w frwiww &s?rÉ7sra: KiPPElaBlli^S^^hS ClOllfTONT SSSHnS wwm NUMMER 20 183© JAARGANG TWEE BLADEN rEERSTE BLAD WOENSDAG 24 JANUARI 1940 ®I IIShS w^ka^- nB_, - tx HEKS 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. afiOESCHIE COURANT menten in Middelburg en Goes 18 ct. Het Nederlandsche v@SSs behoeft zich inliet onbeschermd! te gevoelen» ©e waarde van onze oude fortificaties. Zij dienden als basis voor de moderne verdediging. Tijdens een oefening, welke dezer dagen ergens bij het veldleger onder het oog van luitenant-generaal J. .T. G. baron van Voorst tot Voorst werd gehouden, was een van onze verslaggevers in de gelegenheid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Militaire geheimhouding eischt, dat over onze defensiewerken niet te veelvuldig ge schreven wordt, en daarom kan een verslag gever niet te veel in details treden. Toch deed het hem goed eens van nabij te zien wat hij wel wist, dat bestond: krachtige en moderne versterkte linies. Ons leger zou, als de nood aan den man zou komen, niet in het open veld behoeven te vechten, doch zou beschikken over weerstandslijnen, waar het den vijand zou kunnen opwachten. Nu trof het in zooverre slecht, dat het betrokken stuk „front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flank be schermd werd door waterloopen en inun daties, terwijl ook overigens de terreinge steldheid in de flanken van het acces zooda nig was, dat het acces ook zonder verster kingen moeilijk te forceeren zou zijn. De defensiewerken, welke hier zijn uitgevoerd, zijn daarom niet zoo uitgebreid, dat zij re presentatief voor alle andere versterkte ter- reinstrooken kunnen worden genoemd. Er zouden veel .mooiere" getoond kunnen wor den. HET STRATEGISCH INZICHT VAN PRINS MAURITS. Het hierbedoelde acces d.w.z. een niet geïnundeerde strook tusschen inundaties doorloopende sluit aan op de defensiewer ken van onze vaderen. Stukken van de ach terste lijn dateeren uit den tijd van Prins Maurits, wiens strategisch inzicht nog steeds waarde heeft. Dit wordt door een anecdotische bijzonderheid geïllustreerd eenige jaren geleden besloot een gemeente bestuur een groote aarden verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen sloopen om met de aldus ge wonnen aarde eenige lager gelegen weilan den op te hoogen. Onbekend met deze voor geschiedenis besloot eenige maanden gele den de artillerie-officier, die opdracht had ter bescherming van het acces een goede plaats voor de opstelling van eenige batte rijen te zoeken, een aarden verhooging te doen aanbrengenprecies op de plaats, waar driehonderd jaar lang de door Mau rits bevolen wal gelegen had. De theorie, dat onze oude fortificaties geen waarde meer zouden hebben, heeft af gedaan. Bij den aanleg van versterkingen op groote schaal, zooals deze in de laatste zes maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten en wallen ook dankbaar ge bruik gemaakt. Zoo werd in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd door een gemoderniseerd fort en een forschen wal, die achter de inundaties aan de flanken doorliep. Het fort was van nieuwe stalen pantserkoepels voorzien. De wal was aanzienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme massa's klei als door het aanbrengen van betonnen kazemat ten. Eenvoudig was dit niet, aangezién. dit soort wallen tevens waterkeerend behoort te blijven, ook bij beschieting. Men begrijpt, dat het smalspoor, dat over den dijk liep, maanden en maanden in bedrijf is geweest voor deze enorme grondverplaatsing. DE OUDE LINIE ALS BASIS. De oude linie echter kon slechts als basis dienen: moderne verdediging eischt diepte. Daarom was' de artillerie in het algemeen achterwaarts en een groot deel der overige troepen naar vorén opgesteld. De verster king in de diepte was volledig het werk der laatste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk ge geven aan een regiment infanterie, eenige afdeelingen artillerie en andere hulptroe pen, plus aan een aantal burger-aannemers en him werklieden. De troepen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun mid den ook betonploegen gevormd, die naast de burgerarbeiders bij de uitvoering van de betonnen kunstwerken meehielpen. Een breede tankgracht, behoorlijk van versper ringen voorzien, sloot het acces over de volle breedte af. De gracht was machinaal gegraven. Voorts was het terrein doorspekt met hindernissen, mijnenvelden en kleine vuurspuwende bergen: mitrailleuropstellin gen en schuttersnesten. Als men bedenkt, dat al deze opstellingen niet gegraven kon den worden, maar door ophoóging moesten ontstaan, dan krijgt men eenig besef van den geweldigen arbeid, die daartoe noodig is geweest. Het kenmerkende van moderne" linies is, dat zjj van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met de Maginot-linie is dat bv ook liet ge val. Zoo'n paar knobbels in het terrein, wat beteekenen zij voor een aanvaller? Zoo denkt de leek misschien, wanneer de aan blik van kleine betonnen en aarden kaze matten hem bfj den eersten oogopslag nig imponeert. Zij beteekenen vuur op een prfnt waar de vijand het liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Maurits zijn aarden wal blijkbaar op hèt aangewezen punt had gemaakt ook thans de pillendoozen en mijnenvelden en draadversperringen en tankgrachten enz. precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat uitbuiten van het terrein. Het is van oudsher de opzet van de strategen geweest den vijand te la ten vechten op een plaats die men voor hem heeft uitgezocht. Tegenwoordig betee- kent dat nog meer dan vroeger, hetgeen duidelijk wordt bij de beschouwing van een modern vuurplan, waarop aan elk kruispunt elk boschje, elke bocht in een dijk, elke boerderij, elke sloot een speciaal vuur is toegedacht, daar te brengen door het daar toe geëigende wapen. In dat licht beteeke nen zij yeel, die verspreide knobbels in het polderland. En dat zij klein zijn, dan des te beter: het zal den vijand moeite kosten ze één voor één onschadelijk te maken. De tijd, dien ons leger sinds de mobilisatie heeft gehad, is goed besteed. Het werk was hard en eentonig, doch het resultaat is, dat het Nederlandsche volk zich niet onbe schermd behoeft te gevoelen. Ook wij heb ben thans gordels van staal, beton, aarde en water. Een EngeJsehe torpedojager met mam en muis vergaars Er waren 175 man aan boord. Reuter meldt uit Londen: De Britsche torpedobootjager „Exmouth" is tot zinken gebracht. Men vreest, dat alle opvarenden om het leven zijn gekomen. De „Exmouth" mat 1475 ton. Er waren 175 man aan boord. Men weet niet of het. schip is getorpe deerd of dat het door een mijn is getroffen. De „Exmouth" was een flottieljeleider van 1475 ton, die in Portsmouth was ge bouwd. Het schip had 330.000 pond sterling gekost en was in 1935 in dienst genomen. Het was bewapend met vijf 4,5 duims ka nonnen en zes kleinere stukken geschut, benevens acht 21 duims torpedolanceerbui- zen. De „Exmouth" is, volgens de Engel- schen, de vijfde Britsche torpedobootjager, die sedert het begin van den oorlog verlo ren is gegaan. EEN OORLOGSTRAGEDIE.,.. De eenige overlevende van vijf Zweedsche zeelieden, die op een vlot in de Noordzee twee dagen rondzwalkten, is gisteren in een haven aan de Britsche kust aangekomen. Hij was gered door het Noorsche schip „Le- ka". Op het vlot lagen nog de bevroren lijken van zijn vier scheepskameraden, on der welke zich ook dat van zijn jongeren broer bevond. De vijf man waren opvarenden van het Zweedsche schip „Foxen", dat op de Noord zee door een mijn of [een torpedo tot zin ken was gebracht. Geheel doorweekt en zonder voedsel of water, waren zij aan de elementen overgeleverd. De een na den ander stierf door uitputting. De overleven de, Stig Bergstrom, oud 23 jaar, was vol komen uitgeput, toen de „Leka" hem ont dekte. Hij had echter nog de kracht zich aan het vlot vast te klemmen. Hij was verzwakt door ontbering en honger, dat hij nauwelijks kon staan, toen de „Leka" de haven was binnengeloopen. Hy is in ziekenhuis opgenomen. De gezagvoerder van de „Leka" was ka pitein Petersen uit Oslo, die eenigen tijd geleden den gezagvoerder en drie leden der bemanning van het Noorsche schip „Manx" op de Noordzee redde, welk schip eveneens tot zinken was gebracht. NOG DRIE SCHEPEN GEZONKEN. Het Noorsche stoomschip „Sydfold" (2433 ton) is aan de Schotsche kust gezonken, 't Schip is op een mijn geloopen of door een torpedo getroffen. Negentien leden der be manning zijn door een ander Noorsch schip gered. Vijf personen worden vermist. Het Noorsche stoomschip „Pluto" (1598 ton) uit Haugesund en het Britsche stoom schip „Balt Anglia" (1523 ton) uit Londen zijn gisteren aan de Engelsche Noordwest kust gezonken, nadat deze schepen op mij nen waren geloopen. Er z\jn geen menschenlevens verloren ge gaan. De 22 leden der bemanning van de „Pluto" en de 27 van de „Balt Anglia" zijn in de booten gegaan en veilig aangekomen jn een visschersdorp. De bemanning van visschersschepen za gen, dat de beide schepen in de lucht vlo gen. Zij slaagden er in alle reddingsbooten op sleeptouw te nemen en naar de hav te brengen. v De kapitein van de „Balt Anglia" zeide, dat hij de „Pluto" volgde, toen er aan boord van de „Pluto" plotseling een ontploffing plaats had, waardoor dit schip begon over te hellen. Hij gaf orders om de „Pluto'' hulp te verleenen, maar toen hij zag, dat „Qnteerende iniemalionale krankzinnigheid" Generaal Hertzog pleit voor directen vrede. Gisteren is onder groote belangstelling in het parlement vanZuid-Afrika de motie behandeld, welke iwas ingediend door gene raal Hertzog,' den.' vroegeren minister-presi dent, die echter bij de laatste verkiezing met eenige tientallen stemmen is verslagen door generaal Smuts. Zooals men weet, heeft Zuid-Afrika in September jl. den oorlog verklaard aan Duitschland. De korte inhoud van de motie luidde: Het is tijd, dat de oorlog met Duitschland vordfc beëindigd en dat er vrede wordt ge sloten". Hertzog zeide, dat hij het als een groot plichtsverzuim zou beschouwen, wanneer hij van deze gelegenheid geen gebruik zou maken om te waarschuwen en opnieuw er op aan te dringen, dat vrede wordt geslo ten, dat een einde mpet komen aan dezen onteerenden staat van internationale krankzinnigheid". Minister-president Smuts zeide naar Reuter meldt dat de rede van Hertzog een van de meest verbazingwekkende was, welke hij ooit heeft gehoord. Nu Zuid- frika in oorlog is heeft de leider van de op- Afrika in oorlog is heeft de leider van de oppositie en vroegere minister-president geen woord tot steun van het eigen land, doch steunt hij de zaak van den vijand. Dit is iets, wat nog nooit is gezien. Smuts voegde hieraan toe, dat de rede van Hert zog wel een hoofdstuk uit „Mein Kampf" leek. Zooals de leider van de oppositie de zaken stelt is het een verdraaiing van de feiten. Het debat werd verdaagd. Het kan vriezen en het kan dooien De algemeene weerstoestand is thans onoverzichtelijk geworden, als gevolg van het feit. dat ons land in een gebied van hoogen druk ligt, dat zich voor een groot deel ovër Duitschland en Frankrijk moet uitstrekken, doch de oorlogvoerenden geen weerberichten verstrekken, zoodat men den omvang en de êiyaovkeurige ligging ei van niet kan bepalen De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het de vorst ten on zent nog minstens enkele dagen zal doen standhouden. Blijft de wind echter waaien uit ZZ.W.. als vandaag, dan zal het mor genmiddag vermoedelijk matig gaan dooi- Yoor vannacht is i te verwachten. Zeeland lichte vorst Dreigement der Geallieerden aan Roemenie. Reuter meldt uit Londen: Er 2ijn Londen geen definitieve berichten ontvan gen omtrent de volledige strekking de door de Roemeensche regeering inge voerde nieuwe maatregel ten aanzien de controle op en de coördinatie van olieproductie en raffinaderij in Roemenië Wanneer echter mocht blijken dat Roemeensche autoriteiten deze methode aannemen om Duitschland een onmatig groot deel der Roemeensche olieleveranties te geven, dan is het duidelijk aldus de diplomatieke correspondent van Reuier dat van Groot-Britannië en Frankrijk niet kan worden verwacht, dat zij doorgaan met hun huidige politiek van levering van grondstoffen en andere producten, Roemenië op het oogenblik van de Gealli eerden betrekt. 107 slachtoffers bij dei onder' gang van de „Orazio". 47 passagiers en 60 leden der bemanning omgekomen. Hoewel gisteren gemeld werd, dat bij den ondergang van het Italiaansche mailschip „Orazio" geen slachtoffers te betreuren waren, blijkt dit helaas toch het geval te zijn. Volgens de laatste door de reederij van de „Orazio", gepubliceerde lijsten, zijn bij den ondergang van dit schip 107 slachtof fers te betreuren. Het betreft 47 passagiers en 60 leden der bemanning. Er hebben zich hartverscheurende too- neelen afgespeeld, toen een aantal gered den te Genua aan wal kwamen. Bloedver wanten en vrienden hielpen de gewonde passagiers bij het aan land gaan. Verschei dene opvarenden hadden ernstige brand wonden opgeloopen. Zij werden naar een ziekenhuis overgebracht. de visschersschepen reeds aankwamen, be sloot hij verder te gaan. Kort daarop liep zijn eigen schip op een mijn. "J§, --- N Enkele kilometers ten Zuiden van Enkhuizen, onder de gemeente Venhuizen, heelt het kruiend ijs van het IJselmeer zich vele meters op elkaar gestapeld. Daar het ijs gescheurd is en naar de binnenzijde is afgegleden, levert het een ernstig gevaar op voor het verkeer. ,BeIgië hoefi niet fe weezen," Een Duitsche aanval zou een domheid zijn, zegt Belgisch kolonel. Havas meldt uit Brussel: In de „Inde pendence Beige" geeft kolonel Requette uitdrukking aan de overtuiging, dat Bel gië zeer wel builen het Europeesche con flict kan blijven Hij schrijft: „Het geheim der overwinning is gelegen in verbreeding van het oorlogstooneeli De flank der Duitsche en Fransehe stellingen ligt ech ter noch in België noch in Zwitserland, maar heel wat verder in het Noorden en het Zuiden van Europa en ook op zee." Kolonel Requette wijst er nogmaals op. dat wanneer België zijn neutraliteit liet varen, en zijn grenzen opende voor de Engelsch-Fransche legers.-dit-voor Duitsch land een directe slag van uitzonderlijke" hardheid zou zijn en dat hij niet begrijpt waarom een oorlogvoerende zichzelf dergelijke rampspoed op de hals zou wil len halen. ..Laten zij, die voor deze constateeringen niet toegankelijk zijn. de eenigszins brutale maar van huichelachtigheid ontbloots re devoering lezen van den grooten Brïtschen minister Winston Churchill. Zonder moeite zullen zij begrijpen, dat het schoonste Paaschgeschenk, dal Duitschland den Franschen generaals c-n den EngelSchen admiraals zou kunnen aanbieden zou zijn een aanval te richten op België „LEER OM LEER", ZEGT AMERIKA TEGEN JAPAN. Vanwege de regeering der Ver. Staten is aan den Japanschen ambassadeur Hori- noetsji medegedeeld, dat het verloop der handelsbetrekkingen'tussclien de Ver. Sta ten en Japan nadat het tegenwoordige handelsverdrag op a.s. Vrijdag zal zijn af- geloopen zal afhangen van de Japan- sche houding ten opzichte van de rechten der Amerikanen in China. De üussem verleren 200© masin bij mislukte aanvallen» Bom op een schuilkelder eischte 19 dooden. e verwachting, dat de Russen in de na bijheid van het Ladogameer voorloop!g de krijgsverrichtingen zouden stopzetten, is niet uitgekomen. Zij blijven aanvallen, zij het steeds na langdurig voorbereidingsvuur der artillerie. Honderden en honderden granaten slin geren zij voortdurend op de Finsche stellin gen, waarna dan storm geloopen wordt. Doch de Finsche verdedigers geven geen kamp, zelfs niet onder het moordende vu ren der zware Russische artillerie. Dat er aan Finsche zijde niet iederen keer opnieuw tientallen dooden vallen, is te danken aan hun meesterlijke verdedigingswerken en aan de slechte opleiding der Russische sol daten. Reuter meldt: De Russen zetten grooten druk achter hun nieuwen aanval op het 81) km lange front ten Noordoosten van het Ladogameer tot aan de grens. Deze sector dreigt van vitaal belang te worden. Wan neer het roode leger er hier in zou slagen door te breken, hetgeen zeer onwaarschijn lijk lijkt op dit. oogenblik, zou het in staat zijn om het Ladogameer heen te trekken en de Mannerheimlinie in den rug aan te vallen. De Russen vallen in massa aan, na een zware artillerievoorbereiding en hun troe pen rukken op achter een gordijn van gra- naatvuur. De Finnen wachter echter een gunstig oogenblik af om een vernielend vuur te openen op de aaneengesloten roode gelederen, waarna een krachtige tegenaan val de gedecimeerde Russen terugdrijft naar hun oorspronkelijke stellingen, zoo niet verder. De Russen blijken zich echter groote of fers te getroosten, wat erop wijst, dat Sta lin tot eiken prijs den aanvalsoorlog wil voortzetten. EEN MISLUKTE VERRASSING. In de beide laatste dagen hebben de Rus sen in den sector van liet Ladogameer bij Killaanjoki 1000 man verloren, en evenveel in de buurt van Aittajoki, tusschen Summa en Merkajaervi aan het front in Karelië. Een Russisch bataljon ging er tot den aan val over in de hoop de Finnen te verrassen, doch kon slechts tot op een paar honderd meter van de Finsche linies naderen, waar het in de pan werd gehakt. De Finsche troepen hebben een groot aantal stukken geschut van de luchtafweer buit gemakt. Men verwacht in den sector van het La dogameer een belangrijke ontwikkeling in de operaties. Aan het front van Salla is geen wijziging den toestand gekomen. De Russen blijven in hun versterkte stellingen. DRAMA IN EEN SCHUIL KELDER. De Russische vliegtuigen, die gisteren op nieuw Finsche steden hebben gebombar deerd. hebben te Hyaynsalmi een zieken huis getroffen; twee dokters en negen broeders kwamen om hel leven. Te Nurmis is een vliegtuigbom van 100 kg terecht ge komen op den schuilkelder van het garni zoenshospitaal. Negentien personen werden gedood, o.m. een dlrigeerend arts en ver scheiden zieken. Tal van zieken werden zeer ernstig gewond. Er zijn in het geheel wel 400 bommen boven tien plaatsen uit gegooid. Een tiental gebouwen werd ver woest. Negen Russische vliegtuigen zijn neergehaald. De Finsche vlieger Jorma Sarvanto heeft volgens Havas in vier minuten tijd zes Russische vliegtuigen vernietigd. Hij was op het vliegveld, toen een lucht aanval gemeld werd. Hij stapte in zijn toe stel en viel een formatie van zeven vij andelijke vliegtuigen aan. Allereerst be stookte hij het op den linkervleugel vlie gende Russische toestel, dat hij neerschoot. Vervolgens haalde hij, een toestel van den rechtervleugel neer en zoo vervolgens, tot zes van de zeven vliegtuigen buiten ge- echt waren gesteld. Sarvanto bleef zeven minuten in de lucht. De eigenlijke strijd duurde slechts 41* minuut. „LEVE HET PACIFISME VAN LENIN 1" Het Finsche blad „Usi Suomi" verneemt uit Estland, dat in den nacht van 21 Jan., de herdenking van den verjaardag van Le nin, te Leningrad pamfletten zijn verspreid, waapin stond, dat een einde moest komen aan den oorlog. De pamfletten sloten met de woorden „Leve het pacifisme van Lenin!" De Gpoe heeft een onderzoek ingesteld en talrijke verdachten gearresteerd. Verder wordt uit Tallin gemeld, dat iederen dag treinen met landbouwproducten uit Estland, Letland en Litauen naar Le- ingrad vertrekken. Dit was reeds het geval voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Finland, doch nadien is deze uitvoer nog toegenomen. Eerst waren deze landbouwproducten bestemd voor de bevolking van Leningrad, doch thans gaan zij naar het roode leger in Finland.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1