SCHEPEN VOL GOUD LIGGEN TE WACHTEN OP DE DUIKERS Herwaardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank. Op basis van een depreciatie van den gulden met 18 pet. De gulden blijit zwevende. By <le Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend om tot een voorloopige her waardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank over te gaan, op den grondslag van een depreciatie van den gul den met 18 procent. Deze herwaardeering beteekent een waardeering van den totalen voorraad op een bedrag, dat 221 mililoen hooger is gelegen, dan het thans opgevoerde bedrag. Deze 221 milliocn zal aan den staat ten goede komen, onder aftrek van een bedrag van 29 millioen, ter vereffening van het in 1931 door de Ned. Bank geleden ponden- verlies. Aan - de toelichting op dit wetsontwerp wordt het volgende ontleend: Sedert Nederland in September 1936' den gouden standaard heeft verlaten, is in de boeken der Nederlandsche Bank de waar deering van den aan haar toebehoorenden goudvoorraad gehandhaafd op den grond slag van den ouden aankoopprijs van goud, welke prijs laatstelijk 1647.50 per kg fijn bedroeg. De depreciatie van den gulden is derhalve bp die waardeering buiten aan merking gebleven. Deze gedragslijn was ge baseerd op de overweging, dat ook in an dere landen, met name in Engeland, een aanpassing in het hierbedoelde opzicht van de boekhouding der circulatiebank aan den werkeljjken toestand niet had plaats gevon den en, mede in verband hiermede, op de mogelijkheid, dat binnen den internationalen gouden standaard tot een definitieve stabi lisatie van de nationale geldeenheden zou besloten kunnen worden. De regeering was van oordeel, dat uit hoofde van een en ander de nadeelen, welke uit de handha ving van den ouden goudprijs voortvloeien, aanvaard moesten worden. Deze nadeelen betreffen dn de .eerste plaats de financiering van het Egaiisatie- fonds en voorts de voortzetting van de afschrijving op het door de Nederlandsche bank geleden pondenverlies overeenkom stig de bü de wet van 27 Mei 1932 ge troffen regeling. In beide opzichten is in de eerste plaats het financieele belang van den staat in het geding. Uit hoofde van deze beide omstandighe den lijdt de staat een nadeel, dat aan de hand der huidige gegevens op omstreeks 2% mil'Iióén per jaar kan''worden gesteld. Hierbij valt in het-oog te houden, dat, zou de rente op de geldmarkt een verdere stij ging gaan vertoonen, dit nadeel dienten gevolge aanmerkelijk zou kunnen toene men. GEEN STABILISATIE, De minister is voorts van oordeel, dat op een herstel van den gouden standaard en een definitieve stabilisatie van de natio nale geldeenheden binnen betrekkelijk kor ten termijn niet valt te rekenen. Zoolang belangrijke andere landen niet tot het her stel van den internationalen gouden standaard bereid zijn, dient, naar zijn meening, ook Nederland zijn vrijheid te be houden. Het karakter van een zwevende va luta wordt derhalve door de voorgestelde regeling niet aan den gulden ontnomen. Deze regeling beoogt, by wijze van voor loopige voorziening te geraken tot een her waardeering van den goudvoorraad van de Nederlandsche bank op den grondslag van een depreciatie van den gulden met 18 ten honderd. Dit percentage - stemt ongeveer overeen met de geringste depreciatie, wel ke de gulden sedert het verlaten door Ne derland van den gouden standaard, heeft vertoond. De tegenwoordige depreciatie be draagt ten naastenbij 22 ten honderd. Op den bovengenoemden grondslag van 18 pet. zal de goudvoorraad van de Neder landsche bank te waardeeren zijn tegen een prijs van 2009 per kilogram fijn. Deze prijs beteekent een waardeering van den totalen voorraad op een bedrag, dat ruim 221 millioen hooger gelegen is dan het thans opgevoerde bedrag. Ter voorkoming van misverstand zij reeds aanstonds opge merkt, dat een aanmerkelijk deel van dit verschil voor de bank een zuiver fictief ka rakter draagt, aangezien het ontstaan is uit verkoop van goud door het Egalisatiefonds aan de bank tegen den fictieven prijs van 1647,50 per kg fijn. De minister stelt er prijs op te dezer plaatse mede te deelen, dat, afgeschei den van het fictieve verlies, dat uit den verkoop tegen f 1647.50 voor het Egalisatie fonds is voortgevloeid, de rekening van dit fonds een batig saldo aanwijst. Van het hiervorén bedoelde voordeelige verschil behoort een bedrag van 29.889.408.15 te worden bestemd tot ver effening van het destijds door de Neder landsche bank geleden pondenverlies. De rest van het voordeelige verschil be hoort den staat ten goede te komen. Geen Canadeesch graan naar Rusland. Reuter meldt uit Canada: De Canadee- sche regeering heeft verboden graan- naar Rusland uit te voeren. Rusland zal dus niets geleverd krijgen van zijn recente aankoo- pen van ongeveer 1,250,000 bushels Cana deesch graan. De Canadeesche regeering heeft gister avond wetgevende maatregelen ingevoerd met betrekking tot den export van goede ren naar landen, die grenzen aan het vij andelijke land. Voor dergelijke exporten zullen licenties noodig zijn. De Canadeesche regeering krijgt daardoor de bevoegdheid verschepingen naar Rusland aan te houden. De regeering heeft een verklaring aan de pers verstrekt over de graanverkoopen, waarin gezegd werd, dat niets erop wees, dat het boven bedoelde graan werkelijk naar Rusland zou gaan. Zooclra echter vernomen werd, dat er een dergelijke mogelijkheid bestond, werd snel en doeltreffend opgetreden. (Die naïeve Canadeesche regeering toch! Red.) Onze agrarische export is in 1939 vrijwel gelijk gebleven. De uitvoer van dierlijke pro ducten is 2,5 procent geste gen. De bacon-export heeft in het afgeloopen jaar bedragen 33,3 millioen kilo, tegen 26,4 3n 1938 (26 gestegen); de opbrengst steeg van 22 op 29 millioen gulden (32 meer), de gemiddelde exportprys was dus, iets hóóger. De boter-uitvoer steeg in gewicht van 50,9 op 56,4 mill, kilo (11 en in waarde van 43,8 op 46,2 mill. gld. (5% de ge middelde exportprys was dus lager. Onze totale kaas-export daalde van 58,5 op 52 mill, kilo (11 de waarde van 29 op 25,3 mill. gld. 13%). Volle 2oete condens ging achteruit van 61,1 op 57,4 mill, kg (6%) en in waarde van 18,7 op 18,2 mill. gld. (3 de gemiddelde prijs heeft derhalve hóóger gelegen, meldt het Handelsblad. Telt men alle varkensproducten bij elkan der op, dan blykt, dat de export daarvan milfoil-ï!S 5eStGgen van 35 '°P ruim 41 milhoen kilo en in uitvoeropbrengst van 26 op 32% mill, gulden. De gezamenlyke zuivelproducten vertoo- nen een daling van 280% op 272 millioen kilo in gewicht en van 118 op 115% millioen gulden m exportwóérde; de daling bedraagt dus gemiddeld tusschen 2 en 3 De uitvoer van eieren (versch, gekoeld en' geconserveerd samen) heeft een recordcii- fer bereikt, n.l. ruim 101 millioen kilo, dat is v y f t i e n procent meer dan in het jaar tevoren; de uitvoerwaarde steeg ech ter slechts van 39,7 op 422 millioen gulden of jets meer dan drié p r o c e n t; de gemiddelde uitvoerprys is dus 1 a g e r etp- weest. Te zamen met sehapenvleesch, paarden levend en geslacht pluimvee e.d. blykt voor liet afgeloopen jaar de uitvoerwaarde van dieren, vleesch, spek, reuzel, boter, kaas De arrestatie van den Dnitschen journalist in Den Haag. Omtrent de spionnage-affaire, waarbij de Duitsche journalist H. May betrokken is verneemt de Tel. nog, dat de recherche kort na de arrestatie van den heer May een huiszoeking heeft verricht in het pension, te Den Haag waar hij op kamers woonde. De heer May had hier ook zijn kantoor en had van hier regelmatig contact met Duitschland per telefoon. Voorts is een tweede verdachte, Berger geheeten aange houden; deze was te Aken woonachtig en kwam meermalen in Den Haag op bezoek by den heer May. Dit was ook Zondag een week geleden het geval. Toen bleek echter, dat de heer May met een koffer kleeren en enkele papieren overhaast zijn pension had verlaten. Hy had medegedeeld, dat hij naar Duitschland ging maar spoe dig zou terugkeeren. De ryksrecherche, die sinds lang het oog had op den heer May, had ook zijn appar tementen onder bewaking genomen en toen de heer Berger daar aankwam om den heer May te bezoeken, werd hy tegelijk gear resteerd. Enkele dagen daarna moet de heer May aangehouden zijn. Beiden zijn toen in het Huis van Bewaring in Den Haag opgesloten. By den heer May is de koffer in beslag genomen, waarin behalve verschillende kleedingstukken, eenige papieren waren. Vermoed wordt, dat hy' lont geroken had' en geprobeerd heeft Zondag voor een week de vlucht te nemen. Hij had in nerveuzen toestand het pension verlaten. De eerste maand van zyn verblyf in ons land had hü slechts zelden bezoek ontvangen en meestal zyn zalcen telefonisch afgedaan. De laatste maand waren er echter opvallend veel be zoekers bü hem gekomen. Of de medeplichtige, de heer Berger, eveneens een Duitscher is, hebben wy niet kunnen vaststellen. Wel vernamen wy, dat hy met een sterk Duitsch accent Neder landse!) spreekt. Van politiezyde wordt ech ter gezegd, dat hy een Nederlander is. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. 482e STAATSLOTERIJ. Trekking van 23 Januari; 5e Masse, 6e lyst. Pryzen van 70 4345 7497 7506 18137. Nieten: 1820 7478 7485 7486 7507 7515 7524 7547 8543 15976 (Trekking van heden). 1000: 5836 400: 3720 9024 9146 12872 14379 21019 200: 1530 100: 2494 3934 5183 8006 9711' 11052 14762 15368 16828 17231 17569 18489 19372 en 2303 melkproducten en eieren, kortom dierlyke producten, te zyn gestegen- van 191 op 196 millioen gulden, dat is dus met 2% pro cent slechts. Van „oorlogswinst" is dus nog geen sprake! Vóór de crisis had onze export van deze zelfde dierlijke producten een ge middelde waarde van 430 millioen (goud-) guldens! GEMENGD NIEUWS DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONKEN. Gisteravond is te Leiden de 65-jarige sto ker M. C. door het ys van de Oude Vest gezakt en verdronken. Bij reddingspogingen zyn twee militairen eveneens door het ijs gezakt. Den 31-jarigen H. P. kon een lyn worden toegeworpen, waarna men hem op het droge bracht. De 28-jarige J. S. L. was 'zoo verstandig ge weest om by wyze van voorzorg een touw om zijn middel te binden, zoodat men hem zonder veel moeite eveneens op den vasten wal kon brengen. EEN HONGAARSCHE D-TREIN INGESNEEUWD. In geheel Hongarije heeft het zoo hevig gesneeuwd als ïn tientallen jaren niet is voorgekomen. Vooral te Boedapest ontston den ernstige verkeersmoeilykheden en men heeft militairen te hulp moeten roepen om de geweldige sneeuwmassa's op te ruimen. Niet slechts vele Meine plaatsjes, doch ook groote provinciesteden zooais Stuhl- weissenburg waren gisteren volledig van de buitenwereld afgesloten. De uit Boeda pest naar Rome vertrokken D-trein bleef op ongeveer 60 km voor Stuhlweissenburg steken en sneeuwde spoedig daarop geheel in. Hulpploegen zijn nog steeds bezig om den trein uit te graven. VROUW IN BRAND GERAAKT. Vanochtend was mevr. Rantsijn in de Bestevaerstraat te Amsterdam bezig haar kinderen te kleeden. Zy stond met den rug r de kachel gekeerd en bemerkte niet, dat haar rok in aanraking kwam met het ijzeren gedeelte, dat witgloeiend was door een defect aan den schoorsteen. Haar klee ren raakten in brand en op het hulpgeroep van zijn,vrouw kwam de echtgenoot, die nog te bed lag, toesnellen. Hy hulde haar in dekens en toen hy meende, dat de vlam men waren gedoofd, wikkelde hy haar weer uit het wollen omhulsel en poogde haar de smeulende kleeren van het lichaam te trekken. Hierdoor begon het goed weer te branden, waarop haar man haar nog maals in dekens wikkelde. Medische hulp was daarop spoedig aan wezig en vervoerde het slachtoffer, dat met brandwonden was overdekt, in ernsti- gen toestand naar het Wilhelmina-gasthuis. VIER DOODEN BIJ VLIEGONGELUK BV AMERIKA. Een tweemotorige bommenwerper van hel Amerikaansche leger is verongelukt. Het toestel was in brand geraakt. Vier van de zes personen, die zich aan boord bevon den, werden gedood. Het vliegtuig had deel genomen aan manoeuvres. Het ongeluk is gebeurd tijdens een hevig onweer, dat het vliegverkeer in Zuid-Californië hèeft ont wricht en 38 legervliegtuigen heeft genoopt tot dalen. Het verongelukte vliegtuig be hoorde tot deze groep. De dooden zijn twee luitenants, een ser geant en een soldaat. De beide andere in zittenden, een sergeant en een soldaat, kon den zich met hun valschermen redden. Zij zijn ongedeerd gebleven. SCHIP MET 146 MAN GEZONKEN7 Volgens Havas-A.N.P. deelt de dienst van van de Amerikaansche kustwacht mede, dat een zekere kapitein Brown uit Vine- yardhaven beweert op de korte golf een door een onbekend gebleven vaartuig uit gezonden draadlooze mededeeling te heb ben ongevangen, waarin werd gemeld, dat het schip tusschen de eilanden Nantucket en Marthasvineyard in zinkenden toestand verkeerde. Twee vaartuigen van de kustwacht zijn uitgezonden om te zoeken naar het schip, dat 146 man aan boord zou hebben. Zal na drie eeuwen een Nederlandsche vinding de schatten bergen Op den bodem van de baai van Vigo aan de Spaansche kust rusten schatten, die een waarde hebben van honderden milli- oenen. Zy liggen er reeds sinds 1702, toen een Nederlandsch-Britsche vloot een groot Spaansch transport in deze baai aanviel en versloeg. Maar de meeste Spaansche gal joenen zonken en met hen de kostbare la ding, voor een groot deel bestaande uit gouden'en zilveren staven. In den loop der jaren zullen de houten schepen wel verrot zyn en de staven zyn naar alle waarschijnlijkheid centimeter na centimeter dieper gezonken. Niemand weet hoe diep zij liggen, maar dat zij er liggen, staat met zekerheid vast. Meermalen heeft men dan ook reeds ge probeerd om de schatten of althans een deel ervan boven te brengen, maar tot dus ver tevergeefs. Nu "zal dit echter opnieuw getracht wor den en de „schatgravers" zijn optimistisch. Deze poging verdient zeker onze belang stelling, niet alleen omdat Nederlanders vele van deze Spaansche galjoenen naar den zeebodem hebben gejaagd, maar ook omdat thans met een Nederlandsche uitvin ding zal worden getracht ze boven te bren gen. Om de geschiedenis van dezen Spaan- schen schat in het kort te herhalen: de Nederlandsche vloot onder bevel van de admiraals Callenburgh en Van Almonde had zich vereenigd met de Britsche vloot onder admiraal Rocke om den Spanjaarden slag te leveren. AMBTENARIJ KOSTTE MILLIOENEN. Oorspronkelijk was de bedoeling om de sterke vesting Cadix aan te vallen en zoo mogelijk te vermeesteren. Dat zou echter te veel mensehenlevens hebben gekost en zoo sloeg de vloot een beleg voor deze groote havenstad. Een Spaansche „zilver vloot" op weg naar Cadix zag zich hier door genoodzaakt om een andere haven op te zoeken en vluchtte de baai van Vigo binnen. En dan vertelt de geschiedenis ons een lachwekkend staaltje van ambtenarij: aangezien in Vigo geen ambtenaar was met de bevoegdheid om het goud en zilver in ontvangst te nemen, moest het aan boord blijven. De haven werd versperd en onder de dekking van. de forten aan den wal acht te men zich veilig. De Nederlanders en Engelschen gaven echter het beleg voor Cadix op. Belegeren vonden zy zonde van den tijd. Plotseling verschenen zy voor Vigo. De herinnering aan Piet Hein met zijn roemi'ucbte Zilvervloot maakte wellicht de zeelieden uit het Noorden nog vechtlusti- ger 'dan anders en weldra liep een Neder- landsch schip In volle vaart pardoes op de havenversperring. De opzet gelukte; de versperring werd vernield en een massale aanval begon. De Spanjaarden werden overtuigend geslagen, maar een nadeel voor de aanvallers was, dat de transport schepen byna alle zonken. Daarmee ging voor honderden millioenen aan waarde naar den zeebodem. Zooals ge zegd, dit gebeurde in 1702. Sindsdien liggen de schatten ver onder liet zee-oppervlak, onbereikbaar voor alle duikers, die pro beerden er iets van naar boven te brengen. Thans zal men dan opnieuw probeeren. Het werk wordt aangevat door een com binatie, bestaande uit twee Spaansche maatsehappüen, de „Hollandsch-Engelsche Duik- en Bergïngsmaatschappy" te Am sterdam en eenige Duitsche ingenieurs. De „Hollandsch-Engelsche Duik- en Ber- gingsmaatschappy" is een maatschappy, welke zich de exploitatie ten doel stelt van de uitvinding van ïr. Van WIenen, den „duiktoren", die o.m, reeds bekend is naar aanleiding van de bergingspogingen van de „Lutine". Daar is de duiktoren tot op een flinke diepte doorgedrongen, maar het winter weer met aanhoudende stormen heeft ge maakt, dat deze pogingen gestaakt moes Ook in den winter zijn de Hollandsche molens mooi en blijven aan het land schap hun karakteristiek cachet geven ten worden. Elders heeft intusschen deze Nederlandsche vinding haar deugdelijkheid reeds bewezen en wij hadden het genoegen persoonlijk het is reeds vier jaar ge leden daarby aanwezig te zyn. In de gemeente Velsen was n.l. de groote gaszin- ker, welke onder het Noordzeekanaal door voerde, lek geraakt en het gemeentebestuur had besloten ir. Van Wienen te hulp te roepen, daar men er niet in kon slagen met andere middelen het lek op te zoeken en te dichten. DE TOCHT NAAR BENEDEN. Men stelle zich een ijzeren gevaarte voor, dat boven het water uitrijst en veel -lijkt op het huisje van een kraanmachinist. Een paar planken leiden er van den wal af heen. Wij aanvaarden den tocht over de geïmproviseerde brug en komen op een klein yzeren platform, dat om het huisje heenloopt. Een zware deur zwaait open en we gaan naar binnen. Rondom stalen wanden, behalve waar er een venstertje in is uitgespaard van centimeters dik glas. Wij kijken naar buiten. Anderhalf meter staan we boven het wateroppervlak. Sche pen varen voorbij. De wind zwiept het diik- gras omlaag en doet het water golven. Wy hooren niets, tot onze begeleider aan een handgreep draait. Nu gaat het begin nen! Schel piepend dringt er lucht naar binnen. Wy staan in de „sluiskamer" en worden „geschut", want in den duiktoren onder ons heerscht een overdruk, die het kanaalwater uit de installatie moét houden. Langzaam draait de wyzer van den mano meter. Verder gaat de kraan open, die de lucht naar binnen perst. Het piepen wordt fluiten. „Slikken" heeft men ons gezegd. „Slik ken", anders houden de gehoorvliezen het niet uit. En dus slikken wij. Er moet hier onge veer 1% atmosfeer overdruk komen. De wyzer loopt verder en verder. Maar nu is het pas atmosfeer. Het fluit in onze ooren. Wy slikken en slikken. Doch aan het menschelyk slikvermogen schijnt een grens te zyn 2 VI- atmosfeer" zegt dan de manometer. De man naast ons slaat de knevels van de binnendeur. Wy staan in de „liftkamer" en zien omlaag in een diepen yzeren koker, den eigeniyken „toren". Reeds komt rammelend de lift om hoog, een yzeren platformpje, waarop juist plaats is voor twee personen, die nog niet gegeten hebben. Dan suizen wij omlaag. Op den kanaal bodem staan wij stil. Twaalf meter boven ons schijnt de zon en waait de wind. Hier branden electrische lampen en wordt ge- 'erkt aan een zinker, die anders onbereik baar is. Het lek is gevonden en gedicht. Bij de persproeven blykt, dat hier geen gas meer zal uitkomen. De Nederlandsche vinding heeft haar «'aarde bewezen. Jules Verne's fantasie is ook in dit opzicht wer- kelykheid geworden. De menscli kan diep onder water ook zonder belemmerend dui kerpak werken. Het groote gemak voor de technici is hierbij duidelijk. Men kan gewoon allerlei apparaten gebruiken, zooals men dit op den beganen grond gewend is. Ook snij branders en dergelyke installaties kunnen nu onder water hun werk doen, zonder dat er een speciale kostbare apparatuur voor noodig is. De toren kan men net zoo dikwijls verplaatsen als men zelf wil en zoo krygt men steeds op den bodem van zee of kanaal een werkkamertje van eenige vlerkante meters oppervlakte. En nu gaat de duiktoren dus naar Span je. De Spaansche regeering heeft concessie verleend voor de berging van de zilvervloot in de baai van Vigo. De helft van de even- tueele opbrengst is voor Spanje, de andere 50 deelen de ondernemers. Zal ir. Van Wienen als een tweede Piet Hein terugkomen? AANBESTEDINGEN. De hoofdingenieur van den Prov. Wa terstaat heeft hedenmorgen namens Ged. Staten aanbesteed het aanleggen van een voetpad langs een in de gemeente Zierik- zee gelegen gedeelte van den Prov; weg van Zierikzee naar Brouwershaven, weg no. I van het Prov. wegenplan. Inschrijvers: P. de Regt, Neuzen, 15790; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, 14.889; W. en A. W. Wandel, Nieuwerkerk, 14.970; Gebr. J. H. en H. J. Kievit, Colijnsplaat, 14.150; M. v. d. Velde, Bruinisse, 13.990; "firma F. Duinhouwer Sr., Goes, 13.949; P. L. van Velthoven, Zierikzee, 13.850; H. Douw, Zierikzee, 13.740; M. W. Knuist, Goes, en J. Knuist, 's Heer Arendslcerke, 13.550; J. Bevelander, Burgh, en J. Muste, Zierikzee, 13.260; J. den Oude, Biervliet, en W. v. cl. Berg, Bruinisse, 12.975; H. Stoute, Zierikzee, f 12.990; firma A. Ver- jaal, Dreischor-Barendrecht, 12.561. De hoofdingenieur-directeur van den Rykswaterstaat heeft heden aanbesteed het onderhoud van den Rijksweg op Walche ren en op den Sloedam en den Rijksweg BreskensBelgische grens gedurende 1940, in twee perceelen en in massa. Raming eer ste perceel f 3000, tweede perceel 7300, massa 10.300. Inschrijvers eerste perceelM. W. Knuist, Goes, en J. Knuist, 's Heer Arendskerke, 3933; P. J. v. d. Sande, Breskens, 3477; J. H. v. d. Ven, Vlissingen, 3400; L. G. J. v. cl Ven, Koudekerke, en M. Wandel, Schoondyke, 3375; L. J. Dekker, Veefe, 3300; J. en H. Geldof, Serooskerke, 3190; van Boven, Ellewoutsdyk, 3180; J. I-Ioogesteger, Wemeldinge, 3160; Iz, La- gasse Zoon, Koudekerke, 3140; P. de Voogd, Veere, 3120; J. Haringman, Co lijnsplaat, 3050; C. Wiskerke, Driewegen, 3022 en N.V. Mabuad, Willemstad, 2934. Tweede perceel: J. H. v. d. Ven 8580; L. G. J. v. d. Ven en M. Wandel S490; A. J. Cafnbier, Breskens, 6920; P. J. v. d- Sande 6333. Massa: J. H. v. d. Ven 11.980. Verkoopingeo en Verpachtingen Waarnemend notaris F. G. Hoefer heeft Dinsdagmiddag te Oostkapelle publiek verkocht: 1.14.90 ha of 2 g 278% r bouwland te Oostkapelle, bij „Weltevreden". Kooper Ands. de Buck te Grypskerke voor 2470. 1.43.10 ha of 3 g 194 r weiland te Dom burg, aan den Meliskerksciien straatweg. Kooper Ands. de Visser Wz. te Oostkapelle voor 2760. Notaris J. C. Paap heef Dinsdagavond in het Concertgebouw te Vlissingen in het openbaar verkocht Perc. 1. Huis en erf met vrije bovenwo ning aan den Steenenbeer 17, groot 1 a 2 ca. Hoogste inschrijver I. G. Jacobs, voor 2708; kooper J. N. Francken voor 2790. Perc. 2 Huis en erf aan de Bveewater- straat no. 49, groot 1 a 39 ca. Hoogste inschrijver J. F. Berting voor 1200; kooper I. Verhagen voor 1250, MARKTBERICHTEN Middelburg, 23 Jan. Groenteveiling, pruilen 1222 c., witlof 10—24, schorse- neeren 15, koolrapen 23, breekpeeën 1,5 -3,5, uien 1,5—3, kroten 2—3, savoye kool 25, roode kool 26, boerekool 1,53, al les per kg. Knolselderie 1,5S. Ganzen 62 Goes, 23 Jan. Veilingsvereeniging „Zuid- Beveland". Kleine veiling, Appels: Goud- reinetten extra 1520, idem A 1418. idem 11—14, idem C 10—13, Zure Bellefleur extra 10—13, idem A 9—11, idem B S, idem C 4,506, Campagnezoet extra 8,50, idem A 6—S, idem B 5,50—6,50, idem C 4—5,50, Bramley Seediing 6,50S, Cox Oranje Pip pin S35, Griemes Golden Pippin 313, Gron. Kroon 49, Jonathan 1030, Notaris appel 514, Present v. Engeland 722, Rein. v. Zucalmaglio 610, Sterappels 2,50 -6, per 100 kg. Zoete appels: Geldersclie Hollaert 4 5,50, Huismanszoet 3—5, Zoete Bellefleur 2,505, Zoete Ermgaard 410, Kroet en valappels 15,50, per 100 kg. Peren: Gieser Wildeman extra 1314, idem A 1314, idem B 1112, idem C 9 10. Kleiperen 48,50. Pondsperen 46, Ct. Remy 46,50, per 100 kg. Diversen: Fazanten 1,10, Wilde ganzen 0,56, per stuk. Amsterdam, 24 Jan. Amsterdamsche aardappelprijzen. IJpolder bevelanders f 3, idem blauwe f 3,70. Bintjes f 3,30, Zeeuw- sche eigenh. f.3,40. idem blauwe en bonten 'f 4,10, alles per hl. Aanvoer: 20,000 kg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3