NEZO KEUKENZOUT KRONIEK VAN DEN DAG meister .IQQJ- H"° r Agent: C. HUIJBREGTS TEGEN DE WET TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 26 JANUARI 1940. No. De waan van den dag. Ziezoo, het is eindelijk eens gezegd! En flink ook! Minister Van Kleffens is van leer getrokken tegen den „waan van den dag",- den waan van een bepaalde oorlog voerende party, dat wij wel in haar schuitje zouden komen en den waan Van de andere oorlogvoerende party, dat wö niet genoeg moeite deden om uit dat schuitje te blij ven. Een waan, maar een lastige en eer gevaarlijke waan! Velen zullen het met ons als een opluchting voelen, dat thans eer gezaghebbende autoriteit in klare taal Ne derlands standpunt voor allen begrijpelijk heeft uiteengezet, zoo begrijpelijk, dat iedereen „met z'n klompen aan" kan voe len waar het om gaat. Deze minister Van Kleffens, dwars door de onvruchtbaarheid van allerlei politieke combinaties heen, plot seling uit de betrekkelijke duisternis van een hooge ambtenaarsfunctie in de schijn werpers der openbaarheid getrokken, heeft reeds met zijn „Oranjeboek" laten zien, dat hü een scherp beoordeelaar is, die er niets voor voelt om zijn licht onder een koren maat te zetten, teneinde overgevoelige oogen niet te kwetsen, als het licht volgens hem noodig is. En ook gisteren heeft deze bewindsman, die als voormalig secretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken waarschijnlijk wel haast meer dan welke minister ook op de hoogte is van het politieke spel, niet ge schuwd den vinger te leggen op de wonde plekken van de huidige Europeesche „sa- men"-leving. De minister sprak een waar woord, toen hü zeide, dat degenen, die wagen te spreken over de mogelü'kheid van vrede, reeds door vele buitenlandsche bladen openlijk of tus schen de regels door worden beschuldigd te handelen onder invloed van de „andere" oor logvoerende party. Dat hij niettemin niet alleen wees op deze mogeiykheid, maar eigenlijk betoogde dat voortzetten van den oorlog gelijk staat aan waanzin, stempelt hem tot een man van karakter. De heele wereld is het er over eens, dat het onzalige Verdrag van Versailles met zyn wurgende lasten voor Duitschland de grootste schuld draagt aan de huidige spanningen in ons werelddeel. Doch slechts weinigen durven voor het forum der openbaarheid de eon- sequentie te trekken, dat deze spanningen ook geleid hebben tot den oorlog van thans, omdat de makers van dat onverstandige meedoogenlooze verdrag hun fout weiger den goed te maken, twintig jaar lang. Zelfs in Engeland en Frankrijk gaan af en toe stemmen op van personen die in gewone omstandigheden in wijden kring gezag hadden welke pleiten voor vredes onderhandelingen vóór Europa doodbloedt en doodhongert. Die stemmen klinken slechts kort. Niemand durft ze een echo te geven. Niemand kén zorgen voor een bree- den weerklank, dat is de tragische waar heid. En weer toont hier minister Van Kleffens zijn inzicht als hy het torpedeeren van vredesgedachten in hoofdzaak wyt aan „de vechtersbazen in redactiebureaux". Want hoe waar, hoe beschamend waar is dit! Niet de volkeren willen den oorlog. Maar dag aan dag wordt hun de noodzaak daarvan voorgepraat. Het wordt hun voor gesteld als een heilige plicht, als een offer voor de menschheid, dat zij den krijg in gaan om andere leden van de menschheid te vuur en te zwaard te verdelgen. Dien vreeselijken waan wordt grootendeels op geroepen en gevoed door de kranten. De politici drijven niet alleen, zij worden ook gedreven, door de anonieme schrijvers van -de kranten, die een invloed hebben, veie malen grooter dan welk politicus ook. En die hun invloed maar al te vaak misbrui ken, soms uit overwegingen, die hun zelf als uiterst menschlievend voorkomen, soms uit beweegredenen, die als zij aan de groote massa bekend waren hun schrij ven reeds bjj voorbaat zouden désavoueeren Als voorbeeld kan hier het best een his torisch feit worden aangehaald, namelijk de samenwerking tusschen Frankrijk en Rusland vlak voor den wereldbrand van '18- De Russische minister van bui tenlandsche zaken, Iswolski, verstrekte aan de Fransche pers groote subsidies en Poin- caré diende hem van advies, hoe zy het beste besteed konden worden! De Fran sche kranten met de invloedrijke „remps van Tardieu voorop ontvingen hun „inspiratie" voor de buitenlandsche po- PRINSES JULIANA BIJ HET ALG. STEUNCOMITé 1939. Prinses Juliana woonde- gister de verga dering van het algemeen steuncomité 1939 by in het gebouw van het nationaal fonds voor bijzondere nooden te Den Haag. De Fransche marine hield 254 schepen aam. Havas meldt uit Parys: De blokkade van de Fransche marine in de week van 13 tot 20 Januari heeft de volgende resultaten op geleverd: negen schepen werden aangehou den, 15,600 ton goederen werden in beslag genomen. Sedert het uitbreken van den oorlog zijn door de Fransche marine 254 schepen aangehouden en 480,500 ton goede ren in beslag genomen. Het 1600 ton metende Duitsche vracht schip „Albert Janus" is gisteren door een Fransch schip aangehouden en door de eigen, bemanning tot zinken gebracht. Krankzinnige richt een bloedbad te Batavia aan. Drie knapen en een land bouwer gedood. Aneta verneemt, dat in een desa ónder Depok naby Batavia (Java) Donderdagmor gen een bloedbad werd veroorzaakt door een Inlander, die eenige maanden geleden als genezen uit het krankzinnigengesticht te Buitenzorg werd ontslagen. De man wandelde in den vroegen morgen de Kampong binnen, gewapend met twee goloks en eenige piso blati's (kapmes). Al lereerst trof hy drie knapen aan, die voor hun woning aan het spelen waren. Hij vie! deze knapen aan en doodde ze allen. Vervolgens overviel liy nog twee volwas sen landbouwers, die op het veld aan den arbeid waren. Beiden werden door den krankzinnige zwaargewond. De te hoop geloopen kampongbevolking wist tenslotte den krankzinnige te omsinge len, terwijl de inmiddels gewaarschuwde veldpolitie spoedig arriveerde. De politiemannen sommeerden den onge lukkige zijn wapens neer te leggen, doch in plaats van dit bevel op te volgen, liep hij, tandakkend (dansend) en met zijn wapens zwaaiend, op de politie toe. Nadat enkele waarschuwingsschoten ren gelost, die echter niet den minsten in druk maakten, moest de politie den man, toen deze op vijf meter was genaderd, met Uvee revolverschoten onschadelijk maken. Een van de zwaargewonde landbouwers is in een ziekenhuis te Batavia opgenomen, tenvyl de tweede gewonde verpleegd wordt in het Roode Kruis-ziekenhuis te Buiten zorg. litiek zoodoende in de Russische legatie te Parijs. Later kwam er ook nog „steun" uit Servië bij. Het effect was duidelijk merk baar: het Fransche volk werd dag aan dag meer vervuld van wantrouwen tegen zijn Duitschen buurman, die verschrikkelijke cirkelgang zich tot de tanden wapende. En op dezen vruchtbaren bodem was het later goed ploegen voor de oorlogsdrijvers. Wellicht hielden zelfs met deze systema- tischff bewerking de onmenschelijke bepa lingen van Versailles verband. Natuurlijk willen wy in geenen deele andere landen hiermee schoonpraten, allerminst het Duitschland van '1914 en nog minder dat van 1940. Maar de geschiedkundigen zijn het er thans wel over eens, dat de oorlog van 1914 niet opleverde, wat zekere belof ten hadden voorgespiegeld. En waarschijn lijk zullen ze straks tot de conclusie ko men, dat de oorlog van 1939 voorkomen had kunnen had móéten worden! En daarom was het goed, wat minister Van Kleffens zoo treffend zeide: Nederland wil gaarne de eerlyke makelaar zyn. Mocht te eeniger tyd eventueel ons deze zegenrijke taak worden opgedragen, dan dienen wij met nuchtere en begrijpende oogen den toestand te bekyken, dan dienen wy ons reeds van te voren verre te hebben gehouden van inmenging of beïnvloeding ran welke zijde ook. Wij gelooven, dat wij in dien zin een goeden minister van bui tenlandsche zaken hebben getroffen in mr. Van Kleffens. De verscherpte -grensbewaking. Verlioogmg van de justitie- begrooting noodzakelijk. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van de justitie begrooting 1939. De verhoo ging bedraagt f 910,400. Opdat aan de wettelijke verplichting van arbeid door gevangenen .en verpleegden kan worden voldaan zoo zegt de minister in de memoi'ie van toelichting moet be schikt kunnen worden over voldoende grondstoffen. In verband met den interna tionalen toestand bestaat het gevaar, dat aanvoer hiervan gedeeltelijk of in het ge heel niet zou kunnen geschieden. Met het oog hierop zijn grondstoffen aangekocht om de behoeften hieraan voor den tijd van één jaar te dekken, waarbij rekening is moeten worden gehouden met meerdere opdrach ten tot levering van artikelen voor de land en zeemacht. Begin October 1938 is een 600-tal korpo raals en soldaten van de grensbataljons te werkgesteld by den dienst der grensbewa king, zulks ter verzekering van een goeds functionneering van de verscherpte grens bewaking, zooals die in verband met de heerschende tijdsomstandigheden noodig was geworden en met het daarvoor be schikbare politiepersoneel te eenenmale on bereikbaar was. Daar de tewerkstelling van deze mili tairen welk aantal geleidelijk is kunnen worden teruggebracht tot 395 in 1939 is moeten blyven bestendigd, wordt een ver hooging van dit artikel met f 562,000 nood zakelijk geacht. Behalve met de kosten, verbonden aan bovenbedoelde tewerkstelling, is verhooging van dit artikel met een bedrag van f 67,000 noodzakelyk, in verband met de meerdere kosten, verbonden aan de tewerkstelling van aanvankelijke 600 manschappen van de militaire politie (binnenland) bij den dienst der grensbewaking, welke tewerkstelling op 16 Maart j.l. is beëindigd. Voorts is een bedrag van f 10,400 noodig gebleken voor den bouw van eenige wacht huisjes ten dienste der grensbewaking en voor de kosten van verwarming, verlich ting, enz. van deze wachthuisjes, alsmede op grond van het bepaalde by artikel 12 van het comptabiliteitsbesluit voor me degebruik van douanegebouwen door de grenscontroleurs. NIEUWE RICHTLIJNEN VOOR DE ZENDING IN DE OOST. De moeilijkheden op de zendingsvelden in Indië zijn voor alle kerkelijke genoot schappen, vooral na het uitbreken van den oorlog, bijzonder groot geworden, schrijft de Deli Crt. Noch de personeele, noch de mafcerieele middelen blijken toereikend om het peil van den arbeid te li andhaven en daarnevens nog tot uitbreiding over te gaan. In verband daarmede wordt thans in protestantsche zendingskringen nagegaan op welke wyze meer gtkl voor het werk kan worden gevonden en bovenal: hoe er meer geestelijk contact kan komen tus schen de kerkelijke gemeenten in Neder land en in Indië. Men denkt hierbij vooral aan een wel overwogen decentralisatie, waardoor elke zendeling in Indië een geestelijken achter grond zal lcrygen in de gemeente, die hem uitzond. Het voordeel hiervan is: dat de zendeling in z y n gemeente meer terug zal vinden dan hij thans doet in het zendings bureau te öegstgeesl: en voorts: dat de ge meente in Nederland een meer concrete belangstelling zal toonen voor haar eigen zendingskring en zendeling. Deze gedachten werden reeds eerder ge uit en het is nu de bedoeling te trachten haar verder uit te werken. De opzet zou dan bv. kunnen zijn, dat elke kerkelijke territoriale kring in Nederland zich verant- woordelyk stelt (tot in alle opzichten) voor een territoriaal zendingsgebied in Indië, „Contrabande" per post. Wat de Engelschen aanhouden. Reutér bericht uit Londen: Het Engelsche ministerie voor den econo- mischen oorlog deelt bijzonderheden mede over inbeslagnemingen van post uit Ameri ka door de Britsche autoriteiten en over de methodes, waarmede burgers van Duitsche herkomst in Amerika trachtengebruik te maken van de Amerikaansche mail on voorwerpen van waarde en levensmiddelei naar naar Duitschland te verzenden. Het ministerie verklaart, dat sedert liet begin van den oorlog tot 12 Januari 6000 brieven en 50.000 pakketten als contrabande in beslag werden genomen. De meeste brie ven bevatten chèques, wissels, credietbrie- ven en een nieuw soort mark, de „giften mark". De tot dusverre verbeurd verklaar de marken hebben een waarde van 5.279.750 rijksmark. De in beslaggenomen chèques en wissels in Amerikaansche dollars beliepen 426,355 dollars. Voorts vond men 900 dol lars in bankpapier en 17.800 pond sterling in Engelsch geld. De afzender der marken naar Duitschland uit Amerika koopt deze marken by een Duitsche bank of een agent schap en een bon voor deze marken wordt dan per post naar Duitschland gezonden, waar de ontvanger het bedrag bij de bank incasseert. Op die wijze ontvangen de Duit sche bankagentsohappen in Amerika groote hoéveelheden buitenlandsche deviezen. De woordvoerder van het ministerie van oor log vertelde, dat een in beslaggenomen pak ket parels bevatte ter waarde van 8000 pond sterling en verzonden was uit Japan. Industrieele diamanten ter waarde van ruim twee millioen pond stm-ling zijn ge vonden bij de briefpost. „Het grootste deel van deze diamanten was echter aldus Reuter geadresseerd aan ontvangers in neutrale landen en men stond toe, dat zij naar hun bestemming verzonden werden. Vele afzenders adresseerden een groote en veloppe aan een ontvanger in een neutraal land. Deze enveloppen bevatten dan een aantal kleinere, die geadresseerd waren aan ontvangers in Duitschland. Het verzenden van paketten levensmiddelen naar Duitsch land uit de Ver, Staten heeft geweldige af metingen aangenomen. Al deze zendingen werden beschouwd als contrabande en in beslag genomen. Men wyst erop, dat de waarde der paketten ongeveer een vijfde was van den wei-kelijken prijs, die ervoor betaald was. Van de 4462 paketten, die per post in een maand tijd uit Amerika verzon den werden, bleek, dat niet minder dan 4063 contrabande bevatten, geconsigneerd aan een neutraal land en listig gecamoufleerd". De regeering komt voorbij De woordvoerder van het Japansohe le ger in China heeft gisteren verklaard: „De definitieve plannen voor de instelling van een nieuwe centx-ale regeering in China zijn practisch gereed". Er zyn strenge maatregelen genomen voor de veiligheid der Chineesche leidende persoonlijkheden, die- de conferentie bij-, wonen, waar gesproken wordt over de vor ming der nieuwe regeering. Wanneer zij voorbijkomen, worden de straten ont ruimd en bewaakt door belangryke afdee- "lingen soldaten en politie-agenten. Het is wellicht niet ondienstig erop te wijzen, dat reeds tientallen Chineesche autoriteiten, die met de Japanners samen werkten, zijn vermoord. Van Wang-Tsjing- Wei, die het hoofd moet worden van de nieuwe regeering, vertelt men, dat hij twee paleizen heeft, die beide zwaar bewaakt worden. Niemand mag echter weten in welk paleis hy eigenlijk vertoeft. door een de meest perfecte zuinige wagen i5km.opéénuter klasse 1 zonder dat dit evenwel nog hel onderlinge verband van het geheele werk verloren behoeft te doen gaan. Gortsiraat 54 Middelburg. (Ingez. Med.) Zweedsche communisten onder de vrijwilligers voor Finland? Havas meldt uit Stockholm: 1-Iet optre den van de Zweedsche communisten wordt door de Zweedsche pers sterk veroordeeld- Men vreest, dat de communisten dienst hebben genomen in de vrijwilligerscorpsen voor Finland om hier ontevredenheid te zaaien en de Finsche zaak te verraden Naar schatting van het dagblad „Nya Daglighi Allahanda" telt de Zweedsche communistische partij 20,000 leden, waar van 15,000 lid zijn van de 'communistische jeugdorganisaties. Bovendien heeft het se cretariaat vaxx de Komintern voor West- Europa zijn zetel te' Stockholm. AUTOVERKEER VAN Ï1ET VASTELAND MET URK. Het autoverkeer van Kampen naar Urk neemt dagelijks toe. Van Kampen af is eer gisteren niet een sneeuwploeg een weg over het ijs gemaakt naar Urk, zoodat hel' ver keer thans vrij geregeld met het vroegere eiland kan worden onderhouden. Ook de burgemeester van Kampen, de heer H. M. Oldenhof heeft gisterochtend per auto een tocht over het ijs naar Urk gemaakt. Tus schen Kampen en Lemmer bestaat even eens een verbinding over het ijs. Een vliegtuig van de K.L.M. heeft giste- x-en 41 zakken post naar Urk gebracht. (Ing. Med.) Naar het Engelsch van MARTIN PORLOCK. 49.) „Toch mis!" riep Hector Frensham plot seling uit terwijl hy met zyn vuistop tafel sloeg. „Revel! Hoe kom je er by, dat X alleen maar agenten in uniform vermoordt? Ik mag toch aannemen, dat je de kranten leest, niet waar?" Nicholas knikte. „Is het je dan niet bekend, dat er drie weken geleden een rechercheur vermoord werd „Die eene by Hurst Park, bedoelt u?" vroeg de heer Revel met een glimlachje. „Ik had niet gedacht dat u me op een der gelijke manier zou probeeren te vangen". „Je vangen? Wat wil je daarmee zeg gen „Alleen maar, dat wat ik bij de gis weet, u wel met zekerheid moet te weten, na- xnelyk dat de moord op dien rechercheur door een gewonen huis-tuin-of-keuken-boef gepleegd werd, waarschijnlijk een lid van een bende autobandieten. Het is best moge- lök, dat het de kom, hoe heeten ze ook weer Cax-lotti's waren". Hector Frensham, die hem verbaasd aan staarde, merkte dat zyn onderkaak naar beneden gezakt was en sloot met een klik kend geluid zijn mond. Hy keek Connor aan met een mengeling van bewondering en droefheid. Connor nam Nicholas Revel scherp op, doch keek, zooals gewoonlyk, in een min zaam lachend, absoluut onbeschreven ge zicht. „Wat weet meneer Revel van de Carlo t- ti's af?" vroeg Coixnor, terwijl hij Hector Frensham aankeek. „Vraag het hem zelf'. „Dat is eenvoudig genoeg", zei de heer Revel. „Ik doe nogal vry veel aan racen. Welnu, als u een coureur kunt vinden, die de Carlotti's niet kent, laat ik hem in een museum zetten. Waarom al die opwinding? Het is alles eenvoudig genoeg, zou ik zoo denken. Wat een prachtkans geeft die me neer X niet aan het meer alledaagsche slag tuig, om de agenten, waarmee zij om een of andere reden een appeltje te schillen hebben, uit den weg te rui men. Maar de Carlotti's hebben een stommen streek uit gehaald zij hadden er rekening mee moeten houden, dat X hoegenaamd geen belangstelling voor agenten in burger heeft". „Ja, ze hebben inderdaad een fout be gaan", zei Connor grimmig. „Het was Vic tor Carlotti. De volgende week is hij er by!" Hector Frensham staarde nog steeds Nicholas Revel aan. „Daarover later, Con nor; meneer Revel schilderde my zooeven, voor dat je binnenkwam, dieix X af als een sterken, vluggen man van ongeveer mid delbaren leeftijd, die in het bezit is van een vrij aanzienlijk kapitaal, dat hij of zelf ver diend, of onlangs geërfd heeft, en zich te genwoordig in dure hotels ophoudt, doch vroeger, d.w.z. nog voor den oorlog, in Sur rey woonde. Zoo goed, Revel?" Nicholas knikte. „Kun je dat motiveeren?" vroeg Hector Frensham. „Zeker!" antwoordde de heer Revel be daard. „De afwijking van dien meneer X wy'st er op, dat zyn krankzinnigheid 'n Iang- zaamwerlcend proces geweest is, want men moet al wel heel wat tyd met een haat in zijn hart rondloopen, wil deze tot waanzin Er zijn twee dingen waaraan ge nooit eenige aandacht moet schenken: laster en vleierij. De eerste kan u niet deren, de tweede niet helpen. 11)1111. IIII|||I1IIIIIII1IIIIIIII)111JII1||||||||I1III)II!!I!II11II!III ontaarden. Het zou iets kunnexx zijn, dat plotseling opgekomen is, maar dat is zoo onwaarschijnlijk, dat ik 't gevoegelijk bui ten beschouwing durf laten. Vandaar dus zijn middelbare leeftijd. Om nu eens hier dan weer eens daar politieagenten te ver moorden op de zorgvuldig voorbereide ma nieren als die meneer X doet, moet men wel over zeer veel vryen tyd beschikken. Dus ook over geld. Daarentegen wijst de haat tegen politieagenten welke blijk baar het gevolg van mishandeling door de politie is op een nederige positie in de maatschappij. Hieruit leid ik dus af, dat X of een man is, die. zijn schaapjes op het droge heeft en zich pas uit zyn zaken heeft teruggetrokken, óf een man, die pas een erfenis gekregen heeft. De vernxeende of werkelyke mishandeling zal o.a. ook wel uit een vonnis bestaan. Vandaar dus de ge vangenis, die, (tusschen twee haakjes) een eerste Idas broeikas voor wrok is. Geld en vrije tijd tezamen met de absolute noodza kelijkheid om op elk uur van den dag on opgemerkt in- en uit te kunnen gaan recht vaardigen niet alleen myn verondex-stelling, dat hy in een hotel logeert, doch ook dat dat hotel groot moet zyn. Tenslotte is (op de eerste na) elke moox'd in Londen ge pleegd. De eerste had in Farnley plaats. Waarom zou die uiterst voorzichtig te werk gaande gek nu juist een stadje van veertien duizend zielen uitgekozen hebben om zyn carrière als politievernietiger aan te van gen? De conclusie mag u een beetje ge waagd toeschijnen maar ik voor my houd vol, dat het waarschijnlijker is, dat X ex- een bepaalde reden voor moet hebben ge had om zijn woede het eerst op Farnley te koelen, dan dat dit louter toeval geweest is. Ik geloof, dat die moord, let wel de eer ste die de lange rij opende een vinger wijzing is, dat Farnley iets met de oorzaak van zijn krankzinnigheid te maken moet hebben. Staat u toe, dat ik een sigaret op steek?" vx-oeg de heer Revel, terwijl hij een zeer platte gouden sigarettenkoker uit zyn zak haalde. „Hè?" zei Hector Frensham min of meer verward door deze onverwachte wending in zijn betoog. „Een sigaret opsteken? Ja. natuurlijk, ga je gang". Hy keek Connor aan. „Wat denk jij er van? Ik bedoel van Farnley?" „U zult zich misschien nog wel herinne ren, meneer", zei Connor styfjes. „dat Ba- zelgett op een vergadering laatst nog naar voren gebx-acht heeft, dat we dat geval in Farnley vooral niet uit het oog mogen ver liezen". „Dat weet ik, dat weet ik!" zei Hector Frensham ongeduldig. „Maar wat is er in Farnley gedaan?" Connor haalde de schouders op. „Alles wat maar even mogelijk is. We hebben een zeer nauwgezet onderzoek ingesteld en alle personen, die gedurende die periode de stad bezocht hebben, gecontroleerd, doch zon der resultaat. Was ook niet anders te ver wachten. Bx-igadier Guilfoil's verleden is nagegaan niets gevonden. We hebben probeeren uit te vorschen, wie het politie bureau van Farnley opgebeld kan hebben om de mannen naar het huis van sir John Morton te lokken geen resultaat. Het kan misschien soms zijn nut hebben om naar een naald in een hooiberg te zoeken, maar wat voor zin heeft het om den heelen hooiberg uit elkaar te pluizen om naar iets te zoeken, dat voor zoover we weten zeil niet veel anders dan een spx-ietje hooi is? Daar meneer Revel zoo vriendelijk is ons. dit allemaal te vertellen, wil hij misschien ook wel zoo vriendelijk zijn ons te vertel len met wat voor nasporingen we in Farn ley op bezoek gaan en bij de veertien dui zend inwoners navraag doen, of zij ook mis schien iemand kennen, die voor den oorlog in Farnley woonde en misschien reden had om de politie haat toe te dragen? Er zou den dan zoo veel antwoorden binnenkomen, dat we vijf en twintig procent van de bevol king moesten arresteeren. Misschien voelt meneer Revel er iets voor om een paar klerken van ons te leenen om het. zaakje zelf op te knappen?" Hector Frensham keek dreigend. „Ge noeg, Connor!" riep hy uit. „Heb je eenig idee, wat voor een onderzoek we in Farn ley nog kunnen instellen, Revel?" „Ik geloof, dat de commissaris gelijk heeft", zei de heer Revel tot beider ver rassing. „We mogen dan al weten, dat Farnley iets met meneer X en zyn krank zinnigheid uit te staan heeft, maar dat is nog heel wat anders dan aan den dag te brengen wat dat eigenlyk is. Het zou mis schien de moeite waard zijn de dossiers van de politierechtbank eens na te gaan, laten we zeggen over een tijdvak van een jaar of tien tot en met 1914 toe, om te zien of er ook een geval geweest is, waarin de veroor deelde meende, dat hij door de politie mis handeld of bedrogen was. Maar dat lijkt geval in Farnley komt pas later in het een vry hopelooze onderneming. Maar dat geding, wanneer we onzen man te pakken hebben. Dan kon u, wanneer hy door de mand rolt. wel eens de schakel in handen krijgen, die nu nog in uw keten ontbreekt". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 5