300 jaar hebt gij omstreeks 40 millioen vierkan- Na hevige gevechten eenige schepen tot zinken gebracht. Gisteren hebben Duitsche bombardements vliegtuigen weer een massalen aanval ge-1 pleegd op schepen aan de Engelsche kust Brits.clie gevechtsvliegtuigen zijn opgeste gen en ook het lucht a £\v e erg eschu t dei- schepen is in actie gekomen. Eenige vaar tuigen zjjn tot zinken gebracht Een Duitsch vliegtuig werd neergescho ten, wat door het Duitsche officieele com muniqué bevestigd wordt. Reuter meldt uit Londen: Naai' van gezag hebbende zijde wordt vernomen, hebben gis-, teren twintig Duitsche bommenwerpers deelgenomen aan de aanvallen op de Brit- sche kust van Aberdeen tot Kent Duitschers hebben niet slechts een toestel verloren, doch. een ander werd buiten ge vecht gesteld. De bommenwerpers hebben nog vier schepen aangevallen. Vernomen wordt, dat een Duitsche bom menwerper na een gevecht met een schip voor de Schotsche kust, is weggevlogen na blijkbaar getroffen 1e zijn Van de uit 2S leden bestaande beman ning van het Britsche ss Stanburn", dat door Duitsche vliegtuigen is tot zinken gebracht, hebben er slechts twee het leven afgebracht. Onder de Engelsche schepen, die giste ren door Duitsche vliegtuigen zijn aange vallen, bevinden zich het Britsche olie tankschip British Triumph", groot 8,500 ton, en het steenkoolschip uit Wales ,,C.o- ryton", groot 4 553 ton, thuisbehoorende in Cardiff. Beide schepen zjjn buiten de Oostkust aangevallen Reuter kon nog geen nadere bijzonderheden verstrekken. Een reddingboot aan de Oostkust heeft getracht zeventien opvarenden van twee te Huil thuisbehoorende trèilers, die door Duitsche vliegtuigen waren gebombar deerd, op te sporen De boot is nog niet teruggekeerd. Vijftien andere opvarenden dezer treilers waren eerder aan land ge komen SLECHTS ééN GEREDDE Reuter meldt, dat het lichtschip „East Dudgeon" voor de Oostkust van Engeland door Duitsche vliegtuigen is aangevallen Een bombardementsvliegtuig begon met het lichtschip met mitrailleurvunr te be stoken; vervolgens werden nog negen bommen geworpen, waarvan de laatste het schip trof. De acht opvarenden van het lichtschip gingen in een kleine boot en roeiden naar de kust Des nachts om streeks half drie waren nog slechts twee van hen in staat om te roeien. Men hoor de toen de branding op de kust Toen de mannen meer het land naderden, sloeg de boot om Zeven van hen kwamen om en slechts een der opvarenden. John San ders, wist zwemmend de kust te bereiken Hij heeft nog gepoogd den kapitein van het lichtschip te redden, doch deze spoel de weg Sanders strompelde over de dui nen en is in een schuur uitgeput ineen ge zonken. Hij werd hier des morgens gevon den. BERLIJN MELDT: NEGEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D.N.B meldt uit Berlijn: „Groepen Duitsche vliegers hebben ook in den loop van 30 Januari verkenningsvluchten ge maakt boven de Noordzee en de Engel sche kust, van de Orkaden tot aan monding van de Theems Daarbij werden wederom zeven gewapende koopvaardij schepen lot zinken gebracht, een achtste zwaar en verscheidene andere licht be schadigd. Bovendien werden twee Britsche voorpostenschepen tot zinken gebracht. Ondanks zeer krachtig luchtafweervuur van alle aangevallen schepen en ondanks het optreden van talrijke vijandelijke jacht- toestellen wordt slechts een eigen vliegtuig vermist." te km van de aardoppervlakte onderwor pen. „IN WERKELIJKHEID." Hitier ging na, waarom de Engelschen in werkelijkheid oorlog hebben gevoerd al dus het D.N.B. en hij noemde de vol gende punten: om hun handel uit te brei den, om goudlanden te winnen, om de heerschappij over diamantmijnen meester te worden. In Midden-Europa leven 80 millioen Duitschers en aaneengesloten vormen zij een macht. Doch wanneer zij versplinterd zijn, zijn zij weerloos en machteloos. Daar- verzette men zich tegen de vorming van de staten Italië en Duitschland. Deze zijn evenwel nu als jonge volken in den kring getreden en stellen hun eischen. Tegenover hen staan de zg. bezitters, die groote ge bieden der wereld eenvoudig blokkeeren. In het groot herhaalt zich, wat binnen de volken is gezien, nl. dat degene, die heeft, eenvoudig heeft, terwijl degene, die niet heeft, eenvoudig niet heeft en dat dit de Gode welgevallige ordening is. Het Duitsche volk heeft geen haat je gens het Engelsche of het Fransche volk, zijn eischen namen van deze volken niets, doch het Britsche en het Fransche volk werden opgehitst tot haat. Zij geven thans zelf toe, dat Polen waarschijnlijk zou heb ben toegestemd, doch dat zij dit niet hebben gewild. Zjj wilden den oorlog. Churchill heeft te kennen gegeven, dat hij hoopt, dat nu de oorlog, met bommen zal beginnen en hij roept reeds, dat deze strijd geen halt zal maken voor vrouwen en kin deren. Wanneer heeft Engeland ooit halt ge maakt voor vrouwen en kinderen? De ge heele blokkade is tegen vrouwen en kinde ren gericht; ok in den strijd tegen de Boe ren is tegen vrouwen en kinderen gestre den. De huidige generatie draagt het lot van Duitschland. Onze tegenstanders schreeu wen: Duitschland moet ondergaan. Duitsch land kan steeds maar een antwoord geven: Duitschland zal leven en Duitschland zal daarom overwinnen." Engeland over Hitler's rede. Reuter meldt uit Londen: „Terwijl het niet mogelijk is een wel overwogen reactie te melden op de rede voering van 'Hitler, is toch in Londen gis teravond de volgende commentaar gegeven: Het grootste deel van de redevoering was gewijd aan argumenten, die thans tot den draad versleten zijn, over den Duitschland opgedrongen oorlog. De gebruikelijke on juistheden over Duitschlands vredeswil werden nog eens herhaald. De voornaam ste les, die uit de redevoering kan worden getrokken is, dat Hitier eindelijk de dwaas heid heeft leeren inzien van zijn vroegere pogingen om Frankrijk van Engeland te scheiden, teneinde afzonderlijk, wanneer hem dat goed zou uitkomen, heide landen te vernietigen." Een geweldig gat in den Zeedijk bij Hoofdplaat De grootste oeverafschui- ving, die hier ooit heeft plaats gehad. Een geweldige dijkval heeft gisteren een gedeelte van West Zeeuwsch-VIaandcren opgeschrikt. In den zeedijk bij het dorpje Hoogeweg, onder de gemeente Hoofdplaat, is een gat ontstaan met een middellijk van 200 meter. Aan den voet van de steenglooiïng, den „teen", heeft het gat een breedte van 130 meter. Op het midden van den dijk loopt het breeder uit en bovenaan de glooiing heeft de instorting een breedte van 100 meter. De diepte op de oeverljjn bedraagt bij laagwater ongeveer 5 meter. Peilen in het gat zelf is niet mogelijk door den ijs gang, maar men neemt aan, dat het gat !er diep is. Dit is, naar men ons van gezaghebbende zjjde mededeelt, de grootste oeverafschui- ving, welke er ooit heeft plaats gehad. Vanmorgen brokkelden de wanden van het gat nog steeds meer af. Men trachtte te redden wat er te red den viel van de keiglooiïng, maar hiermee had men slechts weinig succes. Hoewel de juiste oorzaak nog niet be ter plaatse door den stroom langzaamaan kenö is, neemt men aan, dat de dijk daar ondermijnd is, totdat plotseling gisteren de dijk als het ware in het water wegzakte. Men begrijpt, dat de ontsteltenis der om wonenden eerst groot was. Er schijnt ech ter geen gevaar te bestaan, dat de dijk doorbreekt. Een der vaargeulen van de Westerschelde loopt langs Hoofdplaat. Een paai- honderd meter verder het land in ligt een andere, iets lagere, dijk, welke men heeft aangelegd toen omstreeks twaalf jaar geleden hier in de nabijheid, maar meer Westelijk dan thans, ook een djjk- instorting plaats had, welke echter minder ernstig was dan thans. Tusschen de twee dijken in ligt een poldertje en achter den storte zeedijk werd niet als weg gebruikt, tweeden dijk loopt de weg. De tlians inge- Ongecorrigeerd. SchouwenDuiveland geïsoleerd Schouwen en Duiveland, dat de laatste weken wèli.swaar moeilijk, maar in elk geval nog te bereiken jvas, is thans vol komen geïsoleerd. De veerdienst Anna Ja- cobaZijpe kan zoo nu en dan nog va ren, maar op het eiland zijn de wegen die naar dit veer leiden, zoodanig inge sneeuwd dat het veer niet meer te berei ken is. Zeelands Noordelijk eiland is dus van de buitenwereld afgesloten en de be woners ondervinden alle bezwaren aan dit isolement verbonden. Naar de burgemeester van Zierikzee ons hedenmorgen telefonisch mededeelde had hij sinds Maandag geen post en kranten meer ontvangen. Bewoners, die in ver band met zaken naar elders moeten, zien geen mogelijkheid van het eiland af te komen. Ook het verkeer tusschen de verschil lende plaatsen is gestremd. Het wordt dan ook wel ten zeerste be treurd dat de Zeeuwsche luchtlijn in ver band met de mobilisatie is moeten ver dwijnen. Men hoopt echter, dat de mi nister van waterstaat, deze verbinding, voor de vorstperiode weer in eere zal her stellen. Gisteren hebben wij gemeld, dat liet Provinciaal bestuur van Zeeland pogingen daartoe heeft aangewend. Naar wij ver nemen stuit dit tijdelijk herstel van de Zeeuwsche luchtlijn vooralsnog op bezwa ren. De K.L M. is gaarne bereid te vlie gen, maar zoolang geen „corridors" wor den vrijgegeven, is het practsich niet uit voerbaar een vliegdienst, die over zee zou moeten leiden, van Amsterdam via Haamstede naar Vlissingen in te leggen. DE URKERS OFFEREN VOOR FINLAND Op initiatief van de Urker visschers is Zaterdag jl. op Urk een inzameling gehou den ten behoeve van Finland. In totaal werd 450 gulden bijeengebracht, een aan zienlijk bedrag, wanneer men in aanmer king neemt, dat op het oogenblik nagenoeg de geheele bevolking van Urk als gevolg van den vorsttoestand zonder werk is

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1