frowinciale |§j 3<rettw£cï>e 0 MIDDELBUROSCHE COURANT c COURANT Minister Vara Kleffens trekt geweldig van leer. Een scherpe ver@@rdeelsng van het Verdrag van Versailles. Doorvechten kan slechts onheil brengen; men moet met elkaar gaan praten. NUMMER, 21 188e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsche Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD DONDERDAG 25 JANUARI 1940 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. De. minister van buitenlandsche zaken, mr. E. N. van Kleffens, heeft hedenmor gen in de Eerste Kamer het buitenlandsch beleid der regeering verdedigd. Minister van Kleffens wees op de uitstekende be- trekkingen met België. De maatregelen, in de Wielingen genomen zoo zeide spr. zijn logisch voor ons land, dat zijn onzij digheid naar alle zijden wil handhaven. Nederland wil niets, dat de bereikbaarheid der Belgische havens ongunstig zou kunnen beïnvloeden. De handhaving van onze neutraliteit. Aangaande de handhaving van onze neu traliteit is het mij, aldus de minister, een buitengewoon groot voorrecht, te mogen vaststellen dat het Nederlandsche volk in overgroote meerderheid achter de regee ring staat. Ten aanzien van deze aangele genheid van overwegend belang weet ook het buitenland, dat hier te lande geen be- teekenend verschil van meening bestaat. Tegenover elke schending van onze on zijdigheid wordt opgetreden in strikte over eenstemming met de eischen van het vol kenrecht. Door hen die ons, door eigen belang gedreven, van het tegendeel betich ten zullen wij ons niet in de war en van den rechten weg af laten brengen. Nederland vervult, naar het der regee ring voorkomt, in de tegenwoordige om standigheden en voorzoover het ons gege ven is vooruit te zien, door onzijdig te zijn de taak, die het tegenover zichzelf heeft te vervullen, wat mede een Européesch be lang van de allereerste orde is. Dat België een overeenkomstige houding aanneemt, kan tot groote voldoening strekken. Een uitbreiding van den oorlog tot onze lan den zou den oorlog slechts compliceeren, want nooit zal eenige groote Europeesche mogendheid in deze streken kunnen dul den dat Nederland of België in de handen van den tegenstander geraakt. Daarom is het aan ons, om, als het kan, buiten den strijd te blijven. Eén ding is echter wel te verstaan: wie de wapenen tegen ons neemt, stuit op onze wapenen. Het verheugt mij, deze gelegenheid te hebben om dat nog eens duidelijk te zeg gen met het oog op die sirenen van weers zijden die, nu eens grof en maar al te door zichtig, dan weer met behulp van schoon schijnende, of van even ingewikkelde als onlogische redeneeringen, ons langs recht- streeksche baan oflangs een omweg wil len drijven in den oorlog. Niet omdat het heil van Nederland of van België hun zoozeer ter harte gaat, maar omdat zp denken, dat hun eigen belangen gediend zouden zijn met het be trekken aan hun zijde natuurlijk van de Lage Landen in den krijg. Ik acht het niet noodig meer te doen dan het bestaan voor Nederland van een rechtsplicht of een- moreele plicht tot deelneming aan den oorlog scherp te ont kennon'. Wij hebben er voor gezorgd, vrij te staan en, van die vrijheid gebruik makend, houden wij vol, dat zooals het in rustiger tijden ook in het buitenland door be voegde staatslieden steeds is begrepen, onze weloverwogen taak is: Eigen erf in eigen land, geen aansluiting bij anderen Geen eenzijdige Volken bond meer De minister achtte het onjuist den Vol kenbond voor te stellen als een organisa tie, waarin Frankrijk en Engeland het voor het zeggen hebben De minister wil vastleggen: onder om standigheden, zooals die op helt oogen- blik bestaan, zou er voor de kleine neutra le staten zeker geen aanleiding zijn om gesteld er ware nog geen Volkenbond deel te nemen aan een politieke organisa tie die, wat de grootere mogendheden be treft, een zoo eenzijdig karakter heeft als de bond in zijn huidigen vorm. ..Maar ik ga nog verder, ik wensch vast te stellen, dat op den duur be stendiging van het lidmaatschap van een Volkenbond met politieken inslag dien zeker het Geneefsche instituut, ondanks alles nog steeds heeft behouden onmoge lijk zal worden, indien het eenzijdig ka rakter van den bond, zou blijven gehand haafd. Een andere vraag is echter: Is waarlijk het oogenblik wel aangebroken, waarop de kleinere staten, die neutraal wenschen té blijven, den Volkenbond moeten verla ten? Deze vraag hebben de kleinere Euro peesche staten o w. Nederland, ontkennend beantwoord. Zoolang er nog hoop bestaat, dat ten slotte de organisatie zij het in gewjj- zigden vorm toch nog tot krachtig le ven zal kunnen uitgroeien, zullen de klei ne staten den bond trouw blijven Het is wel ten eenenmale onbegrijpelijk, hoe men zou kunnen volhouden, dat de sta ten, die lid van den Volkenbond blijven, hun neutraliteit zouden hebben prijs ge geven. De jongste Volkenbondsvergadering heeft, naar mijn overtuiging, ten duide lijkste aangetoond, dat voorspellingen om trent gevaren, welke voor de neutraliteit der kleine staten uit de bestendiging van hun lidmaatschap zouden voortvloeien, me de door de voorzorgen, door deze staten gedurende de laatste jaren ten aanzien van hun Volkenbondspolitiek genomen, niet in vervulling zijn gegaan, en dat er met name geen gevaar bestaat, dat di oorlog in Finland en de oorlog in West- Europa door middel van den Volkenbond aan elkaar zullen worden gekoppeld De Volkenbond k a n de neutraliteit in het conflict tusschen Didtschland en Enge land en Frankrijk niet „ondermijnen", om dat de Volkenbond zich buiten dit con flict houdt. schot Op ons Europeesch gebied moeten het buitenland i moge zich goed voorstellen wat dat be,teekent per vier kante mijl 618 menschen voeden Dat is meer dan anderhalf maal zooveel als Duitschland, drie maal zooveel als Frank rijk, en nog altijd niet minder dan 100 zielen meer dan Engeland Acht en drie kwart millioen menschen te voeden in een land, welks bodem slechts vier millioen in het leven kan houden, dat is een kunst stuk, dat slechts mogelijk is door groote krachtsinspanning. Wij moeten varen, wij moefccni handel drijven, wij moeten anderen diensten be wijzen anders kan ons volk niet bestaan De landen die thans, om den tegenstander te treffen, onzen handel beperkingen op leggen. mogen dat niet voorbijzien In de eerste plaats is noodig begrip voor elkanders moeilijkheden Hoe het niet moet, al ware het slechts omdat Het den duur zoo niet kan, heeft de li quidatie van den vorigen oorlog getoond Wat baat doorvechten 1 Minister Van Kleffens oefende critiek uit op de makers van het verdrag van Ver sailles en vervolgde: Mag men zich niet afvragen, of het rui eindelijk geen tijd is geworden voor een juiste en verstandige regeling der zaken van Europa? Men zegt ons, dat de tijd. voor vrede nog niet is gekomen Maar wat baat doorvechten indien het tegenstanders betreft, die men, wegens hun grootte op den duur niet vernietigen kan, ook al wilde men het en achtte men dat niet ontoelaatbaar? Zulke woorden mogen, dunkt mij, in de zen tijd wel eens gezegd worden op een plaats als deze, in een neutraal land geen eigen gewin beoogt, en noch West- noch Midden-Europa zou willen zien on dergaan in verarming en bolsjewisme Men wantrouwt de eerlijke bedoelingen den tegenstander een begrijpelijke, doch onvruchtbare gezindheid Men verlangt garanties. Ik zou de vraag willen stellen: hoe verkrijgt men betere waarborgen dan door zich om de tafel te scharen en. op grondslagen van werkelijkheid en recht vaardigheid, met wederkeerige inachtne ming van den eerbied, die men aan ande re volken verschuldigd is, een regeling tot stand te brengen, die wegens haar intrin sieke waarde de belofte in zich houdt dat zij den vrede voor zeer geruimen tijd ver zekert? Er is dat zeg ik met grooten nadruk niet gebleken dat zulk een resultaat onbereikbaar is Het zijn dergelijke vragen, waarop 1940 ons wellicht het antwoord zal brengen Moge dat antwoord overeenkomen met datgene wat in millioenen harten leeft, ook, ja wellicht in de eerste plaats, bij de oorlogvoerenden. Dat Europa kan vechten heeft het in den loop der eeuwen meer dan genoeg getoond Dat het echter het eigen continent kan ordenen op een zoo danige wijze, dat het zijn bijdragen tot de beschaving zal kunnen blijven leveren, dat moet het nog bewijzen. Kan Nederland ertoe bijdragen dat men tot overleg komt, dan gaarne Dat ten deze diligent zijn. hebben wij tezamen met Belgie bewezen Maar wij dringen ons niet op, en heeft men onze hulp om elkaar weer te vinden niet noodig zeer wel Als men elkaar maar weer vindt! Herstel van internationale samenwerking is noodig, De naaste toekomst zal mede aan ons volk menige beproeving brengen, ook dan indien de oorlog in militairen zin buiten onze grenzen blijft. Het is goed daarop te zijn voorbereid, en te trachten den samen hang der dingen te begrijpen, opdat Ne derland met oud-vaderlandsche kloekheid maatregelen neme waar het kan, en voor het overige datgene wat het zich bewust is. alleen niet te kunnen veranderen, r moedig aanvaarde en drage In onze dagen heeft de eisch van be- staansruimte in meer dan een land de aandacht. Naar Nederland's inzicht kan en behoort dat probleem, dat voor onszelf in -uitzonde rly kle s te r k e mate bestaat, met vreedzame middelen te worden opgelost Vergeleken met andere staten hebben wij een buitengewoon groot bevolkingsover De groote fout van Versailles. Toen na 1815 de Napoleontische oorlo gen een einde namen, hebben de overwin naars met ware staatsmanswijsheid Frank rijk, niettegenstaande ai les wat er was voorgevallen, een - zoodanige plaats in de Europeesche volkerengemeenschap gelaten dat de Fransche natie die ook op den duur volkomen kon aanvaarden. Hoe schril en voor onze generatie bescha mend steekt die koele: zelfbeperking, dat verstandig beleid af tegen de regeling, die na den wereldoorlog tot stand kwam.' In 1S15: een vruchtbaar vooruitzicht naar de toekomst; na 1918: een onvruchtbaar debat achteraf over de schuldvraag. Ongetwijfeld past het een land, dat niet m den vorigen oorlog deelnam, niet, over deze zaken anders dan met bescheidenheid te spreken, maar het ,moet toch erkend worden: van Duitschland's nooden en pro blemen die er nu eenmaal waren trok men zich in de overwinnende landen bitter weinig aan. Financieele hulp op eenigszins groote schaal gelijk Nederland in 1920, toen daar voor nog eenige moeji, noodig was, aan Duitschland verieende, =>tond in die jaren als voorbeeld van begrip voor wat de over wonnene ook, en niet het minst, in het algemeen belang dringend behoefde, al leen. Dat hetgeen voor 291S bekend was geworden omtrent Duitschlands oogmerken in geval van een Duitsche overwinning wek nig goeds beloofde, zal ik slechts pro me morie vermelden. Het gebrek aan begrip voor hetgeen in het belang van Europa ten aanzien van Duitschland had moeten en kunnen ge schieden, moest bij elke natie, en zeker bij een volk van die grootte, een krachtdadige reactie wekken. Overwegingen der over winnaars hoe begrijpelijk op zichzelf, van hun standpunt gezien omtrent de schuld aan den oorlog van 1914 hebben het gewonnen van wijsheid in den trant van het „Weener congres", tot aller ongeluk. En zoo is het dan ook, dat, wat in 1919 ge schied is, reeds twintig jaren later was uit- gedelgd, helaas mede (althans op dit oogenblik) ten koste van tatiën, die zich verheugden in nauwelijks herwonnen vrij heid, van door den uitgebroken oorlog be narde staten, die aan de regeling van Ver sailles en wat daarop volgde part noch deel hadden, en van tallooze onschuldige parti culieren, in de eerste plaats in de overwel digde landen. In sommige buitenlandsche bladen wor den onderdanen van landen, die het wagen te spreken over de mogelijkheid van vrede, reeds bij voorbaat gedoodverfd als hande lend onder den invloed van den een of an- dex-en oorlogsmoeden belligerent. Ik geloof niet, dat dit iemand wie dan ook die naar beste weten zijn steentje zou willen bij dragen tot behoud en welzijn der Wester- sche wereld, ervan zou moeten weerhouden uiting te geven aan gedachten die vechters bazen in redactiebureaux wellicht goed zou den doen eens ernstig te overdenken alvo rens verdachtmakingen te lanceeren. Na tuurlijk is ook Nederland aan herstel van den vrede veel gelegen. Maar wanneer het dien bepleit, kan het dat doen zonder bij bedoelingen, in de overtuiging daarmede ook de hoogste belangen voor te staan van de statengemeenschap waarmede het onaf scheidelijk is verbonden. Geheel anders ligt de zaak, indien een belligerent op grond van een of ander voorwendsel of drogreden een aanval zou doen op een onzijdige met wien geen enkel serieus geschil hem verdeeld houdt. Dat raakt de collectiviteit in zijn diepste roer selen. Dat roept alom in de gansche wereld krachten op van weerzin, van verzet, van bittere haat en rechtmatigen drang naar vergelding. Het zij verre van mij, hier zede- preeken te willen houden. Maar wél zou ik hier willen doen uitkomen, dat de interna tionale moraal zich evenmin op den duur tot zwijgen laat brengen als het menschelijk geweten, dat haar bron is. In alle oorlogvoerende landen wordt de waarheid belicht door het prisma der pro paganda. Maar nog nooit is zelfs de meest geraffineerde propaganda er in ge slaagd in hoofdzaken, zooals die waarop ik thans doel, de waarheid door een pers campagne of anderzins zóó te verteekenen, dat zij onherkenbaar wordt. Ook daarom beduiden de moreele waarden, waarop ik thans doel (al kunnen zij niet in meters ponden of andere mate worden uitgedrukt) veel, zeer veel zij kunnen zelfs den door slag geven. Wanneer wü aan welke zijde dan ook aan onze grenzen vreemde strijd krachten opmerken, dan moeten wij voor zorgsmaatregelen nemen niets toch is in zulk een geval gevaarlijker dan een militair vacuum of iets wat daarop ge lijkt. Zulke voorzorgsmaatregelen nemen wij dan ook naar alle zijden. Maar ander zijds zou niets bedenkelijker zijn. dan uit die overweging te besluiten, dal de staten willen leven naar de wet van het oer- bosch, als verscheurende dieren, homo ho- mini lupus. Waar zou het met de wereld heen moeten. Voor eer.bied voor elkanders erf, óók in de samenleving der staten, zal Nederland altijd bereid zijn op te komen op alle wij zen, die met onze positie strooken. Zelf handelt Nederland naar den regel, dat het richtig wil leven, anderen niet wil de ren en ieder het zijne wil gevèn. Blijven wij ook in dit opzicht paraat, en laten wij ons niet op sleeptouw nemen door den waan van den dag. Lichtvaardig gepraat. Een punt van groot belang, waaraan ik gaarne nog enkele oogenblikken zou wilier, wijden, schijnt mij de hoogst lichtvaardige wijze, waarop men hier en in niet mindere mate elders gaandeweg welhaast gewoon dreigt te worden te spreken over invallen van buitenlandsche legers in onzijdige lan den. Alsof over neutraal gebied, vooral indien het kleinere staten geldt, elk oogenblik zou kunnen worden beschikt om met betere kans den tegenstander te lijf te gaan. Het komt mü voor, dat het tijd is, daartegen eens krachtig te waarschuwen. Want al dat onverschillig gepraat van „morgen kan dit of dat onzijdige land worden binnengevallen", als ware dat de natuurlijkste zaak ter we reld, stompt .op den duur de openbare meening af voor het verachtelijke, het mon sterlijke, dat in zulk een handelwijze, had zij inderdaad plaats, zou zijn gelegen. Spoorwegongeluk bij Weert Personentrein op goede- renwageRS gereden. De personentrein, welke om IS 05 uit Maastricht naar Den Haag vertrekt en te 19.25 uur in Weert moet aankomen, is vijf honderd meter voor dit station gisteren op eenige kolenwagens gereden. Het mistte in dezen hoek van Limburg sterk, toen omstreeks half acht nabij het station Weert een hevigen slag, gevolgd door een dof gedreun, dat seconden lang aanhield, werd gehoord. Men snelde naar de spoorbaan, vanwaar het geluid kwam en vond drie kolenwagens schots en scheef over het dubbele spoor liggen Het bleek, dat van een kolentrein, be staande uit veertig kolenwagens, de laat ste wagens waren losgeschoten en warer teruggerold in de richting Roermond, waar heen de spoorbaan omlaagloopt Op het zelfde oogenblik naderde de personentrein nr. 80 uit Maastricht De machinist dezen trein zag opeens eenige wagens uit den mist opdoemen Hij remde krachtig, maar een ongeluk was niet meer te voor komen. met een geweldigen slag botste de locomotief op het rollende stel, waarvan de achterste wagen volkomen verbrijzeld werd Beide andere wagens schoten de rails en sloegen om, tengevolge waar van het dubbele spoor werd versperd HOOFDCONDUCTEUR OM HET LEVEN GEKOMEN. De hoofdgeleider van den kolentrein, J Ots uit Heerlen, die op zijn plaats in den laatsten wagen, den bagagewagen was ge zeten. liep hoogst ernstige verwondingen aan het hoofd op en werd nadat een pa; toor 'uit Weert hem geestelijken bijstand had verleend, naai" het Sint Jansgasthuis te Weert overgebracht, waar hij kort' daar op is overleden Aanvankelijk vond men slechts de uniformjas van den man, doch later ontdekte men het slachtoffer onder de resten van het versplinterde rijtuig In den personentrein waren vele pas sagiers door den schok van de botsing met de hoofden tegen elkaar geslagen, doch niemand van hen liep verwondingen op Wel had een der conducteurs een wond aan het hoofd opgeloopen Ook hij werd naar het Sint Jansgasthuis overgebracht Zijn verwondingen zijn echter niet ernstigen aard Een geneesheer uit Weert, die onmiddel lijk was ontboden, verleende den slachtof fers de- eerste hulp Tengevolge van het ongeluk werden de treinverbindingen van Weert met Maas tricht en Duitschland verbroken Hel keer met Midden en Zuid Limburg werd via Helmond onderhouden Soldaten uit den omtrek hebben onmid dellijk een aanvang met het opruimings- werk gemaakt, teneinde de stagnatie van zoo kort mogel\jken duur te doen zijn Nader wordt gemeld dat de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat de machinist van den personentrein door een onvelig signaal zou zjjn gereden. Doordat de z\ mist het zicht tot twee meter beperkte, zou hij dit niet hebben gezien Men heeft nog niet kunnen vaststellen of de zes laat ste wagens van den kolentrein vóór of ten gevolge van de botsing zijn losgeraakt. Eerst een beetje dooi dan weer vorst. De barometers ten Noordoosten van ons zijn weer gaan stijgen, zoodat zich 'n nieuw gebied van hoogen druk over de Baltische landen en Scandinavië ontwikkelt. Dit ge bied verdringt een kleine depressie, welke vanochtend over Zuid-Zweden en Denemar ken lag. Zoodra het is vei'dwenen zal de wind over ons land weer naar Oost draai en, wellicht morgenochtend reeds en moet weer op strengere vorst worden gerekend. Onder invloed van de haar het Zuiden af trekkende depressie zal de lucht vannacht bij ons vermoedelijk betrekken en eenige sneeuw of zelfs regen brengen. ZAL DE WINTER VAN 1929 WORDEN OVERTROFFEN? Het meteorologisch instituut te De Bilt meldt: De winter van 1939-1940 begint die van 1928-1929 naar de kroon te steken. Welis waar is te De Bilt nog geen minimumtem peratuur van 18,9 graden bereikt, zooals op 14 Februari 1929 is waargenomen, maar op 20 Januari 1940 is toch reeds 16,3 gra den voorgekomen, waarmede voor Januari een record werd bereikt sedert het begin der waarnemingen te De Bilt in 1897. Ver der hebben wij nu reeds 20 dagen gehad met een minimumtemperatuur beneden 10 graden, tegen 15 dagen in den geheelen winter van 1928-1929. Men kan de strengheid van een winter op verschillende manieren uitdrukken, on der andere door middel van de ijsvorming, ■elke uit bepaalde temperatuurcombinaties is te berekenen. Wanneer men de ■'gegevens der afzonderlijke dagen samentelt, geeft dan een temperatuursom van -16 graden bijv. aan, dat men op ondiep water kan schaatsenrijden. Op deze wijze berekend,, was na het einde van de felle koude, op 21 Febr. 1929 de temperatuursom 254 graden. Vandaag hebben wij reeds een som an 243 graden, zoodat, wanneer de kou de nog aanhoudt, na 1 of 2 dagen de win ter van 1929 is ingehaald. ""an verschillende zijden hebben het in stituut mededeelingen bereikt omtrent de waargenomen temperaturen, die lager zijn dan die van de officieele stations. De oor zaak hiervan is in vele gevallen, dat de thermometers onbeschermd zijn opgesteld, waardoor ze door uitstraling lager aanwij zen dan de luchttemperatuur. Op deze sta tions van het instituut wordt waargenomen op ongeveer 2 meter' boven den grond in een kooi met wanden van jalouzieën, die voldoende ventilatie toelaat, maar den stra lingsinvloed uitsluit. Prinses Beatrix maakte haar eersten tocht per arreslee. H. M. de Koningin, Prinses Julaina en Prinses Beatrix hebben gisteren een tocht per arreslee door l\et Haagsche Bosch ge maakt. Prinses Beatrix die voor het eerst in een arreslee zat, tusschen haar Moeder Grootmoeder, vond het prachtig. Vroo- lijk wuifde zij naar de toeschouwers. De rit duurde ongeveer een half uur. De fraaie koninklijke ar met voorop een gebeeld houwde drakenkop werd door twee zwarte paarden getrokken. Het belgerinkel ver maakte de kleine prinses zichtbaar en had haar groote belangstelling. Een Joegoslavische torpedojager gezonken. Men vreest meer dan 100 slachtoffers. De Joegoslavische torpedojager Loe- bliana" is gistermiddag na op een zich on der water bevindend rif te zijn ger.tooten, in de Adriatische zeehaven Sibcnik ge zonken. Er zijn talrijke slachtofcrs te be treuren. De ramp geschiedde toen het schip met twee andere torpedojagers, de „Belgrado" en de „Zagrebmanoeuvreerde om de haven binnen te komen De autoriteiten hebben terstond èen onderzoek ingesteld en de haven door de politie laten afzetten. De storm, die gister aan de Adriatische Zeekust woedde, had sterke stroomingen aan den haveningang tengevolge en het manoeuvreeren bemoeilijkte zeer De „Loebliana" slaagde erin, de haven bin nen te komen doch door den stroom werd de oorlogsbodem op een rif gedreven Terstond stroomde het water de machi nekamer binnen en liet schip zonk vrij wel onmiddellijk. Toen de ramp zich af speelde had de .Loebliana" 130 man aan boord De torpedojagers „Belgrado" en „Zagreb" snelden direct tehulp, doch toen zij ter plaatse waren, was de „Loebliana" reeds onder -water verdwenen Daardoor heeft men ook het aantal slachtoffers nog niet kunnen vaststellen, maar het moet zeer groot zijn. Men vreest, dat meer dan 100 man het leven verloren hebben De „Loebliana" was in Joegoslavië ge bouwd en in 193S te Split te water ge laten. Het was een der vier torpedojagers der Joegoslavische marine. Kapitein Achlin, dc commandant van de „Loebliana die gered kon worden, is in verband met het onderzoek in verze kerde bewaring gesteld. Er gaat echter ook een gerucht, dat bij zich van het le- I ven heeft beroofd.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1