MIDDELBUH<SS€HE COURANT $ecxtw&cb>e Hf USOESCHÉ C©yKAM1T) NUMMER 23 TWEE BLADEN Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD ZATERDAG 27 JANUARI 1940 regel. cent Advertentiën 30 cent per Ingezonden mededeelingen t per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. [FflBifeinidl Iheeft vliegtuigen ra©@digD De fe«rger!b@w©ïksra§ SSjdê veei, maas- haar moreel 5$ nog nóeï gebroken. Het blijft vriezen De strenge winter van 1928 1929 reeds overtroffen. De sneeuw, die ons gisteravond zoo on verwachts werd toebedeeld, was het ge volg van een depressie, welke uit Frank rijk kwam opzetten en zich nu naar de Adriatische zee heeft verplaatst. Daar de oorlogvoerenden geen weerberichten ver strekken, was dit niet te voorzien geweest Ons land staat thans weer geheel on der invloed van het gebied van hoogen druk over Scadinavië, zoodat de vorst onvoorziene omstandigheden, gelijk Fran- sehe depressies, voorbehouden nog min stens enkele dagen zal aanhouden Voor- loopig zal ze licht tot matig blijven. Volgens de classificatie van professor Van Everdingen te De Bilt moet thans aan den huidigen winter de derde plaats in de rij van strenge winters sinds 1849 worden toegekend Alleen de winter van 1854'55 e n 1890 '91 zijn nog strenger ge-, w e e s t. Die van 1928'29 is dus reeds overtroffen iris sshepen getorpedeerd ie Duitschers. Een Fransch en twee neutrale. Reuter meldt uit Londen: Het Noorsche schip „Songa" is op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd, omdat de gezagvoerder weigerde in te gaan op den eisch van den duikbootcommandant, dat hij papieren zou onderteekenen, waarin gezegd werd, dat zijn schip contrabande vervoerd. De bemanning moest maar zien hoe zij het beste land zou bereiken. Vijf dagen en nachten dreven de mannen rond in twee reddingbooten. Zij leden zware ontberingen. Een der booten, waarin de kapitein en 11 leden der bemanning zich bevonden, is gis teren op de Iersche kust aan land gedreven. De dertien andere opvarenden van de „Son ga" zijn opgepikt door een Engelschen trei- ler en eveneens aan de Iersche kust aan land gezet. De „Songa" was op weg van New York naar Rotterdam met een algemeene lading. De eerste officier, een der dertien man, die door den treiler aan land gebracht zijn, ver- klaai-de, dat zij in de booten waren gegaan, toen de duikbooteommandant hen had ge waarschuwd. Zü moesten al "hun bezit tin- ac'nt-prlntpTi en cnnorïio- Miiurdp d« rinik- boot een torpedo af, waardoor de „Songa" in tweeën brak. 10 VERMISTEN. Van het Deensche s.s. „Gudveid" (1.300 ton) dat, naar gemeld werd in de Noordzee door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht, worden tien opvarenden vermist. Zeven overlevenden zijn aan land gebracht. 8 VERMISTEN. Het Spaansehe schip „Castillo de Mon- forte" is te Vigo aangekomen met 2S over levenden van een Fransch schip, dat eer gisteren bij het aanbreken van den dag ge torpedeerd is. De 28 geredden waren gevon den, terwijl zij dicht opeengepakt in een kleine sloep zaten, zü hadden getracht de Portugeesche kust te bereiken. Zes hunner waren gewond. Men vreest, dat acht opvarenden van het Fransche schip zijn omgekomen. Twee schepen vergaan in den Stillen Oceaan. Het Noorsche vrachtschip „Fayoeang" heeft noodseinen uitgezonden Het sc'hip bevond zich toen ter hoogte van het Ja- pansche eiland Hatsjijosima. Een later ra diobericht vermeldde, dat liet schip vol water was geloopen en snel zonk De ge zagvoerder en de leden der bemanning hadden het schip met de reddingbooten veriaten Het Japansche schip „Eifoekpe Maroe" heeft zich met spoed naar de plaats van het ongeluk begeven De „Fay oeang" was met een lading fosfaat en erts van Ndur, een eiland in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan op weg naar Yo kohama De „Faoeang" mat 3399 ton. Passagiersschip van 14.187 ton gezonken. Het passagierschip „President Quezon" groo 14,187 ton. dat zij eerste reis maakte onder Philippünsche vlag, heeft gis teravond draadloos assistentie gevraagd, aangezien het aan den grond was geloo pen en de machinekamer snel volliep Hef gaf als positie op 30 graden 1 minuut N.B en 130 graden 16 minuten O.L d i. bij" het eiland Bonin. ten Zuiden van Japan. Het Japansche schip „Oekisjima Maroe" begaf zich derwaarts om bijstad te bieden De opvarenden zijn gered Wat beteekent dit Iedere 10e inzender ontvangt een aardige verrassing. C. DE LEEUW Tel. 669, Vlissinjsche sir. 39—41, M'burg (Ingez. Med.) Het groote Russische offen sief bij het Ladogameer verijdeld. Na vijf dagen van onop houdelijke aanvallen. Buitenlandsche waarnemers in Helsinki zijn van oordeel, dat het groote P.ussische offensief ten Noorden van het Ladogameer niet verder doorgaat. Men gelooft, dat de Finsche troepen bezig zijn het gebied te zuiveren na de herhaalde Russische aanvallen te hebben afgeslagen, en thans de Finsche stelingen nog steviger maken teneinde een herhaling van derge lijke aanvallen onmogelijk te maken. Een nieuw hoofdstuk van heldhaftigheid en in telligente tactiek is door de Finnen tot. een succesvol einde gebracht. Het Finsche legerberieht luidt: Op de Karelische landengte heeft de vij and gisterochtend getracht over de bevro ren meren van Muolajaejwi en de rivier de Taipale met betrekkelijk zwakke strijd krachten de Finsche linies aan te vallen. De aanvallen werden afgeslagen. Ten Noord oosten van het Ladogameer blijft de vijand voortdurend druk op. de Finsche stellingen Uitoefenen. Hij valt hier thans reeds vijf da gen tevergeefs aan. Alle' aanvallen zijn af- ties behouden. Deze aanvallen hebben den Russen zeer groote offers gekost: verschei dene compagnieën zijn vernietigd: honder dén dooden b2even op het slagveld. De Fin sche troepen hebben voorts verscheidene Russische colonnes, waarbij vierhonderd paarden, vernietigd. Aan het Oostelijk front verder levendige activiteit van patrouilles. DE FINSCHE KINDEREN. De Finsche minister van speciale zaken Fagerholm is gisteren uit Stockholm te Ko penhagen aangekomen, teneinde 'net vraag stuk der evacuatie van Finsche kinderen te bespreken, evenals hij dit in Zweden en Noorwegen gedaan heeft. Fagerholm verklaarde, dat geen enkele Finsche stad meer veilig is, met het oog op de Russische vliegtuigen, die zelfs des nachts bombardeeren, en dat de kinderen in Scandinavië ondergebracht moeten worden voor de winter, de tijdelijke bondgenoot van Finland, ten einde is. Het Deensche blad „Berlingske Tidende" meldt, dat Zweden en Noorwegen zich be reid verklaard hebben, elk 100.000 kinderen op te ISO.000 Duitschers repatrieerden uit „Ruissisch" Polen. Het Duitsche Nieuwsbui-eau meldt: „Het einde der landverhuizing van de volks-Duitschers uit Galic/e en Wolhynië het aan Rusland gekomen deel van Polen staat voor de deur. Tot. gisteren hebben rond 103,000 volks-Duitschers uit Galicië en Wolhynië met de spoorwegen en rond 35.000 met vrachtwagencolonnes de Duitsch- Russische belangengrens overschreden. Thans worden nog een stoet uit Galicië en vier uit Wolhynië verwacht,, zoodat het totaal aantal gerepartrieerde Duilsehers on geveer 160.000 zal bedragen. Himmler, liet hoofd van de Duitsche politie, heeft giste ren in zjjh eigenschap van rijkscommissaris voor de vestiging van het Duitsche „Volk stuin" den laatsten uit Galicië binnenko menden stoet op de grensbrug over den San verwelkomd. Tevens is gisteren ook het voorlaatste spoorwegtransport volks-Duit schers uit Galicië aangekomen. Dezen zijn afkomstig uit het zuiver Duitsche dorp Brigidau, waar sedert 17S4 geen Polen door huwelijken mochten binnendringen. Zij schudden Himmler de hand en gaven uit drukking aan hun vreugde, dat zij eindelijk Duitsche grond konden betreden." «JX-Sö-M Onze medewerkster in Finland, een Noorsche vrouwelijke arts, werkzaam bij den geneeskundigen hulpdienst in Finland, schrijft ons: Finland heeft vliegtuigen noodig en luchtafweergeschut om de Sovjetlucht macht te verhinderen de aanvallen voort te zetten op vrouwen en kinderen, zieken en ouden van dagen, op scholen en zie kenhuizen, op passagiers- en ambulance- treinen Volkscommissaris Moldtof ver klaarde op den vooravond van den Russi- schen aanval, dat de Sovjet-Unie geen voornemens koesterde om tegen Finland geweld te gebruiken. Thans echter staat sinds 30 November een vreedzame en on- beschermde burgerbevolking bloot aan vrijwel ononderbroken luchtaanvallen door honderden vliegtuigen. Blijkbaar rekent het Kremlin er op, Finland op deze wijze te kunnen verslaan. Ongetwijfeld lijdt de Finsche burgerbe volking zeer veel, maar haar moreel is nog niet gebroken. Doch zoolang de Fin nen geen lichte en snelle jachtvliegtuigen hebben en zoolang zij niet beschikken over voldoende luchtafweergeschut, zoo lang zullen er veel te veel kostbare Fin sche menschenlevens verloren gaan, zoo lang worden er veel te veel woningen en boerderijen waaraan de Finsche soldaten, burgers en boeren met geheel hun hart hangen, in rookende puinhoopen veran derd. Finland heeft vliegtuigen noodig. Ter wijl ik dit schreef, werd er juist een alarmsignaal gegeven. Ik ben met mijn schrijfmachine in een schuilkelder ge- v.lucht, want de situatie van het huis waar ik woon, is in tegenstelling met de meeste andere huizen in Helsinki zoo gunstig, dat wij onze werkzaamheden in uren van luchtaanvallen kunnen voortzet ten. Anders kan .wel een dag met 23 keer luchtaanval een ernstige tijdverspil ling heteekenen. Maar vanzelfsprekend kan men toch niet zoo ongestoord werken, terwijl de Russische „gangsterbende" over onze huis daken cirkelt, want zelfs, wanneer men nog zoo fatalistisch ingesteld is, maken de geluiden van buiten indruk op je Wan neer het motorgeronk begint, spits men onwillekeurig de ooren, wanneer het ge luid langzamerhand afneemt en zelfs voor een poosje wegblijft, kan men weer pro- beeren zijn gedachten bij het werk te con centreer en. Maar dan hoor je misschien juist de dreunende basstem van de luchtverdedi ging of het geknetter van een machine geweer van een wachtpost in de nabijheid En.nu! Juist nu! Een geweldige ontplof fing! Naar het geluid te oordeelen was het tamelijk ver weg; misschien twee kilome- Finland heeft vrijwilligers noodig. De Finsche woordvoerder te Londen heeft verklaard dat Finland de komst van vrijwil ligers uit Engeland of Frankrijk zou toe juichen. Finland weet, dat het, wil het blijven voortbestaan, op den langen duur afhanke lijk zal zijn van menschenmateriaal uit het buitenland, evenzeer als van oorlogsmateri aal. Reuters bijzondere correspondent heeft teen bezoek gebracht aan een centrum in Noord-Finland, waar Finsche vrijwilligers uit Canada en de Ver. Staten onder een Fin sche kapitein worden opgeleid. De corres pondent voegt hieraan toe, dat er in totaal elf landen in het Finsche vreemdelingenle gioen vertegenwoordigd zijn. Het eerste ba taljon staat onder aanvoering van een Ita liaan. Geruchten over Duitsche troepenconcentraties tegengesproken. Naar aanleiding van het door een Stock- holmsch ochtendblad verspreide bericht, dat de legatie der Vereenigde Staten te Stock holm den Amerikaanschen staatsburgers zou hebben aangeraden met het oog op be weerde concentraties van Duitsche troe pen, die onrust zouden kunnen baren, Zwe- cjen te verlaten, heeft de Amerikaansche le gatie gisteren daarentegen verklaart, dat de consul-generaal slechts een circulaire zou hebben verspreid, waarin hjj wijst op den. algemeen toestand in Europa en doet uitkomen, dat het beter zou zijn thans te vertrekken, indien het niet strikt noodig is in Zweden te blijven. De transportmid delen ter zee zijn thans beter dan zij waar schijnlijk over eenige maanden zullen zijn, wanneer de toestand misschien erger zal zijn geworden. Er werd nimmer melding gemaakt van Duitsche troepenconcentraties. Overigens verklaart het Zweedsche mi nisterie van buitenlandsche zaken niets te weten van Duitsche troepenconcentraties, welke in Zweden onrust zouden kuhnen wekken. ter. Maar in elk geval was het een van de groote 1%- of 2 Jé tons bommen Laat ons hopen, dat het ook dezen keer voor niets was! In de groote schuilkelder naast de on ze zitten zij te praten over belevingen die dezen en genen gehad hebben in den loop van deze zeven weken sinds den eer sten luchtaanval Zeer zeker is de stad nu goed voorzien met schuilkelders en het a- larm komt vroeg genoeg om je spullen bij elkaar te pakken Maar het gebeurt, dal menschen in de buitenwijken van de stad soms eenige minuten loopen moeten maar de dichtsbij gelegen schuilkelder en een vliegtuig in volle vaart kan verscheidene kilometers per minuut gaan! Daar hoor ik een mannenstem daarbin- nenvertellen van de luchtsprong die hij maakte, toen hij zich kort geleden ergens buiten Helsinki ophield; hij stond juist op een landweg te kijken naar een schuil plaats, toen hij plotseling de geheele es- kadrille te voorschijn zag komen achter een wolkenlaag en naar beneden duiken. De voorste machine gaf het duiksignaal Toen begreep de verteller, dat het er om ging zich ineens naar voren te gooien vóór zij hem in het oog kregen. Maar vóór hij zelf dit kon doen, hoorde hij een oor verdovend gekraak en werd hij eenige meters in de lucht gelicht en kwam terecht in een greppel Eerst toen hij zoover bijgekomen was, dat hij op kon staan en constateeren kon flat hij er met oppervlakkige schrammen afgekomen was, keek hij rond, waar de bom gevallen was Het bleek een klein houten huisje te zijn, gejukkig ,onbe- woond, dat een honderd meter verwijderd, was van de plaats, waar hij door den luchtdruk weggeslingerd werd Het was onbegrijpelijk, dat die luchtheld uit Mos kou dat kleine, bescheiden hutje van mi litaire doeleinden verdacht. Maar omdat hij een van de grootste en duurste bom men er voor geofferd had, had hij zeker geloofd, dat er zich in de hut vrouwen kinderen en andere weerloozen ophielden die deze ridders van de „Sovjetster" met voorliefde bombardeeren! Het was de oude Finsche dichter Za- charias Topelius, die het Finsche volk ka rakteriseerde als ,,'s werelds beste solda tenvolk," Dat hij gelijk had. bewijst nu het geheele Finsche volk: Het volksleger aan het front! Het overige volk in het geheele land! Dit ziet men ook in dc schuilkelders, zoowel in de groote. bijna comfortabel ingerichte in de luxe straten als in de eenvoudige, in iedere huurkazer ne in de buitenwijken van de stad Waar men zich het meest over verbaas!,, is de nooit falende zelfdiscipline, van den mor gen van den 30sten November af, toen de eerste groote verrassende luchtaanval plaats vond, tot heden toe Spoorwegongeval bij Koekange. Goederenwagen ontspoorde toen sneltrein passeerde. Op den spoorweg tusschen Meppel en Hoogeveen, is gisteravond een ongeval ge beurd, dat hoogst ernstige gevolgen had kunnen hebben, doch dat op het nipper tje goed. is afgeloopen Van den goederentrein van Groningen naar Meppel. welke om 22,08 van het rangeerterrein Onnen nabij de Groning- sche hoofdstad vertrekt ontspoorde om streeks kwart voor twaalf, tengevolge van het breken van een wielas tusschen Koe kange en Meppel een goederenwagen. Deze kwam links buiten de rails te staan. Op hetzelfde oogenblik passeerde trein 135, die de laatste verbinding tusschen Amsterdam en Groningen onderhoudt en uit Zwolle 27 minuten over tijd was ver trokken, dit punt De ontspoorde goederenwagen stond juist binnen het profiel van het opgaand spoor, zoodat hij den sneltrein licht raakte. De rijtuigen van den sneltrein een stoom trein werden door deze aanraking be schadigd en verscheidene ruiten moesten het ontgelden Reizigers werden -evenwel niet gewond. Met groote vertraging kwam de trein te Groningen aan. Beide sporen waren door dit ongeval versperd Langs dén overhangenden wagen heeft men geen treinen meer geleid. Om kwart voor twee vertrok uit Zwolle een ongevallenwagen naar de plaats van de ontsporing teneinde de baan zoo spoe dig mogelijk vrij te maken. „HELDEN DER SOVJET-UNIE." Tass meldt uit Moskou: Het presidium van den hoogsten Sovjet der Sovjet-Unie heeft de orde van de Roo- de Vlag toegekend aan het 81ste regiment berginfanterie wegens voorbeeldig uitvoe ren van de bevelen der bevelvoering en be toonde dapperheid en moed van de mannen bij den strijd tegen de Finsche „Witte gar den". De titel „held der Sovjet-Unie" is ver leend aan zeven manschappen en bevelvoer ders, die tevens gedecoreerd zijn met de orde van Lenin en de medaille van de gou den ster. 891 bevelvoerders en manschappen van het roode leger, die zich bijzonder heb ben onderscheiden in slagen tegen de Fin sche „Witte garde", zijn met medailles on derscheiden. la neutralen waardeeren etiiiisfer Van KMfen's rede. „Van Europeesche waarde." In een hoofdartikel schrijft de Zweedsche „Aftonbladet" o.m.: De redevoering van Minister Van Klef- fens was prachtig. Zij had een Europeesche waarde en vormde een positieve, onbevrees de verklaring uit naam van de neutrale sta ten, waarbij zij tegelijkertijd de grondsla gen schetste van een rechtvaardigen, ge- meensehappelijken vrede. Het was een geruststellende rede, die de Europeesche staatslieden aan het nadenken moet brengen. In een tijdperk, dat het stem pel draagt van bitterheid en chaos, heeft de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken een opvatting uiteengezet, die geken merkt wordt door kalmte en redelijkheid. Zijn houding vormt een voorbeeld voor de ministers van buitenlandsche zaken van al le kleine, neutrale landen". Nadat reeds de Italiaansche radio zeer veel aandacht had gewijd aan de rede van minister Van Kieffens, wordt de inhoud de zer rede in alle Italiaansche bladen bijzon der uitvoerig weergegeven. Het gebeurt slechts" hoogst zelden, aldus de N.R.U., dat de Italiaansche couranten, die over weinig plaatsruimte beschikken, aan de woorden van een buitenlandsch staatsman, wanneer dat niet of Hitler of Chamberlain is, zoo veel aandacht schenken. In de commenta ren op de rede komt algemeen waardeenng tot uiting over de krachtige wijze waarop de Nederlandsche minister van buitenland sche zaken het standpunt der algeheele neu traliteit heeft verdedigd. De scfiade door inundaties. Het Tweede Kamerlid Mes stelt vragen aan den minister. Het lid der Tweede Kamer, de heer Mes (r.k heeft aan den minister van de fensie de volgende vraag gesteld: Is de minister van oordeel, dat met schade, in artikel 5 van de wet van den 15en April 1896. Stbl no 71. houdende be palingen ten uitvoering van artikel 152, 2e lid, der grondwet, alleen wordt bedoeld zakelijke schade aan de eigendommen zel ve of is de minister van oordeel, dat hier onder mede is begrepen de schade, welke .het onmrldcUijjsv. wn Aiaaeiyae -gevuig- is- van het voorbereiden of het stellen der inundatien en welke geleden wordt door hen, die daardoor werkgelegenheid of broodwinning geheel of ten deele verlie zen? Bslgisahe militairen zwaaien af. Het Belgische blad „Le Peuple" meldt, dat, aangezien de toestand ongewijzigd blijft, de Belgische miltaire autoriteiten besloten hebben zekere elementen, die deel uitmaken van de hulpti'oepen van liet territoriale leger te laten afzwaaien. Volgens Havas heeft deze maatregel be trekking op elementen, die den allerlaat- sten tjjd waren opgeroepen en die behoo- ren tot de lichtingen 1921 en 1922. Deze soldaten zullen naar huis gaan met hun volledige uitrusting, uitgezonderd de wa pens, zoodat zij bij het minste alarm in zoo kort mogelijken tijd weer naar hun troep kunnen terugkeeren Het betreft Roode Kruissoldaten en manschappen van bewakenings- en transportdiensten. De eerste aardbeien. In prettige tegenstelling met de sneeuw en koude zijn Vrijdag door den kweeker P. Vis aan de veiling te Wateringen de eerste aardbeien aangevoerd. Deze eerste lingen brachten 16 cent per stuk op De aardbeien waren gekweekt met be hulp van electrische verwarming en be lichting, onder de deskundige leiding van ir Brueckman op het laboratorium van de technische hoogeschool te Delft. Geweldige bram! in Japan eiscM 150 slaehfoffers. Ruim 150 huizen zijn in de asch ge legd bij een brand, die Vrijdag even na middernacht is uitgebroken in het Japan sche dorp Ninomiya. Zaterdagmorgen om half vier was men den brand practisch meester. De vernielde huizen liggen voor het grootste deel in de amusementswijken, die geheel verwoest zijn. Meer dan 150 menschen hebben het le ven verloren. ENGELSCHE MATROZEN KUNNEN OFFICIER WORDEN. Havas meldt uit Londen: De Engelsche admiraliteit heeft bepaald dat jongelieden, die als matroos onder de wapenen ge roepen zijn, na drie maanden dienst op zee te hebben gedaan, voor den duur van den oorlog tot officier kunnen worden be vorderd. indien zij een goede opleiding hebben genoten Deze buitengewone maat regel is noodig in verband met de uitbrei ding van de vlootoperaties en de steeds dringender wordende behoefte aan officie ren. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn bijna 1000 man tijdelijk tot officier bevorderd NEDERLANDSCH SCHIP OP DE ENGELSCHE KUST GESTRAND. Hete Nederlandsche ss „Ottoland" op weg van Sluiskil naar Sunderland (Eng is nabij deze laatste haven gestrand De „Ottoland" meet 2202 bruto reg. ton en 1194 netto reg ton Het schip behoort toe aan de scheepvaart- en steenkolen maat schappij N.V. te Rotterdam Er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor schip en bemanning KWIJTSCHELDING VOOR POLITIEKE DELICTEN IN SPANJE. De Spaansehe ministerraad is gisteren onder voorzitterschap van Franco bijeen gekomen. Volgens het officieele communi qué werd een wetsontwerp tol kwijtschel ding van straf voor politieke delinquenten, die tot hoogstens 12 jaar veroordeeld zijn, aangenomen. Deze kwijtschelding geldt voor hen, die zich tegen de nationale bewe ging verzet, hebben. Verder is een ontwerp over het brengen van eenheid in de vakor ganisaties goedgekeurd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1