VLAAMSCHE KRONIJK UITJEj'ERS GEMENGD NIEUWS NORTH CTATI XLIX. PASSIEVE VERDEDIGING. Sedert geruimen tijd heeft de Brus- selsche agglomeratie zijn passieve verde diging tegen eventueele luchtaanvallen. Meestal met steun van de gemeentebe sturen werden in verscheidene voorste den groepen van vrijwilligers opgericht, die zich oefenen om, samen met politie en brandweer, hulp te kunnen bieden bü gasaanvallen en beschietingen uit de lucht. Het gebeurt zlefs dat die „passievers" zoo sterk gaan doen alsof het echt is, dat de burgers ongerust gaan worden en er een zekere paniek ontstaalt. De pers heeft zich dan ook al gerechtigd geacht de verdedigers tot wat meer kalmte bij hun oefeningen aan te manen Kortelings werd bijv. in de Brusselsche voorsltacl Schaarbeek zoo'n oefening in passieve verdediging gehouden Doch toen de menschen die gemaskerde en zonder ling toegetakelde vrijwilligers zagen aan rukken met ziekenauto's, brandbluschtoe- stellen en wat er allemaal bijhoort, meen den ze dat de vijand voor de poorten van Brussel sitond en moesten de oefeningen worden geschorst! De Sehaarbeeksehe vrijwilligersbrigade treft eigenlijk daarvoor geen schuld tenzij misschien alleen deze voor de hand liggende reactie van het publiek niet te hebben voorzien want de oefeningen waren tevoren aangekondigd Maar het eigenaardige deed zich voor, dat men schen, die later verklaarden de aankondi gingen dezer oefeningen wel gelezen te hebben, daaraan niet dachten toen zij ze zagen gebeuren. Maar wat gezegd van het gemeentebe stuur van die andere voorstad: Etterbeek? In die gemeente met dien leeljjken naam heffen eiken eersten Maandag van de maand de sirenen, die in geval van een dreigenden luchtaanval de bevolking moe ten waarschuwen, hun alarmgeloei aan Iedereen weet dat dit slechts een oefening is en niemand maakt er zich ongerust over als dat naargeestige geluid over de daken komt aangezwollen. Maar nu Zondagochtend werd Etterbeek vergast op een niet-aangekondigde bui tengewone hei'haling van dat onheilspel lend concert Men kan zich voorstellen welke de reactie was van het publiek, dat ten overvloede juist in deze dagen, met de intrekking der militaire verloven en andere strengere militaire maatregelen, nu niet bepaald in de gewenschte stem ming was om kalmpjes naar die offici- eele noodkreten te luisteren. En of er dan ook later, na den eersten angst, gepro testeerd werd tegen dit tactloos optreden Wat Brussel-stad zelf betreft ook daar werden maatregelen getroffen. Het ge meentebestuur heeft opnieuw een oproep tot de bevolking gericht voor het aan werven van vrijwilligers, d:e bereid zou den zijn in geval van nood de plaatsen in te nemen van de stadsbedienden en stads- werklieden. die onder de wapens werden geroepen Eigenlijk heeft het gemeentebestuur het recht de vereischte arbeidskrachten op te eischeR, maar voor een veelzijdige werk zaamheid, zooals die van een gemeente als Brussel, zou dit niet alleen erg om slachtig zijn maar ook van niet zooveel waarde zijn als het beroep doen op de burgerzin der inwoners. In werking. Den geheelen ochtend was de heldere hemel boven de hoofdstad vervuld van het geronk der vliegtuigmotoren. Maar omdat dit zoo goed als iederen dag het geval is wekte het ook ditmaal geen bij zondere belangstelling. Men geraakt met dit lawaai vertrouwd, zooals met de ande re geluiden van de straat Er is al een heel bijzonder, ongewoon, of ook een zeer sterk lawaai noodig om de aandacht te trekken. Dat „bijzondere" kreeg men nu echter rond den middag te hooren, ergens in de omgeving van Brussel En onmiddellijk richtten zich duizenden blikken van op straat of door de ramen hemelwaarts Vruchteloos echter: nielt zelfs maar een klein stipje viel in het blauwe uitspan sel waar te nemen. E was, zonder ëenige beeldspraak gezegd, geen vuiltje aan de lucht. Het was alsof de he mei zelf aan het ronken was gegaan, of daar, achter de zeldzame dunne' wolkjes zware, la waaierige machines hingen te daveren. Toen gebeurde wat in de officieele me- dedeelingen heet: het in actie treden van het luchtafweergeschut. Zeer veel soeps was het niet. Sommigen hoorden een paar doffe knallen, anderen, meer bevoorrech ten, kregen daarbij nog enkele witto wolkjes te zien, die, ongevraagd ongewei- gerd, eensklaps openspatten in de lucht. En daarmee was voor Brussel dien dag de. eerste afdeeling van de actie in lucht afgesloten. Des namiddags: opnieuw zulk geronk, maar nu niet ergens in de omgeving, maar vlak boven he!t hart van de stad. Het was het uur, waarop de heeren het café naast de beurs verlaten, waarop de dames hun boodschappen doen. van het eene warenhuis naar het andere, om daar het geduld der winkeljuffers op de hoog ste proef te gaan stellen. En dies had de hemel nu veel bekijks, want alle heeren en dames wilden na tuurlijk straks kunnen vertellen, wat er te zien was geweest. En ze zagen op zeer, zeer groote hoog te een vliegtuig, dat daar rustig rondtoer de en waarvan men, om weer met de of ficieele mededeelingen te spreken, de na tionaliteit niet kon vaststellen." „Het heeft machinebreuk" zeiden de eenen. „het neemt foto's" beweerden de anderen en misschien zou men nog eei dozijn andere redenen hebben gevonden voo; het trage, rustige toeren van het vlieg tuig. als zich niet een ander machtiger, nabijer, geronk vati den anderen (kant der stad had doen hooren: daar daagden drie vliegtuigen op, geen rustige toeris ten, maar jagers in volle snelheid. Prijsverhooging en inkomstenverhooging. Men realiseert zich nog veel te weinig, hoe zwaar de te brengen offers zullen zijn. Een medewerker van „De Nederlander" (c.h.) vestigt de aandacht op de ingetre den prijsstijgingen, die soms door loonsver- hooging gevolgd werden. In December ble ken 200,000 arbeiders, werkzaam in 20 a 25,000 ondernemingen in eenigerlei vorm een loonsverhooging te hebben ontvangen. De verhooging bedroeg meestal 5 maar soms meer. De Staatsmijnen b.v. gaven 10 De schrijver betoogt, dat de regeering wel tot zekere hoogte, maar nimmer ge heel de prijsstijging kan tegengaan en stelt de vraag: Moet de prijsstijging worden ge volgd door inkomstenverhooging teneinde hetzelfde levenspeil te kunnen handhaven? „Wij raken hier de vraag van de „nood lottige spiraal". Men bedoelt hiermede dat de prijsstijging, die wordt gevolgd door een evenredige inkomstenverhooging een nieu we prijsstijging zal veroorzaken, die dan opnieuw tot een dienovereenkomstige in komstenverhooging zal moeten leiden enz. Het prijspeil zal dan spiraalsgewijze steeds hooger worden opgeschroefd. Het gevolg van deze noodlottige spiraal is zeer reëel. Wanneer zij eenmaal gaat wei-ken, kan zij op den duur gemakkelijk leiden tot inflatie, d.w.z. tot waardever mindering van het geld. Het land verarmt en de bezitters van een vast inkomen, die de waardedaling niet door een verhooging van hun inkomsten kunnen afwentelen op anderen, worden de dupe. Waartoe dit pro ces in zijn ergsten vorm tenslotte kan lei den herinneren de ouderen onder ons zich ongetwijfeld uit de jaren vlak na den we reldoorlog in verband met de gebeurtenis sen in Duitschland. Wat staat ons nu te doen? Daarop is maar één antwoord mogelijk: wij zullen ons verbruik van artikelen waaraan schaarschte is onherroepelijk moeten in perken. Het zou ook wel een wonder zijn als het anders ware. De menschheid kan niet haar welvaartsbronnen kapot slaan en toch een zelfde welvaart blijven genieten. Men tor pedeert elkanders schepen; men snijdt el- kaars handel af; men onderhoudt millioe- nen-legers, die niet werken maar vernieti gen; men richt de productie niet op ver meerdering van welvaart maar op verdel ging enz. Hoe langer deze vreeselijke ramp duurt, hoe grooter de desorganisatie der productie en hoe sneller de prijsstijging. Vermindering der welvaart is dus helaas niet te vermijden. Gesteld, men zou het pro- beeren, dan zou men iedere prijsverhooging door een overeenkomstige inkomstenver hooging moeten doen volgen, teneinde het levenspeil gelijk te houden. Zou dit geluk ken? Immers neen. Een prijsstijging van een product bewijst, dat er van dat pro duct minder beschikbaar is. Er kan dus minder van worden gekocht. Verhoogt men nu de inkornsten der consumenten, zoodat ieder het product in dezelfde hoeveelheid kan blijven koopen, dan is het gevolg al leen maar, dat het product verder in prijs stijgt, net zoolang tot een zekere aantal koopers is afgevallen. Hier gaat, als men niet oppast, de noodlottige spiraal weer werken. De vraag is dus niet: wordt onze wel vaart mindér? Dit staat vast. De groote vraag is, hoe kan worden bereikt, dat de onvermijdelijke welvaartsvermindering over de verschillende groepen der bevolking zoo rechtvaardig mogelijk wordt verdeeld. Als groep hebben ongetwijfeld de gering ste economische draagkracht de werkloo- zen. Zoolang de toestand van 's lands finan ciën het maar eenigszins toelaat, zal daar om een prijsverhooging der eerste levens behoeften, door een steunverhooging moe ten worden gevolgd. De onlangs toegepaste steunverhooging van 5 was dan ook een daad yan wijs beleid. Meer economische draagkracht als groep hebben de werkende arbeiders. Hun aan deel in de productiekosten is zeer belang rijk, ongeveer 50 Pogingen om iedere prijsverhooging door een loonsverhooging te compenseeren, zijn daarom uiterst ge vaarlijk. De noodlottige spiraal gaat dan werken. Een glijdende loonschaal, die het looncijfer zonder meer doet stijgen, even redig met de kosten van het levensonder houd, is daarom verwerpelijk. Zij kijkt al leen naar de statistische cijfers en negeert den bedrijfstoestand, die bij de Ioonsbepa- ling mede een belangrijke rol moeten spe len. Naar onze meening zullen loonsverhoo- gingen dan ook bij de prijsverhoogingen moeten achterblijven. Bij de toepassing van dezen regel zal men nog onderscheid moe ten maken tusschen hooger en lager be loonde arbeiders. Er zijn bedrijven waar de loonen slechts weinig boven de steunnor- men uitgaan. In dat geval zal eerder tot een loonsverhooging moeten worden beslo ten dan in bedrijven met een relatief be tere belooning. Maar loonsverhoogingen als thans zijn gegeven van 10 terwijl de prijsstijging zooveel minder bedraagt, zijn in ieder geval misplaatst. Meer economische draagkracht als groep dan de werkende arbeiders hebben de amb tenaren. Hun inkomen mag dikwijls be scheiden zijn, zjj zijn er als regel van ver zekerd. Werkende arbeiders vallen als De uitwerking op den eenzame daar hoog in de hoogte liet niet lang op zich wachten. Met een machtige rookpluim steeg hij, alsof 't maar niets was nog hooger dan hoog, nam aldus afscheid van Brussel en verdween achter een witte wolk, die daar blijkbaar op hem te wach ten hing. Op straat was daarmede de belangstel ling deerlijk verflauwd. Misschien dachten sommigen aan de don kere stormvogels boven Helsingfors... Tenzij men heelemaal niets dacht en het geraas der vliegtuigen zich in on: dagelijksche leven heeft ingeburgerd als de khaki-klèur der militairen en knallen der auto s Hendrick de Vlamingh. werkloozen terug op het levenspeil der ge- steunden. Voor de ambtenaren dreigt dit gevaar als regel niet. Onder deze omstan digheden zou het onjuist zijn prijsverhoo ging direct door salarisverhooging te doen volgen. Salarisverhooging stelt aan 's lands financiën, die door de defensiemaatregelen toch reeds zoo beproefd worden, zware eischen. Ook zij brengen de noodlottige spi raal gemakkelijk in beweging. Tenslotte is daar de groep der welgestel- den. Uiteraard moet van hen 't zwaarste offer worden gevraagd. De kosten der mili taire verdediging van Nederland zijn enorm. De leeningen, die daarvoor moeten worden aangegaan zullen tientallen millioenen per jaar aan rente en aflossing vragen. Welnu, de inperking van het verbruik, die ook voor de welgestelden noodig is, zal vooral in de op hen te leggen belastingen moeten wor den gevonden. Al zal men daarbij wel moe ten begrijpen, dat het aantal welgestelden relatief gering is, zoodat het uiteraard on mogelijk is het Staatsbudget te doen slui ten zonder nieuwe belastingen ook van de massa te vragen. Offers naar draagkracht, ziedaar de eisch van dezen tijd. Naar onze meening realiseert men zich in ons land nog veel te weinig, hoe zwaar de te brengen offers zullen moeten zijn." VOOR OPLEIDINGSSCHOLEN VOOR DE LUCHTVAART IN DUITSCHLAND. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In de fabrieken van de Duitsche luchtvaart industrie zijn sinds eenigen tijd vliegtechni sche vooropleidingscholen ingericht, waar begaafde leerlingen van volksscholen kos teloos kunnen worden opgeleid tot gespeci aliseerde vakarbeiders op het gebied van den vliegtuigbouw, tot mecano's en ook tot piloten. HET REDDEN VAN DRENKELINGEN TIJDENS VERDUISTERINGSOEFENINGEN, Hoe dient onder zulke om standigheden gehandeld te worden? Het vraagstuk van de verduisterings proeven heeft, bij den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen be langstelling gewekt ten aanzien van het stadpunt, dat ingenomen moet worden bij hulpverleening aan een bij een verduis teringsproef te water geraakte auto, waar in zich personen bevinden Volgens voor schriften, door den bond gegeven, is het noodzakeiijk dat zoo mogelijk ide be stuurder tijdig licht inschakelt, opdat even tueele redders den' stand van den wagen kunnen herkennen Begrijpelijk is, dat in normale gevallen bij reddingspogingen nog een flink gebruik zal worden gemaakt van eventueel beschikbkre schijnwerpers Deze situatie wSrdt geheel anders, in dien een plaats of stad aan een verduis teringsproef is onderworpen, waarbij een algeheele duisternis overal intensief zal worden nagestreefd De vraag is nu. wat staat den redders 'te doen onder zulke omstandigheden Uit dien hoofde zal de Nederlandsche bond tot het redden van drenkelingen, secretariaat: Van Woustraat 1, Amsterdam Zdoor autoriteiten gaar ne worden ingelicht, hoe onder dergelijke omstandigheden gehandeld kan worden, zonder een bepaald verbod te overtreden De bond acht dit vraagstuk bij zijn uit gebreide pogingen om het redden van drenkelingen uit te water geraakte auto's te bevorderen, pogingen, die blijkens rap porten veelal op welslagen hebben kunnen rekenen, van zeer groot belang en ziet met vertrouwen de medewerking inzake beant woording op bovengestelde vraag tege moet DE VOEDSELVOORZIENING IN WARSCHAU. Het D.N.B. meldt uit Warschau: De chef van het district Warschau heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarin strenge straffen worden gesteld op het vragen van ongerechtvaardigd hooge prijzen of van prijzen boven de vastgestelde, zulks ter be veiliging van de voeding der Warschausche bevolking. De voor een deel zeer hooge le- vensmiddelenprijzen zijn reeds op grond van deze verordening verlaagd tot een gerecht vaardigd peil of zullen spoedig dit peil be reiken. Een bijzondere taak blijft daarbij voor de Duitsche autoriteiten, de bevol king te voorzien van de belangrijkste voe dingsmiddelen. Zoo is er bijv. voor gezorgd, dat door regelmatigen toevoer in de eerst volgende maanden de ergste lacunes, zoo als bü rogge, opgevuld worden. Hand in hand daarmede gaat een speciale verzor ging der bevolking van Warschau. In de vorige week alleen werden 2 millioen zloty ter beschikking gesteld voor ondersteunin gen, zoodat dagelijks honderdduizend Polen voor slechts 20 groschen van het noodige konden worden voorzien, een aantal, dat in de volgende twee weken zal stijgen tot honderdzestigduizend. DE MILITAIREN VAN URK ENT LEMMER AANGEKOMEN. De vijftig militairen, die gisterochtend van Urk zijn vertrokken, zün des middags omstreeks half vijf in Lemmer aangeko men. Een der militairen was onderweg onwel geworden. Met een ijsvlet, die zich toeval lig ter plaatse bevond, is hij naar Urk te ruggebracht. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN DUITSCHLAND. Te Krakau is een personentrein op een goederentrein ingereden. Vijf personen kwamen om en tien werden ernstig gewond. Voorts werden nog verscheidene personen licht gewond. Dit is het elfde ernstige spoorwegongeluk in Du'tschland of de bezette gebieden sedert i November. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 21 JANUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414,4 m. 8 55 VARA. 10,00 VPRO. 12,00 AVRO. 5,00 VPRO 5,30 VARA. 8,0012,00 AVRO. 855"Gram. 9,00 Ber. 9,05 Tuinbouwhalf- uur. 9,30 Orgelspel. 9,40 Causerie. 9,59 Ber. 10 00 Voor de kinderen. 10,30 Vrijz. Herv. Kerkd. 12,00 Causerie. 12,25 AVRO-Amuse- mentsork. en soliste. 12,45 Ber. ANP., Sram. 100 AVRO-Amusementsork. en soliste. 1.3U Causerie. 1,50 Gram. 1,55 Declamatie. 2,00 2,27 Boekenhalfuur. 2,30 Concertge- bouwork. en solist. (Ca. 3,10 Filmrubriek). 4,30 AVRO-Dansork. 4,55 Sportn. ANP. 5,00 Gesprekken met luisteraars. 5,30 Voor de kinderen. 6,00 Bravour en Charme. 6,30 Sportpr. 6,45 Sportber. ANP., gram. 7,00 VARA-Kalender. 7,03 Schuldig of onschul dig. 7,28 Rosian-ork. 8,00 Ber. ANP., mede deelingen. 8,20 Gram. 8,40 Hersengymnas tiek. 9,10 Omroepork. 9,35 Radio-tooneel. 10,10 Omroepork. en solist. 11,00 Ber. ANP. 11,1012,00 Gram. HILVERSUM H 301,5 m. 8,30 NCRV. 9,30 KRO. 5,00 NCRV. 7,45— 11,15 KRO. 8,30 Morgenw. 9,30 Gram. 10,00 Hoogmis. 11,15 Gram. 12,15 Causerie. 12,35 Gram. 12,45 Ber. ANP. 1,00 Lez. over Jean de Ra cine. 1,20 Musiquette. 2,00 Vraag en ant woord. 2,45 Gram. 3,00 Rotterdamsch Phil- harm. ork. en soliste (opn.). 3,20 Gram. 3,45 Vervolg conc. (opn.). 4,00 Rococo-oc tet. 4,30 Ziekenhalfuur. 4,55 Gram. 5,00 Ge wijde muz. (gr. pl.)5,50 Ned. Herv. Kerkd. Hierna: Gewijde muz. (gr. pl.). 7,45 Ber. 7,50 Gram. 8,00 Ber. ANP., mededeel. 8,15 Vroolük progr. 9,00 Radio-tooneel m. prijs vraag. 9,20 Gram. 9,30 KRO-ork. 10,30 Ber. ANP. 10,40 Epiloog. 11,00—11,15 Esperan- tonieuws. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6,20 n.m. ook 342 m). 11,50 BBC-Schotsch orkest. 12,30 Causerie. 12,45 Harry Engleman's kwintet en solist. 1,20 Ber. 1,30 Orgelspel. 2,25 Northumbrian-Zangers, Newcastle- strykkwartet en solist. 2,35 Voor tuinlief- hebbers. 2,50 „The Bohemians". 3,20 Sted. ork. van Birmingham. 4,20 Ber. 4,35 Gevar. progr. 5,05 Pianovoordr. 5,35 Kinderuurtje. 6,20 Ber. 6,35 Causerie. 6,55 Willie Walker octet. 7,20 BBC-ork. 7,55 Orgelspel. 8,15 Kerkd. 9,00 Liefdadigheidsopr. 9,05 Zang. 9,20 Ber. 9,35 Selectie uit de operette „La vie parisienne". 11,55 BBC-Salonork. 12,20 —12,35 Ber. RADIO-PARIS 1648 m. 12,05 Zang. 12,35 Pianovoordr. 1,05 Fluitvoordr. 1,35 Zang. 2,00 Gram. 2,05 Cellovoordr. 2,30 Hoorn- voordr. 3,35 Loewenguth-kwartet. 4,20 Zang. 4,35 Chansons. 4,50 Radio-tooneel. 9,05 „Pas sur la bouche", operette. 10,20 Progr. gewijd aan Granada. 11,05 Strijktrio. 12,05—12,20 Gram. KEULEN 456 m. 5,20 Havenconc. 7,3C Gram. 8,50 Lit. muz. progr. 9,20 Gram. 9,50 Volksliederen. 10,20 Vroolük progr. 11,20 Leo Eysoldt's ork., solisten en pianoduo. 1,15 Muz. tuschenspel. 1,35 Pop. conc. 2,45 Muz. tusschenspel. 3,20 Verzoekconc. 7,3511,20 Zie Deutschlandsender. BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 9,20 Gram. 10,20 Vroolük progr. 11,35 Orgel- conc. 12,05 en 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Van Dame-septet. 1,50—2,20 Gram. 2,50 Spel met muz. 4,50 Pianovoordr. 6,35 Viool en pi ano. 7,20 Gram. 8,20 Bont progr. 10,30 Frag menten „Costi fan tutte", opera (gr. pl.). 11,2012,20 Jazzmuz. (gr. pl.). 484 m: 9,20 Gram. 10,20 Belgisch progr. 11,20 Kon. koor „Roland de Lattre". 11,35 Gram. 12,05 Pianovoordr. 12,35 Gram. 12,50 en 1,30 Radio-ork. 1,552,10 Gram. 2,50 „Mis Helvett", operette. (3,454,05 en 4,55 —5,15 Militair conc.). 5,50—6,20 Radio-too neel. 7,15 en 7,35 Gram. 8,20 Voor de sol daten. 8,50 Cabaretprogr. 9,35 Radio-ork. en soliste. 10,30 Radio-ork. 10,50 Omroepdans- ork. 11,2012,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER 1571 m. 7,35 Omroepork., Omroepkoren en solisten. 9,20 Ber. 9,50 Egon Kaiser's ork,. Joe Bund's kwartet en solist. (Om 10,20 Pol. overz.) 11,20 Ber. Hierna tot 12,20 Nachtconc. MAANDAG 22 JANUARI 1940. HILVERSUM I 1875 en 414,4 m. Alg. progr. verzorgd door de AVRO. 8,00 Ber. ANP., gram. 8,30 Orgelspel. 9,00 Winterpotpourri. 10,00 Morgenw. 10,15 Gram. 10,30 Voor de vrouw. 10,35 Ensem ble Jetty Cantor. 11,00 Voor de vrouw. 11,10 Ensemble Jetty Cantor. 12,00 Gram. 12,45 BerTANP., gram. 1,00 Secco en zün ensemble en solisten. 2,00 Gram. 2,30 Om roepork. en solist. (Ca. 3,20" Perskroniek). 4,30 Causerie. 5,30 Puszta-orlc. 6,00 Gram. 6,15 Twilight Serenaders. 7,00 Pianovoor dr. 7,30 Gram. 7,40 Cyclus „Nederlandsche volkskracht". 8,00 Ber. ANP., mededeelin gen. 8.15 Concertgebouwork. 9,20 Radio- tooneel. 10,05 AVRO-Amusementsork. en gram. 11,00 Ber. ANP. 11,10—12,00 AVRO- Dansork. en gram. HILVERSUM H 301,5 m. 8,00 Ber. ANP. 8,05 Schriftlezing, medita tie. 8,20 Gram. (9,309,45 Gelukwenschen) 10,30 Morgend. 11,00 Chr. lectuur. 11,30 Gram. (12,00—12,15 Ber. Om 12,30 Ber. ANP.). 12,40 Stichtsch Salonork. en gram. 2,00 Reportage. 2,45—2,55 Gram. 3,00 Kook- praatje. 3,30 Chr. liederen (opn.). 3,45 Bü- bellezing. 4,45 Gram. 5,15 Kinderuur. 6,15 Gram. 6,30 Vragenuur. (7,00—7,15 Ber.). 7,45 Gram. 8,00 Ber. ANP., herh. SOS-ber. 8,15 Orgelconc. 9,00 Causerie. 9,30 Gram. 10,00 Ber. ANP.,act. halfuur. 10,30 Revida- sextet en gram. 11,35 Gram. Ca. 11,50— 12,00 Schriftlezing. ENGELAND 391 en 449 m. (Na 6,20 n. ook 342 m). 12,20 BBC-Northern ork. 1,05 Pop. conc. 1,20 Ber. 1,30 Radio-tooneel. 2,00 2,20 Orgelspel. 3,20 BBC-Harmonie-ork. 3,50 Cello en piano. 4,20 Ber. 4,35 BBC-The- aterork. 5,20 Kinderhalfuur. 5,50 Walford Hyden's ork. 6,20 Ber. 6,35 Radio-tooneel. 6,55 BBC-Zangers. 7,20 Mededeelingen. 7,40 Kampconc. 8,00 Discussie. 8,20 Variété. 9,20 Ber. 9,35 Causerie. 9,50 BBC-ork. 10,3£ Progr. gewüd aan IJsland. 11,20 Phil Car- dew en zün Band. 12,05 Declamatie. 12,20— 12,35 Ber. RADIO-PARIS 1648 ni. 12,05 Cellovoordr. 12,20 Raymond Legrand's Jazz-tork. 1,05 Pianovoordr. 1,35 Zang. 2,00 Gram. 2,05 en 2,30 Vioolvoordr. 3,20 Orgelconc. 4,20 Radio- tooneel. 4,50 Pianovoordr. 5,20 Duetten. 5,35 Parüsch bl aaskwintet en soliste. 6,35 Viool en piano. 7,20 Orkestconc. 7,50 Radio-too neel. 9,05 Orkestconc. m.m.v. soliste. 11,05 Radio-tooneel. 11,35 Zang. 12,0512,20 Ray mond Legrand's jazz-ork. KEULEN 456 ra..5,50 Omroepork. 7,40 8,50 Gram. 9,309,50 Omroepork. en -koor en solisten. 11,20 Nedersaksen-ork. 1,15 Mu- zik. tusschenspel. 1,35 Pop. conc. 2,45 Muz. tusschenspel. 3,20 Gram. 3,55 Zang, piano én pianoduetten. 5,00 Folltl. progr. 5,45- Blaasmuz. 7,35 Gram. 7,50 Radio-tooneel. 8,20 en 8,45 Gram. 9,50—11,20 Zie Deutsch landsender. BRUSSEL, 322 en 484 ra. 322 ra: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Omroepdansork. 1,50 2,20; 5,55; 6,50 en 7,20 Gram. 8,20 Voor soldaten. 8,50 Cabaretprogr. 9,20 Gram.), 10,3011,20 Omroepdansork. 484 ra: 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Radio- ork. 1,502,20 Gram. 5,20 Zang en piano. 5,50 Gram. 6,35 Van Hecke-kwartet. 7,05 Dansmuz. (gr.pl.). 8,20 Voor soldaten. 8,50 en 9,40 Radio-ork. 10,30 Omroepkoor, beg. door strqkork. en orgel (met toel.). 11,05 11,20 Gram. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 ra. 7,35 Barnabas von Géczy's ork. 8,20 Berlünsch Philharmonisch ork. en solist. 9,20 Ber. 9,50 Otto Dobrindt's ork. (Om 10,20 Politiek overz.). 11,20 Ber. Hierna tot 12,20 Nacht concert. I W AMERICAN W'CIGARSTTESI (Ingez. Med.) WAAR IS WERK? De districts-Arbeidsbeurs voor aöe ge meenten op Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland, Schouwen en Duiveland, zendt ons de volgende aanvragen: Binnenland. VENLO: voor lederwarenfabriek, porte feuillemaker bekend met het vervaardigen van portefeuilles en damestasschendad.; f 25 tot f 2S per week; voor onbep. tijd;" schr. aanb. m. foto en afschr. van getuig schriften. SCHERMERHORNgedipl. kruideniers bediende b/m berüden motor-bakfiets (in het bezit rübewijs A.); leeft. 1920 jaar; dad.; f 8 tot f 9 per week -f kost en inwo ning; reiskosten n.o.t.k. HILLEGOM: voor bejaard echtpaar zon der kinderen, degelüke alleszins betrouw bare huishoudster bek. m. lichte verpleging; soli, met vermelding van verlangd salaris en afschr. v. getuigschr. VENLO: voor modes in dameshoeden al daar, bekw. modiste, moet beslist bekw. zgn in het maken en veranderen van dameshoe den; voor 1 Febr. a.s., in- of extern; leef- tü'd 20 jr.; liefst R.K.; bü gebleken ge schiktheid vast werk. NIJMEGEN: tijd. waterb. opzichter; leef- tüd 2224 jr.; vereischten vrü van militai ren dienst, in het bezit dipl. M.T.S. of Techn. Ambt. Rüks-Waterstaat; eenige praktijk en cultuur-technische kennis ge- wenscht; zoowel geschikt voor bureau- als buitendienst; voor uiterlük 1 of 15 Febr. 1940, standplaats Nümegen; aanst. op ar beidscontract, salaris f 110 af 135 p. mnd. (4 pet. korting). Gevraagd voor Limburg: tegen ongeveer 1 Febr. of later, 9 ongeh. knechten; w.o. melkknechten; paardenknechten en knech ten voor gemengd bedrüf. Enkele werkge vers vragen jongens niet boven 18 jaar. Voor al deze plaatsen varieert het loon van f 20 tot f 25 per maand kost en inwo ning. Gevraagd voor Noord-Holland: 20 melk knechten, 5 paardenknechten en 4 knech ten voor gemengd bedrüf. Hieronder zün 6 aanvragen voor jongens van 1618 jaar, die een loon zullen verdienen van f 5 tot f 6 per week kost en inwoning. Voor oudere knechten, die bekw. zün in het werk waarvoor zü worden gevraagd, bedraagt het loon f 7 tot f 9 per week 4- kost en in woning. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de plaatselijke organen der Arbeidsbemidd. AGENDA VEKKÖÖPINGEN EN VERPACHTINGEN Jan. 23 Oostkapelle, Land, Hoefer. 28 Borssele, Inspan, Jonkers. Febr. 1 Middelburg, Huizen en landeiijen, Terpstra, 1 Middelburg, Woonhuis en land, Jonkers. 6 Goes, Huizen, Jonkers. 8 Middelburg, molen, v. d. Harst c.s. AANBESTEDINGEN WO 24 Jan. 11 uur Abdü te Middelburg namens Ged. Staten van Zeeland: 't aanleggen voetpad langs een in de gemeente Zierikzee gelegen gedeelte Prov. Weg, Zierikzee. Zie Middelb. Crt. 11 Jan. '40. AGENDA. MIDDELBURG. ZA 20 Jan. Introductie Avond leden Dans- cursus „Swing"; De Vergenoeging 20,002 uur. ZO 21 Jan DIA 22 Jan GOES ZA 20 Jan. Duivententoonstelling, Schut tershof 10,00 h. ZO 21 Jan MA 22 Jan BIOSCOPEN. ELECTRO, Middelburg VR 19—DO 25 Jan. - „Juarez", 20,00 h. ZO 15.00 h. ma- tinée. CITY, Middelburg VR 19—DO 25 Jan. „Kapitein Benoit van den .geheimen dienst" en „De drie Musketiers van het Westen", 20,00 h. ZO 15,00 h. ma- tinée. GRAND THEATER, Goes VR 19-DI 23 Jan. „Suez" en „Veldslag in New-York", 20,00 h. ZO 15,00 h matinée. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1940 | | pagina 8