De oorlog en de oude overeenkomsten. PEKfNNÊR, J vrctacfk en -L- roofct SPORTNIEUWS Middenstandsproblemen. Thans en 19141918. Evenals in den vorigen .oorlog zullen <er vele moeilijkheden rijzen in verband met- voor den oorlog gesloten overeen komsten Toeh is ec thans in vele opzich ten een verschil met den toenmaligen toestand. Destijds had men in het alge meen met de mogelijkheid van een oorlog niet gerekend Ook in de overeenkomsten, welke schriftelijk waren aangegaan, was aan de gevolgen van een mogelijken oor log in den regel geen aandacht besteed. Bü mondelinge aangegane overeenkomsten was daaraan door beide partijen in het geheel niet gedacht een hoogst enkele uitzondering misschien daargelaten. Thans is dat anders. Zoowel verkooper als koo per hebben met de mogelijkheid van •een oorlog rekening kunnen en moeten houden De verkooper zal zich in vele gevallen wel door een of andere bepaling tegen het risico van een oorlog gedekt hebben, voor zoover een schriftelijk be wijs van den koop is afgegeven. Niettemin blijven er honderden gevallen over, waarin de gevolgen van den oorlog óf op twijfelachtige wijze óf in het ge heel niet geregeld zijn. Tot nu toe zijn prüsverhoogingen nog binnen zekere grenzen beperkt en blijkt van procedures naar aanleiding van den ingetreden oor- logstoestad nog niets. Indien evenwel de stijging der prijzen groote afmetingen afneemt, kan niet uitblijven, dat er weder om controversen ontstaan Controversen van tweeërlei aard. In de •eerste plaats, wanneer wel eenige, doch geen nauwkeurige afspraak gemaakt is en ten tweede, als in het geheel niets is afgesproken. In het eerste geval moet niet uit het oog worden verloren, dat alle overeen komsten te goeder trouw moeten worden ten uitvoer gelegd. Zelfs al is dus een 200 scherpe formuleering gekozen, dat de verkooper in geval van oorlog e d. het crecht heeft den koop te annuleer en, dan nog is het geenszins zeker, dat deze an nuleering door de rechtspraak in alle ge vallen gesanctionneerd zou worden; Im mers, ingeval de verkooper noch moeilijk heden bü de levering ondervindt, noch •gedwongen is zelf een hoogeren prijs te betalen of meer kosten te maken, dan is het allerminst mét da goede trouw te rümen om den kooper in moeilijkheden te :brengen door weigering om te leveren. In welken zin in een dergelijk geval de rechtspraak zou luiden, blyffc nog een open vraag. Wanneer wordt nu de annuleering van ■kracht? Dit is een practische vraag, waarvan de beantwoording niet in het al gemeen te geven is, Het eenvoudigste ge val is wel aanwezig, wanneer de verkoo per weigert te leveren. Doet zich een zoodanige verhouding niet voor, dan is de zekerste weg voort dan, kooper .'om den verkooper te vragen zich binnen zekeren termün te verklaren onder het stellen van een termijn voor antwoord, na loop waarvan de kooper de annuleering voor geschied te zijn zal houden. Dit ter voorkoming van de mogelijkheid om met een ongewenschte levering besprongen te worden op het oogenblik, dat men zich reeds elders van het noodige voorzien heeft. In die gevallen, waarin, zooals maar al te vaak gebeurt, de formuleering niet scherp is gesteld, zal eveneens het boven staande gelden, doch in veel sterker mate. Overigens zal daarvoor ook met onder scheid van geval tot geval gelden, wat hieronder gezegd wordt vpor die over eenkomsten, waarbü geene zoodanige be palingen op schrift zijn gesteld, of die geheel mondeling zün aangegaan zonder eenige afspraak voor oorlogsgevallen. Echter een ding staat vast: enkele prüssfcü'ging kan de overeenkomst niet doen vervallen. Dit punit is in verband met den vorigen oorlog herhaalde malen door den Hoogen Raad uitgemaakt met verwijzing naar art. 1374 B.W.: „over eenkomsten kunnen niet herroepen wor den dan met wederzüdsche toestemming." Bü niet nakomen van een overeenkomst moet de nalatige partij, indien daartoe gronden bestaan, veroordeeld worden om aan de tegenpartij te vergoeden kosten, schaden en interessen door die niet-nako- mig veroorzaakt, tenzij hij kan bewü'zen, dat hü door een vreemde oorzaak, over macht of toeval in de nakoming verhin derd is. Enkele prijsstijging levert vol gens bovenstaande leer vair den Hoogen Raad zulk een overmacht niet op. Er kunnen echter andere oorzaken, van over macht zün. deze zün niet in hét algemeen om op te sommen. Een verbod van de Overheid het betrokken artikel te vervoe ren valt daar wel onder. Rest de vraag, of na de opiieffing van dit vervoerver- bod de verkooper nog gerechtigd en ver plicht is te leveren en de kooper nog ver plicht is ite ontvangen. Hier zullen voor een groot deel de omstandigheden moeten beslissen. Is de leveringstijd bepaald met h.et oog op het doel, waarvoor de gekochte goederen door den kooper moeten worden gebruikt of verwerkt, en staat dit voldoende vast, dan kan de verkooper na verloop daar van moeilyk meer te goeder trouw van den kooper vragen deze te ontvangen Uitspraken in dien zin, ihoewel niejl in hoogste instantie, zün bekend. Ook be staat er een uitspraak, dat levering na drie jaren in zulk een gevalniet meer geëischt kan worden. Een vaste regel is voor deze gevallen derhalve ook niet te geven. De speciale omstandigheden, de gewoonte en het gebruik zullfen hier moeten beslissen. Speelt de leveringstüd een geheel on dergeschikte rol, dan zal de uitslag al licht een andere zün. Voor koopen of af roep kan dit ook voor den kooper moei- bjkheden medebrengen, wanneer hü na verloop van tyd met goederen besprongen wordt, welke hü dan niet meer kan ge bruiken. De zekerste weg is tüdig met den verkooper tot overeenstemming te komen over de mogelijkheid van wel of niet levering na verloop van den tijd in de overeenkomst bepaald. Een ding is echter zeker, na de waar schuwing van September 1938 toen de in ternationale üpanningén ook zeer sterk de vrees voor oorlog deden koesteren, zal de rechtspraak nog minder geneigd zijn voor de gevallen, waarin niets ten aan zien van oorlog is overeengekomen, en kele prüsstijging als overmacht aan te nemen. Immers het oorlogsgevaar hleef daarna ook dreigen. Bovendien wordt de verantwoordelijk heid van den verkooper nog verzwaard door het volgende. Ingeval van niet-na- koming kan volgens de wet de nalatige partij alleen veroordeeld worden in die schade, welke Ite voorzien was ten tüde van het sluiten der overeenkomst. Nu is tijdens de vorige oorlog o m. eens be slist. dat in het algemeen een prüsstijging als toen voorgekomen is, niet was te voorzien. Als grondslag voor de schade vergoeding is toen genomen de hoogste prüsstüging van de drie voorafgaande ja ren Dit argument zal de verkooper na de ervaring in den vorigen oorlog op gedaan, thans ook niet meer kunnen aan voeren. In het algemeen zal dus de ver kooper in slechter conditie vei'keeren, dan in den vorigen oorlog tenzij hij de noodige voorzieningen in zijn verkoop condities heeft getroffen. Een opmerking moge hier nog volgen, meermalen wordt bü handelstransactie verwezen naar voorwaarden door den ver kooper gedeponeerd bij een notaris. Voor zoover deze voorwaarden niet aan den kooper z'ün medegedeeld of hem op an dere wüze bekend waren zal de verkooper zich hierop moeilijk te goeder trouw kun nen beroepen. Beslissingen in dezen zin zijn voorgekomen. Dit geldt ook voor de kwestie van oorlog e.d. Nadruk verboden. Mr. M. Visser. COCKTAIL UNITED CIGARETTE FACTORIES INC De extra-toeslag op den boteruitvoer naar Engeland. Het lid der Tweede Kamer de heer Kor- tenhorst, heeft aan den minister van eco nomische zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het waar, dat onder de dertien ex porteurs van boter, waarvan sprake is in het antwoord van den minister d.d. 5 Ja nuari 1940 op schriftelüke vragen van het lid der Kamer den heer Algera, aan welke exporteurs een extra-toeslag voor den bo- terexport naar Engeland van 812 Sep tember j.I. door de Ned. Zuivelcentrale was toegezegd, een aantal voortkomt, aan wie deze extra-toeslag tot nu toe niet is uit gekeerd op grond van het feit, dat, toen de door deze exporteurs voor Engeland be stemde partü'en boter op 11 September j.i. te Harlingen ter verscheping aanwezig wa ren, een wilde staking onder het scheeps- personeel is uitgebroken, waarop de af vaart der betrokken booten eerst op 14 September kon plaats vinden? 2. Kan de minister na nadere overweging geen reden vinden, alsnog ook aan deze exporteurs den bedoelden toeslag te doen uitkeeren, nu zü na op dezelfde wüze als de overigen medegewerkt te hebben om het door de Zuivelcentrale beoogde doel te ver- wezenlü'ken, slechts door omstandigheden van hun wil onafhankelük eerst eenige da gen te laat de door hen tijdig afgeleverde boter hebben kunnen exporteeren? Amerikaansch protest bij Engeland. De Ver. Staten hebben jegens Groot-Brït- tannië uitdrukking gegeven aan „ernstige bezorgdheid" over de behandeling, die de Britsche autoriteiten Amerikaansche sche pen doen ondergaan in de Middellandsche Zee en in het büzonder bü Gibraltar. Zater dag is den Britschen ambassadeur te Was hington, een memorandum overhandigd, dat thans wordt gepubliceerd en waarin ge protesteerd wordt tegen het feil, dat Ame rikaansche schepen drie maal zoo lang in Gibraltar worden vastgehouden als Itali- aansche schepen. Het memorandum ver zoekt het onderzoek van Amerikaansche schepen te bespoedigen en verklaart, dat de huidige toestand een nadeelig onderscheid maakt ten aanzien van de Amerikaansche scheepvaart. Voor de opvoeding van buiten landsche correspondenten in ons land. Maatregelen tegen nadeeligt fantasieën. Naar wü vernemen, heeft de chef van den Regeeringspersdienst de volgende cir culaire aan de correspondenten van buiten- landsche bladen in ons land gezonden: „Ter voorkoming van stoornis of vertra ging in de verzending van nieuwsberichten per telegraaf of per telefoon aan uwe dacties, heb ik de eer u, namens het hoofd der controle van het militair gezag op het telegraaf- en telefoonverkeer, hierbij me- dedeeling te doen van de voornaamste richtlünen, welke gevolgd worden bij de uitoefening van de controle op genoemde berichten. Onverminderd de bepalingen ten aan zien van de toegelaten talen en van geheim schrift, zün niet voor verzending toegela ten: Mededeelingen, plannen, vermoedens, ge- i'uchten enz. over de Nede landsche defensie; mededeelingen enz., welke gevaar kunnen opleveren voor de handhaving van N e- der lands onzijdigheid, dan wel omtrent deze onzijdigheid twijfel kunnen opwekken; mededeelingen enz., welke in het buiten land vijandige gevoelens ten opzichte vanNederland kun nen opwekken; mededeelingen enz., welke beleedi- gen zijn voor een met Ne derland bevriende mogend heid; mededeelingen over daden, maat regelen en plannen van de N e d e r1 an dsche regeering dan wel van een andere mogendheid jegens Nederland, wanneer deze niet vanwege de Nederlandsehe regeering officieel zijn be vestigd. Hieruit blijkt, dat de correspondent, die nauwkeurig rekening houdt met de belan gen van Nederlands neutraliteit en van Ne derlands veiligheid, daarmede de onge stoorde en onvertraagde verzending van zijn telegrafische en telefonische berichten bevordert." Men zal zich, naar aanleiding van het bovenstaande herinneren, dat korten tijd geleden in het buitenland allerlei fantasti sche geruchten over ons land de ronde de den, geruchten, welke voor een groot deel uit de vruchtbare duimen waren gezogen van correspondenten van vreemde bladen, die blyhbaar in de eerste plaats tot taak hadden interessant nieuws te leveren, waar bij het slechts in de tweede plaats scheen te komen of dit nieuws wel waar was. Zoo herinneren wü ons een spannend ver haal van een Amerikaanschen verslaggever, die vertelde, dat de Nederlandsehe Water linie in werking was gesteld en dat voor Amsterdam de golven klotsten. Terwijl hij het bericht schreef, zoo seinde hij, kon hij uitzien over het waterHet verhaal was niet eens heelemaal gelogen, want in derdaad keek de man, die rustig in een Amsterdamsch hotel .zün berichten zat te tikken, uit op water, zij het dan slechts het water van de onvolprezen Amsterdam- sche grachten- Ook kwamen de buitenlandsche kranten- menschen, die meestal niet veel meer van ons land hadden gezien dan een paar ho tels in de hoofdsteden, prompt om de paar dagen met het bericht, dat de Duitsche troepen aan onze grens stonden, gereed om binnen te rukken. Eens waren de Duit schers zelf al in Brabant Al deze onjuiste berichten droegen er niet toe bü, dat men in het buitenland een juist inzicht kreeg in den toestand van ons land. Ongetwijfeld was liet aan dergelijke be richten te wüten, dat men hier en daar in het buitenland den indruk kreeg, dat wü niet in staat waren onszelf te verde digen en dat wij rekenden op anderen om dat te doen. Welke consequenties uit zoo een gedachtengang kunnen voortvloeien, is gemakkelük te begi'üpen. Engeland en Frankrijk verklaarden, dat zij niet zouden toelaten, dat aan ons een haar gekrenkt werd en wat dan een on- 'aar bericht over een Duitschen inval voor gevolgen zou kunnen hebben ,is dui- dely'k. Het lükt ons zeer goed, dat de regeering maatregelen neemt tegen dergelijk onver antwoordelijk geschrijf van sensatiezuch- tige of propagandistische journalisten. Doitsch aandeel in Roemeensche wapenfabrieken. Naar Reuter uit Roemenië verneemt, heeft Duitschland een belangrijk aandeel verworven in twee van Roemenië's grootste bewapeningsfirma's door een uitspraak van een speciale Roemeensche judidische com missie, die ongeveer een half millioen aan- deelen en certificaten onder berusting van den „bewaarder van vijandelüken eigen dom" te Londen waardeloos verklaard heeft. Een onlangs in Roemenië aangenomen wet verbiedt, dal aandeelen van Roemeen sche maatschappijen, die voor de landsver dediging werken, in het buitenland ge plaatst of van de hand gedaan worden en voorzoover deze aandeelen zich reeds m buitenlandsch bezit bevonden konden zij waardeloos verklaard worden, ofschoon de bezitters ervan de uitgifte in Roemenië van duplicaten van dezefde nominale waarde konden eischen. De Duitschers hebben onmiddellük ge bruik van deze wet gemaakt om duplicaten te eischen voor 177.600 aandeelen in de „Resita", het geweldige Roemeensche ijzer en staalsyndicaat en 328.255 aandeelen in een groot vuurwapenconcern. nOODEIAJK ONGELIJK IN EEN CIRCUS. Zaterdagavond is de artiste Camilla Mayer tüdens een voorstelling in de „Deutscliland Halte" te Berlün doodelük verongelukt toen een twintig meter hooge stalen mast doormidden brak en zij op den houten rand van de manege neerviel. Kort daarop is zij in liet ziekenhuis overleden. Engelschen haalden Duitschers van Japansch schip. Eenheden van de Britsche vloot in Chi na hebben de Duitsche passagiers van het Japansche s.s. „Asama Maroe", wier leef tijd hen voor den militaire dienst in aan merking deed komen, van boord gehaald. De kapitein van de „Asama Maroe" heeft volgens een D.N.B.-bericht uit Tokio bij aankomst te Yokohama verklaard, dat zijn schip op den Stillen Ocoaan door een Brit schen kruiser was aangehouden. De Engel schen hadden het schip doorzocht en 21 Duitsche zeelieden van boord gehaald. In totaal waren 51 Duitschers aan boord, hoofdzakelük kooplieden. „ZEER ONAANGENAAM". De woordvoerder van het Japansche mi nisterie van buitenlandsche zaken heeft verklaard: „Wij beschouwen de aanhouding van de „Asama Maroe" en het van boord halen der Duitschers als een zeer onaangename aan gelegenheid. De woordvoerder' voegde hieraan toe, dat de Britsche regeering in het begin van de maand de Japansche regeering niet-for- meel had medegedeeld, dat zü voornemens was eenige maatregelen te nemen tegen Duitschers van dienstplichtigen leeftijd aan boord van neutrale schepen. De Japansche regeering heeft toen, eveneens informeel, geantwoord, dat dergelijke maatregelen slechts konden worden genomen tegen Duit schers, die metterdaad j.n militairen dienst Japan protesteert bij de Engelsche regeering. Het bureau voor inlichtingen van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteravond laat medegedeeld, dat de vice-minister Masayoekitani den Britschen ambassadeur uitgenoodigd heeft te elf uur in den avond op het ministe rie te komen, om hem een protest te overhandigen tegen het aanhouden het Japansche schip „Asama Maroe" door een Britsch oorlogsschip. Het protest is vervat in vier punten. li het eerste punt wordt gezegd, dat het Ja pansche schip op 21 Januari op de thuis reis van Honoloeloe naar Yokohama werd aangehouden door een Britsch oor logsschip. Het Britsche schip zond een officier met een aantal matrozen. De offi cier verklaarde, dat hü in overeenstemming met de internationale wet handelde, Zon der den naam en de opdracht van het Britsche hulp te onthullen, vex-langde de officier, dat 21 Duitsche passagiers zouden worden uitgelevex'd. De gezagvoerder van het Japansche schip weigerde, doch hü beschikte niet over de middelen om te voorkomen, dat de passagiers met geweld van boord werden gehaald, In het tweede punt wordt uiteen ge zet, dat het standpunt varx Japan dat al leen die onderdanen vanj een oorlogvoerend land, die deel uitmaken van de weermacht, van boord van neutrale schepen kunnen worden gehaald- De Japansche regeering beschouwt het bovengenoemde optreden van een Britsch oorlogsschip derhalve als een onvriendelijke daad en zij hecht hier aan het hoogste belang. In het derde punt vraagt de Japansche regeering volledige opheldering en be houdt zü zich 't recht voor te eischen, dat de gevangen genomen Duitschers zullen worden vrijgelaten. Tenslotte verklaart de Japansche regee ring, dat het optreden van Engeland de Japansche openbai*e meening heeft ge schokt en een herhaling van een derge lijke daad zou de anti-Britsche stemming nog doen toenemen. In verband met de toekomstige verhouding tusschen Japan en Groot-Brittannie verzoekt de Japansche regeering aan de Britsche haar volle aan dacht aan de zaak te schenkers. Bevroren voeten gevolg van vitaminegebrek. Havas meldt uit Parijs: In de academie van wetenschappen heeft Le Picque mede gedeeld, dat men er langs proefondervinde lijke weg in geslaagd is de oox-zaak vast te stellen van een euvel, dat in rijd van oor log büzonder gevreesd wordt, nl. bevroren voeten. Het moet worden toegeschreven aan een tekort aan. vitamine B. Deze ont dekking wettigt de veronderstelling, dat het ■oortaan gemakkelijk zal zijn, deze ziekte te voorkomen. DUITSCH JOURNALIST TE DEN HAAG AANGEHOUDEN. De rijkspolitie heeft dezer dagen te Den Haag aangehouden den Duitscher H. May, verdacht betrokken te zyn geweest bü han delingen van anderen waardoor onze neu traliteit in gevaar zou kunnen worden ge bracht. De heer May was hier te lande als. journalist werkzaam voor den Wesl- deutschen Pressedienst. Zijn kantoor was gevestigd in de Heulstraat te 's-Gravenha- Een goed huismiddeltje tegen griep, hoest en verkoudheid Geen enkel middel brengt spoediger ver lichting dan dit een voudige recept. Haal bij Uw apotheker of drogist een 30 grams- fieschje dubbel gecon centreerde Vervus (vastgestelden prijs 75 cent). Vermeng het thuis met een kwart li ter heet water en een eetlepel suiker. Het resultaat is een flinke kwart-literflesch doelmatige medicijn, zeer geschikt voor de kinderen. Dosis: volwas senen: 1 eetlepel, kinderen van 8 tot 12 jaar: 1 dessertlepel, en van 3 tot 8 jaar: een theelepel (na eiken maaltüd en voor het naar bed gaan). Haal de 30 gram Ver vus in huis en maak het vandaag nog klaar. Knip dit receptje uit en bewaar het goed. (Ingez. Med.) HUISZOEKINGEN BIJ DUITSCHE BLADEN IN BELGIë. Havas meldt uit Eupen: Op bevel van het parket heeft de politie te Eupen huiszoe kingen vex-x-icht in de bureaux van drie in de Duitsche taal vei-schijnende bladen, als mede in de woningen van den afgezetten •ethouder Gierets en van een vroegex-en agent van politie. Deze huiszoekeningen 'loeiden voort uit de ax-restatie van een ze keren Vauderbergen. Verscheidene docu menten z{jn in beslag genomen. COMMUNISTISCH FUNCTIONNARIS NAAR DE GEVANGENIS. Reuter meldt uit New-York: De secretaris van de Amerikaansche com munistische partü, Earl Browder, die te recht heeft gestaan voor twee gevallen van het gebruiken van een paspoort, verkregen door een valsche verklaring, is voor elk zer gevallen veroordeeld tot een gevangenis straf van twee jaar en een boete van dui zend dollar. Hü is in hooger beroep gegaan. De piloot J. J. Schoft, de eerste bestuurder van het op Bali neer gestorte K.N.LL.M.-vliegtuig, die met zeven anderen der inzitten den bij de vliegtuigramp om het leven kwam. VOETBAL. WEDSTRIJDPROGRAMMA ZVB. Zaterdagcompetitie Walcheren. WWV Vlissingen: RCVRCV 2. Adspiranten; Walcheren—Vlissingen A; Vlissingen BRCV. Zodag Adsprinten: De ZeeuwenMiddel burg B. Afd. A: CortgeneVlissingen 3: De Zeeuwen 3Goes 3; EMM 2aHKC 2. Afd. B: Walcheren 3Middelburg 4; EMM 2bMiddelburgsche Bovs; Domburg Zeelandia 3; RCS 2—RCS 3. Afd. C: ClingeSVO; RiaSteensche Boys; Hontenisse 2Hulst. Afd. D: Schoondü'ke 2Oostburg 2; Braakman BoysSluis. DAMMEN. MIDDELBURG I KAMPIOEN. Vlissingen met 148 ver- De gisteren te Vlissingen voor de com petitie van den ZDB gespeelden wedstrüa tusschen Vlissingen I en Middelburg I had den volgenden uitslag: L. Goedbloed JrW. Lente 02; C. v, Biemen—J. Strooband 02; A. A. Keümel W. Boogaard 02; J. GoedbloedJ. Roe lans 02; O. HellingaP. v, Hemert 0 2; C. K. Kaan— P. Ph. de Ruijter 2—0; EgeraatB. F. Montenari 02; J, A, v, BloppoelJ. Bliek 02; J. Bosselaar W. A. Semeijn 20; J. F. de KrijgerA. Walraven 2—0. Totaal Vlissingen I 8 p. en Middelburg I 14 punten. Door deze overwinning is Middelburg I kampioen van afd. IA. BOKSEN. TIN DEKKERS—LOCATELLI ONBESLIST. De belangrijke bokswedstrijd gisteren te Rotterdam gehouden tusschen Tin Dekkers (67 kg) en Cleto Locatelli (6S kg) den bekenden Italiaanschen bokser, eeni- gen tyd geleden tegenstander van Bep van Klaveren, welke ontmoeting was vastge steld op 10 ronden van 3 minuten, eindigde onbeslist. Met deze uitspraak was het grootste deel van de toeschouwers het niet eens. Immers, Locatelli was in de meeste ron den in de meerderheid. Hij drong zijn te genstander zün wijze van vechten op, nl. op zeer korten afstand. Het is waar, dat hü niet alrijd even technisch en fair bokste, maar hij was het: meest aanvallend en had daax'mede veel succes Dekkers vei'dedigde zich met veel moed en kunde en hü slaagde er verscheidene, malen in den afstand te vergrooten en dan rake stooten te plaatsen. Locatelli werd niet in het minst geïntimideerd en kwam steeds even fanatiek terug In de laatste ronde was Dekkers zeker niet het minst op dreef en zoo wist hü met verschillen de juiste series, op hoofd en lichaam nog heel wat punten te verzamelen. Maar de algemeene indruk was toch. dat Locatelli 1 winnaar was. De jury dacht er echter an- dei's over en gaf onbeslist

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9