MIDDELBURSSCHE COURANT IP tyrwïitctuïe U 3eestu>;«?ci}csc COURANT De Kussen zijn een nieuw offensief begonnen. NUMMER 24 183e JAARGANG •Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; •te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 'ƒ-■ 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLAJOJaN EERSTE BLAD 29 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Finland doet weer een beroep op het buitenland. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Volgens hier ontvangen berichten van het front hebben de Russen ten Noordoosten van het Ladogameer, dat inmiddels geheel is dicht gevroren, een winteroffensief geopend. Terwijl-de Finsche stellingen op de Ka- relische landengte door lang aanhoudend trommelvuur werden overstelpt en de Fin sche troepen aldaar werden vastgehouden door een verhoogde activiteit van de vlie gers, hebben de Russen aan het front naar Loimola en Kitelae eenige divisies opge steld, die moeten pogen zich een weg té banen in de rug van de Mannerheim-linie. Volgens het Finschè legerbericht werden de Russische aanvallen op verscheidene plaatsen afgeslagen en de sovjets leden zwa re verliezen. Enkele afdeelingen, die aan deze ■operaties deelnamen, werden volko men vernietigd. De Finnen maakten een groote hoeveelheid wapens van allerlei soort buit. De door de sovjets geleden verliezen be droegen verscheidene honderden dooden. De Finnen vernietigden een Russische transportcolonne van ongeveer 200 paar den. Zij vernielden bovendien drie tanks. In den sector Aittojoki van weerskanten leven dige activiteit van patrouilles en artillerie. Een tank werd vernield. In de richting van Ilomantsi sloegen de Finnen een vijande lijken aanval welke met vrij zwakke krach ten ondernomen was af. NOG ALTIJD: BOMBARDE MENTEN. De activiteit der Russische luchtmacht was gisteren gericht op Noord-Finiand. Iva- lo, Savunkosi, Kuusamo, Valtimo en andere plaatsen werden gebombardeerd, waarbij enkele huizen verwoest werden. Schade werd aangericht aan een hospitaal en de burgerbevolking werd gebombardeerd. In den loop van dezen dag werden drie Russi sche vliegtuigen neergehaald. SLECHT NIEUWS VOOR FINLAND. De Russische troepen, die aan de Noor delijke Finsche grens in den strijd zijn ge worpen, zijn, naar gemeld wordt, van een beter type dan die welke gedurende de eer ste dagen van den oorlog werden ge bruikt. Men schat, dat 50.000 man Russische troe pen zich aan het front van Salla ver schanst hebben en een aantal anderen aan het front van Petsamo. De Finsche opmarsch in het Noorden is den laatstén' tijd vertraagd.Eén der rede nen hiervan is, naar men gelooft, de betere Russische organisatie sedert generaal Stern het bevel op zich genomen heeft. MEER HULP NOODIG1 Het Finsche parlementslid, dr. Frietsch, heeft tegenover de Zweedsche pers ver klaard, dat de onevenredigheid tusschen de' getalsterkte van- de Finsche en de Russi sche troepen wel aanzienlijk is, maar- toch niet zoo groot als men over hét algemeen denkt. Terwijl de Russen hun troepen ech ter steeds kunnen .vervangen en onophoude lijk versehe strijdkrachten ih hét vuur kun nen brengen, moeten de Finnen zonder ver- poozing en rust vechten. Eenige duizenden manschappen meer zijn niet voldoende en het dienstnemen van -vrijwilligers kan aan de behoefte niet beantwoorden. Finland heeft dringend afweergeschut, jachtvliegtuigen en bombardementstoestel len noodig. Die vliegtuigen zijn volstrekt on misbaar. Indien Finland den oorlog zou verliezen, zou het niet alleen deel van het Russisch gebied worden, maar ook een land zonder bewoners. De Russen zouden dezelf de barbaarsche methodes volgen, die zij hebben toegepast in Russisch Karelië, welks Finsche. bevolking over het geheele Russi sche territoir verspreid werd. Finland daar entegen zou door sovjet-burgers bewoond worden. Indien het Finsche leger zou be zwijken, zou Rusland aan de grens van Zweden staan. VACANTIEGANGERS NAAR HET FRONT De speciale correspondent van Reuter seint uit Haparanda, in Zweden, nabij de Finsche grens: Deze kleine stad, op 40 km afstand van den Poolcirkel, is vol Zweedsche troepen en schildwachten met stalen bajonetten bewa ken alle openbare gebouwen. Overal wor den witgeschilderde vrachtwagens en ambu lances gebruikt voor het vervoeren van voorraden en medische behoeften van het Zweedsche hulpfonds. De wagens dreunen af en aan naar 'de grens. De trein naar Ha paranda was vol Zweedsche vrijwilligers, die zich naar Finland begaven. Allen wa ren in gewone' kleeren gestoken. Zij droe gen een knoopje, dat bestaat uit vier in eengeslagen handen, zinnebeeld voor de vier Scandinavische landen. In hun vroolijk ge kleurde truien en skibroeken zagen zij er uit als padvinders, die met vacantie gin gen skiën in plaats van naar de Finsche slagvelden te gaan. In Haparanda zijn al vele vluchtelingen aangekomen. Reeds omstreeks 3000 geëva- cueerden, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn de grensbrug gepasseerd. Het Prinselijk Paar op de ski's. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben Zondagmiddag een grooten skitocht ge maakt in Wassenaar en Den Haag. Het Prinselijk Paar begaf zich omstreeks twee uur per auto naar den Wassenaarschen Slag in de gemeente Wassenaar, waar bij het landgoed van de familie Delcourt van Krimpen de ski's werden ondergebonden. Prins en Prinses hebben achter een auto een tocht gemaakt naar het Park De Kie viet. Van hier af hebben H.H.K.K.H.I-I. zich langs Meyendell langs den duinrand door de met sneeuw bedekte duinen op ski's naar het landgoed van H.M. de Ko ningin „De Ruygenhoek" begeven, waar men te ongeveer halfvijf aankwam. Er bestond groote belangstelling voor dezen skitocht van het Prinselijk Paar, meldt de Crt. -Vele skiërs vermaakten zich eveneens in de duinen met deze winter- sche sport. Mijn ontploft bij een Nederlandsch motortankschip. Toen het anker werd gelicht. Het Nederlandsche motortankschip „Ma- mura" groot 8245 ton en toebehoorende aan de maatschappij „La Corona", een van de dochtermaatschappijen van de Koninklijke Shell, is Zaterdagmiddag te ongeveer twee uur op anderhalf uur afstand van Duins (Z.O. kust van Engeland) door een explosie getroffen. Het schip, dat onder commando staat van kapitein Swart en 45 opvarenden aan boord heeft, is op weg van Curasao naar Rotter dam. Het werd Zaterdagmorgen om elf uur in Duins verwacht. Toen het schip buiten een haven aan de Zuid-Oostkust van Engeland, het anker lichtte, trof dit een mijn Het schip bleef echter onbeschadigd. Er ontstond een ge weldige ontploffing en een enorme water zuil schoot de lucht in De leden der be manning, die zich op het voorschip bevon den, werden opgenomen en tegen het dek geslingerd. Drie matrozen en een olieman moesten later behandeld worden voor lich te verwondingen en zenuwschokken. Met een reddingboot was een dokter van de kust naar het schip gekomen. Het eenige verlies, dat hët schip heeft geleden, was. dat het anker verspeeld werd, doordat dit van de ketting sloeg. De „Mamura iS later opgestoomd naar Duins. Weer een Fransch schip getorpedeerd. Tegelijk met het Fransche s.s. „Tourny", waarvan overlevenden door het Spaansche s.s. „Castillo Montforte" in Vigo aan land zijn gebracht, is het Fransche vaartuig „Alsacien" getorpedeerd. Het schip ver dween snel in de diepte. Omtrent het lot der bemanning verkeert men nog in on zekerheid, zoodat verondersteld wordt, dat alle opvarenden zijn omgekomen. Zeven opvarenden van de „Tourny" zijn gewond geraakt en werden in een ziekenhuis te Vigo opgenomen. De „Alsacien" mat 3819 ton. ZWEDEN VERLOOR REEDS 29 SCHEPEN. De Zweedsche „Nya Dagligt Allehanda" schrijft, dat tot dusver 29 Zweedsche sche pen, tezamen rond 60.000 bruto registerton, door den oorlog verloren zijn gegaan. On geveer 200 Zweedsche matrozen zijn daar bij om het leven gekomen. In de eerste vijf maanden van den wereldoorlog verlooi de Zweedsche koopvaardijvloot slechts 16 schepen met een inhoud van 18.778 bruto registerton. 46.749 TON IN ééN WEEK. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt verklaard, dat de Britsche verliezen aan vrachtschepen en tankbooten tusschen 19 en 26 Januari in totaal 46.749 ton hebben bedragen. Een Zwitsersch ex-kolonel gearresteerd. Beschuldigd van spionnage. De Zwitsersche „duce", kolonel Arthur Fonjallaz, vroeger hoogleeraar aan het technische college te Zürich, organisator van de Zwitsersche fascistische beweging, is te Lausanne gearresteerd, tegelijk met een vreemdeling onder beschuldiging van spi onnage voor een vreemde mogendheid. In 1933 is Fonjallaz uit het leger ontsla gen wegens zijn politieke activiteit. De Zwitsersche fascistische beweging, die zich in 1934 tamelijk snel ontplooide, zakte af tot een tamelijk onbelangrijke partij verdween het laatste jaar bijna heelemaal. Ofschoon Fonjallaz' buitengewone synr pathie voor het fascisme algemeen bekend was, wekte zijn arrestatie nochtans veel op zien. wm ^3|j j8 ^ev'9e Russische bombardementen in Finland werd verwoest. Een der gebouwen complexen te Helsinki, dat een prooi der vlammen werd. Dank zij de voorzorgsmaatregelen, vielen geen menschenlevens te betreuren Morgen wordt de Fnesche Elfstedentocht gehouden. De route veranderd. Naar wij vernemeri heeft het centraal bestuur der Friesche elfstedenvereeniging besloten, in verband 'met binnengekomen rapporten, aan den 'Jdatum van Dinsdag 30 Januari voor den J te organiseeren elf stedentocht. vast te liouden. Verder is nog een ander belangrijke be slissing gevallen. Bij een massalen start heeft het ijs veel te verduren. Nu is het ijs van de Dokkumer jEe niet zoo bijzonder sterk. Daarom is besloten den tocht via Sneek te laten aanvangen en Dokkum eerst op den terugweg aan te doen. Het ijs op de Sneekertrekvaart, de ig. Zwette is 20 a 25 centimeter dik en kan een massalen uit tocht bijzonder goed verwerken. De deel nemers aan den wedstrijd starten nu vijl' uur Dinsdagmorgen uil Leeuwai-den, enke le minuten later -geVtVrl door de toch tra ders en weer een paar minuten later ge volgd door de derde categorie, de zg. na- komers. Het voordeel van het kiezen dei- Zuidelijke route is ook gelegen in het feit, dat de meren nu in vol daglicht kunnen worden overgestoken. De route van den tocht is dus: Leeuwar den, Sneek, Ijlst, Sloten, Stavoren, Hinde- loopen. Workum, Eolsward, Harlingen, Franeker, Dokkum, Leeuwarden. Op bij gaand kaartje staat deze route aangegeven. DE ELF-STEDENTOCHT |È5ËS| IN FRIESLAND Meer margarine en vet voor ondersteunden. De ministers van economische en van sociale zaken hebben met het oog op den lang aanhoudenden winter besloten goed te keuren, dat aan alle ondersteunde gezinnen gedurende drie weken boven de vastgestel de kwanta een pakje heffingsvrjje mar garine en een pakje heffingsvrjj bak- en braadvet per week extra worden verstrekt. De gemeentebesturen zullen hieromtrent zoo spoedig mogelijk nader worden inge licht. Nederlandsch stoomschip op mijn geloopen. Het vaartuig aan den grond gezet. Het 299 br. ton metende Nederlandsche s.s. „Nora" is vanochtend vroeg aan de Zuidoostkust van Engeland op een mijn ge loopen. Hoewel het schip ernstige averij kreeg, slaagde men erin, het op het strand te zetten. Men gelooft, dat de bemannin; in veiligheid is. De „Nora" werd in 1931 gebouwd en be hoorde thuis te Voorburg. De motie „Het is tijd voor vrede" De motie van den vroegeren minister president van Zuid-Afrika. Hertzog, waar in gezegd werd, dat het oogenblik was ge komen om den oorlog tegen Duitschland te staken, is door het parlement der Unie van Zuid-Afrika verworpen met .81 tegen 59 stemmen. Lichte tot matige vorst. Ons land staat nog steeds onder invloed van het zeer omvangrijk geworden gebied van hoogen luchtdruk over Scandinavië, zoodat voor morgen in elk geval nog vorst op het programma staat Een de pressie. welke over Noord-Duitschland schijnt te liggen en zich in Westwaarts be weegt, kan weer eenige sneeuw brengen De vorst wordt in den komenden nacht niet meer dan licht tot matig (omstreeks 6 graden) 200 dooden bij treinramp in Japan. Vanmorgen vroeg heeft te Osaka in Ja pan een treinramp plaats gehad. Volgens de eerste berichten zijn hierbij 221 mensehen om hel leven gekomen. Hun lijken waren verkoold. Een honderdtal reizigers is min of meer ernstig gewond. De meeste gewonden zjjn arbeiders van een koperfabriek. Doordat een der achter ste wagons van den trein, die op weg was naar Sakoeraisjima, ontspoorde, scheurde een benzinetank, waarna de benzine in brand vloog. De vlammen tastten ook de andere wagons aan. Duitschland en Finland. Een financieele overeenkomst. Het Duitsche blad „Berlingske Tidende" verneemt uit Berljjn, dat de besprekingen tusschen Duitschland en Finland zijn afge sloten met de verlenging van de clearing- overeenkomst tot einde 1940. Het blad voegt hieraan toe, dat hieruit blijkt dat Duitschland en Finland normale betrekkingen onderhouden, terwijl het de Duitsche verklaring, dat het zich geheel buiten het Finsch-Russische conflict wenscht te houden, bevestigt. Dooi aan het Westelijk front. Reuter meldt uit Parijs: De ingetreden dooi en de hiermede gepaard gaande mod der blijven de krijgsverrichtingen aan het Westelijk front belemmeren. De zwaarbe wolkte lucht en de dreigende regenbuien hebben bovendien alle activiteit in de lucht tijdelijk stilgelegd. Op zee hebben Fransche en Britsche pa trouilles de laatste dagen eenige aanval len ondernomen tegen Duitsche onderzee booten, welke sinds eenigen tijd een ver hoogde activiteit aan den dag leggen. Het Fransche en het Duitsche legerbe richt luiden resp.: „Niets te melden" en: „Geen bijzondere gebeurtenissen". De vorst houdt een verduisteringsoefening. Tengevolge van den strengen vorst der laat ste weken zjjn in Eupen (België) verschei dene gasleidingen gesprongen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een gezin door ernstige gasvergiftiging getroffen. Aange zien nog meer breuken geconstateerd zijn, die twee heele straten bedreigen, heeft men gisteren tegen 5 uur des middags de hoofd leiding, die de bovenstad van gas voorziet, moeten sluiten. Deze maatregel zal eeni ge dagen gehandhaafd moeten blijven, mei- het gevolg, dat er des avonds geen licht is, behalve in de enkele straten, die electrisch verlicht worden. Rivieren wassen door den dooi. Uit geheel Zuid-Slavië komen intus- schen berichten over afnemen der koude. In verschillende streken is het reeds gaan dooien. Hier en daar heeft dat tot groote overstroomingen geleid. Op de Donau en in de zijrivieren begint het ijs te scheuren wast het water gevaarlijk. In Dalmatië heerschen temperaturen tot 15 graden bo ven nul. Het spoorwegverkeer is op de meeste "lijnen weer normaal. Japan vraag! uitlevering der gevangen genomen Duitschers. Maatregelen tegen Brit sche en Fransche con cessies. Naar het Japansche persbureau Domei verneemt, zal Japan waarschijnlijk een nieuw protest tot Groot-Brittannië richten wegens het geval met de „Asama Maroe". Hierin zal, naar men gelooft, de wettig heid van het Britsche optreden betwist worden en zal uitlevering geëischt worden van de 21 Duitschers. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft een bespreking gehad met de oudere ambtenaren van zijn departement, waarin men tot de conclusie gekomen zou zijn, dat de Britsche regeering niet vol doende aandacht aan het incident heeft besteed, en dat dientengevolge de betrek kingen tusschen Engeland en Japan zijn verscherpt. De 21 Duitschers, die van het Japansche s.s. „Asama Maroe" gehaald waren, zijn in Hongkong aan land gebracht. De Duit schers worden als krijgsgevangenen behan deld en staan onder Britsche militaire con trole. BLOKKADE TE TIENTSIN VERSCHERPT. Het Britsche consulaat te Tientsin is er officieel van in kennis gesteld, dat de Ja pansche blokkade tegen de Britsche en Fransche concessies te Tientsin op drasti sche wjjze verscherpt wordt. De controle aan de afzettingen zal inten siever worden, terwijl de prikkeldraadaf scheiding weer onder stroom zal komen te te staan. De controle op den toevoer van le vensmiddelen binnen de concessies zal even eens verscherpt worden. Men zal zich herinneren, dat de blokka de der Britsche en Fransche concessies in Tientsin door de Japanners geruimen lijd is gevoerd op een manier, welke groote ver ontwaardiging wekte bij de blanken. De Ja pansche schildwachten ontzagen zich niet om de „Westerlingen" keer op keer te be- leedigen. Herhaaldelijk werden dezen in het gezicht geslagen en meermalen moesten zij zich ter contróle ontkleeden. Tot eenige ja ren geleden zouden dergelijke beleedigingen onmogelijk geweest zijn, daar het prestige van de Westefsche landen daarvoor te groot was en deze ook onmiddellijk genoeg doening zouden hebben verlangd. De blok kade werd pas minder toen de Engelschen aan Japan vier Chineezen uitleverden, die door de Japanners werden beschuldigd van moord op een Japansch ambtenaar, hoewel de overtuiging van alle Europeanen was, dat Japan slechts eenige zondebokken zocht. Het wekte onder de blanke bevolking alge- rneene ontsteltenis, dat Engeland de Chi neezen uitleverde en zelfs hebben een aan tal vooraanstaande Britten en Amerikanen een groote som gelds bijeengebracht om een proces te voeren, waarvoor zij een der be kendste advocaten in den arm namen, die echter het proces wilde voeren, zonder ho norarium. Zoover kwam het niet, want de Britsche autoriteiten voerden geen proces, doch stonden de vluchtelingen zonder meer afDadelijk werden daarop de blokka demaatregelen milder. Nu schijnt echter de vroegere toestand hersteld te worden. Wordt de Belgische communistische partij onthouden? Havas. meldt uit Brussel: De „Gazette" bericht, dat Guilmin, liberaal afgevaardigde van Namen, Dinsdag bij het bureau van de Kamer een wetsontwerp zal indienen, strekkende tot ontbinding van de commu nistische partij.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1