VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHEMSDDELBURGSCHE COURANT&GOESCHE COURANT predicatie SCHAKEN ZATERDAG 20 Jan. 1940 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiinni: KORTE DE SCHANDVLEK. Christus gaat door Jericho. Daar zit een mannetje in een boom, een mannetje met een jaquette aan, een dief met hoogen hoed, de tollenaar- generaal. Christus kent dien man. Elkeen kent dien man. Zacheüs is be kend in de huizen der kleine luyden, die hij heeft uitgemergeld. Zacheüs is bekend in de statige woningen, waar hij gevreesd en geeerd wordt als de weergaloos knappe financier, dien je te vrind moet houden. Iedere ambte naar zucht onder zijn stalen bewind, maar geen verzet zich, want Zacheüs weet ie veel. 'Zacheüs is kind in huis bij ministers en de hooge geestelijk heid. Want hij is wel een schurk, maar je hebt hem nu eenmaal noodig. Elkeen kent Zacheüs. Maar niemand heeft hem lief. 'Zacheüs is de schand vlek van Jericho. Er geschieden in eenzame men- schen soms vreemde dingen. Was het een lied of een woord dat hem zijn paleis uitjoeg, op de vlucht voor het zinnelooze lot? Nu loopt hij hulpeloos rond en herkent zijn eigen stad niet. Dan komt Christus. En 'Zacheüs, om dat andere, om dat vreemde vluch ten, vergeet zichzelf en klimt in 'n boom om tlem te zien en maakt zijn correcte jas groen aan de schors zon der het te bemerken. Want Zacheüs ziet alleen twee oogen, donkere vu ren, en hoort de andere stem: Za cheüs, Ik moet heden in uw huis blij ven. De menschen, die zich eerst vroo- lijk maakten („Zie toch, zie toch! de minister van financiën in een boom!), zij zijn nu verontwaardigd. Daar komt Christus door een stad en hij logeert bij de schandvlek! Wanneer God door een stad komt (en Hij komt altijd!), dan logeert Hij steeds bij de schandvlek die zichzelf vergeet. D.w.z. wie naar de kerk gaat, belijdt de schandvlek van zijn stad te zijn. Niet: ik ben vroom en word steeds beter; maar: ik ben leelijk en op de vlucht en zoek Uw oogen, Heer! F. ZEEUWSCHE KRONIEK PIETER LOUWERSE. Geboren fce Oost- en West-Sou burg 23 Jan. 1840. Overleden te 's Gravenhage 20 Aug. 1908. n. (Slot.) Wij schreven aan het eind van het vori ge artikel, dat Louwerse, nadat hij in 1888 wegens dooiheid het onderwijs moest verla ten, pas zijn werk voor de geheele Neder- landsche jeugd begon. Talrjjk zijn de door hem geschreven kin derboeken. Gesteund door een rijke verbeel ding was hij onuitputtelijk in zijn verhalen. In vele kindertijdschriften schreef hij op stellen. Tijdens zijn onderwijzerssehap was hij reeds redacteur van „De kleine Huisvriend' Later werd hij hoofdredacteur van_ het weekblad „Voor 't jonge volkje". Aan dit blad waren bekwame medewerkers en me dewerksters verbonden, onder de laatste ook zijn dochter Corrie. Het meeste werd echter door hem zelf geleverd. Toen het blad tien jaar bestond, kreeg hij van zijn jeugdige lezers en lezeressen een schrijfbu reau met album. Nog schreef hij alleen het weekblad „De kinderkamer" en met behulp van anderen „De kinderwereld". Vaak werkte hij tot in den nacht om klaar te komen. Zijn beschei denheid bleek uit het schrijven van arti kelen onder verschillende schuilnamen. Met den heer J. Schmal heeft hij uitge geven: „Voor 't jonge volkje", een leesboek voor de lagere school. Ook voor ouderen heeft hij verscheidene boeken geschreven. Zijn stof hiervoor putte hij vaak uit onze rjjke vaderlandsche geschiedenis. Zijn eer ste werk van dien aard was: Vlissingen in 1572, een boek, dat iedere Walchersche jon gen en meisje moet gelezen hebben. Nog noemen wij: Beste Vaar Tromp en Uit den Franschen tijd. Vooral heeft hij zich verdienstelijk ge maakt door zijn „Vaderlandsche Geschiede nis voor Jong- en Oud-Nederland", geïl lustreerd met 150 platen van Joh. Braaken- siek en anderen. Het is uitgegeven in groot formaat en telt bijna 500 bladzijden. Het is meer dan eens herdrukt. Op liet laatst van zijn leven gal hij uit: „Verhalen uit de Vaderlandsche Geschiede nis", geïllustreerd door zijn beide zoons. Dal een van deze, Jan geheeten, ook bekwaam was met het penseel, blijkt uit het portret, door hem van zijn vader gemaakt en dal hangt in het museum te Middelburg. Behalve prozaschrijver was P. Louwerse ook een verdienstelijk dichter. Samen mei E. Drenth heeft hij uitgegeven een bundei liedjes „Van Knop tot Bloem". Ieder kent zijn gedichten „Op de groote stille heide' en „Waar de blanke top der duinen", lie deren, die nog vaak worden gezongen. Ofschoon Louwerse reeds op jeugdige leeftijd zijn geboorteplaats heeft moeter. verlaten, was hij zeer aan Souburg gehecht Vaak kwam hy familie en vrienden opzoe ken, zoodat er tot zijn dood een hechte band is geweest. Zeer vele Hagenaars kenden den heer SCHETSEN VAN D'OEVE Den aren dag. Ja, dat was noe oal góed en wel, mae': den anderen dag, zie je. Je bin' gin 'olf méns, k' je je nachtruste nie' 'ehad eit. En je mot er op je tied uut, dat spreekt. Het werk kan nie' wachte' a' je beesten eit toch zéker nie'. Om te begunnen versliepe ze 't. Ze wie- re wakker van 't leven. De 'oenders stienge oal op een köoie voe' d' achterdeure te kae- kelen en om eten te vraegen. De koeien waere oalle viere nae' den dam van 't böo- gerdje 'ekomme en stienge te brullen da' 'l deur 'êel den omtrek klönk. Die vroege om 'emolke te warren. Zukke bêesten wete zö góed d'r tied 't bin, van dat angaende, net kleine guus. Merien en Kee waere der in een wup uut, wan' die 'oorden vanselft daarlik, a dat nie' göed gieng. Ze snokten gauw d'r góed an, gauw Merien de veinsters open, Kee koffiewaetei* op 't stel 'ezet, en, èn 't löopende de ëemmers 'epalct en tegaere gae' mellelte' en in 't verbiegaen een paer schep pen eten voe' d' oendres 'egooid. Twint ci ze onder de koeie zat, kwam dien voregen aevend wee' in Kee d'r ge dachten. Ze kust 't nog nie' laete te la chen. Die lui 6 van oalles mee-'ebrocht uut Surreksêe-e. Op 't leste van den aeven' zat te oal de venters mie' een pepiere steek o£ musse op, van oalder-'ande vurm en kleure. Dat stieng zóvee' bespottelik op dat boere- kap-'aer en die gröote, ronde, röoie Zuud- bevelan'-se koppen. Sommegste nog een gröote gele pepiere neuze op ok, maer oal- legaere wouwe ze dèt toch nie'. Ieder een stik of vier vaesjes 'ekrege', op oeroajepe- pier 'edrukt en mie' veugeltjes, en blommen der rond; die moste zez mie' z'n oallen zienge. Die waere dan toepasseluk op de kopere bruidegom en z'n bruid. Van: Hij minde reeds z'n Carolien Hij had haar o, zoo lief En Pa en Moe die wisten niets Van menig minnebrief. Dè' 's waer: dae' zegge de guus Poa en Moe, inplekke van voader en Moeder. Daer 't er nog een paer over an de stok 'ehad Ier zegge ze: ,,'t land van Surreksêe-e is ,,'t land van d' 'aage baamen", nêe-e, zei der een Tholenaer: „Thole', dèt is 't land van d' 'aage baamen, Schouwen is 't lancl van Poa en Moe". Eén van Dreister kwam toen nog mee de böoschap: „óns noeme de Tholenaers: „die van achter 't naegje". Die van 'ier die poepen dat moe' onder mekare uut laete veöhte. Die zatte der maer een bitje om te lachen. En 'eden ten daege zegge' ze nög: „Surreksêe-e is 't land van d' aage baamen en de. peele geetjes". Deze' atae' nie' voe' niks van óns in d' ouwe kronieken: „deis een hard nekkig volk". Ze waere nie gewend om te praten, 's ochens onder 't werk: Kee en Merien. En 'oewel a ter noe wat in d'r gedachlei. viel, daer ze 't is over wou, wachtten ze toch, toet da' ze an den taefel zatte. Ze zei je wè' 'ezie-e, dat die fermielje oal wal mee-'ebrocht Oal wat van koper. Eer prachtege röoktaefel en blompotten en eer. lampe. Meschien verwachte ze van óns ok wè' wat". Mae' Merien zei: „nêe-e 'oor, dae kom ik glad nie' over in. Ons ok gin röok taefel en óns ok van gin méns wat 'ehad". „Ja mae'," zei Kee, „óns nie' 'efeest. En a dat noe mode is bie ulder„Dan mot te zulder d'r eigen mode mae' volge. Ons gae te werke volgens ónze menieren". Ei daemee was dèt van de baene. De guus waere zeker ok zö vroeg nie' gae slaepe as anders. Ze wiere temissen nie' o] d'r gewonen tied wakker. Kee de kalk k eten 'egeve' en den taefel op-'ekelfd en c' stoepe 'edae en toen kust ze de bédden nie of gae' trokke, omdat die guus der nog öi lagge. As ulder bédde wè' vanselfst en ul der goed buten over de latte 'ange. Jongen- jongen, wat ze toch 'ezwêete. Ze dee' de mouwen van d'r 'emdrok aeverechs; onder d' oksels waere gröote rondten glad bleeuw uut-'trokke op de voerege. Die mocht wè' is een dagje op de latte bluven 'ange, net z' wel as Merien z'n vest en z'n broek. Bit! Ze was nog druk op doende, daer 'oorden ze dc guus roepe: „moeder, moeder". En toen was 't een gevraeg van weeskanten; „Oe ei dat 'egae om tuus te wachten? Oe laete bè je nae' bédde 'egae? Wien ei de deure op slot 'edae'? je gin ongelokken 'ehad of niks 'ebroke? Eit er gin méns an de deure 'ewist?" En die guus: „Oe laete bin julder tuus 'ekomme? Ik 't glad nie' 'ehoore en me bin toet ellef uren öp-'ebleve; me wou we wachte toet ëi je tuus kwam. En me gin êen ongelok 'ehad, as m'n kraelen bin 'espronge, mae' 'lc ze wee' 'erêesd. Me zóvee' lol 'ehad". En ze beguste olie drie-e te lachen, die guus en ze wouwe oal glieke an 't vertellen gae', mae' d'r moeder „ik zou der êest is uut komme k 'k joe was; ik kan glad nie' voddere mee m'n werk". Die twi jongers d'r göed a' an. Die waere van zolder 'ekomme en stienge te kieken k d'r moeder d'r stikken en kraelen wiglei en de gouwe knoppen en broekstik ken van d'r voader. Mae' dat mis je-rekten d'r eigen nog is lekker uut, ze zei: „è-gul! ik ligge nog zö lekker; ik bin nog glad nie' uut-'erust". „Toe misje, komt er noe uut; 'ti is maer één stap", zei Keetje, „dan ku' je de karrekasse nog is uut m'n musse torne, êer dé' je nae' schole gaet, wan' die is ok de ketel in. Toe gauw, m'n kind, je moeder eit 't zö druk". Toen kwam z' er dan an 't zuchtende uut-'eklomme.- Twint ze. d'r goed andee' en d'r moeder 't béddeof-trok praatten ze wee' vadder. Dat misje vroog Louwerse. Bijna iederen middag wandelde hy met zyn hond langs de buitenwegen om maar frisch en gezond te blijven voor zijn werk. Op één van die wandelingen, het was op den 2den Augustus 1908, is het vreeselyke gebeurd. Vol aandacht stond hy te kijken naar een groep jongens, die aan het voet ballen waren. Hoe graag sloeg hij de kin deren in hun spel gade. Nog geboeid door het voetbalspel en voor al door zijn doofheid merkte hij een aanko mende tram niet, toen hij van het trottoir den weg wilde oversteken. Hy werd aan gereden. Geheel bewusteloos werd hij door vreemden naar het ziekenhuis gedragen. Zijn trouwe metgezel holde alleen naar huis, waar het dier door een hartverscheu rend janken de huisgenooten in doodeüjke ongerustheid bracht. De heer Louwerse is niet meer tot be wustzijn gekomen. Aan de bekomen wonden overleed hij den 20sten Augustus 1908, oud 68 jaar betreurd döor velen, jong en oud- Zijn liefde voor kinderen was alzoo de oor zaak van zyn dood. Vele vrienden en vereerders waren bi' zijn begrafenis op Oud-Eik en duinen aan wezig. Door een Haagsch comité werd la ter op zijn graf een gedenkteeken geplaatst. Koningin Emma en Koningin Wilhelmina toonden door haar giften haar belangstel ling. Maar nog meer dan een gedenkteeken zullen zyn werken blijven spreken van den talentvollen schrijver. Zijn beide zoons heb ben de geschriften van hu» vader aan ch Provinciale Bibliotheek te Middelburg ge schonken. Wie dus iets van hem wil lezen, kan hier gratis terecht komen. Uit vele boeken van Louwerse blijkt zijr groote liefde voor zijn vaderland en voor het huis Van Oranje. Ook was hij zeer ge hecht aan Zeeland, in het. bijzonder aan zijn geboorteplaats Oost- en West Souburg. Opdat hy in deze gemeente ook niet zou vergeten worden en uit dankbaarheid voor hetgeen Louwerse geschreven heeft, werd voor hem op het Oranjeplein te Oost-Sou burg door een Haagsch comité een monu ment opgericht, bestaande uit een bronzen borststuk geplaatst op een voetstuk van hardsteen. Onder den naam P. Louwerse is een lief tafereeltje afgebeeld van lezende en luisterende kinderen. Het borstbeeld, dal zeer sprekend moet zijn, is geheel belangeloos gemaakt door den beeldhouwer F. Puype te Apeldoorn, ook een Souburgenaar van geboorte. Uil een eenvoudig gezin voortgekomen, had hij zich opgewerkt tot een degelijk kunstenaar. Het beeld van Louwerse was zyn laatste werk. Op Dinsdag 23 Januari 1912 werd het monument met eenige feestelijkheden onthuld. Op het dorp hadden zeer velen de vlag uitgestoken. Het was een echte Louwerse-dag. De voorzitter- Vi,»- het Haagsch comité was ds. A J. A. Vermeer, een bijzondere vriend van Louwerse Daar hij te. Koude- kerke was geboren en dus ook een Wal- chenaar was, was de vriendschap nog in niger Bij de onthulling werd behalve door ds. Vermeer nog gesproken door den Edelachtb. heer P. S Buteux. burgemees ter van Souburg en den heer C. van Weele, hoofd der openbare school en voorzitter van de Souburgsche feestcom missie. Ruim 500 kinderen van de openba re school en van de christelijke scholen zongen liederen van Louwerse Zij werden onthaald en elk ontving nog als blijvende herinnering een boek, door Louwerse ge schreven De muziekvereeniging verleen de ook haar medewerking* Zoo begeleidde zy een kieppermarsch, door de kinderen uitgevoerd en gecomponeerd voor deze gelegenheid door J IC C. Mantz te Mid delburg. De plaatselijke zangvereeniginger, zongen ook liederen van Louwerse. De plechtigheid werd bijgewoond door den beeldhouwer Puype.. een zoon, eer. zuster en een schoonzuster van Louwer se Deze laatste twee woonden tegenover heL monument. De heer J. Louwerse, de zoon van P. Louwerse dankte namens de familie voor de hulde aan zijn vader bewezen. Verleden jaar heeft het gemeentebe stuur in de omgeving van het monument een groote verbetering gebracht H'et lee- lyke ijzeren hek is weggenomen. In pas sende stijl is met oude steenen een zit bank voor het monument gemetseld Ver der werd het beeld een kwart draai naar rechts gekeerd, zoodat het nu uitziet o[. het geheele Oranjeplein. Zeeland en vooral Souburg kan trotsch zyn op P Louwerse. Laten wij dat loonen deer zyn boeken nog te lezen. R B. J. d. M, en Kee vertelden: dat er in ollebei de voorkaemers een gespiekerd klêed op de vloer lag, een róód pluze kleed over de tae fel in de möoie kaemer en stoelen, ok mie röod pluus, net as bie den ambachs'êer. En zukken möoien proenk op de schouwe en zövee' spinnegoed en nie' te vergeten: wat k ze zö-k' 'egete en 'edronken „Dae' kun óns glad nie' tegenop". Dat misje vroog; Dina een zwarte schorte an en eer. beste musse op?" „Nêe-e", zei Keetje, „eer lichte schorte en een musse mee zö 'r. nieuw-modiese Transvaalse kant, ei: reep ok vanselft, en een festontje an, in plekke van een punt. Mae' die bin as 'aege! zö art. Dae' was ik maer een ouwerwes do- katje bie, 'öor". Ze nam d'r musse op d'i 'and. „Een tuul is greeuw van z'n eigen zei ze, „mae' sterk; den dezen is k twintef jaer oud en daer is nog gin schiftje in". Z(' eigenwies meugelik kwam dat misje: „Zuk ke kleine musjes is glad gin mode mi' er op 't durp z' oal Transvaalse mussen op, dae' lopt er gin êen mi' mie een kries- kras". D'r moeder zuchtten is, ze zei: „je m'n kind, mae' nae' de mode kan ik nie' kie- ke. Ik nog zövee' goed liggende, dat mè' 'k toch öest versliete. En k' je oltied mae' tuus zit, liek as ik, ja: dan versliet je gin Zondags goed ok; dan raek je achter.... V, v. d. O. Niet steeds is de liefde bestendig van duur. In het jaar 1724 woonde in Veere een groot dronkaard. Dikwijls stond hy zyn vrouw, haar vader en ook nog wel eens an dere personen naar het leven. Het was waarlyk te vreezen, dat er nog eens een groot ongeluk zou gebeuren. Ten einde raad verzocht zyn vrouw den 13den Octo ber 1724 aan Burgmrs en Schepenen haai man op den Montfoorlsen toren gevangen te zetten „tot tijd en wyle hy op een Oost- indisch schip voor eenig employ souden kon- nen werden gebragt om met het selve naar Indien te vertrecken". 20 October werd besloten den man ge vangen te nemen en reeds 25 October werd goedgunstig beschikt op het overige van het adres. Met de uitvoering van het be sluit werd waarlijk niet gedraald: immers reeds den 27en October maakt de baljuw aan haar Ed: Achtb: bekend, „dat door desselfs schout pede legato vanden montfoortschen Thoorn was gebragt op eer. vande gereet leggende Oost ïndische sche pen". Bij het lezen van «en en ander rijst dc vraag, of de kapitein van dezen Oost-In diëvaarder wel heel blij zal zyn gewees' met zoo'n aanwinst voor de bemanning. E~ kan zeker ook uit worden afgeleid, dat dc aanmonstering niet altijd een vlot verloot had, maar het is mede duidelijk, dat op ve le schepen de bemanning zeker niet op eer. hoog zedelijk peil stond. Dit laatste blijk' ook nog nader uit den brief, dien Nehemia de Vin aan zijn vader Adriaan, den school meester van St. Laurens schreef. Nehemir was toen (1717) derde meester op een schij- liggende op het Vlakke en gereed om naar Indië te varen. Men vindt den brief voor een deel berijmd in „Den Gezalvder. Christen" van Adriaan de Vin. Nehemia klaagde er over, dat het bynr onmogelijk was om eens wat te lezen of te schrijven voor tijdverdrijf. Het gedicht ver meldt dit als volgt: ,,'t Is niet om doen want elk is baas, En ider toond om 't meest geraas; Met tieren, schelden, vloekken, zweeren: Met 't last'ren van den naam des Heeren: Met kyven, vegten, en al 't geen Een godlooz mensche heeft gemeen. Een dergelijke straf moest iemand var Westkappel ondergaan. Ten bewijze daar van het volgende uit het Oud-archief van genoemde stad: „Aan de agtbare Heeren Burgemeesters en Scheepenen der stad Westcappelle Geeft oodmoedig te kennen huys- vrouw van alhier woonagtig dal des suppliantes gemeld man voornoemde seedert eenigen tijt herwaarts zeer onordentelyk zig heeft gedragen niet alleen teegen de suppliante maar ook tegen an dere Lieden zelfs in zoo verre dat den zei ven over zijne gepleegde brutaliteyten dooi den heer Bailluw deser stad is geapprehen- deert. En alsoo den gemelden doo- zyne ennorme handelwijze niet alleen een gansch onnut meubel is voor de mensche lyke Samen leevinge in 't gemeen maar ook in 't bijsonder voor de suppliante en sijn< kinderen te meer daar men regtmatigc vreese heeft, dat den selven in plaats van beter nog vry erger zal worden, en dut zoo den zeiven los gelaaten wort niet an ders van te wagten is dan groote Ongeluk ken. Soo neemt de Suppliante de vrijheyd zif te keeren tot u agtbare oodmoedig versoe- kende U agtbares authorisalie omdes sup pliantes gemelde man voornoemde met een der eerst vertrekkende Scheepen na oostindien te zenden, als meede omme den selven zoo lange te houden in apprehensie tot dat hy na het Schip wert getranspor- tert en eyndeiinge tot het gemelde transport te verleenen de sterke hand van Justitie." Het verzoek werd 20 December 1760 in alle deelen toegestaan. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR 3e week 1890. Van de commissie voor de rèunie ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan der R.I-I.B.S. te Middelburg is voorzitter de heer Herman Snijders, de heer A. de Vulder van Nocrden penningmeester en de heer H. L. Gerth van Wijk, secretaris. De lijst tot aanbeveling voor raads heer in het hof te 's Gravenhage bevat o.a. den naam van E. P. Sohorer te Middelburg. Uit het jongste nummer van de Oor logskreet het orgaan van het Leger des Heils waarin een gedrukte toon heersclit, olijkt dat het leger hier te lande achteruit gaat, wat aldus woi-rR u tgeürukt: „vVe jalen, daalen, daaalenn!!!" Te Amsterdam slaagde voor het twee de natuurkundig examen de lieer P. Jansen van Vlissingen. De lijkverbranding neemt in Engeland meer en meer toe. Sedert Mei jl zijn onge veer vijftig lijken verband. De onkesten be dragen ongeveer 15 pd. st en zijn dus voor de lioogere en middelklassen lager dan die van eene gewone begrafenis. Ds. P. J. W. Klaarhamer te Middel burg heeft bedankt voor het beroep naar Den Haag en ds. H. Vermaas te Yerseke voor Biezelinge. EEN VOORHISTORISCH SCHEERMES. De bekende Berlijnsche tooneelspeler en filmacteur Heinrich George heeft zich on langs laten scheren met een mes,.dat min stens 3000 jaar oud is en nog al wat bramen vertoonde. Het was n.l. een scheermes, dat een voorhistorische Germaan in Sleeswyk- Hclste n heeft gebruikt. George verklaarde na afloop van de rasp- partij, dat hy het idee had, dat hij met een nieuw mes was geschoren. Men vreesde dat hy een infectie zou oploopen, doch de barbier heeft hem niet gesneden. Toen George van deze veronderstelling hoorde, zei hy: Welnu, dan was ik niet op het veld van de kunst, maar op dat van het voorhisto risch onderzoek gesneuveld. UIT EEN OUD KOOKBOEK, OUD KOOKBOEK. Trikkadellen die excellent zyn. Neemt gehakt vleesch, en kruim van witte brood dat in de melk te weeken heeft gelegen, doet er behoorlijk foely, zout en wat peper bij, dsg van het laatste niet t.e veel om dat het niet mag doorsteken; kneed dit alles met een Ey ter degen aan malkan deren; ook kan men daar gesnedene dunne stukjes van een versche c troen of orange appel onder kneeden: maakt 'er dan ronde ballen van, en fruit ze bruin in goede booter, in een pan, daar men weinig vuur onder, en veel vuur boven op doet, dan blijven ze zoo ligt niet aan de pan vast zit ten; keert ze geduurig om, bedruipt ze wel, en laat-ze wel hruin maar niet al te bruin worden; is excellent. Huismiddel van dc Groot-Hertoginne van Toscane, dat aanstonds de pijn in de maag wegneemt. Neemt 3 drachmaas Gom Tocamahaca, en drie drachmaas Balsem van Peru, kneed dit wel door een met brandewijn; zet het dan op 'l vuur tot dat de brandewijn vervlo gen :s; smeert het dan op een zeem-leer, en legt het op de Maag, is excellent. REDACTEUR: J. M. MULLIé, Middelburg. Vrijdag 12 Januari gaf op de Middelburg- sche schaakclub de volgende uitslagen Le zien: Groep I: J. C. Lavooy—K. Maartense afgebr. J. de BaareJ. F. Heemskerk 01 J. ScheltensH. J. Kraak Groep II: G. v. d. Ploeg—R. v. d. Harst1—1 H. WitvoetD. de Vos 01 C. J. StoelC. de Quartel 01 We laten thans nog een partij volgen uit den Kerstwedstryd van den Z.S.B. Gespeeld in groep 1, derde ronde. Wit: J. F. HEEMSKERK. Zwart: JOH. BARENDREGT. Siciliaanschepartij. 1. e2—e4 c7—c5 2. Pgl—f3 PbS—c6 3. d2—d4 c5 x d4 4. Pf3xd4 Pg8—f6 5. Pblc3 e7e6 Nu is het zoogen. Si- ciliaansch Vierpaardenspel ontslaan. 6. Pd4b3 gebruikelijker is hier: 6. Pdb5 Lb4 7. a3! Lc3:t 8. Pc3: d5 9. Ld3 de4: 10. Pe4: Pe4: 11. Le4: Ddl:t 12. Kdl: en wit staat iets beter. Minder aan te bevelen is 7. Lf4 of 7. Pd6t. 6LfSb4 7. Lel—d2 0—0 8. Lfld3 d7d5 9. Ddl—e2 d5—d4 10. e4e5 Pf6—d7 11. Pb3xd4 Pd7xe5 Na 11Pd4: volgt 12. De4! 12.Pd4 x c6 Pe5xd3t 13. c2xd3 b7xc6 14. De2—e4 Dd8—d6 15. a2—a3 Lb4xc3 Hier verdiende het wellicht aanbeveling de looper terug te trekken. 16. Ld2xc3 LcS—a6 37. 0—0—0 TIS—dS 18. Kcl—c2 Dd6d5 19. Dc4—e3 TaS—h8 20. De3g3 17f6 wel wint Zwart dezen pion terug, doch tevens volgt een groote li quidatie. 21. Lc.3xf6 La6xd3i 22. Tdlxd3 (na 2-2. Kcl volgt b.v. 22Tb7 23. LdS:? Dc4t 24. Kd2 Dc2t 25. Ke3 De2f 26. Kd4 De4t 27. Kc3 Tb3t 28. Kd2 De2i 29. Kcl Dc2 mat) 22Dd5xd3f 23. Dg3xd3 Td8xd3 24. Kc2xd3 g7xf6 25. b2—b4 Tb8—b5 26. Thl—cl Tb5d5t 27. Kd3—c3 KgS—f7 Hier werd tot remise besloten. In een partij uit den winterwedstryd te Middelburg, kwam het na den 28e zet van Zwart tot onderstaande stelling: Stand na 28ThSd8? Zwart: J. F. HEEMSKERK. a b c d e t g h Wit: A. DANIëLSE. Wit zette hier foutief voort met 29. Dd2c3, inleiding tot een manoeuvre, waar bij hy zyn kostbaren c-pion verloor. De par tij eindigde tenslotte in remise. In boven staande stelling kon Wit op eenvoudige ma nier winnen, en wel als volgt: 29. Dd2xd8! De7xd8 30. c6—e7 DdS—c8 31. Lb3e6DcSxe6 32. c7—c8D en Wit heeft de kwaliteit meer.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 9