VREDELUST TE YERSEKE BESTAAT 40 JAAR Ernstig vS§@gtis!g©nge&yk lira NedJndië 1900-20 Jamuari-1940 YERSEKE Onze stichting voor Armen verzorging bestaat 40 jaar-. Zeer zeker een feit om feestelijk te herdenken, ware het niet dat de toestand allerwege zoodanig is. dat aan feestvieren niet gedacht kan wor den. Door de gansche wereldgeschiedenis heen ziet men, dat de één rijk gezegend is met. aardsche goederen, en dat de ander niet in staat is, tot aan zijn laatsten levensdag in zijn onderhoud te voorzien. Nu Vredelust bij1 een mijlpaal staat, en terugziet op een tijdvak van 40 jaren zieri wij in onze gedachten al het vele goede, •dat behoeftigen in die jaren mochten ge nieten. Daarom zou het heugelijk her denken 'van iets dat voor zoovellen een ■uitkomst was en is voor honderd procent gewettigd zijn. Hoeveel besprekingen zijn gehouden en correspondenties gevoerd voordat het be sluit genomen kon worden tot den bouw van een Huis. voor Armenverzorging. Al gemeen was men te volle overtuigd, dat de wijze van Armenverzorging zooals dip voor het jaar 1900 in Yerseke voor dé behoeftige burgers werd toegepast drin gend om verbetering riep 't Was dan ook bij alle leden van het Burgerlijk Armbe stuur een dure eisc-h geworden, dat deze totaal onvoldoende wijze van verzorging moest worden herzien. Bezag men de lo- caiteiten waarin oude en hulpbehoevende menschen hun treurig bestaan moesten voortslepen, dan was van alle zijden te beluisteren de stem van de afkeuring en de roep om verbetering Na verkregen machtiging van Ged. Staten van Zeeland en van het dagelijksch bestuur der gemeen te werd op 31 Mei 1899 het bouwen van een stichting aanbesteed. Na eenige stagnatie werd tenslotte het werk gegund aan de heeren A. Martejjn en L. Laban, onder leiding van de bouw kundigen I. Hagé en Hl Snijders, die het bouwplan hadden ontworpen. Zonder eeni ge tegenspoed, of ongeval ging het werk zoo vlug zijn gang. dat het gebouw in Ja nuari van het jaar 1900 geheel voltooid was en door het Armbestuur kon worden overgenomen. Op 20 Januari 1900 nadat Marinus Kos ten en echtgenoote, die inmiddels tot va der en moeder der stichting waren be noemd zich geinstalleerd hadden werd .Vredelust" officieel geopend, en betrok ken de eerste verpleegden, gealimenteerden van het Burgerlijk Armbestuur, de hun aangewezen kamertjes Het waren Anth. van Liere, Wa. de Puit en Jacomina Griep. Al heel spoedige werden deze eerstelingen .door anderen gevolgd Op 31 Januari 1900 werd onder leiding -van den voorzitter den heer W. v. Oeve- ren, pas enkele weken overleden de eerste vergadering in de daarvoor bestemde be-, stuurskamer belegd In het eerste jaar der stichting namen 24 personen hun in trek in het gebouw. Door aankoop van een ijzeren inrjjhek, waarop'reeds de naam „Vredelust" stond, was tegelijk een naam gevonden. „Vrede lust" zou de naam der stichting zijn. Thans is dit werk van weldadigheid ge naderd aan een mijlpaal van 40 lange ja ren, die echter ras zijn vervlogen Een tijd vak, waarin velen zijn gekomen en ge- ,gaan. 1-Iet echtpaar Kosten werd opge volgd door Pieter Jacobus Lavooij en Jo- hanna Wijnand op 1 Juli 1911. Tot 1927 deden deze onafgebroken trouw hun dienst Na het overlijden van den heer Lavooij •traden op 5 Dec. 1927 als vader en moeder yan „Vredelust" op: Jan Kramer en Jan netje van der Endt Zeer kort slechts mocht de heer Kramer werkzaam zijn. Hij overleed 20 Juli 1928. Nadat verschillende jaren zijn vrouw alleen de leiding uitgeoefend had, bijge staan door een commissie uit het Armbe stuur, werden met ingang van 1 Decem ber 1934 benoemd tot vader en moeder: David Kasse en Jacoba Suzanna Wonder- gem die ontslag uit hun functie vroegen 'wegens benoeming' in een rusthuis te Leeuwarden op 1 November 1937. In hun plaats traden op en zijn nog in functie Francois Meeuwse en Adriana Blieck. Op 31 Maart 1939 nam de secretaris penningmeester van het bestuur, de heer C. de Jonge,, na een ambtsperiode van 40 jaar afscheid wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Bij de opening der stichting was het bestuur samengesteld uit de heer W. van lOeveren, voorzitter. C. Hartoog, J. Schip per, A. Sandee, Jae. Sandee en C de Jon ge, secretaris-penningmeester. Thans na 40 jaren bezetten anderen bun zetels te we ten de heeren Joh. Padmos' Sr. (Voorzit ter), G. Daane, M Mol, L. J. de Rijke, C. Hirdes en C. J. de'Jonge (secretaris-pen ningmeester) Gedurende deze 40 jaren werden in de stichting opgenomen 128 personen;, in dien tijd zijn overleden 82 personen; zijn uitge treden 27 personen, terwijl de toestand van 2 inwoners van dien aard was, dat zij op medisch advies naar een andere inrichting moesten worden gebracht. Welk een groot voorrecht is het dat onze Gemeente een stichting voor Ouden van dagen en Armenverzorging rijk is, want wat zou er van een aantal onzer in woners die wegens hun ouderdom, niet' meer in hun onderhoud konden voorzien geworden zijn indien Vredelust er niet was geweest' Zij genoten daar een rustigen ouden dag onder goede leiding en verc. zorging. Zeer zeker is het werk der Armenver zorging een moeilijk werk. In de eerste plaats een moeilijk werk omdat de ver schillende karakters die er in een stich ting verblijven, moeilijk allen te voldoen zijn. Naarmate de ouderdom stijgt, wordt het karakter er meestal niet beter op. Groot geduld en bijzondere tact wordt van de leiding gevraagd om allen in evenwicht te houden Een dik boek zou geschreven kunnen worden over het wel en wee, dat „Vredelust" heeft gekend in deze veertig jaren met zijn bewoners. In de tweede plaats is het werk der Ar menverzorging moeilijk wegens financieele omstandigheden. Ook aan het Armbestuur ging en gaat de neerslag in het economi sche leven nie't ongestoord voorbij. Het feit dat eigen middelen niet meer toerei kend waren om in alle nooden te voorzien, noodzaakte het bestuur subsidie te vragen bij het gemeentebestuur. Het is steeds zeer welwillend toegestaan. Niettegenstaande dit moest met nog meer tact het financi eele beleid gevoerd worden omdat uitein delijk deze subsidie door de burgers onzer gemeente opgebracht moet worden. Maar „Vredelust" staat toch te midden van de bevolking van Yerseke als het ge bouw met de open deuren, voor ieder die hulp noodig heeft, tiet is niet te beschrij ven, welk een ouderdomsnood Vredelust heeft gelenigd, in de veertig jaren die voorbijgingen. Misschien niet door allen gewaardeerd, doch zeker door een groot gedeelte van hen die Vredelust hebben lee- ren kennen als een toevluchtsoord, voor- degenen die aan den avond van hun le ven staan. Vredelust dient onder alle omstandighe den te blijven bestaan voor onze oude be hoeftige medeburgers. Het groote werk der barmhartigheid blijve het doel van het bestuur. Churchill. Churchill over de neutralen. „Zij hopen allen op de Geallieerden." De Engelsche minister van Marine, Chur chill, heeft Zaterdag een radioredevoering gehouden over den oorlogstoestand, waarin 5 hij o.a. het volgen- zeide„iedereen1 j vraagt zich met ver- s bazing af wat er met den oorlog aan hand is. Gedu- j rende verscheidene maanden hebben de Nazi's woedende drei- gingen geuit ten aan zien van hetgeen zij zullen doen met de Westersche democra tieën, en met het Britsche en Fransche rijk, wanneer zij een maal tot den aanval overgaan. Maar totdusver zijn het de klei ne neutrale landen, die de spits van de Duitsche kwaadaardigheid en Duitsche wreedheid moeten afbijten. Neutrale sche pen worden naar willekeur tot zinken ge bracht, niet alleen door mijnen, maar door koelbloedig overwogen en welbewust ge richte torpedo's. De Nederlanders, de Bel gen, de Denen, de Zweden en vooral de No ren zien hoe hun schepen vernietigd wor den, telkens wanneer zij in open zee kun nen worden gepakt. Alleen in Britsche en Fransche convooien kan veiligheid gevon den worden. Ik ben er zeker van, dat ons nog vele verliezen en tegenslagen te wachten staan .in den oorlog ter zee. Niettemin voel ik mjj in staat te verklaren, dat de zaken, al les wel beschouwd, nog niet zoo slécht gaan. Inderdaad, de zaken gingen in geen enkelen zeeoorlog nog nooit zoo goed als thans. De Nederlanders, wier diensten aan de Europeesche vrijheid herinnerd zullen wor den lang nadat de smet van Hitier zal zijn weggevaagd van het pad der menschheid, staan langs hun dijken zooals zij dit deden tegen de tyrannen van weleer. Geheel Scandinavië staat onder de bedrei ging van Nazi's en Bolsjewisten. De Finnen, die zich in den greep van het gevaar be vinden, laten zien, waartoe vrije mannen in staat zijn. De diensten, welke Finland het menschdom bereidt, zijn prachtig. Hier mede wordt aan de geheele wereld ge toond, de bekwaamheid van het roode le ger en van de roode luchtmacht. Maar wat zou er gebeuren, indien al de ze neutrale landen in een spontaan gebaar hun plicht zouden doen overeenkomstig het Volkenbondsliandvest en zich aaneen zouden sluiten met het Britsche en Fransche rijk tegen de agressie en tegen bet kwaad? Op het oogenblik is hun toestand betreurens waardig en deze zal nog erger worden. Zij buigen nedérig en vreesachtig voor het Duitsche gewelddreigement, zich troosten de met de gedachte, dat Engeland en Frankrijk den oorlog zullen winnen, dat zij alle wetten en' overeenkomsten strikt zullen naleven en dat inbreuken alleen van Duit sche zijde verwacht kunnen worden. Churchill besloot aldus: In dén feilen strijd welke voor ons ligt, zijn 'wij vastbe sloten ons niet te laten overtreffen in het bewijzen van diensten aan de gemeenschap pelijke zaak. Laten de groote steden als Warschau, Praag en Weenen, zelfs temid den van hun ellende, niet wanhopen. Hun bevrijding is zeker. De dag zal komen, waar op de vreugdeklokken weer door Europa zullen klinken en waarop de overwinnende landen, die dan niet alleen meestér zijn over hun vijanden maar over zichzelf, plan nen zullen maken in gerechtigheid, in tra ditie en in vrijheid en uitvoering zullen ge ven aan het bouwen van een huis, waarin plaats zal zijn voor iedereen". „NIET NOODIG, MIJNHEER CHURCHILL." In een commentaar op de redevoering van Churchill zegt de „Nation Beige": „België heeft nooit een vreemde stem noo dig, zelfs niet een vriendschappelijke, die met de beste bedoelingen spreekt, om het Zaterdag had, gelijk gemeld, een korte plechtigheid plaats bij het gedenkteeken van P. Louwerse te O. en 'W: Souburg. Het plechtige moment: twee schoolkinderen hangen een krans om het borstbeeld van den beroemden schrijver van kinderboeken. K. N. I. L. M.-toestel bij h@t vertrek van Bali in zee gestort. Acht dooden. Het vliegtuig van de KNILM, de PK-AFO, een Lockheed-toestel, dal gisteren van Ba tavia op weg naar Australië is vertrokken, is na den start van het eiland Bali, ten Oosten van Java, in zee gestort Acht in zittenden zün daarbij omgekomen, namelijk de eerste piloot J. J. Schott, de tweede pi loot D. H. Janzee, de marconist A. von Ende, alsmede vijf passagiers, te weten de heeren Harper, Johnston. Kanji, Learrayd en de echtgenoote van den KNILM-verte- genwoordiger te Sydney, mevr. Mynlieff. De mecanicien Van 't Riet heeft een dubbele beenbreuk bekomen Zijn toe stand is niet onbevredigend: Tot dusver zijn de stoffelijke overschot ten geborgen van den gezagvoerder en twee passagiers, zoodat nog vijf personen worden vermist. Het 'grootste gedeelte van het wrak van het vliegtuig is op het, strand getrokken Daarin zijn geen lijken aangetroffen. De heer Harper was afkomstig uit Sin gapore, de heeren Johnston en Kanji uit Calcutta en de heer Learayd uit Londen Een gedeelte van de post en de vracht, welke het verongelukte toestel vervoerde, kon worden geborgen. Bü het neerkomen van het vliegtuig sloeg het voorste gedeelte van het toestel af, zoodat de romp open kwam en de post gedeeltelijk uit het toestel viel en kort daarop aanspoelde. De voorloopige bijzonderheden geven aanduiding van de oorzaak van den ramp, welke mogeMIk niet kan worden nagegaan. De mecanicien Van "t Riet stond bekend als een bijzonder nauwkeurig man, terwijl commodore Schott in zijn langjarige vlieg- loopbaan al meermalen blijk gaf onder alle omstandigheden de uiterste kalmte en de uiterste zorgvuldigheid in acht te ne men. De heer Van 't Riet dankt zijn levens behoud aan het feit dat hij uit het toe stel werd geslingerd en op een zandplaat terecht kwam. De weersomstandigheden waren niet ongunstig, aidus de ontvangen rapporten, zoodat ook daaraan het ongeluk niet kan worden toegeschreven. KNILM-kringen en vele anderen, die commodore Schott kenden, betreuren diep zijn heengaan. Hij was een uitstekend vlie ger. De slag is bijzonder groot en onverwacht daar, zooals bekend, dit het eerste fatale ongeval is dat aan een toestel van de KNILM overkomt. De ramp van de PK-AFO werd te Ba tavia bekend door een telefonische mede- deeling uit Bali aan den vertegenwoordi ger van de KNILM. Deze waarschuwde ten spoedigste de autoriteiten, den techni- schen dienst, enz Vanmorgen is van Tjilititan een Lock heed toestel van de KNILM vertrokken, die den dienst van de verongelukte PK- AFO zal overnemen. Gezagvoerder van dit toestel is de heer Reyers. Met het toestel vliegen mede de leden van den techni- sclien dienst van de KNILM. die voor de berging van het toestel zorg zullen dra gen en de commissie van onderzoek. In het hulpvliegtuig zullen te Soerabaja nog twee passagiers worden opgenomen, waaronder de piloot De Graaf, die even eens naar Bali meevliegen. LAATSTE BERICHTEN JAPANSCHE S.S. „TAZEVIA MARL" VLOTGESLEEPT. Door dertien sleepbooten. Het Japansche s.s. „Tazima Maru", dat nabjj Walsoorden omhoog zat, is vanmiddag door dertien sleepbooten vlot gesleept'. Het schip zal vermoedelijk de reis voortzetten naar Antwerpen. Weer vreemde vliegtuigen boven ons land. De regeeringspersdienst meldt: Hedenmiddag hebbenzich pp groote hoogte vreemde vliegtuigen van onbekende nationaliteit van Oost .naar West' over ons land bewogen en zijn liet laatst tussclien Rotterdam en Den Haag' gesignaleerd. Onze luchtdoelarfillerie heeft' ze onder vuur ge nomen, terwijl Nederlandsche vliegtuigpa trouilles zijn opgestegen. tot zijn plicht te roepen. Neen, mijnheer Churchill, België geeft zich niet over aan vrees. België voedt geen krokodil, het is bereid zijn gebied te verdedigen tegen iede- ren buitenlandschen aanval". EEN PARADIJS EN EEN SLAGVELD. Het Itaiiaansche bïad"7,Popo 1 od i Roma" publiceert de rede van Churchill onder den kop: „De eerste lord der admiraliteit tracht de neutralen te terroriseeren om ze er toe te brengen aan den kant van Frankrijk en Engeland te gaan staan". De „Régime Fascista" zegt in een op schrift: „Churchill doet openlijk een roep op de neutralen en belooft hun een paradijs op aarde". In Itaiiaansche politie ke kringen ziet men in de rede een recht vaardiging voor de veelvuldig in de Itaii aansche bladen geuite beschuldigingen, dat Engeland en Frankrijk al eenigen tijd hun uiterste best doen om het slagveld uit te breiden tot geheel Europa. Hevige brand op lialiaansch mailschip Er waren 600 menschen aan boord. Gisteren is brand uitgebroken aan boord 'an het Itaiiaansche mailschip „Orazio", lat 11,669 ton meet en ondei'weg was ran Barcelona naar Genua. Het schip bevond zich op 60 mijl van Barcelona, toen de brand uitbrak. Gister avond werden SOS seinen uitgezonden aan alle in de nabijheid varende schepen, waarin medegedeeld werd, dat de redding booten met de passagiers waren neergëla- ten Havas meldt verder, dat onmiddellijk na ontvangst vande SOS-seinen twee Fransche torpedobootjagers naar de plaats des onheils zijn gezonden om de schip breukelingen op te pikken. In verschillen de ziekenhuizen en klinieken te Marseille zijn alle maatregelen getroffen om de schipbreukelingen op te nemen Ook andere schepen hadden de noodsei nen opgevangen en zich naar de plaats des onheils begeven. Een Italiaansch schip heeft reeds 47 schipbreukelingen op Cor sica aan land gezet. De Fransche oorlogs schepen hebben eveneens een groot aantal opvarenden aan boord genomen NEDERLANDERS AAN BOORD. Lissone-Lindeman. agenten der scheep vaartmaatschappij „Italia" deelen ons me de. dal meerdere Nederlanders met dit schip onderweg waren, o.a naar Bogota, Arica: La Guaira en Valparaiso. Dadelijk na het bekend worden der ramp is telegrafisch om inlichtingen betreffende de betrokken Nederlanders verzocht, zoo dat men hoopt de namen der geredden spoedig te vernemen Een sloep van de „Orazio", niet 7 perso nen aan boord wordt vermist. INGEZONDEN STUKKEN VOOR FINLAND. M. de Red. Mogen wij voor het volgende eenige plaatsruimte? Bij voorbaat onzen dank. Voor de Finland-bijeenkomst die Dinsdag dagavond 8 u. 15 in de Geref. Kerk, Hof plein te Middelburg zal worden gehouden bestaat in breeden kring sympathieke be langstelling. De uitermate deskundige spre ker, de heer v. d. Vlugt, zal in zijn cause rie zijn gehoor op een zeer leerzame en nuttige voordracht onthalen, die veel bij draagt tot kennis en inzicht over het Fin- sche land, volk en haar jongste geschiede- "s. Ter bevordering van een goed verloop raden wij den belangstellenden aan: koop vandaag of morgen ochtend nog een toe gangsbewijs bij de boekhandelaren, dat voorkomt het risico van lang te moeten wachten wat in de wintersche temperatuur niet bepaald aangenaam is. Anderzijds geeft het waarborgen dat het programma zoo veel mogelijk op tijd kan worden afge werkt. Laat geen gezonde koude U weer houden deze samenkomst te bezoeken, be denk dat de Finnen onder veel lagere tem peraturen hun offers brengen. Het comité van aanbeveling. KERKNIEUWS Ned. Chr. Radio Vereeniging. De algemeene vergadering van de Prov. afdeeling Zeeland van de Ned Chr. Radio Vereeniging zal. naar wij vernemen, Vrij dag 1 Maart as. te Middelburg in het Militair Tehuis worden gehouden. Aan de orde komen o.a. verschillende verkiezingen Voor het algemeen bestuur zijn aan de beurt van aftreding de heeren E. J. de Bruin te Arnhem, H A. Jellema te Garijp. K, Lantermans te Stadskanaal en P. C. Tolk te Hilversum, die allen herkies baar zpn Ook moet worden voorzien in de ver kiezing van een lid van de Prov. commis sie in verband met het overlijden van den heer J. A Dominicus te Wemeldinge. Voorts moeten drie leden van den ver- eenigingsraad worden gekozen in verband met de periodieke aftreding van de heeren A. de Poorte te Middelburg, Joh. Ver- burg te Kamperland en A( van Westree- nen te Middelburg, die allen herkiesbaar zijn. Voor het stellen van vragen in verband met vereenigingszaken zullen een paar le den van het algemeen bestuur aanwezig zjjn. Vrijdagavond werden door ds. Neerbos uit Rilland in de kerk der Geref. Gemeente te Hoede kens kerke in hun kerke lijk ambt bevestigd de heeren P. Louisse als ouderling en I. Nieuwenhuize en A. Lindhout als diaken. Geref. Gemeenten. De Part. Synode van het Zuiden der Geref. gemeenten heeft benoemd tot afge vaardigden naar de Generale Synode de heeren ds J. v, d. Berg te Krabbendijke. ds. B. v. Neerbos te Rilland-Bath. ds. A. Verhagen te Middelburg en ds A- Visser te Aagtekerke-Oostkapelle en de ouder lingen Joh. de Kok. J. J. \t Klinken, W. Meïjaard. J v. Weele, L. Hoekman. J. Poppe, H. Cycouw en Joh, v Zweeden. Tot deputaten naar de Noordelijke Sy node benoemde zij als primi de predikan ten ds A. Verhagen en ds. J. v. d. Berg en als secundi ds. A. Visser en ds. B. v. Neerbos De Synode besloot aan de Generale Sy node voor te stellen middelen te beramen om goede oude schrijvers meer onder het opkomend geslacht te verspreiden tot be wering en bevestiging van de zuivere leer. Tot deputaat voor de inwendige zending is het R Kath. Zuiden werd benoemd ds. A. Visser. Na voor de vierde maal te zijn beroepen, heeft ds. A. van Stuyvenberg te Benthui zen thans het beroep naar de Geref. Gem. te Ierseke aangenomen. Sinds het vertrek van ds. Kersten in Mei 1926 was dit het dertigste beroep dat werd uitgebracht. Ned, Herv. Kerk Beroepen te Linscholen ds. J. van den Heuvel te Poortvliet. Geref. Kerken. Benoemd als hulppediker te Leidschen- dam. M N. de Wolf. cand. te G r ij p s- kerke.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 3