§1 'jpr&tMmcitde |®j HIDDELBURGSCHE GOUR&NT NUMMER 18 183e JAARGANG Dagblad. Uitgave C.V. De Middel- burgsehe Courant. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstraat 28, Tel. Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade, Tel. 2863. Post giro 359300. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Weekabonne menten in Middelburg en Goes 18 ct. TWEE BLADEN EERSTE BLAD 'jjararfr I|<B7J7 X VV UJJü. Imjmuojw Ejjj (8.€@KS<SHB esURAN?) 22 JANUARI 1910 Advertentiën 30 cent per regel, ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum 2.10. „Kleine Advertenties", maximum 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 ct. Opnlepw me@do@g@nlooze bombar dementen door honderden Russische vliegtuigen. De Finnen antwoorden met aanvallen op roode luchtbases. Gisteren en eergisteren zijn weer honder den Russische vliegtuigen uitgezwermd bo ven Finland. Men gelooft, dat steeds 400 toestellen in de lucht waren. Tallooze steden en dorpen zonder eenige militaire beteekenis zijn gebombardeerd. Hedennacht was men er nog niet in ge- slaagd de veroorzaakte branden te blus- •.schen. Men heeft opgemerkt, dat de Russen meer en meer gebruik maken van bommen van 500 kilogram. Gevangen genomen Rus sische vliegers vertelden, dat de luchtbases •zich in Estland bevinden. Zij zeiden, dat het roode leger steeds meer gebrek aan benzine krijgt. Men schat, dat er in totaal 3000 bommen ztfn uitgeworpen boven Fin land. De felle koude ten spijt, hebben de Rus sen op drie belangrijke punten in de om geving van Taipale aan het Karelische front aanvallen ondernomen. Na voorbereidend geschutvuur deden de Finnen een tegenaanval, waarbij de Rus sen, die aanzienlijke verliezen leden, wer den teruggeworpen. Ten Noorden van het Ladogameer is he vig gevochten. De Finnen wisten hier hun stellingen te verbeteren door een aantal steunpunten te bezetten. Men gelooft, dat de Russen in dezen sector geen groote of fensieven zullen beginnen vóór de lente. EEN BEWOGEN DAG. In Karelië is de Zaterdag bijzonder be wogen geweest. Schoten der Russische ar tillerie gingen vooraf aan verscheiden te gen aanvallen tegen Finsche posten. Bij eeni ge aanvallen werd gebruik gemaakt van gevechtswagens. Zonder moeilijkheden wer den alle aanvallen afgeslagen. In hetzelfde gebied hebben 300 Russische vliegtuigen deelgenomen aan het bombar dement van steden en dorpen. Verscheiden aanvallen geschiedden tegelijkertijd op ha vens en de Aaland-eilanden. Zeven Russi sche vliegtuigen werden omlaag geschoten. De Finsche luchtmacht kon verscheiden geslaagde bombardementen op haar actief stellen, hetgeen wijst op de aankomst van doeltreffend materiaal. Vooral op de lan dingsterreinen staande vliegtuigen werden aangevallen en gebombardeerd. Vijf slecht beschermde vliegtuigen werden op den grond vernietigd. Het Finsche legerbericht zegt hierover: „Onze luchtmacht heeft verkennings vluchten gemaakt en vijandelijke vliegtui gen verdreven, alsook met goed gevolg be paalde vijandelijke luchtbases gebombar deerd. Volgens bevestigde rapporten heb ben wij een observatieballon en elf vijan delijke bommenwerpers neergeschoten. Van drie bommenwerpers, welker lot gisteren twijfelachtig was, zijn er twee gevonden, die neergeschoten waren." Zondagavond laat is medegedeeld, dat 20 Finsche vliegtuigen de Russische vloot- en luchtvaartbasis Kroonstad hebben gebom bardeerd. Voorts is officieel medegedeeld, dat de Finnen eveneens Baltisport gebombardeerd hebben. Zooals men weet, bevindt zich hier, ten Zuiden van Tallinn, een Sovjet-Russi sche luchtbasis. 30 LUCHTAANVALLEN OP ééN STAD! Zaterdag zijn boven Abo, de tweede ha venstad van Finland, 150 bommen van groote explosieve kracht en 75 brandbom men uitgeworpen. De brandweer moest met al haar middelen optreden ter bestrijding van de gevolgen van dezen hevigsten lucht aanval, welke de stad tot nu toe te ver duren heeft gehad. Sinds het uitbreken van den oorlog heeft Abo nu reeds 30 luchtaanvallen ondergaan. Het schijnt dat de Russen met deze aan vallen de verbindingen met de zee willen afsnijden. Van meer dan 5000 meter hoogte werden de bommen geworpen. Tal van huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Een groot aantal personen is zonder onderdak bij een temperatuur van 48 gr. vorst. Verscheidene bommen zijn neergekomen op een kraam inrichting, waar zij zelfs doordrongen tot de schuilkelders, waar zich jonge moeders met haar pasgeboren kindertjes bevonden. In de stad zijn 800 gebouwen onbewoon baar. Wat Finland minstens noodig heeft. De Engelsche conservatieve afgevaardig de Adams zal op a.s. Donderdag in het La gerhuis tot Chamberlain de vraag richten, of hij weet, dat voor een voortzetting van den weerstand de Finnen geholpen moe ten worden door minstens 70.000 man en 400 jachtvliegtuigen. Eveneens zal hij vra gen welke maatregelen bestudeerd worden in het belang van het internationale recht en de zaak der Geallieerden om dringend deze hulp te verléenen. EEN VREEMDELINGEN LEGIOEN. Het vreemdelingenlegioen, dat te Helsin ki gevormd werd, is thans gereed om naar het front gezonden te worden. Voor het oogenblik bestaat het slechts uit één batal jon, maar men hoopt er spoedig nog drie te kunnen vormen. Onder de legioensolda ten bevinden zich Letten, Litauers, Est- landers, Italianen, Hongaren, Roemenen, Franschen en Engelschen. Gisteren zijn nog dertig nieuwe vrijwilligers uit Estland aan gekomen. Zij waren, terwijl het 40 graden vroor, de Finsche Golf overgestoken. IHbe k©yd Enet Is. 150 menschen doodge vroren in Amerika. De koudegolf, welke over Noord-Ameri- ka trekt, treft thans ook de Zuidelijke sta ten. Van overal komen berichten binnen over ongelukken en groote branden. Er zijn temperaturen geregistreerd, die lager zijn dan in Alaska, 't Spoorwegverkeer is op vele plaatsen gestagneerd. Het autobusverkeer in het Midden-Westen moest hier en daar geheel worden gestaakt. In Florida en Texas is vrijwel de geheele Zuidvruchtenoogst bevroren. De haven in gangen aan de Oostkust zijn wegens het ijs veelal niet bevaarbaar. Verscheiden kleine schepen zijn verloren gegaan. De Hudson is tot vlak bij New York be vroren. De Niagarawaterval is bijna geheel be- Er moest dynamiet worden gebruikt, ten einde de electrische centraie in bedrijf te kunnen houden. Te New York zijn twee personen dood gevroren. Het aantal slachtoffers in de Ver. .Staten bedraagt tot nu toe 150. DORPEN ONDER DE SNEEUW BEDOLVEN. De sneeuwstormen, die boven Zuid-Sla- vië woeden, hebben ontzettende schade .aangericht. Tal van plaatsen zijn van de buitenwereld afgesneden. Men vreest, dat zich onoverwinlijke moeilijkheden zullen voordoen bij de ravitailleering der gebie den, die het meest te lijden hebben gehad. 'Bosnië, het Zuidelijke deel van Servië en eenige andere streken hebben last van een wolven plaag. Troepen wolven houden zich op in de buurt van dorpen, waar zij mensch en dier in gevaar brengen. In eenige plaatsen hebben de boeren reeds gewapende troepen gevormd, die zullen probeeren de wolven te verdrijven. In het Zuiden van Servië en Montenegro heeft de sneeuwlaag een dikte van een me ter bereikt. Op sommige plaatsen ligt zelfs drie meter sneeuw. De verkeerswegen zijn verbroken en de treinen zijn met belang rijke vertragingen binnengekomen. In het Sandjak zijn verscheidene dorpen onder de sneeuw bedolven. In Zuid-Servië zijn 6 personen door de koude bevangen en over leden. De Donau is geheel dichtgevroren. GEBREK AAN BRAND STOF. In geheel Hongarije heeft de ongewoon zware sneeuwval en de groote koude dei- laatste dagen geleid tot ernstige storingen in het verkeer en tot moeilijkheden in de levensmiddelen en brandstoffenvoorziening voor de bevolking. Vooral in de steenkool voorziening van de hoofdstad is de laatste tien dagen een zorgwekkende storing op getreden. In de steenkoolzaken is sinds het begin van de felle koude en de sneeuwstor men nauwelijks meer brandstof te krijgen. Ook in de voorziening der hoofdstad met melk en groenten doen zich moeilijkheden voor, aangezien door de opgewaaide sneeuw het grootste deel der landwegen onbegaan baar is. In Boedapest zijn bijna 8000 arbei ders bezig met sneeuwruimen. Op de stra ten der hoofdstad ligt 2Vt millioen m3 sneeuw. 2000 ZWANEN VAST GEVROREN, Sneeuw en zandstormen richten verwoes tingen aan op de Deensche eilanden Laa- land, en Falster, waar een trein gedurende twaalf uren geblokkeerd was, aldus een be richt van de Zweedsche radio. Nabij den vuurtoren op het eiland Falster heeft men twee mannen kunnen waarnemen op een ijsschots, zonder dat het mogelijk was hun te hulp te komen. Tweeduizend zwanen zijn in het ijs vastgevroren. Waarschijnlijk zal men hen moeten slachten. Uit Zweden komen vele berichten stopzetting van het verkeer, zoowel te land als te water. In Italië zijn ook reeds slachtoffers te betreuren van de koude. In Brussel is de laagste temperatuur ge registreerd sedert het begin van den ter. In sommige plaatsen is de thermome- ter gedaald tot 22 graden beneden het nul punt. De periodieke verloven worden weer verleend. De regeeringspersdienst meldt: De regeering acht den toestand thans zoo, dat aangenomen, dat daarin- geen onverwachte verandering ten ongunste ontstaat met ingang van Woensdag 24 Januari (vertrek Dinsdag 23 Januari na den dienst) opnieuw periodieke verloven kunnen worden verleend. Deze datum kan niet vroeger worden gesteld om verkeerstechnische redenen. Nog geen doei in zicht. De algemeene weers'.oestand laat nog geen dooi verwachten. Vorst en sneeuw zullen ook morgen vermoedelijk ons deel zijn. Aanvankelijk zal oe vorst vannacht wellicht weer streng z^n. Daarna neemt ze evenals Zondag af tot licht onder invloed van een depressie ten Oosten van ons land, welke zich naar het Westen ver plaatst. Deze depressie zal wel weer eenige sneeuw brengen. Zeer koud was het vanochtend in Twente. Daar vroor het 19 grade n. NIEUWE UNIFORMEN VOOR DE MILITAIRE VLIEGERS, Binnenkort zal, naar de Tel. meldt, voor de vliegers en waarnemers van de mili taire luchtmacht een nieuwe uniform wor den ingevoerd, die beter zal staan en pret tiger zal zitten dan de bestaande. De thans in gebruik zijnde uniform veroorzaakt den piloten hinder tijdens het vliegen, vooral door de stijve kraag die de bewegingen van het hoofd belemmert. De nieuwe uniform zal den vliegers meer bewegingsvrijheid geven. Zij is geheel zwart en bestaat uit zwarte .ijlaarzen met een zwarte rijbroek, een zwarte open jas met een liggende kraag waaronder een wit overhemd met een zwarte das gedragen wordt. De tuniek wordt voltooid met een zwarte pet, zoodat onze vliegers, wanneer in de nieuwe unif-n-m gestoken zijn, eenige overeenkomst zullen vertoonen met de officieren van de Koninklijke Marine. °-Wr Sen Duits®! vliegtuig boven ons land. Nederland protesteert te Berlijn. De regeeringspersdienst meldt: Zaterdagmorgen te ongeveer kwart voor elf is op groote hoogte bü Nijmegen een vliegtuig van Duitsche nationaliteit onze grens gepasseerd. Dit vliegtuig werd ver volgens boven Gelderland, Utrecht en Zuid- Holland waargenomen. Te ongeveer kwart over 11 bevond het zich boven Den Haag. Eenige patrouilles jachtvliegtuigen zijn op gestegen. Bü de Duitsche regeering is legen deze schending van ons rechtsgebied geprotes teerd. Poolsche petroleumgebieden onder Duitsche controle. De correspondent van de „Times" te Boekarest meldt, dat vijftig Amerikanen, die bij de Poolsch-Roemeensche grens zijn aangekomen, bevestigden, dat Duitsche troepen het Zuidelijke gedeelte van het aanvankelijk door de Russen bezette gebied van Polen zijn binnengetrokken. De correspondent van de „News Chroni cle" te Boedapest schrijft, dat Duitsche troepen de spoorlijn, welke door het aan vankelijk door de Russen gecontroleerde gedeelte van Polen naar Roemenië leidt, bezet hebben en dat de Duitsche geheime politie in het geheele Zuidoosten van Ga- licië de Gpoe vervangen heeft. De cor respondent" "had den indruk, dat een corri dor van 40 kilometer breedte aan Duitsch- land wordt overgedragen. BELGISCHE SPOORWEG WAGONS NAAR DUITSCH- LAND. Belga meldt uit Brussel: Buitenlandsche bladen hebben een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk Duitschland aan de Belgi sche regeering zou hebben verzocht, het 10,000 spoorwagons te verhuren. In officieele Belgische kringen weigert men hieromtrent een verklaring af te leg gen. Men doet slechts opmerken, dat tus- schen België en de aangrenzende landen steeds een druk verkeer van rollend mate riaal heerscht, dat verband houdt met de behoeften van het handelsverkeer. Belga verneemt in industrieele kringen, dat zeer binnenkort verwacht kan worden, dat een aanzienlijk aantal Belgische wa gons naar Duitschland zal worden gezon den om met cokes en steenkolen te worden geladen. De invoer uit Duitschland is den laatsten tjjd aanzienlijk achter en vormt slechts 20 procent van het normale cijfer. Wanneer de moeilijkheden, die zich op het oogenblik ten aanzien van het verkeer - - IN DE BOEIEN VAN DEN STRENGEN WINTER. Kortgene, gezien van het Wolphaartsdijksche veer, Zondagmiddag twee uur. Als Sneeuwwitje, zoo blank en schoon, en als Doornroosje zoo onbereikbaar, ligt het mooie Noord-Bevelandsche dorp aan de overzijde van de Zandkreek. De veerboot kan sinds dagen niet meer varen, de ijs- en sneeuwmassa, die de Zandkreek bedekt, bleek echter nog te onbetrouwbaar om er een pad van oever tot oever over te maken en zoo is Noord-Beveland van deze zijde vrijwel onbereikbaar. Alleen met een roeiboot is, over een bijna ijsvrij gedeelte wat Noordelijker, nu en dan verbinding tot stand te brengen, doch dat gaat zeer lastig en kost veel tijd. De meeste reizigers, die naar den overkant willen, keeren, op het Wolphaartsdijksche veer gekomen, dan ook maar weer terug. De behoefte aan een brug op deze plaats doet zich de laatste weken wel zeer gevoelen! Weer minstens 119 slachtoffers van den zee-oorlog. Ook een Britsche torpedojager gezonken. De zee-oorlog heeft de laatste dagen weer vele slachtoffers geëischt Het juiste aantal dooden is nog niet bekend, doch reeds is men tot de zekerheid gekomen, dat er minstens 119 slachtoffers te be treuren zijn, 93 Engelschen, 17 Zweden en 12 Denen. 81 dooden. Officieel wordt uit Londen medegedeeld dat de Britsche torpedojager „GrenvUle" in de Noordzee is gezonken doordat hij op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Van de opvarenden zijn. volgens Reuter. 118 officieren en minderen aan land ge bracht. Van acht man weet men. dat zij om het leven zijn gekomen en 73 man worden vermist Men neemt aan, dat zij als verloren moeten worden beschouwd. De „Grenville" was een flottieljeleider van 1435 ton. die in 1935 tewater was ge laten. Van de geredden zijn verscheidenen ernstig gewond. OP TWEE MIJNEN GE LOOPEN Het Zweedsche stoomschip „Flandria", groot 1179 ton. op weg van Gothenburg naar Amsterdam, is op de Noordzee, hon derd mijl van IJmuiden, gezonken. Waar schijnlijk is het schip op twee mijnen ge loopen. Er hadden twee explosies plaats, waardoor de ..Flandria" in drie deelen brak Van de 21 leden der bemanning zijn er vier Zaterdagavond in de nabijheid van de Nederlandsche kust door het Noorsche ss „Balzac" opgepikt en naar Amsterdam gebracht. De vier geredden deelden mede. dat de 17 andere leden van de ..Flandria" moeten zijn omgekomen De explosies op de „Flandria" hadden plaats in den loop van j.I. Donderdag. De vier geredden hebben twee dagen en twee nachten, in bittere koude en zware sneeuwjachten op een vlot rondgedre ven. Door lichtseinen hebben zij tenslotte de aandacht kunnen trekken van de be manning van de Balzac" welk schip van Oslo naar Amsterdam onderweg was. Het Deensche ss „Tekla" (1215 ton) is gisteren voor de Noordoostkust van Schot land gezonken, naar men gelooft, tenge volge van het loopen op een mijn Een deel der bemanning is aan boord genomen door een Noorsch schip. Negen opvaren den worden vermist. EEN RAMPSPOEDIGE PROEFTOCHT. Het Britsche tankschip „Caroni River (7807 ton) dat na vernieuwd te zijn, een proeftocht maakte, is gisteren voor de Engelsche kust tengevolge van een ont ploffing gezonken. De opvarenden konden allen door een kustvaartuig aan boord worden genomen. Sommigen hunner zijn echter gewond. voordoen, zijn opgeheven, is waarschijnlijk een druk verkeer te verwachten en, gezien het gebrek aan wagons in Duitsch land, kunnen de grondstoffen alleen met Belgisch materieel in België worden inge voerd, Het is echter niet te berekenen, welk aantal wagons noodig zal zijn voor dit ver voer, dat. naar men zal begrijpen, niet in eens zal geschieden. CANADEESCH SCHIP GE TORPEDEERD. Een Spaansche treiler heeft in La Co- runa 26 opvarenden aan land gezet van het Canadeesche vrachtschip „Refreer". die opgepikt werden ter hoogte van kaap Finistere. Volgens de verklaringen dei- schipbreukelingen kwam de „Refeer" van Palestina. Het schip was op weg naar Glasgow In den Atlantischen Oceaan werd het aangehouden door een Duitschen on derzeeër en werd de lading onderzocht. De bemanning en de passagiers kregen be vel het schip te verlaten, dat onmiddellijk daarna tot zinken werd gebracht door de duikboot. Alle schipbreukelingen zijn Denen, be halve een Braziliaan en een Engelschman. ER WAS GEEN TIJD.... Het Britsche 1086 ton metende stoom schip ..Ferryhill" is op een mijn geloopen en binnen enkele minuten buiten de En gelsche Noordoostkust gezonken De ont ploffing kon aan de kust gehoord worden. Men gelooft, dat twaalf leden der beman ning verloren zijn Twee overlevenden zijn aan land gekomen. Het schip zonk zoo vlug. dat de bemanning geen tijd had om in de booten te gaan Het Engelsche ss ..Protesilaus" groot 9577 ton, is gisteren buiten de Westkust op een mijn geloopen De uit 60 koppen bestaande bemanning is aan land gebracht. Dertien hunner, voor het meerendeel Clii- neezen, hebben verwondingen bekomen. ZWEEDSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Reuter meldt uit Londen: Overlevenden van het Zweedsche stoomschip „Papala" dat ter hoogte van de Hebriden door een duikboot zonder waarschuwing tot zinken is gebracht, verklaren, dat een Britsch oorlogsschip twee granaten op de duikboot heeft afgeschoten en zeggen ervan over tuigd te zijn dat de tweede granaat de onderzeeer getroffen heeft De kapitein en de uit 35 koppen bestaan de bemanning van de ..Pajala' zjjn in een Schotsche haven aan land gebracht. Zij waren gered door een Britsch oorlogsschip na bijna twee uren in de reddingbooten te hebben doorgebracht De kapitein vertelde, dat zijn schip zich aan de Noord-Westkust van Schotland bevond, toen een duikboot aan de oppervlakte der zeer verscheen. De onderzeeer bevond zich op eenigen afstand maar* de Zweedsche vlag welke aan de zijkant was geschilderd, was verlicht en duidelijk zichtbaar. De onderzeeer dook onder en zonder eenige waarschuwing werd de Pajala eenige minuten later door een torpedo getroffen. Het schip zonk in 35 minuten De duikboot verscheen weer aan de oppervlakte, maar gaf zich in het geheel geen moeite de bemanning te hulp te komen, die echter in staat was zich in de reddingbooten in veiligheid te bren gen. De kapitein zeide nog. dat het oor logsschip de duikboot reeds eerder op den dag had waargenomen en aangevallen Een van Haugesund komend Noorsch s.s. heeft een opvarende van het Zweedsche schip Foxen (1304 ton), dat op de Noord zee is gezonken, aan boord genomen. De kapitein van het Noorsche .schip heeft ge seind, dat hem niet bekend is, waar de Foxen is gezonken en wat het lot van de rest der bemanning is.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 1