KSDDEIBU RCiSCHE 'OOIMMT Ij NUMMER 22 183© JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. EERSTE BLAD 26 JANUARI 1946 (a^OESCHE COURANT) Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. .„Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, by vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Onophoudelijk Russische aanvallen op de Zuidflank van de MannerheimSinie. Doorbraakpogingen nog steeds afgeslagen. Trekkend door de besneeuwde wouden en de bevroren meren ten Noorden van het Ladoga-meer, zetten de Russische troepen het grootste offensief sinds vele weken voort, dat bestemd is de Mannerheim-linie te overvleugelen. Het beste deel van Zuid- Finland hebben zij; voor hunaanval geko zen. Het terrein biedt hier niet zooveel moeilijkheden als de Karelische landengte. Toch is het geenszins zeker, dat de Rus sen succes zullen hebben. Hun verliezen zijn in ieder geval reeds zeer zwaai- ge weest. De Russische troepen vallen, volgens Reuter, op tien punten ten Noorden van het Ladogameer aan, met de bedoeling de Finsche flanken om te trekken en de Man- nerheimlinie van de achterzijde te bedrei gen. De .aanvallen waren het hevigst bij Kollanjoki en Aittojoki. Zij zijn echter mis lukt. De Russen hebben zware verliezen geleden en de Finnen hebben hun sterke stellingen gehandhaafd. Men zegt, dat Sta lin hier zijn beste troepen in het vuur heeft gebracht. "er wordt dag en nacht doorgevochten. Het Finsche legerbericht zegt over de gevechten „Óp de landengte van Karelië was de toestand betrekkelijk rustig. De actie bleef beperkt tot verkenningen en hinderend artillerievuur. De vijand schoot met ver dragend geschut op Wiborg, doch zonder resultaat. Ten Noorden van het Ladogameer zette de vijand den geheelen dag zijn aanvallen voort; liet. felst werd gevochten bij Aitto joki. De vijandelijke aanval op Kollanjoki is gedurende den nacht met korte onder brekingen voortgezet. Nog voor het aan breken van den dag was de aanval defini tief afgeslagen. Evenals in andere gevech ten heeft de vijand hier verscheidene hon derden mannen verloren. Drie vijandelijke pantserwagens werden vernield." weggemaaid, Gp een terrein, waar het woud overging in een vlakte, welke door een heuvel be- heerscht werd, nam een kleine Finsche af- deeling, met machinegeweren gewapend, een versterkte stelling in. De Russen trok ken door het woud en toen zij op de vlakte kwamen, zagen zij van den vijand niets. Toen de Russen dicht bijeen midden op de open vlakte gekomen waren, openden de Finnen plotseling het vuur en maaiden zy de Russen met hun machinegeweren bij tientallen tegelijk weg. Op andere punten aan het front gebrui ken de Russen tanks als dekking voor hun infanterie. In dezen sector doen Russische vrouwen blijkbaar dienst in de ambulances. Een Finsche dokter, die juist van het front naar Helsinki was. teruggekeerd,, vertelde aan den Reuter-correspondent, .dat hij twee jonge Russische meisjeshad behan deld, gekleed in officiers-uniform, die tij dens werkzaamheden in de Russische am bulances door kogels gewond waren. STALIN NAAR HET FRONT? Stefani bericht uit Riga Uit Moskou wordt gemeld, dat volgens inlichtingen uit diplomatieke kringen, Sta lin 1 het voornemen heeft zich eerlang naar het Finsche front te begeven om een be zoek te brengen aan de troepen. In Helsinki wordt gemeld, dat van de 24 Sovjet-vliegtuigen, welke de laatste drie daagen van verschillende bases in Estland zijn opgestegen om verscheidene plaatsen in Finland te bombardeeren, slechts drie zijn teruggekeerd. Alle overige toestellen zouden zijn neer gehaald. Reuter meldt nog Een der voórdeejen voor de Finnen in dezen wilden -sector is hun geoefendheid in het kaartlezen.' Ook zijn de Finnen in het .voordeel bij "nachtgevechten. Iedere pa trouille van tien öf twaalf man heeft een sterke lantaarn by zich. Een man neemt de lantaarn en richt deze op den vijand, terwijl1 de óverigen in hun witte mantels in de sneeuw liggen en zorgvuldig hun doel kiezen. De lantaarndrager heeft een ge vaarlijke taak, want hij vormt een prachtig doelwit, doch telkens, wanneer een lan taarndrager valt. neemt een ander de lan taarn van hem over. Op een afgesproken signaal wordt dan de lantaarn gedoofd; de patrouille verandert van positie en begint een nieuwen aanval. Is ook Zweden niet veilig meer? Amerikanen wordt aangeraden het land te verlaten. De correspondent te Stockholm van de „Daily Mail" verklaart, dat de gezant der Ver. Staten aldaar er in een rondschrijven aan alle in Zweden vertoevende Ameri- kaansche staatburgers op aandringt de wenschelijkheid na te gaan zoo spoedig mo gelijk naar Amerika terug te keeren. Aan dit advies voegt hij toe, dat, hoewel de toe stand niet direct gevaarlijk is voor de toe komst niets kan worden gezegd. Een Japansche „wraakneming" op Engeland. Als vergelding voor het incident met de „Asama Maroe" het feit dat een Engel- sche oorlogsbodem Duitschers van een Ja- panscli schip haalden zyn matrozen van een Japansche kanonneerboot aan boord gegaan van het Britsche stoomschip „Wing- sang", toen dit schip 2ich Woensdag ter reede van Foetsjau bevond. Een passagier van de „Wingsang" heeft aan Reuter verklaard, dat toen het stoom schip voor anker lag, een zich in de buurt bevindende Japansche kanonneerboot plot seling twee schoten voor den - boeg loste. Japansche matrozen begaven zich vervol gens aan boord van het stoomschip. Zy zei den tegen den gezagvoerder, dat zij dit de den als vergelding voor het incident met de „Asama Maroe". Eenige oogenblikken later gingen zy weer kalm van boord, zonder een onder zoek. te hebben ingesteld. De K.L.M. bestelt vliegtuigen bij Fokker. Naar wy vernemen, werd vandaag de overeenkomst tusschen de N.V. Nederland- sche vliegtuigenfabriek Fokker te Amster dam en de K.L.M. betreffende de levering van vier verkeersvliegtuigen van het type F 24 voor 24 passagiers met een kruissnel heid van 330 km per uur, geteelcend. Deze overeenkomst werd mogelijk ge maakt door de medewerking van de minis ters van financiën, sociale zaken, water staat en economische zaken. De vliegtuigen, geheel metalen twee-mo- torige hoogdekkers, voorzien van neuswiel, zullen in de tweede helft van het jaar 1941 aan de K.L.M. worden afgeleverd. Na sedert vele jaren uitsluitend militaire vliegtuigen te hebben vervaardigd, doet hiermede thans wederom de bouw van vliegtuigen voor de handsluchtvaart in de Fokkerfabrieken zijn intrede. nieuwe lichtingen worden opgeroepen in engeland. Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld dat op 17 Februari de inschrij ving zal zijn voor den militairen dienst de volgende leeftijdsgroep (mannen van 20 tot 24 jaar). Het betreft de mannen die op 31 December 1939 den leeftijd van 20 jaren hadden bereikt, doch nog niet 24 jaar oud waren. HET KASTEEL „DE HOOGE VUURSCHE" AFGEBRAND, Meer dan een millioen gulden schade. Vanochtend vroeg is een felle brand uit gebroken in het kasteel „de Hooge Vuur- sche" nabij Baarn. De brandweer uit Baarn en Hilversum, welke laatste in vei'band met den grooten omvang van den brand te hulp is geroepen, hebben den geheelen ochtend met man en macht gewerkt om „de Hooge Vuursche" te behouden. Zij zyn daarin niet geslaagd. De ze buitenplaats, welke als hotel geëxploi teerd werd, is geheel oen prooi der vlam men geworden. Omtrent de oorzaak van dezen brand vernemen wij, dat de directeur van het ho tel, de heer J. P. Tolhuisen, vannacht om streeks een uur een begin van brand in zijn slaapkamer heeft gehad. Daar hij zeer ver kouden was, wilde hij, voordat hij ging sla pen inhaleeren. Daarvoor gebruikte hij een electrisch keteltje, dat hy op zijn bed zet te. Het schijnt dat de heer T. in slaap is gevallen, waardoor het electrisch keteltje, dat onder stroom stond, brand in zyn bed veroorzaakter Door dit begin van brand werd hy wakker. De heer Tolhuisen heeft daarop met veel water het vuur gedoofd en toen hij er ze ker van meende te zijn, dat er geen ver der gevaar bestond aldus deelde hij van morgen mede begaf hij zich in een er naast gelegen kamer om daar te gaan sla pen. Vanmorgen om tien minuten voor zes werd hij wakker door een brandlucht. Hij opende de deur van de kamer, waar hy in het begin van den nacht had gelegen en daar was weer brand uitgebroken. Zoowel de zes gasten als het personeel bestaande uit 15 personen konden onge deerd het gebouw verlaten. Eerstgenoem- den hadden nog tijd zich te kleeden en hun bezittingen bijeen te pakken, het personeel moest gedeeltelijk in nachtgewaad naar be neden vluchten en kon van zijn bezittingen niets mee nemen. Toen de brandweer van Baarn verscheen, sloegen de vlammen reeds naar alle kanten uit. De buitenplaats „de Hooge Vuursche" werd in 1912 door den heer Ed. Cuypers ge bouwd en is het eigendom van den heer Van den Bosch, die op het oogenblik in Amerika vertoeft. Voor zoover den heer Tolhuisen bekend is het. gebouw verzekerd. De inrichting moet. echter, naar de lieer T. ons mededeelde, slechts gedeeltelijk verze kerd zyn. De schade, welke deze brand heeft aan gericht, is zeer groot en zal waarschijn lijk een millioen gulden te boven gaan. Voorshands nog vorst. Het storingsfront van de depressie, wel ke gisteren ten N. van ons lag, heeft alleen het Noorden en midden van ons land be roerd, waar het gely'k we verwachtten, vanmorgen regende. Daarna echter trad onmiddellijk weer de vorst in. Ons land staat thans onder invloed van het gebied van hoogen druk over Scandi navië, zoodat de vorst vannacht waarschijn lijk strenger zal zijn dan in den afgeloopen nacht. Meer dan matig zal ze hier in Zee land echter niet worden. Op den oceaan neemt de depressie-activi teit inmiddels toe, zoodat degenen, die op dooi hopen, den moed nog niet hoeven op te geven. Het blijft mogelijk, dat na mor gen eindelijk dooi van beteekenis gaat optreden. Wilden de Qiineezen Amerika provoceeren tot oorlog tegen Japan Geruchten over een voor genomen aanval. In Sjanghai doen reeds eenigen tijd ge ruchten de ronde over een samenzwering om den Amerikaanschen ambassadeur, Nel son Johnson, van het leven te berooven. Deze geruchten houden, naar het ANP. meldt, verband met een van Wang Tsjing Wei verwachte proclamatie, dat hy een re geering heeft gevormd Zooals men weet, staat Wang op goeden voet met Japan. De Japanners beschuldigen de Chineezen er van het plan te hebben ambassadeur Johnson te vermoorden en dan de schuld toe te schrijven aan Japan, teneinde de Amerikanen er toe te brengen militair te intervenieeren. Een woordvoerder van het Japansche le ger heeft verklaard, dat het Japansche le ger en de marine buitengewone voorzorgs maatregelen hebben genomen voor de vei ligheid van den ambassadeur, die aan boord van de Amerikaansche kanonneerboot „Luzon" een tocht op den Yangtse maakt, De woordvoerder zei'de nog, dat agenten van den Japanschen gejieimen dienst eenig? dagen geleden hadden gerapporteerd, dat „terroristische agenteir van de blauwhem- uiganisatÏL- \,.u AVticiiscmuk 'fsjung Xai Sjek bevel hadden ontvangen zich in groote groepen te verzamelen in het dal van den Yangtse met het doeJ de „Luzon" aan te allen op een wijze, welke het aannemelijk zou maken, dat de misdaad door Japanners of hun aanhangers zou zijn gepleegd". Daar de Japansch-Amerikaansche betrek kingen reeds stroef zijn het Japansch Amerikaansche handelsverdrag loopt juist ndaag af meenen de Chineezen, aldus de Japansche woordvoerder, dat een derge lijke daad voldoende zou zijn om de Ver. Staten er toe te brengen Japan den oorlog te verklaren. BELACHELIJK. Havas seinde hedenmorgen uit Sjanghai Men hecht geen geloof aan de geruchten, :olgens welke een samenzwering tegen het leven van den ambassadeur der Ver. Staten in China zou zyn ontdekt. Personeel van het Amerikaansche con- sultaat heeft verklaard, dat de gedachte, dat Johnson in gevaar zou kunnen verkee- ren, zoo belachelijk is, dat zij het zelfs niet de moeite waard achten zich met hem in ■erbinding te stellen. Slik Mk -- -V-. V «Bas ff De extra brandstoffenbijslag. De minister van sociale zaken beeft den gemeentebesturen een circulaire doen toekomen, waarin hy mededeelt, dat hij in verband met het lang aanhoudende stren ge weer besloten heeft, dat op den steun, berekend over de week van 22 t/m 27 Januari, een extra-brandstoffenbijslag hetzij in geld. hetzij in natura wordt uitgekeerd ter waarde van 40 cent Deze extra brandstoffenbijslag, welke dus komt boven den gewonen brandstoffenbijslag staat los van de geldende maxima en mag derhalve worden verleend in elk geval waarin steunuitkeering plaats vindt Ten aanzien van kaslrekkers moet deze bijslag zoo berekend worden, dat zij, die uit de vverkloozenkas trekken hiervoor in aan merking mogen komen, indien en voor zoover de kasuitkeering lager is dan het bedrag, hetwelk aan steun vermeerderd met genoemde 40 cent per geval zou mogen worden genoten Samenzwering ontdekt in Rusland? Er zouden vele oïiicieren en ambtenaren gearresteerd zijn. In de kortegolf-uitzending van nieuwsbe richten door het Radio station van Rome werd vanmorgen medegedeeld, dat de Rus sische geheime politie in de geheele Oe kraine is overgegaan tot massa-arrestaties van hooge ambtenaren en officieren, D( geheime politie, aldus het bericht, zou een uitgebreide samenzwering ontdekt hebben tegen Stalin, Molotof en Worosjilof. Al leen in Kiëf zouden reeds meer dan 150 of ficieren en ambtenaren in hechtenis geno men zijn. Het spoorwegongeluk nabij Weert veroorzaakte ernstige materieele schade, terwijl het treinverke er belangrijk werd gestagneerd. Bovenste foio: de situatie op de plaa ts des onheiïs. Onder: de chaos wordt opge ruimd. 30 dooden bij het vergaan vaw de „Biarritz", Het schip zonk in eenige oogenblikken. Bij den ondergang van het Noorsche s.s. „Biarritz", dal op 36 miil ten Noordwes ten van IJmuiden op een mijn is geloo- pen, hebben 39 personen bet leven verlo ren, tien passagiex-s en 29 leden der be manning Een Noorsche tweede stuurman, die als passagier meevoer, ve rtelde het volgende over de toedracht van de ramp: Hij lag, evenals bijna alle andere passa- giei-s te kooi. toen omstreeks 2 uur in den nacht een ontzettende explosie hem deed opschrikken Tijd om over zyn pyama eenige kleedingstukken aan te schieten, gunde hij zich niet, want toen hij zijn hut. opende, stroomde het water hem reeds tegemoet En toen hij aan dek kwam, stond ook dit al vol water Een sloep was reeds gestreken en er bleef hem niets an ders over, dan in het ijskoude water te springen Hij zwoni naar de boot, waarin zich al meer geredden bevonden Toen hij vlak bij de boot was. voelde hy iemand aan zijn beenen hangen Met moeite kon men hem en den man, die zich aan hem had vastgeklampt, aan boord hyschen Spoedig daarop sloot de zee .zich over het schip, dat velen met zich meesleurde De red- dingboot bleef nog eenigen tijd rondvaren en heeft nog een aantal drenkelingen op gepikt Ook een reddingboot van de „Borghohn", die men in de haast gestre ken had kwam nog naar de plaats, waar de „Biarritz" was verdwenen Deze kon slechts een drietal slachtoffers oppikken, die al dood waren. Letlandsch schip gestrand bij Terschelling. Het vaartuig" is lek. Het Letlandsche ss ..Everoja", groot 7300 ton, is vannacht op de Noorawestgronden van Terschelling gestrand Het schip, dat zwaar stootte, vroeg dringend om assistentie Vanochtend om vijf uur seinde de kapitein draadloos, dat hets chip was lek gestooten en dat on middellijk reddingboothulp werd verlangd De motorreddingbool Brandaris, alsme de de sleepbooten Neptunes en Bornrif van de reederij Doeksen zijn ter plaatse Er is een bergingscontract geteekend op basis „no cure no pay" (geen succes geen betaling). De hoofdmachine van de „Everoja" is door het zware stooten be schadigd en buiten werking gesteld „Trek uw troepen terug van de Belgische en Nederlandsche grenzen" Een voorstel aan de oorlogvoerenden. Het Antwerpsehe blad ..Metropole'' op pert een voorstel, dat de aandacht ver dient van allen, die het goed meenen met den vrede, een voorstel, dat als het werd opgevolgd, de spanning in Europa groo- telyks zou verminderen Het blad wjjsi er op, dat zoowel de Franschen en Engelschen als de Duitschers aan anderen de schuld geven, gedwongen te zijn zooveel troepen aan de grenzen van België en Nederland te houden De oorlogvoerenden zouden ech ter hun goeden trouw kunnen bewijzen, zooals Griekenland en Italië dat deden, in de tweede helft van September, toen zij overeen kwamen hun t2-oepen van de Al- baneesche grens terug te 'trekken, een maatregel, die tot de bekende ontspanning leidde Het blad geeft aan de regeering in den Haag en Brussel in overweging het vriend schappelijk verzoek te richten tot Berlijn en Parijs, het zelfde te doen als Italië en Griekenland deden Zy zouden hun verdedigingsstellingen na tuurlijk niet van de normale bezetting be hoeven te ontblooten, alleen maar de groo te troepenmassa's, die er overtollig liggen, weg te nemen als een daad van loyale hof felijkheid tegenover de thans, als tusschen twee enorme militaire tangen gegrepen neutralen „In ieder geval", zoo einidgt het blad, zou de stap gedaan kunnen worden Dege nen cler twee tegenstanders of alle twee die zich bereid toonen zou op een dergelijk voorstel in te gaan zou daarmede ■levens lastbaar bewijs geven van de wer kelijke zuiverheid van zyn bedoelingen en dat zou gerechtigd zijn vele propaganda- argumenlen tot zwijgen te brengen' DE „DEUTSCHLAND" WORDT HERDOOPT. Volgens een D N. B -bericht uit Berlijn heeft Hitler bevel gc-geven bet pantser- schip „Deutschland" voortaan den naam te geven van „Lützow", daar de naam „Deutschland" voor een grooler schip be stemd is

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1