STADSNIEUWS STADSNIEUWS UIT 0E PROVINCIE NORTH CTATE MIDDELBURG CABARET-AVOND IN DEN SCHOUWBURG. Een uitstekend geslaagde uit voering ten bate van Finland. In den schouwburg aan het Molenwater trad gisteravond op het cabaretgezelschap- Chiel de Boer, zulks op uitnoodiging van de directie van den schouwburg, welke de zen avond, met- medewerking van de afd Middelburg van het Ned. Roode Kruis had georganiseerd ten bate van het geteisterde Finland; d.w z, de geheele netto-opbrengst zal ter beschikking van het Finsche Roode Kruis worden gesteld. De avond werd geopend door den di recteur van den schouwburg, den heer B A. van Verre. Spr. riep de aanwezigen het welkom toe en deelde mee, dat dr. A. J. Th. v. d Vlugt, consul van Finland te 's-Gravenhage, die gisteravond in de Hof- pleinkerk sprak en vervolgens nog naar Vlissingen moest om ook daar zijn rede te houden, bereid gevonden was, om tus- schen deze spreekbeurten in, gauw even naar den schouwburg te komen en gedu rende 10 minuten het woord te voeren. De heer Chiel de Boer opende hierop het programma, dat geheel uit „een praat je en een liedje" bestond Op kostelijke wijze hebben hij en zijn medewerkers de aanwezigen voortdurend bezig gehouden met hun humoristische prestaties. De heer De Boer zelf is een virtuoos in het ge bruik van woordspelingen, terwijl hij zijn voordrachten zeer vermakelijk met schimmen weet te illustreeren. Zijn voor naamste partner, Antoine Brusta, vormt de droog-komiek" van het gezelschap: een uitstekende kracht. De „Dritte im Bunde", Martie Verdenius verwerkt in haai' liedjes een zekere „inhoud" van le venswijsheid Voortreffelijk worden ze allen begeleid door den slagvaardigen pia nist, Het talrijke publiek (de bovenrangen waren uitverkocht, beneden zag men nog wat leege plaatsen) heeft zijn waardee ring voor het gebodene zeer gul te ken nen gegeven. Zonder uitzondering was men er zeer mee ingenomen. Zooals gezegd heeft de consul van Fin land te Den Haag. dr. A J. Th. Vlugt kans gezien, om tusschen zijn spreekbeurten te Middelburg en Vlissin gen in nog een oogenblik naar den schouw burg te komen Het programma werd even onderbroken, om hem gelegenheid te geven voor een korte toespraak. Zij was een samenvatting van de redevoering, waarvan men elders in dit nummer het verslag vindt Op forschen toon schilder de spr. het onduldbare lijden der Finnen, I er daarbij den nadruk op leggend, dat de strijd daar in het hooge Noorden een strijd is, die ons allen aangaat, omdat on ze christelijke beschaving er de inzet van beteekent. Men kwam zeer onder den indruk dezer korte maar krachtige speech en vermoedelijk zal dat de opbrengst der collecte, die tijdens de pauze door vrouwe lijke leden van het Roode Kruis werd ge houden, gunstig hebben beïnvloed. De heer Van Verre overhandigde dr. v d. Vlugt een enveloppe met inhoud van een onbekenden milden gever. Wij mogen verklappen, wat die inhoud bedroeg: een bankbiljet van honderd gulden! Tenslotte heeft de voorzitter van het Roode Kruis, afdeeling Middelburg. J. L A. baron van Ittersum nog even het woord gevoerd Spr. dankte de aanwezi gen, dat zij het goede doel van dezen avond hebben willen steunen en de direc tie van den schouwburg voor het initiatief. Zonder twijfel is er voor Finland^ een aardig bedrag binnen gekomen. Wij ho pen dat, morgen of overmorgen te kunnen bekend maken HULP AAN FINLAND. Een mooie opbrengst der getui genis-avonden te Middelburg en Vlissingen. De door de kerkgenootschappen te Mid delburg en Vlissingen gisteravond georga niseerde getuigenis-avonden voor hulp aan Finland hebben een groot bedrag opge leverd. De collecte bij den uitgang in de Kerk te Middelburg heeft 425 opgebracht, terwijl een dergelijke collecte te Vlissingen 325 opleverde. De programmaverkoop voor beide kerken bracht een batig saldo op van 1150. Het bedrag van den verkoop der boekjes is nog niet bekend. Er kan dus een mooi bedrag voor hulp aan Finland overgemaakt worden. DIEFSTALLETJES. Zaterdag hebben onbevoegden een be zoek gebracht aan de school aan de Hee rengracht en daar een paar zendingsbusjes geledigd. Gisteravond is een ruit ingedrukt van het kantoor van de Texaco aan den Ka- naalweg. Hier was de buit enkele post- en plakzegels. De politie stelt een onderzoek in beide zaken in en zal inlichtingen die het onder zoek kunnen bevorderen, gaarne vernemen. GOES BANEN WESTVEST. Men vestigde, in verband met ons be richt over eenige beschadigingen van de baan aan Oostsingel en Voorstad, onze aan dacht op de goede baan langs den West singel, achter de Gereformeerde kerk. Bij onderzoek bleek ons, dat deze baan werke lijk in uitstekende conditie is en ook keu rig onderhouden wordt. Een mooi baantje, door enkele bewoners van de Westsingel onderhouden, is ook aangelegd op het vestje tegenover de Am bachtsschool. Vooral de jeugd maakt daar druk gebruik van. WINTERVREUGDEN EN ONGEMAKKEN. De kinxleren genieten. Het zag er gistermiddag naar uit, dat het met de vorst gedaan was. Mogelijk ook daarom hadden de meeste scholen de kinderen vrij gegeven, zoodat de banen druk bevolkt waren door de Goesche jon gens en meisjes, die nog eens duchtig hun hart ophaalden:. Intusschen zette de dooi niet door, in slechts enkele druk bereden straten werd het een smerige boel, maar vrijwel overal bleef het sneeuwkleed on gerept liggen. Ook het ijs bleek droog en goed berijdbaar te zijn. Op de Groote Markt, „genoot" men ech ter van de stijging van het kwik. Er was slechts een klein aantal marktkooplieden en die trok.ken nog weinig belangstellen den; in de eerste plaats omdat het dezen Dinsdag toch niet druk was met bezoekers van buiten en in de tweede plaats omdat men het ontzag het modderige plein op te stappen. DE STOEP LANGS DEN OOSTSINGEL. Enkele bewoners beklaagden zich weer over het trottoir langs den Oosts'mgel, dat op vele plaatsen, bv. tusschen Voorstad en Zonnebloemstraat, niet alleen erg smal is WEERBERICHT DE BELT: des nachts strenge tot ma tige, overdag matige tot lichte vorst. Neve lig tot helder of licht bewolkt, in den och tend plaatselijk mist. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidoostelijke wind. Do. 25 Jan. Zon op: 7 h 55; onder 16 h 30; licht op: 17 h 00; maan op: 17 h 48; onder 7 h 37; L.K.: 31 Jan. Hoog- en Laagwater te Vllaalngen: Januari. Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Hoogwater. 0.28 12.52 1.11 13.36 1.55 14.22 Laagwater. 7.06 19.23 7.55 20.06 8.40 20.48 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min., vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Hoog- en Laagwater te Wemeldtoge: Januari. Woensdag 24 Donderdag 25 Vrijdag 26 Hoogwater. 2.25 14.47 3.12 15.34 3.58 16.21 Laagwater. 8.05 20.26 8.53 21.09 9.36 21.50 maar ook zeer ongelijk ligt. Dit is te ge vaarlijker nu de sneeuw de ongelijkheden aan het oog onttrok en de argelooze wan delaar ze dus niet opmerkt. Er kwamen dan ook reeds verschillende valpartijen voor.' Mgn. vroeg ons o.a.. of de herbestrating van deze stoep mogelijk niet doorgaat in verband met de noodzaak om steeds meer op de gemeentelijke uitgaven te bezuinigen. We wonnen bij „gemeentewerken" inlich tingen in en vernamen, dat de Oostsingel werkelijk de nieuwe stoep nog krijgt. Het werk zal zelfs zoo spoedig mogelijk be gonnen worden, doch uit den aard der zaak laat de weersgesteldheid der laatste weken geen bestratingswerkzaamheden toe. Daar moet de temperatuur eerst milder en constanter voor worden. DE NOORD-BEVELANDSCHE BRUG. In Maart aanbesteding. Nu de communicatie tusschen N.-Beve- land en den vasten wal totaal verstoord is, gaan de gedachten geregelder dan ooit uit naar de brugplannen. Wij vernemen nu, dat zoo goed als zeker de aanbesteding namens de provin cie in Maart a.s. zal geschieden. Zijn de resultaten daarvan bekend, dan moeten G. S. zich nog wenden tot het Werkfonds, om gedaan te krijgen, dat meer geld disponibel wordt gesteld, daar de kosten ongetwijfeld de oorspronkelijke raming met een flink bedrag 2Ullen overtreffen. (Dagbl. v. N.B. en Z.) Failliet verklaard. Heden is failliet verklaard de N.V. Zeeuwsche Beton Maatschappij, Statuair gevestigd te Vlake (gemeente Schorei. kantoorhoudende te Goes, WiJhelminastr. Rechter-commissaris mr. J. H. F, Bloemers; curator mr. H. C J. Zaaijer, advocaat te Goes WALCHEREN KINDJE VERBRAND. De echlgenoote van J. Zandstra in Hal- lum (Fr.), zou gisteravond een brief posten. Haar man is in militairen dienst. De vrouw wikkelde haar éénjarig kindje in een op de kachel verwarmd laken en legde het in een bedstede. Zij dekte het kind met wollen deken toe. Toen de vrouw terugkwam, stond de ka mer vol rook. De beddeplanken en de de- ikett waren geschroeid, terwijl het kind brandwonden had aan hoofd en handjes. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Het ongeluk is vermoedelijk gebeurd, doordat het laken te heet was, waardoor het beddegoed schroeide. BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3 85% Zeeuws. Hyp. B-3% 83—82% Cities Service Cy. P. 1958 5 53%—53% Bataafsche Petr. Mij-3% 88%—88% A Amsterd. Bank 86%87% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 327%—327% A De Schelde N.B. 39%—39% C Am. Smelt en Ref. 35%36% A Houth. Alberts 56—57 C Chesapeake en Ohio 30 C Pref. Kansas City South. 1413% C Union Pac. Rr. 71%73 Ned 38 1000-3 86%—86% Indië 37 1000-3 86—87 A Koloniale Bnk 161 165% A N.I. Hbk. 600 104%—104% C Ned H. M. 1000 78%—79% A v. Berkels Pat. 25%—25 C Calvé-Delft 56%—57 A Lever-Bros en Unilever 92%93-92% A Philips Gem. B. afg. 122%-^-124%-27 C Am Car en Foundry 18%18%-19% C Anaconda Cop. 20%21-% C Bethlehem St. 52%—53%-% zömae' vóór z'n op de grond. C General Motor 38%39 C Kennec Chopper 27%—27%-% C North Am. Aviation 17%18% C Rep. Steell5—15%-% C U. States St. C. 42%—42%-43 C North Am. Cy. 17—17 A Kon. Petr. Mpjj. 252%—256%-59% C Contin. Oil Cy. 17%—17% C Phillips Petr. Comp. 29%—29% C Shell Union O C. 9-9%-% C Tide Water Ass. Oil 8%—8% A Ned. Scheepv. U. 102%—102%-04% A H.V. Amsterdam 388%392-94 A N.I. Suiker U. 223—226% A Deli BaBtavia 124—123%-26 C Deli Mij. 1000 166-166-67 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG? Markt Koninkl. Rubber Amerika Schepen Philips Indutsrie Suiker - Tabak A Senebah 138—138-% C Pensylvania Rr. 16%17-% C Soutehrn Pac. Cy. 10%—10%-% A Southern Rlw. 12%—12% A Amst. Rubb. C 193%—194%-95 A Deli-Bat. Rubb 156%—156%-37 A Hessa Rubber 105102% A Serbadjadi S R. 9698 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New York Heden. 7,49% 75,60 4.24% 31,74 1,88% Gister. 7,46%. 75,50 4,23 31,66 1,88%: Voorstellen voor den Raad van Koudekerke. Een telefooncel bij café „Lommerijk". KOUDEKERKE De Raad dezer ge meente komt Dinsdagmiddag in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o. m voor een voorstel tot plaatsing van een telefooncel op den Nieuwen Vlissingschen weg nabij café „Lommerijk". Het hoofd van het telefoondistrict Breda is genegen de plaatsing te bevorderen, wanneer de gemeente de in te nemen grond voor onbe- paalden tijd kosteloos ter beschikking stelt en de gemeente zich voorts garant verklaard om indien de opbrengst we gens gesprekkosten over een jaar minder dan 100 bedraagt, het verschil bij te betalen tot een maximum van 50 per jaar De eigenaar van café „Lommerijk is bereid de benoodigde grond kosteloos in gebruik te geven terwijl B. en W de ver wachting hebben dat door plaatsing deze cel geen financieel risico wordt ge nomen Zoo is bijv. ten behoeve van de te lefooncel aan den' Zuurbeeksche weg nog nimmer iets betaald moeten worden. HET UITBREIDINGSPLAN. In de vergadering van 19 December 1939 werd besloten, in handen van B en W. te stellen om bericht en raad, den brief van Ged. Staten vermeldende de goedkeuring van het voor deze gemeente vastgesteld uitbreidingsplan met bebouwingsvoorschrif ten, maar ook inhoudend de opdracht, bin nen een termijn van drie maanden na ont vangst van dit schrijven, dit is 19 October 1939. een gewijzigd plan in te zenden, ten einde aan do bij hen tegen dit plan be staande bedenkingen, volkomen 'tegemoet te komen De bjj Gedeputeerde Staten bestaande bezwaren, zonden B. en W. naar het des kundig bureau om advies, dat hen lang wachten, toezendt het geheel- over een komstig de eischen van Ged. Staten ge wijzigd plan Dit was geenszinp de bedoe ling van B. en W. en zonder meer kunnen zjj zich bij dit plan niet neerleggen, zoo deelen zjj den Raad mede Er bestaan bij Ged. Staten twee bezwa- le De toegestane bebouwing op het ter rein van den heer de Kroo, liggende aan de Vlissingsche straat, bij het z.g. Langerek. B en W. brengen in herinnering, dat de raad zich van meetaf bereid verklaard heeft tot vaststelling van een plan van uitbreiding over te gaan, mits loopende gevallen, voor partijen op zoo gunstig mo gelijke wijze zouden worden geliquideerd. De meerderheid van den Raad stelde zich op het standpunt dat de aankoop der be trokken gronden had plaats gehad tegen een prijs welke uitgaat boven die welke voor cultuurgronden verschuldigd is, er dat daarom op billijkheidsgronden een be bouwing IV moest worden toegestaan. Toen jhr mr J. C Schorer te Culemborg ten opzichte van zijn gronden liggende aan den Nieuwe Vlissingsche weg door Ged. Staten een concessie werd gedaan, zonder dat deze op wettelijke wijze een bezwaar schrift had ingediend, gevoelde de Raad dit dermate als een onbillijkheid aan, te genover anderen, dat met algemeene stem men besloten werd, ondanks de bij Ged. Staten bestaande bedenkingen, de voor de gronden van den heer De Kroo geprojec- teerden bebouwing IV te handhaven. Er zijn geen omstandigheden aan te voe ren, welke Uwen Raad, aldus B. en W.( van standpunt zouden kunnen veranderen. Daarom stellen B en W. voor hen op te dragen, Ged. Staten te^j^richten, dat door den Raad niet aan hun verlangen kan worden voldaan. Het betreft hier een terrein waarop hoogstens nog 9 a 10 woningen gebouwd kunnen worden. B. en W. kunnen niet zien, dat bij wjjze van overgang, dit toe staande, ernstige belangen zullen worden geschaad 2e. Nu op de terreinen van den heer Schorer, langs den Nieuwen Vlissingschen weg, bebouwing III is toegestaan, achten Ged. Staten ,$le landwaarts geprojecteerde straten met bebouwing, overbodig Daarom wordt verzocht, deze te doen vervallen. Jhr mr J C. Schorer is van de goedkeu van Ged. Staten in hooger beroep ge gaan bij de Kroon, zoodat aan deze zaak op dit oogenblik geen nadere aan,dacht moet worden besteed, maar B en W. zou den nu reeds onder de aandacht van Ged. Staten willen brengen, dat tegemoetkoming hun wensch tot groote onbillijkheid zou aanleiding geven. De bouwondernemers Van Damme. en Olijslager hebben de gronden, liggende aan den Lageweg en gedeeltelijk reeds be bouwd. aangekocht, omdat de mogelijkheid aanwezig was, deze ook aan de achterzijde te bebouwen, langs de straat welke vanaf den Nieuwen Vlissingschen weg was jecteerd Het vastgestelde plan van uit breiding had deze verwachting gewekt en daarom zouden B en W. het onbillijk vin den, dat dit alsnog onmogelijk zou worden gemaakt. Bovendien wordt de stichting van arbei derswoningen door inwilliging van het ver langen van Ged. Staten wel zeer beperkt, want er zijn op 't Zand onderscheidene be bouwingen geprojecteerd, op plaatsen waar niet gebouwd mag worden B. en W. spreken de hoop uit, dat hun voorstel, om het plan niet te wijzigen, zon der discussie wordt aangenomen Eerstens is zooals reeds eerder werd opgemerkt het uitbreidingsplan doodgepraat, tweedens zouden door het voeren van besprekingen de belangen van in het openbaar te noe men personen moeten worden besproken, hetgeen met het oog op belanghebbenden minder gewenscht voorkomt. Lucht-beschermingsoefening. VEERE. Maandag heeft een proefver- duistering alhier plaats gevonden van acht tot negen uur, -terwijl Dinsdagmiddag een proef genomen is met het alarmeeren per sirene. Des avonds zijn verduistering en luchtbeschermingsoefeningen op groote schaal gehouden. Niet alleen vanwege de Marine zijn uitgebreide oefeningen gehou den, doch ook in de gemeente zelf. Wij had den gelegenheid de verschillende diensten in werking te zien en moeten als ons oor deel te kennen geven, dat een en ander niet alleen goed geregeld was, maar ook wat functionneering betreft aan de eischen voldeed. Alleen viel het ons op, dat ieder een nog niet volkomen van den ernst der oefening doordrongen schijnt te zijn, want verschillende, die niets met den dienst te maken hadden, moesten van de straat ge zonden worden. Wat de verduistering be treft, deze was werkelijk uitstekend. Enkele ter zake deskundige autoriteiten uit Mid delburg en Vlissingen waren aanwezig en gaven hun voldoening te kennen. Werkverruiming. VEERE. Naar wij vernemen, is een aan zienlijke werkverruiming alhier gekomen nademaal een tiental mannen en vijf jon gens zijn aangenomen op de werkplaats van de Rijksmjjnenloods om mjjnen schoon te maken en op te poetsen. Het is logisch, dat dit werk van zeer beperkten aard is, zoodat er mogelijk hoogstens enkele weken mee gemoeid zijn. NOORD-BEVELAND GÏW I®- Snel cn 0°eti' roep, ö4@aa9 iPcjra» hcipcn h.erbg altijd een poeder of cachet van Mijnhardb Mijnhardt's Poedersper stuk 8 ct. Doos 45 ct» Cachets.genaamd..Ml)nhardtjes"23t IQct. Doos50qj (Ingez. Med.) KERKNIEUWS DE BEVROREN ZANDKREEK. Een voetpad over liet ijs zal de provincie eventueel moeten la ten maken. De burgemeester van Kortgene meldt ons: In het bericht, onder het hoofd „De Pro vinciale Stoombootdienst op de Ooster- schelde gestaakt", in uw blad van Maan dag 22 dezer komt o.a. de zinsnede voor: „Het gemeentebestuur van Kortgene zal dan met planken een pad leggen over het ijs". Waar mij niet bekend is uit welke bron dit komt, wil ik u toch uitdrukkelijk ver klaren dat het gemeentebestuur van Kort gene alhoewel de Zandkreek behoort tot haar territoir tot het maken van een verbinding over het ijs tusschen Noord- en Zuid-Beveland nooit zal overgaan, daar de zorg voor de verbinding dezer eilanden be rust bij de provincie Zeeland, die volgens het gemeentebestuur wanneer het zoo ver moest komen de eerst aangewezene zou zijn om tot het maken van een voet- veer over te gaan. Verduisteringsoefening. KORTGENE. Maandagavond werd in deze gemeente een verduisteringsoefening gehouden. Deze oefening mag ondanks het hel dere weer en de sneeuw volkomen als geslaagd worden beschouwd. De algemeene indruk is, dat de men- schen veel meer de ernst er van inzien dan bij vorige oefeningen, waaraan de inter nationale toestand vermoedelijk wel niet vreemd zal zijn. Volgens den burgemeester komt den ingezetenen een woord van dank toe voor hun volle medewerking, waardoor de taak van politie en hulp-politie al erg gemak kelijk werd gemaakt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Ds. F. W. J. Wolf 80 jaar. Volgende week Maandag hoopt ds. F. W.- J. Wolf, emiritus-predikant van de Geref. kerk te Vrouwenpolder, thans wonen de te Zeist, zijn 80sten verjaardag te vieren. Bij Kon. besluit is aan ds. A. de Bruijn- te W e m e 1 d i n g e op verzoek met in gang van 1 Februari eervol ontslag ver leend als reserve-veldprediker voor den tijd van oorlog bij het leger te velde. Gekozen tot ouderling bij de Geref. Kerk te Middelburg, de heeren A. Volmer,. en tot diaken de heer J. Stevense. Ned. Herv. Kerk. Ds. M. N. W. Smit te Zwolle is beroepen te Utrecht (vac. dr. H. W. Obbink). Ds. A. Th. Stegenga te Zuidzande heeft het beroep naar Arnhem aangenomen. j] M I AMERICAN «s# CIGARETTES CIGARETTES]J (Ingez. Med.> AUTO IN DE SLOOT. BIERVLIET. Waarschijnlijk door de gladheid van den weg geraakte de auto van het destructiebedrijf Gekro bij den af rit van den Koninginnepolder in de sloot Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Duivententoons telling. SLUIS. Deze week werd in het café van mej. D. de Lobel door de aldaar ge vestigde duivenmaatschappij RVA een al gemeene tentoonstelling georganiseerd. De Belgische keurmeesters kenden de prijzen als volgt toe: Oude doffers: le prjjs M. v. d. Bussche, Sluis, 2e prijs J. Maas, Sluis Oude duivinnen: le prijs B. de Ridder, Cadzand, 2e prijs J. Focke, Sluis. 1-jarige doffers: le prijs O. de Clercq, Sluis, 2e prijs Jansen, Zuidzande. 1-jarige duivinnen: le prijs A de Zut- ter, Sluis (Heille), 2e prijs J. Maas, Sluis. Jonge doffers: le prijs B. de Ridder, Cadzand, 2e prijs J» v. Hoorn, Retranche- ment. Jonge duivinnen: le prijs J. Maas, Sluis, 2e prijs I. v. Iwaarden, Cadzand. SPORTNIEUWS ATIILETIEK.. DE FINSCHE ATHLETEN MAEKI EN NURMI NAAR DE VEREENIGDE STATEN De wereldrecordhouder, Taisto Maeki, is- gisteravond, vergezeld van Paavo Nurmi uit Helsinki naar de Vereenigde Staten ver trokken. Maeki verklaarde, dat hij in het begin van het voorjaar in goeden vorm zal zijn en misschien tot enkele uitsteken de prestaties zal kunnen komen. Men heeft nog niet vastgesteld op welke afstanden hij zal loopen. Doch Maeki voegde er aan toe, dat hij desnoods aan een wedstrijd over 100 meter zal deelnemen, indien dat nut tig voor zijn land zou kunnen zijn. Nurmi heeft tot groote verwondering van. de persvertegenwoordigers ook een' ver klaring afgelegd. Nurmi, zwijgzaam als hij is, deelde op volkomen onverwachte wijze- mede, dat hij, ondanks zijn leeftijd, in Amerika weer zou gaan loopen, eventueel: over de afstanden, gelegen tusschen 1 mijl en de Marathon, indien hij zich daarmede verdienstelijk zou kunnen maken voor Fin land. Uit het feit, dat Maeki naar Amerika is gegaan, blijkt wel, dat de verwonding; wel ke hij in den oorlog tegen Sovjet-Rusland heeft opgeloopen, niet van ernstigen aard is geweest, hetgeen wij trouwens reeds meldden. Maeki was geblesseerd door een gra naatsplinter aan het been, doch bij onder zoek bleek, dat de bekende Finsche athleet er wonderlijk goed van af gekomen is. BURGERLIJKE STAND Middelburg. Bevallen: P. Sinke geb. Huijsman z. Overleden: J. de Troije 74 jr. man van N. Crucq; J. F. van Halen 1 jr. j.d.; J. Tjarks 1 jr. jd.; H. Meulbroek 90 jr. man van M. Hengstmengel, J. Krokké 69 jr. man van J. Labruijère. Een groot staatsman van een klein land overleden. Motta, vijl maal president van Zwitserland. Gisteren is op 68-jarigen leeftijd de Zwit ser Giuseppe Motta overleden, die men her haaldelijk, en met recht, genoemd heeft „een groot staatsman van een klein land". Motta was afkomstig uit het kanton Tes- sino, waar de bevolking Italiaansch spreekt,' maar beheerschte ook volkomen de andere talen, die in Zwitserland gesproken wor den, het Fransch en het Duitsch. De over ledene is vijf maal bondspresident van Zwit serland geweest, n.l. in 1915, 1920, 1927, 1932 en 1937. Ook was hy vijf keer vice- president. Negentien jaar lang heeft Motta verder de portefeuille van buitenlandsche zaken beheerd en zijn land mag hem in dezen tijd meer dan ooit dankbaar zijn voor zijn neutraliteitspolitiek. Wat de bln- nenlandsche politiek betreft, is het Motta's werk, dat de Katholieke en Vrijzinnige par tijen tot samenwerking zijn gekomen, tér- wijl hij tevens de Sociaal-Democratische partij heeft weten te overtuigen van de noodzaak van Zwitserlands neutraliteit. Dikwijls worden de woorden van Motta ge citeerd: „God en Vaderland zijn de hoogste levensidealen".

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 2