De opbloei in handel en nijverheid werd wreed verstoord. De Kamer van Koophandel in 1939. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche Eilanden hield Vrijdagavond haar eerste vergadering in dit jaar. Aanwezig waren 16 leden. Afwezig de hee ren: Enzlin, v. Raalte, van vYestrenen, Ka- kebeeke, Hamming van Hal. INSTALLATIE NIEUWE LEDEN. ,,T^e VOORZITTER, de heer W. BERDE- NIS VAN BERLEKOM, deelde mede, dat de geloofsbrieven der gekozen en herkozen leden door de Commissie onderzocht en ac eoord bevonden zyn, tengevolge waarvan de Commissie tot toelating heeft besloten. Der halve zyn herkozen behalve spr. zelf de hee ren Ghysen, Kakebeeke, Van Raalte, Van den Berg, Van Hal, Hamming en stofko- pei en gekozen de heeren A. van Westree nen in de afdeeling Grootbedrijf en J de E' in de afdeeling eer Van Westreenen is verbonden aan een bijkantoor van een groot bankbedrijf in Zeeland's hoofdstad de bedril?6. K™ytor heeft em bekend schoen- bedrjjf te Goes en is aldaar actief in de Middenstandsorganisaties werkzaam; de hr. ^eeïrh,e,e 00k 'n belangrijk winkelbedrijf de E K Sa6" 'S 'evens «"«"«I» van Snr hl?, M'dde"sla"a Federatie Zeeland. Spr. heette deze heeren welkom In de Ka- ÏÏhL6" verkla?rds evenals do herkozen leden voor geïnstalleerd. Jaarrede van den Voorzitter. De voorzitter hield vervolgens de gebrui- S'm'? Z6id6, dat als mm hat jaar 1939 aan ons oog voorbij laat gaan, wij schil,ri Z'6" Va" meest ""«"'oopende scnun een nog aarzelende doch voortgaan- °P opbloei in handel en nijverheid, ver- stoort door een catastrophe, die heel hel vela - dead wankelen. Hoop en voldoening over de intrede der verbetering grootc nationale vreugde over de -eboo" te eener Prinses en dannauwelijks een maand laten de geweldige tegenslag het losbreken ,n onze onmiddellijke nabij heid van een grooten oorlog, de tweede in het leven van eenzelfde generatie a„ J8?'™'1'''1 in deze "«lm Kamers doorbladerend, ziet men hoe jaren lang d« °v" den internationalen toestand Ifilt» a°°ï VOe" Zonder Stabilisatie dor lila verho"dingen geen blij vend herstel, zoo heet hel allerwege in theoretische beeldspraken: het vat bus kruit, de rand des nfgronds e d. vertolken de sceptische sfeer. En ook nog geduren- jstir overheerschte die stemmin» het leek wei een afwegen van kansen e-n spe van optimisten en pessimisten. een spel dat tenslotte door de eerste partij verloren werd K- EEN MERKWAARDIGE VER GELIJKING. Een andere terugblik geeft eveneens een merkwaardige vergelijking: onze reactie in 1914 en die in 1939 In 1914. hot ligt sor nog versch in het geheugen: paniekstem- wL ™rat°rl™b muntmoellijkheden beurssluiting en ontwrichting van het ver keer. En thans? Met zeker tlegma werd de catastrophe aanvaart. Van paniekstem ming geen sprake, het gewone leven ver volgde zijn weg. Spr. weet wel: de omstan- digheden waren geheel anders, maar toch mogen wij het oog niet sluiten voor het feit, dat de Regeering in 1939 paraat was en onmiddellijk de noodzakelijkste maatre gelen wist te treffen Spr. hoeft slechts ie wijzen op wat zij deed om prijsstijging te hmiteeren, de voedselvoorziening te garan deeren. hulp te bieden aan den bedreigden aanvoer van grondstoffen voor de indu strie; molest-, vracht- en andere proble men. waarvoor het land plotseling ge plaatst stond Problemen waaraan dozij nen toe te voegen zouden zijn en die elk op zichzelf wederom den kiem van nieuwe vraagstukken in zich hielden Het spreekt van zelf, dat al deze min of meer dictatoriale besluiten in kringen van handel en nijverheid wrijving en dei ning deden ontstaan, de slagen, de con sequenties waren voor menigeen te brus que. vernietigend, onredelijk en daarom onaanvaardbaar en het sterk ontwikkeld individualisme wil zich in den regel niet gedwee onderwerpen aan de eischen wel ke de gemeenschap stelt Spr. achtte t niet de plaats om in te gaan op de uitge oefende cntiek. maar wel stelde hij met voldoening vast, dat de regeering voor lichting der vakbranches waardeerde, dat zij waar zij kon vakcommies heeft inge schakeld. dat zij voor elke redelijke stem gehoor heeft en daardoor de practische oplossing der vraagstukken wordt bevor derd Misschien is er onder die vraagstukken geen, dat zoozeer de algemeene belangstel ling wekt als dat der prijsstijging, im mers het is de prijsstijging die een schakel \ormt m een der meest viscieuze cirkels: 1SnZ,U'n: pr«sst«Sing. vervangings- v\ aarde, inflatie, rentestijging, vervangings waarde. inflatie rentestijging, loonsverhoo- ging enz Het is een materie, die het volk m al zijn schakeeringen drukt. Hoe zal 1940 zich onder deze bedreiging ontwikkelen? Hoe zal Nederland's weer stand zijn economisch en geestelijk? Nie mand kan den blik boven door de neve len, die het nieuwe jaar voor ons verbor gen houden en daarom heeft een verder uitweiden op dit gebied geen zin Wij kun nen niet beter doen dan ons in te stellen op de strakke realiteit, geen opoffering ook geen persoonlijke, te ontzien om of fers te brengen waar deze noodzakelijk zijn. maar ook.; door met vasten wil te waken tegen overmaat van zorg en be zorgdheid. LANDBOUW EN VEETEELT. Komende tot Landbouw en Veeteelt herinnerde de voorzitter aan de actie van den georganiseerden landbouw waardoor de prijzen voor overname van een aantal i producten werden verhoogd Nochtans zyn verschillende producten, in zonderheid de peulvruchten, te laag in prys gebleven. Dank zij de goede opbrengst var. sommige producten zullen de financieele uitkomsten over 1939 waarschijnlijk iets be ter zijn dan in het voorafgaande jaar, doch hiertegenover staat weer, dat verschil lende bedrijfsbenoodigheden veel duurder zijn geworden. Wintertarwe en rogge heb ben door de strenge vorst in Dec. '3S veel geleden, daarentegen was de opbrengst van zomertarwe behoorlijk. Suikerbieten ston den goed, doch tengevolge der vergelmgs- ziekte is de opbrengst en ook het suiker gehalte erg tegen gevallen. Vlas bleef in op brengst bij die van- andere provincies ten achter, het had veel te lijden van thrips. Andere gewassen als aardappelen, haver, gerst, erwten en veldboonen geven redelijke opbrengsten; witte- en bruine boonen, voor al voor Walcheren van belang, bleven be neden het gemiddelde. De veehouderij heeft door het sterk optreden van mond- er. klauwzeer ernstige verliezen geleden. Ook in deze branche heeft de oorlogstoestand verschillende regeeringsmaatregelen nood zakelijk gemaakt. Deze globale gegevens werden spr. door de Z.L.M. verstrekt, hij zelf voegde er aan toe, dat tegenover den grooten steun, welke de regeering aan den landbouw verleent en waarover hy zich geenszins afkeurend uitlaat, het te betreu ren is, dat de handel in landbouwproduc ten steeds meer wordt uitgeschakeld, het geen spr. uit algemeen koopmansstandpunt bezien een bedenkelijk verschijnsel acht. Dit is te meer te betreuren, omdat deze handel vooral op Walcheren, steeds van be langrijke beteekenis is geweest, firma's met een belangrijke historie, gaan meer en meer den weg der liquidatie op, terwijl an dere tot opslagbedrjjven worden gedegra deerd. DE FRUITTEELT BREIDT ZICH UIT. Naast den landbouw vraagt de in het district der kamer zich zoo sterk uitbrei dende fruitteelt de volle belangstelling. De afd. Zeeland der Nederl. Pomologische vereeniging bericht dat tengevolge der stenge vorst aardbeien veel hebben geleden en de opbrengst beneden die der vorige ja ren bleef-, daarentegen gaven roode- en zwarte bessen, alsmede kruisbessen behoor lijke oogst en goede prijzen. Hetzelfde kan gezegd worden van pruimen, van sommige peersoorten was de opbrengst te klein; van alle soorten was de prijs over het alge meen goed. Appels gaven een zoo overvloedige oogst, dat de veilingen enorme aanvoeren te werken kregen. De kwaliteit van het fruit wordt tengevolge van meer intensiveering I en opvoeren der cultuurzorgen steeds be-1 ter en de pakstations doen ook goed werk. Ofschoon de visschery in noodlijdenden j toestand verkeert, kan spr. by gebrek aan gegevens geen feilen en cijfers noemen, al- leeen omtrent het zoo bij uitstek Zeeuwschei product, de oester, kan hy iets meer zeg gen. Engeland een der grootste afnemers, werd in dit seizoen uitgeschakeld vanwege een verbod tot invoer. De kweekers wer den door dit verbod ten zeerste gedupeerd. De vraag was vooral in December buiten verwachting goed, doch het valt te betwij felen of met de geldende noteeringen, die aan sterke onderlinge concurrentie onder hevig zijn. een loonende exploitatie kan worden bereikt. Groei en aanslag op de pannen waren in het afgeloopen zomer gun stig. De industrie in ons gewest. met voldoening kan terugzien. De N.V. The Vitrite Works te Middel burg bericht, dat haar afzet in de eerste 8 maanden van 1939 geleidelijk verbeterde en van grooteren omvang was dan in het overeenkomstige tijdvak van 1938. Niettemin bleven de voor den export te bedingen prij zen laag, vooral als gevolg van de buiten- landsche concurrentie. Na het uitbreken van den oorlog namen de bestellingen in sterke mate toe en aan het einde van het jaar heerschte er in het bedrijf groote druk te. Dit overzicht der industrie mag volgens spr. geenszins aanspraak maken op vol ledigheid, het zijn slechts enkele grepen en een meer compleet geheel zal komen in het jaarverslag der Kamer. Komende op de industrie, acht spr. he- vanzelf sprekend, dat de aandacht zich al lereerst concenteert op de Kon. Mij. „De Schelde". De gegevens, die de onderneming in cyfers en feiten verstrekte zijn welspre kend en wekken een geest van hoop en vol doening. In 1939 werden afgeleverd: het M. S. „Bantam" voor den Rott. Lloyd, de Pool- sche onderzeeboot „Orzel"; de mailbooten „Koningin Emma" en „Prinses Beatrix" voor de Stoomvaartmy. „Zeeland"; een zes tal motoren voor onderzeebooten der Kon Marine: en enkele land- en scheepsketeTs. koelinstallaties en kleinere constructiewer ken. Ook voor 1940 zijn belangrijke orders onderhanden. Eind December had de Mij. in dienst buiten de afdeeling vliegtuigbouw, ongeveer 2900 werklieden en 350 ambte naren, aan arbeidsloonen en salarissen werd ongeveer 4.4 millioen uitgekeerd. Moge geen oorlog het werkprogramma dezer groote industrie komen verstoren. Minder opwekkend is het bericht van de Haven van Vlissingen, de Vennootschap, waarby ook de Kamer belangrijk is geïn teresseerd. Het bedryf verliep de eerste 8 maanden naar wensch en gaf zelfs betere resultaten te zien dan dezelfde periode van 1938. Doch de oorlog deed een sterke stag natie ontstaan in verschillende takken van het bedrijf, hetgeen trouwens met alle ha vens en met de scheepvaart in verband staande bedrijven het geval moet zijn. Merk waardiger wijze zij hier gewezen op het feit, dat slechts één haven, de meest noor delijke van het land juist nu een bloeitijd ondergaalmerkwaardige tegenstelling tus- schen Noord- en Zuid, en uitsluitend tenge volge der oorlogs-situatie ontstaan. Het met de haven zoo nauw in contact staande bun kerbedrijf der S.H.V. werd, 't spreekt van zelf, door den oorlogstoestand ten zeerste getroffen. Tot September ontwikkelde het oliestation eenzelfde activiteit als vorig jaar terwijl het kolenstation iets terugliep. Bij het uitbreken van den oorlog trad vrijwel stilstand in, alhoewel het bedrijf, zij het ook met opoffering van groote kosten, toch gaande gehouden wordt om een enkel schip van de noodige brandstof te voorzien. Het aantal zeeschepen, dat in 1939 olie bunker de was 404, terwijl 411 schepen de haven binnenliepen, een totaal van ruim 800 zee schepen is een cijfer, waarop de S. H, V. De Middenstand. En thans komt spr. tot den Middenstand, waarvan de afdeeling klein-bedrijf de actie ve vertegenwoordigster is. Spr. wil niet in herhalingen treden van hetgeen hij verle den jaar zeide, doch er wel op wijzen, dat de Regeering onvermoeid hare aandacht aan den Middenstand bly'ft schenken. Tai van wetten en bepalingen worden in zijn belang geschapen; niet alle worden met on verdeelde instemming begroet. Vele maat regelen worden herzien of gewijzigd en ve le die aanvankelijk onsymphatiek aandeden blijken in de praktijk een goede zijde te heb ben. De vrees van sommigen, dat noodwet ten en noodmaatregelen een element van verstarring in zich dragen kan spr. niet deelen; daarvoor is de geest van de han- deldryvenden te levendig, hun energie en hun individualisme te groot. Buitendien is het recht tot het voeren van open critiek een uitlaat, die excessen zal voorkomen. Men verwijt de Vestigingswet Kleinbedrijf kenmerken van halfslachtigheid en onvol komenheid, doch ongetwijfeld zal geleerd door de praktijk, in den loop der tijden aan deze bezwaren worden tegemoet gekomen. Reeds kwam in December een meer tech nische wijziging tot stand, een principieele is in voorbereiding. Spr. acht de opmerking van den voorzit ter der Delftsche Kamer, dat de parate kennis, die candidaten by een examen heb ben, een uiterst gebrekkige maatstaf is door de gesehikheid dier candidaten voor eeniger- lei functie in het maatschappelijk leven, m hare algemeenheid juist. Maar dan blijft de vraag gewettigd welke andere maatstaf dan? Spr. geeft toe, dat na een examen veel van de verworven kennis over boord wordt geworpen, maar toch blijft het een onmiskenbaar vooi'deel, dat hij door zijn stu die en zyn voorbereiding inzicht heeft ge kregen in tal van zaken, een inzicht het welk voor de uitoefening van zyn bedryf onontbeerlijk is. Spr. heeft de examens kunnen gadeslaan en heeft daardoor kun nen waardeeren zoowel de humane wijze waarop ze worden afgenomen, als de groote ernst waarmede de candidaat zich heeft voorbereid en spr. kan de overtuiging niet van zich afzetten, dat. tengevolge van deze maatregel een betere klasse van kleinhan delaars en winkeliers wordt opgekweekt, welke op den duur den winkelstand in hare geledingen ten goede moet komen. MET ZORG DE TOEKOMST TEGEMOET. Het is moeilijk om juist vast te stellen i hoe het afgeloopen jaar voor den Midden stand verliep. Rapporten kwamen binnen van de afd. Goes en 's Heerenhoek van „de i Hanze", van Handelsbelangen te Goes, van de Middenstandscentrale te Vlissingen, van de Ver. voor den Chr. Handeldryvenden en Industrieelen Middenstand te Middelburg alsmede van de Middelburgsche Vereeni ging Handelsbelang. Eerlijk gezegd is de toon dezer rapporten spr. over het alge meen meegevallen. Men spreekt van goede en slechte maanden; Augustus en Septem ber teekenden zich af door een „koopwoe de" met tijdelijke kleine inzinkingen. Het slot van het jaar toonde vooral in seizoen artikelen een meer dan bevredigende druk te. Doch alle bedrijven gaan met zorg de toekomst in en constateeren, dat de winst marges van het kleinbedrijf onvoldoende zijn. Het borgstellingsfonds voor de Zeeuw sche Eilanden behandelde in 1939 50 aan vragen, waarvan er 26 werden toegestaan tot een totaal-bedrag van 9410; in den loop van het jaar werd hiervan reeds rond 2400 afgelost. In totaal is er in de drie jaren, dat het fonds werkt, een bedrag van 20131 aan credieten verleend, v per 31 December j.l. reeds rond 8400 was terugbetaald. Het werkelijke risico beliep op dien datum dus nog rond 11.700. Defini tieve verliezen zijn nog niet geleden, hoewel twee posten samen 500 ernstige zorg ba ren en verwacht moet worden, dat een ge deelte hiervan afgeschreven zal moeten worden. Dit beteekent echter slechts een klein percentage van het totaal-bedrag. ëedigen als makelaar. Ingevolge de bepa lingen der Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, ■erden de volgende aanvragen behandeld: slagersbedrijf 8, bakkersbedrijf 1, kruide- niersbedrijf 2, waarvan 1 annex broodver- lcoopersbedrijf; schoenbedryf 1 en kantoor boekhandel 1. Alle aanvragen konden wor den toegestaan. Al of niet in samenwerking met andere kamers of organisaties, werd geadresseerd inzake de wijze van retribu tie-heffing ingevolge de Warenwet; inza ke de voorgenomen invoering van een winst belasting van vennootschappen; tegen de richting, waarin het vijfjarige handelson derwijs zich ontwikkeld; inzake het wets ontwerp inzake het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bedryfsre- gelen in dén landbouw; inzake het uitvoer verbod van karwijzaad; en ten slotte inza ke de vordering van wollen dekens. Spr. meende, dat uit dit alles blijkt, dat het Secretariaat wederom een groote acti viteit heeft ontwikkeld en hij bracht war men dank aan den Secretaris voor de lei ding en het initiatief, dat hy aan dat werk geeft. Hij betrok in zyn erkentelijkheid ook den.?ambtenaar der Kamer, wien geen ar beid te veel is en die steeds zijn volle me dewerking verleent om de vragers en do lers in het handelslabyrinth voor- en in te lichten en wegwijs te maken. Aan 't slot van zijn overzicht zeide spr. dat dit geen aanpsraak maakt op volledigheid, zulk een terugblik is subjectief en fragmen tarisch. Doch spr. wil dankzeggen voor het vertrouwen, dat de leden hem hebben ge schonken, en voor de aangename geest wel ke mede daardoor in de vergaderingen heerscht. Spr. brengt speciaal dank aan de leden van het Bureau, die het mogelijk maken de beraadslagingen te voeren in een geest van breede visie en groote onpartij digheid. Spr. meende het hierbij te mogen laten; met zorg beladen is het jaar zyn tocht be" gonnen en juist daarom wil hij de gebrui kelijke peroratie vermijden, immers deze is een formule geworden, die ieder van ons in dezen tijd dagelijks kan hooren. Liever wide hy allen met groote hartelijk toe- wenschen de psychische maar ook de physie- ke kracht om de zorgen die wachten te weerstaan, hij wenschte allen het beste toe in hun familie, hun gezinnen en hun zaken, Moge het allen gegeven zijn over 12 maan den in deze zelfde zaal een nieuwjaarrede aan te hooren, welke geinspireerd wordt door de warme zon van VREDE! Applaus) De heer KLOK zeide dat het hem als oudste lid in jaren een voorrecht was den voorzitter namens allen een woord van dank te mogen brengen voor het gesproke ne. Vertoonden zich in den aanvang van het jaar eenige lichtpunten, die aanvankelijk het beste deden hopen; het heeft niet zoo mogen zyn. Het is een verheugend feit dat de regeering onvermoeid haar aandacht aan den Middenstand blijft schenken. Men kan alleen nog hopen, dat voor een oorlog gespaard zullen mogen blijven en dat spoedig de verdwazing het wapengeweld een einde moge nemen. Gaarne bracht spr. hartelijk dank voor de woorden door den voorzitter tot de leden persoonlijk gericht en hy eindigde met den voorzitter en de zijnen namens do leden en den secretaris zoowel in privé als in zaken het beste in het nieuw ingetreden jaar toe te wenschen. HET WERK DER KAMER IN 1939. Op 1 Januari 1939 stonden 2649 in het Handelsregister ingeschreven. In den loop van het jaar werden 111 nieuwe dossiers aangelegd, terwijl 204 inschrijvingen wer den doorgehaald, zoodat op het einde des jaars 2556 zaken stonden ingeschreven. Er werden 528 wijzigingen aan gegeven. Verstrekt zyn 2362 mondelinge inlichtin gen en 342 afschriften en uittreksels afge geven, tégen resp. 2273 en 272 in 1938. Het aantal afgegeven invoervergunningen droeg 935, terwijl een bedrag van-1147.58 voor het Crisis Invoer Bureau aan consent- geld werd ontvangen. Het aantal afgegeven certificaten van oorsprong, legalisaties visa bedroeg 1316, tegen 1619 in 1938. De vermindering is een gevolg van het fëit, dat voor zendingen vlas naar België in dit sei zoen geen visum meer was vereischt. Gedurende 1939 werden 9 verzoeken voor het houden van een opruiming behandeld, waarvan er niet minder dan 5 werden af gewezen. Er werden 3 aanvragen voor het houden van een uitverkoop behandeld, waarvan er 1 werd afgewezen. Voorts kwa men 2 aanvragen in voor het verkrijgen van een- vergunning als kleinverkooper op af betaling. Beide vergunningen werden ver leend. Tevens kwamen 6 aanvragen in voor een vergunning als afbetalingscolporteur, die alle konden worden verleend. De Kamer bracht in 1939 zeven maal ad vies uit aan de rechtbank voor het BESTUURSVERKIEZING. De Kamer herkoos tot haar voorzitter den heer W. Berdenis van Berlekom met 15 stemmen en 1 blanco. De afdeeling groot bedryf koos opnieuw als haar voorzitter de heer J. C. E. Massee met 5 stemmen en 1 blanco. De afdeeling klein bedryf herkoos den heer L. A. Stofkoper met 8 stemmen en 1 blanco. In de commissies uit de Kamer werden her- of gekozen: in die voor de financiën de heeren J. Enzlin, Lindenbergh, beide aftr. en Van Westreenen. In die voor het handelsregister de heeren Ghjjsen, voorzitter, Duvekot en Olthoff, al len aftredend. In die voor het verslag het bureau en de heeren Van den Berg en Bensink, allen aftr. In die voor het verkeerswezen de heeren Van Raalte, voorzitter, Bensink, Jeronimus, Klok en Menheere. In die voor de wettelijke bepalingen de heeren Jeronimus,; voorzitter, Enzlin en Groenouwe, allen aftredend. In die voor de Handelsbelangen de hee ren Wesseling Klok, Van den Berg, aftre dend en de heeren Peek en Duvekot. In die voor de Nijverheidsbelangen de heeren Wesseling, voorzitter, Van Raalte, Olthoff, Kakebeeke, en Hamming, allen af tredend. In die voor het handelsonderwijs de hee ren Stofkoper, voorzitter, Jeronimus en de secretaris, allen aftredend en de heer De Kruyter. In die voor de uitverkoopen en opruimin gen het bureau en de heeren Olthoff, Klok, Hamming allen aftr. en de heer De Kruy ter. In die voor de vestigingswet dezelfde af tredende als voor uitverkoopen en oprui mingen en.de heer De Kruyter. Mededcclingcn. De VOORZITTER deelde mede, dat de Minister van Economische Zaken de begroo ting der Kamer voor 1940 heeft goedge keurd en eveneens de besluiten tot toeken ning van subsidies. Een dankbetuiging kwam in van mevr. de wed. BosmanDamen voor de bij het over lijden van haar echtgenoot, den heer W. Bosman, betoonde belangstelling. Ingekomen stukken. Allereerst kwam nu ter tafel het reeds vermelde ingekomen stuk van het Bureau Verkeersactie 1939 om te komen tot vrij vervoer op de Provinciale veren. Het bu reau adviseerde gezien de pogingen die de Kamer vroeger in die richting deed, daar op niet in te gaan. De heer MENHEERE begrijpt niet waar om men geen steun zou verleenen. De VOORZITTER zegt, dat de Kamer geen steun verleent aan particuliere adres sen, doch alleen aan die van Kamers of an dere officieele instellingen. De heer MENHEERE meende, dat het verzoek dan toch in de commissie voor het verkeer had moeten komen. De VOORZITTER en de heer STOFKO PER zeggen nog eens duidelijk, dat vroeger de Kamer herhaaldelijk over deze materie zelf heeft geadresseerd. Nu het Bureau verkeersactie dit ook wil de doen had het zich dan toch zeker vooraf met de Kamer moeten verstaan. Dit onderschreef ook de heer MASSEE. Nog was ingekomen een schrijven van ;ne commissie bestaande uit de heeren M. Kropveld, mr. F. J. H. Bachg en mr. H. J. Heijman met verzoek medewerking te verleenen om te geraken tot het instellen van Commissies in die plaatsen, waar vele militairen zijn gelegen, om hen, die dit wenschen, van voorlichting te dienen wan neer zij in zorg zitten over hun zaak of bedryf. Deze Commissie is tot stand geko men in samenwerking met een door den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht samengestelde Centrale Raad van Advies in zake het kweeken en bevorderen van een goeden geest in de troepen. In die Com missie zouden naast vertegenwoordigers van handel en nijverheid ook vertegenwoor digers op land- en tuinbouwgebied zitting moeten nemen om ook zelfstandigen in die takken van voorlichting en raad te dienen, In den regel zal het de taak der Commis sies zijn om den man, die met zyn mobili- satiemoeilijkheden bij haar komt, in con tact te brengen met de organen, die hen helpen moeten b.v. Borgstellingsfondsen, Kon. Nat. Ver. tot steun aan Miliciens. In het algemeen is 'de bedoeling wegwijs ma ken, voorlichten, steunen en raden. Alvo rens tot verder uitvoering van deze denk beelden over te kunnen gaan zal schrifte lijke en/of mondelinge toelichting vanwege de commissie waartoe deze zich bereid heeft verklaard zeker gewenscht zyn. De Kamer zal naar de meening van den VOORZITTER in principe wel bereid zyn, de gevraagde medewerking te verleenen en daarom stelde hy voor de zaak ter verdere afdoening te stellen in handen van het bu reau. Dit zal zich in de eerste plaats met de Commissie in verbinding stellen om de noodige inlichtingen te verkrijgen en zal eerst daarna naar bevind van zaken kunnen worden gehandeld. Aldus besloten. De vergadering vereenigde zich zonder discussie of h. s. met het voorstel tot wijzi ging van de begrooting 1939 en dat tot na dere regeling van het salaris van den amb tenaar der Kamer. RUSTTIJDEN VOOR HAN DELSREIZIGERS. De VOORZITTER, zeide, dat het bureau thans in studie heeft een voor ontwerp- rusttijden besluit voor handelsreizigers en vroeg machtiging voor het bureau daarte gen bezwaren te formuleeren en in te die nen. De heer JERONIMUS zeide, dat z'y, die dit maakten gespeend zijn van iedere wer kelijkheidsgevoel. De heer MASSEE noemde de voornaam ste bezwaren, die zijn dat een handelsrei ziger des Zaterdags te een uur thuis moet zijn en dan niet meer werken en ook niet meer reizen mag. Verder dat hy rust moet hebben van 's avonds 9 tot des morgens 7 uur, wat vooral voor excentrisch gel*"*0" plaatsen groot bezwaar met zich brengt men toch extravergunningen daarvoor geeft en dan doorloopend, dan is de b ling onbegrijpelijk. Ten derde zijn er r schen, bijv. loondorschers, die alleen avonds te spreken te krijgen zyn. De heer MENHEERE zegt, dat ook cie middenstand hier- veel mede te maken heeft. De gevraagde machtiging werd verleend. RONDVRAAG. De heer DE KRUIJTER kwam nog eens terug op de bootdiensten. Als de minister zegt, dat hij de uitgaven zou zien stijgen en de inkomsten zien dalen, dan meent spr., dat het aan de overheid zelf ligt om dit te voorkomen. De VOORZITTER zegt nog eens, dat ter zake steeds is geadresseerd en gepro testeerd. De heer JERONIMUS acht het juist als nu de bruggen in de rijkswegen vrij zijn, dit ook met deze veren zoo zou zijn, maar men is bang voor de consequenties, om dat an dere beurtvaarten er schade door zouden lijden. Het beste is dat het bureau diligent blijft. De heer DE KRU I.ÏTER vraagt nog naar het resultaat van de pogingen om de sta tionstrap te Goes te doen vervallen. De heer JERONIMUS zegt, dat hy als lid van den Spoorwegraad er op heeft aan gedrongen althans de tramtreinen van het eerste perron te doen vertrekken, maar het zal niet direct mogelijk zijn de trap geheel te doen vervallen, omdat het voorkomt, dat twee treinen te gelijk aan het perron staan. De heer LINDENBERGH vraagt waar om te Goes niet kan, wat te Middelburg wel mogelijk is. De heer MASSEE voelt ook bezwaren den trap te laten vervallen. Hierna sloot de VOORZITTER de verga dering. AGENDA. MIDDELBURG. IA 27 Jan. 15e Lustrum Middelb. Gymn, Ver. „Nihil Sine Labore", opv. blij spel „Rudens"; Schouwburg. IA 27 Jan. Uitv. Muz. Ver. „Crescendo". Muz., tooneel, bal; St. Joris, 20,00 h. ZO 28 Jan MA 29 Jan. Generale Repetitie Kon. Zang- vereen. „Tot Oefening en Uitspan-, ning". en de Ver. voor Instrumentale Muziek. Uitv. „Die Schöpfung"; Schouwburg 20,00 h. GOES BIOSCOPEN. ELECTRO, M'burg VR 26 Jan.—DO 1 Feb. „De Kleine Prinses" (The Little Princess) en „De Duivelsecho (The Retrun of the cisco Kid), 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. CITY, Middelburg VR 26 Jan.—DO 1 Feb. „Maria-Hona" en „Het Koraalrif", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. GRAND THEATER, VR 26—Dl 30 Jan.: „De Citadel" en „Familie Zangvogel", 20,00 h. ZO 15,00 h. matinée. I CKMEHN. lederen avond Conc. Wiener Boheme En semble; Hotel Monopole Vlissingen; 20,00 h.; ZO 16,00—18,30 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8