VALDA PASTILLES STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS MIDDELBURG Een treffende getuigenisavond voor Finland. In de Geref. Kerk aan het Hofplein is gisteren een bijeenkomst gehouden onder het motto „Hulp aan Finland", welke is geworden tot een ware getuigenisavond voor de zaak der Finnen, de zaak van vrij heid en Godsdienst. Wy zagen o.m. den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, den gemeentesecretaris, mr. M. G. W. van der Veur, pastoor J. Voorham, het lid van Ged. Staten mr. P. Dieleman. Het kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet, toen de heer I. van Noppen met or gelspel de samenkomst inleidde. Gezamen lijk werd gezongen het „Wilt heden nu treden", waarna ds. C. F. Nolte, Evang. Luth. predikant, het openingswoord sprak en opende met gebed. Ds. Nolte smeekte Gods zegen af voor het volk in het hooge Noorden, dat zoo zwaar beproefd wordt en verder voor ons land, ons vorstenhuis en allen, die in deze ern stige tyden leiding geven aan ons volk. Na mens allen zeide spr. zeer erkentelijk te zijn aan den kerkeraad der Geref. kerk voor het belangeloos afstaan van het kerkge bouw. Ook bracht ds. Nolte dank aan de R.K. geestelijkheid alhier voor haar aan beveling van dezen avond. Een hartelijk welkom riep spr. toe aan de officieele af gevaardigden en aan dr. A. J. Th. van der Vlugt, consul van Finland te 's-Gravenhage. „Wij verheugen ons aldus ds. Nolte dat Roomsch en on-Roomsch, Katholiek en Protestant hier te zamen gekomen is. Wel duidelijk blijkt zoo, dat thans gemeenschap pelijke belangen op het spel staan. En dat is zoo, want de ondergang van Finland zou een groot gevaar voor het Christendom be- teekerifen. Finland vecht eigenlijk ook voor ons. Daarom moeten wij in Nederland finan- cieelen en vooral moreelen steun geven aan de Finnen. Daartoe is het noodig, dat wij vinden wat onze Landsvrouwe heeft genoemd „Gees telijke en moreele herbewapening". Hierop zong de Chr. zangvereeniging^ „Hoop op Zegen" uit Vlissingen, onder lei-' ding van den heer A. Bosdijk, eenige lie deren. Het woord was vervolgens aan dr. A. J. Th. v. d. Vlugt. Deze sprak als volgt: „God en Vaderland zijn de hoogste waar den." Dit is het devies van een groot Zwitser, die heden overleden is.- (Motta Red.) Maar intuïtief is dit ook het devies van iederen Fin. Finland doet wat het kan. Maar zonder hulp van anderen zal het niet als overwinnaar uit dezen ongely- ken strjjd te voorschijn komen. Groot is de hulp. die men reeds geeft, maar genoeg is het niet. Degenen, die hulp kunnen bren gen, moeten daarvoor meer dankbaar zijn dan Finland, dat die hulp ontvangt. Spr. gaf een kort historisch overzicht van de Finsche geschiedenis, mede op reli gieus gebied. Daarbij wees spr. op het ze genvolle werk der R.K. geestelijken. Sinds Luther is Finland intusschen voor het over- groote deel' Luthersch. Met nadruk wees spr. er op, dat Finland met Rusland geen overeenkomst heeft, noch in de voiksafstamming, noch in de taal, noch in den Godsdienst. Eeuwenlang js Finland het slagveld geweest, waarop de oorlogen tusschen Zweden en Rusland werden uitgevochten. In het begin van de vorige eeuw ontwaakte in het Finsche volk echter een sterk nationaal gevoel. De drang naar zelfstandigheid was niet te stuiten. Maar nog was Finland een groothertogdom met als groothertog de Czaar. Toen echter de Czaar eischte dat de Fin sche jongemannen dienst zouden doen in het Russische leger, werd het te erg. Aan deze „verplichting" heeft nooit ook maar één Fin voldaan. Wel zijn er natuur lijk Finnen geweest, die als vrijwilliger dienst namen bij.de Russen, om zoo te wor den opgeleid. Een der beruchtste gouverneurs was de tyran Bobrikhoff, die tenslotte in 1904 door een Fin werd gedood. Finland huiver de. Welke wraak zou Moskou nemen? Een wonder geschiedde: de verwachte vreese- Ijjke wraak kwam niet. De Russisch-Japan- sche oorlog, die zeer nadeelig was voor Rus- land, bracht voor Finland opluchting. Zelfs werd het eenigen tijd beter voor het moe dige land. Dit duurde echter slechts kort. Weldra kwam er weer terreur. Maar bij het uitbreken van den wereldoorlog ont look de hoop opnieuw Finland. En op 6 December 1917 proclameerde 't Finsche volk zijn onafhankelijkheid. Man- nerheim bevrijdde zijn land van de Russi sche troepen. De Duitsche generaal Von de: Goltz deed daarbij het zijne. En sindsdien heeft het land een ongekende vlucht geno men op velerlei gebied. Nooit heeft dit land de bedoeling gehad om een ander wie dan 'ook te bedrei gen En dit land staat bloot aan de meest ontzettende agressie, welke, mogelijk is- Daar vecht niet alleen het leger, daar strijdt een heel volk voor zijn vrijheid, zijn Gods dienst. zijn levensrecht. Dit volk mag niet in den steek gelaten worden. Daarop vertrouwt Finland. Maar zoo eindigde spr. voor alles vertrouwt het land op Hem, die den geloovigen een vaste Burcht is. „IIET COMMUNISME TEGEN OVER HET CHRISTENDOM". Ds. A. H. Oussoren, Geref. predikant, hac. tot titel van zijn causerie gekozen „Het communisme als religie tegenover het Christendom". Spr. wees op het vertrouwen, dat de com munisten hebben in hun leer. Die leer is een religie geworden, met mensehen, clie haar aanbidden. Deze religie inspireert kunstenaars; zij heeft een nieuwen eeredienst, nieuwe hei ligen geschapen. Dit geloof brengt gansche scharen in extase, brengt tot heldendaden. Maar het bolsjewisme is een geloof zon der God, ja. tegen God. Het zoekt den he mel op aarde en belooft een gulden tijd,. Intusschen is die tijd er nog niet. Heeft deze „Godsdienst" na jaren van de bitterste ervaring nog wel kans op slagen?. Spr. gelooft, dat het gevaar van het com munisme niet zoo groot is, als men het wel eens voorstelt. Maar de eisch tot bolsjewi- seering is gebleven en nog steedswillen niilliöenen zicli er voor' offeren. En de vol keren der jaafdé zijn- na.ars.tig bezig omi den grónd te 'ploegen voor hét zaad van het bolsjewisme. Rusteloos werken communis tische cellen over de heele aarde. Dat nu een klein land aangevallen wordt is slechts een kleine stap op den weg naar het groote doel: wereldrevolutie. Het gaat erom welk evangelie het zal winnen: het Evangelie van de liefde of dat van den antichrist. Het Christendom moet in onverzoenlijke verhouding staan tot het communisme. Het Christendom vraagt offers. De Fin nen offeren thans Laten wij offeren voor hen en niet alleen met woorden". Als daarop de collectezakjes rondgaan, er ongetwijfeld een rijke oogst. De film „Finland en zijn bevolking", ver toond door den heer Henning, heeft dank bare toeschouwers. Als laatste spreker krijgt tenslotte ds. M. van Empel, Ned. Herv. predikant, het woord, nadat deze door ds. Oussoren har telijk welkom was geheeten op zijn jubi leumdag. Ds. van Empel zag in dezen avond in tweeërlei zin een beeld van het leven in onzen bewogen tijd. „Ik zou niet durven zeggen, dat de strijd in Finland wordt uitgestreden. Daar zien wij wel den zwaarsten, den moeilijksten strijd; daar zien wij een klein volk zich ver zetten tegen een overweldigende over macht. Wij huiveren bij de gedachte, dat dat land het niet zou kunnen uithouden. Al onze sympathie gaat uit naar Finland. Die belangstelling zien wij ook pp dezen avond. Aan den anderen kant weten wij, dat al het mooie, dat wij op de film het schoone Finland gezien en weten wij, dat onmen- schelijke wreedheid dat land teistert. Wij proheeren iets, te begrijpen van het verschrikkelijke: dat het oorlog .is in Gods wereld. De oorlog is het kwaad. En daarom hoewel wij iederen dag God moeten bidden, dat hij aan het Finsche volk de zege moge schenken nog meer moeten wij bidden, dat God de wereld ver lost van het kwaad". Twee coupletten van het Wilhelmus wer den door allen staande meegezongen, waar na ds. Van Empel sloot met gebed. DE LANGDURIGE VORSTPERIODE. Al is het dan met enkele korte onderbre kingen, zoo duurt de vorst nu toch reeds een vijftal weken en alvorens een dage- lijksch praatje over het schaatsenrijden te maken, thans eerst een andere zijde van de medaille. De vorst legt niet alleen het ver keer en dus ook den aanvoer van levens middelen en brandstoffen en andere arti kelen van dagelijksch gebruik moeilijkheden in den weg, maar ook voor vele vakken geeft ze stagnatie in het werk. Wij denken thans aan de bouwwerken, zooals er o.a. twee in de Lange Delft onder handen zijn en die nu niet naar wensch kunnen worden voortgezet. Doch ook alles wat in werkver schaffing onder handen was, moest worden geschorscht. De er bij betrokken werkloo- zen vielen terug op den steun. Wel heeft men een 50-tal personen bij het sneeuw ruimen aan den arbeid gezet doch men ver- gete niet, dat de kosten daarvan geheel op de gemeente drukken, terwijl in andere ge vallen van werkverschaffing ook het rijk bijspringt. Gisterenmiddag hadden verschillende scholen weer „ijsvrij", zooals wij het door een der betrokkenen hoorden noemen, en dit was op de vesten goed te zien, want de jeugd had er de overmacht. Toen het tegen gisterenavond weer wat opscherpte en de temperatuur om het vries punt draaide, zijn ook vele ouderen weer op de ijzers gestapt en op alle vesten wa ren de lichten weer ontstoken en alom troffen wij vrij vele rijders aan bij onze wandeling langs de „poorten", maar de eerste plaats, wat het aantal betreft, was toch wel de Veersehe Singel. Het bestuur van de IJsclub, had Maan dagavond de baan gesloten gehouden, maar gisterenavond baadde zij weer in het licht. Het bestuur staat nu voor de vraag of er Vrijdagavond nog zal kunnen worden, ge reden en zoo ja of er voldoende animo be staat voor het gecostumeerde ijsfeest. op dien avond. Zoo men ziet. het bestuur zit niet stil en doet alles bm iets bijzonders te organisee- ren. Toch zal o.i. het bestuur en de geheele vereeniging hun krachten eerst volledig kunnen ontplooien als men de beschikking zal hebben over een eigen baan waar men in een paar nachten behoorlijke vorst een ijsbaan van eenige beteekenis zal kunnen hebben, en zulks dus eerder dan de vesten worden goedgekeurd. SPIRITISTE TOT GELDBOETEN VEROORDEELD. Voor den kantonrechter te Amsterdam stond Maandag een vrouw terecht, ver dacht van onbevoegd uitoefenen der genees kunde. Haar waren slechts twee gevallen ten laste gelegd, ofschoon tijdens het getuigen verhoor bleek, dat zij vele patiënten had be handeld. De vrouw is lid van een spiritisten- vereeniging en een helderziend medium zoo vertelde zij had haar op zekeren dag verteld, dat zij genezende kracht bezat. Zij ontkende een „practijk" te hebben uit geoefend. Want zeide zij ik heb nooit een cent honorarium gekregen of gevraagd. Wat ik deed was liefdewerk. De twee getuigen verklaarden, dat de verdachte hen met handoplegging had be handeld. Zij hadden baat bij de behande ling. Ambtenaar O. M.: Zoud u, verdachte, bij een veroordeeling ophouden met. dit werk? Verd.: Ik ben een Christin, edelachtbare. Kantonrechter: Maar een Christin moet ook aan de wet gehoorzamen. De ambtenaar van het O. M. wilde er re kening mede houden, dat deze vrouw geen geld van haar patiënten ontving. Toch is zij strafbaar. Spr. vorderde 50,boete. De kantonrechter, rekening houdende met de omstandigheden, veroordeelde de vrouw tot twe geldboeten van 20,in de hoop, dat de vrouw tot een ander inzicht zal komen, want anders zouden er wel eens hoogere straffen kunnen vallen. 1 DE WERKLOOSHEID, "Vermeerdérd met-bijna 128 voor het overgroote deel ten plattelande. De stand der werkloosheid in het district van de arbeidsbeurs te Middelburg per 31 December luidt: Middelburg 612 (553), Vlissingen 525 (456), Goes 183 (110), Aagtekerke 8 Arnemuiden 129 (79), Baarland 43 (12), Biggekerke 17 (1), Borssele 47 (11)Brou wershaven 42 (5), Br.uinisse 114 (47), Burgh 3 Colijnsplaat 90 (1), Domburg 51 (8), Driewegen 27 (2), Dreischor 12 Duivendijke 9 Eikerzee 10 El- lemeet 4 EUewoutsdijk 11 's-GravenpoIder 40 (4), Grüpskerke 11 (1), Haamstede 's Heer Abtskerke 6 (1), 's Heer Arendskerke "145 (7), 's Hee- renhoek 67 Heinkenszand 59 (8), Hoe- delcenskerke 90 (19), Yerseke 74 (38), Ka- pelle 99 (9), Kats 22 Kattendöke 11 Kerkwerve 22 (2)Kloetinge 48 (23), Kortgene 22 (1), Koüdekerke 68 (24), Krab- bendijke 53 .(5), Kruiningen 206 (65), Me- liskerke 8 Nieuwerkerk 50 Nieuwland 46 (4), Nisse 14 (1), Noordgou- we 24 (1), Noordwelle 12 Oosterland 102 (5>, Oostkapelle 34 (7), Oudelande 31 (1), Ouwerkerk 26 (1), Ovezande 53 (13), Renesse 13 Rilland 44 (1), Ritthem 10 (1), Schore 29 (6)", Serooskerke (W.) 37 (6), Serooskerke (S.) 11 St. Lau rens 19 (5), Souburg 104 (66), Veere 14 (10), Vrouwenpolder 5 15), Waarde 31 (4), Wemeldinge 63 (7), Westkapelle 157 87), Wissenkerke 80 (3), Wolphaartsdyk 61 (3), Zierikzee 255 (148), Zonnemaire 18 Zoutelande 17 (5). Totaal stonden per 31 December 4348 personen als werkzoekenden ingeschreven, tegen 1902 per 30 November De cüfers tusschen haakjes geven de aan tallen op 30 November weer. VLISSINGEN LAADBOOM OPGEPIKT. Een motorboot van het Ned. Loodswezen heeft gistermorgen binnengebracht 'n laad boom, welke op de Schelde was opgepikt en vermoedelijk afkomstig is van het in de Wielingen op een myn geloopen Italiaan- sche stoomschip „Comitas". WALCHEREN Hindernis-rijden OOSTKAPELLE. Dinsdagavond werd op de Ijsbaan „de halve maan" een wedstrijd gehouden in hindernis rijden voor leden. De uitslag was le prijs Joh. Mesu, 2e prijs dr. C. v. d, Harst, 3e prö's A. Roose. Er was veel deelname en de wedstrijd werd door een groote menigte aandachtig gade geslagen. Ned. Chr. Arbeidersbond. OOSTKAPELLE. De afdeeling Oostkapel le van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hield Maandagavond haar 8e jaarvergade ring onder voorzitterschap van den heer S. Roelse. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de vereeniging 43 leden telt. De penningmeester sluit zijn kas met een batig saldo. Uit de werkloozenkas werd dit jaar uitge keerd 1241,60 vorig jaar 908,40. De aftredende bestuursleden werden al len herkozen. In de controle commissie werd gekozen de heer A. de Karn. Van den besturenbond was bericht van verhindering ingekomen. De heer Vingerling ter vergadering aan wezig spreekt namens het hoofdbestuur. Den voorzitter der afdeeling werd dank gezegd voor alles wat hij voor de afdeeling heeft verricht, waarop hij deze goedgeslaag de jaarvergadering sloot met dankgebed, nadat gezamenlijk was gezongen gezang 180 vers 1. EEN VERLICHTE IJSBAAN. NIEUW EN ST. <£OOSLAND. Op initia tief van den heer A. van Zweden alhier, hebben de Nieuwlanders de laatste dagen kunnen genieten van een verlichte ijsbaan. Er werd druk schaats gereden door jong en oud, tot zelfs in de laate avonduren. De ijsbaan was ter plaatse verlicht door de benzinelampen van de muziekvereeniging O.N.D.A. Getracht wordt nu om een ijsclub op te richten. Wat in een groote gemeente kan, dat kan in Nieuw en St. Joosland ook, als men allemaal maar een beetje mee werkt. ZUID-BEVELAND. Plaatsvervanger dijkgraaf Van Citterspolder. Bü k.b. is benoemd tot plaatsvervanger van den dükgraaf van den Van Citterspol der, de heer J. van 't Westeinde, te Nieuw- dorp, gemeente 's-Heer Arendskerke. Aanbeveling ontvanger-griffier. BAARLAND. De door het bestuur van het Waterschap „Baarland c.a." opgemaak te aanbeveling ter vervulling van de va cante betrekking van ontvanger-griffier aan bet waterschap, ontstaan door het over lijden van den heer A. Lous, luidt als volgt: no. 1. J. C. Vogelaar, te Baarland; no. 2. Th. de Klerk, te 's-Gravenpolder; no. 3. J. Bakker, te Ovezande. UITSLAG WEDSTRIJD SCHOONRIJDEN. 'S-GRAVENPOLDER. Maandagavond ver gaderde de ü'sclu'o „Swaeke" alhier onder voorzitterschap van den heer Johs. de Schipper. Van de 207 leden waren er 39 aanwezig. De rekening over 1939 sloot met een batig saldo van 102,44. Uitgereikt werden de op den wedstrijd van jl. .Donder dag behaalde prijzen. De uitslag luidt als volgt: Schoonrö'den paren: le prijs Cor. Lokerse en de heer C. Bek; 2e prijs Leuntje Eek- hardt en M. H. van Liere; 3e prijs Nel Bos man en D. de Meester; 4e prijs Truus Bos man en W. A. Geelhoed. Schoonrijden dames: le prijs Cor Loker se; 2e prijs Truus Bosman; 3e prijs Jo Nieuwenhuijze. Schoonrijden heeren: le prijs: C. Bek: 2e prijs W. A. Geelhoed; 3e prijs C. den Dek ker; 4e prijs J. Janse Jz. Hardrijden dames: Ie: prfls: veer;' 2e prijs: Nel Bosman; 3e prijs Koos Maat; Hardrijden jongens: le prijs; G, Dekker; 2e prijs: N. Boogert. Hardrijden heeren: le prijs P. Braam Mz.; 2e prijs C. Bek; 3e prijs M. Vermue Jz.; 4e prijs P. Vermue Jz. SLEEPBOOT KREEG MACHBVESCHADE HANSWEERT. De Belgische sleepboot „Cap. Bulcke" onderweg van Antwerpen naar Vlissingen ter assistentie van de mo torschoener „Piet Hein" kreeg onderweg machineschade. De sleepboot „Thames" voer van Hansweert uit om boot en schip te bergen. EEN FRISCH OCHTENDBAD. YERSEKE. De heer W. S. viel gistermor gen toen hü bezig was om het ijs van een oesterput stuk te slaan in de put tusschen de stukken ijs. Gelukkig kwam hij er met een nat pak en den schrik af, waarna hü zich vlug naar huis spoedde om zich van droge kleeren te voorzien. Door onbesuisd! rijden van anderen. YERSEKE. Mej. N. v. d. Berge had het ongeluk bü het schaatsenrijden zoo onge lukkig te vallen, door onbesuisd rijden van anderen, dat zij enkele oogenblikken versuft bleef liggen, terwijl nader bleek dat van haar duimen uit het lid was. Ned. Bijbelgenootschap. YERSEKE. Tot het bestuur van de af deeling Yerseke van het Ned. Bijbelgenoot schap is als lid toegetreden de heer J. Jonk heer. De heer Jonkheer heeft de functie van bibliothecaris op zich genomen in de plaats van den heer C. J. de Jonge die in militairen dienst is. Raadsvergadering. YERSEKE. Donderdagavond zal de ge meenteraad in openbare vergadering büeen- komen. Aan de orde o.m.: Verlaging maxi mum aantal vergunningen (8 op 6). Vast stelling nieuwe haven verordening. Jaarvergadering kol en vereeniging. WAARDE. De Kolenvereeniging: „Alge meen Belang" alhier kwam in jaarvergade ring, bijeen, Tegenwoordig waren 25 leden. Rekening en verantwoording werd. ge daan door den penningmeester den heer M. de Leeuw. De ontvangsten hebben bedra gen 2529,64, de uitgaven 2387,29; alzoo een goed slot van 142,35. Aangevoerd werden in 1939 aan eierko len 115 ton, 117 hl stukkolen en 103 hl an- thraciet. De aftredende bestuursleden de heeren L. de Looze, M. Oudesluys en M. de Leeuw werden herkozen. Vergadering Werkliedenvereeniging. De Werkliedenvereeniging „Onderlinge Hulp", kwam onder voorzitterschap van den heer A. Dek in jaarvergadering bijeen; 19 leden aanwezig. De inkomsten bedroegen 216,69; de uit gaven beliepen 216,69. Met het vorige saldo was er thans in kas 754,59 Jaarvergadering „De Bonzijbrug". WEMELDINGE. Op de gehouden jaar vergadering van de maatschappij „De Bon- zübrug" bleek dat op de beide weegbruggen, De hardrtekkigste HOEST bedaart oogenblikkelijk bij gebruik van het sterk antiseptische geneesmiddel tegen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Maar vraag naar de ECHTE VALDA in Hollandscho doozen. 50 c Veld van Eer. Te Breskens is een huisvrouw,» die als kostwinster voor baar man en drie kinderen per rijwiel' uit venten gaat, op de gladde straat gevallen en onder hevige pynen naar het ziekenhuis over gebracht. Wat klagen wy nog, soms, bij onze [warme haarden, Van strenge kou en vorst en [winteroyerlast,. Nu er de sneeuwjacht vaak in 'n [sneeuwstorm gaat ontaarden' En ons een gure wind onaangenaam [verrast? Hoe komt het in ons op om nog te [durven klagen' Nu in ons kolenhok de voorraad snel [verdwijnt,- Nu wij ons, welgekleed, maar nauw'ly'ks [buiten wagen- En.ons de koude straat een barre [Noordpool schijnt?" By God, wat klagen wü, zoolang er [menschen lijden,. Die moeizaam, dag aan dag, langs koude [wegen gaan, Die voor wat karig brood zich door het [leven strijden- En zich met grimmigheid door [tegenspoeden slaan?' Wij huldigen de Vrouw, die ginder is [gevallen In 't barre winterty op 't üzig veld [van eer, Wij huldigen in Haar de vele [duizendtallen- En schamen ons. Voorwaar, kom [klagen wy niet meer! Lange Jan. aan de oude en nieuwe loswal, de navolgen de goederen over het afgeloopen jaar zün gewogen: 3.147.134 kg suikerbieten^ 2,398,212 kg- pulp, 880,556 kg aardappelen, 546.564 kg hooi en stroo, 800.486 kg aller lei en 3 stuks vee. WEMELDINGE. Bij de gem. politie is als gevonden aangegeven een oud heeren- rijwiel. Twee leden van de „Ira" ter dood veroordeeld. Anderen krijgen 20 jaar tuchthuis. Twee mannen van het ,;,Iersche Repu- blikeinsche Leger" zün ter dood veroor deeld wegens medeplichtigheid aan den op 25 Augustus te Coventry gepleegden bomaanslag, waarbij verscheidene perso nen werden gedood en velen gewond. Het gratieverzoek is afgewezen. Thans deelt Reuter mede, dat het slechts aan de waakzaamheid der politie is toe te schrüven, dat zich op dien dag tezelfdertijd als de ontploffing te Coventry is voorge komen, zich te Londen geen ontploffingen hebben voorgedaan. Er waren drie ontploffingen te Londen beraamd: een voor de bank van Engeland, een tweede voor de Westminster Abdü en een derde zoo dicht mogelük by Scotland Yard. Aangezien het op alle drie plaatsen in Augustus des middags druk is zou de schade en het verlies aan menschenlevens groot zy'n geweest. Rechercheurs hadden evenwel den och tend van den dag, waarop de ontploffingen zouden gebeuren, verscheidene mannen ge arresteerd en op hen tijdbommen aange: troffen Deze lieden ondergaan nu een tuchthuisstraf van 20 jaren. Bij het gerechtsgebouw te Londen, waar de rechtszitting werd gehouden, waren bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen. PSEUDO-GEESTELIJKE AANGEHOUDEN. de politie te Goede vanfest Roermond. De politie te Roermond is er in geslaagd de hand te leggen op zekeren Cgeboren te Wittem, die zich jarenlang voor geeste- ïyke heeft uitgegeven en als zoodanig heeft rondgezworven in Oostenrijk-, Duitschland, België, Frankrü'k en Italië. Ook in ons land heeft hij op verscheidene plaatsen zün practijken uitgeoefend. Vrijdagavond om zeven uur werd de politie te Roermond opgebeld door eerv geestelijke uit deze gemeente met de me- dedeeling, dat zich iemand in zijn gezel schap bevond, die zich aLs geestehjke voor deed, doch dien hy niet vertrouwde. Na dit telefoontje achtte de pseudo geestebj- ke het blijkbaar raadzamer zich uit be voeten te maken Hij had evenwel bü den geestelijke, dien hü had bezocht, een adres achtergelaten, waar hy den nacht zou doorbrengen. De politie vervoegde zich aan dit adres, waar zy een onderzoek instelde Men vond o.a. een koffer met waschgoed en priesterkleeren, w o. een bonnet en steek. Bij verder onderzoek bleek, dat de ge zochte zich ook te Maasniel had opgehou den. Hier kreeg de politie eenige nadere- gegevens. Het signalement kon thans worden sa mengesteld, waarop de Politie-radio-om- roep dit verspreidde Het bleek, dat de- man zich van Roermond n|aar Nümegen had begeven, waar hij in een klooster hadï overnacht. Hy werd hier door de recherche achter haald en op transport gesteld naar Roer mond, waar hy Maandagavond arriveerde en nog denzelfden avond aan een scherp verhoor werd onderworpen. Hierby kwam- vast te staan, dat de mam zich bij zyn omzwervingen had schuldig gemaakt aam diefstal en oplichting. Onder het voor wendsel, dat hij over eenige maanden te Marseille tot priester zou worden gewijd,- had hy geld en onderdak weten te verkrij gen. De man had in verschillende kloosters- en seminaries vertoefd. TWEE MANNEN TE BERLIJN TERECHTGESTELD. Te Berlyn zyn de 30-jarige Meyer en de 22-jarige Gross doodgeschoten „wegens verzet". Wat" hieronder wordt verstaan of' by zonderheden over de misdaad der jonge mannen worden niet vermeld. HET OPRUIMEN VAN MIJNEN IN DE- GRONINGER WADDEN. De minister antwoordt den heer Wendelaar. Op schrifteiyke vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Wendelaar (lib.) betreffende het opruimen van münen in de Groninger Wadden, heeft de minister van defensie geantwoord, dat in de Groninger Wadden sedert het begin van den oorlog een gering aantal losgeslagen münen (tot 1 Januari 1940 8 stuks) zyn aangetroffen. Indien deze münen op de eilanden, den vasten wal, of op het wad dit laatste voor zoover de mynen bereikbaar zün aanspoelen, worden zy gedemonteerd of vernietigd. MELKRIJDER AAN DE KAR VASTGEVROREN. Toen de melkrijder H. Maandagmorgen- te Slagharen bezig was een kar te verplaatsen, vatte hü met vochtige handen de karhaak, de z.g. „korrel" aan. Hij kon zün hand toen niet meer terugtrekken, daar ze inmiddels vastgevroren bleek te zijn. De andere melkrüders hebben de hand helpen ontdooien. WAARSCHUWING VOOR AUTOMOBILISTEN. Men verzoekt ons er de aandacht van. automobilisten op te vestigen, dat tenge volge van de rulle sneeuw de dynamo's van vele wielrijders niet werken, zoodat ook de roode achterlichten niet branden. De noodi- ge voorzichtigheid dient dus in acht te wor den genomen.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 6