VOOR DE JEUGD. BE BELONING OM ZELF TE MAKEN 7v Ik ben een woord van 9-létters. 3 4 1 is een mond. 6 2 is bevestigend. 5 7 8 9 is niet warm en niet koud. Mijn geheel is een vis. OPLOSSINGEN RAADSELS. Een Hof met kaalgeschoren Hofdames In het jaar 1730 werd Pruisen geregeerd door koning Frederik Willem I, die in Ber lijn woonde. In die tijd werd' de mode geregeerd door den beroemden Lubin. Deze was kapper aan het Franse hof in Versailles. Meester Lubin was wereldberoemd. Hij schiep de meest fantastische kapsels en bracht steeds weer de dames in verrukking. Bovendien was hjj een zeer elegante verschijning en had vlotte omgangsvormen, zodat hij even geliefd als beroemd was. Deze Lubin had een hoop leerjongens die allen droomden later een tweede Lubin te worden. Een van hen heette Leonard, een grote, slanke, knappe jongen. Hij hield erg veel van zijn werk, maar niet minder van Olivetta, de mooie dochter van Lubin. Olivetta was een lief meisje van zestien jaar, die den knappen Leonard erg aardig vond. Zij zou wat graag het bruidje van haar vader's leerjongen worden. Maar Meester Lubin had meer dan eens gezegd dat hij alleen opgevolgd wilde wor den door iemand die kon bewijzen, dat hp een koninklijk hoofd gekapt had. Dat was een strenge voorwaarde. Want wie van de leerjongens had ooit de kans een dame van koninklijke bloede te kappen? Die iieten zich immers allemaal door Lubin zelf kap pen. Nee, het zag er voor Leonard en Oli vetta niet hoopvol uit. Leonard gaat naar Berlijn. Op zekere dag vond Leonard een brief bij zijn bord liggen. Dat verbaasde hem erg, want hij kreeg haast nooit brieven. Zijn vader, moeder, broers en zusters woon den allemaal in de buurt en hoefden geen brieven te sturen. Zo ook zijn vrienden. En dit was nog wel een brief met een vreemde postzegel. Hij kwam uit Berlijn en bleek van zijn oom te zijn. Deze oom was schoen maker en had zich in Berlijn gevestigd. Nu nog nooit gezien. Hoe heeft die kapper je zo durven toetakelen". De stemming in de kamer was ineens veranderd. De hofdames stonden verslagen te kijken, de koningin keek verlegen voor zich en Leonard was rood van woede en teleurstelling. Was alles voor niets geweest? Had hij zich daarvoor zo uitgesloofd? Meteen wendde de koning zich tot hem. „Je hebt een kunstig, maar belachelijk kap sel gemaakt", zei hij. „Nu zal ik je eens wat zeggen. Nu zul jij eens doen, wat ik het mooiste vind. Knip alle dames direct kaal!" Het was de moeite waard de gezich ten van de hofdames te zien. Dat was te erg! Met een kaal hoofd rondlopen, nee dat kon de koning niet menen. Maar de koning ging verder: „Wat jou betreft", en hp wendde zich tot zijn vrouw, „omdat je de koningin ben, zal ik je spa ren, je kunt je haren behouden". De koningin slaakte een zucht van ver lichting. Ze had geweldig in angst gezeten. Maar nu had ze medelijden met haar hof dames. Het was tenslotte allemaal haar schuld. schreef hij zijn neef dat het hem heel goed ging, hij verdiende meer dan ooit, en hij raadde Leonard aan zich ook in Berlijn te vestigen. Leonard had er eerlijk gezegd geen zin in. Maar toen hij Olivetta van de brief vertelde, raadde zp hem aan, zo gauw mogelijk te vertrekken. Wie weet, zou het hun beider toekomst ten goede komen. Dus vertrok Leonard enige dagen later naar Berlijn. Zijn oom had niet overdreven. Al de da mes en heren uit de beste kringen in Ber lijn waren zijn klanten. Al spoedig kreeg ook Leonard met behulp van zijn oom, veel te doen. En een succes dat hp had! De da mes hadden nog nooit zo'n goede kapper gehad, zeiden ze. En de kring van klanten werd steeds groter. Maar er ontbrak nog iets aan Leonard's geluk. Onder al die da mes was er niet één van koninklijke bloe de. Och, als hij toch maar eens de kans kreeg. Want hp dacht veel aan Olivetta en elke dag schreef hij haar een lange brief. Leonard komt aan het Hof. Je begrijpt, hoe blij hp was. toen hij op een goede dag bij de koningin ontboden werd. Het Hof van Frederik Willem was wel niet het Hof van Lodewijk XV, maar een Hof was het toch. De koningin liet hem weten dat zij die middag om 4 uur gekapt wilde worden. Leonard was in de wolken. Hij kon de tijd haast niet afwachten. Eindelijk werd het 4 uur. Leonard werd het paleis binnengelaten. Hij beefde over al zijn leden, maar de koningin was een aar dige vrouw en stelde hem al gauw op zijn gemak. Zo ging hij aan het werk. Hij deed geweldig zijn best. Er verscheen dan ook een kapsel dat er wezen mocht. Heel hoog, zoals de mode toen was, en opzij allemaal dikke krullen. De .hofdames waren verrukt. „Men voelt zich gewoon in Versailles", zei een van hen. „Zo elegant en flatteus". Dit was heerlijk om te horen. Zo moest Lubin hem eens zien. En Otivetta. Wat zou ze trots op hem zijn! Hij was nu zowat klaar. Het kapsel was inderdaad bijzonder goed gelukt. De koningin draaide zich voor de spiegel en glimlachte vergenoegd. Die avond zou er een hofbal zijn. Wat zou men haar bewonderen! En wat zou de koning trots op haar zijn! Hij wist helemaal niet dat ze vanmiddag gekapt was, dat was een verrassing voor hem. De woede van den koning. Plotseling ging de deur op en op de drempel stond de koning met een woedend gezicht. „Wat gebeurt hier?" zei hp bars. „ga je naar een gecostumeerd bal?" vroeg hij aan zijn vrouw. „Zo iets geks heb ik Alle bidden en smeken was tevergeefs, ze moesten er allemaal aan geloven. En dus begon Leonard met dit onaangename werk. Al dat mooie haar eraf, hoe kon de koning zoiets doen. „Goed" betaald. Het duurde enige uren, voordat hij klaar was. De hofdames waren een voor een naar hun kamers gegaan. Ze durfden zich niet te vertonen. .Nu", zei de koning tot Leonard „voor ieder werk word je betaald. Wat heeft de koningin je gegeven?" „Tien gulden, Majesteit." „Maar dat is veel te weinig, hoe heb je zoiets kunnen doen", zeide de koning tot de koningin. „Ik wil dat de kapper een zuiver idee van ons hof krijgt. Zo moet hij den ken dat wü de gierigheid zelf zijn." ,Maar ik dacht", stamelde de koningin, Ze begreep niets meer van den koning. Was ze maar nooit met dat kappen begonnen, „Nu, ik zal je naar waarde belonen", vervolgde de koning. „Zeg me eens, hoe veel ben ik je schuldig voor de uitvoering van mijn bevel?" „Dat laat ik helemaal aan U over", ant woordde Leonard. „Kunt U met vijf en twintig tevreden zijn?" vroeg de koning weer. „Ja, Sire, dank U sire", stamelde Leo nard, terwijl hij boog als een knipmes. Hij kon het haast niet geloven. De middag zou toch nog goed worden. „Au, au", schreeuw de hij ineens. De koning gaf hem een klap nóg een en nog een en telde rustig en langzaam: „Eén, twee, drie Terug naar Parijs. Leonard was blij toen hp vpf en twintig slagen te pakken had en het paleis kon ver laten. Wat een dag. Hij had meteen genoeg van Berlijn en nog dezelfde avond pakte hij zijn koffer en keerde zoo spoedig moge lijk naar Parijs terug. Hjj vergat zelfs zijn oom goedendag te zeggen. Wat heerlijk om in Parijs te zijn. Hier wisten de mensen niets van zijn nederlaag. De volgende dag stapte hij direct naar meester Lubin en vertelde hem vol trots dat hij de. koningin van Pruisen gekapt had en nu zpn prijs kwam halen. Zo werd hij de schoonzoon van Lubin. Er werd een groot, feest gegeven ter eere van het huwelijk van Leonard en Olivetta, en het ontbrak hen niet aan belangsteling. Want natuurlijk kende iedei'een de dochter en den leerjongen van den beroemden weester. Natuurlijk heeft Leonard nooit van zijn ervaringen aan het Pruissische hof verteld. En als iemand hem vertelde dat koning Frederik zo gierig was, antwoordde hjj: Integendeel, ik heb hem leren kennen als een buitengewoon gul man". 1. Zo zwart als roet, zo rood als een kreeft, zo wit als een doek, zo plat als een dubbeltje, zo vrij als een gel in de lucht, zo oud als lem, zo gelukkig als een ldnd. 2. Mei, Maart, Januari, Juli. Het is algemeen bekend, dat de olifant een buitengewoon nuttig dier is. Vooral in Brits-Indië werden de olifanten veel als trek- en lastdier gebruik. Hiervoor moet de olifant speciaal gedresseerd worden. Dit gebeurt op de volgende manier; een ge vangen wilde olifant wordt tussen twee tamme olifanten vastgebonden. Zo went het dier aan het leven in gevangenschap en wordt spoedig ook tam. Iedereen weet wel, dat olifanten reusach tig sterk zpn. In Voor-Indië worden de oli fanten „tuskers" genoemd. Deze dieren ne men met het grootste gemak de zwaarste balken op hun grote slagtanden, slaan er hun slurf omheen en dragen ze naar de plaats van bestemming. Als de ketting ram melt, betekent dat, dat de balk wel wat te zwaar is. Vanzelf komt er dan een andere tusker naar voren, zet zpn voorhoofd er te gen en helpt zo mee, de zware balk te ver slepen. Zo worden de balken op een hoop gestapeld. Dan komen de inlanders met JUMBO OP ZIJN DAGELIJKSE WANDELING. een grote emmer met kalk, om de balken een merk te geven. Maar voor zp met mer ken beginnen, kijken ze eerst of de balken wel goed recht liggen. Als dit niet het ge val is, roepen de inlanders iets, waarop de grootste tusker komt en met zpn voorhoofd net zo lang tegen de balken duwt, totdat alles netjes gelijk ligt. De turkers weten precies, wanneer het hun rusttijd is. Gewoonlijk rusten zij van 11 tot 3 uur. Daar wijken ze nooit van af. Gedurende die tijd worden ze goed ver zorgd. Olifanten zpn dol op water. Als er water in de buurt is, gaan ze er vanzelf heen om te baden en bespuiten zichzelf dan met hun lange slurf. Als er geen water in de buurt is, komen de oppassers hen bespui ten. Ze vinden dat heerlijk en laten dat merken door een oorverdovend getromper- ter. Het water dringt diep in hun dikke huid, zodat zp straks weer tegen de grote hitte bestand zijn. Als er helemaal geen water in de buurt is, dan steekt de olifant zpn lange slurf in zpn bek, haalt uit de maag water op en besproeit daar zijn lichaam mee. Vooral in Afrika vindt je verschillende soorten van olifanten, die zich onderschei den door hun grootte. Er zijn zelfs olifan ten bij die niet veel groter zijn dan een os. We gaan een varkensstal maken RAADSELS. 1. Stel uit de volgende lettergrepen, bloemen samen: as-, lier-, bloem-, se-, ter-, je-, ring- an, ooi-, bo-, vi-, ter-, 2. Met een r ben ik niet mis met een t ben ik werk met een k ben ik een lichaamsdeel met een v ben ik meer dan eens met een z ben ik een winkel. 3. Ik ben een beest, omgekeerd hang ik aan een boom. 4. Ik ben een werkwoord en heb geen vrolijke betekenis, maar tegelijker tijd ben ik een vrolijke stad in Euro pa. Ik besta uit 5 letters. Wie ben ik? 5. Aan welke hoven wonen geen konin gen? Welke duinen bestaan niet uit zand? Op welke stok kun je niet leunen? 6. Ik geef licht, maar zonder r wordt ik gegeten. Wie ben ik? Wie van jullie gaat nu niet graag naar school? Niemand toch, hoop ik, Je bent toch op school om veel te leren? „Wat kan mij dat schelen", hoor ik sommigen van jullie al mopperen. Nu, dat moet je nooit zeggen. Later zul je wat blp zpn, dat je zoveel geleerd hebt en dat je met de mensen mee kunt praten. Stel je eens voor, dat je later met een heleboel mensen samen bent, en die praten over dingen, waar jp nooit van gehoord hebt! Zou je je dan niet vreselijk dom vinden? En de mensen zou den zeggen: „Nu, daar gaan we niet graag mee om, die weet' niets!" Nee, op school moet je goed je best doen, en vooral oplet ten. En al vind je sommige vakken verve lend en oninteressant, dan moet je beden ken, dat er ook weer vakken zpn die je bijzonder leuk en prettig vindt. Denk maar eens aan de zangles, handwerkles, gymnas tiekles. Daar hebben de meesten van jul lie toch veel plezier in. Ik heb ook eens een jongetje gekend, dat de school haatte. Hoe of zijn vader, moeder of vrienden ook met hem praatten, het gaf allemaal niets, elke dag ging hij met het zelfde mistroostige gezicht naar school. De allereerste schooldag begon het al. Zijn moeder bracht hem weg. En Petertje, zo heette hij, huilde, nee, brulde, toen zijn moeder weer naar huis moest en hem al leen met de juffrouw en de andere kinde ren in de klas liet. Je begrijpt, dat ieder een hem uitlachte. Erf de volgende dag was het precies het zelfde. Het bleef zelfs het hele jaar zo. En het tweede jaar ook. Maar in de derde klas kwam er een verandering over Peter. Want toen kregen ze „knutse len". In de eertse en. tweede klas hadden ze „kleien" gehad, iets dat alle kinderen erg leuk vonden. Maar Peter, die lastige jongen vond er nooit iets aan en hij had nooit iets echts leuks gemaakt, zoals zijn klassege- nootjes. Maar nu de derde klas. Daar kre gen ze echt knutselen. Er werd van alles gedaan. Houtzagen, verven, tekenen, en nog veel meer. En daar had Peter zo'n ple zier in! En van die tijd af, ging hij met een vrolijk gezicht naar school. Hp vergat de dingen, die hij eerst zo vervelend vond, ja, hij begon langzamerhand verstandiger te worden en te begrijpen, dat rekenen, aard rijkskunde en geschiedenis erg nuttig en zelfs interessant waren. En het hoogtepunt van alles was het knutseluurtje. Hij deed zo zpn best, dat hij bij een knutselwedstrpd de eerste prijs won. Nu is Peter al een jongeman, die voor ingenieur studeert, maar hij heeft nog steeds verscheidene dingen, die h{j °P school in de knutselles gemaakt heeft. Ver leden week heeft hp me nog iets heel leuks laten zien, en dat ga ik jullie nu vertellen. Het was de varkensstal die je hier op het plaatje ziet. De stal, de varkentjes en de boerin zpn allemaal van papier gemaakt Lijkt dat niet leuk? Je hebt er niet veel voor noodig ook. Voor de varkens gebrui ken we rose pakpapier, voor de schutting en de trog, bruin, en voor de boerin blauw en wit papier. We beginnen met de varkentjes. Voor het grote varken knippen we een vierkant van 12 cm en voor de kleintjes vierkanten van 6 cm, kijk nu goed naar de afbeeldingen. Eerst vouw je de diagonaal- en middenvou- wen (fig. 1). Dan sla je twee kanten tot de middenvouw om, vouwt de twee andere kanten dicht tot de middenvouw en dan vouw je ze weer open (fig. 3) Nu zie je, dat aan de vier hoeken, klei ne vierkantjes, ontstaan zijn. Nu buig je de vierkantjes als zakken om en vouwt ze daarna weer dicht. Vouw dan de bovenste helften naar achteren en leg de nu ont stane vorm met de smalle kant naar boven, neer. (fig. 6.) De afstaande punten worden naar beneden (de open kant) gevouwen, zodat er oren en poten ontstaan. De punt aan de voorkant moet je eén beetje n binnen vouwen, want dat is de snuit het beest, en je weet hoe een varkenssnuit eruit ziet. De punt aan de achterkant, moet je iets naar boven buigen, om een goede staart te krijgen. Verder teken je met pot lood, ogen en neus. Je ziet wat een aardig varkentje het geworden is. De andere v kens maak je natuurlijk net zo. Je kunt er zo veel maken als je wilt. Nu komt de boerin aan de beurt. Je neemt een stuk blauw papier, dat tweemaal zo groot als het vierkant voor het grote varken is. Je draait dat stuk papier enige malen in elkaar en windt er van boven een draad om, zodat er een blouse en een rok ontstaan (fig. 8). Het hoofd wordt van het witte papier gemaakt. Je maakt een bolle tje met een punt eraan (fig. 9), steekt die punt in de blouse en hecht het hoofd met garen vast. Voor de armen maak je lange witte rolletjes, en stopt die in twee gaten die je van te voren in de blouse hebt ge maakt. De hoofddoek maak je van een drie hoekig stuk papier, slaat dat om het hoofd van de boerin en steekt de doek van voren met een speld vast. Het gezicht en het haar worden getekend. Ik zou het haar zwart maken, niet blond, dat is minder sprekend. Je knipt uit het bruine papier een recht hoek van 12 cm lang en 8 cm breed. Zo als op fig. 11 is afgebeeld, vouw je deze rechthoek in 4 gelijke delen. Kijk goed naar de manier, waarop zij gevouwen zijn. Nu de trog. Je knipt een vierkant van 25 cm en vouwt, dat op de manier als in fig. 11 is aangegeven. Vouw dan de hoekjes om (naar boven). Vervolgens leg jé alles op el kaar en vouwt de twee middenvakken als het hoekje om, zodat zich in het midden een spleet vormt (fig. 12, 13, 14). Dan vouw je de beide punten aan weerszijden van de trog naar binnen (fig. 15) en de trog is klaar. De schuur zal geen moeilijkheden ople veren. Voor de sluiting van de deur maak je een reepje papier, dat je door twee van te voren gemaakte spleetjes in de deur schuift. Je kunt er desnoods nog een bo dem van karton bij maken, maar je kunt alles ook zo op de tafel zetten. Er zijn onder jullie misschien die een he le boerderij hebben, met schuren enz. Dan is elke aanwinst natuurlijk welkom. Maar zij die geen boerderij of andere huizen heb ben zullen al w.at blij zijn, als zij deze var kensstal hebben, en iets dat je zelf ge maakt hebt, heeft natuurlijk ook meer waarde. Vooral dit vouwwerk is weer eens wat anders en het is makkelijk dat je er haast niets voor nodig hebt. Verder zal moeder blij zijn, omdat je niet met lijm hoeft te knoeien. Ik hoop dus, dat jullie allemaal vlug aan het werk zult gaan en ik ben er zeker van dat je een he leboel plezier van je varkensstal zult heb ben.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 10