KRONIEK VAN DEN DAG Beperking internationaal verkeer. TJIS TEGEN DE WET TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MJDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 30 JANUARI 1940. No. 25. Engeland's economische en sociale probleinien. Engelaua .neen oyKitzynèciiii'omlschè jan; sociale problemen in verband 'met den oor log, hoe rijk.liet dan'heet te zijn. Chamber lain -.sprak er enkele weken geleden over; bij. wijze van waarschuwing aan het 'Brlt- sehe publiek: ten deze niet lichtvaardig 'te' zijn. En- -Zaterdag zinspeelde Churchill er op in zijn .rede de Manchester. -Engeland heelt nog ruim een millioen werkloózen,; die in het pi'oduetie-apparaat .ingeschakeld zullen moeten1 worden. Ook op de vrouwen zal het land een beroep doen, terwijl de vakvereehigingen bereid dienen te zijn, -al dus- Churchill, om water bij'hun socialen wijn te doen. De Engelsche regeering is overigens nog bezig de plannen, welke zy heelt, om Enge- lana's economische ruggegraat te verster ken voor te bereiden, in aar de „Daily Ex press" een dezer dagen meldde, zuilen deze- plannen worden onderworpen aan een raaa van advies, samengesteld uit bestuursleden van de patroons- en werkliedenverenigin gen, die in alle kwesties van arbeidsvoor ziening met de regeering samenwerken. Deze plannen moeten voorstellen inhouden om een betere verdeeling over het land te krijgen van de gesciioolde werkkrachten een geschikt gebruik te verzekeren van half geschoolden en voorts een zoo ruim mogelijk gebruik te maken van vrouwen ter vervanging van die mannen, die in an dere takken van industrie noodig zyn. De bedoeling is, dat geschooide werk krachten op plaatsen, die ingenomen kun nen worden door mannen en vrouwen, die hall gescnoold zijn, hun plaats zuilen rui men, terwijl de hall! gescnooiden op hun beurt weer zullen vervangen worden, voor zoover mogelijk, door ongeschoolden. Het is deze laatste maatregel, die in tijden van. vrede altyd gesUnt heeft op verzet van de vak- vereemgingen, waardoor het toen niet mo- gelyk was bepaalde industrieën, welke men reeds bij voorbaat op den oorlog wilde in richten, zoo te orgamseeren als wenscnelyl: geacnt werd. Uit den aard der zaak is het niet de be doeling de vrijkomende geschooide werk krachten werkloos te laten, doch integen deel om hen te werk te stellen op plaatsen waar ten voile van hun bekwaamneoen ge bruik kan worden gemaakt. De vrouwen, waarvan Churchill Zaterdag sprak, zouden vooral bestemd zyn voor die fabrieken, waar eenvormig werk verricht wordt, dat betrekkelijk spoedig te leeren js, gelijk dat in verscheidene fabrieken van oorlogstuig, het geval is. Voorts zou de regeering ook gebruik willen maken van de diensten van, liefhebbers op verschillend gebied, die to, dusver niet in de industrie werkzaam wa ren, doch juist nuttig werk kunnen doen, daar, waar meel' gevarieerden arbe.d ver richt moet woraen. De vrouwen moeten verder nog veel meer dan tot dusver dienst doen bij de spoor- en tramwegen en -.de omnibusdiensten. Van de vrijkomende geschoolde arbeiders zouden er heel wat bestemd worden voor den scheepsbouw, waar men een groot gebrek heeft aan bekwame vakarbeiders. Van regeer-ingszyde wordt het Engeische publiek voor liet overige telkens te ver staan gegeven, dat een ieder zich opoffe ringen zal moeten getroosten, omdat de totale consumptie der burgerij noodzake- kerwijs dient te worden beperkt. Men vraagt zich in Engeland nu wel eens af, zoo lezen we in een beschouwing in de N.RiC. aan de onderhavige zaak gewijd,, waarom een land, dat over zulke uitgebrei de hulpbronnen beschikt, zijn toevlucht moet nemen tot oeconomische maatregelen, welke met die in landen als Duitschland en Italië overeenstemmen. Hierbij stelt men ook de vraag of de Duitsche duikboot- en mynoorlog daar soms toch voor verant woordelijk was. Van officieuze Engelsche zijde erkent men, dat zulks in zekere mate het geval is. De oorlog ter zee dwingt tot het toepassen van het convooistelsel, dat aanleiding geeft tot vertraging voor de- scheepvaart, doch dit convoo.stelsel, zoo merkt men op, is juist bedoeld om de uit werking van den duikboot- en mynoorlog zoo gering mogelijk te maken. De reden voor. de geboden versoberingen, ligt hoofdzakelijk op /mder terrein. Enge- lands geldmiddelen 'zijn niet onbeperkt, grondstoffen zijn maar niet an-onbeperkte -mate te verkrijgen en* ook afgezien van de Duitsehe oorlogsmaatregelen, is-dé scheeps- ruimte -beperkt. Bovendien i-zijn drie. mil lioen meer mannen door den militairen dienst aan het productie-proces, onttrokken. Hier zijn wij weer--terug, bij'het:punt, door Churchill en de „Daily -Express" aange roerd; dat' '-wil -zeggen" bij het ."gébrek' aan werkkrachten. Daaraan kan men '-wei -eenigszins tegemoetkomen,door'het jgebrui- ■ken van de thans" no'g werkloozen voor 'zoover 'die althans bruikbaar zijn van vrouwelijke werkkrachten 'en' - verlenging van den. arbeidstij;d, doch daarmee schept men tevens nieuwe' bronnen van inkomsten dientengevolge een uitbreiding van de vraag en daardoor ook weer een nieuw te kort in de productie voor burgerlijk br-uik. Met andere woorden - ook al hebben de maatregelen, waarover Churchill gesproken heeft, succes, dan wil dat nog niet zeggen, dat daarmee--de beperkende bepalingen voor het Britsehe .publiek zullen vervallen. Ten hoogste kan het hopen, dat zij niet erger zullen worden en dat de grootere kracht, welke de oorlogsindustrie tengevolge van deze maatregelen zal kunnen ontplooien, zal bijdragen tot verkorting van den oorlog, waardoor dus de duur van het te lijden leed verkort zal worden. Men moet hierbij ook niet vergeten, dat Engeland om den oorlog te financieren, zijn bronnen van inkomsten zooveel mogelijk op peil moet houden, dus ook moet letten op handhaving van zijn uitvoer, zoo mogelijli zelfs op vergrooting daarvan. Ook deze vergrooting moet leiden tot een verminde ring van hetgeen voor binnenlandsch ge bruik beschikbaar is, maar eischt daarbij tevens weer den inzet van nieuwe w< krachten, die ook weer hun eischen stellen op het gebied der consumptie. En zoo komt er nooit "een eind aanVrede is beter... PRINS BERNHARD BIJ HET STUDIEFONDS VOOR WERKVERRUIMING. Prins Bernhard heeft gisteren te Den Haag een vergadering van het studiefonds voor werkverruiming bijgewoond. Dit fonds, waarvan voorzitter is ir. W. H. van Leeuwen te Delft, is eenigen tjjd ge leden op initiatief van Prins Bernhard tot stand gekomen. Te sterke prijsverhooging bruine boonen, witte boenen en capucijners? Het Kamerlid Amelink stelt vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid de heer Amelink heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de Nederlandsche Akker- bomvcentrale Ze'euwsche brüine boonen en Mansholt-capueijners van de producenten koopt voor den prijs van respectievelijk 17 en 18,50 per 100 kg en deze beide produc ten aan den handel levert voor 23,30 per 100 kg, zoodat een bruto winst gemaakt wordt van respectievelijk 6,30 en 4,80 per 100 kg? Is het voorts juist, dat de bruto winst, die de akkerbouwcentrale maakt op het arti kel witte boonen 7,80 per 100 kg be draagt? Indien dit juist is, wil de minister dan maatregelen nemen teneinde deze sterke prijsverhooging tegen te gaan? DUITSCHLAND ZOEKT ENERGIE. Het D.N.B. meldt: Dezer dagen is te München de „Bayeri- sche Wasserkraftwerke A.G." opgericht. Deze nieuwe maatschappij beschikt over een kapitaal van 15 millioen mark, dat verhoogd zal worden tot 300 millioen. Het doel van deze maatschappij is de tot nu toe nog niet gebruikte waterkracht van Beieren te ontginnen; jaarlijks zal dit een energie van vele milliarden kilowatt ople veren, volgens-een nieuw systeem dat goed- kooper is dan de tot nu toe gevolgde. Op met douaneslagboomen af te sluiten wegen. In aansluiting op de publicatie in de Ne derlandsche' Staatscourant van 6 Novem ber'1939, werd in de Staatscourant van gis teren het volgende'bekend gemaakt. "In verband mét de sluiting van Duitsche zijde, van het verkeer-te lande over de Duitsch-Nederlandsche grens van 8 uur 's- avonds tot 7 uur 's morgens (midden-Euro- peesche tijd) uitgezonderd wat betreft het spoorwegverkeer, worden de Nederlandsche grenskantoren der invoerrechten aan die grens voor in- en uitvoer langs landwegen, met ingang van 12 Februari a.s. tot nader order gesloten van 20 tot 6 uur, (Amster- damsehe tijd) en gedurende den sluitings tijd, welke volgens de thans geldende re geling buiten dit tijdvak valt. Ten aanzien van de openstelling en slui ting van de grenskantoren der invoerrech ten aan de Nederlandsch-Belgische grens gelegen, blijven de bestaande regelingen van kracht. De op verschillende vegen in liet grens gebied aangebrachte of nog aan te bren gen douaneslagboomen worden gedurende de tijdstippen, dat de grenskantoren der in voerrechten zijn gesloten, niet geopend c houdens de hierna bedoelde afwijkingen. Tijdens de sluiting van de slagboomen zal het binnenkomen en uitgaan langs de over de Nederlandsch-Duitsche of de Neder landsch-Belgische grens voerende landwe gen, met alle goederen, gebezigde vervoer middelen hieronder begrepen, zijn verboden, met dien verstande, dat het verkeer blijft toegelaten met goederen èn vervoermidde len, welke langs de gesloten boomen kun nen passeeren, voor zoover daarvoor geen douaneformaliteiten .vervuld behoeven te worden. De te Putton en te Nispen geplaat ste slagboomen worden bediend van 6,30 tot 24 uur. De te E e d e geplaatste slagboom wordt bediend van 7 tot 23 uur, die te Kapel- 1 e b r u g van 6,30 tot 1 uur 's nachts, te Sas van Gent dag en nacht, en te Sluis in het tijdvak 4 November tot en met 31 Maart van 7 lot 21,30 uur, en van 1 April tot en met 3 November van 7 tot 0,30 uur 's nachts. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bediening van alle slagboomen op Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen, zal plaats hebben ais op werkdagen en dat buiten de gewone kantooruren, het bedie nen der slagboomen uitsluitend geschiedt ten behoeve van het verkeer, waarbij geen douaneformaliteiten behoeven te worden vervuld. De inspecteurs der invoerrechten en ac cijnzen zijn gemachtigd om voor gevallen, waarin dit door hen noodig wordt geacht, doorioopende of bijzondere afwijkingen voor het passeeren der grenzen, onder hen te stellen voorwaarden toe te staan, met dien verstande evenwel, -dat indien, het passee ren buiten de gewone kantooruren plaats heeft tusschen zonsondergang en zonsop gang, behalve wanneer het postvervoer of vervoer door andere rijksdiensten betreft, kosten zijn verschuldigd. MENAGEGELD VOOR HEN DIE VOOR EERSTE OEFENING OPKOMEN, Vrag'en van het Kamerlid Wijnkoop aan den minister. Het Tweede Kamerlid de heer Wijnkoop heeft de volgende vragen gericht tot den minister van defensie: Is het waar, dat bij verlof geen menage- geld (vergoeding wegens gemis van levens middelen) uitbetaald wordt aan hen, die voor eerste oefening zijn opgekomen, en tevens dat in het algemeen eerst van 1 De cember af menagegeld wordt uitbetaald? Wil de minister maatregelen nemen, op dat menagegeld ook aan hen, die voor eer ste oefening opkomen, wordt verstrekt en dat het in elk geval met terugwerkende kracht van den eersten dag der mobilisatie af wordt berekend? Het Engelsche verkeer stagneert door de koude. Vele treinen zijn ingesneeuwd. Uit alle deelen van Engeland zijn be richten ontvangen over chaotische toestan den op de wegen en spoorwegen als ge volg; van de slechte weersomstandigheden Men kan zich niet herinneren, dat het' verkeer zoo in de war is geweest als dit jaar. Vooral in Nóori-Engeland en Schot land zijn de toestanden bijzondér. ernstig. Het treinverkeer tusSchèn zekere, centra moest geheel worden gestaakt. Velé trei nen zijn in Schotland „verloren Sneltreinen uit Noord-Engeland zijn met twaalf uur vertraging te Londen aange komen en enkele nachttreinen uit het Noorden zijn gisteren niet op hun be stemming te Londen gearriveerd Ook Londen en de voorsteden hebben ernstig te lijden. Enkele voorsteden wa ren volkomen van de stad geïsoleerd voor auto en trein. De verbindingen met voor steden, die volgens de dienstregeling een half uur vergen, zijn nu slechts in een paar uur mogelijk Over een verbinding, welke anders diie minuten duurt, heeft men in een geval zelfs 37 minuten noo dig gehad. Nader wordt gemeld: De groote chaos in het verkeer per as en rail duurde gisteravond nog voort. Sinds menschenheugenis is er niet een zoo groote desorganisatie voorgekomen in het verkeer. Honderden reizigers, die het weekeinde m treinen hebben doorgebracht, zijn nog steeds niet op hun bestemming aangeko men. Zij brengen den avond door in de sta tions en restaurants. De spoorwegdiensten naar en van Schotland en Noord-Ierland zijn thans volkomen stopgezet. In sommige gevallen zijn levensmiddelen gezonden naar passagiers, die in vastgeloopen treinen zit ten en niet weg kunnen. Onder de honder den, die vertraging hebben, bevindt zich een aantal op den voorgrond tredende perso nen, o.m. de Finsche gezant, Gripenberg en zijn vrouw, die Zondagavond uit Londen naar Glasgow vertrokken waren en die nog steeds niet verder zyn gekomen dan Carlis le. Het ministerie voor de voedselvoor ziening heeft bekend gemaakt, dat het pu bliek in verband met de weersomstandighe den met meer schapenvleesch en minder rundvleesch genoegen moet nemen. Er is ook tijdelijk een tekort aan varkensvleesch. DUITSCHE SPOORWAGENS NAAR ROEMENIë. Naar Havas meldt, hebben de Duitsche spoorwegen dezer dagen 120 locomotieven en 2000 wagons naar Roemenië gezonden ter bespoediging van het transport van R.oe- meensche petroleum naar Duitschland. Dit was noodig geworden doordat de Roemeen- sche spoorwegen niet meer in staat waren spoorwegmateriaal aan Duitschland voor deze transporten te leenen, aangezien het Roemeensche tankwagenpark onvoldoende is om tegelijkertijd te voorzien in de binnen- landsche transporten en die naar het bui tenland. Het Roemeensche tankwagenpark omvat slechts 10.200 wagens. BELGISCH MAILSCHIP MOCHT FOLKESTONE NIET BINNENVAREN, Het Belgische mailschip „Princesse Astrid", dat gistermiddag uit Oostende naar Folkestone was vertrokken met 70 passa giers aan boord, is in het zicht der Brit sehe kust moeten terugkeeren, aangezien het de mededeeling had ontvangen, dat het de haven van Folkestone niet mocht bin nenvaren. Vandaag zou het mailschip trachten zijn normalen dienst te verrichten. z 400 DOODEN DOOR KOUDEGOLF IN AMERIKA. Havas meldt uit Washington: Bijna 400 personen zijn tot nu toe als gevolg van de koudegolf in de Vereenigde Staten bezweken. Een millioen Polen naar Duitschland. Voor landbouwarbeid. Wij lezen in de Frankfurter Ztg, dat in de Nationalsozialistische Landpost wordt medegedeeld, dat de beperking -van het verbruik van stikstof ten behoeve van den Düitschen landbouw veranderd is van 75 -in 95 pet. van het hoogste jaarlüksche gebruik. Daardoor zijn kali en stikstof .in volkomen toereikende mate beschikbaar. Ook, zoo :gaat het bericht verder, is de voorziening met arbeidskrachten verze kerd. Aanknoopende aan de ervaring aan den wereldoorlog, toen ongeveer 500,000 buitenlanders, voornamelijk Polen, in den Düitschen landbouw werkten is voor 1940 een bijzonder grootseheepsche regeling in voorbereiding. Het gaat ar di anaal om ook de gaten, veroorzaakt door liet oproepen van reservisien, te stoppen. Het ligt in het voornemen in tonaal, al leen uit vroeger Polens gebied, een mil lioen arbeidskrachten te gebruiken. Reeds emd Januari zullen deze arbeids- kraenten beginnen aan te komen. (N R. C.) Manner'neim wilde niet in een schuilkelder Veldmaarscaunc mu,iiierneim is op het oogenblik in geheel Scandinavië en wel haast in de geneele wereld een symbolische figuur geworden. Hij verpersoonlijkt voor de buitenstaanders den Finschen moed en den Finschen vrijheidszin. Mannerheim, die zijn militaire opleiding in Rusland genoten heeft om later zijn kennis te gebruiken om zijn eigen land met hulp der Duitschers vrij te maken van datzelfde Rusland, is ook wel een fi guur, die de belangstelling bezig houdt Vele en velerlei verhalen doen over zijn moed de ronde. Een uit de laatsten tijd is het volgende: De Russen bombardeerden een klein Finsch stadje in het binnenland In dit stadje had de Finsche opperbevelhebber tijdelijk zijn hoofdkwartier opgeslagen. Mannerheim zat juist met zijn staf aan het noenmaal toen de alarmsirenes hun onheilspellend geluid lieten hooren Iedereen begaf zich snel naar de schuil plaatsen, of naar den kelder, behalve de maarschalk Toen zjjn ofifeieren er bij hem op aan drongen, zeide hij: „Indien Finland mij noodig heeft, zal ik leven, in-uien niet, waarom naar de schuilkelders gaan" en hij zette zijn maaltijd verder voort Explosies deden liet gebouw op zijn grondvesten trixlen en sommige ruiten vielen aan stukken Alle lotta s, die als diensters werkzaam waren, waren even eens naar de schuilkelders gegaan, met eén uitzondering. Dit meisje stond erop den veldmaarschalk te blijven bedienen Toen de maaltijd en ook het bombarde ment voorbij was, riep de maarschalk het meisje en spelde haar persoonlijk de medaille voor moed op haar uniform. Zij is het eerste Finsche meisje, dat in dezen oorlog voor moed gedecoreerd werd. TEXEL GEÏSOLEERD. De haven van Texel is geheel dicht. Door den zwaren ijsgang kan er geen schip meer uitvaren. De stoomboot „Dokter Wagemaker" zit in het ijs, evenals vele visschersschepen. "Op von Zenuwen Dan hebt U teveel van Uw zenuwen gevergd. Neem een AKKERTJE", d.at werkt kal meerend en ge komt tot rust. helpen direct (Ingez. Med.) Naar het Engelsch van MARTIN POELOCK. 52). H. Nicholas Revel, die zijn smoking verwis seld had voor een zij eten kamerjapon en zijn lakschoenen voor een paar gemaxkelyke pantoffels, zat in een leuningstoel in de kleine, doch behaaglijke zitkamer van zyn flat in Barkston Mansions. Op zijn knieen lag een bloc schrijfpapier en in zijn rech ter hand had hij een potlood, waarmee hij, in gepeinzen verzonken, tegen zyn tanden tikte. Het klokje op zijn schrijftafel stond op kwart voor drie, toen hij uit zijn ge- mediteer opgeschrikt werd door een luid ruchtig geschel aan zijn buitendeur. Hij ging bliksemsnel rechtop zitten en keek verstoord. Hy wachtte roerloos een minuut vei'streek. Weer ging de bel, doch -ditmaal met een kwaadaardige volharding, -welke maar al te duidelijk liet merken, dat de late bezoeker of wie het ook zijn mocht niet van zins was zijn duim van de bel weg te nemen, voor hem openge daan werd. Hij fronste zyn wenkbrauwen, stond op en legde papier en potlood op zyn bureau neer. Hy ging de vestibule in en schakelde het licht aan. Door het matglas in de bovenhelft van de deur zag hy een groote donkere schaduw opdoemen. Hy liep geruischloos naar de deur en trok de ze met een ruk plotseling open. Voor hem stond hu Christopher Vayle, die met zyn kolossale gestalte het heele portaal in be slag scheen te nemen. Nicholas keek h'em aan en zei: „Wei, wel!" „Eens is meer dan voldoende", zei Chris topher Vayle met een zwier,ge handgebaar, „is het my vergund hier binnen te treden?" Nicholas nam hem met half dicht gekne pen oogen aandachtig op. Dit was een man, waarvan hy niets afwist. Hy knikte en deed nu de deür wyder open. Vayle stapte naar binnen en leek in de kleine vestibule geweldiger dan ooit. De kleine ruimte baadde in een zee van licht. Nicholas nam zyn bezoeker critisch op zonder ook maar de minste moeite te doen om dit te ver bergen. Hy zag, dat het wit van Clu'isto- pher's blauwe oogen met bloed doorloo- pen was, ook zag hy, dat Christopher hoewel vast ter been niettemin in zyn manier van loopen en bewegen iets onde finieerbaars had, dat onmiskenbaar op een overmatig gebru.k van spiritualiën wees. „Zullen we hier biyven staan?" zei Vayle. „Of zullen we een kamer opzoeken?" Nicholas opende de deur van zyn zit kamer en liet zyn bezoeker het eerst bin nengaan. Christopher stond nu in het midden van de kamer en keek met een kennelyk goed keurenden blik om zich heen. „Hééél mooi!" zëi hy. „Hééel mooi! Een echte heererikamer!" „Ga zitten", zei Nicholas en zette zich zelf op den rand van zyn schryftafel neer, terwjjl hy zyn handen in de zakken van zyn levendig gekleurde zyden kamerjapon stak. „Nee, merci!" zei Christopher Vayle met een buiging. Zyn oogen dwaalden nog steeds liet vertrek rond. „Ik zou wel wat willen drinken", zei hy zacht. „Help je zelf", .zei Nicholas. Hy knikte met zyn hoofd in de richting van een klein tafeltje, waarop een lcaraf, een syphon en glazen stonden. Wacht u voor de eerlijke bekente nissen van lieden, die vreezen te wor den doorzien. llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllllllll Maar Christopher Vayle schudde het hoofd. „Ik zou wel wat willen drinken", herhaalde hy. „Maar niet met jou". „Lieve hemel!" zei Nicholas Revel. „En fin, missch.en heb je wel gelyk!" Zijn bezoeker kwam nu een stap nader- by. Ware Henry Beecham nog in leven ge weest, hij zou onmiddellylc zyn bewegingen herkend hebben, evenals zyn verzorgde manier van spreken, den spottenden onder toon in zyn stem en de eigenaardige lachen de tinteling in zyn eenigszins met bloed beloopen oogen. Doch hy zou niet de uit drukking herkend hebben, die hy thans in zyn oogen -had, want jegens Henry Bee cham had Clmstopher Vayle geen haat ge koesterd. „Je wilt toch niet insinueeren, dat ik dronken ben?" vroeg de gast. „Ik insinueer nooit", zei de gastheer. „Dan is het goed!" zei Christopher goed keurend. „Zoo pareert een heer. Trouwens, je heele gedrag is correct en uiterst ver fijnd". „Het is tien voor drie", zei Nicholas. „Je wilt hier niet drinken en je wilt niet gaan z.tten. Zal ik een taxi voor je opbellen?" „Doe voor my asjeblieft geen moeite. Wanneer ik hier klaar ben, ryd ik met myn eigen wagen naar huis". „En om hoe laat is dat?" Christopher hield zyn hoofd scheef, sloot Ixalf zyn oogen en berekende hardap: „Eens even denkenwanneer ik meteen begin en goed oppas zou ik aan tien minuten ge noeg hebbenen een minuut of zoo voor ophelderingZullen we zeggen een kwartier?" „Hè ja", zei Nicholas. „Laten we dat. doen!" „Onbeschaamd!" zei Christopher Vayle op een treurigen toon by 'zich zelf. „Zeer onbeschaamd! Ben je klaar?" „Waarvoor?" De reus, die nu wat minder vast op zyn beenen scheen te staan, antwoordde met een stem, die plotseling heel anders klonk een schorre door te lang opgekropte woede verstikte stem: „Voor een pak slaag!" „Nog niet heelemaal", zei Nicholas Re- vel. „Ik veronderstel, dat ik als heer te genover heer tot de vraag gerechtigd ben, wat dit allemaal te beteekenen heeft?" „De grond, waarop je meent, dat ik je een verklaring verschuldigd ben, komt me vry zwak voor", zei Christopher Vayle meer op zyn ouden toon. Zyn stem klonk weer koud en spottend. „Maar een verklaring zul je hebben. Ten eerste heb ik een in- stinctmatigen afkeer van je; ten tweede heb je vanmiddag opzettelijk mijn aan staanden schoonvader zitten treiteren, een man voor wien ik de grootste achting en toegenegenheid heb; ten derde dring je telkens je ongevraagd gezelschap aan myn verloofde op; ten vierde bezorg je me ge woonweg kippevel met je waanwyze ge wauwel; ten vijfde en dat is nog het ergste van allesNee, daarover zal ik maar liever het zwygen bewaren, dat moet in een geheimzinnig waas .gehuld blijven. Tenzy je me natuuriyk met je zeldzame scherpzni- n.gheid zélf kunt vertellen wat dat is". „Makkelyk", zei Nicholas. „Je vyfde re den is, dat je het op zyn minst in één op zicht eens bent met onzen braven com missaris Connor van Scotland Yard". „Hè?" riep Christopher Vayle verrast uit. „Je bent verbazend handig, hoor!" siste h«. Nicholas verloor hem geen oogenblik uit het oog en zag dat hij zyn handen tot vuis ten balde. „Wacnt even!" riep hy nu met een totaal veranderde schrille stem uit. „Je hebt ge lyk!" „Wat?" zei Christopher Vayle en staarde hem onthutst aan. Nicholas haalde nu zyn handen uit zyn zakken en gebaarde er met gekromde Klauwachtige vingers mee in de luent. „Je-hebt-gelyk!" gilde hy. „Gelyk-gelyk- gelyk! Je denkt dat ik X ben. Je bent han dig! Ik ben X! Ik dacht dat ik handig was, maar jy bent nog handiger!" Zyn stem was ovei-geslagen in een heesch gekrysch. „Groote goedheid!" riep Christopher Vayle uit en en staarde hem ademloos aan. Nicholas stond nu rechtop en stootte al- lei onsamenhangende kreten uit, terwyl zich in zyn mondhoeken een dunne streep wit schuim vertoonde. Hy zwaaide wild met. zyn armen om zich heen een van zijn armen verdween heel even achter zyn rug. „Grootezei -Christopher Vayle, doch kwam niet verder. Met één sprong kwam Nicholas van zyn bureau vandaan en terwyi hy op zyn linker voet neerkwam, gaf liy met de wreef van zyn rechtervoet bliksemsnel een fikschen schop tegen den buitenkant van Chris topher Vayle's rechter knie. Hy stortte in zyn volle lengte ter aarde en terwyl hy on der het vallen zyn handen uitstrekte om een steunpunt te zoeken, lcwam Nicholas Re vel's rechter hand achter zyn rug vandaan, waarin hy een klein bronzen beeldje van een me sje omklemd hield, dat altyd op zijn bureau prykte. Het ronde voetstuk van dit kunstvoorwerp kwam met een doffen klink op het achterhoofd van zyn bezoeker neer. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5